PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kaza, boya, değişen hakkındaki tuhaflıklar

Emre İlbi
02-08-2014, 16:54
uzun zamandır takip ettiğim, ve oldukça tuhaf karşıladığım bazı durumlar,

Güncel kaza bakış açısı : illaki parça değişimi olmalı, parça değişmemişse, ufak tefek sürtmeler, tıklamalar var, önemsiz. deniliyor.

Eskiden : bir yer vur, isterse tampon bile değişmesin, düzeltilip takılsın kazalı denilirdi.

Çıtır hasarlı : parça değişimi olmuş, çıtır hasarlı, diyorlar :D

Ufak-tefek kazaları var : Şase, kule işlem görmüş, airbag açmış, halen ufak-tefek diyorlar :D

eskiden bel altı boyalı denilince : tavan ve direkler hariç boyalı, olduğu anlaşılırdı,

şimdi işin içine direkleride katıyorlar.

eskiden etek altı boyalı denilince : bir çok araçta bulunan, kapı çıtalarının alt kısımlarının ve tamponların boyalı olduğu anlaşılırdı,

şimdi ise tavan ve direkler hariç boyalı olan kısımla ilgili etek altı boyalı deniliyor.

önceden lokal boya diye, avuç içi kadar olan yere denilirdi,

şimdi ise, atıyorum 3 parça dıştan komple boyalı, 3 parça lokal boyalı deniliyor,

önceden yarım parçaya yakın kısım boyalı olunca, yarım parça boyalı denilirdi,

şimdi ise, rötuş boyası var deniliyor,

önceden tamponlarda söylenilirdi,

artık sanki tamponlar, aynalar aracın parçası değilmiş gibi, hiç isimleri anılmıyor :)

bu işin sonu bu şekilde nereye gider bilemiyorum, ancak sizinde gözlemlediğiniz tuhaflıklar varsa, paylaşırsanız sevinirim :)

driftboy
02-08-2014, 16:57
sanayide tam çizgisine malzeme çarpıp eğildi diye kapısı degisen e46 biliyorum, sırf cizgi tutmaz diye, şimdi değişmesin de, Türkiye haritası gibi dursada olur..

SULTANOGLU
02-08-2014, 17:16
Bu konuda Turkiye hakikaten bambaska bir yerde. Hep bir kacamak, hep bir kusur kapatma cabasi. Orjinal parca takilsa bile yoook bu arabada degisen var muhabbeti. Orjinal ya o daha otesi ne, sen araba duzun tamir edilmismi edilmemismi ona bak devam et.

Her eline mikron metre alan uzman, saymakla bitmez. Bu pazar bu saatten sonra duzelmez.

c20let
02-08-2014, 17:25
Eğer fiyatına göre iyi ise araç önemli değil benim için. Ağır kazası olur düzgün yapılmıştır ve muadiline göre fiyatı uygundur problem teşkil etmez.

Bindiğim aracın boyası ve değişeni olmaması para ettiği için her fırsatta vurguluyorum orası ayrı. :D :D

ghibli06
02-08-2014, 17:29
Bu konuda Turkiye hakikaten bambaska bir yerde. Hep bir kacamak, hep bir kusur kapatma cabasi. Orjinal parca takilsa bile yoook bu arabada degisen var muhabbeti. Orjinal ya o daha otesi ne, sen araba duzun tamir edilmismi edilmemismi ona bak devam et.

Her eline mikron metre alan uzman, saymakla bitmez. Bu pazar bu saatten sonra duzelmez.

çok doğru... bizdeki 2.el otomobil kavramı çok farklı, bazen sıfır fiyatına yakın isteniyor, her ülkede olduğu gibi 2. el arabanın 1 sene sonra yarı fiytına indiği bir ortm olsa, dediğin gibi boyasına çarpığına kimse takılmaz, düzgün yapılmış mı ona bakar... ama adam 2012 model BMW ye 120bin tl diyor, sıfırı 140bin, haliyle ince eleyip sık dokuyor kazıklanmayım diye, araç 70-80bin lira olsa kimse takılmaz bu kadar detaya... ama şu pert arabaları ağır hasarlı gösterip satan KASKO firmalarının sahtekralığına çözüm bulunmalı...

mad_max1978
02-08-2014, 18:09
sanayide tam çizgisine malzeme çarpıp eğildi diye kapısı degisen e46 biliyorum, sırf cizgi tutmaz diye, şimdi değişmesin de, Türkiye haritası gibi dursada olur..

Aynen durum bu su anki.degisen olmasın da parça harita metod defteri gibi olmuş,macun havuzuna batırılmış pek önemi yok.

ontheair
02-08-2014, 18:15
Bir parçanın düzeltilmesi için ısıtılması gerekli. Bu da metalin yapısını bozuyor. Ayrıca üzerindeki paslanmazlık korumasını da yok ediyor. Sonrasında macun gerekiyor vs.

