PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Geri vitesle sağ ayna indirme

aqustic
11-07-2014, 09:05
Biraz zorladım oldu.:)
Geri vitese atıldıgında sağ arka lastiğin oldugu ölü noktaları daha iyi görebilmek böylece park yaparken jantı lastigi sürtmemek için bir cihaz tasarladım.Çok çok az eksikler kaldı.Röleler,diyotlar, pic16f serisi işlemci epey komplike bir sistem .

Grande Punto
Geri vites sağ ayna indirme reverse mirror tilt - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=hoaYcnji-Ms)

VW BORA

VW Bora Geri vitesle sağ ayna indirme reverse tilt mirror - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=hdGG7exl650)

rebeloghy
11-07-2014, 09:14
Orjinalden olan araçları kıskandığım bir özellik bu. Nasıl montajı falan peki , ticari boyuta taşımayı düşünüyor musunuz ?

serkan_2120
11-07-2014, 09:15
Başarılı olmuş. Hep imrenmişimdir bu özelliğe. Tebrikler.

özgür67
11-07-2014, 09:17
benim araçtada gizlenmiş bir özellikmiş açtırdım geçenlerde çok işe yarıyor gerçekten

Sadık Özyer
11-07-2014, 09:25
dsg roccolarda vardı sanırım bu ?

63owen63
11-07-2014, 09:27
benim araçtada gizlenmiş bir özellikmiş açtırdım geçenlerde çok işe yarıyor gerçekten

mk7 lerde bu özellik gizli mi ,sadece sağ ayna için mi ?
mk6 jetta comfortline'da var açık olarak.

Bir de ayarı nasıl yaptıgınızı hatırlıyor munuz ? unuttum da :D

C!N
11-07-2014, 09:30

Özgür bildiğim kadarıyla vag grubunda açılıyor fakat aracı ileri vitese ya da boşa aldığın zaman ayna yukarı kalkmıyor, doğruluk payı var mı? Ayrıca özelliği nerede açtırdın ?

punto_multijet
11-07-2014, 09:31
Özgür bildiğim kadarıyla vag grubunda açılıyor fakat aracı ileri vitese ya da boşa aldığın zaman ayna yukarı kalkmıyor, doğruluk payı var mı? Ayrıca özelliği nerede açtırdın ?

ileri hareket olduğunda 15km/h geçtiğinizde, kontağı kapattığınızda ve ayna konumunu ortaya aldığınızda eski haline geliyor
bu 3 koşulda ayna eski haline geliyor

özgür67
11-07-2014, 09:33
mk7 lerde bu özellik gizli mi ,sadece sağ ayna için mi ?
mk6 jetta comfortline'da var açık olarak.

Bir de ayarı nasıl yaptıgınızı hatırlıyor munuz ? unuttum da :D
valla bende gizliydi demekki diğer gizli özellikler ile birlikte açıldı.Ayna ayar düğmesi R konumunda olduğu sürece geri vitese atıldığında ayna iniyor.10 km/h ı geçince eski haline otomatik olarak geri geliyor.

Berkan
11-07-2014, 09:34
valla benimde imrendigim bir ozellik sirketin ordaki kaldırımlar 30 cm yanasırken sürekli indir kaldır yapıyorum. isterim valla herşeyini ozellik var bir bu yok :D

calısması nasıl ? direk geriye atıncamı yoksa ayna kontrolü sag tarafta olup geriye atıncamı

özgür67
11-07-2014, 09:35

ender elektronikte açıldı kısmet

mr.korhan
11-07-2014, 09:47
aslında basit bir pic yazılımı ile yapılabilir , geri müşürden 12v tetik geldiğinde , atıyorum 3 saniye motorun aşağı ucuna elektrik verecek, tetik kesildiğinde (araba geri vitesten çıktığında) 3 saniye aynayı kaldırma yönüne tetik verecek. mesela bu işi süreli olarak yaparsanız, yani geriden çıktığı anda geri hemen kaldırmasa, tetik kesildiğinde yeniden tetik almadan bir 30saniye geçtikten sonra kaldırsa mesela daha mantıklı olur, zira yanaşmada bir iki kez git-gel yaparsa araba, sürekli ayna aşağı yukarı iner kalkar, bence ticariye çevirip biraz daha bu işin üstüne eğilin muhakkak başarım sağlarsınız ticari olarak. :icon_tup:

Luc
11-07-2014, 10:08
Geri vitese atıldıgında sağ arka lastiğin oldugu ölü noktaları daha iyi görebilmek böylece park yaparken jantı lastigi sürtmemek için bir cihaz tasarladım.Çok çok az eksikler kaldı.Röleler,diyotlar, pic16f serisi işlemci epey komplike bir sistem .

