PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 14 Eylül 2014 - Polo GTI - Istanbul Park 2:36.8

Shendelzare
20-09-2014, 18:52
Tekrar merhabalar, 14 eylüldeki pist gününden bir videomu paylaşmak istiyorum. Coilover gelmeden transponder almak istemedim bu yüzden süreyi gopro çekiminden bakarak ölçtüm 2.37nin başlarındada olabilir tam emin değilim. Geçene seferki setupa ek olarak araca stage 1 revo yazılım yapıldı. Frenlere biraz daha alıştım ve fren noktasını biraz daha ileriye taşıyabildim sanırım virajlarda, Intercity güvenli sürüş eğitimindende doğru düzgün koltuk ayarlamasını öğrendim :D bu yüzden direksiyona biraz daha iyi hakimdim. Videoda benim ölçtüğüm en iyi tur 18.30 dan sonraki tur.

Helmet Cam :

http://www.youtube.com/watch?v=4SPpuxOUkv4

Video Linki : http://www.youtube.com/watch?v=4SPpuxOUkv4

Bir tane de araç tavanından çekim var ama henüz onu upload edemedim yakında hallederim onuda koyarım buraya.

OrcunInce
20-09-2014, 19:25
Onur yine tebrikler :))

Lastik ne var arabada?

Ayrıca vitesi tamamen otomatik kullanman bence sana süre kaybettiriyor. 7200 rpm dönüyor gördüğüm kadarıyla ama 6.300'den sonrası boş olması lazım.

Arada da kendi kendine yükseltip küçültmüş, pedal'ları kullanma vakti gelmiş zannımca.

Shendelzare
20-09-2014, 19:38
Yazmayı unutmuşum konunun altına buraya ekleyeyim,

2012 Polo GTI
Volkswagen Racing Cold Air Intake
Forge Recirculation Valve
Kumho V70A - 215/40R17
Motul X-Clean 5w-40 oil
Tarox Big Brake Kit B30-6 323x28 F2000 discs + Motul RBF660 hydraulic fluid
H&R 12mm Spacers
Stock suspension and springs
Stock exhaust system
Revo Stage 1 ECU Software - 181.2 to 200.2hp

Pedallar konusunda da aslında düşürmek için kullanıyorum zaten bu sefer yükseltme işini araca bıraktım bakalım nasıl olucak diye ama biraz fazla devir çeviriyo gerçekten. Dyno ölçümünde 6600rpm ye kadar iyi bir güç var gibi gözüküyor.

Dyno grafiği : https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xap1/t31.0-8/10548810_10152185738751879_2881876802670180031_o.j pg

Shendelzare
20-09-2014, 19:40
Bu arada teşekkürler demeyi unutmuşum, dahada iyi olucam umarım tavsiyelerinizle

997TT
20-09-2014, 19:59
18:30 dan baslayan turun ıcın;
4 ve 9 cok bozuk....
Dıger vırajlar su gıbı ;)
Bazılarında fazla ıcte kalmıssın ama zamanla duzelır.öfrenlerın cok ıyı gorunuyor,sureklı aynı. Bazılarında cok yavaslıyorsun bazılarında martı gıbı suzuluyor(hızlı kalıyorsun). Onden kayarken bıle lastıkler tutunmaya calıyor.Nedır markası,ıyı ısıtmıssın...
2:37 cıvarı ıyı sadece yazılım varsa. Cooler tak mutlaka pıstte.
Ekımde gorusuruz ;)

Shendelzare
20-09-2014, 20:18
18:30 dan baslayan turun ıcın;
4 ve 9 cok bozuk....
Dıger vırajlar su gıbı ;)
Bazılarında fazla ıcte kalmıssın ama zamanla duzelır.öfrenlerın cok ıyı gorunuyor,sureklı aynı. Bazılarında cok yavaslıyorsun bazılarında martı gıbı suzuluyor(hızlı kalıyorsun). Onden kayarken bıle lastıkler tutunmaya calıyor.Nedır markası,ıyı ısıtmıssın...
2:37 cıvarı ıyı sadece yazılım varsa. Cooler tak mutlaka pıstte.
Ekımde gorusuruz ;)

Yorum için teşekkür ederim.

Şimdi birdaha baktım 9. virajda hızlı kalmışım sanırım kaya kaya dışarı doğru gitmişim. Lastikler Kumhonun V70A modeli, 18.30 dan önceki turda aracı biraz rahatlatmak için yavaşça bir tur atmıştım lastiklerin tutuşunda onun etkisi oldu sanırım.

M3CSL
20-09-2014, 22:51
18 30 dan sonrakı turu ızledım bende genel olarak ıyı 4 ve 9 u duzeltebılırsen(1dede bıraz ıcte kalmıssın) bırde tek kısı olursa 36 80den enkotu 34 sonu yada 35 gelıcektır. Gayet ıyı bence..

ozans
21-09-2014, 10:28
İzlediğim en temiz çizgilerden biriydi (18:30 sonraki turu izledim), ellerine sağlık. 8'de de korkmamışsın çoğu insan gibi, yardır yardır gitmişin tebrikler :). 4 ve 9'da çok fazla vakit kaybetmemişsin, kafaya takılacak bir hata göremedim ben. Apexi yarım metre kaçırmak, erken frenaj yapmaktan çok daha az zararlı tur zamanına.

997TT
21-09-2014, 11:53
Yarim metreyi nasil hesapladiniz,cozebilirsem bana cok faydasi olur...
Erken fren,onden cekisli aracda iyidir,slow fast out bize cok yarar yoksa marti gibi 9. Viraj olur. Yani disa kayarak harcadigi o "az" zamanda cokdan 10 nun yolunu tutar. Tabi viraji tararken ki trasladigi lastik tabanindan soz etmiyorum daha ;)
Geneli cok iyi tabi ama duzeltilebilir hatalar azaldinca,daha pro surus olusmaya basliyacaktir....

ozans
21-09-2014, 23:49
Erken fren,onden cekisli aracda iyidir,slow fast out bize cok yarar yoksa marti gibi 9. Viraj olur. Yani disa kayarak harcadigi o "az" zamanda cokdan 10 nun yolunu tutar. Tabi viraji tararken ki trasladigi lastik tabanindan soz etmiyorum daha ;)
Geneli cok iyi tabi ama duzeltilebilir hatalar azaldinca,daha pro surus olusmaya basliyacaktir....

Yarım metre göz kararı :D Curb'ler lastik tabanı kadar geniş desek, 2 curb civarı mesafe var 9. virajda curb ile arasında. 40-60 cm arası birşey işte.

Erken frenden kastım, gereğinden erken fren yapmak. Hiç apex kaçırmıyacam diye kastığımda zaman zaman gereğinden erken fren yapıyorum ben, daha kötü süreler geliyor. Kaçarsa kaçsın dediğimde daha iyi süre geliyor. Arabadan arabaya da değişiyor olabilir, benim arabada fren mesafesi her tur değişiyor fade yüzünden.

4. virajda büyük hata görmedim ben, birazcık uzaklaşmış apex'den. 9. virajda da çok vakit kaybetmemiş, başka turlara da baktım, diğer turlarda da çok yakın yerlerde bir sonraki vitese geçiyor (son curb parçasının hemen başında), köprü altından da hep aynı devirde geçiyor (11 öncesi).