Ben parçanın düzeltilmesi yerine değişmesi taraftarıyım.

barakuda26
02-08-2014, 18:17
20- 30 bin tlsi olan al sat işine girdi bu memlekette elini atsan bu işin ticaretini yapan adama rastlıyosun. binmek için araç alan sayısı oldukça az. durum böyle olunca kilometresi çekik ve pert araçlar heryerde. insanları kandırmanın amacı ne? 3-5 herneyse aşağısına ver ama helal para kazan o işten ah alma..

FATİH
02-08-2014, 19:15
gaziantep'te bi aracın dört bi yanı boya yanığı olsun ya da çizik, hiç önemli değil. sakın boyatmayın. boyası yanık, boyası keşermiş (öyle bi tabir var) araç, tertemiz komple boyatılmış araçtan daha evladır burası için.

darkmoon
02-08-2014, 19:32
ben seviyorum değişeni var boyası var olayını.. ucuza satıyorlar ucuza alıyoruz..

Çekiçleme düzeltme devri bitti artık en ufak bir şeyde parçayı sök yenisini tak servis içinde karlı ve pratik ...

bir aracın direkleri şase şasi taban tavan ellenmemişse kısaca ağır hasarı yoksa

kapı değişmiş kaput değişmiş her kaputta kazadan değişmez her kapıda kazadan değişmez benim eski vectrama park halinde pizzacı scooterlı çocuk çarpmış kaçmış resmi opel servise götürdüm kaskodan kapıyı değiştiler aslında o kapı çekiçlenip düzeltirlidi büyük bir şey yoktu ama uğraşmıyorlar artık...
bunuda bilmek lazım...

ben alırım cebimdede 5-10 bin tl o aracın akranlarına oranla para kalır.. gayet güzel sürer satarımda..

rx-7
02-08-2014, 19:50
Şasesinde direklerinde kulelerinde işlem olan araç her zaman sıkıntılı ve düzen tutmuyor.Çamurluklar önemli değil ama değişen kapıda düzen tutmuyor çoğu zaman.Aç-Kapat tan dolayı zamanla yavşıyor orjinal kapı gibi diri kalamaz hiç bir zaman.Birde kapılar değiştikten sonra "alıştırma" denilen bir iş var kaportacının yaptığı,balyozla çekiçle allah ne verdiyse kapı kilitlerine vurularak kapı ayarını yapma işlemi.O da hiç hoşuma gitmeyen bir işlem...

qatrio
02-08-2014, 19:53
Avrupada kafa cok guzel keske bizdede o mantık oyle olsa. Atıyorum arabanin camurlugu yırtık gebermis artik binbir takla atip duzeltmek yerine sifir alip takmak daha guzel degilmi? Yok olmus parcayi ne diye tamir ediyosun abi al yenisi sifir tak mis gibi. Yazik bizim gibi arabaya hevesli duskun olan bir ülkede bu piyasa yazik

Molev
02-08-2014, 20:19
Ben şu an kara kara düşünüyorum bisikletli bi çocuk boydan boya sürtmüş arabanın sağında boyayı çizmiş 4 cm lik 3 tane dalgalanma var cok hafif sağ ön ve arka kapıda hani değişicek birşey yok servise götürsem değişçek ustaya götürdüm komple boya diyor boyatıcaktım hatta konu açtım ama vazgeçtim bekletiyorum öyle borçlarım belimi çok kırıyo şu sıralar biraz daha beklesin diyorum elime iyi para geçince çok çok profesyonel bir ustaya yağlı çekiçle çekiçlettircem onun ardındanda iyi bir detailing'çi birine vericem arabayı sonrada bi otoparkla anlaşıp oraya vericem evimin yakınında var bir tane. Bıktım artıkın ayarlam bozuluyo arabayı öle gördükçene cinlerim tepeme çıkıyo...:fire::mad2::nokta:

( Konu biraz uzun oldu kusuruma bakmayın bizim sokağın arkasında pazar kuruluyor pazarın hizası diklemesine bir caddeye çıkıyor bizim sokak gibi pazarı öyle bir kuruyorki zihniyetsizler
caddenin dibinde bitiriyorlar pazar ipleri tezgah vs vs. taşıyo sokaktan caddeye e git gelli geçen arabalar da tıkanıyor millet ara sokaktan kaçıyım diyo o aradada taksinin teki gelmiş ön tampona sürtmüş sis farı icine göcmüş tamponun sol tarafı pötür pötür hepte beni buluyo avr.... sk....lerim ne kısmetsiz adamım arkadaş ya... )

KÖROĞLU
02-08-2014, 20:21
Bu durum bence tamamen bizim milletimize ve piyasanın genel işleyişine has bir durum. Ben de araba alirken en temizini almaya calisirim bu gayet makul, ama genel olarak insanlar daha alirken satma plani yaptiklarindan :) çok inceliyorlar. Bu güne kadar 3 araç boyattim, parca parca da boyattigim araclarim oldu. 2 tane hasarli araç aldim. Birisinde bi ince zarar ettim. Şuan 2012 hasar kayitli olan (sadece kaporta) polo var, 30000 km de piyasasinin 10K altina aldik 50000 km yaptik üstüne hala tas gibi. Bu gün satsam aldigimin üstüne veririm bindigim de kar kalir. Ama şasesi eğri olup düzeltilen arabadan hayir gelmiyor. Fabia vardi, aks kafalari sürekli bozulurdu. Jazz vardi arka teker tam basmaz bi tarafi fazla asinirdi vs vs. 97 Twingo sattim adamin biri aradi boya var mi dedi :)
Boyle insanlar oldukça bu koni çok uzar gider.içine sinen expertiz yapilmis arabayi alip bineceksin en güzeli o.

