PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motora başlamayı düşünüyorum tavsiye

ChuckBartowsKi
07-07-2014, 00:14
Arkadaşlar merhaba

Motorsikletler hoşuma gitmeye başladı ve A2 ehliyetine başvuracağım ağustos gibi çıkıyor ehliyeti almada sıkıntı olacağını sanmıyorum bir kaç sorum var :

Kesinlikle istediğim tip racing motorlar güçlü olmasına gerek yok zaten hızlı kullanmayacağım ( kullanamam da yemez :) )

Connecting site... (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-hyosung-hyosung-gt-250-r-bu-kadar-temizi-zor-170184475/detay)

Bu ilanda olduğu gibi görünüme sahip motorlar hoşuma gidiyor ve daha önce bir motor tecrübem yok.

Hız yapacağımı düşünmüyorum biraz temkinli yaklaşıyorum.

Maksimum 5.500 TL civarı spor görünüşte motor arıyorum spor olmasına gerek yok görünüş öyle olsa yeterli tavsiyeleriniz nelerdir ?

TonyMontana
07-07-2014, 00:36
Daha önce motosiklet tecrübenin olmaması kullanamayacağın anlamına gelmez, iki tekere daha önce bindiysen birazda becerikli ve istekliysen sürebilirsin. Şimdi yazarlar scooter ile başla diye..

Fakat asıl problem trafik tecrüben bence onu gözden geçirmeni tavsiye ederim. Çünkü yeri geliyor o kadar hödük kuralsız görgüsüz araç kullanıcıları yüzünden kendi arabamızla zorlandığımız zamanlar oluyor ki bu zorlanmaları motosikletle aşmak gerçekten fazla tecrübe ve beceri ister. Şakası olmadığı gibi şansında çok fazla olmaz.

gurkanerkan
07-07-2014, 00:57
Hyousung gt 250r oturuş pozisyonundan dolayı yeni başlayacağınız için pek tavsiye etmiyorum. Onun yerine trafiği daha rahat izleyebileceğiniz cbf 150 ile başlamanızı tavsiye ederim. Düşüp kalkmayı bu tarz motosikletlerle yaşarsanız maliyeti de düşük olur. Çok ucuza satın alıp çok rahat elinizden çıkarabilirsiniz.

Gorky
07-07-2014, 02:22
cbr 250r öneririm

ChuckBartowsKi
07-07-2014, 03:16
CBF açıkcası pek hoşuma gitmedi duruşu nedeniyle ben biraz sportif bir şey arıyorum baktım olmadı kullanamıyorum zaten satarım o yüzden maksimum 5bin tl ayıracağım bu işe...

CBR biraz pahalı gibi geldi ama güzel Kayseri'de bulabilirsem alırım.

Trafik derken Kayseri'de öyle pek aman aman bi trafik yok kullanan arkadaşlarım sadece hızlı gitme gerisi kolay dediler bende 50km/h geçeceğimi sanmıyorum özellikle ilk 3-4 ay. :)

Teşekkür ederim hepinize tavsiyeler için sanırım Hondanın modellerine bakacağım yada apache modellere...

psikolojikdeli
07-07-2014, 03:42
sana total 50 km hız ile gideceğin süreyi söyliyeyim, 90 saniye fln,
100 ü geçmem dedikten 6-7 dakika sonra 230 ile gidiyordum, insan bu doyumsuz
motorsiklete meraklı biriysen bindikten sonra daha da keyif alacaksın 250cc 1 ay sonra sana yetmeyecek biraz dayanacaksın 3 ay sonra motoru satıp arayışa geçeceksin hızlı piyasası düşük 2. el kaybı yüzünden honda öneririm, bu arada nacizane tavsiyem 250cc motorlar bana 1000 liğe göre herzaman tehlikeli gelmiştir bu sebepten dolayı ehliyetin bir önemi yok hondanın kurslarına göz atman yada motor konusunda ciddi deneyimli birisinden bilgi almanı öneririm, vites düşürünce kuyruğu yanında görünce panikleme :)

enesbeyter
07-07-2014, 16:52
Yeni başlayana 125-150 cc commuter önerilir genelde hakimiyeti sürüşü daha kolaydır trafiğe daha rahat alışırsın, fazla grenajı olmadığından yatırma düşme durumunda bide koruma demirin varsa motorun çizilmez bile.
Ama racing illa istiyorsan cbr250 neden dersen hyo'ya göre oturuş pozisyonu ve sürüşü daha rahattır ayrıca tek silindir olduğından hyo'ya göre daha sakin gider :)

Enes-x
07-07-2014, 17:21
bu tarz motorsikletlerde honda dan şaşmamak lazım ,servis,parça,ikinci el alım satım gibi konularda rahat edersin.

