PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trafik adabını bilmeyen...

Frid
03-10-2014, 15:48
http://i48.tinypic.com/2hyif13.jpg

Sürücü kurslarında, görgü kurallarının anlatılacağı "trafik adabı" dersini geçemeyenlere, ehliyet verilmeyecek.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), sürücü kurslarında trafikte adabımuaşeretin anlatılacağı trafik adabı dersinin içeriğiyle ilgili çalışma başlattı. Kurslarda, trafik adabı dersini geçemeyenler, ehliyet alamayacak.

Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, trafikte sürücülerden yayaya kadar herkesin trafik adabıyla ve genel görgü kurallarıyla ilgili problemler yaşadığına dikkati çekti.

Hakkı olmadığı halde birbirinin önüne geçen, sinyal vermeden şerit değiştiren, emniyet şeridi ihlal eden, kavşakta sıra bekleyen aracın önüne geçen bir çok sürücü bulunduğunu dile getiren Yelkenci, "İnsanların birbirine saygı göstermedikleri, birbirlerinin haklarını çiğnedikleri, nezaket kurallarını hiçe saydıkları bir trafiğin içinde seyahat ediyoruz ve sürücü olan veya olmayan herkes evine zihinsel yorgunlukla dönüyor. Bunun sebebi insanların trafikte sürekli hakkını korumak için mücadele etmek zorunda kalması" dedi.

Yelkenci, insanların haklarını korumak için trafikte sürekli teyakkuz halinde bulunduğunu belirtti.

"Trafiğin bu hali bize yakışmıyor" diyen Yelkenci, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Doğan Cüceloğlu'nun çok güzel bir tanımlaması var. 'Bir milletin nasıl bir millet olduğunu anlamak istiyorsanız, trafiğine bakın' diye. Eğer bizim milletimizi trafiğin durumuna göre değerlendirecek olursak, sınıfta kaldığımızı söyleyebiliriz. İnsanlarımız kuralları biliyorlar. İşte kırmızı ışıkta geçmemeleri ve emniyet şeridini kullanmamaları gerektiğini, takip mesafesini... Ama bunları uygulamıyorlar.

http://www.cnnturk.com/haber/turkiye/trafik-adabini-bilmeyen-ehliyet-alamayacak

volkan_gs
03-10-2014, 16:08
Yeni ehliyet alanlara araç kullanmayı öğretsinler, adabı eksik kalsın.
Adabı kursla falan veremezler, biz çok küçük yaşlardan beri arabalara meraklı olduğumuz, yine küçük yaştan beri direksiyon başında olduğumuz ve bindiğimiz her araçta kullanan kişileri sürekli dikkatle takip ettiğimiz için trafik adabına sahibiz.

Kullandıkları arabanın alışveriş arabası olmadığını ve minimum 1 tonluk demir yığınlarıyla gezdiklerini öğretsinler yeter, biz gerekeni yapıp hakkımızı yedirmiyoruz zaten trafikte :)
Çünkü sabaha kadar kurs versen, otobanda 120 ile gidiyor diye sol şeridi kapatan yol vermeyen adama 'senden hızlı gelene yol vermen' gerektiğini öğretemezsinki.

Trafik adabı 180le giderken arkandan 200le gelen adama yol vermektir.
Trafik adabı karşındaki ters yönden bile gelse yokuş çıkıyorsa adama kolaylık göstermektir.
Bize böyle öğrettiler araba kullanmayı, 30 yaşından sonra araba gören kekolara bunu öğretemezsin.

canimrecepcim
03-10-2014, 16:16
Valla kurs sahibiyiz kendimi bildim bileli bu işin içindeyim diyeceğim şu ki yeni kayıt olacakların ilk sorduğu soru her zaman şudur " Derslere gelmesem olmaz mı ? ".

Uzun lafın kısası hiç bir faydası olmayacak.En fazla şansa bala geçerler veya çalışır geçerler yine de kimsenin dinlemeyeceği bir ders daha olur.Elbette istisnalar hariç.

rebeloghy
03-10-2014, 16:30
Adabı kursla falan veremezler, biz çok küçük yaşlardan beri arabalara meraklı olduğumuz, yine küçük yaştan beri direksiyon başında olduğumuz ve bindiğimiz her araçta kullanan kişileri sürekli dikkatle takip ettiğimiz için trafik adabına sahibiz.

Kullandıkları arabanın alışveriş arabası olmadığını ve minimum 1 tonluk demir yığınlarıyla gezdiklerini öğretsinler yeter, biz gerekeni yapıp hakkımızı yedirmiyoruz zaten trafikte :)
Çünkü sabaha kadar kurs versen, otobanda 120 ile gidiyor diye sol şeridi kapatan yol vermeyen adama 'senden hızlı gelene yol vermen' gerektiğini öğretemezsinki.