Grande Punto
Geri vites sağ ayna indirme reverse mirror tilt - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=hoaYcnji-Ms)

VW BORA

VW Bora Geri vitesle sağ ayna indirme reverse tilt mirror - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=hdGG7exl650)

Grande Punto video'su size mi ait?

aqustic
11-07-2014, 10:13
Ticari kısmı önümüzdeki günlerde net belli olcak..
Şu an geri vitese atıldıgında sağ ayna mutlaka iniyor.Yani ayar dügmesi R-L seçmeli yapamıyoruz.Çünkü direk sağ ayna motor ucuna taktık.R-L seçmeli olursa problem çıkabilir diye ugraşmak istemedim açıkçası.
Ve en güzel tarafı cihaza süre ayarı koydum.Atıyorum benım arabada aynanın 2 saniye inmesi yeterli iken yüksek bir araçta 4 saniye inmesi yeterli gelebilir.O nedenle 1-4 saniye arası indirme süresi ayarlanabiliyor.

Mr.Korhan
O bahsettigin bekleme olayını koymuştum aslında yazılımda.30sn degilde 10 saniye bekleme vardı.Yani geriye attıktan sonra hemen boşa atılırsa ayna yerine gelmiyordu.10 saniye sonra eski yerine geliyordu.Amaç dedigin gibi dar alanda ileri geri manevra yaparken vites boşa atılır atılmaz ayna yukarı çıkmaması içindi.
Fakat cihazı taktıgımız arkadaş bu özelligi sevmedi.Boşa atılınca hemen ayna eski yerine gelsin istedi.Tabi öyle olunca yazılımı değiştirdim.Belki modülde yer bulursam bu süre ayarını da 0-10 saniye arası ekleyebilirim.Ama çok fazla yordu beni bu cihaz.
Bir diğer problem ise adam her geri vitese atıldıgında ayna insin istemiyor.Bunu da sis lambasından aldıgımız tetige sonradan röle baglayarak hallettik.Ön sisler açıkken adam geriye atınca ayna inmiyor vs vs.

Berkan
11-07-2014, 10:18
Ticari kısmı önümüzdeki günlerde net belli olcak..
Şu an geri vitese atıldıgında sağ ayna mutlaka iniyor.Yani ayar dügmesi R-L seçmeli yapamıyoruz.Çünkü direk sağ ayna motor ucuna taktık.R-L seçmeli olursa problem çıkabilir diye ugraşmak istemedim açıkçası.
Ve en güzel tarafı cihaza süre ayarı koydum.Atıyorum benım arabada aynanın 2 saniye inmesi yeterli iken yüksek bir araçta 4 saniye inmesi yeterli gelebilir.O nedenle 1-4 saniye arası indirme süresi ayarlanabiliyor.

Mr.Korhan
O bahsettigin bekleme olayını koymuştum aslında yazılımda.30sn degilde 10 saniye bekleme vardı.Yani geriye attıktan sonra hemen boşa atılırsa ayna yerine gelmiyordu.10 saniye sonra eski yerine geliyordu.Amaç dedigin gibi dar alanda ileri geri manevra yaparken vites boşa atılır atılmaz ayna yukarı çıkmaması içindi.
Fakat cihazı taktıgımız arkadaş bu özelligi sevmedi.Boşa atılınca hemen ayna eski yerine gelsin istedi.Tabi öyle olunca yazılımı değiştirdim.Belki modülde yer bulursam bu süre ayarını da 0-10 saniye arası ekleyebilirim.Ama çok fazla yordu beni bu cihaz.
Bir diğer problem ise adam her geri vitese atıldıgında ayna insin istemiyor.Bunu da sis lambasından aldıgımız tetige sonradan röle baglayarak hallettik.Ön sisler açıkken adam geriye atınca ayna inmiyor vs vs.

tam merak ettiğim konuydu

herseferinde inip kalkmıycak ve bekliycekse bicilmiş kaftan olur :icon_tup:

B.Koçer
11-07-2014, 10:20
Abicim uygulama cok güzel tercih edilebilir .

