PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Rollingde Tünelin Yarattığı Fark - White TypeR - SS Megane F7R

Schumi
15-09-2014, 23:43
http://www.youtube.com/watch?v=UtbMEN8MCos

http://www.youtube.com/watch?v=UtbMEN8MCos

2 tarafında kabul ettiği üzere bu video tünel yapılmıştır. Ancak daha önceden forumdada tartışma çıkmıştı. Tünel ne kadar fark edecek diye. İşte bu kadar fark edebiliyor.

Daha sonradan araya 1 araç koyularak rolling tekrarlandı ve fark gözlendi.

Buda arada 1 şerit varken tekrarlanan deneme.

http://www.youtube.com/watch?v=pcKPqAFM1do

mrtngn
15-09-2014, 23:49
2. videoda typer'ın viraj içinde olmasıda bi + olmus sanırım..Masallah araçlara

Schumi
16-09-2014, 00:05
Virajda tabiki matematiksel olarak illaki fark eder ancak çok hafif açıda radiusu düşük bir viraj. Çok fark edecek bir viraj değil gibi.

civelek
16-09-2014, 00:32
Bence asil tunel farki murat (nug 106 ) bu arabalarla denese gorulurmus baksana resmen adam gaz kesiyo maasallah ;) bizim basimizdanda gecen clio spor 182 ve yuklu vtec denememiz vardi stock 306 ile camcardik arkalarinda ve resmen bizde gaz kesmistik sonra ayni araclarla denedigimizde clio her seferinde 3-5 boy uzuyodu vtec ve clio 306 ya karsi

güneşbalkan
16-09-2014, 00:45
Facebooktada görmüştüm videoyuda bu cam car'ın sesi nedir böyle yahu :eek:

ozans
16-09-2014, 01:00
Yan yana giderken aerodinamik bir avantaj oluyosa iki aracın da faydalanması gerekmez mi? 2. Roll'da yine yaklaşmış F7R, TypeR ona rağmen yürüyo gidiyo, diğer videolardaki gibi açıyo arayı. Ben algılayamadım tünelin yarattığı farkı.

Maşallah iki araca da.

ümitech
16-09-2014, 01:40
Arif olan anlar ne kadar fark ettiğini ;)
Konu güzel yere dokunmuş!

_muhaRRem
16-09-2014, 01:40
100-200 ne çıkarıyo onu merak ettim ben :)

mhmtsrtp
16-09-2014, 02:00
tüneli bilmemde cam car çok enteresan gidiyo :D

Kekuti*
16-09-2014, 06:37
Haruna bak belgesele konu oldu kankim :D

Berkan
16-09-2014, 07:45
fark aşikar zaten deminde meganın içini gördüm videoda bomboşmuş cocuk koltugu spec sag tarafta :eek:

_AS_
16-09-2014, 07:46
Ben cam car dışında tünel yapan göremedim.

Boldenon
16-09-2014, 07:56
2. Videoda viraj yerine düzde basılsa fark anlaşılırdı. Böyle farazi olmuş. Radiusu düşük gibi, etkilemez gibi vs. Bence typer çok avantajlı 2. Videoda

SEÇKİN172
16-09-2014, 08:02
iyi güzelde 1. videoda tünel varda 2. video da yokmu ? typer içten almasından dolayı 1 boy avantajlı 2. videoda iki araçta iyi gidiyor maşşah

DENON
16-09-2014, 08:05
megan a tünel avantajı varsa typer a da yok mu ? benım bıldığım tunel bır aracın yanında değil arkasında olmaktır , megan hiç geriye düşmemiş ki , daha sonradan ortaya araç koyulmasıyla typer ın kazandığını düşünmüyorum meganda farklı bir durum oluşmuştur bana kalırsa

by_hayali
16-09-2014, 08:12
megan a tünel avantajı varsa typer a da yok mu ? benım bıldığım tunel bır aracın yanında değil arkasında olmaktır , megan hiç geriye düşmemiş ki , daha sonradan ortaya araç koyulmasıyla typer ın kazandığını düşünmüyorum meganda farklı bir durum oluşmuştur bana kalırsa

illa arkada olacak diye birşey yok maalesef bir çamurluk bile geride kalsan yanındaki arabaya yaklaşınca her türlü avantaj sağlarsın tecrübe ile sabittir :)

ali elbasan
16-09-2014, 08:14
masallah 106 cokcıgerlı gıdıyor :)

DENON
16-09-2014, 08:17
illa arkada olacak diye birşey yok maalesef bir çamurluk bile geride kalsan yanındaki arabaya yaklaşınca her türlü avantaj sağlarsın tecrübe ile sabittir :)benım fıkrıme göre o teori yanlış , bır kere bır aracın yardığı hava yandakı arac bır çamurluk bile geride olsa ona negatif etki yapar , hem kendi aşması gereken bır hava yükü var hemde bır çamurluk ondekı aracın yarmış olduğu hava yandakına extra yük getiriyor

by_hayali
16-09-2014, 08:29
benım fıkrıme göre o teori yanlış , bır kere bır aracın yardığı hava yandakı arac bır çamurluk bile geride olsa ona negatif etki yapar , hem kendi aşması gereken bır hava yükü var hemde bır çamurluk ondekı aracın yarmış olduğu hava yandakına extra yük getiriyor

abi teori olarak dediğin mantıklı ama uygulamada işler değişiyor deneme yanılma yaparak benim ve çoğu arkadaşımın tecrübe ettiği durum geride kalan aracın avantajlı olduğu yönünde, bunu bizzat deneyerek gördüğüm için net söyleyebiliyorum :)
senin düşüncene göre arkadaki araba iyice arkaya düşmeli mesela ama öyle birşey omuyor :)

KA®ANLIK
16-09-2014, 08:35
Cahilliğime verin,
birebir deneyen arkadaşlarımız illaki olmuştur bu olayı ama

Rüzgar tüneli bir arabanın oluşturduğu hava koridoru değil midir ?

yani bir araba yolda giderken karşıdan kendisine çarpan havayı "en fazla kendi boyutu kadar" yarıp giderken arkasında bıraktığı hava koridoru değil mi ?
Benim burda kafamın basmadığı nokta nasıl bir cisim kendinden 2 kat büyük bir koridor yaratıyor.

dediğim gibi kendim denemişliğim yok ama,

bir arabanın arkasından gitme konusuna tamamım, kesinlikle avantaj yaratır hiçbir karşı kuvvet oluşmuyor rüzgar olarak ama, arabanın yanında olmak benim mantığıma göre avantaj değil dezavantaj olmalı.
Dezavantajın nedeni de yan arabanın oluşturduğu hava koridoru nedeni ile dışarı püskürttüğü rüzgarı da siz yersiniz, ayrıca karşıdan gelen normal rüzgarı da...

yani benim kafam basmıyor bu yanındayken rüzgar koridoruna girme olayına,
google da "wind tunnel simulator" olarak görsellerde arattığımda hep cisimlerin arka kısmındaki boşluk gösteriliyor,

bu konunun illaki bir bilimsel araştırması da vardır,
araştırmak lazım...

bu arada burada denk geldi, ne zamandır aklımda olan birşeydi de, madem sırf bu konuya özel bu başlık açılmış bende ne zamandır aklımda olan bu ufak nüansları paylaşmak istedim. yoksa rolling yapan bir tarafı savunmak amaçlı değildir yazım, kaldı ki Megane lı arkadaştan da pek haz etmem...

DENON
16-09-2014, 08:36
abi teori olarak dediğin mantıklı ama uygulamada işler değişiyor deneme yanılma yaparak benim ve çoğu arkadaşımın tecrübe ettiği durum geride kalan aracın avantajlı olduğu yönünde, bunu bizzat deneyerek gördüğüm için net söyleyebiliyorum :)
senin düşüncene göre arkadaki araba iyice arkaya düşmeli mesela ama öyle birşey omuyor :)geriye düşmemesinin sebebi güçlü oluşu olabilirmi ( bunu bir typer sahibi olarak tamamen objektif olarak yazıyorum)

şöyle düşünelim iki tekne suda yan yana gidiyor bırı dıgerinden 1 metre geride , gerıde olan tekne hem kendi hareketini sağlamak için suyu yarmak zorunda hemde öndeki teknenın yardıgı suyun negatif etkisini görüyor , bu tamamen benim şahsi fikrim bu video için konuşmuyorum şu anda ama fiziksel etki kaçınılmaz

DENON
16-09-2014, 08:37
Cahilliğime verin,

yani bir araba yolda giderken karşıdan kendisine çarpan havayı "en fazla kendi boyutu kadar" yarıp giderken arkasında bıraktığı hava koridoru değil mi ?
Benim burda kafamın basmadığı nokta nasıl bir cisim kendinden 2 kat büyük bir koridor yaratıyor.

bir arabanın arkasından gitme konusuna tamamım, kesinlikle avantaj yaratır hiçbir karşı kuvvet oluşmuyor rüzgar olarak ama, arabanın yanında olmak benim mantığıma göre avantaj değil dezavantaj olmalı.
Dezavantajın nedeni de yan arabanın oluşturduğu hava koridoru nedeni ile dışarı püskürttüğü rüzgarı da siz yersiniz, ayrıca karşıdan gelen normal rüzgarı da...

google da "wind tunnel simulator" olarak görsellerde arattığımda hep cisimlerin arka kısmındaki boşluk gösteriliyor,

araştırmak lazım...

bu arada burada denk geldi, ne zamandır aklımda olan birşeydi de, madem sırf bu konuya özel bu başlık açılmış bende ne zamandır aklımda olan bu ufak nüansları paylaşmak istedim. yoksa rolling yapan bir tarafı savunmak amaçlı değildir yazım, kaldı ki Megane lı arkadaştan da pek haz etmem...bunu anlatmaya çalışıyorum bravo

KA®ANLIK
16-09-2014, 08:42
bunu anlatmaya çalışıyorum bravo

mantığımla örtüşen videolar da buldum aslında youtube da...

misal;

E9ZSAX56m0E

Link: http://www.youtube.com/watch?v=E9ZSAX56m0E

Berkan
16-09-2014, 08:48
arka arkaya dipdibe giderken nasıl ondeki yarıp arkadaki hhavayı yarma zahmetinde bulunmuyorsa.

yan yanada ikiside aynı arac olsa koyun koyuna giderler ikiside daha hızlı hızlanır tabi biri geride olunca muhtemelen daha az güc harcadıgı içina avantajına oluyor kafa burun gitmesi dikkat edilirse yana acılınca gecemiyorr hızlı olsa meganın o tunel avantajından sonra geçmesi lazım

gibi

http://en.wikipedia.org/wiki/Drafting_(aerodynamics)#Bump_drafting

http://www.jcs-group.com/racin/guide/draft.html

Berkan
16-09-2014, 08:53
arka arkaya dipdibe giderken nasıl ondeki yarıp arkadaki hhavayı yarma zahmetinde bulunmuyorsa.

yan yanada ikiside aynı arac olsa koyun koyuna giderler ikiside daha hızlı hızlanır tabi biri geride olunca muhtemelen daha az güc harcadıgı içina avantajına oluyor kafa burun gitmesi dikkat edilirse yana acılınca gecemiyorr hızlı olsa meganın o tunel avantajından sonra geçmesi lazım

gibi

http://en.wikipedia.org/wiki/Drafting_(aerodynamics)#Bump_drafting

http://www.jcs-group.com/racin/guide/draft.html

editliyim karışık mevzuymus çorba oldu ama ama işin özünü yazmıslar

Side-by-side racing slows cars up terribly. In a single car traveling at 185 mph as soon as another car comes up, you'll run 183 because you're trying to push a bigger column of air.