Trafik adabı karşındaki ters yönden bile gelse yokuş çıkıyorsa adama kolaylık göstermektir.
Bize böyle öğrettiler araba kullanmayı, 30 yaşından sonra araba gören kekolara bunu öğretemezsin.

Kesinlikle katılıyorum , önce insan ithal etmek gerek...

Frid
03-10-2014, 17:13
bence kurslarda verilen derslere katılmak mecburi olmalı.

dj_batukaan
03-10-2014, 19:36
ders, mers hikaye bu insan kalıbı değişmedikçe!!!
dün 5 kişi bi dobloda: Hem adamın önüne direksiyon kırıp hemde korna bastı diye kaputuna 5 kg. lık çekiçle saldıran adamlar gördüm hayvan oğlu hayvanlar.. buna ne dersi verirsen ver benim köpeğim bile adam olur onlar olmaz

Kadyr
03-10-2014, 19:39
Cok farkli seyler yapilmasi lazim yoksa alicam bi kamyon falan onume atladiginda biri hic frene basmicam bukadae bilincsiz suruculer olmaz arkadas ya.

Mpower
03-10-2014, 21:18
Şu sol şeridi kapatıp ağır ağır gidenlere ayar oluyorum korna bas sellektör yap adam hiç bir şekilde yol vermiyor aslında genel olarak kadınlar yapıyor bunu bide çok yaklaşınca aniden fren yapan tipleri var sonra iş kavgaya dönüyo

ege_c
03-10-2014, 21:44
#2 Helal...

B16
03-10-2014, 21:59

Eğer bu trafik adabıysa, siz yanlış anlamışsınız. Böyle adap olmaz.

İbrahim Erdem
03-10-2014, 22:25
Şu sol şeridi kapatıp ağır ağır gidenlere ayar oluyorum korna bas sellektör yap adam hiç bir şekilde yol vermiyor aslında genel olarak kadınlar yapıyor bunu bide çok yaklaşınca aniden fren yapan tipleri var sonra iş kavgaya dönüyo

Sol şeritte yavaş gidenlere ameirkada bazen eyaletlerde ceza yazılıyor.

Ama düz yolda şeridimde (en soldan değil) giderken arkadakinin tampona sıfır gitmesi ayar eder beni. Kavrama noktası üstünden fren pedalına biraz dokunup fren lambasını yakıp savuşturuyorum.

Draniela
03-10-2014, 22:30
Bu işin dersi olmaz bence.

Mesela ben sinirlenirim ama kimseye öyle bağırmamışımdır arabadan inmemişimdir hiç. Bazen harbiden cinlerim tepeme çıkıyor insan katil olur yani.

Yıllardır araba kullanıyorum hiç öyle olay yaşamadım en sonunda beni bile delirtti hıyarın biri. Resmen kaza yapmak istiyorum dedi. Olayı anlatamıyorum çünkü çok karışık ama şu kadar diyeyim 2 defa o kamyonet yüzünden kazadan zor kaçtım yapıştırdım uzadım sonra sağa ayrılacaktım yavaşladım adam geldi nasıl bağırıyor. Ben de bağırdım ne geldiyse ağzıma sonra ehliyeti nereden aldın dediğini duydum baya bi sövdüm hatta durdum dur dedim ama devam etti.

Bazen gerçekten delirtiyorlar.

ege_c
04-10-2014, 00:22
Adabı kursla falan veremezler [..]
..

Trafik adabi anlasilmaya calisilacak, sonradan kazanilacak ya da herkese göre farkli bir sey degil demek istiyor işte, örnegin sizin demek istenileni anlayamadiginiz gibi.. Ters yönden bile bile inadina yardirarak gelene yine de yol verilmek zorundadir demiyor.Trafik adabini bilen adam en kötü ihtimalle trafigin akiciligi için susar ya da uyarir ama yine de yol verir demek istiyor.Trafik adabini bilen adam göz temasi kurur, centilmenlik yapar, trafik kurallarını bazen abarti olmadigi sürece goz ardi edilebilir,pratik hareket eder, trafikte ,kitapta yazmayan, kursta ogretilmeyen, zorunlu olmayan incelikleri gösterir diyor, bu kazanim yaşla başla,günde kaç km yol yaptığınla, kac saatini trafikte gecirdiginle değil, küçük yaştan beri yaptığın gozlemlerle, kendini ne kadar gelistirebildiginle, içindeki inceliği,empatiyi, düşünme kabiliyetini trafige ne kadar yansitabildiginle alakalıdır diyor. Trafik adabindan bihaberler;siz sadece araçlarinizi mümkün mertebe düzgün sürün, biz ,sizin önünüze kedi köpek ya da makas atan bi araç firladiginda, daha erken farkeder, gaz keserek hamle yapmanız için yer acar,arkadan gelenleri de dörtlüleri yakarak uyaririz diyor.. ;)

Burak K.
04-10-2014, 00:32
Gelsinler bi antebe,trafikte 1 saat geçirsinler,adabı falan bırakıp trafikte katil olmama yolları adında ders anlatmaya başlarlar.

