PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : şarj dinamosu sorunu

onur_si
17-08-2014, 20:49
arkadaşlar 2005 civic aracım 2 kere şarj dinamosu yüzünden yolda kaldım. akü yeni fakat dinamo şarj etmedi söküldü yapıldı, 2 hafta sonra yine şarz etmedi yapan yere götürdüm kömür sıkışmış dedi açtı temizledi kapattı çalıştı fakat bugün yine akü ışığı yandı direksiyon ağırlaştı farlar vs karardı anlıcagınız eve zor geldim muhtemelen yine bozuldu. sizde başka yerle alakası olabilirmi tamir olan şarj dinamosu 2 haftada bir niye bozulur çok sinir oldum tek olsam neyse çoluk çocuk kalacaz yolda. ikitelli civarı iyi bir dinamo tamircisi varsa tavsiye edeceğiniz oraya gideyim bari

Sert@ç
17-08-2014, 20:52
Değiştirin gitsin
Benimde marşa motorum bozulmuştu yaptırdım 5-6 ay idare etti bazen 2ci çevirişte marş motoru çalışıyodu
Geçen hafta sıfır parça aldım daha çevirmemle çalışması bir oluyo

onur_si
17-08-2014, 20:59
hocam mars motoru sağlam benim sorun sarj dinamosunda aküyü şarj etmiyor altarnator yani orjinalleri çok pahalı yan sanayi de almak istemiyorum

mehmetRS
17-08-2014, 21:03
hocam, o şarj dinamosunun içinde regülatör denen bir parça var, aynı sorunu ben eski aracımda yaşamıştım, acıldı kapandı, acıldı kapandı derken, tam bir sürü para bayılıp yenisini alacaktım ki, böyle bir öneri aldım, regülatör denen ufak devreyi 40 liraya aldım aksaraydan.. takıldı, bir dahada sıkıntı tekrarlanmadı.

boosted_pug
17-08-2014, 21:05
Ya ustayi degistirin yada dinamonun yenisini alin birkere yolda kalsaniz cekiciye vericeginiz para ile telafi edersiniz zaten

onur_si
17-08-2014, 21:05
anlamadım ki ilk arızalandığında açtı basit bir şey değiştirdi konnektor mü ne artık 2. açtığında özellikle dedim ne gerekiyorsa değişssin diye adam bir sorun yok dedi şimdi yine bozuldu, yarın bi kavga etcez sanırım

onur_si
17-08-2014, 21:48
elektrıkçı tavsiyesi olan varmı

Sert@ç
17-08-2014, 21:58
hocam mars motoru sağlam benim sorun sarj dinamosunda aküyü şarj etmiyor altarnator yani orjinalleri çok pahalı yan sanayi de almak istemiyorum

Dediğinizi anladım ancak bahsettiğim böyle elektronik parçalarda tamir anca bi süre idare ediyo
En iyisi değiştirmek
Muhtemelen çıkma 300-400e bulursunuz

boosted_pug
17-08-2014, 22:00
Abi aletin icinde bi konjektör, diyot tablasi , kömür ve sargi var

Sargilara bisi olmuyo yanmadigi sürece degistirmeden devam
Konjektör bir nevi regülatör voltaji 14 de sabit tutar
Diyot tablasida sargilardan aldigi ac voltaji dc ye cevirir
Kömürlerde döner sistemden elektrigi alip iletmel icin kullanilir

Bu islerde ustalik cok önemlidir istedigi kadar sifir parca kullansin toplarken soguk lehim yapip sifir parcalarin yanmasina sebep olabilir. O yüzden usta bu isde cok önemli