PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : SAROCCO @ İstanbulpark İlk İst Park deneyimi Süre:2.38

MuratGürakan
20-08-2014, 06:56
Arkadaşlar ilk çıkışım gibi düşünebilirsiniz. GEçen sefer çıktığımda ilk tur sonunda turbo hortumum koptu ve bıraktım. Bu sefer bir aksilik çıkartmadı.

Lastiklerim 25000 e yakındır kullandığım ku39.
Frenlerim tamamen stok ve bakım zamanı yaklaşmıştı (artık yoklar :D )

Benim bildiğim eksikliklerim ;
1. Frenlere çok güvendiğim için hep geç frenaja kalıyorum dolayısı ile içten alıp apexi tam oturtamıyorum.
2. Aracın lastikleri inanılmaz kötüydü. 10. viraj sonrasındaki düzlük sonrası gelen dönemeçte bile araba 4 lastik dışa kayıyor. 8. virajda gaz kese kese gitmek zorunda kalıyorum çünkü tutuyor ardında tamamen bırakmaya başlıyor.
3. Seans sonrasında frenlerim tamamen bitti hatta lastikler simsiyah olmuş balata ve lastik tozları arabanın yanlarını bile kirletmişti.

Deneyimli arkadaşlardan ricam, gördüğünüz hataları söylerseniz sevinirim. İlk deneyimim diyebilirim ve zamanla iyi olacağına inanıyorum.
Videoyu eşim yanımdan çekti biraz sallanması bu yüzden. 21. dk da bitiyor ve burada frenler hiç tutmadı el freni ile durdum. Spin atarken kapanmış video.

Beklentim ilk deneyim için 2.35 leri görmekti fakat en iyi sürem 2.38 oldu.

bir sonraki girişimde frenlerim düzelmiş, lastiklerimde yarışa elverişli hale gelmiş olacak. Ondan sonra süre bir mitar düşecektir diye düşünüyorum.

Bir sonraki video daha kaliteli olacak.

Teşekkürler.

watch?v=PYBMbt8-LSc&list=UU_sgLdT6K5hAyg9BXKxYIRA

Scirocco 1.4 tsi (SAROCCO@K04) İstanbul Park first Racing Experience - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=PYBMbt8-LSc&list=UU_sgLdT6K5hAyg9BXKxYIRA)

murat çelik
20-08-2014, 15:06
Bol bol pist günlerine kardes arabanın canını okumuşsun yine

Mehmetmert
20-08-2014, 15:54
Hayatımda en çok gerilerek izlediğim pist vidyosu :/

Jeandan-R
20-08-2014, 19:29
Çok deneyimliyim diyemem ancak, neden bu kadar agresif kullanıyorsunuz? Viraj giriş hızlarınız fazla yüksek, lastikleriniz bunu size sık sık söylüyor zaten. Birde kilit mevcut mu aracınızda, viraj içinde-çıkışta güç biraz fazla geliyor sanki.

Mehmetmert
20-08-2014, 20:04
Ayrıca kibarlığından dolayı(kaç kere yol verdi) Octavia RS sürücüsünü tebrik ediyorum

MuratGürakan
20-08-2014, 20:16
Çok deneyimliyim diyemem ancak, neden bu kadar agresif kullanıyorsunuz? Viraj giriş hızlarınız fazla yüksek, lastikleriniz bunu size sık sık söylüyor zaten. Birde kilit mevcut mu aracınızda, viraj içinde-çıkışta güç biraz fazla geliyor sanki.

Kilit yok araçta. ben bunu güçten ziyade lastiklerin durumuna bağladım açıkcası. o pistte 2den 3 e atınca bile ciyakladı kaç kere. Sarmaması gerekiyor bence 300 hpler de bir aracın o asfaltta düz giderken.

Ayrıca kibarlığından dolayı(kaç kere yol verdi) Octavia RS sürücüsünü tebrik ediyorum
Kubilay abi saolsun yol verdi evet çoğu kez o şekilde davranmak istemedim hatta o önümde fren yapmadan önce dip fren yapmaya başlıyorum ama frenler çok enteresan bir şekilde ben bastıktan 1 2 sn sonra tutmaya başlıyor yinede yeterince geri basınç uygulamıyor. Bende dolayısı ile içten geçmek ve virajda yolunu almak zorunda kalıyorum. Bir sonraki sefere daha mantıklı çıkacağım inşallah :icon_tup:

Berkerr
20-08-2014, 20:23
Murat allah kaza bela vermesin araban çok güzel de aman lastikleri en yakın zamanda değiştir. :)

İstanbul'a gelicek olursan da haber ver :)

Jeandan-R
20-08-2014, 20:23
Kilit yok araçta. ben bunu güçten ziyade lastiklerin durumuna bağladım açıkcası. o pistte 2den 3 e atınca bile ciyakladı kaç kere. Sarmaması gerekiyor bence 300 hpler de bir aracın o asfaltta düz giderken.

