PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : erischman's Jant Sorunsalı

erischman
16-09-2008, 09:12
08 Hyundai Santa Fe aracımıza alış faturasında yazdığı gibi yazıyorum;
Toora T950 20" 5X112 ET Chrome Look jant uygulaması yaptık. Bknz Fotograf;

http://img244.imageshack.us/img244/6892/t950toorawheelsix9.jpg (http://imageshack.us)
http://img244.imageshack.us/img244/t950toorawheelsix9.jpg/1/w320.png (http://g.imageshack.us/img244/t950toorawheelsix9.jpg/1/)

İlk başlarda yani satış aşamasında çok güven veren satıcı arkadaşımız daha sonraları
beni yanıltıyor izlenimi verdi bende sıkıntıyı sizlerle paylaşmak istedim acaba asıl problem nedir?
Olay şöyle gelişti Jantlar ve lastikler araca monte edildikten sonra herşey çok normaldi herhangi
bir sorun vs. yoktu. Araç bakım için servise gittiğinde balans ayarının yapılması talebinde bulunduk
ve olan oldu.
Jantlar sökülüp ayarları yapılıp tekrar monte edilmek istendiğinde bijonlar sürekli
sıyırıyor ve saplama diye tabir edilen somunları da aşındırarak yalama yapıyordu.
Bunun üzerine jantçı arkadaşımız bize bijon anahtarı hediye etmiş ve bundan sonra
hep o anahtarla söküp takma işlemlerinin yapılmasını istemiş ona göre asıl
sorun bijonların bijon anahtarı yerine tabanca ile açılmaya çalışılmış olması imiş.
Daha sonra olay yerinden arkadaşı aradığımda bana tabanca ile açılmaması gerektiğini
bunun bijonları vs. bozacağını söyledi. (İyiki bu zaman zarfında yolda lastik değiştirmem
gerekmedi.)
Problemi 10 adet saplama ve tüm bijonları değiştirerek çözdük. Tabi zaman, emek ve
para kaybından bahsetmeme gerek bile yok. Satıcı arkadaş sütten çıkmış ak kaşık
misali problemin arkasında bile durmayarak beni mağdur durumda bıraktı ve
aracımdan soğumama sebep oldu ben ise
problemin asıl nedenini bulmak istiyorum sizden de bu konuda veya başına bu tip
bir olay gelen arkadaşlardan yardım almak istiyorum. Verdiğiniz cevaplar için
şimdiden teşekkürler.
Bir abimden aldığım benzetme olayda da bijon aralıkları tutmayan jantların kastırılarak
montajının yapılabildiği şeklinde idi. Daha sonra bijonları takamazlar hemen aşınır ve
tutmaz olur belki senin probleminde bu olabilir dedi? Siz ne dersiniz?

MiaMi
16-09-2008, 09:17
Bijon aralığı tutmayan jantı kastırarak sokma diye bişey söz konusu olmaz. Jant işlem görür sonra takılır.

Jantların orjinale göre saplama ve bijon deliği et kalınlığı farklı ise ona göre bijon takmıştır lastikçi.

Havalı tabancalar otomobillerin saplamaları için her zaman problem oluşturur hızlıdır işlem yapıyorlar tork çok dengesiz. Şahsen standart bir bijon anahtarının yerini hiçbirşey tutamaz.

Lastikçilerde ise Önce bijon anahtarı ile sıkılmalı elde sıkılmayacak dereceye geldiğinde tabanca ile bi yoklama çekilmelidir.

erischman
16-09-2008, 09:35
Aracın orjinal değerleri şu şekilde;

Santa Fe 2008

PCD: 5X114.3

OFSET: 35>40

SOMUN: 12X1.5

BİLEZİK: 67.1

MiaMi
16-09-2008, 09:39
5*114.3 arabanın orjinal değer nasıl 5*112 jant satıyorlar sana anlamadım. Ve o jantı nasıl oturtuyorlar o saplamalara. Bi yanlışlık var.

