PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Innovate LC-1/LC-2/MTX-L wideband KALIBRASYON ve KABLOLAMA

Maxi
20-09-2008, 17:25
Free air calibration, (Temiz hava kalibrasyonu)
Zaman içerisinde ve kullanım sırasında hassasiseti kaybolan lambda sensörünü ,
kalibre ediyor ve ilk günkü hale getirmiş oluyorsunuz .

Bu kalibrasyonu 6 ayda 1 kere veya 10 bin km de 1 kere yapmak yeterlidir.

EYLUL 2013 UPDATE
Madde madde kalibrasyon sıralaması:

---------------------------------------
MTX-L için:
https://lh6.googleusercontent.com/-hzoWQgcK78k/Ukkjw4ptkSI/AAAAAAAAAzk/_nTf2YMcq-4/s800/MTXL.jpg
1-sensörü eksozdan sök
2-sensörün fişinide sök
3-kontağı aç ve 30 saniye bekle
4-kontağı kapa
5-sensörün fişini tak (eksoza takma sadece fişini tak)
6-kontağı aç 2 dakika bekle
7-kontağı kapa
8-sensörü eksoza tak (fişini sökmeden tak)
9-bitti

LC-1 için:
https://lh3.googleusercontent.com/-rruQYV9NlB8/UkkjxMz1m9I/AAAAAAAAAzw/Wv3ztl9dAVE/s800/lc1.jpg
1-sensörü eksozdan sök
2-sensörün fişinide sök
3-kontağı aç 30 saniye bekle
4-kontağı kapa
7-kontağı kapa 30 saniye bekle
8-kontağı aç 2 dakika bekle (hala sensör dışarda ve fişi takılı)
9-kalibrasyon butonuna 3 saniye bas ve bırak
10-kontağı kapa
11-sensörü eksoza tak (fişini sökmeden tak)
12-bitti

LC-2 için:
https://lh4.googleusercontent.com/-896XmcN1scU/UkkjwUe5r-I/AAAAAAAAAz0/I-OSwNaZ414/s800/LC2_.jpg
1-sensörü eksozdan sök
2-sensörün fişinide sök
3-kontağı aç 1 dakika bekle (bu sırada kırmızı led yanıp söner)
4-kontağı kapa
6-kontağı aç 2 dakika bekle (yeşil led yanıp söner ve en son sürekli yanar)
7-kontağı kapa
9-bitti

EYLUL 2013 UPDATE
LC-2 için Kablo Bağlantısı:
4 kabloludur (5 amperlik bir sigorta kullanınız)

Kirmizi: +12volt kontak
Siyah: Şase
Sarı: 0-5 volt analog çıkış.(Kullanılmayacak ise bantlayın)
Kahverengi: 0-1 volt o2 sensor simule cikisi.(Kullanılmayacak ise bantlayın)

HAZIRAN 2013 UPDATE
LC-1 için Kablo Bağlantısı:
elinizdeki lc-1 ürünü 6 yada 7 kablolu olabilir.
(5 amperlik bir sigorta kullanınız)
https://lh4.googleusercontent.com/-DCADm6xpVcQ/UkkjwUeF_rI/AAAAAAAAAzY/TytigjZxUMA/s800/LC-1_wiring_A.jpg

Mavi: Şase
Beyaz: Şase
Sari: 0-1 volt O2 sensor simule cikisi.(Kullanılmayacak ise bantlayın)
Kahve: 0-5 volt wideband çıkış.(Kullanılmayacak ise bantlayın)
Yeşil: (varsa) analog cikislarin şasesi.
Siyah: kalibrasyon kablosu (dikkat bu kablo şaseye gitmiyor!)

Kalibrasyon led ve butonu:
1 adet kirmizi led
1 adet buton
Ledin kirmizi kablosunu ve butonun bir ucunu siyah kabloya baglayin ve bantlayin..
Ledin diger ucu ile butonun diger ucunu saseye baglayin.
*Normal çalışmada led sürekli yanar, eğer düzenli bir biçimde yanıp sönüyorsa hata var demektir.
Bu yanıp-sönme sırasını takip edip kullanım kitapçığında hata karşılığını bulabilirsiniz.
örnek: Led 9 kere yanıp sönüyor -> akü voltajı çok düşük demektir.

0-5 volt çıkış:
Eğer elinizde analog 0-5volt girişli innovate marka göstergeniz varsa
yada aracınızdaki sonradan taktığınız beyine giriş verecekseniz
veya maxidisplay göstergeniz varsa kahverengi kabloyu kullanacaksınız.

LC-1 Bilgisayar bağlantısı:
(lc-1 cihazına bağlanmak,ayarlarına bakmak-değiştirmek yada değerleri bilgisayardan görmek için)
önce internet sitelerinden LOGWORKS ismindeki programı indirip yükleyin.
http://www.innovatemotorsports.com/support.php
"terminatör" adını verdikleri minik bir kulaklık jakı gibi soketin SERIAL IN kablosunda sürekli takılı olmalı
SERIAL OUT yazan yere cihaz ile birlikte gelen seri kabloyu takın.
notebookta seri giriş yoksa ucuz bir "serial to usb" çevirici satın alıp onun üzerinden bağlantı yapın.

Not:
Bilgisayar üzerinden kalibrasyon yapılamaz. (sadece kalibrasyon sıfırlanır-resetlenir)
olur diyenlere kulak asmayınız.
kalibrasyon yapmak için yukarıda yazdıklarımı takip ediniz.

terminator:
https://lh4.googleusercontent.com/-0JeefJimm9s/UbLS17Pe_iI/AAAAAAAAAlY/gkmVJ7Q-Y08/s288/terminator_plug.jpg

seri kablo:
https://lh5.googleusercontent.com/--TY1G3ieJg0/UbLSyPKmYpI/AAAAAAAAAlQ/9eNXjVyFJkU/s800/lc1_serial.jpg

seri to usb çevirici:
https://lh6.googleusercontent.com/-59MqPKa7-Lg/UbLUO6dwObI/AAAAAAAAAlo/IHGMcDO4fxI/s800/usb%2520to%2520serial%2520adaptor.jpg

MaxiGauges

( Kopyala/yapıştır yaparak kendi sayfanıza aldığınız döküman ve yazıları
nereden ve kimden aldığınızı belirtin.. şerefsiz olmayın, adam olun! )