Yok benim aracım da agresifleşine saçmalıyor. Ki 250hp yoktur kendisi. Kilit edinin bence. Birde fren sorununuz hidrolik yüzünden olabilir onu da değiştirin isterseniz.

MuratGürakan
20-08-2014, 20:33
Murat allah kaza bela vermesin araban çok güzel de aman lastikleri en yakın zamanda değiştir. :)

İstanbul'a gelicek olursan da haber ver :)

Tamamdır KArdeşim tanıştığımada çok memnun oldum. Keyifli bir sohbetti.

Yok benim aracım da agresifleşine saçmalıyor. Ki 250hp yoktur kendisi. Kilit edinin bence. Birde fren sorununuz hidrolik yüzünden olabilir onu da değiştirin isterseniz.

Fren hidroliğini alıyorum ate superblue racing seçicem büyük ihtimalle.
Çelik fren hortumu kiti alıyorum.
Disklerimi brembo racing modeli balatalarımıda muhtemelen ya brembo yada ebc yellow stuff alıyorum.
Başlangıç olarak maddiyattan ötürü ku36 ile devam etmeyi planlıyorum. Aklım trofeo R 'da ama :o

Bunlardan sonra hem frenajda hemde virajlarda eğey hızlanacağım gibime geliyor. Teşekkür ederim öneriniz için.

Jeandan-R
20-08-2014, 20:39
Disklerimi brembo racing modeli balatalarımıda muhtemelen ya brembo yada ebc yellow stuff alıyorum.
Başlangıç olarak maddiyattan ötürü ku36 ile devam etmeyi planlıyorum. Aklım trofeo R 'da ama :o

Bunlardan sonra hem frenajda hemde virajlarda eğey hızlanacağım gibime geliyor. Teşekkür ederim öneriniz için.

Nankang ns2-r daha pist odaklı, alternatif olarak değerlendirebilirsiniz. Fren hidroliği de alternatif olarak Motul önerebilirim. Bir dahaki pist gününe gelmeden önce pm atın da muhabbet ederiz :)

MuratGürakan
20-08-2014, 21:26
Eylül olamayacak büyük ihtimalle ancak ekimde ordayım allahın izniyle. Mutlaka yazarım. :icon_tup:

ogunozcan
20-08-2014, 21:30
kardooooo kızcagız kalpden gıdıcek ne manyak adamsın yaaa

Octavia RS
20-08-2014, 22:41
Bende pek bilmiş gibi konuşmıyım ama önden çekişli ve bi hayli yüklü araç için pistte kilit şart.Asfalt istediği kadar iyi olsun viraj çıkışlarında gücün yola aktarımında çok kayıp yaşarsınız.Araç düzde iyi gidiyo ama vites geçişinde (3-4) aracın deviri düşüyo tekrar artıyo gibi geldi.Fren içinse kaliper şart bizde çelik hortum,disk,ebc yellow balatalar var ama 4 piston kaliper olmadan öyle çok abartı bi fark olmadı.Yarın İstanbula döneceğim bu seansın in car videosu bizdede var en kısa zamanda yüklemeye çalışıcam.İyi akşamlar

pasha34
20-08-2014, 23:53
Tamamdır KArdeşim tanıştığımada çok memnun oldum. Keyifli bir sohbetti.

Murat abi celik fren hortumu da taksan... baska marka disk balata vs de denesen.. hepsi hava civa olacak ... cok denedim .. en fazla yarım tur 1 tur fazla tutar..

kaliper değiştirip cap ve kalınlık büyütmedikden sonra oem disk balata grubuna göre cok birşey degişmicek araban 240 hp lerde olsa rahat edersin ama bahsettiğin güclerde cok amiyane tabir olacak ama haybeye para harcarsın cacık olmaz.... olmuyor da ... celik fren hortumu al mutlaka ama sonrasında farklı disk balataya para harcama.. biraz daha fazlasına büyüt disklerini kaliperlerle işte o zaman farkı yasarsın..

kilit için de bildiğim 7 ileride görmedim henüz.. 6 manuel de de yoktu diye hatırlıyorum ( 1 sene kadar once arastırırken durum buydu)

