PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Garip bir sorun

mrtcn
10-09-2008, 00:08
Merhaba, aracım bugün bakımdan çıktı (Pug 206 GTI), az önce şunu farkettim.
Örnek veriyorum aracın km'si 110450'de, 23 km yol yapıp (110473) kontağı kapatıp tekrar açtığımda tekrar 110450'ye dönüyor. Yani kontağı kapatıp açınca km oynamıyor. Ek olarak şunu farkettim, aracın kontağını kapatınca gösterge panelinden komple elektriği kesiyor (gösterge panelinin elektriği kesildiğinde yağ sıcaklığı ve motor suyu sıcaklığı ibresi tepeye vurur). Beyinden elektriğin kesilmediğini biliyorum (AFC ve AFR Gauge için beyinden direk olarak ignition elektriği alıyorum) çünkü kontağı kapasamda her zaman yaptığı gibi bir süre sonra (20 saniye) ignition elektriği kesiliyor.

Serviste beyinle ilgili yalnızca katalitik konvertör iptali olduğu için çıkan arızayı sildirdim.

Bunu serviste götürmeden önce soruyorum çünkü serviste garip bir şekilde "sen beyinle oynamışın yakmışın gardeş" gibi bir tepkiyle karşılaşacağımı düşünüyorum çünkü xenon'un ampulünün kutuplarını ters bağlayıp "ampulun patlamış gardeş" tepkisini aldım.

boosted_pug
10-09-2008, 00:12
böyle iimiş aslında hep 110450 :D

Schumi
10-09-2008, 00:25
Aracin 2003 oncesimi. Onceki sahibinin kilometre ile oynamis olma ihtimali varmi. Serviste BSI beynini kontrol etsinler. Birde BSI beyni uzerindeki kilometreye baksinlar bakalim orada kac gozukuyor. PSA grubu araclari km yi BSI ve Gosterge Panelindeki toplamda 2 entegreye yazar.

mrtcn
10-09-2008, 02:03
Aracin 2003 oncesimi. Onceki sahibinin kilometre ile oynamis olma ihtimali varmi. Serviste BSI beynini kontrol etsinler. Birde BSI beyni uzerindeki kilometreye baksinlar bakalim orada kac gozukuyor. PSA grubu araclari km yi BSI ve Gosterge Panelindeki toplamda 2 entegreye yazar.

aracım 2000 model, önceki sahibi km ile oynamadı kontrol ettirdim. araç bakımdan çıktıktan sonra böyle yapmaya başladı. gösterge paneli kontağı kapattığım anda komple gücü kesilip yağ ve su ısıları hangi konumdaysa o yöne doğru düşüp yükseliyor. eğer böyle ise kadranın sigortasında vs problem olabilirmi? (ignition haricindeki güce bağlı olan bir sigorta) birde şunu farkettim, ya 10km'de bir ya da belli sürede bir aracı kapayıp açınca km göstergesi artıyor.

Schumi
10-09-2008, 02:09
Kontak kapandiginda gostergelerin direk 0 a gelmesi lazim. Ayrica aracin kitliyken 10 dk gectikten sonra km isigi sonunca aracini kumandadan kilidini actiktan sonra kapiyi acinca kontagi takmadan km nin belirmesi lazim. Bunuda bir kontrol et. Olmazsa sana bir digital kilometreci yolu gozukmus gibi. Ama dedigim gibi once aracinin BSI uzerinde kilometre olarak kac gosterdigine bak. Bence BSI kilometresi artiyo kadran gostermiyo.

Edit : Son cumlene istinaden bu durumu gostergeden km dusurup bsi uzerinden dusurulmedigi zaman arac bsi daki veriyi arada kontrol edereken gostergeyede o veriyi isliyor. Bir kilometreci soylemisti. O yuzden PSA araclarinda km 2 yerden dusurulur. Serviste gerekli kontrolu yaptiktan sonra kilometre gostergen ile ilgili bir yere gitmen gerekicek bence.

mrtcn
10-09-2008, 02:16
kontak kapandığında 0'a gelmiyor, gösterge panelini sökünce veya aküyü çıkarınca olduğu gibi 0'ın altına direk aşağıya iniyor. birde aracım 2000 model, kontağı kapayınca direk km ışığı sönüyor ve kontağı 2. konuma getirince km ışığı yanıyor.
pek alakası olcağını sanmıyorum ancak aracım servisten çıktıktan sonra 4lüleride yanmamaya başladı. butonu kontrol ettim, kabloları kontrol ettim, sigortaları kontrol ettim bir problem gözükmüyor

Schumi
10-09-2008, 02:26
kontak kapandığında 0'a gelmiyor, gösterge panelini sökünce veya aküyü çıkarınca olduğu gibi 0'ın altına direk aşağıya iniyor. birde aracım 2000 model, kontağı kapayınca direk km ışığı sönüyor ve kontağı 2. konuma getirince km ışığı yanıyor.
pek alakası olcağını sanmıyorum ancak aracım servisten çıktıktan sonra 4lüleride yanmamaya başladı. butonu kontrol ettim, kabloları kontrol ettim, sigortaları kontrol ettim bir problem gözükmüyor
Servisin basini agrit biraz o zaman. :)

mrtcn
10-09-2008, 02:28
Servisin basini agrit biraz o zaman. :)

umarım xenon olayına benzetmezlerde kafayı yedirtmezler..