Oz`
22-09-2008, 10:38
teşekkürler Hakan :)

3rk4n
22-09-2008, 10:48
Teşekkürler bu güzel bilgiler için

Maxi
22-09-2008, 12:35
teşekkürler Hakan :)

rica ..:)

genel bölümündeki yazılarıda buraya ekledim ,
orası silinebilir diye düşünüyorum ,aynısı sonuçta

slm

brutal
20-02-2009, 17:37
ozaman bir soru da benden :)
"free air calibration" denilen bu kalibrasyonda soluduğumuz havadaki oksijen miktarını baz alıyor. normal olarak atmosferin % 20.946 sı o2 dir fakat bu bölgeden bölgeye değişirmi sizce? eğer değişiyorsa "free air calibration" nekadar doğru çıkar?

wideband araştırırken çok aklıma takılmıştı bide sizin aklınızı karıştırayım.

dragstar
23-02-2009, 21:01
paylaşım için teşekkürler

zuupermen
09-03-2009, 19:52
bilgiler icin tesekkurler :)

Maxi
11-05-2009, 16:12
ozaman bir soru da benden :)
"free air calibration" denilen bu kalibrasyonda soluduğumuz havadaki oksijen miktarını baz alıyor. normal olarak atmosferin % 20.946 sı o2 dir fakat bu bölgeden bölgeye değişirmi sizce? eğer değişiyorsa "free air calibration" nekadar doğru çıkar?

wideband araştırırken çok aklıma takılmıştı bide sizin aklınızı karıştırayım.

geç cevap için kusura bakmayın ,gerçi tam net bir cevapta veremem ama sanırım o kadar hassasiyet gerekmiyor wideband sensörleri için , tam nette bir şey diyemiyorum .

bir senaryo yazayım hemen ,
mesela iki kişi wideband cihazı aldı diyelim ,
biri alp dağlarında isviçrede yaşıyor ,yüksek rakımda ..
diğeride istanbulda ,deniz seviyesinde .

şimdi ,bu iki bölgedeki havadaki oksijen miktarı aynı değil ,
(ne kadar etkiler bilemiyorum ama) şunu biliyorum ,
wideband sensörünün kalibrasyonu üretilirken bosch fabrikasında yapılıyor ,
orasıda muhtemelen almanyada bir yer ?

eğer free air kalibrasyon seçeneğimiz varsa ne ala ,bunları düşünmemize gerek yok,
çünkü yaşadığımız yer neresi olursa olsun o ortama göre kalibrasyonumuzu yaparız,
adam her 2 günde alp dağlarından istanbula gelmeyeceğine ve arabamızda aynı havayı soluduğuna yani yaptığımız kalibrasyona göre set edildiğinden dolayı problem yok diye düşünüyorum sonuçta lambda, eksozdan çıkan oksijeni normal havadaki miktarla kıyaslıyor. :soru:

khan
11-05-2009, 22:17
hakanin aciklamasina bir seyler ekliyeyim, butun yuksekliklerde atmosferdeki oksijen seviyesi aynidir degismez 20.946 degisen sey ise oksijen molekullerindeki yogunluk. yani yukseklik arttikca hava basinci dustugu icin molekullerdeki yogunluk azalir buna bagli olarak birim basina duzen oksijen azalir.

sonuc olarak widebandlerde yuzdesel olarak olcum yaptigi icin her yerde aynidir yuzde, sapma olmaz. Fakat 1500 metreye kadar belirgin bir mudahale gerekmez iken, 1500 metre uzerinde ayarlar elden gecmelidir. Cunku oksijen yogunlugunun dusuk olmasindan dolayi ayni afr oraninda alinan oksijen daha dusuktur, arabayi biraz daha fakir yurutmek icab eder.

Maxi
12-05-2009, 09:18
evet öyleyse gereksiz yere fazla detay düşünmüşüz ,
demekki yükseklikle ilgili bir sıkıntı zaten yok denecek kadar az .

bölgeden bölgeye değişmeside o kadar etkilemeyen bir detay anlaşılan ,

en üstte yazdığım gibi zaten free air cal olayını firma sersör üzerindeki direncin zaman içinde değerinin değişmesine karşılık bir önlem olarak düşünmüş ,asıl neden bu .

"sensör içerisindeki direncin değeri zaman içerisinde ısı ,dış etkenler gibi bir takım nedenlerden dolayı değişiyor olabilir"

birde eklemek isterimki ,

ben başkasının ipiyle kuyuya inmeyi sevmem,
sonuçta ortada bir firmanın yaptığı diğerlerinden farklı bir yapı var ,
en doğrusu deneyip görmektir ama bana mantıklı geliyor bir elektronikçi olarak,
çünkü diğer seçenek zaten en kolayı,

üretici kalibrasyon direncini koymuş, ondan faydalanmak için extra birşey yapmaya gerek yok,
ama bunda adam fazladan yazılımla uğraşmış, fazladan donanımla uğraşmış ve ek olarak calibration için düğme falan veriyor,

vardır bir bit yeniği yani bu işin içinde ,
kimse böyle bir yükün altına girmez yoksa ,

yük diyorum çünkü, millet atlamıyormu hemen "aaaa o markada bir sürü detay var, yok kalibrasyon yapıyorsun, uğraşıyorsun, bak ötekinde ayar yok birşey yok ne güseel ! " bu bir olumsuzluk değilmiz sizce herkes böyle düşünüyorken satış aşamasında ? adam niye yapmasınki kalibrasyonsuz wideband cihazı, sanki çokmu zor ?? iyi düşünmek lazım .

NOT: benim bu markayla ilgili bir çıkarım yok, yaptığım göstergelere, bütün wideband cihazları takılabilmektedir ,setup ında marka seçeneği var, yanlış anlama olmasın .

bir kaç resim çektim bendeki bozuk sensör üzerinde ,
calibration direnci nerede diye merak eden olursa ;

http://img16.imageshack.us/img16/4742/45833688.jpg

http://img19.imageshack.us/img19/4159/82357456.jpg

Ranthor
13-05-2009, 11:13
Arada bir kalibrasyon sensörünü değiştirmek mi? yoksa wideband sensörünü değiştirmek mi mantııklı...