İzlerken gözüme çarptı, hata değil ama 3. virajda bahsettiğim erken frenaj var. Orda biraz daha geç frenaj yapabilir, turn in baya yumuşaktı orda. Ordan da biraz vakit kazanabilirsin Onur :)

Shendelzare
21-09-2014, 23:53
18 30 dan sonrakı turu ızledım bende genel olarak ıyı 4 ve 9 u duzeltebılırsen(1dede bıraz ıcte kalmıssın) bırde tek kısı olursa 36 80den enkotu 34 sonu yada 35 gelıcektır. Gayet ıyı bence..

Utkuda hep 35 bekliyorum senden diyo her pist gününden önce ama bir türlü inemedim oralara :D teşekkürler yorumun için

İzlediğim en temiz çizgilerden biriydi (18:30 sonraki turu izledim), ellerine sağlık. 8'de de korkmamışsın çoğu insan gibi, yardır yardır gitmişin tebrikler :). 4 ve 9'da çok fazla vakit kaybetmemişsin, kafaya takılacak bir hata göremedim ben. Apexi yarım metre kaçırmak, erken frenaj yapmaktan çok daha az zararlı tur zamanına.

Teşekkürler ederim, daha iyi olmaya çalışıyorum. 8. virajda gerçekten korkuyor insanlar hep, ben ilk pist gününden beri hiç zorlanmadım orda, ya bizim araçlar yavaş o yüzden korkulacak bir tarafı kalmıyor yada ilk seferde çözmüşüm o virajı :D

Zamanım el verdikçe hep arabamı hemde sürüşümü geliştirmeye çalışıyorum, hatalarımıda sizlerin yorumlarınızda düzelteceğim umarım, teşekkürler.

997TT
22-09-2014, 00:18
Yarim degil 1-2 metre bile erken yada gec pek birsey fark etmez,bisiklet ile donmuyor. Zaten 70-80km donuyorsun ortala,1-2 metre dahi sorun olmaz,onu ilerleyen metrelerde cizginle one yada arkaya kapatirsin.
Asil sorun hizli girip 9'u taramasi,orada ciddi zaman var ve 10 da bozuluyor yada 8 dahil bazi virajlarda fazla icte kalmasi yada 7 de buyuzden erken girip sola erken acilmasi vs vs....
Yani detaya inmek istemiyorum ama geneli guzel.
35 cok rahat yaparsin. Ne yavas gorunuyorsan aslinda okadar hizlanmissin demektir ;)

ozans
22-09-2014, 09:47
Yarim degil 1-2 metre bile erken yada gec pek birsey fark etmez,bisiklet ile donmuyor. Zaten 70-80km donuyorsun ortala,1-2 metre dahi sorun olmaz,onu ilerleyen metrelerde cizginle one yada arkaya kapatirsin.
Asil sorun hizli girip 9'u taramasi,orada ciddi zaman var ve 10 da bozuluyor yada 8 dahil bazi virajlarda fazla icte kalmasi yada 7 de buyuzden erken girip sola erken acilmasi vs vs....
Yani detaya inmek istemiyorum ama geneli guzel.
35 cok rahat yaparsin. Ne yavas gorunuyorsan aslinda okadar hizlanmissin demektir ;)

Yarım metre dediğim kaçırdığı apex'ten uzaklığı, frenaj değil. Yarım metre apex'i kaçırmışın kaçırmamışın sorun değil diyorum ben de. 9. virajda giriş/çıkış hızı, sektör zamanı kaçırmadığıyla aynı. İdeal'den daha mı yavaş? Evet. Çok mu daha yavaş? - hayır. Taş çatlasa 200-300ms var ordaki hatada. Daha güçlü bir araba olsaydı gaza oturamasaydı daha fazla çalardı vakitten ama.

Ben 7 ve 8'in çizgilerini sorunsuz buldum.

Hem simulatörde, hem de pistte bir çok çizgiyi karşılaştırdım(mesela 3. virajdan erken açılıp 4. viraja bakarak fren yapmak vs 3.'nün içinde kalıp dıştan dönmek vs). Frenaj limitteyse ve grip'i sonuna kadar kullanıyorsan bütün çizgiler benzer sonucu veriyor (<500ms fark).

997TT
22-09-2014, 16:06
Ben frenden bahsetmedım zaten. ıdeal apex pılotun cızgısıne gore,aracın ozellıklerı degısır,kımı ınde kımı arkadadır.Sımılator ancak o araca gore yaratılmıs ıdeal cızgıyı sıze gosterır.Yanı smılatorde neye gore ıdeal?
F1 aracını ızleyıp cızgı olusturmak,onden ceker ıyı bır pılota gore olusturmak yada GT3 e gore olusturmak farklı.
Kı erken gırersınız ama vıraj ıcınde yada cıkarken telafı edersınız. Ha 9 gıbı hızlı gırersen,kafadan kayarsın martı gıbı,orada yapılıcak tek sey ya kılıt varsa ona guvenmek,bıraz sol ayak,bıraz tutunma ve sans...
Ayrıca 0,2sec kaybettıgını nasıl hesaplıyorsunuz?Ghost car yok kı farkı gorelım. Farazi ve teorik yorumlar pist ustune cıkınca tutmaz.
7 ye erken gırıyor ama sıze guzel olabılır yada 8 de 2. apekse gırerken fazla ıcerde ama sıze gore ıdeal olabılır :)
Ne kadar pist üstü tecrubenız var bılemem ama aynı aracı hemen aynı tecrubede pılotlar kullanmadıgı surece bu ısler yazıda kalır...

Gunes G.
22-09-2014, 16:22
Piste ilgi olmasi sevindirici, yanliz transponder alin video ile zaman olcumleri cok fazla hata payli oluyor, ben alap kullaniyorum onu bile adam gibi olcumden saymam hele ki video iyice sapiyor konudan.

Benim rahatsiz oldugum tek birsey oldu, direksyon tutus pozisyonlari. Cok tedirgin etti beni heran birseyler ters gidecekte toplamak icin yeterli hareket kabiliyeti kalmayacak gibi hisettim cunku kendi kendini limitleyen pozisyonlar oldu kimi virajda, o konuya dikkat etmek lazim.

Shendelzare
22-09-2014, 18:07
Ben frenden bahsetmedım zaten. ıdeal apex pılotun cızgısıne gore,aracın ozellıklerı degısır,kımı ınde kımı arkadadır.Sımılator ancak o araca gore yaratılmıs ıdeal cızgıyı sıze gosterır.Yanı smılatorde neye gore ıdeal?
F1 aracını ızleyıp cızgı olusturmak,onden ceker ıyı bır pılota gore olusturmak yada GT3 e gore olusturmak farklı.
Kı erken gırersınız ama vıraj ıcınde yada cıkarken telafı edersınız. Ha 9 gıbı hızlı gırersen,kafadan kayarsın martı gıbı,orada yapılıcak tek sey ya kılıt varsa ona guvenmek,bıraz sol ayak,bıraz tutunma ve sans...
Ayrıca 0,2sec kaybettıgını nasıl hesaplıyorsunuz?Ghost car yok kı farkı gorelım. Farazi ve teorik yorumlar pist ustune cıkınca tutmaz.
7 ye erken gırıyor ama sıze guzel olabılır yada 8 de 2. apekse gırerken fazla ıcerde ama sıze gore ıdeal olabılır :)
Ne kadar pist üstü tecrubenız var bılemem ama aynı aracı hemen aynı tecrubede pılotlar kullanmadıgı surece bu ısler yazıda kalır...