Cbr 125 anlattığın kadarıyla sana en çok uyan motor bence.hem acemi bir sürücü için 125cc daha çok hata kabul eder.Hatta 1-2 lira daha eklersen bütçene sıfıra yakında alabilirsin.

Canselmo
07-07-2014, 17:28
Cbr 125 ilk baslayacgnz ıcın tam sıze gore bir motor olacaktır.

emir91
07-07-2014, 19:46
2 ay önce bende duke 125 abs aldım şimdilik çok km yapamadım açıkçası ama kullanımı kolay, eğlenceli şekil şemal olarakta düşük cc li makineler klasmanında gayet iyi bence. Bütçeyi biraz arttırıp temiz bir 2.el alınabilir.

fkocak
08-07-2014, 12:09
Kendime ait hic motorum olmadi ama 2007 model bi hyo onermem. Senin butcene ve kafandaki dusuncelere gore cbr 125 cok uygun. Yeni cbr 125 lerinde gorunumu guzel hatta yakin zamanda tam kirmizisini gordum galiba 125 lik ti mukemmel gozukuyordu

K0213
08-07-2014, 13:10
Arkadaşlar merhaba

Motorsikletler hoşuma gitmeye başladı ve A2 ehliyetine başvuracağım ağustos gibi çıkıyor ehliyeti almada sıkıntı olacağını sanmıyorum bir kaç sorum var :

Kesinlikle istediğim tip racing motorlar güçlü olmasına gerek yok zaten hızlı kullanmayacağım ( kullanamam da yemez :) )

Connecting site... (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-hyosung-hyosung-gt-250-r-bu-kadar-temizi-zor-170184475/detay)

Bu ilanda olduğu gibi görünüme sahip motorlar hoşuma gidiyor ve daha önce bir motor tecrübem yok.

Maksimum 5.500 TL civarı spor görünüşte motor arıyorum spor olmasına gerek yok görünüş öyle olsa yeterli tavsiyeleriniz nelerdir ?

moordan çok arka plandaki hurdaya dönmüş tek kapı 74 gran torino ilgimi çekti, böyle değerli bir aracı o halde görmek bile bu ülkeden daha ne araçlar çıkar düşüncesi belirtti kafamda :

motora gelince, bu ilandaki hoysongları düşünme bile biraz daha üstüne çıkıp, kawasaki, honda, yamaha gibi markaların 125R larından alıp kullanman daha iyi olur bence.

hatta paran varsa hiç kullanamam diye aldırma, kabiliyetliysen direk al bi 600'lük 1000'lik bişey youna devam et.

Ben Gsxr600 de motor kullanmayı öğrendim, ilk motorum 1000RR dı. yani kullanılmaz öğrenilmez laflarını boş ver. yaparım diyosan hiç 250 lik motorlu bisikletlerle kendini kanser etme ;)

emir91
08-07-2014, 21:06
Hocam sen maksimum 250 cc lik bir makineyle eğitimlerini ve korumalarını tam takım yaparak başla bu işe hayat uzun bu sezonu bir tamamla bakalım biraz tecrübe kazan ondan sonra hangi yoldan gitmek istediğine kendin karar vereceksin.

ChuckBartowsKi
09-07-2014, 02:38
Şimdi ailem pek onay vermiyor motor işine klasik korku küçük silindire ikna edebilirim belki.

Ayrıca tahminen 1 sene civarı kullanacağım eğer alışır kaza bela olmaz seversem belki bir üst segmente geçip aracımı bırakacağım ( hiç sanmıyorum :) )

Biraz zevk biraz ihtiyaç bu araca ara vermem gerekebilir de motor düşünüyordum doldurmak için o arayı...

h22ek
10-07-2014, 11:27
daha 3 gün oldu başlangıç motorumu alalı.. asya major x6.. bi bak derim.. bende çok gittim geldim hyo 250r için.. gittim bindim kullandım ama arkadaşların da dediği gibi sürüş ve oturma pozisyonu daha önce motor kullanmamış birisi olarak bana çok rahat gelmedi.. naked bakabilirsin..zevkler ve renkler tartışılmaz ama x6 beni oldukça tatmin etti...