Maxi
13-05-2009, 12:13
Arada bir kalibrasyon sensörünü değiştirmek mi? yoksa wideband sensörünü değiştirmek mi mantııklı...

eee yok ozan, en iyisi arabayı değiştirmek ,o daha garanti ,
hatta kıta falan değiştirmek kesin çözüm :hahaha: şaka şaka ,

sanırım yanlış anladın ,
kalibrasyon direnci değişebilen birşey değil ,wideband sensörüne entegre geliyor .
ve her wideband sensörünün üzerindeki direnç o sensöre özel bir değerdedir,
fabrikada lazer ile hassas olarak değer veriliyor üretim aşamasında .

brutal
14-05-2009, 09:33
geç cevap için kusura bakmayın ,gerçi tam net bir cevapta veremem ama sanırım o kadar hassasiyet gerekmiyor wideband sensörleri için , tam nette bir şey diyemiyorum .

bir senaryo yazayım hemen ,
mesela iki kişi wideband cihazı aldı diyelim ,
biri alp dağlarında isviçrede yaşıyor ,yüksek rakımda ..
diğeride istanbulda ,deniz seviyesinde .

şimdi ,bu iki bölgedeki havadaki oksijen miktarı aynı değil ,
(ne kadar etkiler bilemiyorum ama) şunu biliyorum ,
wideband sensörünün kalibrasyonu üretilirken bosch fabrikasında yapılıyor ,
orasıda muhtemelen almanyada bir yer ?

eğer free air kalibrasyon seçeneğimiz varsa ne ala ,bunları düşünmemize gerek yok,
çünkü yaşadığımız yer neresi olursa olsun o ortama göre kalibrasyonumuzu yaparız,
adam her 2 günde alp dağlarından istanbula gelmeyeceğine ve arabamızda aynı havayı soluduğuna yani yaptığımız kalibrasyona göre set edildiğinden dolayı problem yok diye düşünüyorum sonuçta lambda, eksozdan çıkan oksijeni normal havadaki miktarla kıyaslıyor. :soru:

Üstad açıklama ve diğer cevaplar için teşekkürler. benim anlatmak istediğim kirli şehir havası ile dağ havası kıyaslamasıydı. misal şehir içi %18 iken otobanda %20 olma ihtimalini sormuştum yoksa rakım arttıkça hava incelir fakat oran aynı kalır zaten. abartı da olsa hala aklımda kalan bir düşünce bu fakat çok takılacak bir durum değil.

Maxi
01-10-2011, 10:24
firma konu ile ilgili bir yazı yazmış

“Why do I need to calibrate the O2 sensor with Innovate products?” The answer is simple… Accuracy!

neden innovate ürünleri kalibrasyona ihtiyaç duyar?
cavap: doğruluk için

ingilizce yazı burada
"Why do I need to calibrate the O2 sensor with Innovate products?" The answer is simple… Accuracy! (http://www.innovatemotorsports.com/resources/whycalibrate.php)

brutal
01-10-2011, 11:02
firma konu ile ilgili bir yazı yazmış

“Why do I need to calibrate the O2 sensor with Innovate products?” The answer is simple… Accuracy!

neden innovate ürünleri kalibrasyona ihtiyaç duyar?
cavap: doğruluk için

ingilizce yazı burada
"Why do I need to calibrate the O2 sensor with Innovate products?" The answer is simple… Accuracy! (http://www.innovatemotorsports.com/resources/whycalibrate.php)

2 yıllık konuyu nasıl hortlattın ya :) bu süre zarfında ben 2. innovate imi aldım bile :)

Ome_RS
01-10-2011, 11:36
Benm aracımda da innovate var yağ basıncı baglıyım eksikleri gidereyim de bi kalibrasyon yapayım tesekür ederim bilgi için.

JDM VTİ
01-10-2011, 23:41
bende innovatecilere katıldım bekliyoruz bakalım widebandı.

bundan önce AEM kullanmıştım seviyordum memnundum dertsiz tasasız:D

dragstar kemal'in ısrarları ile innovate deniycez, detaylarını sevdim ama innovate'in mtx modelini aldım bu arada, bilgileriniz varsa paylaşırsanız sevinirim.

Maxi
02-10-2011, 09:44
2 yıllık konuyu nasıl hortlattın ya :) bu süre zarfında ben 2. innovate imi aldım bile :)

2 yıl geçmiş ama hala bana kalibrasyon nasıl yapılıyor diye soru soran var
demekki teknik konulara her zaman ihtiyaç duyuluyor

ayrıca kalibrasyon çok önemli, birşeyi görmek ile doğru görmek arasında fark var :D

brutal
02-10-2011, 14:40
2 yıl geçmiş ama hala bana kalibrasyon nasıl yapılıyor diye soru soran var
demekki teknik konulara her zaman ihtiyaç duyuluyor

ayrıca kalibrasyon çok önemli, birşeyi görmek ile doğru görmek arasında fark var :D

kabloları bile ezberledim ya gözüm kapalı takıyorum, aslında konunun başına birde tesisat şemasını koysan fena olmaz.

gurcell
02-10-2011, 14:44
Innovate hizli ama bas belasi. Yok kalibrasyon, yok xd16 ya seri uzerinden bagla, yok in yok out , yok su yok bu... En son gecen yarista sensor bozuldu bitti. Gecmis olsun.

Bu zamandan sonra kimse bana innovate aldiramaz valla...

Osman Bahadır
02-10-2011, 14:57
Innovative güzel cihazmış. Gayet mantıklı bir kalibrasyonu var. Üstelik sürekli manuel kalibre edilebilmesi de bence bir artı.

@Maxi; Detaylı açıklamaların için de teşekkür ederim.

Lakin 3.yönteme itirazım var.
3.yöntemde 2.yöntem simule edilmeye çalışılıyor. Ama benzinli bir araçta motor cutoff'da olsa dahi gaz kelebeği kapalı olacağından ve hava geçişi duracağından egsozda hala egsoz gazı vardır. Egsoz gazı bu şartlarda ancak araç viteste ve yol alırken kontak kapatılıp gaza basılarak kelebek açılmak suretiyle hava akışı sağlanarak egsozdan atılır ki bu da uygulamada risklidir. Ayrıca sıcak motor ve sıcak egsoz içindeki hava sıcaklığı da "free air" gibi olmayacaktır. Sıcaklık da oksijen ölçümünü olumsuz etkileyecektir.

