PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : siz olsanız bu işe girermisiniz?

evotolka
01-10-2014, 12:36
Hepiniz merhabalar 1 aydır bu iş için baya araştırma yapıyorum.cnr expoda yapılan bayilik fuarına kadar gittim sırf standlarını göreyim oradaki yeri nasıl içimdeki soru işaretleri gitsin diye.şimdi gelelim bu chitir chicken nedir? KFC olarak bilinen kovayla soslu kanadın türk versiyonu.tat olarak kfcden bile daha iyi.sosları gayet iyi kfcdeki kadar acı degil ve tavuk sıcakken bile rahatca yiyebiliyosunuz.menü fiyatlarıda seçenekleride gayet güzel.düşündüğüm şehirde 40-50 bin öğrenci var ve alternatif başka bu işi yapan yer yok.chıtır chicken francising şeklinde ve kfc nasılsa çalışma şekilleride aynıdır.yatırım maliyeti olarak metrekaresi 1000 tldir.acıcagınız dükkanın büyüklüğüne göre fiyat değişiyor.herşey anahtar teslim olarak olucak.sizce bu işe girilirmi siz olsanız ne yaparsınız? menüleri www.chitirchicken.com.tr adresinden görebilrsiniz daha iyi fikir olması için.

kelalper
01-10-2014, 13:56
Bu ülkede marka önemli yoksa altın kaplayıpta satsan bu millet almaz. Arabistanda AL BAIK vardır tavukçu. İnanılmaz lezzetlidir orada KFC yi yerden yere vurur satış rakkamları. Tavuklarını kendi yetiştirir. Türkiyeye döndükten sonra açmayı çok denedim. Adamların cevabı Türkiye de avrupada kalite ve lezzet çok önemli değil marka bilinirlik önemli. O nedenle o pazara girmeyi düşünmüyoruz dediler. KFC nin burada panini diye sattığını onlar orada 2005 de yok satıyordu. Almak için sırada bekliyordun 5 dakika.

HaKo
01-10-2014, 13:58
ilk defa duyuyorum ismini. Frençayz seçenekleri uygunsa girilir. Yoksa hiç bilinmeyen bir markaya servet ödemeye gerek yok. Zaten şimdi şirketler malını satmak yerine frençhaise satıyorlar yeni çakallık bu. İyi tartıp biçin marka değeri / ücret eğrisini.

oğuz
01-10-2014, 14:08
Fena durmuyor bence,büyümeyi ne kadar hedefliyorlar ne kadar reklam yapacaklar..Siz bayiler için bunlar önemli olan..m2 fiyatı pahalı değil mi ? girilebilir ama yer de önemli tabi

Anıl E.
01-10-2014, 14:11
Aydın kuşadası sanırım ?

Sitelerine girdim daha önce görüp duymamıştım ama hareketlenir gibi duruyor , fazla bir bütçe ayrılmıyorsa risk'e değer .

onursumer
01-10-2014, 14:18
Cok yuksek butce gerekiyorsa satis fiyatlarida ogrenciye uyuyorsa kendini rahatlkla amorti edebilir yer cok onemli

Volkann
01-10-2014, 14:35
m2 fiyatı bana biraz pahalı geldi.şehir olarak nereyi düşünüyorsunuz ilçelerle birlikte 40-50 bin öğrenci size yetmeyebilir ama sadece kampüs öğrencisiyse durum değişebilir;birde şehrin kendi nufusuda önemli.menü fiyatları ideal satılabilir fiyatlar fakat ürünler bana biraz popeyes çakması gibi geldi :)

Eyüp
01-10-2014, 15:28
Bu ülkede marka önemli yoksa altın kaplayıpta satsan bu millet almaz. Arabistanda AL BAIK vardır tavukçu. İnanılmaz lezzetlidir orada KFC yi yerden yere vurur satış rakkamları. Tavuklarını kendi yetiştirir. Türkiyeye döndükten sonra açmayı çok denedim. Adamların cevabı Türkiye de avrupada kalite ve lezzet çok önemli değil marka bilinirlik önemli. O nedenle o pazara girmeyi düşünmüyoruz dediler. KFC nin burada panini diye sattığını onlar orada 2005 de yok satıyordu. Almak için sırada bekliyordun 5 dakika.

İlk cümle aslında herşeyi özetliyor..Girilir , girilmez diye birşey yok fakat ne kadar sürede kendini amorti edeceği ve ne kadar kar sağlayacağı önemli olan.

