PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : HGS hakkinda

wekoo
18-07-2014, 21:38
Bugun kayinpederime bir arac aldik...aracin uzerinde hgs var eski sahibi yeni almis hatta 36 tl verdim falan dedi buda hediyem olsun dedi biz bunu kullana biliyormuyoz yoksa satista iptal falan oluyormu varmi bilgisi olan

sinan-s
18-07-2014, 22:42
Aracın noterden satışını yaptığınız andan itibaren HGS iptal oluyor şevki..Siz yeni sahibi olarak yeni bir tane alıyorsunuz ..

TigeR
19-07-2014, 01:22
Aracın noterden satışını yaptığınız andan itibaren HGS iptal oluyor şevki..Siz yeni sahibi olarak yeni bir tane alıyorsunuz ..

kesin mi abi?

TonyMontana
19-07-2014, 01:36
Bugun kayinpederime bir arac aldik...aracin uzerinde hgs var eski sahibi yeni almis hatta 36 tl verdim falan dedi buda hediyem olsun dedi biz bunu kullana biliyormuyoz yoksa satista iptal falan oluyormu varmi bilgisi olan

HGS plakaya tanımlanır, noterden satış yapıldıgında HGS iptal falan olmaz. Araç plakası değişmediği sürece üzerindeki HGS geçerli olur rahatlıkla kullanabilirsin.

SercanTurkoz
19-07-2014, 01:42
HGS plakaya tanımlanır, noterden satış yapıldıgında HGS iptal falan olmaz. Araç plakası değişmediği sürece üzerindeki HGS geçerli olur rahatlıkla kullanabilirsin.

Yani plaka değişmediyse ogs yada hgs iptal olmaz.

hgs satın aldığınız kişinin k.kartına baglı ise , min. 15 tl altına indiğinde oto. olarak 15 tl dolum yapılır.

öğrenmekte fayda var.

burakgunay
19-07-2014, 01:43
Peki abi mesela araç devrini üstüme aldım, fakat plaka yabancı daha 06ya çevirmeden bi hgs aldım ki otoban hgssiz giriş cezsindan kurtulayim. Daha sonra plaka değişikliği oldu ve 06 plaka hazır şu an. Hgsyi buna nasıl aktaririm

TonyMontana
19-07-2014, 01:51
Peki abi mesela araç devrini üstüme aldım, fakat plaka yabancı daha 06ya çevirmeden bi hgs aldım ki otoban hgssiz giriş cezsindan kurtulayim. Daha sonra plaka değişikliği oldu ve 06 plaka hazır şu an. Hgsyi buna nasıl aktaririm

Her ne olursa olsun HGS iptal etmekte fayda var. Kişinin kendi kartına tanımlı olduğu için ve içinde muhtemelen bakiye olduğu için iptal ettirip parasınıda PTT den geri alacaktır. Yoksa senin geçiş paraların sürekli arabanın önceki sahibine gider.

Diğer soruna gelecek olursak , kaçak geçip 7 veya 10gün içinde HGS satın alırsan kaçak geçiş cezası ödemiyorsun. Plaka çıkartmadan almana gerek yok sanırım

extreme__
19-07-2014, 03:00
satış yapıldığında iptal olmaz hgs ayrıca bende yeni araç aldım üzerinde hgs vardı eski sahibine iptal ettirmesini söyledim kendim çıkardım çünkü sahış adı yazıyor hgs plakayla beraber ne olur ne olmaz

wekoo
19-07-2014, 05:07
Plaka deyisimi olmadi o zamn bu icindeki 36 tl kullana biliriz

devilboy
19-07-2014, 07:29
Plaka deyisimi olmadi o zamn bu icindeki 36 tl kullana biliriz

tabiki bittiği zamanda yine aynı plaka üzerinden doldurma işlemi gerçekleşir güle güle kullan :D

ilker_yusuf
19-07-2014, 08:40
yauw ayrı konu açmayayım bende uzun zamandır kullandığım hgs son 2 geçişimde kaçak geçiş uyarısı verdi ama bakiye var içinde. garanti bankasından almış ve hsabımı bağlatmıştım baktım bbakiyeye biri işlenmiş herhangi bir ceza kaydı yok. sorun olur mu?

EREN34
19-07-2014, 09:49
Calisir. Tecrube ile sabit. Plaka degisirse hgs bakiye duser ama sonradan kacak gecis cezasi gelebilir. Plaka-etiket eslesmesinde sorun olmamali

ulas
19-07-2014, 09:58
eski sahibi iptal etmediği sürece kullanırsınız

metin_1989
19-07-2014, 11:20
peki yuklemesını nerden yapıyoruz bılen varmı ? pttnın sıtesınde cunku sahıbının olusturdugu sıfre fln yazıyor

EREN34
19-07-2014, 12:31
normal ptt subelerinden barkod no ile yukleme yaptirilabilir

jr1905
19-07-2014, 12:34
OGS plakaya tanımlımı peki? Mesela tek bi OGS yi farklı araçlarda kullanabiliyor muyuz ?

wolrath
19-07-2014, 13:17
hgs kımın ustune ıse o ıptal-doldurma ıslemı yapabılır. sız gecıp gıdın fazlası da ona gırer :) benım ogs yı yanlıs kaydetmıslerdı. adamın ustune kaldı. faturayı ben oduyorum. suankı arabama kayıtlı gıbı sacma bısey vardı hahaaha

rebeloghy
19-07-2014, 13:42
OGS plakaya tanımlımı peki? Mesela tek bi OGS yi farklı araçlarda kullanabiliyor muyuz ?

Farklı araçta kullanılamaz deniyor ancak ben 2 sene bir fiil kullandım , hiç de bir şey olmadı. Kartı okuyamazsa falan plakaya ceza yazabilir ama kartı okudugu surece karttan para düşüyor senin hgs benim hgs falan hikaye