Tüm bu sebeplerle 3.yöntemin düzgün kalibrasyon sağlayabileceğini düşünmüyorum.

Maxi
02-10-2011, 15:14
kabloları bile ezberledim ya gözüm kapalı takıyorum, aslında konunun başına birde tesisat şemasını koysan fena olmaz.

artık daha fazla birşey söylemek istemiyorum çünkü millet zannedecek beni innovatenin türkiye distrübütörü !

Ben bu yazıyı kalibrasyon sorunu yaşayan veya uğraşıp yapamayanlar için hazırladım o kadar, yoksa kim ne istiyorsa onu alsın.

zaten bağlantı şeması beraberinde gelen pdf dosyasında var.

Maxi
02-10-2011, 17:03
Innovative güzel cihazmış. Gayet mantıklı bir kalibrasyonu var. Üstelik sürekli manuel kalibre edilebilmesi de bence bir artı.

@Maxi; Detaylı açıklamaların için de teşekkür ederim.

Lakin 3.yönteme itirazım var.
3.yöntemde 2.yöntem simule edilmeye çalışılıyor. Ama benzinli bir araçta motor cutoff'da olsa dahi gaz kelebeği kapalı olacağından ve hava geçişi duracağından egsozda hala egsoz gazı vardır.

Tüm bu sebeplerle 3.yöntemin düzgün kalibrasyon sağlayabileceğini düşünmüyorum.

çok denedim oluyor
sana sanırım gaz kelebeği kapandığı için mantıklı gelmedi olay
"nereden temiz hava girecek motora?"

gaz kelebeği kapansa bile %100 hava geçişi durmuyor
rölantide çalışacakmış gibi minik bir hava kaçağı mutlaka oluyor
enjektörlerde kapandığı için eksozda hiç benzin kalmıyor saniyeler içinde

tabiki en güzeli sensörü söküp yapmak ama pratik değil işin doğrusu
ona bakarsanız arkadan elektrik süpürgesi ile eksoz gazını çekenlerde var

KA®ANLIK
04-10-2011, 16:23
Innovate fena hızlı, PC ye bağlayıp yavaşa da çevirdim ama arkadaş rolantide salise salise değerleri gösteriyor,

rolantide her saniye 14.2 -.14.4 14.5, 14.8 falan böyle devamlı değişiyor.

hiç 3 saniye aynı değerde kaldığını görmedim.

kalibrasyondamı bir sıkıntı var yoksa normal midir bütün innovate kullananlarda aynı mı acaba :)

model: LC-1 bu arada en güncel versiyon yüklü firmware olarak cihaza.

Maxi
04-10-2011, 21:02
güncel versiyon 1.10
eğer 1.20 diyorsanız o daha beta aşamasında
1.10 yükleyin bence

ben 1.10 firmware ile anormal bir rahatsızlık hatırlamıyorum hiç
en azından beni rahatsız eden bir durum olmadı

hızlımı ? evet (eskiden de lc-1 için yavaş diyorlardı, ilk firmware ile)

eğer sizde de böyleyse normal
LwRtiyMUTp8&feature=related

Schumi
04-10-2011, 21:22
Geçen sene aldığım ama hiç kullanmadığım AEM Wideband'ımı geçen hafta sattım. Sırf şu yeni çıkan Innovate MTX-L almak için. Arkadaşımda AEM var ama yavaş gibi geldi bize.

MTX-L Wideband O2 Digital Air/fuel Ratio Gauge (http://www.innovatemotorsports.com/products/MTXL.php)

brutal
05-10-2011, 00:07
Innovate fena hızlı, PC ye bağlayıp yavaşa da çevirdim ama arkadaş rolantide salise salise değerleri gösteriyor,

rolantide her saniye 14.2 -.14.4 14.5, 14.8 falan böyle devamlı değişiyor.

hiç 3 saniye aynı değerde kaldığını görmedim.

kalibrasyondamı bir sıkıntı var yoksa normal midir bütün innovate kullananlarda aynı mı acaba :)

model: LC-1 bu arada en güncel versiyon yüklü firmware olarak cihaza.

LC1 i bilgisayara bağlayıp data güncelleme modunu değiştirebiliyorsun, şu anda seninki anlık ta olabilir, onu azaltırsan atıyorum 1sn nin ortalamasını alır ve onu verir sana, yoksa çok hızlı bir şekilde anlık data da görebilirsin, bir arıza değil normal birşey. Hatta iyi bir tuner her silindiri neredeyse tek tek görebiliyor ;)

Osman Bahadır
05-10-2011, 00:14
Müthiş bir hız... Mükemmel birşeymiş vallahi. Çok hoşuma gitti. Tam istediğim gibi, anlık.

AEM ile takas etmek isteyen olursa hemen değişirim :)

senna
05-10-2011, 07:40
Müthiş bir hız... Mükemmel birşeymiş vallahi. Çok hoşuma gitti. Tam istediğim gibi, anlık.

AEM ile takas etmek isteyen olursa hemen değişirim :)

hızlı wideband için fjo, motec bakabilirsiniz ntk sensorlu

KA®ANLIK
05-10-2011, 08:13
güncel versiyon 1.10
eğer 1.20 diyorsanız o daha beta aşamasında
1.10 yükleyin bence

ben 1.10 firmware ile anormal bir rahatsızlık hatırlamıyorum hiç
en azından beni rahatsız eden bir durum olmadı

hızlımı ? evet (eskiden de lc-1 için yavaş diyorlardı, ilk firmware ile)

eğer sizde de böyleyse normal
LwRtiyMUTp8&feature=related

üstad aynen böyle, evet... bir sıkıntı yok yani. bu arada senin rolanti ile benim rolanti de aynı valla :D 14.2 ortalaması aşağı yukarı :)

LC1 i bilgisayara bağlayıp data güncelleme modunu değiştirebiliyorsun, şu anda seninki anlık ta olabilir, onu azaltırsan atıyorum 1sn nin ortalamasını alır ve onu verir sana, yoksa çok hızlı bir şekilde anlık data da görebilirsin, bir arıza değil normal birşey. Hatta iyi bir tuner her silindiri neredeyse tek tek görebiliyor ;)

biliyorum ilk mesajımda yazdım zaten, pc ye bağlayıp en yavaş konuma aldım sinyal süresini...

teşekkürler yine de,

Maxi
05-10-2011, 08:36
@brutal
o dediğin çıkış hız ayarı 0-5 volt analog çıkışında değilmi ?
ben normal seri çıkışta bir ayar hatırlamıyorum ?

