PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Almanya'ya İŞÇİ olarak gİtmek...yardim...

kingaf
28-08-2014, 09:21
herkeze iyi forumlar...
merak ettiğim bir kaç konu da yardımlarınızı bekliyorum.
yabancı bil öğrenmek için almanya'ya gitmek istiyorum fakat maliyetleri en aza indirmek adına işçi statüsünde giderek orada hem çalışarak hem de herhangi bir kursa gitme şansımız varmıdır..
almanya'ya işçi olarak gitmek için orda iş bulmamız gerekıyor oncelıkle bunu oradaki iş sahibi akrabalarımla halledebilirim diye düşünüyorum fakat işçi olarak giderken ne derece de bir almanca istiyorlar...
onun haricinde hem işçi hemde kursiyer olabilirmiyim orda..
yani maddi ve manevi her konuda fikirlerinizi soylersenız cok memnun olurum..

şimdiden teşekkürler...

not:sürekli pc başında olamıyor yorumlarınıza ara ara cevap verırsem kusura bakmayın sımdıden...

ÖmerF.Bayar
28-08-2014, 09:45
Hem isci olup hem kursa gidebilirsin, calistigin yerden oturma-calisma iznini alirsin, kurslarin cogu zaten yetkili degil oturma izni vermeye, verebilenlerde pahalidir eminim,
Eger ingilizce biliyorsan rahat rahat calisabilirsin, almancada zamanla ogrenirsin,
Maddiyat olarak ( duydugum kadariyla ) Almanyada ev kiralari pahaliymis tabi neresinde olacagin bu konuda cok onemli, sonucda para birimi EUR ister istemez yasanti ve genel giderler de pahali gelecektir,
Alicagin maas kurtarmiyorsa seni birazda ailemden yada kendimden katarim mantigiyla yurtdisinda calismaya gidilmez, yurtdisi calisma mantigi kenara para koymaktir,
Imkanlar yetiyorsa ben tavsiye ederim, hem kendini gelistirisin hemde bir meslek dalinda tecrube edinirsin, aramizda cok yas farki yok ama ben 7 yil olucak neredeyse yurtdisinda okudum-calisiyorum.

FeVıDun
28-08-2014, 10:50
ben eşimden dolayı yurt dısına gidicem. ama ayrıyetten okumak çalışmak için nasıl gidiliyor bilemıyorum. aile birleşimi için a1 kurs belgesi isdiyorlar ve vize onaylandıktan sonra gıtdıgınden bellı bir süre olarak a1 kurs evragını a2 ye cıkarmak için kursa gidiyorsun. bildigim kadarı ile oturma izni olmadan resmi çalışamıyorsun. yanlışım olabılır bilen arkadaşlar düzeltir. ama benim bilgim bukadar şimdilik 10 ayın 16 sında bende vize için basvurucam şu anda a1 kurs evragı alma cabaları içerisindeyim...

TolgaCtk
28-08-2014, 11:13
Kimsenin hevesini kirmak istemem ama Almanyadan gelmis biri olarak dil bilseniz dahi belirli bir diploma sahibi olmadan is bulmak bir hayli zor. Calisabileceginiz yerler ancak Türklerin elinde olan insaat veya temizlik sektörü olabilir. Tabi gideceginiz ve kalacaginiz sehire göre degisir imkanlar ama ben ögrenci iken Almanyada temizlik sirketinde calisiyordum aylik 400 Euro'ya. Mutlaka gitmeden önce isinizi garantiye alin yoksa büyük skinti yasarsiniz.

timucintt
28-08-2014, 11:25
Almanyamı kaldı ya işçi statüsünde gitme hayallerini geçmelisin bence almanya vasıfsız işciyi kapıdan geçirmez.... çalışma izni almak o kadar kolay değil akraba vasıtasıyla davet veya ancak evlenirsen bir iş tutturabilirsin diğer türlü kursa gidip aynı zamanda iş tutturamazsın almanyada eski almanya değil orasıda çok bozuldu iş konusunda doyum noktasını geçti almanya geriye düşüyor... işcilerin alayını doğu ülkelerinden getiriyor büyük firmalar ve almanlara bile çalışacak iş kalmadı ucuz işci gücünden.... aklın varsa okuyarak git sağlam birdiplomayla orda bir üniversite oku ve sağlam bir şirketde düzügn bir pozisyonda işe başla diğer türlü işci sınıfı olacağım dersen almanyada türkiyede kal daha çok kazanırsın emin ol ve rezil olmazsın.... almanyaya işci olarak gitmek 70 lerde kaldı...

Shadow_Dancer
28-08-2014, 11:32
Gidenler bile geri dönüyor kardeşim, fark yaratacak bi özelligin yoksa bence düşünme.. SAna maddi olarak bişe katması zor.

emrah-58
28-08-2014, 11:37
başka bir ülke desen tmm derimde Almanya için pek iyi söylemiyorlar ekonomi bakımından..