darkmoon
02-08-2014, 20:22
değişen kapıda düzen tutmuyor çoğu zaman.Aç-Kapat tan dolayı zamanla yavşıyor orjinal kapı gibi diri kalamaz hiç bir zaman..

değişen kapı dediğin aracın birebir orjinal kapısı nasıl düzen tutmaz .. fabrikanın ürettiği birebir aynı kapı.. orjinal kapı diye bir şeymi var sahte çakma kapımı takıyorlar.. :) orjinalden kasıt fabrikadan çıkan kendi kapısıysa onun yerine takılan kapıda aynı fabrikadan çıkan aynı orjinal kapı .. :)

değişen kapısı olan o kadar çok araç gördüm ve kendi araçlarımda olduki daha düzen tutmama v.b bir şey görmedim.. kapı takılır kapı ayarı yapılır benim bildiğim o kadar.. başka ibr işlem varsa ben görmedim en azından tabi dediğim resmi servislerde yapılan birinci kalite işler.. yoksa kapının üstünde yüklenip hoplayıp kapı ayarı yapmaya çalışan ustalarda gördüm :)

sagi
02-08-2014, 20:30
bu kültürde değişiyor yakında avrupayı yakalarız bence, eskiden boyalı araca millet korkardı şimdi komple boyalı araç sorun olmuyor, değişenden korkulurdu şimdi bakıyorum bakış açısıda değişiyor

İbrahim Erdem
02-08-2014, 20:33
Gelir seviyesi yüksek olmayan bir ülkede yaşıyoruz. Araba fiyatları saçmalık boyutunda. Ama araba da bir ihtiyaç. Dolayısıyla böyle tuhaf bir ikinci el piyasası çıkabiliyor.

logıcthıs
02-08-2014, 20:54
değişen kapı dediğin aracın birebir orjinal kapısı nasıl düzen tutmaz .. fabrikanın ürettiği birebir aynı kapı.. orjinal kapı diye bir şeymi var sahte çakma kapımı takıyorlar.. :) orjinalden kasıt fabrikadan çıkan kendi kapısıysa onun yerine takılan kapıda aynı fabrikadan çıkan aynı orjinal kapı .. :)

değişen kapısı olan o kadar çok araç gördüm ve kendi araçlarımda olduki daha düzen tutmama v.b bir şey görmedim.. kapı takılır kapı ayarı yapılır benim bildiğim o kadar.. başka ibr işlem varsa ben görmedim en azından tabi dediğim resmi servislerde yapılan birinci kalite işler.. yoksa kapının üstünde yüklenip hoplayıp kapı ayarı yapmaya çalışan ustalarda gördüm :)

2000 civigin sağ ön kapısını hafif tıklamadan dolayı degıstirdiler bırakın düzen tutmayı arabanın en güzel kapısı o olmuştu diğer kapılarda macun olduğu için o kapı jilet gibi duruyodu oyleki arabaya o kapıdan binip inesim geliyodu :)

rx-7
02-08-2014, 21:04

Passat var akrabamda arka kapısı serviste değişti (orjinaliyle haliyle) kapı tutamaklarında sorun var aracın diğer kapıları gibi açılıp kapanma hissi vermiyor zart diye açılıp kapanıyor kademeli olarak açılıp kapanmıyor.C4 vardı bir arkadaşımda arka kapısı değişmiş bire bir aynı sorun vardı onda da yokuş yukarı kapıyı açınca mesela kapı durmuyor diğer kapılar gibi hop kapanıyor.Eski bir arkadaşımın servisi vardı orada bir çok aracın kapısı gözümün önünde değişti orjinaliyle,ilk kapanmada orjinal gibi cuk yerine oturmuyor kapılar,kaporta ustası elinde çekiç balyoz vs ile bam güm kapı kilitlerine,tutamak,civataların dalıp ayar yapıyordu.Benim bagaj kapağım değişti o bile orjinali gibi cuk diye yerine oturmuyor kapanış sesi değişti hatta ilk zamanlar ilk kapatmada kapanmıyordu bir sürü ayar mayar uğraşmıştım şimdi rahat kapansa bile bagaj üstünde yükseklik farkı kalıyor çamurluklarla.Hadi bagaj kapı kadar sık kullanılmıyor fakat kapılarda bu değişimler can sıkıcı olabiliyor.

darkmoon
02-08-2014, 21:06
doğrudur demek ben şanslıymışım :) hiç başıma öyle şeyler gelmedi :)

Ae86
02-08-2014, 21:12
Aracın iskeletinde, şasesinde ağır kusuru yoksa içi dağınık değilse kabuk parça değişmiş yada boyanmış sıkıntı olmaz.Değişebilir parçalar hasar aldığında yenisi ile değişebilsin diye yapılıyor fazla takılmamak lazım.