MCN21
16-09-2014, 08:56
Bende karanlik ve denon gibi biliyorum yandayken negatif etki ettigini ve hatta rollerde one gecenin ozellikle yandaki araca yaklasarak ruzgarini attiginida biliyorum :D

by_hayali
16-09-2014, 08:56
geriye düşmemesinin sebebi güçlü oluşu olabilirmi ( bunu bir typer sahibi olarak tamamen objektif olarak yazıyorum)

şöyle düşünelim iki tekne suda yan yana gidiyor bırı dıgerinden 1 metre geride , gerıde olan tekne hem kendi hareketini sağlamak için suyu yarmak zorunda hemde öndeki teknenın yardıgı suyun negatif etkisini görüyor , bu tamamen benim şahsi fikrim bu video için konuşmuyorum şu anda ama fiziksel etki kaçınılmaz
abi bence geriye düşmemesinin nedeni önde giden arabanın daha şiddetli rüzgara maruz kalması ve arkadakine avantaj sağlatması tabi bu benim düşüncem, arkadaki araç ufak bir yaklaşıp açılmayla rüzgar şiddetinden kurtularak öne çıkabilir.

DENON
16-09-2014, 08:59
abi bence geriye düşmemesinin nedeni önde giden arabanın daha şiddetli rüzgara maruz kalması ve arkadakine avantaj sağlatması tabi bu benim düşüncem, arkadaki araç ufak bir yaklaşıp açılmayla rüzgar şiddetinden kurtularak öne çıkabilir.tamam işte onu dıyorum arkadakı arac yanı megane typerın yanından ayrılsa daha az hava direncine maruz kalır , megancı arkadaş eger bunu kasti olarak yapıyorsa zaten yanlış yapıyor , avantaj sandığı aslında dezavantaj :D

by_hayali
16-09-2014, 09:02
tamam işte onu dıyorum arkadakı arac yanı megane typerın yanından ayrılsa daha az hava direncine maruz kalır , megancı arkadaş eger bunu kasti olarak yapıyorsa zaten yanlış yapıyor , avantaj sandığı aslında dezavantaj :D

öndeki arabaya yaklaşması onun öne çıkmasını sağlıyor zaten çünkü rüzgar direk ve şiddetli olarak gelmiyor arkadaki araca (devamli olarak gitmiyor zaten abi farkındaysan geri düşünce yaklaşıp öne çıkmaya başlayınca ayrılıyor. yani yanaşması onun için bir artı :D) çok karıştı uygulamalı olarak denemeni öneririm anlayacaksın ;)

CeM öZeR
16-09-2014, 09:03
Doğru ve tarafsız yorum yapıyım. Tünel son derece başarılı rüzgar kırarak yanaşılmış. Arkadan yapılan tünel daha etkili olur diyen arkadaşlar. Arkadan yapılan tünel arkadan geleni hızlandırır. Arka çamurluk bölgelerinden yapılan tünel kafa öndeki arabayıda yavaşlatır. Deneyip görebilirsiniz...

DENON
16-09-2014, 09:04
senin düşüncene göre arkadaki araba iyice arkaya düşmeli mesela ama öyle birşey omuyor :)bende dıyorum kı megan güçlü olduğu için olabilir mi iyice geri düşmemesi , yanı typerın megandan daha güçlü olduğunu nasıl ispatlarız , whp/ton bazında ? :D

Berkan
16-09-2014, 09:06
tam tersi orda koydum linkleri, Mustafanın demek istedigne cıkıyor olay

beraber yanyana kafa kafaya giderse ikiside hızlı hızlanır rüzgarı beraberce yardıkları için. yok biri hızlı giderken öbürün yandan gelip yanına yapısırsa hızlı gidenin hızını keserekten hızlanmaya devam ederler(miş). koca nascarda adamlar incigni cincigni hesaplayaraktan

RCkid
16-09-2014, 09:07
:soru:Aerodinami bu kadar basit olsa yorumlayarak anlasilsa herhalde makina muh. ucak muh. bolumlerinde okutulmazdi:) muhendisler de ac kalirdi.
Aerodinami konusunda bilgim nerdeyse hic yok ama burda yorumlarda gecti gibi havayi yardi, itti diger arabanin onune atti seklinde degil havanin davranisi. Hava yuzeyden ayrilirken degisik davranislar gosteriyor. Yine koseli cisimler icin ve egilimli yuzeyler icin farkli. Bahsedildigi gibi farkli durumlarda avantaj ve dezavantaj olabilir ama bunu yorumlarla kestirmek ne kadar mumkun

RCkid
16-09-2014, 09:08
Araastirmak isteyenler icin anahtar kelime: flow seperation.
Bu bir ornek sadece bir cok farkli etki var daha

orcunnn
16-09-2014, 09:12
bal gıbı fıstık gıbı tunel var

bılmeyen tecrubesı olmayan arkadaslar denesın gorsun

hıc yolda gıderken yanınızdan otobus gecmedımı bu net hıssedersınız otobus sızı tutar kendı gıder

yıne dıyorum kendınden 1 2 boy hızla araba ıle araya serıt koyun deneyın
daha sonrada sızın ufaktan gecmeye baslarken yatın kapısına cumurluguna bakın bakalım gıdebılıyormu
herkes denemedıgı bılmedıgı sey hakkında matamatık yapıyor
deneyın gorun eksımı artımı ondan sonra karar verın

by_hayali
16-09-2014, 09:13
tam tersi orda koydum linkleri, Mustafanın demek istedigne cıkıyor olay

beraber yanyana kafa kafaya giderse ikiside hızlı hızlanır rüzgarı beraberce yardıkları için. yok biri hızlı giderken öbürün yandan gelip yanına yapısırsa hızlı gidenin hızını keserekten hızlanmaya devam ederler(miş). koca nascarda adamlar incigni cincigni hesaplayaraktan
aynen kanka demek istediğim bu arkaya düşenin yandakine yaklaşması avantajdır bana göre ;)

DENON
16-09-2014, 09:16

hıc yolda gıderken yanınızdan otobus gecmedımı bu net hıssedersınız otobus sızı tutar kendı gıder

daha sonrada sızın ufaktan gecmeye baslarken yatın kapısına cumurluguna bakın bakalım gıdebılıyormu
deneyın gorun eksımı artımı ondan sonra karar verınişte sebebi nedir bunun , bu video için konuşmuyorum neden bu şekilde oluyor , bilimsel bir açıklaması varmıdır bunun , varsa nerde vardır

Berkan
16-09-2014, 09:21
aynen kanka demek istediğim bu arkaya düşenin yandakine yaklaşması avantajdır bana göre ;)

Evet kanka ondekini yavaslatıp senle aynı hıza cekiyorsan(aynı iki araç için konusuyorm) avantajdır bencedeTam olarak

orneklede vermişler üstte yazdım kaynadı

Side-by-side racing slows cars up terribly. In a single car traveling at 185 mph as soon as another car comes up, you'll run 183 because you're trying to push a bigger column of air.

meali diyorki arac tek basına 185 le geniş geniş giderken yanına bir arac daha gelirse 183 le ilerlemeye devam ederler çünkü daha iri havaya ittirmek zorunda kalırlar(mış)

ceyhun737
16-09-2014, 09:23

Aynen öyle çok doğru söyledin antalyada geçen araçlar denendi normalde x araç y araçtan 4 5 boy hızlı ancak 3. Vitesin sonunda bu fark açılabiliyor , y araç 3. Vitesin sonunda x aracın yanına arka çamurluğuna gelince fark açıklamıyor tünel yapıyor denir zaten bunu deneyin farkı anlarsınız , bende bir tane araçla denedim geçenlerde , rüzgar yapınca 1 boy arkamda oluyor rüzgar yapmadığında 3 4 boy açıyorum mesela.Ki bence yanlış bir şey antalyada çok oluyor daha geçen denemede gti kaza yaptı direk tehlike arz ediyor ancak istanbulda yapılsa direk denemeyi bırakırlar.

M3CSL
16-09-2014, 09:26
Cogu kısının dediği gibi arka camurluk gıbı yerlerde cok yakın gıderse tunel etkısı cok olur ama arada 1 metre gıbı olup aynı yerlerdeyse kapı hızalarında gıbı ondekının ekstra yaratacagı flowdan etkılenıp olumsuz etkısı olur.

K.Kaan
16-09-2014, 09:27
:) otobüs örneğini bende vermeyi düşünüyordum, geçtiği anda araba bir tutulur sonrasındaufak ufak arabanın rahatladığı hissedilir.

