PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 6 Temmuz 2014 - Polo GTI - Istanbul Park 2:38.842

Shendelzare
13-08-2014, 22:20
6 Temmuzdaki pist gününden bir videomu sizlerle paylaşmak istiyorum, daha önce paylaşamamıştım çünkü foruma üyelikle ilgili problemler olmuştu kısmet bu güneymiş. Eleştri ve tavsiyeleriniz bekliyorum. Havanın çok sıcak olması ve aracıma daha yeni 2 parça taktırdığım için çok adapte olamadım ve beklediğim 2:35 civarı süreye inemedim, yanımdada bir arkadaşım vardı ancak sonbahara doğru tekrar daha iyi bir süre deneyeceğim, umarım yorumlarınızda beni geliştirir.

-nN37AF8w5U

Araç özellikleri :

2012 Polo GTI
Volkswagen Racing Cold Air Intake
Forge Recirculation Valve
Kumho V70A - 215/40R17
Motul X-Clean 5w-40 oil
Tarox Big Brake Kit B30-6 323x28 F2000 discs + Motul RBF660 hydraulic fluid
H&R 12mm Spacers
Stock suspension and springs
Stock exhaust system
Stock ECU

Frenleri pistten 1 hafta önce taktırdım ve rodajını piste yetiştirebilmek için bol bol trafiğe girip gezdim ama rodaj yaparken frenleri deneme şansım olmadı yani basınca nasıl bir tepki alacağımı bilmiyordum o yüzdende pistte çoğu zaman erken fren yaptım güvenemeyip, lastikleri ise cuma günü buldum anca cumartesi günü taktırabildim ve onların rodajı içinde yine bol bol gezdim ama 1 günde bu kadar tutunma farkına alışamıyor insan :)
Sonbahardaki pist günlerinde umarım coiloverımda gelir ve takılmış halde olur ve çok daha iyi süreler yakalayabilirim.

arm
13-08-2014, 22:28
Hey maşallah çizgini sevdim :D

individual
13-08-2014, 22:32
Video borked

Link alabilirmiyiz ?

Shendelzare
13-08-2014, 22:39
6 July 2014 - Intercity Istanbul Park - Polo GTI - Onur Badur - Hood Cam - YouTube (http://youtu.be/-nN37AF8w5U)

OrcunInce
13-08-2014, 23:35
Onur öncelikle helal olsun, hem vakit hem nakit hem de kafa yoruyorsun :)

benim izlenimim 1'e az biraz erken giriyorsun, nitekim 11'de öyle, o lastiklerle biraz daha geç apeks yapabilirsin.

12'de ise sol çizgide kalmaya çalışırsan 13 için oldukça avantajlı çıkarsın :)

Geri kalanı bal kaymak tebrik ederim :)

997TT
13-08-2014, 23:40
Suan internet baglantim musade etmiyor roaming den dolayi ama TC kiyilarina yaklasinca izliyecegim.
Tek diyecegim sey;sadece pist odakli dusunup aracini hazirladigin icin tebrik ederim ;)
***** TR de ya goruntu yada shov amacli oluyor...

OrcunInce
13-08-2014, 23:47
Bu arada Onur geçtiğin scirocco kaç beygirmiş acaba, o nasıl bir uzamak :)

Shendelzare
13-08-2014, 23:48
Onur öncelikle helal olsun, hem vakit hem nakit hem de kafa yoruyorsun :)

benim izlenimim 1'e az biraz erken giriyorsun, nitekim 11'de öyle, o lastiklerle biraz daha geç apeks yapabilirsin.

12'de ise sol çizgide kalmaya çalışırsan 13 için oldukça avantajlı çıkarsın :)

Geri kalanı bal kaymak tebrik ederim :)

teşekkür ederim, yaşım gereği bütçem herşeyi bir anda yapmaya el vermesede yavaş yavaş yapıyorum inşallah bu aracı planladığım şekline kadarda ulaştırırım.

son virajlardaki beceriksizliğiminde farkındayım, genel olarak öyle s tarzı virajlarda birşeyleri eksik yapıyorum ama birtürlü bulupta üstesinden gelemedim :) 12ye biraz daha yavaş girip solda kalmayı deniyeceğim, zaten izlediğim birkaç videoda onu yapmam gerektiğini gördüm ama henüz sürüşüme yansıtamadım, umarım önümüzdeki pist günlerinde alışırım o son virajlarada. 1 ve 11 üzerindeki tavsiyeler içinde teşekkür ederim havalar düzelince pist bizi bekler :)