Arkadaşın bahsettiği simulatörde bir çok çeşitli viraj giriş çıkışını deneme şansı oluyor onu söylüyor heralde, sim in verdiği ideal çizgileri değil. Pist gününde 20 dakika 8 tur geçiyor gidiyor ondan sonra 1 aylık veya daha fazla boşluk girebiliyor araya, simulatör başında olunca aynı pisti defalarca farklı yöntemlerle deneyip nasıl daha hızlanabiliriz görebiliyoruz ama tabiki hiçbir zaman gerçekteki gibi olmuyor bazı şeyler.

Piste ilgi olmasi sevindirici, yanliz transponder alin video ile zaman olcumleri cok fazla hata payli oluyor, ben alap kullaniyorum onu bile adam gibi olcumden saymam hele ki video iyice sapiyor konudan.

Benim rahatsiz oldugum tek birsey oldu, direksyon tutus pozisyonlari. Cok tedirgin etti beni heran birseyler ters gidecekte toplamak icin yeterli hareket kabiliyeti kalmayacak gibi hisettim cunku kendi kendini limitleyen pozisyonlar oldu kimi virajda, o konuya dikkat etmek lazim.

Evet direksiyon konusunda baya eleştiri aldım onu düzeltmeye çalışacağım. Transponder konusunda ise gerçekten konsantre olduğum zamanlarda alıyorum transponderı çünkü az buz birşeyde değil fiyatı. Böyle videodan bakınca kendi aramızda şu kadar yaptım bu kadar yaptım muhabbeti oluyor ama tabiki official süre değil. Buradan bazı arkadaşlar harry's laptimer kullanıyormuş ve transponderla milisaniye seviyesinde yakın sonuç veriyormuş birdahaki seferlerde bende onu kullanmayı düşünüyorum kendimi görmek açısından, aracın modifikasyonları falan tam oturduğundada zaten alıcam transponder.

ozans
22-09-2014, 18:21

Ideal apex kişiden kişiye değişse de (early&late), her kişide curb'un dibindedir, yarım metre yanında değil. 4 ve 9 da apex'i görememiş ondan bahsetmiyor muyuz? Başından beri dediğimi tekrar özetliyeyim, 18:30'da ki iki kaçırma da vakite ciddi yansımayacak kadar ufak hatalar. Martı gibi kaymamış 9'da, apex'i tutturduğu diğer turlar kadar hızlı çıkmış düzlüğe. Direkt kendisi ile karşılaştırıyorum.

Uzun süre hot lap peşinde koşunca bir algı kazanıyorsunuz. Sektör zamanlarımı .3 yakınlıkta tahmin edebiliyorum.Hem simulatörde, hem istanbul parkta teker teker bakıyorum nerde ne zaman yapmışım, kendi çizgime bakıyorum, Harry's lap timer'dan sektör zamanlarıma bakıyorum. Yeri geldiği zaman telemetry datalarına bakıyorum. Ben de benzer şekilde apex kaçırdığımda vaktime yansıması 0.2 saniye oldu. 0.2 saniye dediğim teorik ve farazi yorum değil, educated guess.

Analiz etmek için en iyi araç olmasa da video güzel bir kaynak. Bir kullanım örneği olarak viraj çıkışında yol kenarı göze kestirdiğiniz bir noktada devirleri/hızı karşılaştırabilirsiniz iki tur arasında. 9. viraj için bahsettiğim şeyi yaptığında Onur'un temiz çizgisi ile en iyi turundaki apeksi kaçırdığı çizgi arasında gaza oturabildiğinden dolayı çok minimal bir fark var. Video'dan örnek 9. dakika'dan sonra 9. virajı nispeten çizgisinde almış, 9:23 curbler'i bitiriyor, 9:44 köprüyü geçiyor. 9. viraj çok kötü dediğiniz turda curbler'i 20:35'te bitirip köprüyü 20:56'da geçiyor. İki turda da 22 saniye. Yine videodan görebilirsiniz, viraj içi hızları ikisinde de eşit.

Hesabı teoriyi gerçek hayatla tutuşmaz diyip rafa atmayın, kendini geliştirmek için çok faydalı bir kaynak. Pist üzerinde heyecanla herşey birbirine karışıyor, dönüp dikkatli inceliyince çok şey öğreniyor insan.

OrcunInce
22-09-2014, 18:35
Ideal apex kişiden kişiye değişse de (early&late), her kişide curb'un dibindedir, yarım metre yanında değil. 4 ve 9 da apex'i görememiş ondan bahsetmiyor muyuz? Başından beri dediğimi tekrar özetliyeyim, 18:30'da ki iki kaçırma da vakite ciddi yansımayacak kadar ufak hatalar. Martı gibi kaymamış 9'da, apex'i tutturduğu diğer turlar kadar hızlı çıkmış düzlüğe. Direkt kendisi ile karşılaştırıyorum.

Uzun süre hot lap peşinde koşunca bir algı kazanıyorsunuz. Sektör zamanlarımı .3 yakınlıkta tahmin edebiliyorum.Hem simulatörde, hem istanbul parkta teker teker bakıyorum nerde ne zaman yapmışım, kendi çizgime bakıyorum, Harry's lap timer'dan sektör zamanlarıma bakıyorum. Yeri geldiği zaman telemetry datalarına bakıyorum. Ben de benzer şekilde apex kaçırdığımda vaktime yansıması 0.2 saniye oldu. 0.2 saniye dediğim teorik ve farazi yorum değil, educated guess.

Analiz etmek için en iyi araç olmasa da video güzel bir kaynak. Bir kullanım örneği olarak viraj çıkışında yol kenarı göze kestirdiğiniz bir noktada devirleri/hızı karşılaştırabilirsiniz iki tur arasında. 9. viraj için bahsettiğim şeyi yaptığında Onur'un temiz çizgisi ile en iyi turundaki apeksi kaçırdığı çizgi arasında gaza oturabildiğinden dolayı çok minimal bir fark var. Video'dan örnek 9. dakika'dan sonra 9. virajı nispeten çizgisinde almış, 9:23 curbler'i bitiriyor, 9:44 köprüyü geçiyor. 9. viraj çok kötü dediğiniz turda curbler'i 20:35'te bitirip köprüyü 20:56'da geçiyor. İki turda da 22 saniye. Yine videodan görebilirsiniz, viraj içi hızları ikisinde de eşit.

Hesabı teoriyi gerçek hayatla tutuşmaz diyip rafa atmayın, kendini geliştirmek için çok faydalı bir kaynak. Pist üzerinde heyecanla herşey birbirine karışıyor, dönüp dikkatli inceliyince çok şey öğreniyor insan.