4 5 sene önce bu konu ile ilgili değişik bir tecrübem olmuştu çok gülmüştük hatta. 2 Suzuki swift otobandaydık biri 90.xxx km lerde diğieri 20.xxx km lerde. otobanda gazladığımızda ben daha seriydim ama top speedde geçiyordu beni ve geçer geçmez arkasına giriyordum, bi süre sonra selektörle yol istediğimde şeritten çekilirse yanına kadar gidiyordum ( + hızla ), kafa kafaya geldiğimizde geri düşmeye başlıyordum, ona ne kadar yaklaşırsam geri düşerken o kadar çok tutunuyordum hatta bir süre sabitleniyorduk bile. denediğim kişi abimdi ve bilinçli bir deneme idi. süratlerde 5 10 dakika dipgaz diyebilirm:)

K.Kaan
16-09-2014, 09:31
edit: o pejonun depoya ciğer attınız da sindirip sindirip öyle nefes mi alıyor? maşallah çok hırçınmış:)

Cliosportve
16-09-2014, 09:35
herkes görmek istedigi gibi yorumlar
kimsede demiyoki madem ole megane ara ara nasıl one cıkıyor
bir arac digerinin tünelinden faydalanıyorsa digeri ondan nasıl faydalanmıyor
cizgiye bakıp yanılgı oluyor orda, yoldaki cizgi hava akımını ayıran bir duvar degil orda, sadece görsel olarak seridi belirleyen bir sey
cizgi olmayan bir yerde basılsaydı ne olacaktı. megane typra yaklasırken type r da ona yaklasmıs olmuyormu:D
birbirlerini gecememelerinin nedenide bir arac 5 vites digeri 6 vites lastik ebatı farklı sanzıman oranları farklı
biri vites atarken oteki o ara tapagaz gidiyor,
viraj olayına gelincede, otobanda zaten tapagaz gidebildigin virajlar belli bir acıdan fazla olmaz
2 clio rs le asagı yukarı top speede kadar olan basmada 3 boya yakın oynuyor bolesi geniş virajlarda ki burda arada 2 serit var
kabaca sole dusunun içten basan aracla dıstan basan aracın kat ettigi mesafe nasıl aynı olabilir
tüneli herkes denemişte, biride cıkıp 2 aracın baslangıc noktasıyla bitis noktasının mesefesini olcsun metre olarak bakalım kac metre fark var

guwen_ar
16-09-2014, 09:39
Roll muhabetlerinde ruzgarda yaptim yaptilarda.fark oldukca ortaya cikiyor.hatta bi kac videom war.
Yandaki arac geriye dustugu an bana yaklastiginda resmen yavasladigima sahit oluyorum.benim bi yardigim hava var ve ondeyim yandaki aracinda yardigi bi hava var ve yanimda.karsi koydugum bi ruzgara yandan gelen bi ruzgar daha ekleniyor (yandaki aracin yardigi ruzgar bana vuruyor) aracin dengesinin bozuldugunu yuruyemedigimi resmen anliyorum aracin icinde.arastirmadim sadece benim dusuncem bu.
Cikip denerseniz daha bi anlayisli olur.
Bu arada virajinda etkisi buyuk hele ki 3-4 seritli bi yolda arada mesafede warsa buyuk etki.

Gunes G.
16-09-2014, 10:30
Cok kabaca ve abartili olarak cizdim ki daha net anlasilabilsin.

Kirmizi daireye dikkat. Yandan gelen aracin pozisyonunun oneminide net olarak gorebilirsiniz.

http://www.teamunderdogs.com/teamunderdogs/ruzgar.png

cakaragol
16-09-2014, 10:42
Belgesele konu olmusuzzz Hhahahahh beyler allah askinaa birakin bu tunel
Falan islerini hizli araba varsa aksam hemen cikal
Bu segmenttr white cildriyo boyle seylere :)

mur_84
16-09-2014, 10:44
ben ne tünelden kaçanlar gördüm ne tünele girmek için kovalayanlar çok komik oluyor bu kovalama ama gerçekten müthiş farkediyor.. otobüs olayı bu konuyu özetliyor..
uzun yolda otobüsün arkasına geçin yanaşın bayaa anlık tüketim bile düşüyor.. :D

Sh4rk
16-09-2014, 10:51
Anlatimlar super vazgecilmez ata sporumuz tunel :D

Orhan
16-09-2014, 10:52
ben ne tünelden kaçanlar gördüm ne tünele girmek için kovalayanlar çok komik oluyor bu kovalama ama gerçekten müthiş farkediyor.. otobüs olayı bu konuyu özetliyor..
uzun yolda otobüsün arkasına geçin yanaşın bayaa anlık tüketim bile düşüyor.. :D
Hacimli araçların peşine takılınca aynen ortalama baya düşüyor

DENON
16-09-2014, 10:56

Kirmizi daireye dikkat. Yandan gelen aracin pozisyonunun oneminide net olarak gorebilirsiniz.

http://www.teamunderdogs.com/teamunderdogs/ruzgar.pngbenım söylemeye çalıştıgımda şu büyük kırmızı dairedekı yandaki aracın maruz kalmış olduğu ıkı kat direnç :confused: haklıyımdır yada haksızımdır diye bişey diyemiyorum çok mühendislik gerektiren bir konu olduğu için

http://i.hizliresim.com/R6XZ6n.jpg (http://hizliresim.com/R6XZ6n)

Caesar
16-09-2014, 11:05
benım söylemeye çalıştıgımda şu büyük kırmızı dairedekı yandaki aracın maruz kalmış olduğu ıkı kat direnç :confused: haklıyımdır yada haksızımdır diye bişey diyemiyorum çok mühendislik gerektiren bir konu olduğu için

http://i.hizliresim.com/R6XZ6n.jpg (http://hizliresim.com/R6XZ6n)

Yanlış A dan gelen yatay direnç B ye direk gelen direncide alıp direk sağa itiyor. Rüzgar ın B yi arkaya iten kuvveti azalmış oluyor.

DENON
16-09-2014, 11:07
Yanlış A dan gelen yatay direnç B ye direk gelen direncide alıp direk sağa itiyor. Rüzgar ın B yi arkaya iten kuvveti azalmış oluyor.hah işte mantıklı gelen bi açıklama :icon_tup:

Caesar
16-09-2014, 11:08
Kısaca kırmızı ile işaretlediğim alandaki rüzgar şiddeti düşüyor.

http://i.imgur.com/Vs4f8mU.jpg

Caesar
16-09-2014, 11:18
Yani daha detaylı Beyaz oklar gelen rüzgar şiddetiyse. A aracının sağ önünden gelen OK B aracının Sol önüne gelecek olan OK'un bir bölümünü yine sağ tarafa itiyor. Şiddetini düşürüyor.

http://i.imgur.com/jhKpxAn.jpg

Bu grafiğe görede B aracı A aracına göre daha az rizgar şiddetine maruz kalmasını etkiliyor.

Bu çok bişey farketmez 1KM ile 3KM hıza denk gelir yüksek süratte. Ama 1 boy oynatır.

Siz 200 KM ile giderken o arac tamponunuzda takılı kalıyorsa süratinin 197 KM olması yeterlidir. Siz 3Km daha hızlı olsanız bile Rüzgarın -3KM şiddetine denk gelip diğer araç ile aranızı açamazsınız.

Hızınız arttıkçada rüzgarın sizi - ye düşürecek hızıda artar.

Örneğin:

180 KM hızda tünel yapılırsa A ile B nin eşit gitmesi için gereken hızlar:
A aracı 180 KM
B aracı 178 KM

200 KM de
A aracı 200 KM
B aracı 196 KM

250 KM de
A aracı 250 KM
B aracı 240 KM

gibi. Rakamlaı kafadan salladım.

CRUEL
16-09-2014, 11:23
dünya kadar video var açıklama var. 2 araç yanyana olduğunda tünel olmaz. araçlardan biri arka çamurluğuna yakın olduğunda tünel olur. tutunur yada yanına yaklaşır. hatta bir çok kişinin bahsetmediği durum ise nug 106 hangi aracın arka tamponunda giderse o araçla beraber hızlanır. tabi bu denemelerde fark edecek kadar yaklaşmamış. virajı içten alma konusuna gelince deneyenler görecektir zaten ne kadar farkettiğini..
bu videoda benim gözlemim; düzlükteki denemede tünel olmuş. arka çamurluğa düşen kopmamış. ikinci videoda zaten virajında avantajıyla bir araç öne rahatça çıkmış. tünel yetmemiş yani aradaki farkı stabilize etmeye:)
ayrıca bir denemede öyle gidip diğerinde farklı gitmesi bence tünelden yada virajdan olmayabilir. sonuçda ardarda basılıyor. farklı setuplarda farklı 2 motor. x araç şişerken y araç şişmeden aynı performansı sergileyebilir. aradaki farkı tunele yada viraja vurmak doğru olmayabilir bence..

cakaragol
16-09-2014, 11:36
Haruna bak belgesele konu oldu kankim :D

Sorma kanka tv cikcazzzx :)))

cakaragol
16-09-2014, 11:38

Aynen oyle kanka cok fark ediyor hemde en basiti bi
Otobuss te belli oluyor .)

Gunes G.
16-09-2014, 11:39
Sakin ol sampiyon, rakamlar sallayarak yazilacak seyler degildir, ki keza aciklamalarda hatali olmaya basladi rakamlar isin icine girdikce.

"Siz 200 KM ile giderken o arac tamponunuzda takılı kalıyorsa süratinin 197 KM olması yeterlidir."

Bir arac 200 Km/s ile ilerlerken diger bir arac 197 Km/s ile ilerlerse senin deyiminle "takili kalma" diye birsey olmaz, 200 le giden gecer digerini ufak ufak.

Demek istedigin seyi gayet iyi anliyorum ama bu o sekilde anlatilmaz.

Ana maddeler olarak:
- Arkadaki arac dogru pozisyonda oldugu surece, uzerine etkiyen ruzgar direncinin bir bolumunu ondeki arac tarafindan azaltilabilir.
- Arkadan gelen arac yine dogru pozisyonda durarak, ondeki aracin uzerinde daha fazla downforce olusmasina sebep olabilir.
- Hiz arttikca bahsi gecen kuvvetlerde katlanarak artar.

Rakamlar ve sayilarla konusmaya calismak guzel bir fikir degil, okuyan insanlarda yanlis fikirler olusturur. Sanayide balta balta konusup birde iddia eden tipler bu tarz yazilardan okuduklari rakamlarla konusuyor sonra, ustelik lafta anlatamiyorsun adamlara. O yuzden gerek yok rakama.