Lokasyon iyi olmadığı zaman bazen markalar bile kazandıramazken (burgerking) ismi henüz daha yeni yeni duyulmaya başlayan bir firma ne kadar kazandırır :)

rebelh
01-10-2014, 15:42
m2 bin tl iyi hesaplanmalı bizim burada bir şubesi var çok dolu görmüyorum ama pakette çıkıolar ve yaklaşık 1 senedir falan faal 50-60 m2 bir dükkanla merkezi bir konumda olabilir ama çok kaliteli bir dizayn söz konusu değil

Ertekin
01-10-2014, 15:50
Ben olsam girmem..İş konularında risk i sevmiyorum.

srdralc
01-10-2014, 16:33

Hac ve Umreye giden en yaşlı insan bile bilir aslında Al Baik'i ama El Beyk diye açman lazım abi burada yoksa kimse tanımaz o markayı :D

suprolla
01-10-2014, 17:02
menü fiyatları kfc den pek farklı değil
türk insanı tadına değilde markasına bakarak iş yapar...özellikle öğrenci bol demişsiniz ama ucuzda değil ki öğrenciyi çeksin :)

S.Özeren
01-10-2014, 17:11
m2 fiyatı banada çok geldi

evotolka
01-10-2014, 17:36
çevre illerle değil sadece kampüs olarak 40-50 bin öğrenci var.çevre illeride katarsak 5bin civarıda orda olur ama onlar pek fayda sağlamaz.popeyes sosu olsun tavugu olsun berbat.tek rakip olarak şuan kfc var ki oda zaten acıcagımız yerde yok ve 1.2 milyon lirayada oraya kimse kfc açmaz :) reklam konusuna gelince zaten chıtır chickeni satın alan kişiler asıl işi reklamcılık.dominosun acıkınca kafan dominosa gider sloganını bulup dominosa iyi paraya satan kişiler.2015de yerel tw kanallarında reklam verme aşamasındalar.3 ayda bile gerçekten çok değişim var.o gördüğünüz şubelerin hepsi mayy gıdaya geçilmeden önceki olan şubeler ve suan konsept tamamen değişti ve herşeyde belirli sistem getirildi.metrekaresi diger franchising bayiliklerine göre bence normal.

bkaraca
01-10-2014, 17:39
Siz zaten olayı kafanızda bitirmissiniz, ama ne olursa olsun öğrenci ucuzluğu da göz önüne alır.Fiyatlar maaşallah b.k . Ve m.c den yüksek.Hakkınızda hayırlısı olsun.

ersandeniz
01-10-2014, 18:07
Siz zaten olayı kafanızda bitirmissiniz, ama ne olursa olsun öğrenci ucuzluğu da göz önüne alır.Fiyatlar maaşallah b.k . Ve m.c den yüksek.Hakkınızda hayırlısı olsun.
+1
o kadar kafada bitirilmiş ki, neredeyse reklam olduğunu düşüneceğim :)

Eren G.
01-10-2014, 18:10
Ogrenciyim her gun en az 2 ogun disardan yiyorum. Hep farkli seyler tuketmeye yeni yerler de bulmaya calisirim. Ama su fiyatlardan burnumun dibinde olsa gidip denemem zorunlu kalmadikca/ biri cok ovup merak ettirmedikce. Hangi il bilmiyorum acmayi istediginiz yer ama bir gozden gecirin mini menu fiyatina subwayde sandvic icecek cookie aliyorsunuz. Ortalama bir ortalama menu fiyatina ogrencilerin cogu 15 tl bandina diger fast food zincirlerinin menulerini ya da pideci kebapcilari tercih eder.

evotolka
01-10-2014, 18:17
ewt bir çok şeyi kafamda bitirdim sayılır ama son kez birde toplu düşünceyi görmek anlamında sorma ihtiyacı duydum.menülere gelince tabiki hergün aynı şeyi yemelerini beklemiyorum o fiyatlara.benim amacım alternatif olarak insanların farklı yer arayışlarına nasıl cevap verebilirim düşüncesi.yoksa hiç bir ögrenci her gün 15tllik bir menü yemez yiyemez.pizzadan burgerdan başka birşey yok düşündüğüm yerde.amaç farklılık olarak nasıl kazanç sağlayabilcegi

kunteper
01-10-2014, 18:29
Abi en cok para ogrencide :D,
ortalama bi yerde ortalama bi fiyata az kisi yer, guzel bi yere, bi mekana ise ogrenciler dolusur.

Ogrenci az gider disari, gittiginde de paraya bakmaz pek.

Eger yoksa hatay doner durum isine girin derim, istanbulda 1-2 senedir cok moda. Hepsi ful cekiyor.

AdemAr
01-10-2014, 18:37
sende git kıtır chicken aç ne farkı var çıtır chickenden... marka her zaman sattırır... m2 1000 tl nedir ayıp adı sanı duyulmamış marka.. ohh ne ala millet ne guzel paralar kazanıyor

yesil
01-10-2014, 18:41
Fiyatları kfc seviyesinde hatta daha bile pahalı, bence öğrenciye pahalı gelecektir. 3,5 4 liraya tavuk dürümcüler varken öğrenci tavuklu bir hamburgere 15 tl vermez düşüncesindeyim. chıtır chicken'ı geçtim kfc'ye bile para vermez. Zaten ben öğrenciye yönelik çalışan kfc de görmedim izmir bölgesinde. geneli üst kesime hitap eden avm ve caddelerde.