çok teşekkürler =)

mrtcn
10-09-2008, 19:51
bugün gittim göral'a, aynısını anlattım, ordaki elektrikçi baktı "gösterge panelin bozuk onu değiştircen" dedi, 1100 lira para istediler, sonra ne yazıkki iş tartışmaya dönüştü, tartışma sonucunda arabayı içeri alıp bilgisayara bağladılar, BSI beyni dashboard ile iletişim kuramıyor şeklinde hata yazmış, adam sildi hatayı tabiki kontak açıkken aynı sorunu vermedi. yarın getir bakalım komple göğüs sökülcek, kablo şemalarıyla kablolar kontrol edilcek kopukluk vardır dedi. daha sonra aracın sigorta kutusuna baktığımda bir sigortanın yerinden söküldüğünü gördüm (toz olması gereken yerde toz yoktu tertemizdi), başka bir sigortayı oraya taktığımda sorunsuz çalıştı (4lülerde yanmıyordu o da çalıştı). şimdi ne diyim ben bu göral'a? birde üstüne direksiyon altındaki kapağı başka arabadan takmışlar, hem kırık hemde üstü pislik dolu. arabamı az çok bilmesem ayaküstü bişey yapacaklar..

Tunacan
10-09-2008, 20:00
Hemen hemen her serviste olur böyle şeyler.
Astra'mın garantisi devam ederken servis için opan'a giderdim. Bir gün stepnenin kullanılmış olan bir lastikle değiştirildiğini gördüm. yıkayıp paratıp yerine koymuş şerefsizler birde. yapanı bulamadım tabiki.

mrtcn
10-09-2008, 20:06
o yaptıkları dahada büyük bir ayıpmış. yetkili bayii diye geçip böyle şeyler yapacaklarsa ben giderim evimin garajına lift ve gerekli ekipmanları alırım sonra birşey lazım olunca girerim servicebox'a hangi sorunun ne olduğunu, hangi parçanın nasıl söküldüğünü vs kendim yaparım. sırf servis bakımlı olsun diye aracı servise götürüyorum, üstüne anlamsız masraflar kitliyorlar.

scream3057
10-09-2008, 22:41
aracım garanti kapsamında değilse hiç bir zaman yetkili servise gitmem,gitmedimde...sanayi köşelerinde öyle işinin ehli ustalar var ki yetkili servisteki 23-24 yaşındaki yeni yetme usta triplerindeki elemanları cebinden çıkartır...

Dragger
10-09-2008, 23:03
Benimkinde de yolda giderken saliselik süreyle tüm elektrik gidiyor geri geliyor.

Aküden düsündüm ama saati vs sıfırlamayınca kontak arkasında birseyle alakalı olabilecegini söylediler.

İsim vardı bırakmadım, en kısa zamanda bırakıcam kontrolü icin...

VteC_MaNiaC
11-09-2008, 00:22
Ben yetkili servislere içeri girişi yasak olan bir serviste arabalarla yapılanları gördükten sonra hiç mi hiç güvenmemeye başladım ... Özellikle ikitelli tarafında büyük Honda yetkili servislerinden birinde .... tekrardan geçmiş olsun

OnurS
11-09-2008, 01:51
Sanayi gibisi yok bana görede...Eski arabamda europlus wardı mecbur borusana götürüyodum ama sorunu kesin bulamayıp başka şeyleri deiştiriyolardı(garantiden olduğu için çok sıkıntı yapmıyodum:)) oyüzden önce sanayide sorunu bulduruyodum tanıdık ustalarda sonra borusanda yaptırıyodum=)Cam filmimi deiştirmiştim tonu açık olduğu için(kışın oldu olay) ertesindede iç temizlik yaptırmıştım maalum baya bi sıwı kullanılmış ertesi gün göstergeler kendiliğinden gidip geliyodu borusan kombinin(göstergeye nie kombi derler anlamam) deişmesi gerektiğini söyledi kendi ustamı aradım klimayı en sıcağa getir nefes alamıyosan çık arabadan bekle biraz dedi=)We gerçetende geçti...Serwisler sadece söktakcı olduğu için pekde bişiyden anlamadıklarını düşünüyorum.(Sözüm meclisten dışarı tabi elin her parmağı bir olmaz)

ALPER-VNS
11-09-2008, 01:57
görala gitmeyin arkadaşlar :) delirtiyolar insanı.. burak görürse kızıcak şimdi ama olsun :o

Schumi
11-09-2008, 19:54
o yaptıkları dahada büyük bir ayıpmış. yetkili bayii diye geçip böyle şeyler yapacaklarsa ben giderim evimin garajına lift ve gerekli ekipmanları alırım sonra birşey lazım olunca girerim servicebox'a hangi sorunun ne olduğunu, hangi parçanın nasıl söküldüğünü vs kendim yaparım. sırf servis bakımlı olsun diye aracı servise götürüyorum, üstüne anlamsız masraflar kitliyorlar.

Sorunun çözüldüğüne sevindim. ServiceBox bizim için nimet. Ama alet takım lift yok işte :)

mrtcn
12-09-2008, 00:54
=) 1-2 sene içerisinde gerekli herşeyi (lift vs) garajıma yaptırıyorum, ankara içi kullanmak isteyen gelip faydalanır artık =)