Bunun disinda benim cizdigim resim, ana mevzunun sadece bir parcasi. Bu kadar basite indirgenecek bir konu degil esasinda akiskanlar dinamigi. Gozle bakip aerodinami konusunda hangi aracin digerinden ustun oldugunu anlamak imkansiz. Buzdolabi gibi gozuken bir E kasa mercedesin, bircok gunumus spor araclarindan daha az ruzgar direncine sahip oldugunu hatirlatirim.

pcvirus
16-09-2014, 11:41
sadece viraj kafa karıştırıcı çünkü tünel yapılmasın diye iki araya şerit koyuluyor
ama bu sefer megane en dış şeritte kalmak zorunda virajda adam virajı kesmek için şeritte değiştiremiyor tünel oluyor diye
eeeeee ?
vede ilk videolarda yanya giderken nasıl tünel yapacak onu anlamıyorum
arka çamurluğa düşse tamam eyvallah ama
son hızlara doğru anca arka çamurluğa düşüyor ondan sonrasına diycek bişiy yok zaten

Patisever
16-09-2014, 12:00
belgesele konu olmusuzzz hhahahahh beyler allah askinaa birakin bu tunel
falan islerini hizli araba varsa aksam hemen cikal
bu segmenttr white cildriyo boyle seylere :)

atmo kİngg :)))

cakaragol
16-09-2014, 12:01
atmo kİngg :)))

King demeyelimde :)) suan zubeyir yavrun king

Caesar
16-09-2014, 12:17
Sakin ol sampiyon, rakamlar sallayarak yazilacak seyler degildir, ki keza aciklamalarda hatali olmaya basladi rakamlar isin icine girdikce.

"Siz 200 KM ile giderken o arac tamponunuzda takılı kalıyorsa süratinin 197 KM olması yeterlidir."

Bir arac 200 Km/s ile ilerlerken diger bir arac 197 Km/s ile ilerlerse senin deyiminle "takili kalma" diye birsey olmaz, 200 le giden gecer digerini ufak ufak.

Demek istedigin seyi gayet iyi anliyorum ama bu o sekilde anlatilmaz.

Ana maddeler olarak:
- Arkadaki arac dogru pozisyonda oldugu surece, uzerine etkiyen ruzgar direncinin bir bolumunu ondeki arac tarafindan azaltilabilir.
- Arkadan gelen arac yine dogru pozisyonda durarak, ondeki aracin uzerinde daha fazla downforce olusmasina sebep olabilir.
- Hiz arttikca bahsi gecen kuvvetlerde katlanarak artar.

Rakamlar ve sayilarla konusmaya calismak guzel bir fikir degil, okuyan insanlarda yanlis fikirler olusturur. Sanayide balta balta konusup birde iddia eden tipler bu tarz yazilardan okuduklari rakamlarla konusuyor sonra, ustelik lafta anlatamiyorsun adamlara. O yuzden gerek yok rakama.

Bunun disinda benim cizdigim resim, ana mevzunun sadece bir parcasi. Bu kadar basite indirgenecek bir konu degil esasinda akiskanlar dinamigi. Gozle bakip aerodinami konusunda hangi aracin digerinden ustun oldugunu anlamak imkansiz. Buzdolabi gibi gozuken bir E kasa mercedesin, bircok gunumus spor araclarindan daha az ruzgar direncine sahip oldugunu hatirlatirim.

Sen sakin ol şampiyon.

Uzay mekiği yukarı çıkarken hızı hesaplanır. Ama nasıl hesaplanır.

Uzay mekiğinin ağırlığı + yer çekimi kuvveti - yönde
Motorun yarattığı hız + yönde olur. İkisi birbirinden çıkarılarak hız hesaplanır.

Motor 200 KM hıza şu şekilde ulaşır.

Hani normal şartlar altında diye bir laf vardır. Uzay şartları hesaplanır bende ona göre yorum yaptım.

Bir araç 200 KM hıza ulaşması için araç motorunun ürettiği güç - (araç ağılığı + rüzgar direnci) diyelim.

Benim orada anlatmak istediğim A aracı 200 KM hıza ulaşmak için rüzgarsız havaya göre 3 KM daha hızlı gidecek güç harcaması lazım.

Çünkü A aracı: 200 KM Hız = Araç motorunun harcadığı güç - (Araç ağırlığı + Rüzgar direnci + vs)
B aracı ise Araç motorunun ortaya çıkardığı güç - (Araç ağırlığı + Rüzgar direnci + vs )

B aracının rüzgar direnci daha az olduğu için ikisinin eşit gidebilmesi için çıkacak sonuçta ne oluyor değerli düşünür?

A motorunun ortaya çıkardığı güç > B motorunun ortaya çıkardığı güç.

Anlatmak istediğim bu bunuda ben değil matematik ve fizik söylüyor.

Kısaca sağlıklı deneme olabilmesi için ikisininde eşit miktarda rüzgar yemesi lazım. Tünel gerçektende 1-2 boy sonucu değiştirebilir.

JDM VTİ
16-09-2014, 12:17
bir daha denensin. tünel yapılmasın. okan'ın yeniden bi istanbul yapması lazım. hep şikeli oluyor denemeleri, ortalığı karıştırıyor gidiyor adam :)
iki araca maşallah, nug'a 41 kere maşallah, olmuş.

levent
16-09-2014, 12:26
Güneş abinin bahsettiği olay direk olarak en doğrusu yazılanlar içerisinde.

düşünüldüğü gibi hıza göre lineer değil, parabolik olarak etkisi değişir. Ancak bu noktada temel husus arkadaki aracın öndeki araca göre olan konumudur. Kısaca 1 veya 2 etken değil çoklu etkenler, denklemler birleşimine göre hesap gerektirir. İlkokul matematiği ile çözülemez :)

Özetle.
Arkadaki araç, öndeki aracın arka kapısındayken öndekini tutar fakat, ön kapı veya çamurluğa yaklaştıkça öndekinin direnci normalize olup düşer, arkadan gelen yavaşlar (arkadakinin daha yavaş / güçsüz olduğunu varsayıyoruz).

--

Ana konuya dönersek, tünelli denemede Okan konumunu iyi kullanıp TypeR'ı tutarak, TypeR'a tutunmuş :) Diğer denemede ise TypeR virajı içeriden döndüğü için avantajlı.. 10km çaplı bir viraj bile olsa çevresini dönmekte 2 şerit arasındaki 3m (2.75m lik şerit genişliği + araçların şeritlere olan mesafesi) mesafe ciddi fark oluşturur. (Ortaokul matematiği) :D

levent
16-09-2014, 12:30
editliyim karışık mevzuymus çorba oldu ama ama işin özünü yazmıslar

VDG de top speed videoları izlesin hala anlamayan arkadaşlar varsa bu konuyu okuyupta. Adamlar tünelin her türlüsünü yapıyorlar. :)

Caesar
16-09-2014, 12:31
Ne kadar aptalca bir yöne doğru gitmeye başladı. Rüzgarın km sini arabanın şeklini hacmini falanda verin tüm doğa şartlarına göre hesap yapalım burada.

Kısaca rüzgarın etkisi vardır ve video da gözükende tüneldir.

Neden hala ortalığı sikiştirmeye calıştığınızı çözemiyorum. Kalem kağıt alıp hadi en doğrusu bu mu diyelim. Benim ne demek istediğimi güneş gayet anladı olarak düşünüyorum.

Lan ne çok profesör varmış forumda.

guwen_ar
16-09-2014, 12:34
bir daha denensin. tünel yapılmasın. okan'ın yeniden bi istanbul yapması lazım. hep şikeli oluyor denemeleri, ortalığı karıştırıyor gidiyor adam :)

Burdan atasehir 210 km bide sekerpinara kadar basiliyor.git gel 600 km lere yakin.
2 ayda 6-7 defa geldik okan la ,ben bile yoruldum.
o aracla bide onu dusun :)
Bi sure gitmez artik.

Caesar
16-09-2014, 12:36
Ya bide kendinize tünel yaptırmayın, izinde vermeyin videoda görüldüğü gibi. En ufak hatada o hızlarda en ufak tıklamada insanı ölüme götürür.

Ben deneme yaparken bana tünel yapana ana avrat sövüyordum. Teneke parçalarını yarıştırcaz diye hırsdan bu kadar insan hayatıyla oynanmamalı.

ilkerist
16-09-2014, 12:37
Konu acayip yerlere gitmiş ama tünel değil diyenler bakınmamış sağa sola sanırım hiç.Nascar ile ilgili videolarda bu konuya pilotlar ve mühendisler açıklık getiriyorlar,bu denemelerde tünel var tabii,he tünel arkada olur diyenlerede arkada tünelin ağa babası oluyor ki camcar gaz keserek diplerinde gidiyor.

JDM VTİ
16-09-2014, 12:38
Burdan atasehir 210 km bide sekerpinara kadar basiliyor.git gel 600 km lere yakin.
2 ayda 6-7 defa geldik okan la ,ben bile yoruldum.
o aracla bide onu dusun :)
Bi sure gitmez artik.

evet haklısın ama böyle belirsiz olmasının nedeni de okan :)
yani okan kendi kendine yapıyor.
okan'ın arabası şu denemede nerede belli değil misal, 2boy geride mi gider yan yanamı gider önde mi olur ne olur belli değil.

iynn-RS
16-09-2014, 12:58
valla adama bildiğini unutturur bu konu

KA®ANLIK
16-09-2014, 14:59
değişik hesaplar :D

çok okuyan mı çok gezen mi bilir :D

Birebir deneyip görenlere saygım sonsuz,
kaldı ki benim de kafama yatan çizimler oldu,

hoş işin bir de şu boyutu var.

ilk videoda "kendi kafasında tünel yapmak" olduğu çok belli zaten megane ın.

2. videoda ister viraj içinde olsun ister dışında, haketmiş o boyları yemeyi.
adam olsaydı da tünel yapmasaydı,
2. denemede viraj dışında kalmazdı, 2. deneme diye birşey olmazdı çünkü.

o süratlerde yapılacak iş değil...