Shendelzare
13-08-2014, 23:49
Bu arada Onur geçtiğin scirocco kaç beygirmiş acaba, o nasıl bir uzamak :)

valla o sciroccoda forumda sanırım birkaç pist konusunda görmüştüm, turbo upgrade var sanırım 300hp civarı olabilir, videoda biraz abartılı olarak 240 diyorumda ondanda fazla sanırım :)

OrcunInce
13-08-2014, 23:51
valla o sciroccoda forumda sanırım birkaç pist konusunda görmüştüm, turbo upgrade var sanırım 300hp civarı olabilir, videoda biraz abartılı olarak 240 diyorumda ondanda fazla sanırım :)

Lastik-fren 50 tur atmıştı pistte pek tutunma yok ama 11 ve 12 için fikir verebilir sana Onur.

Peugeot 208 GTI - Intercity İstanbul Park - Orçun İnce - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=davZ8ORdSng)

Tekrar çok tebrik ederim..

Shendelzare
13-08-2014, 23:55
Suan internet baglantim musade etmiyor roaming den dolayi ama TC kiyilarina yaklasinca izliyecegim.
Tek diyecegim sey;sadece pist odakli dusunup aracini hazirladigin icin tebrik ederim ;)
***** TR de ya goruntu yada shov amacli oluyor...

Gerçektende gencinden yaşlısına bizim insanımız show peşinde oluyor, benim için arabanın nasıl göründüğü pek önemli değil nasıl gittiği önemli. Geçen sene 3. pist gününde kukaya çarpmam sonucu kaputum ezilmişti halada öyle duruyor araç, yaptırıcam yaptırıcam diyorum ama daha önemli işleriyle uğraşmaktan ona vakit aklmıyor :)

alper1701
14-08-2014, 14:54
alperen çok fena bakmış :D tebrikler devamını bekliyoruz

hepkem
14-08-2014, 20:12
Çizgi genel olarak başarılı, Orçun da gerekli tavsiyeleri yapmış :) Sarı Scirocco k04 ile 260-270ps güç veriyor ve manuel diye biliyorum. Scirocco düzde iyi uzamış ama senin Polo da güzel hızlanıyor, dsg ve kilo avantajı kendini belli ediyor. Süspansiyon mutlaka farkettirecektir ama eğer aracın yazılımı yapılabilen seriyse intercooler ve stage 2 yazılım da yakışır ;)

Shendelzare
14-08-2014, 20:23
Çizgi genel olarak başarılı, Orçun da gerekli tavsiyeleri yapmış :) Sarı Scirocco k04 ile 260-270ps güç veriyor ve manuel diye biliyorum. Scirocco düzde iyi uzamış ama senin Polo da güzel hızlanıyor, dsg ve kilo avantajı kendini belli ediyor. Süspansiyon mutlaka farkettirecektir ama eğer aracın yazılımı yapılabilen seriyse intercooler ve stage 2 yazılım da yakışır ;)

stage 1 yapıldı zaten geçtiğimiz günlerde 200hp aldık dynoda, downpipe ve intercooler içinde araştırmalar yapıyorum zaten onları halledince direk stage 2 ye geçiş yapıcam, bu zamana kadar yazılım yaptırmamamın nedeni dsg korkusuydu ve zaten garanti bitimine 1 ay kala aracın kavraması değişti, o sırada yazılımlı olsaydı belkide başıma sorun açıcaktı ama artık garantisi bittiğine göre motora biraz daha yüklenmeyi düşünüyorum. Intercooler için s3 intercoolerı mı alsam yoksa forge mu alsam karar veremedim açıkçası

rebeloghy
15-08-2014, 09:29
Bir yaşıtımın böyle güzel işler yapmaya çalışması ve bu süreyi yakalaması mutlu etti. :)

Yazılım , dp , intercooler ile araç rahatlar , coiller ile sen de biraz daha rahatlarsın ; çizgi için de biraz daha video izleyip tavsiyeleri de uyguladıkça şahane olacaktır diye düşünüyorum , tebrik ederim.. Merakla takipteyim