İlk günden bu yana kendini geliştirmenden tut, inatçı olup devam etmene, analizlerine hepsine kocaman bir tebrik benden. :)

997TT
22-09-2014, 19:57
Ama yıne yanlıs yıne yanlıs :(
Hala oncekı turlarıyla kıyas alıyorsun.
Sadece 18:30 dakı TEK turunu yorumluyorum. Ayrıca kıyas yapıvak olsam surda bu surda bu derım.
TEK tur var yazdıgım ve oradakı yanlısları yazıyorum.
4 ve 9 da apeksı kacırmıs,evet ve bunun teorık zamanını sadece o an ıcın yazabılırsın,0,2-0,3 vs. ama sonrakı takıp eden vıraja bu yanlıs tasıyor,onu nasıl hesaplıyacaksın?
Dıger turları unut,tek tur oda kendısının ıyı dedıgı tura bak... Martı gıbı kaydıgı 9 da 0,2 sec kaybetmısse sadece,demekkı ben bu yasıma kadar pek bır sey ogrenememısım....
Hala apeks kacırdıgımda dıyorsun,bırak apeksı,adam hızlı gırmıs ve dısa dogru kaymıs ama kolda kılıt olmus sola ama otomobıl sag devam edıyor.Apeks vs arkada kalmıs zaten.... Yanı ogrendıgınle tahmın arkada kaldı,buradakı gormek ıcın sadece goz yeterlı.
Hala bu paragrafda kıyaslama yapıyorsun :( Demekkı elma armut karısmıs hala... TEK tur,onu yazıyoruz,en ıyı yerlerı kıyaslamıyoruz. ornek vermek ıcın bıle degıl,neden? kafa karısmasın ve surucu ne demıs,18:30 dan sonrakı tur en ıyı turum.
Yanı vıraj ıcı hızı yada apeksı alma noktasını kıyaslamıyoruz.....
Rafa attıgım bır sey yok,teorıde ogrendık ve sahaya uyguladık herseyı zamanında. Burada senın anlamadıgın sey,telemetrı gıbı cok derın bır terımı basıt tura uygulamaya kalkman.Ne yapmak gerek;kendı ıcınde bakmak gerek. Ha eger surucu dersekı bak kardesım burada 7 turum var,hepsı hot lap,bak ozaman herseyı ust uste koyar yorumlarız. Kı sadece telemetrı koyucaksak makaleye bu sadece vıdeo ıle olmıyacak,cıddı "temetri" datalarıyla ıse koyulmamız gerek.
Heyecanla bırbırıne karıstırıcak kadar az kılometrem yok koltukda ;) Ama adrenalın oldugu herseyde,ınsanın hafızası ıyı calısmıyor,buyuzden kayıt altına alıp sakın kafayla ızlemek dedıgın gıbı bır cok eksıgı teorıde kapatıcaktır.
Ozetle;tek tur analızı benım yorumlarım....

Zero
22-09-2014, 20:57
Videoda sürüşe yorum yapmayacağım bence ufak tefek hatalar olsa da oldukça başarılı (18:30 dan sonraki turu izledim sadece). Ama şu an bir ist park videosu üzerinde tartışılması hoşuma gidiyor yine birşeyler öğrenmeye başlayacağız gibi eğer yapıcı olunursa :) Kırılmadan sinirlenmeden işi ben bilirim sen bilirsine getirmeden devam ettirin özledik bu video üzerine analizleri gerçekten artık nadir olmaya başladı ne yazıkki.

OrcunInce
22-09-2014, 21:53
Videoda sürüşe yorum yapmayacağım bence ufak tefek hatalar olsa da oldukça başarılı (18:30 dan sonraki turu izledim sadece). Ama şu an bir ist park videosu üzerinde tartışılması hoşuma gidiyor yine birşeyler öğrenmeye başlayacağız gibi eğer yapıcı olunursa :) Kırılmadan sinirlenmeden işi ben bilirim sen bilirsine getirmeden devam ettirin özledik bu video üzerine analizleri gerçekten artık nadir olmaya başladı ne yazıkki.

Artık money talks İstanbul Park'ta. :D

997TT
22-09-2014, 22:38
Ne kadar surucu ıyı o kadar az yatırım ve ıyı sure ;)
Bak alman pılota;stok turbo S ıle yıktı gectı ustunde bınlerce euro yatırım olan aracların surelerını....

997TT
22-09-2014, 22:41
Karsılıklı tartısma bılgı uzerıne olursa,3. kısıler dahıl cok ogretıcı olur.
Malesef boyle oldu,roll vıdeosu olsa,ben gtı ı 1 boy gecsem cooler ve meth kıtsız,kı onda bunlar olsa,onlarca yazı olurdu...
Ustune benıde bır typerR tarzı bır arac gecse,yıkılırdı bu konu.... Ne o,duz yolda gaza bastık :(

M3CSL
23-09-2014, 00:05
Konusalım hakkattende hızlı olan araba ortalama sayılcak pılotajla zaten ıyısure yapıyor ı parkta, soforluk bır yada arabanın tutunması bır yere kadar zemın zaten tolere edıyor o kadar tutuyorki..
991turbo gibi araclar daha cok pılotaj ıstedıgı ıcın sure farkı daha cok olabılır tabı bahsettıgım daha normal araclar ıcın.
Zaten pıstın hakkıda 600+hp rwd arac olucakkı yetenek ortaya cıksın

997TT
23-09-2014, 00:16
Burada celiski var; hizli olan arac ile ortalama pilot iyi sure yapiyor zaten ist parkda. Ama hizli araclarda iyi pilot olmali ki sure ciksin,hakkini versin?
200hp lik araclar pistin hakkini veremiyor mu? Yada ortala surucu ile iyi sure cikiyor mu?
Mesela 458 ile 2:18 yapanda var 2:12 de....
Turbo ile 2:21 yapanda var 2:12 de...
Cooper ile 2:31 yapanda var 2:26 da vs vs vs...
Bunlarin hepsi ortalama belki biraz ustu suruculer.
Yani arac ne olursa olsun,o araca gore iyi sure yapmak bilek ister...
Ha biri digerine gore doludur,o ayri. Zaten hemen hemen biliniyor.

Zero
23-09-2014, 03:46
Serkanın (m3 csl) söylemeye çalıştığı şu. İstanbul parkta 200hp civarı ( genelleme yaptım şu an ) hothatchlerin ortalama pilotajla yaptıkları süreler arasında uçurum olmuyor çok iyi pilotajı olmayanda iyi olana yakın birşeyler çıkartabiliyor çünkü araçların potansiyelleri. Ancak yüksek kuvvette süpersporlarda işin çoğunluğu pilotaja düştüğü için ( zaten hızlı olma ve durabilme işlerini araçlar fazlasıyla iyi yapıyor çünkü ) bileği, tecrübesi ve cesareti olan farkı yaratabiliyor. Bir hothatch araç ile kendisine yakın bir hothatchten çok daha iyi süre yapmak o aracın pilotunun fazla iyi olduğunu gösterir demek istemiş çelişki yok aslında. Konuya dönersek listede gördüğüm kadarı ile cooler yok, bu tarz küçük hacimli basınçla yürüyen araçlarda her ne kadar stage 1 de olsa cooler olması şart onu ihmal etmeyin ben ettim siz etmeyin :D Hem araç ısı kaynaklı yavaşlayıp tur zamanınızı ve stabilitenizi etkiliyor, hemde orta ve uzun vade de motor içine fazla yük bindirebilir. Stage 1 yazılımlı 1.4 tsi lar belki normal yolda o kadar cooler ihtiyacı duymayabilir ama pistte işler farklı. En basitinden normal yolda tutunma daha az, yürüyen motor ve şanzımana binen yük patinajla bir nebze olsun hafifleyip dışarı atılıyor veya yolda tutmama korkusuyla gazdan ayak çektirebilir ama pistte binen yükü azaltmanın ilk kurallarından biri soğutmaktan geçiyor. Ciddi bir tecrübe yaşadım coolersız yazılımlı araçla piste çıkma konusunda afr saatinde gördüklerimden sonra şimdiki aklım olsa sahil turu atarım 17 dakika geri kalan 3 dakikada süreye kasarım :)

yusuf yılmaz
23-09-2014, 05:44
Xds hangi konumdaydi merak ettim

997TT
23-09-2014, 08:15
Kendi kullandigim araclardan ornek verdim,nasil zaman farki olmaz?
GP de 2:40-2:35 arasi var. 2:25-2:31 de.
E46 M3 de 2:35 de var 2:19 da
458-turbo vs de de oyle.
İst park cidden zor bir pist zaten bu acidan ilk 5 de olmasinin sebebi bu.
E pist iyi tutunuyor tamam,ozaman her ortalama surucu iyi zaman yapmali?
Mesela korfez kolay,cok bir maharet istemiyor. Bir cok farkli pistte kullandim ama ist park cidden zorluyor her yonden...