Cem.B
16-09-2014, 15:10
biz türklerin rollingi bile bir acayip, millet olarak çok sağlıksısız

Masterpiece
16-09-2014, 15:25
Görüntülü olarak destekleyelim o zaman birde

http://www.youtube.com/watch?v=8XgrU2ujPVw

Bakınız : 1.40

Oznsrl
16-09-2014, 15:37
ilk video ilk roll de yol düz ışıklandırmalara bakınca belli oluyor ve magane ara ara öne çıkıyor o zaman typer da tünel yapıyor onun dışında yine aynı rollde tam megane geçmeye başlıor typer bırakıyor

ilk videoda ikinci rollde sola viraj ve typer içte megane dışta gidiyor doğal olarak arkada kalıyor

ikinci videoda yine viraj typer yine içte ve arada 1 şerit fark var

deneme düz yolda arada 1 şerit varken yapılsaydı konu amacına ulaşırdı

iynn-RS
16-09-2014, 16:30

Böyle bi hava yarma tarzi yok.

http://m.youtube.com/watch?v=1tjJmArxVBM

CocoRe
16-09-2014, 16:41
nug
dikiş makinası gibi olmuş
kazasız belasızz

KMR2-GT
16-09-2014, 16:46

aynen olay bu.arkadan geleni bu sekilde hizlandiriyor ruzgar.yanyana gelince esit hizlanmaya basliyor araclar.defalarca gordugumuz sey bu

DRIVE34
16-09-2014, 17:29
öncelıkle merhabalar bı yorumda ben katmak ıstedım konuya , işin tünel boyutu , ic viraj avantajı vs.vs.vs. bence konu su yönde birasda ılerlesıydı ıyı olurdu megane coupe 2.0 cc 150 hp digeri ise ep3 typer 2.0 cc 197 hp , burda onemlı olan yapılan modifiye ıslemıyle megane nın typer kadar neredeyse hızlandırılması ( burdakı ep3 kesınlıkle megandan hızlı ) o aradakı 47 hplik güc farkı kapatılmıs ve iki aracta daha üst speclere gecılmıs (megane hard - type r biras daha soft modıfıye edılmıs) iki aracıda yapan ustaların ellerıne saglık (motor-rektefiye-yazılım vs.)gayet basarılı ıkı arac yapılandırmıslar .... megane bu specıyle type r baya yakın ayarda AMA AYNI ıslemler type r uygulansa olay baska boyuta gecer ...... NOT- ARAC SAHIPLERINI KESINLIKLE TANIMAM ...OBJEKTIF

Utku
16-09-2014, 17:42

Yanlış A dan gelen yatay direnç B ye direk gelen direncide alıp direk sağa itiyor. Rüzgar ın B yi arkaya iten kuvveti azalmış oluyor.

yanlış böyle bi rüzgar yarma mantığı olamaz.bu grafikte hava sürtünmesi yok, havaya vuruyorsunuz kaba tabirle.araçlar havaya sürtünerek gider yani çarpıp maruz kalınan havayı araç mühendisliği ergonomisi aracın yüzeyine sürte sürte arkaya götürür ki aracın kıçına başına ortasına hemen hemen maruz kalınan basınç aynı olsun.oradanda negatif yöne yani arabanın kıç kısmının ortasına dağiresel şekilde hafif hafif gelir ve araç yüzeyinden ayrılır.bu grafiğe göre hızlı giderken direksiyona meğil verdiğinizde arka kenardan biri araca tepiği koymuş gibi tepki almanız lazım.kaldı ki yine bu grafiğe göre ön camın tepesinden çarpılan rüzgar direk havaya fırlasın bu spolierler aracı nasıl basıyor o zaman ? Yani demek istediğim maruz kalınan havayı grafikteki gibi o kadar dağa taşa göndermiyosun.

Utku
16-09-2014, 17:51
Ve şu da var.A aracının burnunun bulunduğu konumda B aracının karşılaşacağı hava direnci durağan olarak bekliyor.A aracı havayı arkaya doğru aktarırken B aracının maruz kaldığı hava direncinede arkasından ekstra itici güç oluyor.B aracı A aracına göre maruz kaldığı basıncı üzerinden daha kısa sürede atmış oluyor.Bu yüzdende kaba tabirle tünel yapıldığı sırada yaklaşıyor kopmuyor vs vs vs vs.

Gunes G.
16-09-2014, 18:38
yanlış böyle bi rüzgar yarma mantığı olamaz.bu grafikte hava sürtünmesi yok, havaya vuruyorsunuz kaba tabirle.araçlar havaya sürtünerek gider yani çarpıp maruz kalınan havayı araç mühendisliği ergonomisi aracın yüzeyine sürte sürte arkaya götürür ki aracın kıçına başına ortasına hemen hemen maruz kalınan basınç aynı olsun.oradanda negatif yöne yani arabanın kıç kısmının ortasına dağiresel şekilde hafif hafif gelir ve araç yüzeyinden ayrılır.bu grafiğe göre hızlı giderken direksiyona meğil verdiğinizde arka kenardan biri araca tepiği koymuş gibi tepki almanız lazım.kaldı ki yine bu grafiğe göre ön camın tepesinden çarpılan rüzgar direk havaya fırlasın bu spolierler aracı nasıl basıyor o zaman ? Yani demek istediğim maruz kalınan havayı grafikteki gibi o kadar dağa taşa göndermiyosun.

Yahu cok kabaca ve abartili diye notta dusuyorum kimsenin okudugu yok hemen yok oyle olmaz boyle olmaz.

Schumi
16-09-2014, 22:05
Kuşlar ve havacılıktada formasyon uçuşu vardır. Havacılıktaki savunmanın ve ateş gücünün etkisi ile olur ancak yakıt ihtiyacı düşer çünkü liderin başlattığı aerodinamik etki sayesinde artçılların maruz kaldığı hava daha kolay yarılabilir ve daha az güç ile aynı hızda devam edilir.

http://en.wikipedia.org/wiki/Formation_flying

Formation flying also has been discussed as a means to reduce fuel use by minimizing drag

http://www.aerospaceweb.org/question/nature/formation/snow-geese.jpg

Oznsrl
17-09-2014, 08:25
uçağın yada kuşu yardığı hava ile arabanın ki aynı şekilde mi ***** arabada kanat yok ya o yüzden soruyorum :)

PULAT
17-09-2014, 08:49
megane 147 hp honda 197 hp arada tastamam 50 hp fark var. Megane a bikaç işlem yapılmış. Teyper da masum değil hatırı sayılır iyileştirmeler var. megane 1-2 boy civarında typer dan yavaş. Burda benim dikkatimi çeken şey megane ın motoru yapılan modifikasyonlara daha iyi yanıt veriyor gibi. Yurtdışı forumlarda birkaç konu görmüşlüğüm var. Aynı speclerdeki f7r motorlu megane lar 172 rs ile kafa burun gidiyorlar. Yapılan işlemlerle typer tahminimce 240 hp lere yakın bir araç. Megane ile aynı speclerde başka bir typer +hp olarak ne kadar alıyor merak ediyorum doğrusu? Megane hiç almadıysa 80 hp ye yakın üzerine koymuş. hadi söküklük var diyelim olsun 70 hp. 147 hp üzerine 70 hp ilave edebilmek muhteşem bence. % olarak düşündüğümüzde %50 belki daha fazla güç alınmış ki daha da ilaveler yapılabilir. % olarak typer ne kadar alabilirdi acaba?

Kusura bakmayın konu ile ilgili değil yazdığım sadece merak. Standart anlamda tabiki atmosferiğin kralı tartışmasız hondadır. benim merakım sadece % olarak ne derece verim sağlıyor harcanan paralar?

Berkan
17-09-2014, 09:00
meganın sagda koltuk yerine bebek koltugu vardı bagaj kapagına kadar gozuyodu videoda ordan hesap edin soküklügnü

Utku
17-09-2014, 09:01
Kuşlar ve havacılıktada formasyon uçuşu vardır. Havacılıktaki savunmanın ve ateş gücünün etkisi ile olur ancak yakıt ihtiyacı düşer çünkü liderin başlattığı aerodinamik etki sayesinde artçılların maruz kaldığı hava daha kolay yarılabilir ve daha az güç ile aynı hızda devam edilir.

http://en.wikipedia.org/wiki/Formation_flying

http://www.aerospaceweb.org/question/nature/formation/snow-geese.jpg

Burada arkadan değil çarprazdan yapılan tünelin daha etkili olduğunu çıkarabilirmiyiz ??

PULAT
17-09-2014, 10:55
meganın sagda koltuk yerine bebek koltugu vardı bagaj kapagına kadar gozuyodu videoda ordan hesap edin soküklügnü

typer da sökükmüş hocam bilginiz olsun ;) eşit söküklük olsun diye megane da sökmüş diye biliyorum. yoksa typer takılımıydı? bilmediğimden soruyorum neticede duyduğum bu gördüğüm bişey yok. hesap yaparken adil davranılmalı bence.

jeffy
17-09-2014, 12:17
rüzgar ve tünel in faydasi yoktur diyenler yola çıksın birbirinden iki boy farkli iki arabayla denesinler.. anlatilarak olacak birşey değil bu yaşayıp görmek lazim yanindakini geçmeye basladiginda aynaya kadar girip sana nasil tutunduğunu, ivmelenmeni nasil azalttiğini...

Berkan
17-09-2014, 12:28
typer da sökükmüş hocam bilginiz olsun ;) eşit söküklük olsun diye megane da sökmüş diye biliyorum. yoksa typer takılımıydı? bilmediğimden soruyorum neticede duyduğum bu gördüğüm bişey yok. hesap yaparken adil davranılmalı bence.

valla typerı bende bilmiyorum ama bukadar ciddi degildir heralde :)

https://www.facebook.com/video.php?v=511771678967499&set=vb.100004040145959&type=2&theater

Cem.B
17-09-2014, 12:34
berkan videoyu izledimde bu megane sökük değil yaw bende hiç bişi yok sandım sen öyle yazınca :)

nicosaint82
17-09-2014, 12:48
Bunların en iyi örnekleri nascar yarışlarında oluyor,,yarışı tepeden seyreden biri sürekli pilot la dialog halinde en iyi rüzgar avantajı için komut veriyor,,

PULAT
17-09-2014, 20:03
söz konusu marka honda olunca öyle böyle şişirilip uçan balon olmuş piyasaların gebermemesi adına direk honda savunmasına geçenlerin olduğu su götürmez bir gerçek :) arka koltuklarla yan yolcu koltuğu ve stepne sökük. bagaj halısını ağırlıktan saymazsak :) neyse şimdi beni savunuyor diye eleştirenler olur. beni ırgalayan birşey yok neticede. ama haksız eleştiri yapmayın bence. typerda ne sökük bende bilmiyorum ama eşit söküklük demişlerse eğer görmeden direk megane a abanmak hoş olmuyor.

bLackModeL
18-09-2014, 08:44
valal hala su tünel oalyına ayıkmış degilimm yaptıysada yapıldıysada bırı 25 bın tlık araba bırı 50 bın tllık araba yenılsede megan gururlu bence :D

