PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Evo IX Karbon Kanat Güneş Yanığı

Mehmet Gazihan
20-08-2014, 08:12
https://scontent-a-cdg.xx.fbcdn.net/hphotos-xpa1/v/t1.0-9/q81/p526x296/10599663_10153123859179616_4683519617552098754_n.j pg?oh=612a3fe980990f96179e4d95a8214710&oe=547452A7

Onarım önerileriniz nelerdir arkadaşlar ?

Teşekkürler

douu
20-08-2014, 08:19
Iyi bir zimpara ve tekrar vernik atılması tek care gibi görünüyor usta.

Mehmet Gazihan
20-08-2014, 08:39
Iyi bir zimpara ve tekrar vernik atılması tek care gibi görünüyor usta.

iz kalır illaki..

kim yapar buralarda acaba

yusufcan_k
20-08-2014, 08:41
iz kalır illaki..

team art karbon geldi aklıma ama direk

öskür
20-08-2014, 08:42
iz kalır illaki..

klasik hastalığıdır su zımparası ve vernık
iz miz kalmaz merak etme yurtdışı forumlarda herkes kendı yapıo bu işi:)

Mehmet Gazihan
20-08-2014, 08:43
Benimde aklımda onlar var, biraz uzaklar..

bi konuşalım bakalım.

Mehmet Gazihan
20-08-2014, 08:45
klasik hastalığıdır su zımparası ve vernık
iz miz kalmaz merak etme yurtdışı forumlarda herkes kendı yapıo bu işi:)

EywAllah Özgür,

O zaman iyi bi boyacıda temizinden çözer bu işi.. Yanlarınıda boyatacağım zaten..

Emre Ekrem
20-08-2014, 08:55
Su zımparası ve vernik atılması lazım, kendiniz bile yapabilirsiniz, iz kalmaz, hatta kanadın tümüne ince bir zımpara ve vernik olursa çok daha güzel olur.

Mehmet Gazihan
20-08-2014, 09:02
Aslında tüm kanatta kabarma var. Komple traşlamak lazım..

http://i.hizliresim.com/5pzVnj.jpg

Yogi
20-08-2014, 09:18
kanat evo 8 kanadı dimi?

d.berkay
20-08-2014, 09:23
Tavsiyem işten anlayan birinin tüm kanattaki verniği kazıyıp ince zımpara ile uygulamayı bitirip daha sonra yeniden vernik atması olur.

Mehmet Gazihan
20-08-2014, 10:16
kanat evo 8 kanadı dimi?

2.el almıştım. siyah bi evonundu sanırım.. aldım taktım direk. 8 kanadı full karbon galiba.. bunun kenarlarının dışı boya içi karbon.

G_TT_I
20-08-2014, 11:25
Çok ince ve dataylı bir şekilde zımpara atılması lazım, yoksa hiç vernik olmayan yerlerde elyaf aşındığı için desen bozuluyor, zaten zımparayı ıslattığın için karbonun siyahı gelmeye başlıyor oradan anlıyorsun,
Kabaran kısımları maketbıçağı ile temizleyip işe başlayabilirsin.

Vernik aşamasında boyacı mecburen asarak vernik attığı için piyasa kullanılan ucuz kalın vernik elyafı tutmuyor ve akıyor, belli yerlerde toplanıyor vs.
Ugun sıcaklıkta güzel vernik atılıp kurutulup zımpara atılıp bikaç kez tekrarlanması lazım, vernik çok ince kalırsa desenin bile şeklini alıyor.

Dükkanda kendin uğraşabilirsin, yada carbon yapan birine verip biraz beklersen daha verimli olur.

