PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : piston & kol

TURBO CİVİC
08-09-2008, 14:37
cogunuzun bildigi gibi arabamın motoru stock.bu aralar ya arabayı degistircem yada ufaktan motora gircem(motora girmek istememin sebebi degistirmezsem bincegimden dolayı motorun omrunu uzatmak.artık 224 bin oldu)sadece piston kol koyup 1- 1.2 bar gibi basıncları basabilirmiyim yada hangi basınclara uygun olur?baska yapmak zorunda oldugum seyler nelerdir olmazsa olmaz?baska onerileri, fikirleri olan varsa paylasırsdanız sevinirim

B.Aktepe
08-09-2008, 14:48
arabanın markası modeli üstündeki motoru yazarsan belki birşeyler yazabiliriz. şahsen ben bilmiyorum arabanın ve motorunun ne olduğunu..

GökhanO
08-09-2008, 14:51
sanırım 1.6 ies

TURBO CİVİC
08-09-2008, 14:53
2000 model 1.6 ise civic d16 y7 sanırsam 7 sinden emin diilim bakarım bi ara

coolvtec
08-09-2008, 15:05
-piston
-kol
-üst takım conta
-alt takım conta
-0 su pomp.
-yağ pomp.
-triger kay.
-vsvs

max 1 bar basarsın belki daha da az kırmak istemiyorsan. ayrıca beyin, hondata va almalısın ki onun için de arabanın distribüör vs değişiyor, yoksa takamıyorsun. sen eniyisi emre ekin ile görüş ona yapıldı bunlar.
-

TURBO CİVİC
08-09-2008, 15:16
contalar zaten degiscek mecburi acılınca.kayıslarım daha bir hafta once degisti.su pompası ve yag pompası neden?bide zaten kırmamak icin piston kol alcam yoksa 1 barın altında zaten orjinallede gidiyorum.beyin dusunmuyorum safc den devam.emreee konuya bi el at bekliyorum :D

1.6 VTi
08-09-2008, 15:50
1bar basınçta enjektörlerin(orj. ise) de yetişmeyebilir onu da düşünmek lazım, ayrıca safc 1bar gibi basınca yetecek kadar benzinle oynayabiliyor mu ? Oynayabilse bile 0.5barın üstüne çıktığın basınçlar ciddi basınçlar, aslında 0.5 bile ciddi ama neyse... safc ile avansa da müdehale edilemiyor biliyorsun... Böyle 1 bar gibi bir basınçta kesinlikle engine management en önemli bileşen bence, sonuçta düzgün ayar belli eder arabanın ömrünü ve performansını... sen de az çok takip ediyorsun forumu gördüğüm kadarıyla bunun önemini biliyorsun sanırım, ecu'suz malesef çok sağlıklı olamıyor bu işler :)

üst kapak bileşenlerinde de subap lastiklerinin değişmesi faydalı olur...Yağ-su pompasına gelince de, bütün araçlarda en önemli şey yağlamadır biliyorsun ki turbo araçlarda bunun önemi artar, hazır motoru açmışken 100-150$'dan kaçma yağ pompanı yenile, e gene hazır açmışken su pompasını da yenilemek faydalıdır ama araçta hareret problemi yok ise eğer yağ pompası kadar önemli değildir...

e kol değişecek, dolayısıyla kol yatakları da değişecek(kolla birlikte geliyor mu bilmiyorum), bu işlem sırasında ana yataklar da kontrol edilecek, extradan yatak + gezi ayı masrafların çıkabilir hazırlıklı ol :)

amaç 1 bar ise kısaca liste;

9cr civarı sıkıştırması olan forged bir piston+segman takımı;
güzel forged piston kol takımı;
enjektör(eğer sendekiler orj. ise) 400-440lık bir enjektör yeterli olur sanırım;
KESİNLİKLE BEYİN(neptune-hondata s300-...vb);
takım contalar;
subap lastikleri;
yağ-su pompaları;
eğer gerek olursa ana-kol yataklar + gezi ayı;

bu arada baskı-balatayı da unutmayalım, ***** eski güç ile(tahminim 0.5 bar) yeni 1barlık gücün torku çok farklı ve yüksek olacaktır, baskı-balatan iyi değilse kaçırma yapacaktır...

Şimdilik aklıma gelenler bunlar, geldikçe eklerim...

Bu arada Emre Ekin bu konuda en sağlıklı bilgileri verecek arkadaşımızdır bence de ;)

TURBO CİVİC
08-09-2008, 17:50
bronz balatam var enjektorlerim 440 cc. safc den ayar yapılıyor die biliyorum.suan ki basıncım zaten 0.6 bar.daha onceleri de 0.7 ,1 , 1.2 basınclarda kullandım.beyine ihtiyac duymadık.suanki sıkıstırmamda zaten orjinal 9.4

tool
08-09-2008, 17:52
hangi turboyla 1 bar basicaksin peki_?

not: yan sanayi bile olsa yag ve devirdaim pompasini degistirirsen icine harcadigin paraya yazik olmaz ;)

TURBO CİVİC
08-09-2008, 17:56
garrett t 28 turbom.daha once zat5en 1.2 ye kadar bastık

tool
08-09-2008, 18:39
kol olarak scat yada eagle olabilir ucuz yollu H beam, piston olarak yelpaze genis; srp, je arias, wiseco, cp falan..

sword
08-09-2008, 19:58
map sensor orjinalmi

TURBO CİVİC
09-09-2008, 11:44
map ım orjinal

vtecturbo
09-09-2008, 12:10
s afc ıle 1 barda vuruntu sorununu nasıl halledeceksın?.avansı gerıye cekmeden 1 bar bana pek mumkun degıl gıbı gelıyor.