@KA®ANLIK
bu araç benim değil, youtubede arattım bu geldi :)

Maxi
12-11-2012, 13:21
İlk sayfada yazanlara ek olarak daha basit anlatımı ile INNOVATE widebandların kalibrasyon açıklaması

MTX için:
1-sensörü eksozdan sök
2-sensörün fişinide sök
3-kontağı aç ve 30 saniye bekle
4-kontağı kapa
7-kontağı kapa
9-bitti

LC-1 için:
1-sensörü eksozdan sök
2-sensörün fişinide sök
4-kontağı kapa
10-kontağı kapa
12-bitti

http://www.innovatemotorsports.com/resources/whycalibrate.php

.

Bayrampaşalı
06-05-2013, 13:12
yeni konu açmadan burdan sormak ıstedım

innovate lc1 wideband kalibrasyonu yapılmıştı araçtan söküldü şimdi tekrar takınca bidaha kalibrasyon yapmak gerekıyomu acaba?

Murat
06-05-2013, 18:33
sensör göstergeden ayrı şekilde elektrik verilmedi ise gerek yok.

ama eskime payı nedeni ile yapman sağlıklı olur. madem hazır sökülmüş. dışarda bile yapabilirsin.

Maxi
08-06-2013, 09:02
ilk sayfaya kablolama ve bağlantı açıklaması eklendi.

Ome_RS
22-06-2013, 17:41
Bugun wideband bağlantısını yaptık ama şöyle bi sorunumuz var
Sensor sıfır beyınde sıkıntı yok yenı beyin
bağlantıyı komple yaptık olması gibi
ama saat ekranında su sekilde bı sıkıntı var
sensor bağlı olsada olmasada bu ekrandan çıkamıyorum

https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/1013428_10151667088194644_1166271411_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/1011377_10151667088939644_1948839146_n.jpg

beyin lc-1 gösterge xd-1

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/1013807_10151667107594644_575944993_n.jpg

sitesinden xd-1 ouick start baktım 3 kere bas 4. de 5sn basılı tut diyo denedim bisey olmadı cal ekranı yanıp sonuyo basılı tutunca elımı çekince yine -.-.- seklini alıyo
gösterge uzerındeki düğmeye basılı tutup kontağı açtığımda ekrafdaki tum kutucuklar yanmaya başlıyor mavı yesıl kırmızı olarak elimi düğmeden cektıgımde yine -.-.- seklini alıyor
ne kalibrasyon yapabiliyorum nede kalibrasyon yapılmadan yanlış da olsa değer görebiliyorum burda tıkanıp kaldık

bunun sıkıntısı ne olabilir bilgisi olan varsa yol gosterebılırmı

Maxi
22-06-2013, 17:57
xd-16 innovatenin seri data üzerinden çalışan göstergesi.
belliki bunun üzerinden calibrasyon proseduru işlemiyor şu an nedense.

öncelikle xd-16 sanki hiç yokmuş gibi düşünelim, sadece lc-1 var.
lc-1 tam kablo bağlantısı ne durumda şu an?
ve lc-1 tek başına kalibrasyon yapmaya çalışalım.

elinizdeki lc-1 ürünü 6 yada 7 kablolu olabilir
Mavi: Şase
Beyaz: Şase
Sari: 0-1 volt O2 sensor simule cikisi.(Genelde kullanılmaz bantlayın)
Kahve: 0-5 volt wideband çıkış.
Yeşil: (varsa) analog cikislarin şasesi.
Siyah: kalibrasyon kablosu (dikkat bu kablo şaseye gitmiyor!)

LC-1 için manuel kalibrasyon:
1-sensörü eksozdan sök
2-sensörün fişinide sök
4-kontağı kapa
10-kontağı kapa
12-bitti

Splendour
22-06-2013, 18:35
bendede benzer sıkıntı var sensörüm yeni 0 aldım.ama sürekli hata 8 i veriyor."sensör arızalı yada ısıtıcı kalibrasyonu eksik" kalibrasyonu yapıyoruz yine aynı hata ve sürekli 7.3 değeri görünüyor.kablo baglantıları en az 30 kere kontrol edildi.acaba versiondan yapabilirmi nette çoğu insan v1.1 in böyle şeyler yaptıgını söylüyor.

Ome_RS
22-06-2013, 18:54
Abi baglantisini burdn bakarak yaptik 6tane kablom var ama led ve swich yok onu elden tetikleme vererk yapmayi denedik ama sikintim ekrandan bisey gorememek ti

Maxi
22-06-2013, 19:13
dediğim gibi göstergeyi yok gibi düşünün
önce lc-1 düzgün çalışıyormu? kalibrasyonu tammı ona bakın.

gösterge olmadan seri port üzerinden kendi programı ile notebook ile kullanabilirsin lc-1 i.

Ome_RS
23-06-2013, 01:04
Tamam abi tesekkurler birde o sekilde denemeye calisiyim

inventor
12-09-2013, 13:27
bendede mtx-l modeli var belki size saçma gelecektir ama merak ettiğim için soruyorum kalibrasyon yaptıktan sonra neden sensörün soketini sökmeden takıyoruz kontağı kapattığımız için zaten enerjisi kesilmiş olmuyormu soketi söküp takmanın nasıl bir sakıncası olur. Sensörü takarken kontağı kapatmadanmı yerine takıyoruz