Ticari konuma cıkıcaksa müsteri isteğine göre sisler acıkken inmesin vs yerine direk geriye takınca inip , boşa atınca 10 saniye bekleyip yerine gelen bir standart sistem olursa cok cok iyi olur .

kolay gelsin :)

Ome_RS
11-07-2014, 10:29
Çok mantıklı ve başarılı bir uygulama
sürekli devreye girmemesi ve süre ayarının olması çok güzel
ticari olarak düşünebiirsiniz bir çok kullanıcının ihtiyacı olacaktır
benm ev ve iş yerinde park esnasında sürekli ihtiyacım oluyor

SuSabRi
11-07-2014, 10:52

Grande Punto

VW BORA

Grande punto yu tasarlayan kişiyi ve aldigin yeride açıklasaydın daha iyi olmazmiydi arkadaşım ? Birde videoyu kesip biçip kendinmiş gibi upload etmişsin. Merak ediyorum proje beklemeye alınsa buradaki duyurunu teknik sebeplerden ötürü beklemeye aldık mı olacak :)

Biraz zorlandım oldu falan gibi tripler yerine emeğe saygıyı göster önce ayıptır.

aqustic
11-07-2014, 10:58
Susabri:

Grande punto'nun sahibinin ismi Muhammet Fatihtir.
Grande puntoya takılan modülün de tasarımcısı yazılımcısı benım...
Bu siteye koydugum videoyu muhammet fatih modülü taktıktan sonra whatsuptan bana gönderdi.Kendisine de sorabilirsin.
Trip falan yok arkadaşım ne tribi ne emegi.Modül bana ait.Montajını o siteden biri yaptı o ayrı mesele.

SuSabRi
11-07-2014, 11:25
Grande punto yu tasarlayan kişiyi ve aldigin yeride açıklasaydın daha iyi olmazmiydi arkadaşım ? Birde videoyu kesip biçip kendinmiş gibi upload etmişsin. Merak ediyorum proje beklemeye alınsa buradaki duyurunu teknik sebeplerden ötürü beklemeye aldık mı olacak :)

Biraz zorlandım oldu falan gibi tripler yerine emeğe saygıyı göster önce ayıptır.

İletişimden kaynaklı ufak bir yanlış anlaşılma olmuştur. Arkadaşın konuyu baltaladığım için özür dilerim. :)

Doctor&Rc
14-07-2014, 14:09
Başarılı :)

gökberk
15-07-2014, 03:30
Vectra C'de var bu özellik ama her geri vitese taktığımda da inmesinden nefret ediyorum.
Sis farı mevzusu olursa şahane olur.

G_TT_I
15-07-2014, 09:45
Aynanın 1 kere inip 30sn beklemesi bana daha mantıklı geldi.

Çok güzel bir sistem ama aynı far sensörü gibi 80-90tl'ye alıp bi okadarda taktırma için verdiğimde 150-200 olursa benim için pek anlamı kalmıyor yada çinden 10-20 dolara al geç mantığı çıkıyor.

Emektir 500tl bile istesen az ama çok ufak rakamlar çıkarsa siteden bile bi anda 50-100 sipariş gelir, şuan tamen fiyat beklentisine girdim, beklemedeyim.

cembasmaci
17-07-2014, 07:00
Ben de beklemedeyim . . .

mkerim
17-07-2014, 07:17
ayna tekrar eski yerine geliyormu?. Ayna hangi konumda olursa olsun geri vites konumunda hep aynı yere geliyor mu?
bütün bunlar oluyorsa aracın üzerindeki hareket motorlarını da değiştirmek gerekmezmi?

Octane
13-01-2015, 06:56
4-5 saniye yeri gösterip düzeliyorsa güzel. Ben 118'i yanaştıramıyorum, sağ arkada direk, ağaç, tabela v.s. varsa. Görmüyorum çünkü.

burakgunay
13-01-2015, 10:00
2008 model peugeot 308 aracım var. Kitapçıkta bu özelliğin zaten varolduğu söyleniyor ama bir türlü çalıştıramadım araçta.

Sezgin
13-01-2015, 10:27
dsg roccolarda vardı sanırım bu ?

farketmiyor, benim aracım manuel scirocco bende de var. üstelik açısını kendiniz ayarlayabiliyorsunuz.