Alper_
02-08-2014, 21:20
arka çamurluk haricindeki parçaların değişmesinde sorun yok..1 mm macun olacağına yenisi takılsın..

insanlar parça değişince megesleri bozulacak diye sorun yapıyorlar ama artık çoğu arabanın ön çamurlukları megessiz..

değişen olayına çok takılmamak lazım gelir birisi takar parça gider :)

ferroo
03-08-2014, 00:09
ben buna uyuz oluyorum arac sattıgım zaman dıyelımkı bırı aradı abı boya varmı ??? daha meraba demeden aracın durumunu sormadan abı boya varmı he var gel kafayı yedırtıolar banaa...o yuzden aldım bıtane temız cok sukur fıstık gıbı bınıyorum araba alıp satmakta sıkıntı ınsanlarla ugrasmak dahada sıkıntı...adamın on kaputu dunya harıtasına donmus yuzune bakılmıyo gorsen kusarsın adam orjınal ebı boya bıle yok dıyo la o orjınal olsa nolur allah belasını versın ole orjınal parcanın bı arac baktım dunya harıtasına donmus mahfolmus heryerı gocuk cızık tas ızı ufaktan vurulmus heryerı aracın adam orjınal abı hata boya yok dıyo arabaı gordugum gıbı uzaklastım ordan o yuzden ınsanlarla ugrasmakta bu zıhnıyetle ugrasmakta cok sıkıntılı gelıyo bana...

rx-7
03-08-2014, 00:32
doğrudur demek ben şanslıymışım :) hiç başıma öyle şeyler gelmedi :)

Ya da bana mı denk geldi hep bilmiyorum artık:)

Mutlu Değerli
03-08-2014, 00:47
piyasa araçları (vti, 106, typer, rc vs) için şase, kule, direklerinde bişey olmadıktan sonra 2-3 parça deişse pek önemsenmiyor ama diger araçlar 1995modelde olsa adam deişen olmasın diyor

elden kolay çıkarıp çıkartmamakla alakalı bi durum bence. Güzel toplandıktan sonra pert araçlar bile çok el deiştirebiliyor

mhuratboz
03-08-2014, 00:56
Sahibinden Bi Honda Ep3 İlanı Okudum Kırmızıydı.Sahibi Burdanmı Bilmiyorum Kusura Bakmasın Affola Temizlik Boyası Var Yazıyo Fakat Tavan,Kaput Ve Kapı İçleri Hariç Yazıyodu.Okurken Şaşırdım Açıkçası Arabay Laf Etmiyorum Araba Mermi Gibi Durabilir.

SULTANOGLU
03-08-2014, 02:07
Kapi kaput ayar tutmuyorsa o ustanin ve serviain ayibidir. Sen yetkili servise aracini goturuyorsun neyin nasil tamir edilmesi ve tabilmasi hakkinda o kadar egitim aliyorsun, sonra kapi kademeli kapanmiyor bagaj kapagi duzgun oturmuyor ? Aynen aracimi geri gotururum yapin adam gibi derim. Muateri memnuniyeti konusu bu kadar basit degil. Istanbulda olsan senin o marka aracina bakim yapacak okadar cok servis varki, kimse musteri kaybetmek istemez.

Firat.M3
03-08-2014, 02:35
yahu ben de e36'yı direklerin altından boyatmayı düşünüyordum cillop gibi dursun diye. Hatta ön camurlukları da sıfır mı alsam diye planlarım vardı. Fişlenmesek bari.. bir de kaportacı da fotoğraf çekme ünlü oldu son yıllarda.

darkmoon
03-08-2014, 10:16
diğer şehirleri blimemde istanbulda boyasız araç çok zor..

birde sırf boyalı olmasın diye çizik içinde gezip arabasında belli nedenlerden kazadan değil ama..
yumrular göcükler olmuşsa çekildiğinde boya atıcağından öyle göcük içinde gezen insanlarda var..

ben utanırdım öyle bir araçla gezmeye yada bir ortama girmeye..
araba bence şahsi fikrim erkeğin üstündeki kıyafet gibidir .. sen çamurlu pis yırtık pırtık kıyafetle gezmeye yada insan içine girmeyi göze alırmısın bence aynı şey..

boya dediğin pigmenttir zamanla ölür solar eskir.. gıcır gıcır ışıl ışıl yeni boyanında neyi kötü onuda anlamış değilim..