TünayK
09-09-2008, 15:44
map ım orjinal

vtecın orjınal mapı 11.3 psi a kadar okuyabılıryor...bılgı olsun dıye soleyım...

tool
09-09-2008, 17:47
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/GM-3-BAR-MAP-SENSOR-GM-DELPHI-ACCEL-DFI-AEM-HALTECH-MSD_W0QQcmdZViewItemQQ_trksidZp3286Q2em20Q2el1116Q QitemZ290186794270

buda map sensor icin..

sword
09-09-2008, 18:13
s afc ıle 1 barda vuruntu sorununu nasıl halledeceksın?.avansı gerıye cekmeden 1 bar bana pek mumkun degıl gıbı gelıyor.

avans distiribitörden manuel ayarlanabilir gecici olarak tüm devir bandı icin

tool
09-09-2008, 18:22
avans distiribitörden manuel ayarlanabilir gecici olarak tüm devir bandı icin

1 bar icin distribitorden kisilmaz kas yapayim derken göz cikar fena :)

TURBO CİVİC
09-09-2008, 18:38
1 barda yaklasık 1.5 ay felan kullandım(cok zorlamadan)her hangi bir sorun cıkmadı.

vtec map i uyuyorsa onu takarız.cunku bildigim kadarıyla map takmak icin beyin gerekiyor...

bizde avansı manuel ayarlamıstık

ben daha bu konuyu ustamlada konusmadım acıkcası.suan cesmedeyim donunce bide onunla goruselim bakalım

tool
09-09-2008, 18:53
1 barda yaklasık 1.5 ay felan kullandım(cok zorlamadan)her hangi bir sorun cıkmadı.

vtec map i uyuyorsa onu takarız.cunku bildigim kadarıyla map takmak icin beyin gerekiyor...

bizde avansı manuel ayarlamıstık

ben daha bu konuyu ustamlada konusmadım acıkcası.suan cesmedeyim donunce bide onunla goruselim bakalım

ustan kim acaba??

TURBO CİVİC
09-09-2008, 19:10
bar honda huseyin

tool
09-09-2008, 19:18
bar honda huseyin

selamlarimi iletirsen sevinirim, uzun zamandir ugrayamadim..

sen bir an once hondata yada neptune icin hazirliga basla derim :)

TURBO CİVİC
09-09-2008, 20:06
selamlarimi iletirsen sevinirim, uzun zamandir ugrayamadim..

sen bir an once hondata yada neptune icin hazirliga basla derim :)

solerim tabii :icon_tup:

yapma yaa:(ben cok masraflı olmaz die dusunuyodum pederi ole kandırdım :D2 liraya bitiririm diyodum ama.....:beuj::soru::rolleyes:

tool
09-09-2008, 20:41
miniks ilanlarda aem fic listelemisler,
500ytl fiyati var onuda secebilirsin hondata'ya gore daha uygun olur, butceni bilmeden yazdik nede olsa.

boosted_pug
09-09-2008, 20:50
miniks ilanlarda aem fic listelemisler,
500ytl fiyati var onuda secebilirsin hondata'ya gore daha uygun olur, butceni bilmeden yazdik nede olsa.

aem fic avansa müdahale edemiyo bildiğim kadarıyla sadece motoru rotara çekebiliyosun kaldıki onu smt bile yapabiliyo bence arkadaşın setupda aem fic safc den farklı olmıcaktır avans problemin warsa standalone şart

sword
09-09-2008, 20:54
emanage ultimate de olabilir düşünürsen satılık var

tool
09-09-2008, 21:06
aem fic avansa müdahale edemiyo bildiğim kadarıyla sadece motoru rotara çekebiliyosun kaldıki onu smt bile yapabiliyo bence arkadaşın setupda aem fic safc den farklı olmıcaktır avans problemin warsa standalone şart

ateslemeyi rotara alabilsin diye aem fic dedim zaten, safc'den farki budur, yoksa smt karsiti falan degilim :)

boosted_pug
09-09-2008, 21:26
ateslemeyi rotara alabilsin diye aem fic dedim zaten, safc'den farki budur, yoksa smt karsiti falan degilim :)

haklısın aem fic in safc den farkı bu zaten ben karşısın die demedim smt6 250 ytl oda motoru rotara çekebiliyo ve biraz uğraşla enjektörleride sürüyo okadar paraya gerek yok die ben dedim eğer avans problemin warsa aem fic işini görmicektir tabiki smt de safc de o yüden dedim madem alıcaksın en kötü megasquirt al yada s300 aem ems greddy emenage gibi avansa müdahale edebilcek standalone bişiler alsın die dedim

tool
09-09-2008, 21:33
basinc gelince ateslemeyi rotara alicak iste fic ve smt bunu yapiyor, farkli bisey var sanirim demek istediginiz :)