TigeR
13-01-2015, 10:55
Çok güzel bir sistem elinize sağlık uçuk fiyat olmadan pazarlanırsa yok satar

srkns
13-01-2015, 12:42
emeğinize sağlık gerçekten,
eğer pazarlama olursa cam filmi, app gibi satılır bu piyasada

FaBeRgE
13-01-2015, 12:46
nacizane bir öneri sunabilirsem, geri vitesten 1'e alınca hemen düzelmesin ayna, belirli bir hızın üstüne çıkınca düzelmesi daha iyi sanki. Genelde park yerine 2-3 hamlede girebiliyoruz, yazık aynanın başı dönmesin sonra :)

aqustic
13-01-2015, 12:57
Geri vitesten çıkınca artık hemen yukarı kalkmıyor ayna.6 saniyelik gecikme ekledim.6 saniye sonra vitesin boşta oldugunu algılarsa ancak o zaman kalkıyor.

emrahatilla
13-01-2015, 13:08
başarılı bir çalışma olmuş iyi bir fiyat beklentisiyle takipteyim :)

Sezgin
13-01-2015, 14:25
Geri vitesten çıkınca artık hemen yukarı kalkmıyor ayna.6 saniyelik gecikme ekledim.6 saniye sonra vitesin boşta oldugunu algılarsa ancak o zaman kalkıyor.

orjinalde de sistem bu şekilde, gerçi boşa alınca düzelmiyor volkswagende, 1.vitese takınca düzeliyor 10km/h yi geçtikten sonra.

halili
13-01-2015, 14:48
Vectra C'de var bu özellik ama her geri vitese taktığımda da inmesinden nefret ediyorum.
Sis farı mevzusu olursa şahane olur.

ayna ayar düğmesini sola getirip denersen inmeyecektir.çoğu araçta olan bir özellik ama vectrada varmı acaba :)

TigeR
13-01-2015, 16:41
Özel mesajınızı aldım teşekkürler.Bu sistem her araca bağlanabiliyor mu yoksa belirli araçlara mı bağlanıyor?

aqustic
13-01-2015, 20:18
Her geri vitese atıldıgında da aynanın inmemesi için şöyle bir iyileştirme yaptım:
Direk geri vitese atıldıgında ayna inmiyor.
Geri vites-Boş-Geri vites yapıldıgında ayna iniyor.
Yani modül ikinci geri vites sinyalini aldıgında devreye giriyor:)Aynanın inmesi isteniyorsa boşa atıp tekrar geriye atmak yeterli oluyor.

Sistem elektrikli aynaya sahip her araca oluyor.En son BMW E46 ve C4 picasso'ya takıldı.

B.Koçer
13-01-2015, 20:28
Selamlar abicim 2011 c30 a takmak istiyoruz olumlu olumsuz cevabını beklemekteyim duruma göre 2005 1.16i de olabilir :)

levent
13-01-2015, 20:33
Ben TR de sizden şöyle bir şey bekliyorum esas :)

Fatal Switch Back LED Module for UK cars. USDM Conversion - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=78WBWbS2HDs)

Fatal Switch Back LED Module for UK cars. USDM Conversion - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=z8H77rmhjF0)

Fatih06ank
13-01-2015, 20:54
Mustafa konuyu yeni gordum ve sana mesaj atıyordum projeni calmislar diye. Geri vites ayna modulu gercekten de cok kullanisli herkese tavsiye ederim.

Fatih06ank
13-01-2015, 20:56
@levent arkadasim o modul zaten halihazirda var ve basit bi sekilde role ve kondansatorle yapiliyor. Onun icin pic yazilim yapmayaa gerek yok.

G_TT_I
13-01-2015, 21:48
Fiyat belli mi ben hala bekliyorum :)

rebeloghy
14-01-2015, 00:03
Ben de merak ediyorum işlem için napıyoruz fiyat nedir vs.

levent
14-01-2015, 01:23
@levent arkadasim o modul zaten halihazirda var ve basit bi sekilde role ve kondansatorle yapiliyor. Onun icin pic yazilim yapmayaa gerek yok.

Amerikan park olarak istemiyorum ama, usdm modül kendi aracımda da var. ampülü sadece çift renkli led ile değiştirerek park konumunda daylight olarak kullanmak istiyorum. Bu sistemdeki gibi, var mı böyle bir modül?

iynn-RS
14-01-2015, 02:04
2008 leon cupraya taktiğim Polar fis in icinde bu ozellik var. Ust konumu belirliyosun ,sonra alt konumu belirliyosun aracin kendi ayna ayar tusundan.