[RaCeR]
15-08-2014, 09:44
Onur tebrik ederim kardeşim zamanla daha iyi süreler gelir. cockpit'ten çekiminde sanki oturuş pozisyonunda sıkıntı var gibi geldi bana

rebeloghy
15-08-2014, 10:18
;7586310']Onur tebrik ederim kardeşim zamanla daha iyi süreler gelir. cockpit'ten çekiminde sanki oturuş pozisyonunda sıkıntı var gibi geldi bana

Siz söyleyince youtube da kanalından baktım , direksiyona uzak kalıyor. Mesela son virajlar var ya S i güzel dönemiyorum dediğin , direksiyonu 45- 70 derece kırarken bile iki elle sabit pozisyonda tutuyor olsan daha çok hissedebilirsin aracın tepkilerini ; daha ideal şekilde yönlendirebilirsin aracı. Hatta elimle baktım da 90 dereceye kadar iki elle tutuşu hiç bozmadan çevirmek daha doğru geliyor bana.

Mesela sol dönüyorsun , sol elle çekmek yanlış ; onun yerine sağ el itip sol el karşılamalı. Diye biliyorum ben :icon_tup:

Shendelzare
15-08-2014, 12:00
Siz söyleyince youtube da kanalından baktım , direksiyona uzak kalıyor. Mesela son virajlar var ya S i güzel dönemiyorum dediğin , direksiyonu 45- 70 derece kırarken bile iki elle sabit pozisyonda tutuyor olsan daha çok hissedebilirsin aracın tepkilerini ; daha ideal şekilde yönlendirebilirsin aracı. Hatta elimle baktım da 90 dereceye kadar iki elle tutuşu hiç bozmadan çevirmek daha doğru geliyor bana.

Mesela sol dönüyorsun , sol elle çekmek yanlış ; onun yerine sağ el itip sol el karşılamalı. Diye biliyorum ben :icon_tup:

Biraz geride oturduğum doğru, utkuda çok kez uyarmıştı beni bu konuda ama öbür türlü bacaklarımı rahat ettiremiyorum, kanaldaki kokpit videosu nisana ait temmuzunkini upload ederken yarım kalmıştı sonrada tekrar başlayamadım uploada. Şimdi direksiyonu biraz kendime çektim koltuğu oynatmadan yine biraz garip geldi sürüş ama yavaş yavaş alıştırıcam kendimi çünkü cidden direksiyonun üst kısmına falan uzak kalıyorum

keskinli_ali
15-08-2014, 12:12
maşşallah sürüşünü çok beğendim

rebeloghy
15-08-2014, 12:26
Biraz geride oturduğum doğru, utkuda çok kez uyarmıştı beni bu konuda ama öbür türlü bacaklarımı rahat ettiremiyorum, kanaldaki kokpit videosu nisana ait temmuzunkini upload ederken yarım kalmıştı sonrada tekrar başlayamadım uploada. Şimdi direksiyonu biraz kendime çektim koltuğu oynatmadan yine biraz garip geldi sürüş ama yavaş yavaş alıştırıcam kendimi çünkü cidden direksiyonun üst kısmına falan uzak kalıyorum

Bacak rahatlığı gerçekten sıkıntılı durumu o konuda anlıyorum. Bacaklar rahat edebilecek en ideal mesafede kalıp direksiyonu yaklaşabildiği kadar yaklaştırıp azcık dik oturmak günlük şehir içinde rahatsız olsa bile güvenli hissettiriyor. Yapılmayabilir de tabii ancak pistte mutlaka gerekli oturuş ve direksiyonu tutuş şekli.. İşlemler sonrası 2.35 altını beklemedeyim :)

MuratGürakan
15-08-2014, 13:13
Arkadaşlar sarı rocco benim aracım. İst parka ilk defa çıkyıorum 2 seans almıştım ilkinde pisti tanıyım 2 de basayım dedim ancak 5. dk'da turbo hortumu yarılınca arabada basınç kalmadı. Hafta sonu yine oradayım tanışırsak sevinirim.
Araban çok güzel ve piste yönelik yüklemende hoş olmuş. Bende sadece coil var başka hiç bişey yok malesef. bu ara maddiyatı ayarlamadığım içinde lastikleride yenileyemedim. 20000km lik ku39 var. Dışardan videoyu görmem güzel oldu. Aracın ne denli dışa attığını fark etmiş oldum. Acilen lastik almam lazım ve sway bar kiti ile olayı tamamlamam lazım. Benimde hedefim 2.30 ların altı çünkü aracın gücü düzgün pilotajla buna izin verecek düzeyde. Ama işte piste yönelik henüz bir ekipmanım yok. Bu hafta sonu pisti geçen seferden tanıdığım kadarı ile denememı yapacağım bakalım. hayırlısı.