ozans
23-09-2014, 11:45
Ama yıne yanlıs yıne yanlıs :(
Hala oncekı turlarıyla kıyas alıyorsun.
Sadece 18:30 dakı TEK turunu yorumluyorum. Ayrıca kıyas yapıvak olsam surda bu surda bu derım.
TEK tur var yazdıgım ve oradakı yanlısları yazıyorum.
4 ve 9 da apeksı kacırmıs,evet ve bunun teorık zamanını sadece o an ıcın yazabılırsın,0,2-0,3 vs. ama sonrakı takıp eden vıraja bu yanlıs tasıyor,onu nasıl hesaplıyacaksın?
Dıger turları unut,tek tur oda kendısının ıyı dedıgı tura bak... Martı gıbı kaydıgı 9 da 0,2 sec kaybetmısse sadece,demekkı ben bu yasıma kadar pek bır sey ogrenememısım....
Hala apeks kacırdıgımda dıyorsun,bırak apeksı,adam hızlı gırmıs ve dısa dogru kaymıs ama kolda kılıt olmus sola ama otomobıl sag devam edıyor.Apeks vs arkada kalmıs zaten.... Yanı ogrendıgınle tahmın arkada kaldı,buradakı gormek ıcın sadece goz yeterlı.
Hala bu paragrafda kıyaslama yapıyorsun :( Demekkı elma armut karısmıs hala... TEK tur,onu yazıyoruz,en ıyı yerlerı kıyaslamıyoruz. ornek vermek ıcın bıle degıl,neden? kafa karısmasın ve surucu ne demıs,18:30 dan sonrakı tur en ıyı turum.
Yanı vıraj ıcı hızı yada apeksı alma noktasını kıyaslamıyoruz.....
Rafa attıgım bır sey yok,teorıde ogrendık ve sahaya uyguladık herseyı zamanında. Burada senın anlamadıgın sey,telemetrı gıbı cok derın bır terımı basıt tura uygulamaya kalkman.Ne yapmak gerek;kendı ıcınde bakmak gerek. Ha eger surucu dersekı bak kardesım burada 7 turum var,hepsı hot lap,bak ozaman herseyı ust uste koyar yorumlarız. Kı sadece telemetrı koyucaksak makaleye bu sadece vıdeo ıle olmıyacak,cıddı "temetri" datalarıyla ıse koyulmamız gerek.
Heyecanla bırbırıne karıstırıcak kadar az kılometrem yok koltukda ;) Ama adrenalın oldugu herseyde,ınsanın hafızası ıyı calısmıyor,buyuzden kayıt altına alıp sakın kafayla ızlemek dedıgın gıbı bır cok eksıgı teorıde kapatıcaktır.
Ozetle;tek tur analızı benım yorumlarım....

Valla yanlış birşey yok :)

Apex kaçırmış dışarı gitmiş, uluslararası anlaşılan bir ifade. Aynı şeyden bahsediyoruz. Benim yaşadığım hatalar da aynı şey, kaçırdım apexi understeer de kaldım, hatasız döndüğümle aradaki fark 0,2 saniye.
Diğer turları niye kıstas almıyayim, aynı virajın temizi var başka tularda, aynı sürücü, aynı araba, tam da limitinde dönülmüş. Olabilecek en iyi halinden ne kadar sapmış ondan bahsediyorsak, olabilecek en iyi hali elimizde varsa niye kıyaslamıyayım. Viraj içi harcadığı vakit aynı, viraj sonrası düzlüğe çıktığı hız nerdeyse aynı, viraj sonrası düzlükte harcadığı vakit aynı. Arkada kalan birşey yok, hem virajda hem de sonraki sektörde ne yaptığı belli. Armut yok elma var sadece :)

Telemetri'yi buraya uygulamıyorum, daha evvel kendi turlarımı kıyaslarken kullandım. Onu da anlamamışsınız.

Başta ben de tek turda gördüğümü yazdım - çok büyük hatalar olmadığını, gayet güzel bir tur olduğunu. Nerden biliyosun kaç metre kaçırdığını dediniz, nasıl tahmin ettiğimi söyledim. Nerden biliyosun 0,2 saniye kaybı dediniz, oturdum açıkladım. Aynı adamın attığı turlara elma armut dediniz, şimdi onu da açıkladım. Theoretical best lap kavramına yabancısınız anladığım kadarıyla, bunu da anlamıyacaksınız :)

Belki sizin dediğiniz doğrudur, 0.2 saniyeden daha fazla zaman kaybetmiştir, belki benim dediğim doğrudur. Tahmin bunlar. Benim tahminlerimin dayanakları anlattığım hesaplama yöntemleri + daha evvel kendi hotlap'larımdan yaptığım karşılaştırmalar, sizin dediğinizin özeti "benim tonla tecrübem var, yanılıyorsun". İsteyen istediğine inansın, ben göz kararı tespitlerimin sebeplerini yazdım.

Derseniz, ben de daha evvel üst üste stabil turlar attım, sektör sektör zaman tuttum, tb hesapladım, hangi hata ne kadar zaman götürüyor bir fikir edinmek için çalışma yaptım - o zaman durup kendimi sorgularım. Muhabetin gidişinden böyle bir çalışma yapmadığınızı tahmin ediyorum.

Daha fazla uzamadan yine özet geçeyim, bence çok güzel tur olmuş, Onur arkadaşımız limitlere baya bir yaklaşmış :) Benim tecrübelerime ve denemelerime göre minimal çizgi faklılıkları, ufak çizgi dışına çıkmalar vs doğru frenajın yanında kıl yün yumak kalıyor. Onur da çoğu yerde frenajı limitlerde yapmış, çizgiden saptığı yerler çok vaktini götürmemiş. Dilerim ben haksızımdır da 9. virajı düzelttiğinde 1-2 saniye kazanır, daha da güzel süreler görüp bir daha tebrik ederiz.

Shendelzare
23-09-2014, 12:19
Xds hangi konumdaydi merak ettim

xds fabrikadan çıktığı konumda, frenler değiştikten sonra strong ayarındayken aracın burnunu biraz abartı şekilde içe çektiğini farkettim ve bu yüzden yine normal konuma getirmiştim ama belkide sadece plasebo etkisiydi, yakın zamanda yine strong a geçirip farklarını gözlemlemeye çalışacağım.

997TT
23-09-2014, 12:46
Fazla google dev aynasina yansimis...
İnsallah senin anlattiklarina haiz olucak kadar biraz ondan biraz bundan birseyler ogrenirim...
Olmadi ingiltere yada frabsada yaris okullarina gideyim basit bir turu degerlendirebilmek icin ;)
İsin ozu,uygulamada girmek isterim bunlari,klavyede degil. Kisa zamanda senin kivamina erisemem ama takip ederim insallah,***** anlamiyorum ya....

