PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ethernet Switch Önerisi ve Sorusu

Kaan
17-07-2014, 09:36
Aramızda ethernet switch kullananlar varmı öneri almak istiyorum daha doğrusu ufak bir ağ problemim var çözüme kavuşturmam lazım

Modemimin 4 ethernet portuda dolu 2 yazıcı 1 masaüstü bilgisayar 1 tanede server bilgisayar bağlı.Ayrıca kablosuzdanda laptopla ben bağlıyım modeme.Kablosuzda nette yavaşlama yok ama ağ kablosuyla bağlananlar ve ağ içerisinde bi yavaşlama var

Araştırdığıma göre modem den 4 çıkışta dolu ve aktif olduğu için ağda ve nette yavaşlama yapıyor.Araya 1000mbps destekli ethernet switch koymayı düşündüm.Faydası olur mu?Birde bilgisayarın 1 tanesi 24 saat açık 40 metre cat6 ethernet kablosuyla modeme geliyor doğal olarak ondada zayıflama var

bu tarzda bi ürün buldum fikirleriniz nelerdir ağ konusunda tecrübeli arkadaşlar varsa sevinirim.

TP-LINK TL-SG105 5-Portlu 10/100/1000Mbps Masaüstü Switch Fiyatı (http://www.hepsiburada.com/liste/tp-link-tl-sg105-5-portlu-10-100-1000mbps-masaustu-switch/productDetails.aspx?productId=bd303609&categoryId=121)

drn106
17-07-2014, 10:23
1000 mbps bir debi gelmediği için 1000 mbps switch almanın pek faydası olacağını zannetmiyorum ancak tabi ki networku rahatlatacaktır. Modemin 4 portu da dolu olduğundan veriyi dağıtmakta gecikmeler yaşıyor olabilir yavaşlık dediğiniz gibi bundan kaynaklanıyordur, ayrıca 40 m cat6 demişsiniz, 40 metrelik ethernet kablosunda çok loss olur, kayıp paketler nedeniyle switch ve client birbirlerine sürekli paket teyidi yaparlar, TCP yoluyla haberleşildiği için modemin switchini dolayısıyla da bütün networku yavaşlatabilir bu paket kayıpları.

Size tavsiyem linkini verdiğiniz switchi alın, elbet faydası dokunacaktır ama 40 metrelik mesafeyi de kısaltmaya çalışın. Server bilgisayarı port1'e takın, ip adresini de manuel olarak atayın, rakamsal olarak ilk ip adresi de serverin olsun.

Kaan
17-07-2014, 10:45
Teşekkür ederim bilgiler için.

Araştırdığımda bu tarzda bi mantık oluşturdu bende o yüzden açıkcası böyle bi yöntem oluşturdum kendimce.Olayı anlatayım başka bi çözüm mantığınız olursa çok sevinirim.

benim için önemli olan zaten 40m cat6 ya sahip serverın hızı.Çünkü sürekli açık ve upload yapıyor UDP bağlantı kullanarak.Mesafeyi kısaltma şansım da yok keşke olsa çünkü 7 kartlı binanın 4.katındayım 3 kat yukarıda duruyor makina mecbur yani bir nevi.Bu arada makina Linux tabanında çalışıyor.

Şuan normal modemdede port 1 de takılı zaten ip de ilk oncelikte onda switch in biraz olsun faydası dokunur diye düşündüm işin içinden çıkamadım bi türlü :confused:

İlk başta modemden kaynaklı sanmıştım sorun.Superonline ADSL kullanıyorum arayıp modemi değiştirttim airties Air6372SO modelini gönderdiler son modelmiş.Elimde cisco modem var birde 3-4 sene önce almıştım onu takınca iyice bi yavaşlama oluyor.

drn106
17-07-2014, 11:49
cat6'lar aslında 100 metreye kadar pek sorun çıkarmaz ama "server" olduğu için işler değişebilir. Bu durumda iyi bir repeater veya access point yeterli olur gibime geliyor. Kablo şart mı? Serveri Access point aracılığıyla networke bağlayabilirsiniz bridge kullanarak.

Kaan
17-07-2014, 12:03
Kablolu bağlantı şart çünkü makina sadece ethernet çıkışlı şöyle söyleyim Raspberry Pi tarzı bi cihaz düşünün o şekilde.Kablosuz olarak kullanma şansım yok cihazı.

Bridge mod da elimde ki cisco modemi koyabilirim araya kablolu olarak ama ben pek faydalı olucağını düşünmüyorum ethernet switch ler kadar

drn106
17-07-2014, 12:12
Önce yeni switch ile bir deneme yapın, eğer düzelmezse daha iyi modemler veya farklı kablolama seçenekleri düşünülebilir.

Kaan
17-07-2014, 12:22
Önce yeni switch ile bir deneme yapın, eğer düzelmezse daha iyi modemler veya farklı kablolama seçenekleri düşünülebilir.

Tamamdır deniycem.Birde bu tarzda bi ürün var

TL-POE200 - TP-LINK Türkiye'ye Hoş Geldiniz (http://www.tp-link.com.tr/products/details/?categoryid=234&model=TL-POE200)

pcvirus
17-07-2014, 12:24
switch olarak airties tavsiye ederim

drn106
17-07-2014, 12:39
Tamamdır deniycem.Birde bu tarzda bi ürün var

TL-POE200 - TP-LINK Türkiye'ye Hoş Geldiniz (http://www.tp-link.com.tr/products/details/?categoryid=234&model=TL-POE200)

Repeater'dan kastım buydu zaten aslında, hiç test etmedim ama sizin probleminize yönelik tasarlanmış bir ürün gibi görünüyor. Ben yine de önce switch derim, çünkü dediğinize göre bütün network yavaşlıyor. Ardından bunu deneyebilirsiniz. Bu arada Server kablosunu modemden çekince internetin hızı nasıl? Yoksa interneti de mi server'dan sağlıyorsunuz?

Kaan
17-07-2014, 12:43
Repeater'dan kastım buydu zaten aslında, hiç test etmedim ama sizin probleminize yönelik tasarlanmış bir ürün gibi görünüyor. Ben yine de önce switch derim, çünkü dediğinize göre bütün network yavaşlıyor. Ardından bunu deneyebilirsiniz. Bu arada Server kablosunu modemden çekince internetin hızı nasıl? Yoksa interneti de mi server'dan sağlıyorsunuz?

bu iki ürünü değerlendirmek en mantıklısı olucak o zaman.

yok interneti direk modemden alıyorum.serverdan çekmiyoruz.Ben laptopla kablosuz bağlantıyla tatminkar edici hızlardayım yani bi sıkıntı yok hız testlerim felan güzel.ama ethernete bağlı kablolular yavaşlıyor modemi kapatıyorum 10-15 dakka açınca bi süre güzel sonra ağda direk yavaşlama oluyor.

Yiğit Ş.
17-07-2014, 12:49
Switch vs masrafa gerek yok gibi, başka bir modem ile dene büyük ihtimalle sorun çözülecektir.