ÖmerF.Bayar
03-08-2014, 10:23
Son 2 arabami ki birisi Istanbuldaydi baktirtmadan aldim, satarken de aliciya ben baktirmadim bilmiyorum kazasi degiseni varmi baktirt oyle al dedim oda baktirtmadi :D Bana normal geliyor boya - kaza supersport yada cok suratli kullanabilecegim bir araba olmadi takirde :)

ÖmerF.Bayar
03-08-2014, 10:25
Son 2 arabami ki birisi Istanbuldaydi baktirtmadan aldim, satarken de aliciya ben baktirmadim bilmiyorum kazasi degiseni varmi baktirt oyle al dedim oda baktirtmadi :D Bana normal geliyor boya - kaza supersport yada cok suratli kullanabilecegim bir araba olmadi takirde :)

Duzenleyemedigim icin alinti yapiyorum,
Son arabami almadan once servise 1 serisi goturdum, onden kazali degisenli cikti, umursamadan alirdim ama sifirdan beri sahibi olan adam bana kazasiz demisti ondan iskillendim almadim :)

Emre İlbi
03-08-2014, 11:27

abi unutmuşum, buna benzer yaşadığım bir olay var,
arabanın kaput'u değişik, ben biliyorum, adam ısrarla değişen yok diyor,
Abi bu araba önden kazalı, doğru mu? dedim, evet dedi,
Kaput değişti ben biliyorum, nasıl aksini iddia ediyorsun, dedim,

verdiği cevap : "kardeşim orjinal çıkma taktık, hiç değişen sayılır mı o" dedi,
abi peki dedim, değişen sayılması için ne olması gerek,

verdiği cevap : "yan sanayi, kalitesiz takman lazım" dedi,

bana görede, orjinal sıfırda taksan, sonuçta parça değişmiş oluyor

BARR
03-08-2014, 11:38
abi unutmuşum, buna benzer yaşadığım bir olay var,
arabanın kaput'u değişik, ben biliyorum, adam ısrarla değişen yok diyor,
Abi bu araba önden kazalı, doğru mu? dedim, evet dedi,
Kaput değişti ben biliyorum, nasıl aksini iddia ediyorsun, dedim,

verdiği cevap : "kardeşim orjinal çıkma taktık, hiç değişen sayılır mı o" dedi,
abi peki dedim, değişen sayılması için ne olması gerek,

verdiği cevap : "yan sanayi, kalitesiz takman lazım" dedi,

bana görede, orjinal sıfırda taksan, sonuçta parça değişmiş oluyor

Bu biraz kayserili kurnazlığı olmuş adamın yaptığı yok öle bir dünya.. Araba komple 5 parça değişen olsa orjinal parça olsa değişen olmucak mı... Mantığa bak adamdaki.. Orjinal boy olunca da boyasız diyordur o..

Emre İlbi
03-08-2014, 11:42
Bu biraz kayserili kurnazlığı olmuş adamın yaptığı yok öle bir dünya.. Araba komple 5 parça değişen olsa orjinal parça olsa değişen olmucak mı... Mantığa bak adamdaki.. Orjinal boy olunca da boyasız diyordur o..

yok bu olay Kayseri'de olmadı, ülkemiz oldukça tuhaf bir noktaya gidiyor, hayırlısı :)

toolqa
03-08-2014, 14:22
düzgün,temiz boyandıktan sonra hiçbişey olmaz.. değişen zaten önemli değil.. macun bastıktan sonra bi kıymeti yok çünkü. şaselerde sıkıntı olmasın yeter.. kaput - çamurluk değişmiş hiç önemli değil çünkü istanbulda evin önünde arabaya sürtüyolar vs ...

Type-Rdinc
03-08-2014, 15:48
Passat var akrabamda arka kapısı serviste değişti (orjinaliyle haliyle) kapı tutamaklarında sorun var aracın diğer kapıları gibi açılıp kapanma hissi vermiyor zart diye açılıp kapanıyor kademeli olarak açılıp kapanmıyor.C4 vardı bir arkadaşımda arka kapısı değişmiş bire bir aynı sorun vardı onda da yokuş yukarı kapıyı açınca mesela kapı durmuyor diğer kapılar gibi hop kapanıyor.Eski bir arkadaşımın servisi vardı orada bir çok aracın kapısı gözümün önünde değişti orjinaliyle,ilk kapanmada orjinal gibi cuk yerine oturmuyor kapılar,kaporta ustası elinde çekiç balyoz vs ile bam güm kapı kilitlerine,tutamak,civataların dalıp ayar yapıyordu.Benim bagaj kapağım değişti o bile orjinali gibi cuk diye yerine oturmuyor kapanış sesi değişti hatta ilk zamanlar ilk kapatmada kapanmıyordu bir sürü ayar mayar uğraşmıştım şimdi rahat kapansa bile bagaj üstünde yükseklik farkı kalıyor çamurluklarla.Hadi bagaj kapı kadar sık kullanılmıyor fakat kapılarda bu değişimler can sıkıcı olabiliyor.

2000 model clio da söför kapısı 2 kere serviste değişti farklı kazalardan. her kazadan sonra takılan kapı birebir oldu yokuş yukarı yarım açık kalıyor gayet guzel kapanıyor beğenilmeyen clioda ve renault servisinde bile böyleyse sizin ustalarda bi sıkıntı vardır tekrar bi gösterin derim :icon_tup:

R.I.P
03-08-2014, 23:43
şuan satılık ilanı verdiğim aracıma dün bakmaya gelen birisinin söylediği ''kimse tampondaki boyayı boyanmış parça olarak saymıyor sen niye söylüyorsun ne gerek var'' Bende boyama öncesi halinin fotoğrafını sana gösterdiğimde tamponun çizik halini göreceksin sormazmıydın o zaman ee tampon boyanmadan nasıl oldu diye cevap verince hiç bişey diyemedi.