Maxi
12-09-2013, 16:18
bendede mtx-l modeli var belki size saçma gelecektir ama merak ettiğim için soruyorum kalibrasyon yaptıktan sonra neden sensörün soketini sökmeden takıyoruz kontağı kapattığımız için zaten enerjisi kesilmiş olmuyormu soketi söküp takmanın nasıl bir sakıncası olur. Sensörü takarken kontağı kapatmadanmı yerine takıyoruz

dediğin doğru tabi
yani kontak kapalıyken soketi söküp takabilirsin, o sırada kalibrasyon bozulmaz
ama pratikte işler öyle yürümediği için en doğru anlatım o
diğer türlü iş daha da karışıyor, kontak açanlar oluyor, takanın haberi olmadan bir anlık başkası açıp kapatmış oluyor, sonra olmuyor, cihaz bozuk diyenler oluyor falan filan.
bu şekilde hiç sıkıntı yok

inventor
15-09-2013, 13:58
Sizde haklısınız ben soketi söküp sensörü öyle taktım o yüzden sorayım dedim :)

Maxi
30-09-2013, 09:16
ilk sayfa güncellendi

tunerviper
30-09-2013, 09:24
Teşekkürler Hakan Abi. LC-2 kalibrasyonu için manualde E2 hatsı vermesi gerekli yazıyor sensör takılı değilken. Fakat ben sensörü söküp güç verdiğimde 7.4 yanıp sönüyor. Bağlantı ile ilgili bir problem olabilir mi?

Maxi
30-09-2013, 09:44
Teşekkürler Hakan Abi. LC-2 kalibrasyonu için manualde E2 hatsı vermesi gerekli yazıyor sensör takılı değilken. Fakat ben sensörü söküp güç verdiğimde 7.4 yanıp sönüyor. Bağlantı ile ilgili bir problem olabilir mi?

tam olarak şöyle olması lazımmış
sensörü söküp power verdiğinde yeşil led 2 saniye yanacak
sonra led kırmızıya dönecek ve iki şer bilink yapmaya devam edecek
bu şekilde cihazı en az 30 saniye çalışır bırakıp kapatın diyor.

hata 2: ısıtıcı uçları açık demek, yani sensor takılı değil gibi.

hata 7 çok farklı birşey, cihazda sorun olmasın?
bağlantıda ne sorun olabilirki toplam 4 tane kablo

KA®ANLIK
30-09-2013, 09:45
Abi LC-2 nin LC-1 veya MTX den farkı nedir ?

tunerviper
30-09-2013, 09:49
tam olarak şöyle olması lazımmış
sensörü söküp power verdiğinde yeşil led 2 saniye yanacak
sonra led kırmızıya dönecek ve iki şer bilink yapmaya devam edecek
bu şekilde cihazı en az 30 saniye çalışır bırakıp kapatın diyor.

hata 2: ısıtıcı uçları açık demek, yani sensor takılı değil gibi.

hata 7 çok farklı birşey, cihazda sorun olmasın?
bağlantıda ne sorun olabilirki toplam 4 tane kablo

Aynen dediğin gibi 2 sn yeşil yanıp sonra 1 er saniye arayla kırmızı led göz kırpıyor fakat E2 yazması gerekmiyor mu ekranda. Bende 7.4 yanıp sönüyor bu şekilde.

Maxi
30-09-2013, 09:51
Aynen dediğin gibi 2 sn yeşil yanıp sonra 1 er saniye arayla kırmızı led göz kırpıyor fakat E2 yazması gerekmiyor mu ekranda. Bende 7.4 yanıp sönüyor bu şekilde.

yok sanmam E2 yazsın
ekran dediğin notebook üzerindeki yazılımmı?

tunerviper
30-09-2013, 09:52
yok sanmam E2 yazsın
ekran dediğin notebook üzerindeki yazılımmı?

Hayır abi kendi göstergesi.

Maxi
30-09-2013, 09:54
Abi LC-2 nin LC-1 veya MTX den farkı nedir ?

lc-2 çıkalı 1 ay falan oldu sanırım
en son teknolojiymiş
dediklerine göre direk digital kontrollü olduğundan çok hızlı okuyor.
http://www.innovatemotorsports.com/resources/AN19_1.2.pdf

mtx-l de böyle fakat mtx-l gösterge ile birlikte
lc-2 yi, mtx-l nin göstergesiz hali gibi düşünebiliriz belki

lc-1 sanırım 2006 da çıktı?
ama bence hiç bir eksiği yok, hala sorunsuz çalışıyor benim arabada.

Maxi
30-09-2013, 09:57
Hayır abi kendi göstergesi.

kendi göstergesi dediğin hangisi?
tam linkini verirmisin

tunerviper
30-09-2013, 10:03
kendi göstergesi dediğin hangisi?
tam linkini verirmisin

http://i.ebayimg.com/t/Innovate-DB-Gauge-Red-Gauge-Only-3794-/00/s/MTAyNFgxMDI0/z/JfkAAOxyHBBSPIPN/$T2eC16F,!yMFIblFkNodBSPIPNSsEg~~60_12.JPG

Maxi
30-09-2013, 10:11
yok hayır bunda hata kodu falan yazmaz

tunerviper
30-09-2013, 10:12
ok o zaman ben panik yapıp kalibrasyonun içine ettim :) Akşam tekrar yapayım sensörü söküp.

Maxi
30-09-2013, 10:16
ok o zaman ben panik yapıp kalibrasyonun içine ettim :) Akşam tekrar yapayım sensörü söküp.

o göstege analog 0-5 volt kablosuna takılmıyormu?
nereden bilecek hataları? :)
girişe gelen 0 ile 5 volt arasında voltaj var sadece

tunerviper
30-09-2013, 10:28
o göstege analog 0-5 volt kablosuna takılmıyormu?
nereden bilecek hataları? :)
girişe gelen 0 ile 5 volt arasında voltaj var sadece

Ben bu videodaki gibi verecek zannettim. MTX-L aynı tip bağlanmıyor mu?

RKCbU1-IEb4
How to calibrate the MTX-L Digital Air/Fuel Ratio Gauge. - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=RKCbU1-IEb4)

Maxi
30-09-2013, 10:39
Ben bu videodaki gibi verecek zannettim. MTX-L aynı tip bağlanmıyor mu?

yok mtx-l farklı
onda gösterge+elektronik kontrol ünitesi aynı yerde
aynı aem eugo gibi

tunerviper
30-09-2013, 10:49
yok mtx-l farklı
onda gösterge+elektronik kontrol ünitesi aynı yerde
aynı aem eugo gibi
Hımm ok abi o zaman cihazda sorun yok sorun bende :)

alihan_27
21-12-2013, 20:19
innovate mtx-l sensörü, aem'e uyarmı? Bendeki aemin sensörünü değişeceğim.