Gko
10-07-2014, 15:17
direk 600lük 1000lik al diyenlere kesnlinle aldırma hangi ortamda olursa olsun bkz bu konu :)

kendine güvenin varsa al vs geçiceksin ilk bunları canını sokakta bulmadıgın gibi direk hızlanmak için acelende yok. üst postlarda denildigi gibi naked bakabilirsin xj6n veya mt07 gibi modellere veya ktm de olur

Burak Mehmet
10-07-2014, 15:28
maşa açısı dik bir modelle başlaman avantaj.. bencede CBF 150

AhmetH
10-07-2014, 15:40
Trafigi iyi okuyabiliyorsan cok avantajlisin, gercekten duzgun arac kullanabilen trafigi okuyup defansif surus becerebilen birinin ayaklarindaki yani pedallardaki reflekslerini ellerine aktarmasi yani motosiklet kullanmasi pek zaman almiyor,
Ama bu noktada hic akina gelmeyen farkli dinamikleri ogrenmeye basliyorsun, vites kuculturken ara gaz atmanin iyi oldugunu ogreniyorsun sonra sag elinle hem freni dozlayip hem ara gaz atmaya basliyorsun, kotu bir durumda kalmiyorsun ama kalinca yoo dostum on freni sikarsam yerdeyim demeye basliyorsun :)) gidonun aslinda ters calistigini goruyorsun bisiklet gibi cevirdigin tarafa donmedigini goruyorsun, seri vites dusurup yavaslarken bir bakmissin motorun kici yanina gelcem ben diyor falan...
Ozetle bence ogrenmenin sonu yok bu islerde sabirli olup tecrube biriktirmek lazim,
Giyinip kusanip haydee anahtar cebimde kaldi diyerek eldivenini yeniden cikarmak bile tatli tecrube gercekten isin icinde yuvarlanmaya baslamadan motosiklet dunyasina has seyleri ne kadar okusanda yasamadan tecrube etmenbiraz guc. O yuzden kendine zaman ver. Motosiklet plakasi ruhsati olan bir tasit ve ehliyetindeki a2 yazisi ile butun sorumlulugu aliyorsun hem kendi canin hemde trafikteki cevrendeki diger insanlarin canindanda sorumlusun asla kucumseme kucuk motosikletle yada scooter ile her neyse bir anlik dikkatsizligin sadece motosikletine zarar versin, yarin obur gun sohbet ortaminda soyle boyle oldu bir baktim yerdeyim diye ani anlatmanin keyfini almani isterim. Basina bela acmis kendine zarar vermis biyerini kirmis bu aletlere seytan isi diye bakanlardan 2 teker muhabbetinden tiksinen yooo abi denedim bana gore degil diyenlerden olmaman icin kendine zaman vermeni ve mumkunse guzel guzel korumalar kask vs alip daha sonra ne kullanacaksan onun icin kafa yormani tavsiye ederim, bu islerde gercekten aceleye gerek yok :)

63owen63
10-07-2014, 16:05
Beyler yeni konu açmayayım, motosiklet çok severim, ehliyetim yok ama çocukluktan beri bisiklet motosiklet vs çok kullandım.
içimde var olan gara jawa aşkını söndürme niyetindeyim.
Bu motorlar nasıldır, alsam rahatça binebilir miyim ,bela mı olur bana ?

Connecting site... (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-jawa-kirmizi-seytanim-o-benim-169701667/detay)

TANIL TIMORCI
10-07-2014, 16:11
cbr 250r öneririm

+1.00000

Fakat İlk defa başlıyorsan ve vitesli hiç kullanmadıysan Honda CBF 150 yada ACE 125e
Tavsiye ederim.Bende A2 ehliyeti almak için alıştırma yapmak istedim fakat kimse motorunu vermiyordu çünkü işin raconu motoru karısı gibi derler bende Honda Ace aldım 15 gün öğrenme ve trafiğe çıktıktan sonra kesmediğini anladım ve Cbr 250 R aldım ve çok memnunum şuan için ama araba kullanmaya veya arabayla trafikte gitmeye benzemiyor.Hala ülkemizde Motor sürücülerine saygı yok.

AhmetH
10-07-2014, 16:17
Beyler yeni konu açmayayım, motosiklet çok severim, ehliyetim yok ama çocukluktan beri bisiklet motosiklet vs çok kullandım.
içimde var olan gara jawa aşkını söndürme niyetindeyim.
Bu motorlar nasıldır, alsam rahatça binebilir miyim ,bela mı olur bana ?