Shendelzare
23-09-2014, 17:36
Serkanın (m3 csl) söylemeye çalıştığı şu. İstanbul parkta 200hp civarı ( genelleme yaptım şu an ) hothatchlerin ortalama pilotajla yaptıkları süreler arasında uçurum olmuyor çok iyi pilotajı olmayanda iyi olana yakın birşeyler çıkartabiliyor çünkü araçların potansiyelleri. Ancak yüksek kuvvette süpersporlarda işin çoğunluğu pilotaja düştüğü için ( zaten hızlı olma ve durabilme işlerini araçlar fazlasıyla iyi yapıyor çünkü ) bileği, tecrübesi ve cesareti olan farkı yaratabiliyor. Bir hothatch araç ile kendisine yakın bir hothatchten çok daha iyi süre yapmak o aracın pilotunun fazla iyi olduğunu gösterir demek istemiş çelişki yok aslında. Konuya dönersek listede gördüğüm kadarı ile cooler yok, bu tarz küçük hacimli basınçla yürüyen araçlarda her ne kadar stage 1 de olsa cooler olması şart onu ihmal etmeyin ben ettim siz etmeyin :D Hem araç ısı kaynaklı yavaşlayıp tur zamanınızı ve stabilitenizi etkiliyor, hemde orta ve uzun vade de motor içine fazla yük bindirebilir. Stage 1 yazılımlı 1.4 tsi lar belki normal yolda o kadar cooler ihtiyacı duymayabilir ama pistte işler farklı. En basitinden normal yolda tutunma daha az, yürüyen motor ve şanzımana binen yük patinajla bir nebze olsun hafifleyip dışarı atılıyor veya yolda tutmama korkusuyla gazdan ayak çektirebilir ama pistte binen yükü azaltmanın ilk kurallarından biri soğutmaktan geçiyor. Ciddi bir tecrübe yaşadım coolersız yazılımlı araçla piste çıkma konusunda afr saatinde gördüklerimden sonra şimdiki aklım olsa sahil turu atarım 17 dakika geri kalan 3 dakikada süreye kasarım :)

Cooler baktımda yine maliyetli bir iş olduğu için biraz erteledim. Egzos düşünüyorum şu aralar, egzosu aldıktan sonra stage 2 yazılımı attırıp belki 1 ay sonra falanda coolerı takıp stage 2 yi tekrar güncelleyebilirim dyno üzerinde ama üniversitede başladı yine aşırı yoğunum o yüzden bu işlemler birkaç aya yayılabilir :D

yusuf yılmaz
23-09-2014, 17:57
Cooler baktımda yine maliyetli bir iş olduğu için biraz erteledim. Egzos düşünüyorum şu aralar, egzosu aldıktan sonra stage 2 yazılımı attırıp belki 1 ay sonra falanda coolerı takıp stage 2 yi tekrar güncelleyebilirim dyno üzerinde ama üniversitede başladı yine aşırı yoğunum o yüzden bu işlemler birkaç aya yayılabilir :D

iatınız 90 ların üzerinde büyük ihtimal buda ciddi risk Zeki nin demek istediği buydu.. özellikle yazın cooler egzost tan önce yapılması gereken bir modifiye bizim motor için söylüyorum ..
log alıp bakmak sağlıklı bir veri veriyor zaten
cooler sıfırları gerçekten 3 bin tl leri buluyor fakat ikinci el bulunabiliyor veya yurt dışından güzel fiyatlara temin edenlerde mevcut

Zero
23-09-2014, 18:32
Uç örnekler tabiki vardir 3 dakika üstü e36 m3 de var ama istisnalari saymazsak ortalama pilot dusuk guclerde uçurum yaratamiyor genel anlamda. 2.40 la 2.30 arasi donen hot hatchlerdeki pilotaj ve risk farki 2.18 ile 2.12 arasi donen supersporlardaki risk farkindan daha az. Halbuki baktiginizda birinde 10 saniye birinde 6 saniye var ama 6 saniyelik farki yaratmak cok daha zor alt limit zamanlara yaklastikca anlatilmak istenen buydu Murat bey hepsini deneyen tecrubeli biri olarak siz bizden cok daha iyi bilirsiniz bunu. Yanlis anlama olmasin sizin cooperla dondugunuz sureyi kucumsemek degil bu, o sureniz gercekten cok basarili farki yaratan sizin tecrubeniz ve yeteneginiz olmus. Cooler konusunda eger piste cikilmaya devam edilecekse oncelik olmasini tavsiye ediyorum illaki bilinen markalarin en pahali urunleri secilmesine gerek yok ucuz ve verimli bir custom cogunlukla is goruyor zaten. Burda sure cikarmak veya aracin sismemesi degil oncelik, kirilma riskini en aza indirgemek. Yazilimli coolersiz aracta 1 basmada 90 iat yi gordum saka gibi bir rakam hava sicakligida 25 derece civariydi yanilmiyorsam, cok dikkat etmek lazim.

Shendelzare
23-09-2014, 18:37
iatınız 90 ların üzerinde büyük ihtimal buda ciddi risk Zeki nin demek istediği buydu.. özellikle yazın cooler egzost tan önce yapılması gereken bir modifiye bizim motor için söylüyorum ..
log alıp bakmak sağlıklı bir veri veriyor zaten
cooler sıfırları gerçekten 3 bin tl leri buluyor fakat ikinci el bulunabiliyor veya yurt dışından güzel fiyatlara temin edenlerde mevcut

Evet zaten önce bakmıştım coolera ama yazın alamadım, önümüzde kış olduğu için egzosa yönelme kararı aldım ama belki ikisinide hallederim çok daha sağlıklı olur araç. Sadece dyno üzerinde bile stage 1 den sonra 10 dereceye yakın artmıştı intake air, pistte ne hale geliyordur düşünebiliyorum.

OrcunInce
23-09-2014, 22:07
Onur bende test aracı 208 ile attığım turların verileri vardı, seninkileri de aldım yan yana koydum.
208 ile ukku 40 tur atmıştı benden önce, lastik ve freni tahmin edersin. Araba bone stock, Peugeot test aracı. 2.40 best lap'imdi.
Yanında yıldız olanlar tam gaz geçilen yerler, diğerleri dengeli gaz. İncelemeni öneririm :)

ORC ONUR
start finish tabel altı 149 164***
1. viraj apex 89 83
2. viraj öncesi tabela altı 116 128***
2. viraj içi tabela altı 140 144***
3. viraj apex 102 103
4. viraj apex 78 81
5. viraj apex 85 89
6. viraj apex 108 113***
7. viraj frenden önce 156 168***
7. viraj apex 80 88
8. viraj başı üst geçit 132 141***
8. vira son apex 139 138
9. viraj frenden önce 177 188***
9. viraj apex 83 90
11. viraj öncesi tabela altı 160 169***
12. viraj frenden önce 176 191***
12. viraj apex 67 66
13. viraj apex 75 70
14. viraj apex 69 71
start finish çizgi 148 159***

OrcunInce
23-09-2014, 22:09
Onur bende test aracı 208 ile attığım turların verileri vardı, seninkileri de aldım yan yana koydum.
208 ile ukku 40 tur atmıştı benden önce, lastik ve freni tahmin edersin. Araba bone stock, Peugeot test aracı. 2.40 best lap'imdi.
Yanında yıldız olanlar tam gaz geçilen yerler, diğerleri dengeli gaz. İncelemeni öneririm :)

ORC ONUR
1. viraj apex 89 83
3. viraj apex 102 103
4. viraj apex 78 81
5. viraj apex 85 89
6. viraj apex 108 113***
7. viraj apex 80 88
8. vira son apex 139 138
9. viraj apex 83 90
12. viraj apex 67 66
13. viraj apex 75 70
14. viraj apex 69 71

Biraz karışık çıkmış, ilk hızlar benim ikinci hızları senin olan hızlar, idare et :)