Shendelzare
15-08-2014, 13:28
Arkadaşlar sarı rocco benim aracım. İst parka ilk defa çıkyıorum 2 seans almıştım ilkinde pisti tanıyım 2 de basayım dedim ancak 5. dk'da turbo hortumu yarılınca arabada basınç kalmadı. Hafta sonu yine oradayım tanışırsak sevinirim.
Araban çok güzel ve piste yönelik yüklemende hoş olmuş. Bende sadece coil var başka hiç bişey yok malesef. bu ara maddiyatı ayarlamadığım içinde lastikleride yenileyemedim. 20000km lik ku39 var. Dışardan videoyu görmem güzel oldu. Aracın ne denli dışa attığını fark etmiş oldum. Acilen lastik almam lazım ve sway bar kiti ile olayı tamamlamam lazım. Benimde hedefim 2.30 ların altı çünkü aracın gücü düzgün pilotajla buna izin verecek düzeyde. Ama işte piste yönelik henüz bir ekipmanım yok. Bu hafta sonu pisti geçen seferden tanıdığım kadarı ile denememı yapacağım bakalım. hayırlısı.

Benim izlenimimde ani fren ve ani direksiyon hareketlerinden dolayı understeera kalıyordun, bende ilk pist günlerinde direksiyona biraz sert davranıyordum ama forumdan ukku nicki utku arkadaşımızla tanışmam sonucu sağolsun çoğu pist günlerinde bana yardımcı oldu videoları izleyip yorumladı onun sonucundada daha yumuşak direksiyon hareketlerine alıştım ve sürem iyileşti.
Sizin araçta frenler stocksa ilk iki turdan sonra bile zorlanmaya başlayabilir araç çünkü cidden baya hızlı gidiyor ve bunun neticesinde viraja gelirken daha çok durdurma gücü uygulamak gerekiyor buda stock frenleri aşırı yorar. Onun dışında araç gerçekten baya hızlı, ben 122lik sciroccolardan öyle uzaklaşıyorum sizinki benimkine 122lik muamelesi yaptı :) ama o güçlerde 20 dakikalık seansa dayanması zor bide 2 seans almışsınız ikiside yandı gerçekten üzüldüm sizin adınıza o gün. Ben bu haftasonu gelmicem çünkü havalar yine aşırı sıcak hem lastikler mahvoluyor hem araç gitmiyor ama önümüzdeki pist günlerinde görüşürüz umarım

MuratGürakan
15-08-2014, 13:39
Haklısın daha dikkat ederim uyarıların adına. Araçta sadece coil var piste yönelik. Ne fren nede yol tutuş adına bişi yaptım henüz. İleriki zamanlarda bu yönde iyileştirmelerim olacak. Ben 1 seans aldım pisti iyice tanımak için güzel fırsat diyorum. Lastikleri ve frenleride artık son noktaya kadar getirip güzel bişiler yapmayı planlıyorum. Kopan hortumunda yedeğini aldım hazırlıklıyım bu sefer :D
Artık sonraki aktivitelerde Görüşmek üzere.

997TT
15-08-2014, 14:51
Pistte guc ile yol tutusu harmanlamak gerek.
Coil cok iyi bir yatirim olmus.
Frende once hortumlari ve yagi degisin.
Cizgi takip etmek tabiki onemli ama fren noktalari,gaza oturmaya baslama noktalari,apeks kesme vs vs noktalari zamanla oturttursununuz.
Bu kilolarda ve 220-250hp arasi araclari 2:30'u sadece coille yapmasi gerek ve gayet keyiflide olur.

Zero
15-08-2014, 14:52
Guzel pilotaj, çok yumusak ve stabil.Yanlis anlamazsan tavsiyede bulunmak isterim 1 de daha gec ve sert frenaj yapip kerbi daha dik kesersen daha erken tam gaz acabilirsin gibi geldi videodan birde 5 ve 6 da daha fazla acilarak daha uzun sure gazda kalabilirsin orda araclarimiz kuvvetli degil sanki bosuna acilip mesafe uzatiyorsun gibi hissettiriyor ama aracin agirlik transferini yumusatarak cekisi daha az dusuruyorsun aslinda, belkide yaniliyorumdur Orcunla Utkunun tavsiyelerini dinlemeye devam ;) tebrikler sure inecektir zamanla.

