PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Su eksiltmesi ve hararet sorunu.

kıvancr
16-09-2014, 19:43
Kardeşimin aracı , ilk sahıbıyız 26.000 corsa 1.4 otomatık.
Bugun kullandıgımda devamlı fan actıgını ve acılan fanın hıc kapanmadıgını farkettım.

Kontrol ettıgımde sogutma suyu eksıktı. Eksık olan suyu tamamladım.
Fakat 3 4 km gecmeden aynı suyu tekrar eksılttıgını ve suyun fakurdama sesi şeklınde kaynadıgını gordum.
Hararet ışıgıda devamlı yanmaya başladı ve aracı otoparka cektım.
Sizce sorun ne olabılır? Servıse cektırmeden benım yapabılecegım bırsey varmı?

Oznsrl
16-09-2014, 19:59
büyük ihtimal biyerde kaçak var fan çalışıyosa bide su kaynıyosa devirdaim oluyo herşey normal gibi yada hava yapmıştır dicemde düşük bi ihtimal

34btr1907
16-09-2014, 20:01
kapagı acınca fokurdama varsa conta yanıktır dıye bılıyorum,olası su eksiltme sebeplerıde devırdaımden ,kalorıfer yada radyator petegınden yada hortumlardan sebep olabılır.

SerkanKurt
16-09-2014, 20:02
Radyatörde delik falan olabilir suyu ekleyip rölantide çalıştırmaya devam edin. Dışardan bakın bakalım su akıyormu yere, sıcakken motor radyatörden ufak bir çatlaktan su akabilir.

kıvancr
16-09-2014, 20:12
26000km de aracta conta yanık olucagı ıhtımalımı cok dusunmedım. Insallah degıldır.
Su koyduktan sonra aracın altına baktıgımda , kaçaktan dolayı herhangı bır sızıntı gormedım.
2 defa denedım her ıkısındede su 5 dk ıcınde boşalttı.
Yağ cubuguna baktıgımda yaga su karışmış gıbı gorunmuyor.
Yınede radyotör çatlak tıkayıcı atıp denesemmı diye dusunuyorum.

34btr1907
16-09-2014, 20:19
26000km de aracta conta yanık olucagı ıhtımalımı cok dusunmedım. Insallah degıldır.
Su koyduktan sonra aracın altına baktıgımda , kaçaktan dolayı herhangı bır sızıntı gormedım.
2 defa denedım her ıkısındede su 5 dk ıcınde boşalttı.
Yağ cubuguna baktıgımda yaga su karışmış gıbı gorunmuyor.
Yınede radyotör çatlak tıkayıcı atıp denesemmı diye dusunuyorum.

ınsallah yoktur tabı contada bırsey,benım demek ıstedıgım şuydu aslında arac rolantıde calısırken yedek su deposu fokurduyorsa contadır (sogukken sanırım motor) derler hep onu demek ıstemıstım,sıcaktan fokurdaması normal.

Sebring
16-09-2014, 20:55
Kalorifer peteği patlamış ya da delinmiş olabilir mi acaba? Ya da kalorifer borularında bir kaçak?
Arabanın iç halısına,halının altına bir bakın bence.Islaksa sorunu buldunuz.

HüseyinAvcular
16-09-2014, 21:54
Abi dediğin sorunu kelimesi kelimesine geçen ay içinde w140 s500 L ile yaşadık maalesef(durmadan su boşaltma, hararetin inmemesi, fokurdatma) iyisini düşünüp radyatörün tıkalı olabileceğini sanıp değiştirdik fakat sonuç yine aynı oldu hararet alıp başını gitti.Ve maalesef conta yanık çıktı.

Aracı biraz daha takip etmenizi öneririm, conta yanık olduğunda illa ki bir yerden patlak veriyor.Kalorifer borusu vs yolları patlatma gibi.Bir de aracı gündüz sıcakta ve akşam serinlikte deneyin abi, gündüz sürekli su boşaltan araba gece serinliğinde sıfır sıkıntı çıkarıyor...(Conta yanık halde Afyondan Burdur'a su eksiltmeden inecek kadar)

Kalorifer borularını, radyatörü de ayrıca kontrol etmenizi öneririm.Bu kısımların tıkalı olması davetiye çıkarıyor conta sıkıntısına.Umarım en az zararla çözebilirsiniz...