Aykut106
21-08-2014, 00:46
aynı seanstaydık.Benimde ilk cıkısımdı.3. tura dogru fren tutunma vs kalmadı 4. turdan sonra bende koltukta tutunma sorunu yasadım :) fren lastık yanında duz vites olması bazı virajlarda direksiyon turu fazla bide yarıs koltuk olmamasıda sureyi etkiliyor sanki.
basarılar:)

997TT
21-08-2014, 04:23
Oncelikle daha cikar cikmaz basmayin,lastiginiz isinsin ve diger sivilar ideal calisma sicakligina gelsin(skoda dahil)
Arkadan hizli bir arac geliyorsa yol verme ideal cizgiden yapilmaz,sola kacarak yapilir(Z4)
Yaris degil pist gunu ;)
Cok hizli giriyorsun,gaza gec yada erken oturuyorsun,cizgin surekli degisiyor,fren dozajin stabil degil,lastik kontrolun(basinci-asinmasi-koruman) yok,fazla heyecanlanmissin,vs vs...
Fast in fast out cok zor
Fast in slow out olmasi gereken.
slow in fast out yapman gereken ;)
Tebrik ederim,zamanla cok daha iyi olucaksin umarim...

TolgaEsentepe
21-08-2014, 04:25
valla octavia ya tebrikler, size de tebrikler :) bende piste çıksam heralde bu modda sürerdim pek doğru olmasada :) keyifli olmuş

MuratGürakan
21-08-2014, 06:46
kardooooo kızcagız kalpden gıdıcek ne manyak adamsın yaaa
Yok be seviyor oda. Gerçi 1 gün sırtı omzu ağrıdı ama :confused:

Bende pek bilmiş gibi konuşmıyım ama önden çekişli ve bi hayli yüklü araç için pistte kilit şart.Asfalt istediği kadar iyi olsun viraj çıkışlarında gücün yola aktarımında çok kayıp yaşarsınız.Araç düzde iyi gidiyo ama vites geçişinde (3-4) aracın deviri düşüyo tekrar artıyo gibi geldi.Fren içinse kaliper şart bizde çelik hortum,disk,ebc yellow balatalar var ama 4 piston kaliper olmadan öyle çok abartı bi fark olmadı.Yarın İstanbula döneceğim bu seansın in car videosu bizdede var en kısa zamanda yüklemeye çalışıcam.İyi akşamlar

Sanıyorum Kubilay abinin oğlusun. 4 piston kalipere geçmeyi bende çok istiyorum fakat tüm balata sıvı hortum disk değiştirme maliiyetinin 2.5 katı sadece kaliper büyütmeye harcıycam. Ona ayırcak bütçem yok malesef.

Murat abi celik fren hortumu da taksan... baska marka disk balata vs de denesen.. hepsi hava civa olacak ... cok denedim .. en fazla yarım tur 1 tur fazla tutar..

kaliper değiştirip cap ve kalınlık büyütmedikden sonra oem disk balata grubuna göre cok birşey degişmicek araban 240 hp lerde olsa rahat edersin ama bahsettiğin güclerde cok amiyane tabir olacak ama haybeye para harcarsın cacık olmaz.... olmuyor da ... celik fren hortumu al mutlaka ama sonrasında farklı disk balataya para harcama.. biraz daha fazlasına büyüt disklerini kaliperlerle işte o zaman farkı yasarsın..

kilit için de bildiğim 7 ileride görmedim henüz.. 6 manuel de de yoktu diye hatırlıyorum ( 1 sene kadar once arastırırken durum buydu)
Abi Sanırım var benim araca kilit. Hepkem nickli arkadaşta vardı diye hatırlıyorum. 4. piston kalipere geçmeyi çok istiyorum. Kitleri araştırdım. Tarox'a baktım bremboya baktım ancak çook aşırı pahalı geldi. Sadece kaliperler 2000 civarı tutsa girişicem ama sadece kaliperler 4000 den fazlaya geliyor :( Biraz daha araştırayım.

aynı seanstaydık.Benimde ilk cıkısımdı.3. tura dogru fren tutunma vs kalmadı 4. turdan sonra bende koltukta tutunma sorunu yasadım :) fren lastık yanında duz vites olması bazı virajlarda direksiyon turu fazla bide yarıs koltuk olmamasıda sureyi etkiliyor sanki.
basarılar:)

Sende bide önde küçük ebatta tenekeler falan vardı yanlış görmediysem ve değerlendirmediysen. Oda epey yoracaktır seni diye düşünüyorum.