K.Kaan
18-09-2014, 09:20
söz konusu marka honda olunca öyle böyle şişirilip uçan balon olmuş piyasaların gebermemesi adına direk honda savunmasına geçenlerin olduğu su götürmez bir gerçek :) arka koltuklarla yan yolcu koltuğu ve stepne sökük. bagaj halısını ağırlıktan saymazsak :) neyse şimdi beni savunuyor diye eleştirenler olur. beni ırgalayan birşey yok neticede. ama haksız eleştiri yapmayın bence. typerda ne sökük bende bilmiyorum ama eşit söküklük demişlerse eğer görmeden direk megane a abanmak hoş olmuyor.

peki iki aracında 2.0 kategorisinde olduğu ve megane ın gırtlak dolu olup type r ın soft bir setupta olduğunu düşünürsek böyle yorum yapmak mantıklı değil mi? megane ı takdir ediyorum bende adam bi f7r çıkarttı çatır çatır yürüttü heee tamam tarzından ve denediği kafa araçlardan dolayı belki hak ettiği ilgiyi toplayamadı ama hızlı bir megane hazırlandı sonuçta:icon_tup:

ronay
18-09-2014, 09:46
[QUOTE=K.Kaan;7616901]peki iki aracında 2.0 kategorisinde olduğu ve megane ın gırtlak dolu olup type r ın soft bir setupta olduğunu düşünürsek böyle yorum yapmak mantıklı değil mi? megane ı takdir ediyorum bende adam bi f7r çıkarttı çatır çatır yürüttü heee tamam tarzından ve denediği kafa araçlardan dolayı belki hak ettiği ilgiyi toplayamadı ama hızlı bir

Typer in speclerini biliyormusun ? soft bi setupta demissin o yuzden soruyorum

doush
18-09-2014, 09:53
Ben bastığım andan itibaren arka çamurluğumda gelen adama tünel yapmışım haberim yok düşünün ne durumdayız.

K.Kaan
18-09-2014, 10:01
motor içi ellenmemiş olmadığını bildiğim için soft olduğunu düşünüyorum, yani gırtlak bi type r değil..

volkan23
18-09-2014, 15:06
bi denemede bende oldu golf tsi 140 ile jetta tsi 140 denedıler arkalarından cam car olarak civic si ile ben gidiyordum kalktıktan sonra saglam bı bı sekılde farkı kapatıp kıçlarının dıbınde gaz kestım sonra golf tsi ile bı denemem oldu sonuc 1 1.5 boy attı geçtı beni bence burda rüzgardan faydalanan arac arkadakı araç kesinlıkle bırde typr kuçukte olsa bır vıraj adımı war oda bı katkı tabıkı yanyana olunca fark olmaz ama arkasına geçınce ap açık bı faydalanma war.

PULAT
18-09-2014, 15:56
peki iki aracında 2.0 kategorisinde olduğu ve megane ın gırtlak dolu olup type r ın soft bir setupta olduğunu düşünürsek böyle yorum yapmak mantıklı değil mi? megane ı takdir ediyorum bende adam bi f7r çıkarttı çatır çatır yürüttü heee tamam tarzından ve denediği kafa araçlardan dolayı belki hak ettiği ilgiyi toplayamadı ama hızlı bir megane hazırlandı sonuçta:icon_tup:

bence çokta soft bir setup sayılmaz ülke aşrtlarına göre. Ha şu var Honda için incik boncuk bir sürü aksesuar mevcut hem görsel hem mekanik aksamla ilgili. Piyasasının olmasında bunlarında etkisi var ama gizli bir tayfa var honda piyasasını yönlendiren. 20 küsürlerden çıkmış 30 küsürlere vti lar. ama standart haliyle 10 liralık f7r ye geçiliyorlar. bunlar amacı belli araçlar. ben biraz düz mantık bakıyor olabilirim duruma. yani ben hız merakımı tatmin etmek için araba alacaksam neden parça sıkıntısı olmayan ve beni geçebilecek 10 liralık araba varken 30 küsüre başka bir model alayımki? ha görsel dersiniz görecelidir saygı duyarımda ne kadar görsel olsada aradaki farka bence değmez. alana saygım sonsuzdur yanlış anlaşılmak istemem. her neyse farklı bir durum bu. Allah herkesin gönlüne göre versin :)

DENON
18-09-2014, 16:05
bence çokta soft bir setup sayılmaz ülke aşrtlarına göre. Ha şu var Honda için incik boncuk bir sürü aksesuar mevcut hem görsel hem mekanik aksamla ilgili. Piyasasının olmasında bunlarında etkisi var ama gizli bir tayfa var honda piyasasını yönlendiren. 20 küsürlerden çıkmış 30 küsürlere vti lar. ama standart haliyle 10 liralık f7r ye geçiliyorlar. bunlar amacı belli araçlar. ben biraz düz mantık bakıyor olabilirim duruma. yani ben hız merakımı tatmin etmek için araba alacaksam neden parça sıkıntısı olmayan ve beni geçebilecek 10 liralık araba varken 30 küsüre başka bir model alayımki? ha görsel dersiniz görecelidir saygı duyarımda ne kadar görsel olsada aradaki farka bence değmez. alana saygım sonsuzdur yanlış anlaşılmak istemem. her neyse farklı bir durum bu. Allah herkesin gönlüne göre versin :)şimdi olay piayasa yükselmesi olayına gelince şöylede bır durum var , yazacaklarım kesinlikle polemik amaçlı değildir , şimdi bır f7r ı bır typer ile yarıştırabilmeniz için günlük kullanımınızdan feragat etmeniz gerekiyor ama typer da durum öyle değil ister stock istersenız çıtır yüklü ( headers- kpro- filtre vs...) 220hp olan bır aracı günlükte kullanabilirsiniz ( ben kullanıyorum mesela) işte meganda yada diğer piyasada tutulmayan markalarda durum böyle olmayınca insanlarda zaten anadan doğma güçlü bir araç a rağbet gösterdiği için piyasa da doğal olarak şişiyor

K.Kaan
18-09-2014, 16:52
bence çokta soft bir setup sayılmaz ülke aşrtlarına göre. Ha şu var Honda için incik boncuk bir sürü aksesuar mevcut hem görsel hem mekanik aksamla ilgili. Piyasasının olmasında bunlarında etkisi var ama gizli bir tayfa var honda piyasasını yönlendiren. 20 küsürlerden çıkmış 30 küsürlere vti lar. ama standart haliyle 10 liralık f7r ye geçiliyorlar. bunlar amacı belli araçlar. ben biraz düz mantık bakıyor olabilirim duruma. yani ben hız merakımı tatmin etmek için araba alacaksam neden parça sıkıntısı olmayan ve beni geçebilecek 10 liralık araba varken 30 küsüre başka bir model alayımki? ha görsel dersiniz görecelidir saygı duyarımda ne kadar görsel olsada aradaki farka bence değmez. alana saygım sonsuzdur yanlış anlaşılmak istemem. her neyse farklı bir durum bu. Allah herkesin gönlüne göre versin :)

yo yalnış anlaşılmak istemem benim type r sevdam her zaman olmuştur fırsatım olduğu anda da almak niyetimdir ancak o tarz bir savunma amaçlı söylememiştim ki zaten vti konularında özellikle komik rakamların döndüğünü bende hep belirttim kendi açımdan:) bazı şeyler tabiki göreceli kavramlar evet, f7r vti dan hızlıdır stock olduklarında ancak bakıldığı zamanda kategorisi 2.0 olan bir aracın 1.6 vti dan bi tık hızlı olması da yabana atılmaması gereken bir unsur diye uzar gider bu konu. f7r takdiri hak eden bir otomobil benimde çok beğendiğim bir araç kıymeti biliniyor mu ülkemizde vs gibi yorumlar yapamıyorum çünkü sahip olmadım hiç ama DENON un yazmış olduğu yorumdu aslına bakılırsa ifade etmeye çalışmış olduğum düşünce. kimsenin aracını kötülemek vs gibi bir amaçla yazmamıştım umarım bir yalnış anlaşılma olmamıştır. keyifli forumlar

mustafa_yaman
18-09-2014, 17:32
Belgesele konu olmusuzzz Hhahahahh beyler allah askinaa birakin bu tunel
Falan islerini hizli araba varsa aksam hemen cikal
Bu segmenttr white cildriyo boyle seylere :)

Atarlari keess:)

DeNNis
18-09-2014, 18:53
videoyu yeni izledim ama iki araba yan yana denemiş olarak olarak yorumladım. tüneli cam car yapmış bence :)

hatta 2. rollde megane typer'ın arkasına geçseymiş görecektik tüneli.

PULAT
18-09-2014, 20:25
yo yalnış anlaşılmak istemem benim type r sevdam her zaman olmuştur fırsatım olduğu anda da almak niyetimdir ancak o tarz bir savunma amaçlı söylememiştim ki zaten vti konularında özellikle komik rakamların döndüğünü bende hep belirttim kendi açımdan:) bazı şeyler tabiki göreceli kavramlar evet, f7r vti dan hızlıdır stock olduklarında ancak bakıldığı zamanda kategorisi 2.0 olan bir aracın 1.6 vti dan bi tık hızlı olması da yabana atılmaması gereken bir unsur diye uzar gider bu konu. f7r takdiri hak eden bir otomobil benimde çok beğendiğim bir araç kıymeti biliniyor mu ülkemizde vs gibi yorumlar yapamıyorum çünkü sahip olmadım hiç ama DENON un yazmış olduğu yorumdu aslına bakılırsa ifade etmeye çalışmış olduğum düşünce. kimsenin aracını kötülemek vs gibi bir amaçla yazmamıştım umarım bir yalnış anlaşılma olmamıştır. keyifli forumlar

yanlış anlaşılma yok hocam :) sizede keyifli forumlar.

ilovevti
18-09-2014, 20:32
işte sebebi nedir bunun , bu video için konuşmuyorum neden bu şekilde oluyor , bilimsel bir açıklaması varmıdır bunun , varsa nerde vardır

en basit bilimsel açıklama kuşların v şeklinde uçarak uzun yolları daha rahat göç etmesi. hava tamamen arkada tünel oluşturmaz. bir postunuzda yandakine de hava atar ve iki kat zorlaştırır demişsiniz ama ona attığı rüzgardan çok ona rüzgarsız ortam verdiği için yine etkili. zaten dikkat ederseniz yandan tünel arkadan tünel kadar etkili değil.

ilovevti
18-09-2014, 20:34
araçlar birebir yanyana giderken tünel yapılmıyor megane arkaya düşünce yaklaşıyor dikkat edersen yorumunda öne sürdüğün tez geçersiz oluyor böylece

ilovevti
18-09-2014, 20:35
forumun alıntı kısmı tam çalışmıyor nedense bazen alıntı yapmıyor yukarıdaki cevap cliosportive nickli arkadaşa idi

Serhat Y.
18-09-2014, 20:36
#104 konudaki en net yorum olmuş, tebrik ederim:)

ilovevti
18-09-2014, 20:49
megane 147 hp honda 197 hp arada tastamam 50 hp fark var. Megane a bikaç işlem yapılmış. Teyper da masum değil hatırı sayılır iyileştirmeler var. megane 1-2 boy civarında typer dan yavaş. Burda benim dikkatimi çeken şey megane ın motoru yapılan modifikasyonlara daha iyi yanıt veriyor gibi. Yurtdışı forumlarda birkaç konu görmüşlüğüm var. Aynı speclerdeki f7r motorlu megane lar 172 rs ile kafa burun gidiyorlar. Yapılan işlemlerle typer tahminimce 240 hp lere yakın bir araç. Megane ile aynı speclerde başka bir typer +hp olarak ne kadar alıyor merak ediyorum doğrusu? Megane hiç almadıysa 80 hp ye yakın üzerine koymuş. hadi söküklük var diyelim olsun 70 hp. 147 hp üzerine 70 hp ilave edebilmek muhteşem bence. % olarak düşündüğümüzde %50 belki daha fazla güç alınmış ki daha da ilaveler yapılabilir. % olarak typer ne kadar alabilirdi acaba?