Okan.A.A
16-09-2014, 22:10
Aynı olay civic 1.6 ies de başıma gelmişti. Aracım su eksiltip duruyordu ve herhangi bi kaçak yoktu. Kalorifer peteğim patlak çıktı . Aracınızın paspaslarını kaldırıp bi bakın ıslaklık varmı varsa kesin petektir.

Umut melek
16-09-2014, 22:12
Radyatör kesin delinmistir banada aynı sorun olmuştu sanayiye yol boyunca 4 lt yakın su takviyesi ile gitmiştim sonra radyatör sökülüp havuza yatirdilar delinen yerde baloncuk oluştu... Bn klimayla radyatör fanını birlestirmistim sıkıştırmadan pervanenin ucu radyatöre değmiş... Tahminim radyatörde delik kaçak vs var

EREN34
16-09-2014, 22:19
Radyatörün özellikle üst kısımlarında kaçak var ve büyük birşey değilse, çıkan su radyatörün sıcaklığından dolayı yere ulaşamadan buharlaşıyor. Buda kişiyi aldatabiliyor.

Radyatör dışında termostat kütüğü gibi motor bloğuna direk temas halinde olan yerlerdeki kaçaklardada aynı durum görülür. Bu gibi yerlerdeki kaçak contanın zarar görmesine sebeb olabilir. ***** contaya yakın bir yerde hava yapması direk contaya zarar.

Vtec_2
16-09-2014, 22:54
hortumlari ve motor su kabini catlak varmi doye kontrol edin. bizim basimizada ayni olay geldi. opellerde cok fazla isinma soguma sorunu var ,hortumlari catlabilir.

kıvancr
17-09-2014, 10:23
Bugun aracı sanayıde ustama gosterdım. Bılgısayara bagladı hataları sıldı. Bu seferde fan acmamaya basladı.
Yarın aracı yetkılı opel servısıne bırakıcam . Ugrasmaya cok fazla vaktım olmadıgı ıcın.
Herkese teşekkurler.

AşkınS.
17-09-2014, 12:51
Borularda catlak olabilir iyice bakın su kaçağı varmi.eger yoksa aracın su kabına bakın ya da conta yanık testi var onu deneyin.. contanin yanik olmasi yüksek

RedCan
17-09-2014, 13:18
Konu açılmışken bir soruda ben sorayım..

Aracın paspasları ıslanıyor fakat su eksiltmesi çok fark edilir şekilde değil..Sebebi ve zararları nedir acaba ?

bLackModeL
17-09-2014, 13:26
aynı dedıgınız zorun bende oldu ama kapak saplamasının bırı gevsek cıktı ve radyatoru degıstırdım fan musuru arzalı cıktı
sızın fan sureklı calısıpta araba hala hararet yapıyosa ..
ve kardesınız suyu eksılmıs araba ıle yola devam ettıyse buyuk ıhtımal conta yaktınız

oxygen
17-09-2014, 13:43
Konu açılmışken bir soruda ben sorayım..

Aracın paspasları ıslanıyor fakat su eksiltmesi çok fark edilir şekilde değil..Sebebi ve zararları nedir acaba ?

Kalorifer radyatöründe delik var.

spree1903
17-09-2014, 13:48
benim aractada su eksiltme vardı.t boruda çatlak varmış değiştirildi.ancak hararet yoktu.umarım su kaynatma conta ile alakalı değildir

RedCan
20-09-2014, 01:08
Kalorifer radyatöründe delik var.

Hocam peki kalorifer radyatörünün değişmesimi gerekiyor ? Başka çözüm yolu varmı ?

Dctrlprn
20-09-2014, 01:16
Hocam peki kalorifer radyatörünün değişmesimi gerekiyor ? Başka çözüm yolu varmı ?

İşinin ehli bi radyatörcü inceler eğer tamir edilicek gibiyse halleder ama bana göre değiştirmek en sağlıklısı :)