PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : E39 Şanzuman sorunu durum acİldİr

SHOCKİNG
10-07-2014, 14:07
Öncelikle merhabalar 2-3 hafta önce çıktı bu arıza aracım 1998 model e39 520ia araçla belli bir süre gittikten sonra bilgi ekranında bu yazı çıktı trans fail safe program araç 4.viteste kaldığını gördüm manel konuma aldığım zaman ne arttırabiliyorum nede düşürebiliyorum. şanzuman kendini korumaya alıyor bunun sebebi ne olabilir tahmini ne kadar masraf açar ? bu işi en iyi bilen kimdir ? aracı 1 kez bilgisayara bağlattım fakat arıza orda göremedik.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

KOSEREN
10-07-2014, 14:15
Öncelikle geçmiş olsun.
Şanzıman içindeki bir arızadan dolayı kendini korumaya alıyor.İşlem sırası;
Akü kutup başlarını söküp bir süre bekle.
Tekrar seyrederse şanzıman yağ-filtre değişimi yapıp şanzıman adaptasyonunu sıfırlat ve güncel yazılımı yüklet.
Yine seyrederse yapacak bir şey yok,şanzıman açılacak.

Sert@ç
10-07-2014, 14:29
Öncelikle geçmiş olsun.
Şanzıman içindeki bir arızadan dolayı kendini korumaya alıyor.İşlem sırası;
Akü kutup başlarını söküp bir süre bekle.
Tekrar seyrederse şanzıman yağ-filtre değişimi yapıp şanzıman adaptasyonunu sıfırlat ve güncel yazılımı yüklet.
Yine seyrederse yapacak bir şey yok,şanzıman açılacak.

Aynen uygulanması gerek prosedür budur sökülmeden önce bide şanzıman beyni doğru çalışıyo mu ona bakın
Bizim emektar mercedes w210da böyle yapmış beynin bozulduğu ortaya çıkmıştı

SHOCKİNG
10-07-2014, 16:09
İlginiz için çok teşekkür ederim.

ghibli06
10-07-2014, 21:21
şanzuman yağı filtresi en son ne zaman değişti?

Gokmen Erbas
10-07-2014, 21:26
en kısa zamanda başka bir bilgisaya bağlatın. sorun ciddi de olabilir sadece bir sensör veya kablo da..

SHOCKİNG
11-07-2014, 09:28
şanzuman yağı filtresi en son ne zaman değişti?

Aracı alalı henüz 2-3 ay civarı oldu en son ne zaman değiştiğini bilmiyorum benden önceki sahibininde değiştirdiğini sanmıyorum.

en kısa zamanda başka bir bilgisaya bağlatın. sorun ciddi de olabilir sadece bir sensör veya kablo da..

Bu araçlar hakkında İstanbul'da kimi önerirsiniz ?

ghibli06
11-07-2014, 10:40
Bmw nin en sikintili sanzumanlarindan birisi ne yazik ki... Eger 100bini gectiyse artik yag filtre degisikligi riskli hale geliyor, adaptasyonlari sifirlaya sifirlaya adam etmen gerekiyor ama kesinlikle yeni program onermem bu durumda. Eger hic dehismemisse oncelikle adaptasyonlari sifirlayip yeni program yukletin, bu sanzumanlarin hemen hepsinde az da olsa mekanik sikinti vardir ama hangisi limitler icinde kalir hangisi sikinti yaratir belirlemek zordur, ozellikle durma esnasinda 2den 1e atarken vuruntu sarsintili gecos yolda kendini safe mode a alma vs gorulebilir

exclusive
11-07-2014, 21:44
2004 yılında 97 e-39 vardı babamda gençtim o zamanlar =)=) bizimkide 3. viteste takılı kalmıştı yani aracı D konumuna aldığımızda araç aslında 3. vitesteydi R konumu çalışıyordu ustalar şanzıman yapılacak demişlerdi topkapı sanayide bi parça değişimi ile 50 euro civarına yaptırmıştık

Doctor&Rc
14-07-2014, 14:26
Koseren Arkadaşıma Katılıyorum

XSi
14-07-2014, 15:19
2004 yılında 97 e-39 vardı babamda gençtim o zamanlar =)=) bizimkide 3. viteste takılı kalmıştı yani aracı D konumuna aldığımızda araç aslında 3. vitesteydi R konumu çalışıyordu ustalar şanzıman yapılacak demişlerdi topkapı sanayide bi parça değişimi ile 50 euro civarına yaptırmıştık

Solenoid valftir o muhtemelen..

Aynisi peugeot 206 da yasadim

exclusive
14-07-2014, 16:43
olabilir hatırlamıyorum o zamanın uyanık ustaları komple şanzıman yaptırmanız lazım diyorlardı =)

Gokmen Erbas
14-07-2014, 17:08
maslak
teknik bmw servis ekrem usta veya bmw abarth servis talha usta

mecidiyeköy askar veysel usta

ilk aklıma gelenler

XSi
15-07-2014, 01:19
olabilir hatırlamıyorum o zamanın uyanık ustaları komple şanzıman yaptırmanız lazım diyorlardı =)

O uyaniklik degil bilgisizlikten bence..

