PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aküyü arkaya aldım, marşta yol bilgisayarı sıfırlanıyor.

RedSun
08-07-2014, 03:09
selamlar

hava filtre borusunu daha rahat geçirebilmek için 0 awg + kablosu ve 4 awg - kablosu ile aküyü arkaya aldım. aldığım ilk zamanlar üzerinde motrio marka 72A akü vardı, marşa bastığımda iç ışıklar gidip geliyordu. dedim akü ömrünü tamamlamış yenisini alayım. Varta 70Ah 760A AGM akü aldım ve marşta ışıkların gidip gelme sorunu gitti ama bu seferde yol bilgisayarı arada bir sıfırlanıyor. araçta 1 farad audison kapasitör var. kapasitörün böyle bişeye neden olacağını sanmıyorum, çünkü akü öndeykende sürekli sistemden güç alıyordu şuanda da aynı.

0 awg kablo çok kalın geliyor diye 2 awg ile denedim ama sonuç aynı.

aynı araçtan bi arkadaşımda daha var onunda aküsü arkada ama böyle bir sorunu yok. açıkcası ben bu işin içinden çıkamadım, sebebinide anlayamadım.

böyle bir sorunla karşılaşan yada fikri olan varmı?

Sert@ç
08-07-2014, 03:17
Awg kablolarının kalitelisini bulmak zor
Zamanında bende amfide sıkıntı çektim
Şuan adını hatırlamadığım metresi 25 liralık birşey aldım sorun çözülmüştü

RedSun
08-07-2014, 03:23
Awg kablolarının kalitelisini bulmak zor
Zamanında bende amfide sıkıntı çektim
Şuan adını hatırlamadığım metresi 25 liralık birşey aldım sorun çözülmüştü

arkadaşımın aracında kaliteli olmayan incecik kablo var çocuk sorun yaşamıyor.

yapmışken iyisini yapayım dedim, 0 awg kabloyu kaliteli aldım iyimi yaptım kötümü bilemedim :(

tarik
08-07-2014, 11:34
kablo değiştirirsen eskisine talip olabilirim :)

mehmetRS
08-07-2014, 16:29
İnanç, toprak hattının kablosu zayıf olabilir. Yani, ön tarafta kalan şaseye bağlanan kablo. Bende tee eskiden clio varken aynı sorunu yaşamıştım, hatta bazen marş bile basamıyordum. arkadan öne dogru toprağıda kalın kabloyla çekince herşey normale döndü.

ArMy
08-07-2014, 16:33
Ben 1x35nyaf kablo ile yapmıştım benzer sorunu çözmüştüm..Şaseyi(-) de orj yerinden almanı tavsiye ederim.Koltukların ordan alma zamanla oksitlenme yapıyor..

RedSun
08-07-2014, 19:28
İnanç, toprak hattının kablosu zayıf olabilir. Yani, ön tarafta kalan şaseye bağlanan kablo. Bende tee eskiden clio varken aynı sorunu yaşamıştım, hatta bazen marş bile basamıyordum. arkadan öne dogru toprağıda kalın kabloyla çekince herşey normale döndü.

ilk başta kemerin ordan almıştım teypden motor sesi geliyordu direk aküden alınca azaldı. bu hafta şaseyide kalınlaştırıp deneyim.

Ben 1x35nyaf kablo ile yapmıştım benzer sorunu çözmüştüm..Şaseyi(-) de orj yerinden almanı tavsiye ederim.Koltukların ordan alma zamanla oksitlenme yapıyor..

nerden buldun bu kabloyu ya, sanayiyi talan ettim içi kalın telli bakır kablo bulamadım..

Sert@ç
08-07-2014, 21:30
İyi bi ses sistemi yapan yerde kaliteli kabloyu bulabilirsiniz

tunerviper
08-07-2014, 23:09
50mm kaynak kablosu kullanabilirsiniz. Bende bu hafta aküyü bagaj taşıyacağım. Kablo konusu çok karışık.

0M42
08-07-2014, 23:15
Şase bağlantısını nereden yaptınız ? Bağlantı yeriniz hatalı olabilir, bağlantınız zayıf olabilir.Akünün eksı kutubundan çıkan kablo aracın aküden çıkan orjinal şase kablosu nereye bağlanıyorsa oraya direk ek siz bağlanmalı.

ArMy
09-07-2014, 00:08
nerden buldun bu kabloyu ya, sanayiyi talan ettim içi kalın telli bakır kablo bulamadım..

Elektriksel malzeme satan yerlerden almıştım.Ankarada sanayi caddesinden..Onlarda bulunuyor..Galiba istanbulda da Karaköy civarlarında bulunur..