İlanı koyduğum günden bugüne abartmıyorum 100 kişi belki daha fazla kişi ile görüştüm, Kilometresi neden yüksek (125bin km) diye soran oldu. Yani milletçe kandırılmayı uyutulmayı çok seviyoruz. ben gidip 75bin yapsam o gayet mutlu olacak çünkü onun için arabanın gerçekteki durumu değil kağıt üzerinde yazanlar önemli.

Babamın arabasını satarken şöyle bir durumla karşılaştım ''Gerçekten'' çizikten ötürü tavan ve direkler hariç komple boyalıydı(tek seferde şeref yoksunu bir şahsiyetin eseri nedeni ile yapıldı) bunu belirtiyorum, yetkili serviste yapıldığını boyanın kusursuz olduğunu söylüyorum gelen cevap ise keşke yaptırmayıp öyle binseydin arabanın değeri düşmezdi oldu. Heryeri çizik arabayı boyasız diye satanda mı yoksa alanda mı beyin aranır?
Neyse biz arabayı galeriye verdik o da boya durumunu söylemeden bizden aldığının 3bin fazlasına satmış.
Özet olarak hem çok uyanığız hemde uyutulmayı çok seviyoruz

darkmoon
04-08-2014, 04:21
birde şu var oda ayrı komedi..

adam boyatmamak için çizik göçük içinde satmaya kalkar aracı alan adamda abi fiyatı düş bu halde arabamı alınır ben alırsam bu aracı zaten boyatıcam değer kaybedicek olur :)))

ALPER-VNS
04-08-2014, 04:46
bizim millet fazla uyanık.. sorun bu.. boyasız diye taa trabzona gittim hakkaten boyasız çıktı araba ama 6 parçasının net olarak boyanması gerekiyodu.. senin yapıcağın işi ....... dedim geri geldim.. e sen sormadın ki, boya var mı dedin yok dedik dedi adam bi de.. e haklı sormadım doğru..

Emre İlbi
05-08-2014, 21:58
bizim millet fazla uyanık.. sorun bu.. boyasız diye taa trabzona gittim hakkaten boyasız çıktı araba ama 6 parçasının net olarak boyanması gerekiyodu.. senin yapıcağın işi ....... dedim geri geldim.. e sen sormadın ki, boya var mı dedin yok dedik dedi adam bi de.. e haklı sormadım doğru..

Alper abi o iş bizim buradada bayağı yaygın,
dediğin gibi kaportada boya kalmamış, artık metal gözüküyor,
orjinalliği gider diye boyatmıyorlar :)

DENON
06-08-2014, 00:17
Boyali degisenli araba candir korkmadan ama cizilormi acaba derdi olmadan biniyosun , nasil olsa ikinciye boyanmis diye bir tabir yok daha piyasada, şase kule saglam olsun düz gitsin yeter benim icin arac

cemsultan
06-08-2014, 00:44
Ne biçim bir ülke anlamadım gitti zaten, araba olmuş macun king, çatlamış sağdan soldan bastırınca içinden su çıkıyor ama değişen yok, çiçek gibi.

Arabanın şaşeleri, direkleri yani beni kaza esnasında koruyacak olan bölgeleri sağlam olsun, gerisi çok önemli değil.

Benim arabamda 3 parça boyalı, şimdi ne yapayım şimdi oturup ağlayayım mı, alacak olan da alırsa ekime, almazsa kasıma kadar, keyifleri bilir.

Octane
06-08-2014, 04:56
Ben herhangi bir aracımın çizilmemesi için bile özen gösteriyorum. Nedeni, Allah korusun vursam çizsem bir boyansa yamalı beygir gibi duracak. Sanayideki ustalar fena, yetkili servis daha da fena, araba açık gri çamurluk koyu gri oluyor sonra. Bu, aynı zamanda boyalı araçları satın almak istemememin bir nedeni, ama en önemsiz nedeni tabi. Yurtdışı gibi 1000 dolara civic vti 2000 dolara A3 alabilsek iki yılda bir komple boyarım anasını satayım, renk renk, ne olacak.

İnsanların bu durumları kendileri yarattığını da düşünüyorum. Herkes çakallık peşinde olmasaydı bu iş buralara gelmezdi. Eskiden, denildiği gibi, bir araçla uğraşılacaksa o aracın uğraşılmaya değmesi gerekiyordu. Şimdi iki aracı birbirine kaynatıp otomobil üretiyor bizim sanayideki ustalar. Hayır, tutuyor da milimetre hassaslığında, yolda ok gibi gidiyor, ona da hayret etmiyor değilim.

Şöyle bir durum da var, ben ne araçlar gördüm, gram boyası yok ama ne yaptılarsa araca, öyle yıkık dökük, öyle sorunlu ki, es kaza alsan evladın olacak. Uçuyorlar mı köprülerden aşağıya napıyorlar bilmiyorum. 1 yıllık aracın 4 amortisörü de patlak, artı direksiyon kutusu bozuk olur mu ya.