Fakat yukari kalktiginda tam yerine gelmiyor.Biraz arastirdim.Bu ozellige fabrika cikisindan sahip olan araclarin ayar motoru ve dişlileri daha hassasmis.sonradan yapilan araclarda tam verim beklemeyin diyolar.

Sizin yaptiginiz bu modulde aynanin tam istenilen yerde durmasini nasil sagliyorsunuz.ayni yerine geliyormu yada.

aqustic
14-01-2015, 07:49
Levent
Bahsettigin işlemi yapmak mümkün.Çift renkli led olursa zor bi tarafı yok.Arkadaşımızın dedigi gibi program yazmaya da gerek yok.

iynn-RS
Güzel bir konuya değindin.Teşekkür ederim.
Seat forumlarında aylar önce bahsettiginiz olayı ben de okumuştum.Fakat çok umursamamıştım.Ama ne yazık ki aynı sorunla ben de karşılaştım ve uzun ugraşlar sonucu onu da halletim.
Bu problem her araçta olmamasına ragmen örnegin C4 picassoda o kadar fazla sapma vardı ki ayna aşagı indikten sonra tekrar yukarı kalktıgında ayna gökyüzünü gösteriyordu.Bir de aracın her iki aynasına da taktık.İki tarafda da aynı problem oldu.Ve birkaç araçta da benzer sorunlar oldu.
Örnegin E46 3.20d 'de bu problem olmadı.Sorunun tek nedeni tamamen bahsettigin gibi araçların ayna motoru ve dişlileriyle ilgiydi.
Fakat sonrasında modülün tasarımını ve yazılımını baştan aşagı tekrar değiştirip o sorunu da hallettim.C4 picassoda şu an en ufak bi sapma yok.Ayna artık tam yerine geliyor.

EREN34
14-01-2015, 14:30
Levent
Bahsettigin işlemi yapmak mümkün.Çift renkli led olursa zor bi tarafı yok.Arkadaşımızın dedigi gibi program yazmaya da gerek yok.

iynn-RS
Güzel bir konuya değindin.Teşekkür ederim.
Seat forumlarında aylar önce bahsettiginiz olayı ben de okumuştum.Fakat çok umursamamıştım.Ama ne yazık ki aynı sorunla ben de karşılaştım ve uzun ugraşlar sonucu onu da halletim.
Bu problem her araçta olmamasına ragmen örnegin C4 picassoda o kadar fazla sapma vardı ki ayna aşagı indikten sonra tekrar yukarı kalktıgında ayna gökyüzünü gösteriyordu.Bir de aracın her iki aynasına da taktık.İki tarafda da aynı problem oldu.Ve birkaç araçta da benzer sorunlar oldu.
Örnegin E46 3.20d 'de bu problem olmadı.Sorunun tek nedeni tamamen bahsettigin gibi araçların ayna motoru ve dişlileriyle ilgiydi.
Fakat sonrasında modülün tasarımını ve yazılımını baştan aşagı tekrar değiştirip o sorunu da hallettim.C4 picassoda şu an en ufak bi sapma yok.Ayna artık tam yerine geliyor.

Özel mesaj gönderdim.

Fatih06ank
14-01-2015, 15:46
Çift renkli led olsa da olmasa da yapmak mümkün. aqusticin dediği çift renkli (veya 3 renkli RGB) lerde röle ile, veya tek renkli modülleri sıra ile dizerek, biri çalışırken diğerinin sönmesini sağlayan bir kondansatörlü devre tasarlayabiliriz.... Aqustic devre yapısını daha iyi biliyor. Hatta benim eski kullandığım farlarda vardı bu, sinyal verince beyazlar sönüp turuncuya dönüyordu. hatta aynalarımda da var...

Golf 4 Ayna Sinyali - Golf 4 Mirror Blinker - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=oNSM7esKWsY)

06ebt86
18-01-2015, 11:39
ayna işi gercekten cok güzel ticari oldugunda bende linea marka aracıma ıstıyorum haber beklıyorum :)

French20
03-02-2015, 04:51
sonuç nedir ? bende yapmak isterim kendi aracıma

angaramos
17-04-2015, 20:35
Bu çok iyi olmuş.Çok yararlı bir iş kaldırımlara sıfır yanaşılmıyor sırf bu yuzden.Manuel olarak ayarlamktan üşendiğimzden bunun yeni üretilen araçlarda kesinlikle değerlendirilmesi lazım