Maxi
21-12-2013, 20:22
innovate mtx-l sensörü, aem'e uyarmı? Bendeki aemin sensörünü değişeceğim.

uymaz
aslında sensörler aynı sadece soket şekilleri farklı

alihan_27
21-12-2013, 20:27
uymaz
aslında sensörler aynı sadece soket şekilleri farklı

Abi sensör uyuyorsa önemli değil. Birde soket kısmını kesip biçerimde, birinde 3 kablo birinde 5 kablo çıkışı olursa nasıl bağlantı yaparım yoksa birebir aynımı kablo sayısı?

Maxi
21-12-2013, 21:07
Abi sensör uyuyorsa önemli değil. Birde soket kısmını kesip biçerimde, birinde 3 kablo birinde 5 kablo çıkışı olursa nasıl bağlantı yaparım yoksa birebir aynımı kablo sayısı?

%99 her firmanın kullandığı wideband sensörü bosch LSU4.2
hepsi 6 kablolu
birkaç model soket tipi var

sıkıntı şurada
her soket üzerinde fabrikada lazer ile işaretlenmiş kalibrasyon direnci var
onu buna takarsan kalibrasyonlar karışır

ama innovate bu kalibrasyon direncini kullanmıyor, aem kullanıyor
(o yüzden innovatede free air kalibrasyon diye bir şey var)

neyse uzun lafın kısası innovatenin sensörü aeme takarsan olmaz
çünkü eski soket üzerindeki direnç bozuk sensöre göre..

alihan_27
21-12-2013, 21:48
%99 her firmanın kullandığı wideband sensörü bosch LSU4.2
hepsi 6 kablolu
birkaç model soket tipi var

sıkıntı şurada
her soket üzerinde fabrikada lazer ile işaretlenmiş kalibrasyon direnci var
onu buna takarsan kalibrasyonlar karışır

ama innovate bu kalibrasyon direncini kullanmıyor, aem kullanıyor
(o yüzden innovatede free air kalibrasyon diye bir şey var)

neyse uzun lafın kısası innovatenin sensörü aeme takarsan olmaz
çünkü eski soket üzerindeki direnç bozuk sensöre göre..

Güzel ve detaylı anlatımın için teşekkür ederim sorun çözüldü sayende.:)

ceco
26-12-2013, 18:24
benim videband modelım bu Innovate Wideband -XD16
ekranda sadece E5 yazıyor kalıbrasyın yapsam duzelırmı? hangı secenekteki kalıbrasyonu yapmam dogru olur?

Maxi
26-12-2013, 18:31
benim videband modelım bu Innovate Wideband -XD16
ekranda sadece E5 yazıyor kalıbrasyın yapsam duzelırmı? hangı secenekteki kalıbrasyonu yapmam dogru olur?

XD-16 göstergedir
sizin wideband büyük ihtimalle LC-1
Error 5 hatasıda ya kablolarda kısa devre veya sensor bozuk demekmiş.

ceco
26-12-2013, 18:36
XD-16 göstergedir
sizin wideband büyük ihtimalle LC-1
Error 5 hatasıda ya kablolarda kısa devre veya sensor bozuk demekmiş.

2 3 gun oncesıne kadar dip gaz yaptıgımda E8 hatası veriyordu şimdi ise marş yapar yapmaz E5 çıkıyor ve hiç değişmiyor.

sanırım dediğiniz gibi sensör gitti. peki kalibrasyon denemem gerekirse hangı secenektekini yapayım?

ceco
26-12-2013, 18:38
https://www.google.com.tr/search?q=Innovate+Wideband+-XD16&rlz=1C2AOYE_enTR516TR522&tbm=isch&source=iu&imgil=4c0pj_IR5pHdwM%253A%253Bhttps%253A%252F%252F encrypted-tbn1.gstatic.com%252Fimages%253Fq%253Dtbn%253AANd9 GcRPP_BIbCDihYavTdvy-HiPu9tTFznKcUkCl5BJ3C3be7098GMB%253B780%253B328%25 3Bke-Wf9cEEu_DeM%253Bhttp%25253A%25252F%25252Fwww.innov atemotorsports.com%25252F&sa=X&ei=kmi8UtGfLqep0AX07oGoAQ&ved=0CEIQ9QEwAw&biw=1366&bih=629#facrc=_&imgdii=fPr8aFL6ySUaTM%3A%3BqHG80WQn6S6YqM%3BfPr8aF L6ySUaTM%3A&imgrc=fPr8aFL6ySUaTM%3A%3Bc3iqh0giCZCZTM%3Bhttp%25 3A%252F%252Fwww.z1auto.com%252Fimages%252Finnovate xd16.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.z1auto.com%252Fs ubmodel.asp%253Fmodel%253D350z%2526cat%253Denginem gmt%3B432%3B263

ekran aynı linkteki gibi

Maxi
26-12-2013, 18:49
dediğim gibi o wideband değil
o ekran..

sizin wideband lc-1 olması lazım
ilk sayfada açıklamaları var

sizin wideband bu olmalı
http://949racing.com/ProductImages/Innovate_LC1_Wideband.jpg

ceco
26-12-2013, 18:54
çok teşekürederim bilgilerinizden dolayı inip bi bakayım araca. ilk defa innovate kullanıyorum neymiş merak ettim.

Antalyalogy
19-01-2014, 19:33
Hakan Ağabey ellerine sağlık, son güncellemer ile çok aydınlatıcı olmuş..