O yüzden ikinci el araç alırken, ben fiyatına göre karar veriyorum. 10 bin lira civarı bir araç alacaksam, o aracın sorunsuz olması önemli, geri kalan hiç bir şeyi önemli değil. 20-25 aralığında ise çok büyük bir kazası olup olmadığına, şasisinin işlem görüp görmediğine, bakımlarının titizliğine ve genel durumuna bakarım. 50 bin lira civarına kadar, sadece önemsiz kaporta panelleri (çamurluk, kapı gibi) boyanmış ya da değişmiş, ama alt tarafta kazasız araçlara yönelirim. Ama bir araca 50 binden fazla vereceksem, ve bu araç atıyorum Diablo falan gibi efsanevi bir şey değilse, güncel bir piyasa aracıysa nokta kadar boyayı bile sorun eder, almam, kesin vardır çünkü boyasız olanları da.

kado
06-08-2014, 06:20
birde temizlik boyasi var anlamadigim. Sanki araba cenabet anasini satayim :-D

Burak Mehmet
06-08-2014, 07:40
meslek icabı ayda en az 2000 tane hasarlı otomobil görüyorum ve sektörde 10.yılım.. diyebilirim ki arka çamurluk ve tavan haricindeki parçaları aracınız kaza yaptığında değiştirin.. çok daha sıhhatli olur ...

turbo&quattro
06-08-2014, 08:09
Boyaya bu takintili baska bir millet yoktur heralde.

Onrcn
06-08-2014, 08:30
Yurt disinda boyali arabalar deger kazaniyor ozellikle komple boyalilar :D Burada patlak. Sahsen aracimi aldigimda satmayi dusunmeyerek aldim ve rengini degistirdim. Aman ne olur ne olmaz belki satmaya calisiriz diye kapilarin iclerini vs boyatmadim, simdi cok pismanim. Bir dahaki renk degisiminde insallah arabayi soyup komple boyatmayi planliyorum : ) Satmaya calisirsam ve buna takilan olursada satmamak icin elimden geleni yaparim. Simdi kafama takildi da of simdi soysam komple boyasam, soksem taksam cok zevkli olur :D

Ha birde nedense s2000 24 s2000 var sahibinden de, sadece 7 si 100.000 i devirmis. Hic inanmiyorum, ha gercekten o km lerde olan arabalar vardir onlarin sahiplerini tenzih ederim.

Cem.B
06-08-2014, 08:36
Yurt disinda boyali arabalar deger kazaniyor ozellikle komple boyalilar :D Burada patlak. Sahsen aracimi aldigimda satmayi dusunmeyerek aldim ve rengini degistirdim. Aman ne olur ne olmaz belki satmaya calisiriz diye kapilarin iclerini vs boyatmadim, simdi cok pismanim. Bir dahaki renk degisiminde insallah arabayi soyup komple boyatmayi planliyorum : ) Satmaya calisirsam ve buna takilan olursada satmamak icin elimden geleni yaparim. Simdi kafama takildi da of simdi soysam komple boyasam, soksem taksam cok zevkli olur :D

Ha birde nedense s2000 24 s2000 var sahibinden de, sadece 7 si 100.000 i devirmis. Hic inanmiyorum, ha gercekten o km lerde olan arabalar vardir onlarin sahiplerini tenzih ederim.

olm şu arabayı harbi güzel bir renge boyat ya koskocak adam oldun yanarlı dönerli geziyosun :)

Emre Ekrem
06-08-2014, 08:57
Piyasada bilinen bir kaç kişi arkanda olsun "öve öve bitiremesinler, böyle kaçar, şöyle uçar, fabrika çıkışından daha temiz, vs vs...", araç istersen origami'den dönme olsun, hiç fark etmez hemen satılır, aranan araç olur.

zOnstyLe
06-08-2014, 09:00
Dün geldi bi tane arkadaş aracıma bakmaya taa İstanbul'dan, telefonda özellikle söyledim arabada gunes altında yattığı için boya var diye, oo boya problem değil falan filan dedim ben söyliyeyim sonra buraya geldiğinde söylemedin etmedin olmasın. Neyse geldiler baktılar arabayı cok beğendiler falan cocuk hala bakıyor etrafında dolasıyor, abi arabanda boya var dedi, ee söyledim zaten sende önemli değil dedin dedim bana söylemedin dedi söyledim söylemedin olayına dondu olay. Yani mantıksızlıgın bu kadarı 92 model araba bakıyorsun, ilk boyasıyla dursa ne ? Durmasa ne ?

Emre Ekrem
06-08-2014, 09:03

Aynen Onurcan, adam aracı alırken birde boyatmam gerekecek diyor ve çoğu zaman boya masrafı yüzünden almaktan vaz geçiyor, U.K. de 306Rallye sahibi idim ve boya masrafı yüzünden aracı çok komik bir rakama satmak zorunda kaldım, burada tam tersi mantığı var maalesef, bugün ki aklım olsa aracı komple soyar öyle boyatır, tüm trimleri ve diğer parçaların tamamını sıfır alıp takar hevesimi alıp satardım.

BurakOzdemir
06-08-2014, 09:04
değişenli araba alınır tamirsiz 0 parça takılmış bunu boklamada ki mantığı hiç anlamadım bugüne kadar.

