PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Nurburgring Pistinde Subaruların Kazadan Kurtuluşu

RSBurak
21-08-2014, 13:07
Ortadaki impreza
pdPk6mA_gZs
Nurburgring Subaru STi near miss Kesselchen (http://www.youtube.com/watch?v=pdPk6mA_gZs#ws)

Kılpayı kurtaran siyah impreza
x2GORR1aQDs
Nurburgring Subaru near miss Kesselchen take 2 (http://www.youtube.com/watch?v=x2GORR1aQDs#ws)

En öndeki kırmızı impreza
ngyc8GhdkLs
Nurburgring Near miss Kesselchen take 3 (http://www.youtube.com/watch?v=ngyc8GhdkLs#ws)

araçların içinden işte "O an" :)

Ahmet Saraçoğlu
21-08-2014, 13:11
Sarı bayrak sallayan embesilin viraj öncesinde bulunması gerekmiyormu?

bu arada laci süper kurtarmış.

dqn
21-08-2014, 13:16
Lacivert olan cidden iyi kurtarmış, espde arkayı cidden iyi toplamış.

RSBurak
21-08-2014, 13:19
sarı bayrakta o kadar fren yapan diğer arabalar suçlu bence kırmızı subaruda tereddüt etmiş fren yapmayıp soldan ikisi birden geçebilirdi ancak mavinin kurtarışı gerçekten efsane bu arada araçlarda esp yok :)

Ogedov
21-08-2014, 13:20
aksanlarını yidiim ingilizleri :D bizde o e30 cuyu baya bi fokin fokin yparlardı :D

altugkocer
21-08-2014, 13:23
embesil e30 cu :D

serkanOC
21-08-2014, 13:24
siyah gereksiz refleks kullanmış..

Mutlu Değerli
21-08-2014, 13:29
Siyah olan güzel kurtardı, mavi olanda güzel zapdetti aracı. Hep o öndeki hurda yüzünden...

KOSEREN
21-08-2014, 13:38
Bence ortalığı karıştıran o station hurda :)
Subaru lar iyi yırtmış gerçekten :)

dqn
21-08-2014, 13:48
sarı bayrakta o kadar fren yapan diğer arabalar suçlu bence kırmızı subaruda tereddüt etmiş fren yapmayıp soldan ikisi birden geçebilirdi ancak mavinin kurtarışı gerçekten efsane bu arada araçlarda esp yok :)

ESP konusunda bende tereddütteydim ama edit kapalı olduğu için düzeltemedim:)

exclusive
21-08-2014, 15:35
yazık olurdu caanım subi lere

mert_can 41
21-08-2014, 17:15
Öndeki e30 arkasına baksaydı fren yaparken iyidi ders niteliğinde olmuş video Kırmızı subaru panik yapmasaydı arkadaki siyahta kurtarırdı geçsemi kalsamı diye teredüt yaşadı ama siyah ve mavi olana helal olsun çok iyi kurtardılar ben oyunda toplayamam öyle :D

Sert@ç
21-08-2014, 17:25
Kırmızı neden frene abanmak yerine sola kaçıyor hala geçmeye çalışıyor...

individual
21-08-2014, 17:30
Mavi olan arkadaşa alkış

Dodoo
21-08-2014, 17:52

Aynen ben de onu anlamadım, ileriye bakmıyordu heralde. :D

Ama videolar çok zevkli. :)

XSi
21-08-2014, 18:05
Gene aramizdaki uzmanlar dokturuyor :)

Karakuş
21-08-2014, 18:54
Gerçekten helal olsun adamlara ama. Siyah'ın şansı yanındaymış biraz, iyi ki terse gelmemiş:) mavi sti' zaten refleks kingi olmuş. Sarı bayrak sallayanı da inip dövmek lazım:D

lethaldoze
21-08-2014, 21:31
Mavinin sanki götü istemsiz sağa bariyere doğru atıyor e30 dan kaçarken ve o şekilde bir anda sola geçiyor araba ve gerisinde toparlayarak kurtarıyor gibi geldi. Çünkü o sert sola geçişe sebep olan bir dreksiyon kırması yok gibi geldi.

Faruk_Vtec
21-08-2014, 21:59
Mavinin sanki götü istemsiz sağa bariyere doğru atıyor e30 dan kaçarken ve o şekilde bir anda sola geçiyor araba ve gerisinde toparlayarak kurtarıyor gibi geldi. Çünkü o sert sola geçişe sebep olan bir dreksiyon kırması yok gibi geldi.

aynn orası denk gelmış :) sağ on lastık apex'e oturunca yol tutmaya başlıo sağ arka lastık yumuşak zemınde olduğu ıçın çımde olduğu ıçın kopuo ve araç sola geçıo, araç sola geçmeden hemen once lastıkten apex'e oturma sesı gelıo zatn..

K.Kaan
22-08-2014, 08:33

güvenli sürüş teknikleri ders bilmem kaç: durma kaç... olayın özeti bu.

mavi araçta abartılacak ne olduğunu çok merak ediyorum lütfen biri bana açıklasın:eek:

Ufuk
22-08-2014, 08:48
aynn orası denk gelmış :) sağ on lastık apex'e oturunca yol tutmaya başlıo sağ arka lastık yumuşak zemınde olduğu ıçın çımde olduğu ıçın kopuo ve araç sola geçıo, araç sola geçmeden hemen once lastıkten apex'e oturma sesı gelıo zatn..

apex değilde curb demek istediniz sanırım.
Apex denilen şey ideal viraj çizgisinde en içe kadar girebildiğiniz yerdir.Dıştan gelir viraja girer virajın en iç noktasını kullanarak dışa açılarak virajdan çıkarsınız. İşte en içe kadar yanaşabildiğiniz nokta apextir.
Curb ise kenardaki kırmızı beyaz bordürler.

