PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Radyatör yedek deposunun su eksiltmesi

35AV7431
13-08-2014, 21:05
sorun çözüldü

ozans
13-08-2014, 21:27
Üst kapak contası olabilir. Hazneyi doldurup kapağı açık çalıştır aracı, bak bakalım sudan baloncuklar çıkıyor mu.

35AV7431
13-08-2014, 21:29
Onuda denedim herhangi bir baloncuk yok. Radyatördede yok yedek su haznesinde de.

sinan-s
13-08-2014, 21:30
Devirdaim pompası olma ihtimali yüksek

EREN34
13-08-2014, 21:54
Fan açtığı esnada kaçak kontrolü yapın derim. Kalorifer peteğine kadar el atıp incelemek lazım.

punto_multijet
14-08-2014, 07:44
radyatöründe delik olabilir. böyle birşey başıma gelmişti. çok ufak bir delik varmış tabii delik ufak olunca yere damlayan suda olmuyordu direk buharlaşıyordu. onuda ayrıntılı kontrol edin bence. birde kalorifer peteğinde şüpheliyim. araç içerisinde değişik koku var mı belli belirsiz?

Seven7
14-08-2014, 07:50
Kapak olabilir fakat tüm su 10 dakika içinde buharlaşabilir kapakta sorun varsa. Bence çok küçük bir yerde delik çatlak vs. var. Geçmiş olsun.

34btr1907
14-08-2014, 08:19
kaçak görünmüyorsa kalorifer peteği delik sanırım içeri biyere sızdırıyor,o delik büyürse haznede gram su kalmaz farkında bile olmazsın

Bolkar1st
16-08-2014, 09:13
Fan açtığı esnada kaçak kontrolü yapın derim. Kalorifer peteğine kadar el atıp incelemek lazım.

+1:icon_tup:

F4R
16-08-2014, 09:22
Radyator kapaginin yada takviye drposunun kapaginda kacak olabilir, contasi eskimis olabilir. Cok 5 tl lik bisi, degistirip deneyin bence. Ust kapak contasi yandiginda su eksiltme cok fazla olur ve kabarcik, suyun renginin degismesi fln cok fazla belirtisi vardir. Bunlardan hic biri yok diyorsunuz, kacakda olmadigina gore kapaklarin contasindan kacirabilir. Sokup bakin gozle anlasilir zaten.

Osman Bahadır
16-08-2014, 13:15
LPG var mı?

Diğer ihtimaller zaten söylenmiş.

35AV7431
16-08-2014, 22:54
Yarin soylediklerinizin tamamini kontrol edicem bu arada aracimda atiker marka lpg var.

Osman Bahadır
17-08-2014, 00:12
Yarin soylediklerinizin tamamini kontrol edicem bu arada aracimda atiker marka lpg var.

LPG su bağlantılarını da kontrol edin. Ve en önemlisi LPG regülatörünü (piyasada beyin, kafa denir) de kontrol edin.

0M42
17-08-2014, 00:22
Radyatör kapağında yada tahliye bidonu kapağında sorun olabilir

yoshimura
17-08-2014, 09:14
LPG su bağlantılarını da kontrol edin. Ve en önemlisi LPG regülatörünü (piyasada beyin, kafa denir) de kontrol edin.

kesinlikle. genelde sonradan takılan lpg nin su hortum kelepçelerinden az az kaçırma yapıyor. buda buharlaştığı için fark bile edilemiyor. kelepçelerin sıkılığını tornavida ile kontrol etmelisin.

35AV7431
20-08-2014, 22:08
Arkadaslar sorunu buldum sonunda :) aracımın radyatör kapağını bu gün değistirdim suyu tamamladım ve yüklendim arabayı sıkıştırdım ve park edip hemen kaputu açtım kapaktan sızıntı varmı diye bakim dedim. Ufak bir inceleme neticesinde aracın radyatörünün üstünde ıslaklık fark ettim hafif bir sızıntı var radyatörün üst plastik bölümüyle aleminyum bölümünün birleşiminde. Geçen hafta işten ayrıldığım için radyatörü değiştirme durumum yok onun için radyatör onarıcı sıvılar varmış. Onlardan koysam sızıntıyı keser mi ? Daha önceden bu sıvılardan kullanan kişiler tecrübelerini aktara bilirmi ? Simdiden verdiginiz cevaplar için çok teşekkür ederim :)

Osman Bahadır
20-08-2014, 22:39
Arkadaslar sorunu buldum sonunda :) aracımın radyatör kapağını bu gün değistirdim suyu tamamladım ve yüklendim arabayı sıkıştırdım ve park edip hemen kaputu açtım kapaktan sızıntı varmı diye bakim dedim. Ufak bir inceleme neticesinde aracın radyatörünün üstünde ıslaklık fark ettim hafif bir sızıntı var radyatörün üst plastik bölümüyle aleminyum bölümünün birleşiminde. Geçen hafta işten ayrıldığım için radyatörü değiştirme durumum yok onun için radyatör onarıcı sıvılar varmış. Onlardan koysam sızıntıyı keser mi ? Daha önceden bu sıvılardan kullanan kişiler tecrübelerini aktara bilirmi ? Simdiden verdiginiz cevaplar için çok teşekkür ederim :)

O sıvılardan kesinlikle kullanma. Şartlar her ne olursa olsun, arabayı gözden çıkarmadıysanız kullanmayın o sıvıları.

Plastik üst kazan ile alüminyum kasa arasında ince bir conta var. O sertleşebiliyor. Ayrıca ikisi birbirine sıkılarak monte edildiğinden gevşeyebiliyor da. Radyatör tamircisi varsa oralarda üst kazanı ayırır, contasını değiştirir, güzelce sıkar, sorun çözülür. Hazır kazanı açmışken radyatörü de temizlersiniz hem.

Alttaki resimde packing diye gösterilen conta...

http://www.denso.co.id/images/radiator1.gif

35AV7431
21-08-2014, 15:03
O sıvılardan kesinlikle kullanma. Şartlar her ne olursa olsun, arabayı gözden çıkarmadıysanız kullanmayın o sıvıları.

Plastik üst kazan ile alüminyum kasa arasında ince bir conta var. O sertleşebiliyor. Ayrıca ikisi birbirine sıkılarak monte edildiğinden gevşeyebiliyor da. Radyatör tamircisi varsa oralarda üst kazanı ayırır, contasını değiştirir, güzelce sıkar, sorun çözülür. Hazır kazanı açmışken radyatörü de temizlersiniz hem.

Alttaki resimde packing diye gösterilen conta...

http://www.denso.co.id/images/radiator1.gif

Bu gün gittim radyatörcüye, radyatörün üst kazanında ciddi 3 tane çatlak tespit ettik. Üst kazan çürümüş dediler. Radyatörün üst kazanı değişmesi gerekiyor dedi ve 100 liraya değişiyormuş. Hemen parçacıya gittim 26cm'lik sıfır taiwan malı en kaliteli radyatörü sordum 110 lira dediler. Bende neticede 15 senelik radyatör yerine sıfırının takılmasının daha doğru olabileceğini düşündüm. Sizlerin değerli fikrini almadan değiştirmedim. Sizde orjinal 15 senelik radyatörümü tamir ettireyim yoksa 10 lira daha fazla verip sıfır büyük kazanlı radyatörmü taktırayım ?