997TT
23-09-2014, 22:09
Benim ornek verdiklerim orta ustu pilotlardi.
Yani GP 2:35 donen surucu emir yada 2:31 ahmet cipa
458 ile 2:18 donen rifat abi yani kotu ornekleri vermiyorum.
Yoksa Gp ile 2:43 donende var tabi yada 2:24 donen turbo ve 458'de var.
Yani hot hatch lerde zaman farki max bu kadar olur zaten,SS lerde fark surucusune gor yine bu seviyelerde olabilir.
Fakat alinan risk kismi daha farkli. Ne kadar hizli o kadar risk tabiki.
Ben 223km ile donuyorum 11'i,en ufak kacirma buyuk maddi ve manevi kayiplar olurdu 458 ile.
Birde su algiyi degistirmek isterim;mesela biz 458 ile 2:12 ile kendi
limimitimize dayandik. Artik virguller iniyor. Gp ile de 2:26 ya geldim,mekanikde degisiklik yapmazsam virgul oyniyacak benim icin.
Yani her surucunun her otomobil ile limitleri var,sonrasi cok zor oluyor...
Kucumsemedigini tabiki biliyorum hatta benim aracin kivaminda biri bu sureyi gecmesi benimde cokkk hosuma gider ki birseyler ogrenirim. ;)

ukku
23-09-2014, 22:38
208'in lastiklerinden saksı yapacaktım ki, Orçun ben de bi seans döneyim demişti. 😃

Shendelzare
23-09-2014, 22:39

ORC ONUR
1. viraj apex 89 83
3. viraj apex 102 103
4. viraj apex 78 81
5. viraj apex 85 89
6. viraj apex 108 113***
7. viraj apex 80 88
8. vira son apex 139 138
9. viraj apex 83 90
12. viraj apex 67 66
13. viraj apex 75 70
14. viraj apex 69 71

çok teşekkür ederim orçun, bunlar bu değilde bir önceki pist gününe ait sanırım yoksa transponder alınmasada her aracın verileri tutuluyormu

M3CSL
23-09-2014, 22:43
Demek ıstedıgımı zekı anlatmısda kısaca soylersek
genıs pist apexler bellı zemın cok ıyı tuttugu ıcın kontra yada benzer suruse gerek kalmıyor,e ıyı surucu farkı nerede yaratıcak teknık denılebılecek ılk vıraj ve 8. vıraj var orada ıyı pılot sure kazanır ancak
benzer araclarda 3 sanıyeden fazla sure oynuyorsa orada pılotajda cızgılerde sıkıntı vardır yavas olanda..

M3CSL
23-09-2014, 22:45
Turlara bakıldıgında polonun en ıyı turmumu bılmıyorumda, ılk vırajda sıkıntı oldugu acık:)

levent
23-09-2014, 22:52
M3CSL

start finish öncesi 12-13-14 de de çizgi ve teknik çok fark ettirir bence

M3CSL
23-09-2014, 23:08
12 13 14 u herkes ezberledı artık:)

rebeloghy
23-09-2014, 23:09
Herkes ezberledi ama hala katılımcının yarısı ara sokak döner gibi bırakıyor direksiyonu 12 13 14 te özellikle 13 kısmında.. Direksiyon tutuş şekli çok etkiliyor o virajda benim gözlemlediğim..

Shendelzare
23-09-2014, 23:11
Benim ornek verdiklerim orta ustu pilotlardi.
Yani GP 2:35 donen surucu emir yada 2:31 ahmet cipa
458 ile 2:18 donen rifat abi yani kotu ornekleri vermiyorum.
Yoksa Gp ile 2:43 donende var tabi yada 2:24 donen turbo ve 458'de var.
Yani hot hatch lerde zaman farki max bu kadar olur zaten,SS lerde fark surucusune gor yine bu seviyelerde olabilir.
Fakat alinan risk kismi daha farkli. Ne kadar hizli o kadar risk tabiki.
Ben 223km ile donuyorum 11'i,en ufak kacirma buyuk maddi ve manevi kayiplar olurdu 458 ile.
Birde su algiyi degistirmek isterim;mesela biz 458 ile 2:12 ile kendi
limimitimize dayandik. Artik virguller iniyor. Gp ile de 2:26 ya geldim,mekanikde degisiklik yapmazsam virgul oyniyacak benim icin.
Yani her surucunun her otomobil ile limitleri var,sonrasi cok zor oluyor...
Kucumsemedigini tabiki biliyorum hatta benim aracin kivaminda biri bu sureyi gecmesi benimde cokkk hosuma gider ki birseyler ogrenirim. ;)

Rıfat amca speciale almış birdahakine getirir heralde bakalım onla nasıl olucak süresi, hep aksilik yaşadı diğer araçlarla

Zero
24-09-2014, 01:00
Demek ıstedıgımı zekı anlatmısda kısaca soylersek
genıs pist apexler bellı zemın cok ıyı tuttugu ıcın kontra yada benzer suruse gerek kalmıyor,e ıyı surucu farkı nerede yaratıcak teknık denılebılecek ılk vıraj ve 8. vıraj var orada ıyı pılot sure kazanır ancak
benzer araclarda 3 sanıyeden fazla sure oynuyorsa orada pılotajda cızgılerde sıkıntı vardır yavas olanda..

Bold kısma edit çekiyoruz beyler bu gece ciddi bir kıyaslama yaptık artık 8 i elimde çekirdek teyple oynayarak döneceğim canımı tehlikeye atma gibi bir derdim olmayacak en azından... Yavaş ve kombine yavaş virajlara yoğunlaşmak gerektiğine kesin kanaat getirdik.Sallamasyon ya da media player ölçümü değil bu arada ;) bold olmayan kısımda hala aynı fikirdeyiz..

997TT
24-09-2014, 08:30
Rifat abi kesinlikle getirir. Yanlis ve talihsiz isler geldi basina....
En merak ettigim aracdir 458S,bakalim hunerleri neymis. Pazarlama mi yoksa cidden basarili mi.

OrcunInce
24-09-2014, 08:31
Bold kısma edit çekiyoruz beyler bu gece ciddi bir kıyaslama yaptık artık 8 i elimde çekirdek teyple oynayarak döneceğim canımı tehlikeye atma gibi bir derdim olmayacak en azından... Yavaş ve kombine yavaş virajlara yoğunlaşmak gerektiğine kesin kanaat getirdik.Sallamasyon ya da media player ölçümü değil bu arada ;) bold olmayan kısımda hala aynı fikirdeyiz..

8. viraj da süre kazanmak yerine, 6'ya atıp arabayı soğutsak daha çok zaman kazanıcaz bu gece onu anladık telemetriden :D

Shendelzare
24-09-2014, 19:27
Rifat abi kesinlikle getirir. Yanlis ve talihsiz isler geldi basina....
En merak ettigim aracdir 458S,bakalim hunerleri neymis. Pazarlama mi yoksa cidden basarili mi.

Bugün esmotors un günü varmış, rıfat amcanın oğlu atada benim arkadaşım okuldan çıkarken aradı, napıosun hadi piste falan dedi bende apar topar çıktım gittim Speciale yi de çok merak ediyordum. Bikere atayla çıktım ama oda ilk defa sürdüğü için biraz temkinliydi ama araç inanılmaz yol tutuyor. Daha sonra rıfat amcayla çıktım, rıfat amca biz gelmeden önce 22-23 tur atmış sanırım hafiften alışmaya başlamıştı araca onunlada 2 tur attık birde soğutma turunda henüz tam oturtamadığı yerleri gösterdi daha süresi inecek yani alıştıkça ama araç gerçekten beklediğimden çok daha iyiydi.