Kusura bakmayın konu ile ilgili değil yazdığım sadece merak. Standart anlamda tabiki atmosferiğin kralı tartışmasız hondadır. benim merakım sadece % olarak ne derece verim sağlıyor harcanan paralar?

hocam şimdi sen diğer arkadaşlara objektif olun haksız bakmayın muhabbetleri yapmışsın ama senin yorumun da çok mantıksız. şimdi sen sadece beygire bakarak renault motoru honda motorundan daha verimli demişsin. bunu söyleyebilmen için ikisine de birebir aynı parçaların takılmış olması lazım. yorumda hata ise en büyüğü sende iyi forumlar :)

Schumi
19-09-2014, 12:33
Soft setup olarak olayı piston olmaması ise eğer bu yanlış. Bazı araçların yapısal müsatlikleri gereği eğer elinizde gözden çıkarttığınız bir silindir kapağı varsa pistonun verdiği sıkıştırma oranını ve hatta daha fazlasını OEM piston ile elde etmek mümkün.

PPR engineering
19-09-2014, 12:45
White typer sizin deyiminizle soft bir listeye sahip kelebek oem,yay şapka oem,kol piston krank oem,toda 0,30 conta,todanın cadde verisiyon egzantiriği aracın listesi budur .Soft olmayan araç jr typerdır

cakaragol
19-09-2014, 12:47
White typer sizin deyiminizle soft bir listeye sahip kelebek oem,yay şapka oem,kol piston krank oem,toda 0,30 conta,todanın cadde verisiyon egzantiriği aracın listesi budur .Soft olmayan araç jr typerdır

Aynen kankaaa anlarlar artik :)

PULAT
19-09-2014, 15:17
Tamam bende aynı oranlarda parçalar kullanılmış iki motor üzerine %kaç koyar acaba merak ediyorum dedim akabinde ama sadece görmek istediğiniz yeri görürseniz sağlıklı bi fikir alış verişi olmaz. Biri 150 hp ye x parça ile 100 hp ekler diğeri 200 hp ye 60-70 eklerse derimki 150 lik motor modifiyeye daha iyi cevap veriyor daha verimli. Standart araçlarda honda atmosferikte bir numara diye bir daha yazayım belki görürsünüz bu sefer :D

Bu arada bende Oem malzeme listesini yazayım bari megane ın. Yay şapka itici krank kol conta baski balata şanziman hepsi oem. Typer da benim duyduğum takip ettiğim kadarıyla ekstradan ince conta da var. Gördüğüm kadarıyla tek fark hondada sıkıştırmayı artırmak için ince conta kullanılmış megane da ise oem conta ile piston. Sıkıştırma değerleri farklıysa bilemem o kadar teknik detayı ama hesaba başlarken aradaki 50 hp farkıda hesaba katın. Atmosferik araba için 50 hp baya bi farktır herhalde. Hal böyle iken Siz şimdi f7r a bu yüzden hard, typer a soft diyorsunuz yani. Objektiflikten kastımı anlatabildiğimi umuyorum. Kim geçilirse geçilsin beni ırgalayan bir durum olmadığını tekrardan belirtirim. Başkada bir düşüncemi paylaşacak değilim zira söz konusu araç honda olunca yapılan tartışmalar ve görüşler yeterli seviyelerin çok altında kalıyor. Cümleten keyifli forumlar.

Caesar
19-09-2014, 15:28
forumun alıntı kısmı tam çalışmıyor nedense bazen alıntı yapmıyor yukarıdaki cevap cliosportive nickli arkadaşa idi

Neden beceremedim, başaramadım, alıntı yapmayı sanırsam bilmiyorum, yapamadım ya la! tarzı ile kendini suçlamak yerine direk forumun bu fonksiyonunun çalışmadığını söylüyorsun çok ilginç.

Senin gibi ordinaryus profesör bir arkadaş nasılolurda alıntı yapamaz di mi? Mutlaka forumun sağı solunun bozuk olması lazım :)

Forumun herşeyi paşalar gibi çalışmaktadır :) Lütfen boklamayalım :)

DENON
19-09-2014, 15:29
Tamam bende aynı oranlarda parçalar kullanılmış iki motor üzerine %kaç koyar acaba merak ediyorum dedim akabinde ama sadece görmek istediğiniz yeri görürseniz sağlıklı bi fikir alış verişi olmaz. Biri 150 hp ye x parça ile 100 hp ekler diğeri 200 hp ye 60-70 eklerse derimki 150 lik motor modifiyeye daha iyi cevap veriyor daha verimli. Standart araçlarda honda atmosferikte bir numara diye bir daha yazayım belki görürsünüz bu sefer :D honda performans motoru olarak neden atmosferik olarak bir numara önce onu ele almak lazım aslında , fabrikasyon olarak honda zaten kullandığı motor elemanlarının sınırlarına cok yakın güçler çıkardığı için n/a olarak çok iyi , mesela bır f20c den bolt on olarak daha ne kadar güç çıkarabilirsiniz ki ? yada k20 den aynı şekilde bolt on olarak kaç hp daha alabilirsiniz ? zaten limitlerine yakın güçlerle piyasaya sunulmuş motor tipleri bunlar , 1000cc den 120 hp almak kolay bişey değil atmosferık olarak haa şimdi o rekor ferrariye geçti diyecekler olacaktır muhtemelen ama hacimi ve silindir sayısınıda göz önünde bulundurmak lazım , ben hiç bir markada duymadım 2000cc hacmindeki bir motordan 240 hp alındığını , gelelim megan konusuna , megan typer ın stock gücüne yetişebilmek için 50 hp almak zorunda atmosferik olarak , megandaki setup ın aynısını k20 ye uyguladığımızda neler olur onu görmek lazım itb , piston , vs.....

rebeloghy
19-09-2014, 15:35
honda performans motoru olarak neden atmosferik olarak bir numara önce onu ele almak lazım aslında , fabrikasyon olarak honda zaten kullandığı motor elemanlarının sınırlarına cok yakın güçler çıkardığı için n/a olarak çok iyi , mesela bır f20c den bolt on olarak daha ne kadar güç çıkarabilirsiniz ki ? yada k20 den aynı şekilde bolt on olarak kaç hp daha alabilirsiniz ? zaten limitlerine yakın güçlerle piyasaya sunulmuş motor tipleri bunlar , 1000cc den 120 hp almak kolay bişey değil atmosferık olarak haa şimdi o rekor ferrariye geçti diyecekler olacaktır muhtemelen ama hacimi ve silindir sayısınıda göz önünde bulundurmak lazım , ben hiç bir markada duymadım 2000cc hacmindeki bir motordan 240 hp alındığını , gelelim megan konusuna , megan typer ın stock gücüne yetişebilmek için 50 hp almak zorunda atmosferik olarak , megandaki setup ın aynısını k20 ye uyguladığımızda neler olur onu görmek lazım itb , piston , vs.....

+8200 diyerek eklemek istiyorum ; konuyu megane'da daha büyük gelişme , daha büyük emek var tebrik edin onu önce bi kısmına getirenler var. Konu otomobilleriniz kısmında SS f7r konusu değil ki. Gereğince tebrik eden etti zaten. Bu konu başlığına tekrar bakmak gerek...

Schumi
20-09-2014, 22:15
Pistonun OEM oluşu sıkıştırmanın sadece 0.3 conta ile arttığı anlamına gelmiyor. Kapakda taşlanma ve/veya yanma odası küçültülme işlemleride 12.5 pistonun vereceği kadar sıkıştırma arttırabiliyor iken pistonun varlığı yokluğu çok dert değil. Yay şapka ve bunların limitine takılan egzantrik seçimi kısmına ise katılıyorum.

dj_batukaan
20-09-2014, 23:35
Neden beceremedim, başaramadım, alıntı yapmayı sanırsam bilmiyorum, yapamadım ya la! tarzı ile kendini suçlamak yerine direk forumun bu fonksiyonunun çalışmadığını söylüyorsun çok ilginç.

Senin gibi ordinaryus profesör bir arkadaş nasılolurda alıntı yapamaz di mi? Mutlaka forumun sağı solunun bozuk olması lazım :)

öncesi sonrası varmı bilmiyorum ama bu kadar agır cevap hak edecek birşey yazmamış gibi geldi

ontheair
21-09-2014, 11:19
Merak ettiğim bir şey var kimseye de sataşmak gibi bir niyetim yok. Aklı selim birileri cevap verirse sevinirim.

Tünel yapmak neden bu kadar ayıp bir şey olarak karşılanıyor? Otomobil mühendisliğinin tepe noktası olan Formula 1'de bile bu yapılırken sokak yarışında namus meselesi haline geliyor.

Düz yolda sıkmanın pilotluğu da tünel olur ancak. Sonuçta ötekinin gitmesini fiziki olarak etkileyen bir şey yok. Yani geçebilecek otomobilin önüne geçip frene basmak, geçemesin diye bariyere sıkıştırmak ayıp olabilir. Ama arkadan gelenin kendi pozisyonunu avantaja çevirmeye çalışmasının neresi yanlış?