TolgaCtk
28-08-2014, 22:33
Almanya batali cok oldu bakmayin medyanin yansitmadigina ailem 2010da zor kurtardi kendini ben de cok sükür yaklasik 3 senedir Türkiyedeyim. Bosuna calisip skinti cektigimizi düsünüyorum geldigimden beri.

kunteper
28-08-2014, 22:49
aslinda asil sorun avrupa birligi battiyor, iclerindeki en iyisi almanya, avrupa birligini cekmek istemiyor onlar da, ayrilmalari yakin

yalniz gecen sene almanyada staj yaptim,turkler genelde taxi vs yapiyor, ama yine de halleri fena degildi. Vasiflilarin durumlari cok daha iyi tabi

TolgaCtk
29-08-2014, 09:41
Bana göre Avrupa birligi Almanyayi batiriyor. Bulgaristan, Romanya, Ispanya vs. gibi ülkelerden o kadar ucuz isci geldi ki Almanlar onlari bu yüzden cok sacma bir maasla ise aliyor. Ha güzel paraya calisan Türkler yok mu var ama zor is. Cok seyler dönüyor perde arkasinda; maasi düsük gösterip, parayi elden vermek gibi. Bu da bir issizlik durumunda skintiya neden oluyor. Cünkü Alman devleti resmi gelirin yüzde 60 civarini ödüyor o esnada (1 yilligina).
Özetlemek gerekirse ne kadar skinti yasanacaksa dahi kendi memleketinizde yasayin. Arti olarak gurbete gidip de ordaki insanlarin agiz kokusunu cekmeyin. Bu da benim sahsi görüsümdür :)

Emre Ekrem
29-08-2014, 10:11
İşi buradan garanti etmeden gitmek çok mantıksız olur, hoş ortak para birimi Euro olan Avrupa Birliği Ülkeleri zor durumda şuan, 70 ler 80 lerde gitmek gibi değil artık, 400,500 Euro civarı kazanacağınızı var sayarsak gitmenin bir mantığı olmayacak.

SerkanYazgan.
29-08-2014, 12:29
Üstteki posta katılıyorum, garanti bir işin olmadığı sürece gidip geri dönebilirsin. Almanya da ucuz işçilik başladı ve eskisi gibi para maaş felan alınmıyor. Ev kiraları pahalı, aldığın ücret saatlik ve 8 saat çalışmak için can atan insanlar tanıyorum. Sigorta sistemi farklı orda o yüzden çalışma saatlerini düşük tutup 1 kişinin yapacağı işe 3 kişi alıyorlar diye biliyorum. Almanyada iyi bir hayat istiyorsan 1 eve en az 2 dolgun maaş girmeli. Millet şimdi Tr ye dönmek için can atıyor.

freelife
29-08-2014, 12:35
Almanya yanlış seçenek bence...

Kahn23
29-08-2014, 12:39
Ben de aile birleşimi yaparak gitmek istedim ama şartlar uymadı. Orada yaşayan arkadaşlarla ve akrabalarla görüştüğümde size ordan burası güzel geliyor ama biz bile Tr.'ye dönmeye çalışıyoruz dediler.

Eskidenmiş öyle işçi sınıfında Almanya'ya gidip para-pul kazanıp ülkeye dönmek.
Almanya'nın tek cazibesi Avrupa'yı yönetmesidir.

bilalMW
29-08-2014, 13:20
Üstteki posta katılıyorum, garanti bir işin olmadığı sürece gidip geri dönebilirsin. Almanya da ucuz işçilik başladı ve eskisi gibi para maaş felan alınmıyor. Ev kiraları pahalı, aldığın ücret saatlik ve 8 saat çalışmak için can atan insanlar tanıyorum. Sigorta sistemi farklı orda o yüzden çalışma saatlerini düşük tutup 1 kişinin yapacağı işe 3 kişi alıyorlar diye biliyorum. Almanyada iyi bir hayat istiyorsan 1 eve en az 2 dolgun maaş girmeli. Millet şimdi Tr ye dönmek için can atıyor.

ucuz iş gücü çok bozdu almanyamızı. kahrolsun güneybatılı ve balkan ucuz iş gücü.

kingaf
29-08-2014, 14:48
herkezin cevapları için teşekkür ederim..benim iş konusundaki düşüncem burdan oraya işçi olarak gitmek istiyorum ama amacım para kazanmak ya da biriktirmek değil.. Almancamı gelıstırmek ve ordakı kendı masraflarımı kendım karşılamak amacıyla bir iş iştiyorum yanı o amaçla çalışmak istiyorum işin ne olduğu pek önemli değil tabi..
benim almanya ya gidebilirsem duracağım sure maksımum 1 sene belki daha da azdır.
yani bu konuda en mantıklı yapacağım iş nedir fikirlerinizi o konuda bekliyorum..

kingaf
29-08-2014, 14:50
direk kursiyer olarak gidersem masaflarım çok fazla olacağından küçük bir iş bulursam az da olsa kendı masraflarımı cıkaracagım bır ıs olsun ıstıyorum.. küçük bir fabrıkası olan bır akrabamız var bu konuda o bana yardımcı olursa işçi olarak benı cagırırsa bana engel olacak başka bır sorun varmıdır..

