PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Egm modİfİyelİ araÇlar İle İlgİlİ yazisi

İstanbulStock
08-07-2014, 09:31
EGM'nin özel genelgesinde yapılacak denetimlerde uygulanacak esaslar şöyle açıklandı:
* Eksiklik ve bozuklukları bulunan araçlarla, görüşü engelleyecek veya bir kaza halinde içindekiler için tehlikeli olabilecek süs, aksesuar, eşya ve çıkıntıları olan araçları kullanmak, karayolunu kullananlar için tehlike oluşturacak şekilde olan veya görüşü engelleyecek ve çevredekileri rahatsız edecek derecede gürültü çıkaran araçları kullanan sürücüler 172 lira para cezası ve 20 ceza puanı ile cezalandırılır. Araçtaki değişiklikler kanuna, mevzuata uygun hale getirilene kadar araç trafikten men edilir.
* Ses, müzik, görüntü ve haberleşme cihazlarını şartlarına uygun olmadan araçlarda bulundurmak, bu tür cihazları kamunun rahatını bozacak şekilde kullanan sürücüler 80 lira parave 10 ceza puanı ile cezalandırılır. Cihazlar araçtan sökülür.
* Araç üzerinde yapılan teknik değişikliği 30 gün içinde tescil yapan kuruluşa bilgilendirmeyen sürücüler 80 lira para cezası ve 10 ceza puanı ile cezalandırılır. Yapılan değişiklik belgeleri üzerine işleninceye kadar araç trafikten men edilir.
Genelgede, denetimlerin 'süreklilik' gösterecek biçimde devam ettirilmesi ve modifiye araçlara yönelik yapılacak denetimlerin başta il emniyet müdürleri olmak üzere tüm sıralı birim amirlerince, 'önemle' takip edilmesi istendi.

Şimdi ben soruyorum bu devlete bu ürünleri gümrükten geçirirken vergisini alıyorsun satarken vergisini alıyorsun insanların tunıng adı altında iş yeri açmasına izin verıp vergilerini alıyorsun ama kullanırken yasak koyuyorsun nerde yaşıyoruz biz anlamadım bu şuna benzedi ülkede uyuşturucu satışı yapmak serbest fakat kullanmak yasak komedi gibi bir ülke olduk.

cffsymbol
08-07-2014, 09:36
Belge uzerine islemekten kasit nedir acaba eger ruhsata isletmek gibi bisey soz konusuysa ve bu sekilde musade edilicekse neden olmasin diyede bi dusunduruyo

İstanbulStock
08-07-2014, 09:39
proje çizilmesi gerekiyor oda astarı yüzünden pahalıya mal oluyor dıye biliyorum makul birşey olsa inan kimse düşünmez hemen yaptırır.

cffsymbol
08-07-2014, 09:42
Eger mumkunse bence yapilabilir diger turlu surekli yakalandigmizda puan kaybindan ehliyeti kaybediyoruz bunun yaninda gidip ugrasmak istemiyoruz men dusurmeye kisi ariyoruz eger busekilde bi gerekce varsa cizdirilmeye deger

Berkan
08-07-2014, 09:50
Şimdi ben soruyorum bu devlete bu ürünleri gümrükten geçirirken vergisini alıyorsun satarken vergisini alıyorsun insanların tunıng adı altında iş yeri açmasına izin verıp vergilerini alıyorsun ama kullanırken yasak koyuyorsun nerde yaşıyoruz biz anlamadım bu şuna benzedi ülkede uyuşturucu satışı yapmak serbest fakat kullanmak yasak komedi gibi bir ülke olduk.

:heyoo::cool:

Evrenoz´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster

Silah satmak da yasal, ama silah kullanmanın bir yeri - şekli var..

Tır satmak da yasal, satılırken KDV alınıyor ama Tır kullanmanın da bir yeri var.. Helikopteri KDV'sini ödeyerek aldım diye Bağdat caddesinin ortasına indiremezsin.. Vergisini ödüyorsun diye Tır alıp onunla ara sokaklarda gezemezsin, 1. Köprüden geçemezsin.

Satılan modifiye ekipmanlarını da yasal olarak satın alabilirsin ama yasal olarak ( proje çizdirmeden ) trafiğe çıkan aracına koyamazsın. Pist için bir aracın varsa, sadece pistte koşuyorsa, trafiğe lastiği değmiyorsa alırsın o satılan ekipmanları istediğin gibi kimse sana karışmadan kullanırsın.

Sizlerin nezdinde herkese söylüyorum;

Bırakın artık şu 20 senedir diilere pelesenk olan "satması serbest, vergisini alıyorlar ama takması yasak nasıl iş anlamıyoruz" muhabbetini.. Satması da serbest, kullanması da serbest.. Uygun yer ve şekil ile elbette.. Yasal olarak satılan bir malı, yasalara aykırı bir şekil / yerde kullanırsan elbette bu suç teşkil eder...

Yasa değişmeli mi? Evet değişmeli.. Ruhsata işleme mümkün hale gelmeli mi? Evet gelmeli.. Lâkin bunlar olana kadar mevcut yasaya uymaya, uymuyorsak cezasını çekmeye mecburuz. Malın yasal olarak satılabilir olması ile alakası yok bu konunun..

B.Koçer
08-07-2014, 10:11
Ben korkuyorum orjinalden egsozlu ,( egsoz uclu vs. ) karartmalı camlı , büyük jant ve spor süspansiyonlu araçlara saldırmasalar .

kadirsa
08-07-2014, 10:23
Ben korkuyorum orjinalden egsozlu ,( egsoz uclu vs. ) karartmalı camlı , büyük jant ve spor süspansiyonlu araçlara saldırmasalar .