Alper_
21-09-2014, 12:29
tünel-rüzgar yapan araç diğer aracın dengesini bozuyor..bunun dışında bana göre ve bir çok arkadaşımıza göre tünel-rüzgar yapmak kişinin kendini kandırması, hile ile diğer aracı geçme-yanında gitme işi..bu yüzden sevilmeyen bir harekettir..koyarsın araya bir şerit ya geçersin ya da geçilirsin..gereksiz tehlike de yaratılmamış olur :)

fthdrn
21-09-2014, 12:32
Merak ettiğim bir şey var kimseye de sataşmak gibi bir niyetim yok. Aklı selim birileri cevap verirse sevinirim.

Tünel yapmak neden bu kadar ayıp bir şey olarak karşılanıyor? Otomobil mühendisliğinin tepe noktası olan Formula 1'de bile bu yapılırken sokak yarışında namus meselesi haline geliyor.

Düz yolda sıkmanın pilotluğu da tünel olur ancak. Sonuçta ötekinin gitmesini fiziki olarak etkileyen bir şey yok. Yani geçebilecek otomobilin önüne geçip frene basmak, geçemesin diye bariyere sıkıştırmak ayıp olabilir. Ama arkadan gelenin kendi pozisyonunu avantaja çevirmeye çalışmasının neresi yanlış?

hiç +200 km hızlarda aranızda 15 cm olan bır arabayla yürüdünüz mü ? bu olayın güvenlik kısmı..
öndeki aracın ne günahı var tünel yapamıyor ?

Gko
21-09-2014, 12:52

f1'de motor güüc yarışmıyo. pilotluk ve araçların ayarları yarışıyo diyebiliriz. burdaki rollde tek etken motor gücü ve yere aktarımı

ilovevti
21-09-2014, 23:55

sayın ordinaryus bozan forum görevlisi, forum yenilendikten sonra iki kere oldu, becerememek vs değil, eğer sorun benim sistemimden kaynaklı değilse forumda bir sorun var, çünkü alıntı ile cevapla tuşuna basmama rağmen 2 kere alıntı ile cevaplamadı. esprili cevabınız çok hoş. ck ttlsnz .s.s "di mi?"??

jeffy
22-09-2014, 08:24

Düz yolda sıkmanın pilotluğu da tünel olur ancak. Sonuçta ötekinin gitmesini fiziki olarak etkileyen bir şey yok. Yani geçebilecek otomobilin önüne geçip frene basmak, geçemesin diye bariyere sıkıştırmak ayıp olabilir. Ama arkadan gelenin kendi pozisyonunu avantaja çevirmeye çalışmasının neresi yanlış? Roll de pilotluk gösterilecekse hızlı vites atarak gösterebilirsin..

Yarışmaya başladığın anda öne çıkarken hızın 150-160 hatta 200 e yaklaşmışken yola konsantre olmak istersin aynanın dibinde yarım metreden hatta 20-25 cm yakınındaki araba hem rahatsız eder hem konsantrasyonunu bozar..

Kaldıki arkadan gelen yok arkada kalan var.. bu iki terim arasında fark var ve bu fark birçok şeyi açıklıyor..

Caesar
22-09-2014, 08:30
sayın ordinaryus bozan forum görevlisi, forum yenilendikten sonra iki kere oldu, becerememek vs değil, eğer sorun benim sistemimden kaynaklı değilse forumda bir sorun var, çünkü alıntı ile cevapla tuşuna basmama rağmen 2 kere alıntı ile cevaplamadı. esprili cevabınız çok hoş. ck ttlsnz .s.s "di mi?"??

İsteyince alıntı yapılabiliyormuş ama değil mi? Şekil A.

dr.mechanic
22-09-2014, 12:33
Araçlar çok denk tünelden çok son videoda virajlık bir avantaj var oda olmasa yine denkler zaten maşallah

EngineDynamics
22-09-2014, 13:19
specler
k20 : ppr emme, kapak portpolish, ince conta, egzantrik, beyin (mapped dr.ecu), headers
f7r : throttle , kapak portpolish, 12,5 piston, egzantrik, beyin (mapped Magic) , headers

kimse boş konuşmasın hardmış softmuş tek farkları sıkıştırma için birinde piston birinde conta var, emiş için birinde ppr emme birinde itb var
ikisindede soft egzantrik , oem yay şapka kol krank kullanılıyor. Sonuç videolarda belli virajı tüneli bilmem nesi takdir bu işten anlayanların selametle

FurkanElsiz
22-09-2014, 15:41

video net bi cevap olmuş :icon_tup:

vagmafia
22-09-2014, 21:27
http://www.youtube.com/watch?v=DtafR4OgPHE

en net tünel adam kapıya yaslandı :D

JDM VTİ
22-09-2014, 22:07
tünelin kralı :D

rebeloghy
22-09-2014, 22:57

en net tünel adam kapıya yaslandı :D

Abi bunu yapana kadar olay geçmekse çıkma çamurluk takıp git roll a , 160 gibi dokun arkasına dogru sonra devam et :) :D

ilovevti
23-09-2014, 08:04
İsteyince alıntı yapılabiliyormuş ama değil mi? Şekil A.

Alıntı ile Cevapla tuşuna basamayacak bir üye tanımıyorum. Bir hata olma ihtimalinden bahsetmişim eğer sistemimde hata yoksa, bunu kontrol edip, kontrol ettik yokmuş diyeceğine işi dalgaya vuruyorsun. Neyse laf anlatmaya çalışmak boş geliyor. Selametle.

orhan_guney
23-09-2014, 08:42
Ne tünelmiş arkadaş Bolu tüneli, bile bu kadar konu olmadı:)

jeffy
23-09-2014, 08:49

en net tünel adam kapıya yaslandı :D bu nedir böyle ya :D

SEÇKİN172
23-09-2014, 08:53
http://www.youtube.com/watch?v=OX3E91dU4-I&list=UUP_g9xXWbMIruJpjD1zgUgQ

ney anlatımlı tünel budur :)

vagmafia
24-09-2014, 11:52
Abi bunu yapana kadar olay geçmekse çıkma çamurluk takıp git roll a , 160 gibi dokun arkasına dogru sonra devam et :) :D
Hic sorma yakinda birbirlerine bağliycaz :)

Schumi
24-09-2014, 13:26
O Corsa'lar ne öyle yahu. Ayıp denen birşey var. Ve çok tedirgin hareketleri var Corsa'nın. Tek farıda yanmıyor.

boztepe
24-09-2014, 14:39
Tuneli bende denedim 200 lerde özellikle çok işe yarıyor ...

vagmafia
24-09-2014, 20:15
O Corsa'lar ne öyle yahu. Ayıp denen birşey var. Ve çok tedirgin hareketleri var Corsa'nın. Tek farıda yanmıyor.
Far sokuk tehlikeli isler valla

Gko
24-09-2014, 21:54

nos topluyo yakın gidince

Serhat Y.
24-09-2014, 21:58
http://www.youtube.com/watch?v=OX3E91dU4-I&list=UUP_g9xXWbMIruJpjD1zgUgQ

ney anlatımlı tünel budur :)

:)) bayağı eski video valla, tünele örnekmidir bilemedim ama hiç aklıma gelmemişti ozamanlar.
tüneldeki aracın içinden çekilen versiyonuda var:)
http://www.streetfire.net/video/bs-fn2-typer-1-kisi-ss-clio-rs-2-kisi_2006102.htm

06FF325
25-09-2014, 22:22
Çekim yapan arabanın helali var nerdeyse geçecekmis :):):):)

SEÇKİN172
26-09-2014, 07:58
:)) bayağı eski video valla, tünele örnekmidir bilemedim ama hiç aklıma gelmemişti ozamanlar.
tüneldeki aracın içinden çekilen versiyonuda var:)
http://www.streetfire.net/video/bs-fn2-typer-1-kisi-ss-clio-rs-2-kisi_2006102.htm

serhat abi SS rs miymiş o valla ben başka bi rs sandım :)

KingoAtmo
26-09-2014, 09:12
İkİsİne de maŞallah,
ben pek tÜnel gÖremedİm

dr.mechanic
26-09-2014, 17:22
aynen videolarda tünellik bir durum yok megane bi ara kamyona sıfır geçiyor o ara mecbur sola atmış tekrar çıkmış
corsalarınkini gördükten sonra buna tünel demek bahane olur sanırım sadece maşallah ikisinede

Can's
26-09-2014, 17:29
eskı videolarımdan birini paylasayım bende;
bir de boyle bir durum var tunelden kacma baktın hala gelıyor onune kırma gibi ama pek tavsıye etmıyorum :)

http://www.youtube.com/watch?v=0yqgrVXI50k

tigrakaan
27-09-2014, 16:50
Cahilliğime verin,

araştırmak lazım...

bu arada burada denk geldi, ne zamandır aklımda olan birşeydi de, madem sırf bu konuya özel bu başlık açılmış bende ne zamandır aklımda olan bu ufak nüansları paylaşmak istedim. yoksa rolling yapan bir tarafı savunmak amaçlı değildir yazım, kaldı ki Megane lı arkadaştan da pek haz etmem...

Ayrinti guzel yakalanmis , arac arkasi ruzgar tunelini hepimiz biliyoruz zaten ama arac yani tuneli , arka tunel kadar olmasada %40i kadar ise yarar , mesela iki arac arasina 1 serit koyun biri tayyar biri 106 olsun , normalde tayyar yavas yavas acmaya baslayip 200 ustu kopuyor olsun , sonra 106 yi verin yan ruzgar yapmayi bilen bi firlamaya tayyarin yanina araya 1 , 2 karis birakarak , kimisi ayna payi birakir :) oyle denesinler , 106 nin sanzimani bittigi yere kadar tayyarin yanindan ayrilmaz defalarca denenmis , surekli bunun kurnazligini yapan arkadaslar var .. ha bide soyle bir durum var aero dinamigi kotu olan bi arac daha cok ceker yanindanki araci tayyar mesela onu minivan gibi :)

tigrakaan
27-09-2014, 18:09
Yanlis anlasilmasn yazdiklarim iki.aracada maasallah tunle yapilmis vs yazmadim , yazilanlara cevap olarak yazdim ;)

Frid
27-09-2014, 18:49
o halde inanamayanlara, leylekler neden liderli uçar diyelim konuya netlik gelsin :D

Schumi
27-09-2014, 19:35
Arkadaki leylekler yolu bilmiyor. :D Yazdım zaten onu önceki sayfada resim ile. :D