Dodoo
01-10-2014, 18:44
Bahsedildigi gibi 15lira falan ize bir menu o işten pek hayir gelmez gibi.

evotolka
01-10-2014, 18:47
onuda düşündüm kendi ismimi kendimi koyup öyle açmayı ama tavuga batırdıgıınız sos hergün aynı olmuyo.biraz bi noktasında az veya cok koysanız tadı direk değişiyor.benim amacım tavugu nerden alıcam sosu her gün nasıl tutturcam degilde daha incik boncuksuz hazır olup sdece satışa sunulması.burda ben hambuergerden bir şey beklemiyorum benim tek amacım kova.onu tutturmak.

darkmoon
01-10-2014, 18:54
Bu Franchising tutkusu nedir bilmiyorum... çevremdeki şu son 15 yılda franchise alan akrabalarım ve arkadaşlarımda dahil herkes ama istisnasız herkes sadece gıda değil giyimde dahil dükkanlarını ya devir etti ya kapattı.. bu bir kıyaslama değil tabi ama kendi markanızı oluşturmanız iyi ve kaliteli iş güzel lezzet ve iyi bir müşteri ilişkisi yakalandımı zor olmıycağı kanısındayım.. sokak arasındaki ufacık restaurantlar evlere servisten çok iyi iş yapıyorlar.. ben bile iyi sadık yarı yolda bırakmıycak bir usta bulsam düşünürdüm..

evotolka
01-10-2014, 18:59
o dediğiniz tabiki daha iyi olur kendi ismimle iyi bi yere gelmek tabiiki çok iyi.ama gıda sektöründe ustaya bağlı bir işe girersem yarın usta yarı yolda bıraktımı o dükkanı kapatmam lazım.fast food düşüncem bu iş için yıllarını aşcılıga vermiş birine ihtiyac duymamam ve yarı yolda bıraktıgında en azından kendiminde devam ettirebilcegimi ustasızda düşünmemdir.tabiki her işte olduğu gibi buda bir risk ve hemde benim için büyük bir risk.ama riske girmedende malesef bişe yapamıyoruz o yüzden düşüncelerinizi almak istedim

yesil
01-10-2014, 19:01
kovada ucuz değil ki. 25 liraya 12 tane kanat 2 tane ekmek menüsü var. İki kişi bu menüyle zor doyar. Herhangi bir pizzacıya gitse 25 liraya iki tane orta boy pizza + 1 lt lik içeçekle tıka basa doyabilir. Bu tarz yanlış yerlerde yanlış yatırımlarla açılıp kapanan çok fazla işletme var. bu işte kararlıysanız araştırmanızı iyi yapın. en basitinden anket hazırlayıp sokağa çıkıp hedef müşteriye sorular sorun. yemeğe ne kadar para harcadıklarını, yemek tercihlerini öğrenin. benim tavsiyem; eğer olay öğrenciye yönelik bir şey yapmaksa en düşük yatırım maliyetiyle açılabilecek, ürünlerin uygun fiyata satılacağı basit bir iş yapmanız. En basitinden poğaça, börek tarzı bir yer olabilir. öğrenci bölgelerince ciddi talep görüyor bu tarz yerler.

evotolka
01-10-2014, 19:05
ben sanırım tam anlatamadım ne demek istedigimi.benim amacım ahmetin mehmetin yaptıgı pizzacı börekci veya dürümcü degil.benim amacım insanlar için alternati bir gıda secenegi sunup sırf yenilige aç olan bi yer için yatırım yapmak.yoksa dediginiz 5 liralık menüler 3 liraya dürümcüler her köşe başında mevcut.benim amacım olmayan bir şeyi pazarlamak ve kar elde etmek

depence
01-10-2014, 19:09
Gıda sektörü devamlılığını getiren ve hiç bi zaman ölmeyen bi meslek .En ücra yerlerden başlayıp şehri parselleyen arkadaşlarımı bilirim biraz çevre, az sabır işin özü

rebelh
01-10-2014, 19:15
bence gir
forumlara iş danışıldığı zaman güzel cevaplar pek alınmıyor bunu 2-3 aydır tecrübe ediyorum
elindeki sermaye miktarı?
kira?
isim hakkı?
kuruluş giderleri?
personel giderleri?
lokasyon?
reklam giderleri?

kalemlerini güzelce hesapla kirası çok olan yerden korkma müsteriside çok olur baktın ki hesap + veriyor gir korkunun ecele faydası yok..