Kadyr
04-10-2014, 06:04
onune gec ani fren yap sonra gazla git akli basina geliyor genelde

DEJ
04-10-2014, 07:05

Nedir peki size göre?

Okan.A.A
04-10-2014, 07:13
Trafikte adap istiyorlarsa kiralık arabaları kaldırıcaklar yada takip edicekler.İzmirde 1 tane düzgün kullanan 34 plaka araba görmedim hepsi kasap gibi sözüm öyle kullananlara diğerleri yanlış anlamasın.İşin bide yaya gerçeği var kız kendisine kırmızı yanıyoken yola atlıyo , bide yavaş yavaş yürüyo korna çalınca hızlan diye hemen bide triplere giriyo anlamadım :D

ersandeniz
04-10-2014, 07:32
trafik adabı once yazılı kurallara uymakla başlar. Ama bizde adap, kurallara uymayanlara anlayış göstermek olarak anlaşılıyor..

Maxi
04-10-2014, 08:14
olay insanların ayılık seviyesi ile ters orantılı
yani kişi ne kadar ayı ise o kadar adap bilmez.
her yer ayı dolu, etrafımızı sardılar
böyle birşey için eğitim vermek bile düşündürücü değilmi?

vakti zamanında almanyaya gitmiştim 2 hafta
2 hafta araba kullandım 1 kere bile sinirlendiğimi hatırlamam.

K0213
04-10-2014, 08:46
Trafik kurslarında öğretilen her türlü kullanım kuralının ihlalinde cezai işlem uygulanırdı.

Şimdi de adap kuralları öğretilecek ve bu kurallara da uymayanlara yine cezai işlem uygulayacaklar gibime geliyor.

Yani kim tiker trafiğin adabını, milletin birbirine saygı göstermesini.

yeni ceza kalemi kapıda ;)

DEJ
04-10-2014, 09:26
Eğitim aileden geçer, küçük yaşta eğitilip/öğrenmedinmi ileride ne kadar eğitim verirsen ver, fos.

Volkan_gs nin sıraladığı gibi küçük yaşta büyüklerimizden öğrenirdik biz

Babamdan öğrendiklerimi sürücü kursundan öğrenemedim ben. Ülkemizdeki sürücü eğitimi fos çünkü. Ezberle sınava gir geç, unut

ontheair
04-10-2014, 10:28
Trafik kuralları trafik adabını sağlamak için var zaten. Tersten gelen adama yol vermek trafik adabı değildir. Anlayış göstermektir ama trafik adabı değildir.
Ekmek parası diye her haltı yiyen taksicilere, otobüsçülere harfiyat kamyonlarına da saygı gösterelim o zaman.

Bakırköy'e yeni adliyenin ön sınav güzergahı. Gelin görn haftaiçi. O kurs eğitmenlerinin hallerini. Kırmızı da geç diyen mi istersin, U dönüşü yapılmaz tabelasından döndüren mi? İlk önce kurslara bir çeki düzen versinler. Emekli kamyon şoföründen eğitmen olmaz bunu da birileri gerekli mercilere hatırlatsın.

TolgaEsentepe
04-10-2014, 10:33
ayna kullanmayı öğretsinler başka bişey istemem

B16
06-10-2014, 13:31
Nedir peki size göre?

Öncelikle kurallar'a saygılı olup taksici, minibüsçü gibi yeşil yanar yanmaz kornaya basmamaktır.
İnsanlar'ı rahatsız edicek seviye de yüksek müzik dinlememek, insanlar'ı uyarmaktır. Ters yönde biri geldiği zaman orasının ters olduğunu belirtmek ve kendi yolunuzu almaktır.

Geçen gün yavaş ilerliyen trafikte çekici önüme atladı, selektör yaptım ve yanına geçtim. Çekici'yi kullanan el, kol yapıp söylenmeye başlayıp "ne var" vb. tarzda cümleler kurdu. Tek söylediğim "sinyal ver yol senin olsun, başka birşey istemez" dedim. Arkadaş kusura bakma dedi. Sonra aynadan baktığım da ne zaman şerit değiştirse sinyal vermeye başladı.
Aslında saygılı ve anlayışlı olmaktır.