OrcunInce
22-08-2014, 09:31

mavi araçta abartılacak ne olduğunu çok merak ediyorum lütfen biri bana açıklasın:eek:

böyle bir ders yok, hiç bir eğitimde de verilmez ;)

Yiğit Ş.
22-08-2014, 09:33
woww. didnt we do well. fuk mee :D qhaha çok iyi.

Sert@ç
22-08-2014, 10:02

Hadi diyelim öyle olsun (ki durma kaç diye birşey yok) arkadaki siyah buna bindircekti
Kırmızıyı kullanan ileriye değil önündeki arabaya odaklanmış hatta o kadar odaklanmışki aynaya bile bakmamış
Siyahın sahibinde bilek varmışda videoyu nurburgring subaru crash diye izlemedik
Mavi olanda gereksiz abartmış oda durabilirmiş

Ertekin
22-08-2014, 10:09
Buradaki mevzu anlık kas refleksi..Tecrübeyle gelişir ve olur.Adam saniyelik arkaya baksa öndekine olan dikkati farklı şeylere yol açabilir bu stresli ve ani durumda.Hepsininde refleksi yeterliymiş.Güzel adrenalin yaşamışlar.Anlatırken başkaa yaşarken başka..

K.Kaan
22-08-2014, 10:16
böyle bir ders yok, hiç bir eğitimde de verilmez ;)

öyle mi? Geyik testlerinde falan durmaya mı çalışılıyor basalım frene sonuna kadar o halde:) bahsettiğim cülme Türkçe leştirilmiş hali bi anlamda; acil durumda önemli olan durmak değil kaçmak ilk etapta.. İyi bir eğitmeniniz varsa muhattabınız, sohbet ederken konuşmanız mümkün bu konuyu.. Ben aksi bir cümle şimdiye kadar ki hiçbir eğitmenimden duymadım:icon_tup:

K.Kaan
22-08-2014, 10:18
Hadi diyelim öyle olsun (ki durma kaç diye birşey yok) arkadaki siyah buna bindircekti
Kırmızıyı kullanan ileriye değil önündeki arabaya odaklanmış hatta o kadar odaklanmışki aynaya bile bakmamış
Siyahın sahibinde bilek varmışda videoyu nurburgring subaru crash diye izlemedik
Mavi olanda gereksiz abartmış oda durabilirmiş

Durma kaç diye birşey ne yazık ki var ciddi durumlarda bu konuda yanılgıya düşmemekte fayda var hele ki pistte iken..

Siyah araç bencede güzel manevra yapmış ancak mavi Subi heyecan peşinde, viraj dönerken direksiyonu vurup yanlıyorum tarzında ergen bi hareket bana kalırsa...

HondatugraL
25-08-2014, 14:30
Kirmizi ve ozellikle siyahin gozunden lacivertin kurtarisini izlemek gercekten muthis.

VWci
25-08-2014, 14:43
Buradaki en buyuk sikinti mavinin tempoyu cok yukseltmesi ve kirmizinin gereksiz yere kendini zorlamasi. Sonucu arkadan baski yiyen kirmizi aslinda hata yapiyor cunku tehlike bolgesinden gereksiz hizli, mavi hem ayni mekanda gereksiz hizli, kirmizi gibi genis bir gorus mesafesine sahip degil ayrica cok yakin...

Siyah ise zaten digerlerinden yavas. onda onlarinda arkasindan tehlike bolgesine bodoslama dalinca diger araclarindan yer de kalmayinca cimden gitmek zorunda kaliyor...

OrcunInce
25-08-2014, 15:47
Durma kaç diye birşey ne yazık ki var ciddi durumlarda bu konuda yanılgıya düşmemekte fayda var hele ki pistte iken..

Siyah araç bencede güzel manevra yapmış ancak mavi Subi heyecan peşinde, viraj dönerken direksiyonu vurup yanlıyorum tarzında ergen bi hareket bana kalırsa...

Geyik testini de iyi bilirim, engelden kaçmayı da, frenle engelden kaçmayı da.
İleri sürüş eğitimlerinde geyik testi, bak istesende kaçamazsını göstermek için yapılır. Doğrusu fren + direksiyon hareketidir. Çünkü eğitimde girdiğiniz geyik testinde ne yapacağınızı bildiğinizden dolayı reaksiyon süresi hesap içerisinde yer almaz.

Ama normal trafik ortamında reaksiyon süresi işin içine gireceği için, mikseniz engelden kaçamazsınız. Geyik testinin olayı aslında budur. Bilginize ;)

SerkanYazgan.
25-08-2014, 18:28
Kırmızılı az kalsın hepsine kaza yaptırıyormuş. Mavilinin refleksini takdiri hakediyor, siyahlınında şanslı günüymüş :)

onursumer
04-09-2014, 00:07
arka arkaya gitmelerini izleyince gt5 te typer cup yaptığımız zamanlar aklıma geldi :D

MeJo
04-09-2014, 00:35
hurda abi 3 subaru katili olacakmış az kalsın :D