0 orjinal parça takılmış işte daha ne istiyosun. boklama taktikleri hiç bitmiyor hiç

Eworen
06-08-2014, 10:20
Şahsen ben belli bir KM den sonra boyasız arabaya kıllanırım hele hele İstanbul da ise
Yahu seneler önce aracıma kapalı otoparkta 2 kere vurmuşlardı hemde en köşeye soteye koyardım
Yani kaza olmaması mucize zaten nasıl bakarsanız bakın ister gözünüz gibi bakın isterseniz hiç bakmayın.
Sadece bu sebepten dolayı asla ve asla gri/metalik gri araba almam dedim hala da diyorum renk tutturması muazzam zor.

İzzet Göçmen
06-08-2014, 10:34
Benimde takıntım yok boya konusunda agır kazası vs olmadıktan sonra komple boyalı arac alırım niye almıyayım,Araba satıcaz ora boyalımı bura boyalımı,Satmaya korkuyoruz

Onurkk06
06-08-2014, 10:42
boya takıntısı bana da saçma geliyor sonuçta istanbul tampon tampona trafik olan bir yer ki 5 6 ay önce birisi arabanın soldan itibaren anahtarla çizmiş e napalım bizde boya olmasın diye öyle biniyoruz :)

işin özü ülkemizde hala otomobiller uzay mekiği değerinde yurt dışında milletin 5 liraya aldığı arabayı burda 50 bine satarsan böyle olur tabi ki

darkmoon
06-08-2014, 10:42
Yurt disinda boyali arabalar deger kazaniyor ozellikle komple boyalilar.

Evet ben bunu şehir efsanesi zannederdim ama bu doğru.. adamlardaki mantık çünkü beynin işleme şekli bizden farklı.. adamlar boyaya ömürlü olan bir parça gibi düşünüyorlar ömrü bittimi yenilenmesi lazım mantığıyla bakıyorlar. doğru olanda bu zaten.. boyadır çizilir solar erir v.b ...

renk tutmama olayı 90 lı lardaki gibi yaygın değil artık.. hala var ama çok azaldı.. eskisi gibi usta boyakutusunda boyayı harmanlayıp çubuğu sokup karıştırıp ışığa tutup tutmuş ayarı demiyor.. bunun makinesi var boya kodu var .. makine yapıyor boyayı gerisi ustanın eline bakıyor işçilik.. iyi ustada istersen boya ölçüm cihazı koy çok zor anlarsın boyandığını.. ama tabi milleti kandırmayada gerek yok.

Onrcn
06-08-2014, 10:48
olm şu arabayı harbi güzel bir renge boyat ya koskocak adam oldun yanarlı dönerli geziyosun :)

hahaha : D bakalim :D

MCN21
06-08-2014, 10:55
Olay boya değil ki. İnsanların birbirini kandırması, 90 model araba komple boyanmıs olsun pırıl pırıl binilir ama milllet boyayı bile söylemezken geçiştirirken, birisi çıkıp aracın 3 parçası boyalı dedimi vay haline. Hemen düşünmeye başlıyorlar adam 3 dediyse daha ne geliştir başına,bide direk sanki hepsi tek kazada olmuş gibi bir takla atmadığı kalmış mantığında yaklaşılıyor oda ayrı.

MDeniz
06-08-2014, 12:15
benimde şu hoşuma gitmiyor

yatla-katla-pokemonla-ibrikle-tesibhle takas olur mu diye sormayın diyorlar sanki 50 milyarlık arabaya tesbih takas teklifi eden varda bizmi görmüyoruz saçmalıyorlar vallahi

ofli
06-08-2014, 13:13
Bence ilan basligina hatasiz yazip alta 3 parca boyali yazmiyorlarmi hasta oluyorum :))

ersandeniz
06-08-2014, 15:31
benimde şu hoşuma gitmiyor

yatla-katla-pokemonla-ibrikle-tesibhle takas olur mu diye sormayın diyorlar sanki 50 milyarlık arabaya tesbih takas teklifi eden varda bizmi görmüyoruz saçmalıyorlar vallahi

o kadar komik takas teklifleri geliyor ki, ben hiç kızmıyorum, arabaya karşı koyun kuzu hobi bahçesi, cep telefonu edenler var, forumda da konusu vardı

Berkan
06-08-2014, 15:44
enaz 3-4 ilan açtım valla tüm ilanlarada kocaman punto ve belirgin renklerde en alta yazıyorum ev yat kat arsa vs sacma sapan takas teklifi etmeyin. atıyorm sadece düşük kmli corsa tarzı dizel araçla olur diyorum.
hiçte acaip ucuk kacık teklifler gelmiyor telefonda teklif etmiyorlar bile. sadece 1 kere c180 amg ye dükkan takası geldi oda adam utana sıkıla sordu saol dedim peki dedim kapadık :D

qatrio
06-08-2014, 15:48
turbo s2000 e 10 lira nakit 10 lira çek 5 adette leblebi makinesi takası geldi desem inanırmısınız ve nasıl bir özgüvense telefonda soruyo bide altta kocaman yazıyo takas yok diye