Oncelikle daha cikar cikmaz basmayin,lastiginiz isinsin ve diger sivilar ideal calisma sicakligina gelsin(skoda dahil)
Arkadan hizli bir arac geliyorsa yol verme ideal cizgiden yapilmaz,sola kacarak yapilir(Z4)
Yaris degil pist gunu ;)
Cok hizli giriyorsun,gaza gec yada erken oturuyorsun,cizgin surekli degisiyor,fren dozajin stabil degil,lastik kontrolun(basinci-asinmasi-koruman) yok,fazla heyecanlanmissin,vs vs...
Fast in fast out cok zor
Fast in slow out olmasi gereken.
slow in fast out yapman gereken ;)
Tebrik ederim,zamanla cok daha iyi olucaksin umarim...

" slow in fast out " benim teoride bildiğim uygulayım diye girdiğim bir yarış oldu ama yanından bile geçemedim malesef :D Dediğin gibi abi, lastikleri doğradım ama onlarda hak etti lastik dediğin biraz tutar :D

Çok hızlı girmekten öte duramıyorum, durabilme kabiliyetime gibi sürsemde çok yavaş kalıcamışım gibi geliyor.
Çizgim sürekli değişiyor haklısın abi. Bir sonrakinde daha stabil olmaya çalışacağım. Herşeyide lastiğe frene bağlamamak lazım. Onların o kadar zorlanmasına sebep olanda benim sürüş tarzım aslında bununda farkındayım. Sanki çok düzgün lastik ve fren varmış gibi davranınca varolanıda sapıtıyor çizgin bozuluyor daha fazla çizgin bozuluyor daha fazla lastik zımparalıyorsun.
Bir sonraki yarışta ilk tur ısıtmayı, sonraki 3 tur hot lap yapmayı sonra pite girip lastikleri 32 ye sabitlemeyi sonra çıkıp 3 tur hotlop yapmayı düşünüyorum. Hem 3dk aracı soğutmuş olacağım, hemde lastikleri maksimum performansta kullanabileceğim diye planlıyorum.

valla octavia ya tebrikler, size de tebrikler :) bende piste çıksam heralde bu modda sürerdim pek doğru olmasada :) keyifli olmuş
Teşekkür ediyorum. İlk olunca fazla heyecanlanıyorsun açıkcası hataya zorluyor bide hırs varsa hepsi birleşiyor araba canavarı oluyorsun :D

pasha34
21-08-2014, 12:39
Kemal aracina lsd aldi ama olmadı takamadi diye aklimda kaldiydi benim..
Belki yeni bisiler cikmistir.. Forge da 330 ve 350 caplards bbk kit var fiyat digerlerine gore daha uygun..
Ya da kendin uydurracak tarzda bir kit yapacaksin..

kubilayk
21-08-2014, 13:26
Frenlerin durumu gerçekten içler acısı bir hal aldı pistten çıkarken,gerekli mod lardan sonra süre düşürülür tebrikler

hepkem
21-08-2014, 20:39
1.4 TSI manuel için Wavetrac'de kilitli difransiyel var ;

Wavetrac® Differentials - Application List (http://www.wavetrac.net/application.htm)

http://www.wavetrac.net/images/icons/cam_orange20g.gif

Ben Quaife'den getirmiştim ve 1.4 TSI 6 ileriye uymamıştı bu nedenle de sıfır Quaife şu an pist gediklisi Octavia RS'de ;) Benim şanzımandan çıkan diff'in üzerinde de 02J yazıyor.

Turbo araçları hızlandırmak çok pahalı değil ama bu gücün pistte sürekli olması, arabanın yol tutması ve gerektiği durması ise çok daha iyi bir bütçe gerektiriyor.

İlk etapta Motul 5.1 vb. bir hidrolik değişimi bile frenlerin şişmesinin bir nebze önüne geçecektir. Ben Porsche kaliperlerden memnunum ama Boxster kaliperler MK5 forumlarında 250ps seviyesine kadar tavsiye ediliyor. Sonrası için yurtdışından 4 piston RS4 kaliperleri getirilebilir. MK5 arabalara aparatsız oluyor ve TTRS diskleri ile kullanılabiliyor diye biliyorum. Bu tarz 4 piston ve 360mm+ bir fren kombosu 300ps ve üzeri araçlarda güzel bir pist balatası ile çok iyi sonuç verecektir.

Beygirin ötesinde tork eğrisi de virajlarda gücü aktarmak açısından önemli diye düşünüyorum. Senin K04 turbo üstlerde iyi yürüyor ama bir tork eğrisine bakmakta fayda var. 300nm üzeri tork ve önden çeker araçlarda kilitsiz gücü aktarmak 3,4,12,13 ve 14. virajlarda zor oluyor.