MuratGürakan
15-08-2014, 15:07
Pistte guc ile yol tutusu harmanlamak gerek.
Coil cok iyi bir yatirim olmus.
Frende once hortumlari ve yagi degisin.
Cizgi takip etmek tabiki onemli ama fren noktalari,gaza oturmaya baslama noktalari,apeks kesme vs vs noktalari zamanla oturttursununuz.
Bu kilolarda ve 220-250hp arasi araclari 2:30'u sadece coille yapmasi gerek ve gayet keyiflide olur.

Şimdilik yol haritam;
1 Semi slick lastik + fren hortumu ve yağı değişimi + custom disk havalandırma.(kendimce bir planım var)
2 Fren kiti
3 Sway bar kiti
Sonrasında kilitli dif lazımki ona girebilirmiyim bilmiyorum.

997TT
15-08-2014, 17:57
Sway den cok bir sey bekleme ama madde 1 cok degistirir.
Fren kitine acele etme,once madde 1'i gor. Cunku 3000€ falan gidicektir.
Ayrica yanina guvendigin birilerini alki canli olarak gostersin. Disaridan yapilan yorumlarla surus iyilestirmek sadece cok fazla tur atan pilotlara/suruculere mahsus. Yani teoriyi hayata gecirmek icin yalamis yutmus olmak gerek. En kestirme ve dogrusu bu ;)
Zaten aracina hakimsin yani taniyorsun. Ustune surusunude gelistirirsen miss...

qatrio
17-08-2014, 17:52
Onur eline sağık gittikçe daha iyi olmaya devam ediyo süreler. seninle şu egzos işine bi ayar verelim sonrada coilver en sonda golf r :D

Shendelzare
17-08-2014, 18:52
Onur eline sağık gittikçe daha iyi olmaya devam ediyo süreler. seninle şu egzos işine bi ayar verelim sonrada coilver en sonda golf r :D

valla kerimin arabadan sonra gözüme siyah 1m i kestirdim ne kadar kazalı falanda olsa ama bakalım nolucak :D egzosuda halledicez bi gelde beraber yaptırırız

Ufuk
27-08-2014, 09:18
Onur videolarını tekrar izledim. Gerçkten çoğu virajdaki çizgini çok beğendim. İzlediğim onboard videolardan sonra birçoğu virajda millet direksiyonu 90 derece çevirip 8.viraja girerken (girişte sert frenajla) sen daha soft manevralar yaparak çok güzel bi çizgide viraj çıkışına hız taşıyarak giriyorsun.
8.virajda sanırım olay yerdeki f1 araçlarının bıraktığı koyu renk lastik izini ideal viraj çizgisi belirleyip üzerinde kalmak.
Ben çok beğendim aracını ve kendini geliştireceğinden eminim. Güzel süreler gelir umarım :icon_tup:

Shendelzare
27-08-2014, 14:40
Onur videolarını tekrar izledim. Gerçkten çoğu virajdaki çizgini çok beğendim. İzlediğim onboard videolardan sonra birçoğu virajda millet direksiyonu 90 derece çevirip 8.viraja girerken (girişte sert frenajla) sen daha soft manevralar yaparak çok güzel bi çizgide viraj çıkışına hız taşıyarak giriyorsun.
8.virajda sanırım olay yerdeki f1 araçlarının bıraktığı koyu renk lastik izini ideal viraj çizgisi belirleyip üzerinde kalmak.
Ben çok beğendim aracını ve kendini geliştireceğinden eminim. Güzel süreler gelir umarım :icon_tup:

8. virajda birçok kişi gaz fren gaz fren yapa yapa 3 ayrı virajmış gibi dönüyo dolayısıylada baya zaman kaybediyorlar, çoğu kişiyi o virajda yakalıyorum ben zaten. Yorumun içinde teşekkürler eylülde yeni sürüş poziyonuylada çok daha iyi bir süre gelicek umarım :)

997TT
27-08-2014, 20:48
8 de sadece gaz ile oynasin.
Zaten 8'e girerken dogru momentum ve cizgiyle 2. Apeksi yakalayi,disa dogru acilarak hizlanabilir ve sadece lift off ile cizgiye sokup tam gaz cikabilirsiniz.
Bunu becerebilirseniz 1 sec den fazla zaman kazanirsiniz.
Sadece bilgi ;)