20" bi jantın ağırlığını düşünecek olursak o jantı takıp seni servise göndermek saçmalık.
Jant takıp çıkarken sorun oldumu jant çok delikli bi jantmı.

erischman
16-09-2008, 09:44
Jantın resmi;

http://img151.imageshack.us/img151/1268/img017pp3.jpg (http://imageshack.us)
http://img151.imageshack.us/img151/img017pp3.jpg/1/w320.png (http://g.imageshack.us/img151/img017pp3.jpg/1/)

MiaMi
16-09-2008, 09:53
Geçmiş olsun diyorum burda jant konusunda işinin ehli insanlar var sana yardımcı olacaklardır. Ben bu işten bişey anlamadım.

erischman
16-09-2008, 10:01
Satıcı tarafından yanıltıldığımı düşündüğüm için ve problemlerden dolayı bu konuyu
açtım zaten ortada bir yanlışlık ve bir mağdur var. Teşekkürler cevapların için.

MUTLU RAFİ
16-09-2008, 10:02
arkadaşların da dediği gibi aldığın jantlar 5*112 senin aracın bijon aralıkları 5*114,3 arada 2 mm gibi bi kaçıklık var buda senin bijon saplamalarının kasıp yamulmasına,yalama olmasına ve sana direkt hissettirdiğide balans olarak şikayetleri olur senin yapabileceğin
1- oynar başlıklı bijon somun seti kullanman
2- jantları iyi bi tornacıya götürüp bijon yuvalarını çok hafif genişletmen
3- jantları iade etmen

erischman
16-09-2008, 10:08
arkadaşların da dediği gibi aldığın jantlar 5*112 senin aracın bijon aralıkları 5*114,3 arada 2 mm gibi bi kaçıklık var buda senin bijon saplamalarının kasıp yamulmasına,yalama olmasına ve sana direkt hissettirdiğide balans olarak şikayetleri olur senin yapabileceğin
1- oynar başlıklı bijon somun seti kullanman
2- jantları iyi bi tornacıya götürüp bijon yuvalarını çok hafif genişletmen
3- jantları iade etmen

Peki ilk 2 madde için konuşuyorum. Oynar başlıklı bijon somun seti aldım ve
tornacıda jantların bijon yuvalarını da genişlettim diyelim, tekrar stock
jantlarıma döndüğümde herhangi bir sıkıntı veya başka bir işlem yapmam gerekecek
mi? Bu durumda satıcı demek ki aracıma uygun olmayan ürünü bana satmış ve
sorumluluğu da üzerine almak istemiyor diyebilirmiyiz? Teşekkürler.

Vtec-SEDAN
16-09-2008, 10:23
jantları tornacıya götürüp üzerinde uygulama yapılacağı için daha sonra orjinal jantlara dönüşünde bir sorun olmaz araç üzerinde bir oynama yapılmamış olacak..

ancak bu jant üzerinde işlem yapılması yerine gidip o satıcıya bi şekilde bu mağduriyeti anlatıp (kendi yaptığı hatanın farkına varmıştır) aracın kendi orjinal bijon ölçülerinde aynı jantla değişitirilmesi yada bu jant ayarında bi jant ile yenilenmesi daha güzel olur.

Dragger
16-09-2008, 10:40
En mantıklısı direk geri iade etmek olacaktır.

Böyle bir sacmalık olamaz.

Nerede takıldı bu jant?

erischman
16-09-2008, 10:53
..... B.Çekmece
Satıcı arkadaş iade alamayacağını yanlızca yeniden ayar yapıp takabileceğini
söylüyor. Az önceki görüşmemizde şu dakikadan sonra onları başkasına
satamayacağını ve jantları çizdiğimi falan da söyledi. :)

Edit: Firma ismi vermek etik olmayacağından tarafımdan kaldırılmıştır. "Erischman"

erischman
16-09-2008, 10:57
jantları tornacıya götürüp üzerinde uygulama yapılacağı için daha sonra orjinal jantlara dönüşünde bir sorun olmaz araç üzerinde bir oynama yapılmamış olacak..

ancak bu jant üzerinde işlem yapılması yerine gidip o satıcıya bi şekilde bu mağduriyeti anlatıp (kendi yaptığı hatanın farkına varmıştır) aracın kendi orjinal bijon ölçülerinde aynı jantla değişitirilmesi yada bu jant ayarında bi jant ile yenilenmesi daha güzel olur.

Peki 20" lerle tornadan sonra balans problemi yaşarmıyım? Yani balans tutar mı?

Dragger
16-09-2008, 11:12
114.3 olan aracına 112 jant nasıl takıyormus bu arkadas?

Böyle bir olay yok, dükkan acmakla 2 jant lastik takmakla olmuyor bu isler malesef...

Basını agrıtacagını, faturayı tüketici hakları dernegine vs ibraz ettigini bildir, mahkemeye de verdim de bakalım o zaman ne yapacak?