Facede özel karbon vernikleri, karbonun ömrü okadar yazanlara çok güldüm yorum bile yapamadım :)

CupraR
20-08-2014, 13:29
Aynı olay benim evodada varmış benden önceki sahibi aracın rengine boyatmış.Aracı ben satın aldıktan sonra boyacıma boyayı zımpara ile komple çıkarttırdım.Karbon ortaya çıkana kadar.Senin kanadın zımparalanmış haline geldi.Daha sonra vernik atıldı.Bazı yerlerde karbonun rengi koyu yeşil gibi parlaması dışında hiç bi sıkıntı çıkmadı.2 sene boyunca.Aracı sattım şuan ne durumdadır bilmiyorum.
Kısacası zımparalanıp vernik atılabilir.2-3 sene önce team art karbon diye biryer duymadım görmedim bilseydim mutlaka gider en azından bi danışırdım.Onlar büyük ihtimal vernik yerine recine mecine değişik kimyasallarla hallederler diye düşünüyorum.

Bu arada yukardaki resimdeki kanatta kanatı tutan sağ sol kulakların iç kısımlarıda karbonsa evo9 kanatı Evo8 lerde iç ve dış araç renginde ve iç kısımlarında bir ikitane krom vida gibi bişe oluyo.Birde evo9 kanatı evo 8 kanatından daha hafif sanıyorum.Evo 9larda karbon olan yere (verniği atan yer) parmağınızla tık tık tık diye vurunca içerde bi boşluk olduğunu anlayabilirsiniz.Ama Evo8lerde tahtaya vuru gibi sert bi ses gelir.

mc pherson
22-08-2014, 10:52
Zımparayı çok dikkatli yapmak gerekiyor. Kompozit parçalardan anlayan biri yaparsa çok daha iyi olur. Ya da en iyisi kendiniz yapmanız.
Bildiğiniz üzere kompozit teknolojisi havacılıktan türemiş olup günümüzde de birçok hava aracında yoğun kullanımı mevcuttur. Ben özel bir havacılık şirketinde hem analiz hem de parça tamir işlerinin yapıldığı bölümlerde çalıştım. Carbon layer'lar hep örgü desenli değillerdir. Son kat görünen kısma bu hoş desenli tabaka atılmış olup altında muhtemelen farklı desene sahip hatta hiç desensiz Uni directional layer'lar bulunabilir. Zımparanın fazla yapılması sonucu arkadaşların da belirttiği gibi üstteki görsel tabaka lokal olarak kaybolup çirkin bir görüntü oluşabilir. Hatta altta karbon yerine Kevlar tabakalar varsa sarı sarı ortaya çıkabilirler.
Yine arkadaşların belirttiği gibi zımpara yaparken karbon tabakaya indiğinizi suyun siyahlaşmasından anlayabilirsiniz.o noktada durmak lazım. Ben sıradan bir boyacının yapabileceğini sanmıyorum. Ya kendiniz zımparalayın ya da kompozit parçalar konusunda deneyimli biri yapsın derim.

@CupraR
Bu tip bükülme yani bending yüklerine maruz kalan parçalarda out of plane yüklerine karşı koymak için parçanın kalınlığını artırmak gerekir. Ağırlığı artırmadan da kalınlaştırmanın yolu içine core koymaktır. Bal peteğı şeklinde bir kompozit yapı elemanıdır. Eski versiyonda ya köpük yani foam kullanmışlardır ya da maliyeti düşürmek için ağırlığı kötü olsa da tahta kullanmışlardır. Çünkü bu şekle sahip core ve foam işlemek 5 eksenli bir CNC tezgah lazım. İçini boş üretmek de oldukça zordur ve üretimde çok sıkıntı çıkarmakta. Parça içine şişme bir naylon atılıp lamineler öyle serilir. Bunun sonucu vakum altında parçanın şekli dengesiz olur ve gerekli vakum tam uygulanamaz. Üretilen parçada da lamineler arası porosity (gözenek) ve wrinkling (kırışma) olur. Bunlar parçanın dayanımında đüşmeye neden olur.

SULTANOGLU
22-08-2014, 10:59
Karbon asiri derecede gozenekli oldugundan yapilacak vernik uygulamasi cok kaliteli olmali ve isin piri biri tarafindan yapilmali. Yoksa ilerde cökme yapar.