Otomobiller saf mekanikten elektronige dondukce bizim ustaciklar cortluyor..

SHOCKİNG
16-07-2014, 10:01
İlgilenen herkese teşekkür ederim. Problemi şanzıman yağı ve filtresini değiştirip hallettim.

KOSEREN
16-07-2014, 14:52
Haydi geçmiş olsun :)

exclusive
18-07-2014, 14:29
ucuza çözüldüğüne sevindim geçmiş olsun

commando06
11-08-2014, 13:59
bu uyarıyı sanzıman yagı ve fıltresınden dolayı vermez
sızın buyuk ıhtımalle ya akünüz bitik ya sarj dınamonuz yeterlı sarj edemıyor yada sanzımanınızın elektrık tesısatında bı sıkıntı var yada soketlerın bırı su almıs ıcıne

bence sorunu hallettım rahatım sımdı demeyın
aracınızın akusunu bı olcturun
sarjına bakın
ve aracı lıfte kaldırdıgınızda altta sanzıman elektrık tesısatının bırbırıne gecme fıslerını goreceksınız onları bı kontrol ettırın

SHOCKİNG
13-08-2014, 11:47
bu uyarıyı sanzıman yagı ve fıltresınden dolayı vermez
sızın buyuk ıhtımalle ya akünüz bitik ya sarj dınamonuz yeterlı sarj edemıyor yada sanzımanınızın elektrık tesısatında bı sıkıntı var yada soketlerın bırı su almıs ıcıne

bence sorunu hallettım rahatım sımdı demeyın
aracınızın akusunu bı olcturun
sarjına bakın
ve aracı lıfte kaldırdıgınızda altta sanzıman elektrık tesısatının bırbırıne gecme fıslerını goreceksınız onları bı kontrol ettırın

İlginiz için öncelikle teşekkür ederim. Bende tam konuya yazıyordum ki mesajınızı gördüm. Şanzıman yağ ve filtresini değiştirdikten 2 3 gün sonra aynı sorun tekrar başladı. Aracıda fazla kullanmadığımızdan ötürü otoparka çekip yatırıyorum. Dediklerinizden sonra düşündüm ben bu aracı ilk aldığımda üzerinde fabrikasyon ses sistemi vardı sattığım kişi orijinal sistemin üzerine amfi ve subwoffer koymuş bende bu şekilde satın aldım ve aldığımdan kısa Bi sure sonra bu sorun nüksetti. Şimdi benim tabiri caizse kucağa gelmeden izlemem gereken yol ve bu işle ilgili gitmem gereken usta kimdir yardımcı olabilirseniz sevinirim. İstanbul da ikamet ediyorum. İstanbul içi her yere gidebilirim yeter ki kucağa gelmeyeyim.

SHOCKİNG
14-08-2014, 11:39
Konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum.

ghibli06
14-08-2014, 13:29
filtre yağ değişiminin alakası yok denilmiş de, neye göre alakası yok? aküden kaynaklı belki bir iki kere ekranda bu arızayı görmüşsünüzdür ama bu şanzumanın 'fıtratında' var maalesef bu tarz arızalar hele ki e39 larda...siz 5 araçla deneyimlerinizi aktarıyorsunuzdur en fazla...

filtre olayını sordum çünkü belli km ye kadar filtre değişimi yapılmamış e39 larda ya da aynı şanz.a sahip diğer BMW lerde, bu değişim yapıldıktan sonra sıkıntı oluyor...

XSi
14-08-2014, 13:55
Yag filtre degismemisse solenoidler asinip bosluklu calisiyor olabilir, yag isinip inceldiginde iyice kacak basliyip ariza verme durumu yasanabilir..

Kayinpederin 206 da oldu, biraz yuklenince arizaya geciyordu, solenoid degisimi ile birlikte sorun duzeldi..

commando06
15-08-2014, 14:01
Konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum.

aracınızı ıyı bır elektrıkcıye goturun vede aracınızda elektrık kacagı yanı arac yattıgında aracdan elektrık ceken akunuzu zayıflatan bıseyler olup olmadıgını kontrol ettırın

ve akunuzu kontrol ettırın
ozellıkle sarj dınamonuzu kontrol ettırın
bıde ılk mesajımda yazmıstım aracı lıfte kaldırdıgınızda orda bı içiçe gecen soket var onu kontrol ettırın genelde onun ıcıne su gırer ve bu probleme neden olur
guzel bı ızole ıslemıyle sorun cozulur

sanzımanınız 5hp dıye tabır edılen sanzımandan sorununuz yuksek ıhtımalle elektrıksel