Connecting site... (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-jawa-kirmizi-seytanim-o-benim-169701667/detay)
Hersey zamaninda guzel saniyorum bunlarin 180cc olanlari vardi sesi hala kulagimda 90 li yillarin basiydi :D
Gundelik binmeye gelir mi ne yakar ne eder masrafi ne olur kim anlar parcasi varmidir bilmiyorum ama gercekten macerali bir secim olur, anlamak gercekten meraklisi olmak lazim sanki :rolleyes:

Uur
10-07-2014, 16:17
Kesinlikle bunu izlemeni tavsiye ediyorum :) İlk motorun kararını en güzel belirlemeni sağlar.

Hvunr0meJt0

63owen63
10-07-2014, 16:18
Ya bunların hem sesi hem gidişi çok fenaydı o zamanlarda , şimdi nasıldır bilmem, ama bizim yaşlarıda olanların çocukluguna bir yerden dokunmuştur bunun sesi :)

Teknik bilgim yok motor vs hakkında, sadece merak :)

SertacTDemir
10-07-2014, 16:59
Benim ilk motosikletim cbr125r'dı. Öğrenmek için almıştım fakat 1.000km bile zor dayanabildim, çok sıkıcı gelmişti bana.

Bunun yanında 250cc ile başlayan ve üzerine CSS (California Superbike School)dan eğitim alan arkadaşlarım var oldukça iyi şekilde tecrübe kazandılar.

Ben ise cbr125r'dan sonra 600rr ondan sonra da R6 ile devam ettim.

Dikkatli kullandıktan ve şehir içine çok girmedikten sonra (ilk etapta) problem olacağını sanmıyorum. Oturma pozisyonu olarak rahat edebileceğin model seçmen bence çok önemli. Örneğin kullanacağın motosiklette durduğunda ayakların yere rahat basabilsin, veya ağırlığı rahatsız etmesin.

Benim şahsi görüşüm en büyük tehlike trafikte diğer araçların sıkıştırması ve yol vermemesi vb. gibi konular. Motosikletin şeritte otomobil kadar yer hakkı olduğunun çoğu insan farkında değil, farkında olanlar da bencilce ve öküzce davranıyorlar, kaç kere kırmızı ışıkta çamurluğunu dizimin dibine kadar yanaştırıp saçmasapan rahatsız eden insanlar ile karşılaştım. Yaklaşık 20.000 km tecrübem olmasına karşın trafikte kullanmaktan hala nefret ediyorum :)

Tavsiyem biraz da olsa keyif almak istiyorsan 250cc tercih etmen. Hyosung yerine bütçeyi biraz zorlayıp cbr20r veya ninja250r keyifli seçenekler olacaktır.

İlave olarak vitesli motosiklet kullanmayı bilmiyorsan, kurs alacağın yerde vitesli ybr125 tarzı motosikletler varsa rahatça öğrenebilirsin.

Kahn23
27-07-2014, 15:25
Arkadaşlar merhaba

Eğer yeni başlayacak ve çok fazla bilgin yok ise gidip bir tane cbf 150 falan al ya da apachi ler var onlardan alabilirsin öğrenip acemiğini atman konusundan kendini geliştirdikten sonra bunu satıp istedediğini alıp daha rahat hareket edersin . Trafikte vitesli motor kullanmak inan çok zor sıkıntı yaratabiliyor. Bunların hepsini ufak makina da öğrenir isen senin için daha rahat ve kolay olur . Olmadı 125 cbr al onunla başla. R125 kesinlikle önermem..

//

Daha önce motosiklet tecrübenin olmaması kullanamayacağın anlamına gelmez, iki tekere daha önce bindiysen birazda becerikli ve istekliysen sürebilirsin. Şimdi yazarlar scooter ile başla diye..

Fakat asıl problem trafik tecrüben bence onu gözden geçirmeni tavsiye ederim. Çünkü yeri geliyor o kadar hödük kuralsız görgüsüz araç kullanıcıları yüzünden kendi arabamızla zorlandığımız zamanlar oluyor ki bu zorlanmaları motosikletle aşmak gerçekten fazla tecrübe ve beceri ister. Şakası olmadığı gibi şansında çok fazla olmaz.

Arkadaş biraz ön görüşlü bakmış olaya. Trafikte beceri falan inan bir işe yaramıyor , senin de bahsettiğin gibi hödük çok trafikte nerden ne çıkacağı belli olmuyor. Öğrenip trafiği gözetlemek açısından ufak cc ile başlaman senin avantajın olacaktır.
Tecrübeyi ufak cc de yapıp trafiği öğrenmeni tavsiye ederim.