Vtec-SEDAN
16-09-2008, 11:22
Peki 20" lerle tornadan sonra balans problemi yaşarmıyım? Yani balans tutar mı?

hiç başıma gelmedi ama bence balans sorunu iyi bir işçilik olursa hemen olmasada kısa bir süre sonra tekrarlayabilir diye düşünüyorum, yavuzun da dediği gibi faturan ve arabanın teknik özellikleri ile bu bayiiden alışverişini tüketici haklarına başvurarak çok rahat çözebilirsin. bunun adı resmen adam kazıklama bide çizmendan falan bahsetmiş büyük bir terbiyesizlik.. :ofk:

Diyadin
16-09-2008, 11:26
tek yapmanız gereken geri vermek .

MiaMi
16-09-2008, 11:33
GNY Michelin Bayii B.Çekmece
Satıcı arkadaş iade alamayacağını yanlızca yeniden ayar yapıp takabileceğini
söylüyor. Az önceki görüşmemizde şu dakikadan sonra onları başkasına
satamayacağını ve jantları çizdiğimi falan da söyledi. :)

Aklıma geldi E-5 kenarındaki michelin bayisi. Sen büyükçemkecedemisin.

MiaMi
16-09-2008, 11:37
Ömer konuya abonemi oldun mesaj yazar yazman online olmuşsun.

Tepecik sanayiye giderken gördüğüm michelin sanırım. e-5 yanındaki.

erischman
16-09-2008, 11:39
Ben yinede olaya ılımlı yaklaşıyorum sonuçta bu ürünü geri aldığında tamamen zarar
edecek satıcı. Ben 500 km kadar kullandım çünkü. Orta yol bulmak gerek.
Ama görünen o ki iade etmemiz şart bugün olmasa da yarın kesin sıkıntı olacak.
Evet B.Çekmecedeyim...

MiaMi
16-09-2008, 11:42
Type R ne renk ben bilmiyorum büyükçekmecede type r fn2 type r var 2 3 tane ama ep3 ype r görmedim hiç. Bi tane sport var sanırım siyah type r gibi olan.

Bu arada jantları satarken düşüncekti o çizikleri satıcı. Sen 160 la giderken o saplamalar kırılsaydı ne olacaktı bi sor kendine.

erischman
16-09-2008, 14:19
Ben Type R'ı sattım Miami.
Soruyorum arkadaşa kelimeler yetersiz kaldı sanırım düşünmek için süre istedi. :)

dragon07
16-09-2008, 14:55
yapılcak tek şey var
arabayla ve jantla bayiiye gitmek problemi çözün aracımı verin demek lazım.yok mok derlerse tüketici halkarına GO!!!!!kendileri çözsünler problemi

OnurS
16-09-2008, 17:20
Sonuna kadar katılıyorum tüketici hakları mahkemesine gitmekle tehdit etmek eyer haala aynı tawır içindeyse gitmek en mantıklısı...Bi jantcı 3kuruş zarar edicek diye hayatını niye riske atasın ki?Kaldıki kendi hatası başta düşünmeliydi o işi...(ama eer bööle bööle istersen oynar başlıklı bijonla takarız ama sorumluluk almayız deseydi başka olurdu)

scream3057
16-09-2008, 22:35
geçmiş olsun daha büyük problemlerle karşılaşmamışsın allahtan...

tüketici haklarına gitmekle tehdit etmeyip direkt git derdini izah edip davanı aç,tebligat ellerine ulaştığı zaman o senin peşinden koşsun ;) ...

maxpower
16-09-2008, 23:20
geçmiş olsun

bence de direk iade etmelisiniz jantları. sorun çıkartırsa da mahkemeye verin, yaptığı saçmalığı da anlar belki

Schumi
17-09-2008, 22:37
Oynar başlıklı bijon kullanmayı dene. Buda olmazsa sakın torna ile felan uğraşma sat yada iade et kendi hayatın için.

gökan
17-09-2008, 23:15
aşınma ve yalama olursa yolda allah korusun o bıjon açılır ....sanırım farklı şekıldekı bıjonu uygulamışlar arabanıza ve makınayla fecı sekılde sıkarak mahvetmışler..

erischman
18-09-2008, 11:03
Yardım ve cevaplarınız için teşekkürler arkadaşlar;
Rafi Bey (Mutlu Lastik) bu konuda çözüm üretebileceğini söyledi kendisiyle
görüşmelerimiz sürüyor.