2.4 accord'un orjinal 2. egzos çıkışının üzerine çıkıp tepinen memur da gördük. herşey muhtemeldir.

kRo_bOy
08-07-2014, 10:43
bakalım benim preludeye şimdiye kadar bişey diyen çıkmadı da kaput spoilere bagaja falan bişey diyecekler mi :D

TonyMontana
08-07-2014, 16:20
bakalım benim preludeye şimdiye kadar bişey diyen çıkmadı da kaput spoilere bagaja falan bişey diyecekler mi :D

Hiç sanmıyorum efendi efendi sürdüğün sürece gereksiz bir ses çıkarmıyorsan memurların umrunda bile olmazsın, nitekim banada kimse karışmıyor

Gry
08-07-2014, 16:39
Bir bakıma iyi oldu her ne kadar da rahatsız olsamda buna bir dur denmesi lazımdı.

Kuş serisi arabaları ile her gece sıfır çizmeye çalışan apaçilerden, avuç içi kadar motoru olan scooterına soba borusu gibi egzoz takan kuş beyinlilerden,

Şuğursuzca makas atan kendini bilmez zengin bebelerinden tut herkese iyi oldu.

Kurunun yanında yaş da yandı lakin bu alışagelmiş bir durum. Bundan sonrası cezalara men ler havada uçar. Bir yerlerde tanıdıkları olanlar yırtar.

Olmayanlarında giren çıkanın haddi hesaaabi olmaz...

S.Özeren
08-07-2014, 17:05
ben led çakar işi yapıyorum

herkese satabilirim ve herkesde alıp aracına taktırabilir

ancak dükkandan çıktıktan ve trafikte onu kullandığı anda bu suça giriyor

ambulanslar , itfaiye araçları proje çizdirmek durumunda makam araçları ise özel yazıyla takıp trafikte kullanabiliyor

modifiyede bu şekilde araçtaki hertürlü teknik değişiklik yasak

çözümü ise faturasını alıp malzemelerin bitane ünv'den proje çizdirip ruhsata işletceksiniz ozaman sorun kalmıyor

4rsenik
08-07-2014, 17:52
Arabaya taktığım 1 bas 1 amfi için kime nasıl proje çizdirmemiz gerekiyor ve nasıl ruhsata işleniyor peki :) ?

Maxi
08-07-2014, 18:01
evrenin mesaj süpermiş

Evrenoz´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster

Silah satmak da yasal, ama silah kullanmanın bir yeri - şekli var..

Tır satmak da yasal, satılırken KDV alınıyor ama Tır kullanmanın da bir yeri var..
Helikopteri KDV'sini ödeyerek aldım diye Bağdat caddesinin ortasına indiremezsin..
Vergisini ödüyorsun diye Tır alıp onunla ara sokaklarda gezemezsin, 1. Köprüden geçemezsin.
--------------

aynen..satın aldım yada alabiliyorum diye manyaklaşmanın alemi yok.
siz ruh hastaları ve insanları rahatsız eden ilkokul terk AYILARA KIZIN..

AYI GITMIŞ EKSOZA CUT-OUT TAKTIRMIŞ, MAHALLEDE İNSANLARI RAHATSIZ EDİYOR.
AYIII İŞTE, KAFASINI KIRSAN İNSAN YERİNE KOYARLAR..

Biz takarsak eksozu ancak pistte açıyoruz kimseyi kortkutmuyor akşam insanları evinde rahatsız etmiyoruz.

o yüzden böyle kararlar ayılar yüzünden çıkar
ayıları da alkışlayan sizlersiniz unutmayın!!

modifiye elbette yasaklanır
çünkü bu ülkede inanılmaz kültürsüz insanlar araba kullanıyor

yazacak kelime bulamıyorum, nefes alıyor havayı tüketiyor onlar..
işte bu gibi modifiye yapılmış araç sahiplerinden bahsediyorum
beyinsiz-kültürsüz-zavallı..
bakın bu linkte bir sürü var, bitmiyorlar.
http://www.techturkey.com/forum/body-works/64590-turkiye-katliamda-bir-numara.html

STP
08-07-2014, 18:06
2.4 accord'un orjinal 2. egzos çıkışının üzerine çıkıp tepinen memur da gördük. herşey muhtemeldir.

Gelsin gelsin :) yemin ederim o egzozu sokarim ona...

RedSun
08-07-2014, 18:23
her köşe başında pist olan bir ülkeyiz lütfen yaptığımız modifiyeleri pistte kullanalım.

deniz
08-07-2014, 20:01
adamlar motorun arkasına taktığı topcase ı ıslet dıyor ya :D

İstanbulStock
08-07-2014, 21:51
ya tamam işletelım guzel ama yaptıgın işlemleri işletmek bir insanın ömründen ömür cebınden tonlarca parasını alıyor bende karşıyım bilinçsızce yapılan modifiye işlemlerıne ben salakmıyım tonlarca para verıyorum ben bılmıyormuyum 50 lıraya egzos alıp bagırttırmak gerızekalı degılım 2500 lıra para harcıorum ama madem bunları satmak serbest ozaman bı kolaylık yapılsında ruhsatımıza işletelım he yolda tehlıke yaratanı çevreye rahatsızlık verenı al ama bızım turk polisimız bu konuda bılgısız onlar önune gelenı alıyor