TolgaCtk
29-08-2014, 22:24
Vallahi ben Üniversite ögrencisiydim 500 euro burs aliyordum kira + elektrik + su bana bir sey kalmiyordu dolayisiyla haftada 4 gün (hafta ici) temizlik sirketinde calismak zorunda kaldim aylik 400 euroya. Tabi o esnada üniversite aksadi ve hayatimdan hic bir sey anlamadim. Türkiyeye geldim büyük bir oh cektim yeminle :)

TolgaCtk
29-08-2014, 22:27
Eger is imkaniniz varsa degerlendirin, yoksa tek basiniza size kimse kolay kolay is vermez orda haberiniz olsun.

OnurD.
01-09-2014, 08:13
Ben zamanında okul falan derken zor kapak atmıştım oraya. İzin işleri okadar zor olduki anlatamam. Şirket kurduk bir ton sermayeli (Gmbh) vs. ancak oldu oturma ve çalışma izni.

Şuanda Almanya'ya gitmen çok zor, ancak üniversite bahanesi ile gidersin oda kolay değil. Bazı arkadaşlarımızın dediği gibi çok çok aranan bir vasfın olmalıki alsınlar o tarafa. Artık 3 aylık vize almak için bile birsürü evrak istiyorlar.

Ayrıca Dil için gidilecek en son yer Almanya. 2004 Yazında döndüm Ben, Anadilim gibi Almancam vardı, Şuan Bodrum Havalimanı Dış hatlarda çalışıyorum 2 yıldır. Almanca kurduğum cümle sayısı 5i geçmez. ARtık unuttumda zaten :(

Almanyada doğup büyümüş ve Türkiye'ye dönmüş adamların yanında Senin Benim gibi adamların öğrendiği Almanca pek işede yaramıyor Türkiye'de.

İlla Almanca öğrencem diyorsan da Avusturya ya git. Onlarda aynı dili konuşuyorlar.

illa Almanya diyorsanda en garantisi birini bulup evlenmen :D oturma ve çalışma izni alırsın Diğer türlü olmuyor hep diken üstündesin :)

ÖmerF.Bayar
01-09-2014, 08:38
Hem isci olup hem kursa gidebilirsin, calistigin yerden oturma-calisma iznini alirsin, kurslarin cogu zaten yetkili degil oturma izni vermeye, verebilenlerde pahalidir eminim,
Eger ingilizce biliyorsan rahat rahat calisabilirsin, almancada zamanla ogrenirsin,
Maddiyat olarak ( duydugum kadariyla ) Almanyada ev kiralari pahaliymis tabi neresinde olacagin bu konuda cok onemli, sonucda para birimi EUR ister istemez yasanti ve genel giderler de pahali gelecektir,
Alicagin maas kurtarmiyorsa seni birazda ailemden yada kendimden katarim mantigiyla yurtdisinda calismaya gidilmez, yurtdisi calisma mantigi kenara para koymaktir,
Imkanlar yetiyorsa ben tavsiye ederim, hem kendini gelistirisin hemde bir meslek dalinda tecrube edinirsin, aramizda cok yas farki yok ama ben 7 yil olucak neredeyse yurtdisinda okudum-calisiyorum.

Ben sizler gibi dusunmuyorum, sektorden sektore degisiklik gosterir bu konu, mesela benim sektorum Logistic ve Nakliye-Paketleme ve Almanyada gecerliligi yuksek ve bitmeyecek sektor, ama bazi kisilerin dedigi gibi one cikacak bir ozelligin olmasi lazim bu konuda,
Ben bu gibi konulari gozumde buyutmem hic, cesaret ve pozitif dusunme yetenegin varsa gidersin, yuzde 50 sansin var yada tutar ya tutmaz, tutmazsa tecrube ettim dersin tutarsa yaptim oldu, benim anlayisim bu sekilde,
Ingiltere, Dubai, Urdun, Irak, Libya ve Turkiyede kaldim, en mutsuz eden yer Turkiye idi is konusunda, tabi aile arkdas vs onlarin yeri ayri,

Ingilizce, Arapca ve bana herturlu yetecek kadar Fransizca biliyorum, direk sip diyerek is bulamam ama yinede bulurum,
Avrupada calismak guzel olacaktir, ben gitmedim istemedim ama aklimda hep var gitsem ne olurdu diye,
Ortadogu disardan gozuktugu gibi korkunc biryer degil bu ara, buralarda da is bakabilirsin, Ingilizce ogrenirsin kabiliyetin varsa Arapcada,
Bu yazdiklarim yanlis anlama aramizda yas farki yok ama oz kardesime bile soyledigim seyler, elbette sonunda Turkiye ye donucez ama biraz is bilgisi, yurtdisi tecrubesi ve dondugunde guzel konumlarda calisabilme imkanin olur Allah yolunu acik ederse, genel gorusumdur tum yurtdisinda yasamayi dusunenler icin :)

AdemAr
01-09-2014, 15:42
mühendislik diploman varsa teknik almancada biliyosan git yoksa amele olursun...