rebelh
01-10-2014, 19:16
hatta kosgeb girişimci desteği kullan öyle nette yazdığı kadar zor değil 2 arkadaşım aldı biri şimdi girişimci kredisi kullanıp makina alıcak

evotolka
01-10-2014, 19:20
bence gir
forumlara iş danışıldığı zaman güzel cevaplar pek alınmıyor bunu 2-3 aydır tecrübe ediyorum
elindeki sermaye miktarı?
kira?
isim hakkı?
kuruluş giderleri?
personel giderleri?
lokasyon?
reklam giderleri?

kalemlerini güzelce hesapla kirası çok olan yerden korkma müsteriside çok olur baktın ki hesap + veriyor gir korkunun ecele faydası yok..
evet hepsini araştırdım kaba taslak hesap kitap yaptık.kiradan korkmam kira düşükse korkarım neden düşük geçen insan sayısı azdır diye.kosgebide araştırdım banka gibi teminat istiyor.atıyorum 100 binllik kullancaksınız kosgeb destegini 200 milyarlık taşınamaz mal göstermeniz gerekiyor o yüzden uymadı.

rebelh
01-10-2014, 19:30
kredi için teminat istiyorlar doğru ama girişimcilikte 30bine kadar çeşitli giderlerin için hibe alabiliyorsun yanında üni mezunu çalıştırırsan maaşının yarısını toplamda 20bin olana kadar kosgeb ödüyor reklam gelirlerinin yarısını karşılıyor bence git önce sertifikanı al orada detaylıca anlatıyorlar ztn

RafetAraç
02-10-2014, 12:21
Hocam allah yardımcınız olsun siz zaten cok büyük heves etmissinz bu isi biz ne soylesek bos gelir. Ama yerinizde olsam kesinlikle adi sani duyulmamis bi markaya o kadar para baglamazdm.

tylan
02-10-2014, 12:38
mt2 1000 tl deli para hayatta değmez. Alper abinin de dediği gibi bu ülke de marka sattırır yaklaşık 3 aydır çanakkale de yeni kurulacak avm için marka franchising koşturuyorum bu markayı da araştırdım pek bir çekiciliğ yok bence sosları dedıgınız gibi güzel. Ama tavuk lezzeti bi KFC kadar guzel gelmedi bana

mert_can 41
02-10-2014, 13:16
Kosgeb için beli bir kurs veriliyo kosgeb bünyesinde devam zorunluluğu içeren ordan geçerseniz diploma veriliyo ve daha sonra kredi kulanılabiliyo aldığınız fatura kadar para veriyo falan filan :) iş için ise menü fiyatları pahlı burgerking tarzı bayilerden uzakta ve ünüversite yakını olursa tutabilir liseliler pek uğramaz kolej değilse :)

kunteper
02-10-2014, 18:42
Hatay doner diyorum tekrardan :D. Cidden besiktastaki Katik donere gidin bir bakin, capa yada yeni actilar farkli isimli bi hatay donerci o da dolu yeni olmasina ragmen.

Bide Frango var arastirin, ozel soslu durum donerler yapiyorlar. Mecidiyekoyde gecen sene kurdular. Surekli eve soyluyorduk 5 liraydi, ve soslu fln guzeldi

KFC varken ne gerek var 2 lira az diye baska fastfoodcuya gitmeye.

Ucuz yiceksem giderim donerciye durumcuye.

camsemih
02-10-2014, 19:44
popeyes a da zamanında tutmaz denmişti fakat izmirde harika iş yapıyor menüleride gayet uygundu . bunun menülerine baktığımda da aynı izlenimi görüyorum bence tutma şansı yüksek

R.I.P
02-10-2014, 19:59
sanırım hazır uygulanmışı aydında forum aydında var. ***** adnan menderes üniversitesinin dibinde ve bu çıtır chicken dan var. benim gördüğüm kadarı ile bir mcdonalds veya burger king gibi değil. her gördüğümde de bu adamlar niye hala kapatmadı diye düşünürüm

eraslanb
02-10-2014, 20:00
popeyes a da zamanında tutmaz denmişti fakat izmirde harika iş yapıyor menüleride gayet uygundu . bunun menülerine baktığımda da aynı izlenimi görüyorum bence tutma şansı yüksek

popeyes burgerking in markası diye biliyorum

evotolka
02-10-2014, 22:37
dediğim gibi şuan yeni konsepti olan bir şubeleri yok.hepsi eski konsept olan mayy gıdaaya geçilmeden önceki halleri.forum aydında bir şubeleri yok sökede var oda eski konsept el değişmeden önceki olan.araştırmaya devam ediyoruz bakalım sonuç ne göstericek iyi kötü yorumlar için teşekkürler