PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Asya Motor Major X6 izlenimlerim

h22ek
10-07-2014, 11:20
Selamlar arkadaşlar... Uzun süren motosiklet sevdamı sonunda mutlu sonla bitirmiş durumdayım :D

2 sene önce aldığım ehliyetimden sonra motora para ayırıp 2 tekere terfi ettim :) öncelikle motor araştırırken hem başlangıç motorum olacağı hem de fazla bir bütçem olmaması nedeniyle baya bi sıkıntı yaşadım..

düz vitesli bir motor baktığımdan bütçeme göre olan modeller arasında tvs, kanuni gibi markalar vardı. sonra şans eseri asya motorun major x6 modeli ***** sitede gözüme çarptı. aslına bakarsanız başlangıç motorum olacağı için bu yazı geçirsem üstümdeki pası atsam yeter diye düşündüğümden ve uygun fiyatlı alternatifler arasında dolaştığımdan aklıma özellikle görünüşünden dolayı çok yattı. ani bi kararla gittim 2. el aldım bi tane (2013 model, 7000 kmde :))

motor 250 cc çift silindir, ön-arka disk fren, 5 ileri düz şanzuman vs vs.. sitesinden aldığım teknik özellikleri;

Motor Tipi:Hava soğutmalı, 4 zamanlı, tek silindirli
Motor Hacmi:223 cc
Maksimum Güç:17 hp
Yağlama:Basınç ve sıçratmalı
Yakıt Sistemi:Karbüratör
Ateşleme:C.D.I.
Çalıştırma:Elektrikli marş ve ayak marşı
Şanzuman:Sıralı 5 vites
Son Aktarım:Zincir tahrikli
Yakıt Tankı Kapasitesi:18 Lt
Şasi:Çelik boru şasi
Ön Süspansiyon:Teleskopik çatal
Arka Süspansiyon:Helezonik yay,salınım kolu
Ön Fren:Hidrolik tek disk
Arka Fren:Hidrolik tek disk
Ön Lastik:110/70-17
Arka Lastik:140/60-17
Toplam Uzunluk:2100 mm
Toplam Genişlik:770 mm
Toplam Yükseklik:1100 mm
Sele Yüksekliği:800 mm
Tekerlekler Arası Mesafe:1160 mm
Ağırlık:120 Kg (ruhsatta 154 olarak geçiyor)

gelelim ilk izlenimlerime...
(yazacaklarım benim ve cb125 ile başlangıç yapan arkadaşımın izlenimleridir. yani biraz bc125 le karşılaştırma içerir:))

bu arada boyum 1,75

öncelikle başlangıç seviyesinde olduğum için performansı oldukça yeterli diyebilirim. frenleri oldukça kıvamında.. vites geçişleri rahat fakat vites pedalı biraz yukarıda kalıyor pozisyon olarak.. alışana kadar boş vitesi bulmak sıkıntı olacak diye düşünüyordum fakat şu anda (45 km sürebildim :)) bir problem yok.

oturma pozisyonu çok rahat. aynaların açısı yeterli. ön amortisörde sıkıntı yok ama arka amortisör uzun ve bozuk yollu zeminlerde biraz sert kalıyor. vibrasyon cv125 e göre daha az. analog devir saati ve dijital benzin vites hız göztergeleri var. sinyaller ledli. ivmelenmede 3.ve4. vitesler oldukça başarılı..

gelelim görselliğe

grenaj olarak oldukça tok duruyor piyasadaki diğer modellere göre (naked & fiyat aralığı - TVS apache - kanuni phantom hyosung gt 250 naked vb) zaten tercih etmemdeki en büyük etken görünüşü oldu..

uzun lafın kısası aklımda başlangıç için uygun fiyatlı ve gözüme güzel görünen birşeyler bakarken bi anda bacaklarımın arasında x6 yı buldum :D:D

4000 - 4500 tl aralığında yeni motosiklet kullanmaya başlayacak arkadaşlarım kesinlikle gidin, görün derim... ilerleyen zamanlarda gelirse aklıma bişiler daha ilave ederim. ya da sizin öğrenmek istedikleriniz varsa yazalım :) işten zaman bulabilirsem birkaç fotoğraf ekleyeceğim..

hepimize kazasız belasız sürüşler :icon_tup:

fatiii
10-07-2014, 11:26
ilk sorum yakıt tüketimi ne civarda?birde makina tek silindirmi çift silindirmi sen çift yazmışsın ama teknik özelliklerde tek görünüyor

h22ek
10-07-2014, 11:37
ya ooof 2 kere de okudum he ne yazmışım yanlış bişi var mı diye :) düzeltiyorum şimdi.. tek silindir motor. ama tek silindirden 2 egzoz çıkışı var yazmaya çalıştım orda :)

yakıt tüketimi için şu an bişi söyleyemiyodum... 80 tl ye fulledim deposunu 45 km oldu işte kullanmaya başlayalı.. bi 100 km yi görüm utanmıcam gidip doldurtcam depoyu yine :)

Shadow_Dancer
10-07-2014, 11:40
Bende muadili olan mondial 180 Z one S aldım, sıfırı 4600... Şehir içinde oldukça ideal :) Güle güle kullanın çok şık görünüyor.

h22ek
10-07-2014, 11:58
Bende muadili olan mondial 180 Z one S aldım, sıfırı 4600... Şehir içinde oldukça ideal :) Güle güle kullanın çok şık görünüyor.

ona ben de baktım.. daha önce mondialden 150zc miydi xc miydi çok başım ağrımıştı.. daha önce dediğim yaklaşık 6 sene oluyo :) ondan güvenemedim...

zaten bahtsızım bu konularda 2 kere b16 1 kere b18 1 kere h22 kırmış biri olarak :D bakalım bundan ne çıkıcak :)

Shadow_Dancer
10-07-2014, 12:09
Zongshen diye bi firma var, o yapmış benim motoru.. 200 küsür km'lerdeyim henüz bi yaramazlık yok gibi.. Zaten o fiyat aralıgının alayı aynı :)

h22ek
01-08-2014, 10:16
ilk sorum yakıt tüketimi ne civarda?birde makina tek silindirmi çift silindirmi sen çift yazmışsın ama teknik özelliklerde tek görünüyor

ilk depom bitti bugün hemen hemen 360 km yol yaptım şehir içi (75 tl)... yalnız bugün zincir bollaşmış gibi geldi.. sebebi ne olabilir ?

h22ek
19-08-2014, 06:45
Elimde olmayan sebeplerden dolayi motoru satmak zorundayim arkadaslar.. ilan actim satiliklar bolumune.. ilgilenen olursa haberleselim :(

h22ek
19-08-2014, 16:34
bu da cold start videosu.. sesi normalde videodakinden biraz daha tok ve 250 cc lik bir motosiklet için standart olarak tatminkar diyebilirim :icon_tup:

SZmh8mkG-3Y

link: Asyamotor major x6 - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=SZmh8mkG-3Y)

h22ek
19-08-2014, 16:35
bu da cold start videosu.. sesi normalde videodakinden biraz daha tok ve 250 cc lik bir motosiklet için standart olarak tatminkar diyebilirim :icon_tup:

SZmh8mkG-3Y

link: Asyamotor major x6 - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=SZmh8mkG-3Y)