Buda bugünden bir fotoğraf :

http://i.imgur.com/iJIYeBE.jpg

997TT
24-09-2014, 22:52
Konuyada yazdım,Rıfat abıyle konustuk,ekımde bırlıkteyız pıstte...
2:12 olmalıydı cunku ben 2:10 beklıyorum 458S den minimum.
Bakalım neler olucak ama pramıdın en tepesındekı arac suan pıst ıcın ;)

caann
24-09-2014, 23:42
bende lastiklerin durumunu merak ettim (kumho v70a) bu şekilde 2 kere pist günü geçirdi lastik. yanakları ne durumda ? :)

Shendelzare
25-09-2014, 01:45
bende lastiklerin durumunu merak ettim (kumho v70a) bu şekilde 2 kere pist günü geçirdi lastik. yanakları ne durumda ? :)

Yanaklar değilde iç kısım çok parçalanıyor, doğru basıncıda tutturamadım sanırım bir türlü ondan dolayıda olabilir birde konuda bolca bahsedilen understeer ve fazla direksiyon kırmamdan dolayı durumları pek iç açıcı değil. Sadece sağ ön parçalanıyor benim gözlemlediğim bende sırayla sağ öne takıcam hepsini.

Bu ilk seferden sonraki bir fotoğraf, basınçlar biraz olması gerekenden fazlaydı ve hava 31 dereceydi ondan dolayıda baya şişmiştir seans sırasında.
https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpf1/v/t34.0-12/10545061_10152145957991879_1258251518_n.jpg?oh=95e fee7b634ea78eeb7bfb5e511f724f&oe=5425DA24&__gda__=1411774069_813227a5f5f18f801a36fb67349cafd 2

Zero
25-09-2014, 04:44
Gereginden hizli girip kafadan kayma yasadiginiz turlarin sonucu bunlar dogru soyluyorsunuz. O problemi cozdugunuzde bu lastikler sizi daha idare edecektir. Ama tamamen bittiginde uygun ebat bulursaniz ad08 tavsiye ediyorum bir cok pist severe ettigim gibi. Bunun gibi 3 seans gecirdim istanbul parkta, izmit korfez gordu 15 tur yine bu sekil+ olarak 2 yaz (5er ay falan hatta) surekli sara sara gezdim onden cekis 260hp 400nm aracimda en ufak bir parcalanma yasamadim :) nankang da dayaniklilik konusunda cok iyiydi yokohama kadar olmasada. Sure ve saglamlik icin ad08, fp orani icin nankang tavsiye ediyorum is goruyorlar bayagi.

caann
25-09-2014, 04:48
tahminimden daha iyi. sanırım semi slick olması, hamuru vs. bende doğru basıncı bilmiyorum deneme yanılma ve arada ölçerek anlayacağız sanırım.
buda benim 3 seans sonrası conti sport contact ssr lastikler. bende çok fazla understeer'a kalmıştım ve lastikleri değiştiremeden gitmek zorunda kaldım netice ortada :) şimdi bendede v70a var pist günleri zamanı çalışmıyorsam katılınca bende v70a nın sonucunu paylaşıcam :icon_tup: http://i58.tinypic.com/2dj5op1.jpg

997TT
25-09-2014, 07:49
Fazla basinc ve taramakdan olmus. Size bahsettigim marti durumu :(
Havayi soguk 28 sicak max 33 ile pistte yuruyun. Siz 40 lari asmissiniz cunku ortasi yenmis.
Rotasyon iyi ancak asinmis lastigi koydugunuz taraf az yol tutacak. OZellikle arkaya koydugunuzda uzun hizli virajlarda tutunma sorunu yasayacaksiniz.
Hersey tecrube,olsun ;)

caann
25-09-2014, 08:33
Fazla basinc ve taramakdan olmus. Size bahsettigim marti durumu :(
Havayi soguk 28 sicak max 33 ile pistte yuruyun. Siz 40 lari asmissiniz cunku ortasi yenmis.
Rotasyon iyi ancak asinmis lastigi koydugunuz taraf az yol tutacak. OZellikle arkaya koydugunuzda uzun hizli virajlarda tutunma sorunu yasayacaksiniz.
Hersey tecrube,olsun ;)

28 ile yürürsek 33 e kıyasla daha iyi mi tutuş sağlarız v70a için sorarsam ?

997TT
25-09-2014, 08:46
2 tur sonunda pite girip havalari olcun,yaklasik 38 olucaktir,32 ye indirip devam edin.
Yani soguk 28 sicak 32-33 ideal bu tip araclarda.
Onlarca deneyimle sabittir....

caann
25-09-2014, 10:10
2 tur sonunda pite girip havalari olcun,yaklasik 38 olucaktir,32 ye indirip devam edin.
Yani soguk 28 sicak 32-33 ideal bu tip araclarda.
Onlarca deneyimle sabittir....

:) teşekkürler ilk fırsatta deneyeceğim :icon_tup: sormak istediğim ve merak ettiğim sıcak iken 30'a indirseydik farkı ne olurdu bu araçlarda? tıpkı 40 psi daki hali gibi aşınma ve tutunma sorunu mu olur ?

997TT
25-09-2014, 11:01
Zaten sıcakken 32 ye ındıreceksını ve asırı havayı alınca lastıgın ortası ve kenarları asırı asınmıs olmayacak.
Optımum yuzey temas edıcegı ıcın tutunma ıyı olacak,fren gucu artıcak vs vs.
Mutlaka yapın :)

Zero
25-09-2014, 12:49
Murat beyin dedigi cok dogru iceride 1 -2 tur isitip ardindan ideal basinca indirip devam etmek dogru basincla tur atmaniza boylelikle duzgun asinma ve dogru yol tutusa sebep olacak. Hava sicakligi, aracin cekisi (on arka veya 4), kullanim sekliniz, lastigin isi kontrolu vs vs ye gore degisecektir kac az kac fazla hava basmaniz gerektigi eger pite girip duzeltip devam etme sansiniz yoksa. Bu durumda cekisin oldugu lastige 4 5 psi az, cekisin olmadigi lastiklere 2 3 psi az basabilirsiniz yaklasik olarak.

caann
25-09-2014, 13:29
Murat beyin dedigi cok dogru iceride 1 -2 tur isitip ardindan ideal basinca indirip devam etmek dogru basincla tur atmaniza boylelikle duzgun asinma ve dogru yol tutusa sebep olacak. Hava sicakligi, aracin cekisi (on arka veya 4), kullanim sekliniz, lastigin isi kontrolu vs vs ye gore degisecektir kac az kac fazla hava basmaniz gerektigi eger pite girip duzeltip devam etme sansiniz yoksa. Bu durumda cekisin oldugu lastige 4 5 psi az, cekisin olmadigi lastiklere 2 3 psi az basabilirsiniz yaklasik olarak.

Zaten sıcakken 32 ye ındıreceksını ve asırı havayı alınca lastıgın ortası ve kenarları asırı asınmıs olmayacak.
Optımum yuzey temas edıcegı ıcın tutunma ıyı olacak,fren gucu artıcak vs vs.
Mutlaka yapın :)

teşekkürler ;)

997TT
25-09-2014, 16:53
28 hava 2 tur sonra zateb 34-35 olucaktır.
22 cıkamazsın,topuklar deforme olr.
Yanı duzgun yol tutus ve ıyı zaman ıcın,ya ılk 3 tur hot lap yada ıcerı gırıp hava kontrolu....