Polo'nun kayıtlarından izlediğim kadarıyla agresif sürüş ve çizgi hatalarının da hem frenlerin şişmesi hem de lastiklerin bırakmasında çok etkisi olmuş. Diğer arkadaşlar gerekenleri yazmış. Benim 5 pist günü deneyimine göre en önemli gördüğüm ise doğru çizgi ve pist üzerinde geçirilen süre. Katılım tecrübesi arttıkça süreler de hızlı bir şekilde düşecektir.

Benim Scirocco'yu satışa çıkardığım için ve Xsara'yı piste hazırladığım için tekrar Scirocco ile pist düşünmüyorum, bu nedenle Scirocco kullanıcıları adına sana ve Tolga'ya başarılar dilerim :icon_tup:

MuratGürakan
21-08-2014, 21:14
1.4 TSI manuel için Wavetrac'de kilitli difransiyel var ;

Wavetrac® Differentials - Application List (http://www.wavetrac.net/application.htm)

http://www.wavetrac.net/images/icons/cam_orange20g.gif

Ben Quaife'den getirmiştim ve 1.4 TSI 6 ileriye uymamıştı bu nedenle de sıfır Quaife şu an pist gediklisi Octavia RS'de ;) Benim şanzımandan çıkan diff'in üzerinde de 02J yazıyor.

Turbo araçları hızlandırmak çok pahalı değil ama bu gücün pistte sürekli olması, arabanın yol tutması ve gerektiği durması ise çok daha iyi bir bütçe gerektiriyor.

İlk etapta Motul 5.1 vb. bir hidrolik değişimi bile frenlerin şişmesinin bir nebze önüne geçecektir. Ben Porsche kaliperlerden memnunum ama Boxster kaliperler MK5 forumlarında 250ps seviyesine kadar tavsiye ediliyor. Sonrası için yurtdışından 4 piston RS4 kaliperleri getirilebilir. MK5 arabalara aparatsız oluyor ve TTRS diskleri ile kullanılabiliyor diye biliyorum. Bu tarz 4 piston ve 360mm+ bir fren kombosu 300ps ve üzeri araçlarda güzel bir pist balatası ile çok iyi sonuç verecektir.

Beygirin ötesinde tork eğrisi de virajlarda gücü aktarmak açısından önemli diye düşünüyorum. Senin K04 turbo üstlerde iyi yürüyor ama bir tork eğrisine bakmakta fayda var. 300nm üzeri tork ve önden çeker araçlarda kilitsiz gücü aktarmak 3,4,12,13 ve 14. virajlarda zor oluyor.

Polo'nun kayıtlarından izlediğim kadarıyla agresif sürüş ve çizgi hatalarının da hem frenlerin şişmesi hem de lastiklerin bırakmasında çok etkisi olmuş. Diğer arkadaşlar gerekenleri yazmış. Benim 5 pist günü deneyimine göre en önemli gördüğüm ise doğru çizgi ve pist üzerinde geçirilen süre. Katılım tecrübesi arttıkça süreler de hızlı bir şekilde düşecektir.

Benim Scirocco'yu satışa çıkardığım için ve Xsara'yı piste hazırladığım için tekrar Scirocco ile pist düşünmüyorum, bu nedenle Scirocco kullanıcıları adına sana ve Tolga'ya başarılar dilerim :icon_tup:

Rs4 kaliperini araştırıcam eğerki apartsız olacaksa girerim o işe. Polo nun videosu ağustosa ait orda çok berbattı bu video ile alakaso yok. O şürüşte 38 ı bırak 40 45 arası ancak çıkardı. Lasrik fren ve tecrübe sonrası ilerde kilitte yapılabilir, hoş olacaktır.

pasha34
22-08-2014, 02:34
touareg q7 porsche cayenne aracların 17z ve 18z kaliperleri de oluyor ( 330m ve 350mm)

ikisi de 6 piston.. sadece cıvatalar farklı tutucular aynı.. vwvortex de gerekli bilgiler uygun diskler vs hersey mevcut.

OrcunInce
22-08-2014, 10:07
Gerekli bilgiler zaten verilmiş, tek tavsiyem piste çıkan ve çizgiyi bilenlerin video'larını izlemen. Oldukça faydalı olacaktır.

keskinli_ali
22-08-2014, 10:07
güzel süre murat tebrikler

Z20LET
22-08-2014, 21:34
muradim tebrikler :) yengeyede ayrıca tebrikler. zamanla daha iyi süre cıkacaktır.