Maxi
16-06-2014, 09:47
arkadaşlar merhaba
halen innovate LC-1 model wideband afr cihazına kalibrasyon yapamayan ve olmayıncada bu cihaz bozuk-yaramaz gibi kötüleyen insanlar var.
(genelde elektrikçiler)

bunun nedeni genelde 2 satır ingilizce bilmemek
gerçi ilk sayfada türkçe basit anlatımını madde madde yazdım
bu seferde nedeni "okumamak"

her cihaz elektrik verince çalışacak diye bir kural yoktur
bazı ayar ve kalibrasyonların yapılması gerekir, bu dünya kuralıdır
endüstride-fabrikalarda tüm ama tüm ölçüm cihazları belli aralıklarla kalibrasyona gider
bunun için kalibrasyon merkezleri vardır ve cihazlar ücret karşılığı kalibre edilir.

dolayısı ile kalibrasyon olayına sanki bir külfet yada problem gibi yaklaşanlara itibar etmeyin.
kalibrasyon faydalı birşeydir.

innovate firması yeni seri LC-2 cihazında bu kalibrasyon olayını zaten çok basitleştirmiş.
burada anlatmaya çalıştığım LC-1 modeli.
eğer arabanızda LC-1 wideband varsa şunu bilin ki o cihaz halen en iyi wideband cihazlarından bir tanesidir.

benim arabamda senelerdir LC-1 takılı ve çok memnunum.
(sanırım 2006 da almıştım, bu 2. sensör)
ben asla gidip kalibrasyon özelliği olmayan bir wideband almam
bu AEM cihazını kötülemek değil yada marka fanatikliği falan değil
AEM de kalibrasyonu olan cihaz çıkarsın benim için AEM 1 numara olur
banane innovateden.

civelek
03-01-2015, 11:26
Innovate widebandda statu diye bir isik.var yesil yaniyo ara ara duzeliyodu bu.ara hep.yesil yaniyo o neyin nesidir ??

Maxi
03-01-2015, 11:40
Innovate widebandda statu diye bir isik.var yesil yaniyo ara ara duzeliyodu bu.ara hep.yesil yaniyo o neyin nesidir ??

hangi model?

civelek
03-01-2015, 11:51
Mtx_l olmasi lazim abi sekil olarak ve kablolara bakarsam o arabanin uzeeindeydi aldigimda

Maxi
03-01-2015, 12:31
o ışık çalışma durumunu ve arıza varsa onu gösteriyordur.

burada hata kodları yazıyor, en altta
örnek
ışık 1 kere yanıp söndüyse:sensörün ısıtıcısı kısa devre
9 kere yanıp söndüyse: akü voltajı çok düşük
http://www.innovatemotorsports.com/support/manual/LC-2_Manual.pdf

ufuk_AEB
14-02-2015, 20:58
innovate mtx-l kullanıyorum,ilk başta gösterge sapıtıyor en fakire düşüyor,sonra en zengine sonra ortada duruyor ve en son e8 hata kodu veriyor.birkaç defa tarifiniz üzere kalibrasyon yaptım düzeliyor ama bir süre sonra yine sapıtıyor.sensör mü bitmiş ? yoksa bağlantıda bi sıkıntı varda şase vs. gibi durumlar olabilirmi ? sensör bozuk olsa kalibrasyon sonrası azda olsa düzelmezdi heralde ?

Maxi
15-02-2015, 06:41
innovate mtx-l kullanıyorum,ilk başta gösterge sapıtıyor en fakire düşüyor,sonra en zengine sonra ortada duruyor ve en son e8 hata kodu veriyor.birkaç defa tarifiniz üzere kalibrasyon yaptım düzeliyor ama bir süre sonra yine sapıtıyor.sensör mü bitmiş ? yoksa bağlantıda bi sıkıntı varda şase vs. gibi durumlar olabilirmi ? sensör bozuk olsa kalibrasyon sonrası azda olsa düzelmezdi heralde ?
ya sensor bozuk veya sensör motora çok yakın fazla ısınıyor.

ufuk_AEB
15-02-2015, 12:11
ya sensor bozuk veya sensör motora çok yakın fazla ısınıyor.

büyük turbo var araçta sensörle turbonun egsoz kısmının arası da 15-20 cm civarı, sensör çevresine bi şekilde ısı izolasyonu yaparım,yine aynı şey olursa sensör değişecek demekki...teşekkür ettim

drivertech
28-10-2015, 13:51
paylasiminiz icin tesekkurler . Mtx-l afr gostergem vat bir ara yukteyken e8 hatasi verip kesti kalibrasyonluk bir durum mudur sizce sitelerde arastirdim ama yabancilarda muallakta olarak gozukuyor bu kod ile ilgili, sensoru cikardigimizda balata spreyi tuz ruhu gibi o2 sensoru temizleme islemleri yapilsa bir zarari olur mu acaba tesekkurler bilgiler icin tekrar.

Maxi
28-10-2015, 14:54
E8 hatasını biliyorsunuz sensör bozulunca yada bozulmaya yakın veriyor
balata spreyi falan sensörü daha kötü bozar

sensör çok ısınırsa da e8 hatası verir
motora çok mu yakın boru üzerinde, fazla yakın ise geriye alın biraz
kalibrasyon yapılması tavsiye ediliyor

AhmetKaratay
19-07-2017, 16:29
106 gti aracım için wideband taktırmayı düşünüyorum güncel önerdiğiniz model marka hangisidir ve fiyatı nedir? Araçta oksijen sensörü iptali var sıkıntı olur mu?

Maxi
23-07-2017, 15:46
106 gti aracım için wideband taktırmayı düşünüyorum güncel önerdiğiniz model marka hangisidir ve fiyatı nedir? Araçta oksijen sensörü iptali var sıkıntı olur mu?

bildiğimiz kadarıyla şu an için aem x serisi veya innovate mtx-l plus modelleri piyasanın en iyileri
fiyatları bilemiyorum
aracın oksijen sensörünün olup olmaması bunu etkilemez

maybel
29-12-2019, 20:40
Merhaba aracımda ki innovate ekranında E5 hatası alıyorum.istanbulda kimse göstere bilirim ?

ardicli2000
30-12-2019, 09:34
Merhaba aracımda ki innovate ekranında E5 hatası alıyorum.istanbulda kimse göstere bilirim ?

Sensör kablosu kısa devre yapmış. Sensör kablosunu değiştirmeniz gerekiyor.
Bir diğer ihitmalde sensör de kısa devre var sensörü değiştirmeniz lazım.
İnşallah kablodur.

Error 5 Reference cell
circuit shorted
1. Short in sensor
cable
2. Short in sensor
1. Replace sensor cable.
2. Replace sensor.

maybel
31-12-2019, 00:23
İstanbul'da gösterebileceğim yer biliyormusunuz ? N11 sensörü buldum 549 TL