ERTAN
09-07-2014, 00:19
Abi bağlantıları kontrol ettinmi? Bağlantılar arasında problem olabilir bende yasadım ama arkada değildi aküm

Maxi
09-07-2014, 06:43
sorun eksi taraftadır
arkadan öne şase kablosu olacak ayrıca akü eksi kutbundan bagajda bir yere şase bağlantısıda yapılacak kalın kablo ile.

edit:
birde şöyle kontrol yapın.
voltmetreyi motor tarafında 12volt bir yere bağlayın (akü kutuplarına değil)
biri marşa bassın, marş esnasında voltmetre kaç gösteriyor??

Cliosportve
09-07-2014, 17:46
ısıklar gidip gelirken komple aku yok gibi oluyordur
belliki cok zor elektrik geciyor
kutup basında kalın olan sigortadan almak lazım artıyı diger 2si ufak
eksiyide bagajdaki vidalardan alıyosan komple tüm kablonun degdiginden emin ol
kablo lazımsa featuring nickli halilde var, bir ara sıfır olarak almıstı megane alıcak diye sonradan cupra alınca aku zaten arkada oldugu için lazım olmadı
istersen ulasırsın

RedSun
11-07-2014, 01:50
İyi bi ses sistemi yapan yerde kaliteli kabloyu bulabilirsiniz

teşekkür ederim.

50mm kaynak kablosu kullanabilirsiniz. Bende bu hafta aküyü bagaj taşıyacağım. Kablo konusu çok karışık.

teşekkür ederim araştırıcam.

Şase bağlantısını nereden yaptınız ? Bağlantı yeriniz hatalı olabilir, bağlantınız zayıf olabilir.Akünün eksı kutubundan çıkan kablo aracın aküden çıkan orjinal şase kablosu nereye bağlanıyorsa oraya direk ek siz bağlanmalı.

şase kablosu olarak 4AWG kablo kullandım. Arkadan direk ön tarafa gidiyor.

Elektriksel malzeme satan yerlerden almıştım.Ankarada sanayi caddesinden..Onlarda bulunuyor..Galiba istanbulda da Karaköy civarlarında bulunur..

avrupa yolu gözüktü ozaman :(

Abi bağlantıları kontrol ettinmi? Bağlantılar arasında problem olabilir bende yasadım ama arkada değildi aküm

gelde bi bak ertan şuna ben işin içinden çıkamadım..

sorun eksi taraftadır
arkadan öne şase kablosu olacak ayrıca akü eksi kutbundan bagajda bir yere şase bağlantısıda yapılacak kalın kablo ile.

edit:
birde şöyle kontrol yapın.
voltmetreyi motor tarafında 12volt bir yere bağlayın (akü kutuplarına değil)
biri marşa bassın, marş esnasında voltmetre kaç gösteriyor??

arkadan öne kablo gidiyor ama arkadan herhangi bir yere şase bağlı değil. bunu bi deneyeyim.

voltmetre ile ikisinide ölçüp kaç gösterdiğine bakıcam.

ısıklar gidip gelirken komple aku yok gibi oluyordur
belliki cok zor elektrik geciyor
kutup basında kalın olan sigortadan almak lazım artıyı diger 2si ufak
eksiyide bagajdaki vidalardan alıyosan komple tüm kablonun degdiginden emin ol
kablo lazımsa featuring nickli halilde var, bir ara sıfır olarak almıstı megane alıcak diye sonradan cupra alınca aku zaten arkada oldugu için lazım olmadı
istersen ulasırsın

motrio aküde direk ışıklar gidiyordu, yeni aküde ışıklar gitmiyor ama yarım kontak açıkken marşa bastığımda teybin ekranı gidiyor, kapatıp açınca ekran geliyor.

biraz daha uğraşayım başka kablo ile deneyim. olmazsa halilden alırım.

Patisever
11-07-2014, 08:04
Kabloyuda değiştirsen zamanla,iletkenlşkngşdecektir,rslerde devamli iyi kablo artı iletkenliği iyi olsun diye,dassakndediğimiz,bir,parça war onuda koyduk,zamanla yine akım azaltı,yeterli verimli güç alamadık en,mantıklısı aküyü şarja yakın koymak

Cem.B
11-07-2014, 08:20
minide orj den arkada ama arkada şaseyede bağlı aküye yakın biyerden

ARZ1
11-07-2014, 10:23
90 lık olanını aldık bizde kablonun metresi pahalı olan bi kabloydu herhangi bi sorunda cıkmadı aracta.

murat_ileri
18-07-2014, 05:50
şaselemede özellikle bagajdan kaputa kadar kablo ile elektrik taşınmamalı, daha fazla direnç oluşturmakta, şaseleme yaparken tek noktadan 0 avg kablo ile almak yerine farklı noktalarda 4 avg hatta ne kadar fazla o kadar iyi 8 avg kablo ile şaseleme yapılırsa daha saglıklı sonuçlar almak mümkün.