PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Rover 220 Turbo Projesi

tuncayakyz
11-10-2014, 22:36
Öncelikle herkese merhaba. 2010 yılında aracımı aldım ve o zaman maceramız başladı. Aracım Rover 220 Turbo Coupe.Fabrika çıkış gücü 200hp 236nM olan bir araç.Yıllar içinde çeşitli modifikasyon yaptım.Fakat bu son projemdeki tüm detayları ve geldiğim noktayı sizlerle paylaşmak istedim.

Bazı parçaları buradan bazı parçaları yurt dışından temin ettik.Gömleklerimiz burada özel yaptırıldı. Fotoğraflarda detayları paylaşmaya çalıştım.

Yazılım: MG-Remaps

Eksiklerimiz olsada güncel parça listemiz;

Wiseco 6649M85 9.3cr Piston 85mm,(Araç üzerinde 8,2cr denk gelmektedir.)
Willims H beam Kol,
Gömlekler bu proje için özel yaptırıldı.
Arp Kol ve Kapak Saplama,
Oem yağ pompası
Kızıl Yataklar
Full Port Polish
Bronz Balata
Garret Custom 50 A/R yataklı turbo
Custom turbo manifold
HKS 60mm External Westegate,
Racing intercooler,
Custom intercooler boruları
HKS Blow off,
Custom Down pipe,
Custom 76mm Egzoz,
Slim fan,
Rc 550cc enjektörler
Big Maxigauge Led Gösterge,
Msd 8202 Coil,
Magnecor plug wires
Greddy Egt Gauge,
Aem Wideband Gauge,
Hks Boost Gauge,
Greddy Profec Spec B1 EVC,
MaxiFCD,
Motobuild 2-6bar Fuel Regületör,
Walbro Fuel Pump,
Apexi Turbo Timer,

Frenlerde ufak bi dokunuş yapmayı unutmadık:)
Rover 620ti Kaliper&Taşıyıcı ve Rover 825ti 285mm Disk)

güncel videolar 6. sayfadadır.

ilk marş

https://www.youtube.com/watch?v=pyaYyvqYLJA

http://imagizer.imageshack.us/a/img538/2852/FVxa23.jpg
http://imagizer.imageshack.us/a/img673/6247/mNIC6i.jpg
http://imagizer.imageshack.us/a/img905/7982/5Nhj8I.jpg
http://imagizer.imageshack.us/a/img661/5328/ZgJyom.jpg
http://imagizer.imageshack.us/a/img661/7149/uOGZiC.jpg
http://imagizer.imageshack.us/a/img537/8954/mh0sKL.jpg
http://imagizer.imageshack.us/a/img908/2874/cauQai.jpg
http://imagizer.imageshack.us/a/img540/9617/qXKHNh.jpg
http://imagizer.imageshack.us/a/img901/7963/2qtwXv.jpg
http://imagizer.imageshack.us/a/img633/9942/sXW0Gd.jpg

dilbata
20-10-2014, 01:34
Maşallah bu sefer sağlam ve ciddi bir projeye benziyor.Allah utandırmasın diyelim.Sonucu merakla bekliyoruz.Çünkü çoğu arkadaşımıza faydalı bir proje olacağı kanaatindeyim.
Bu arada aklıma gelmişken bu aracı oem ecu suna nasıl yazılım yaptınız.Haritası var mı bu aracın? Bunlara yapılabiliyor mu acaba? Ayrıca gömlekler hakkında bilgi alabilir miyiz?Tşk ederim tekrar dan hayırlı olsun diyelim...

Sert@ç
20-10-2014, 01:46
Güzel bi proje frenlerinde düşünülmesi iyi olmuş ancak yeterli geleceğini sanmıyorum 310+ olmalı bence
Asıl merak ettiğim neden rover ? Çünkü oem parçası bile zor bulunurken hakkıyla bu şekilde turbolamak gerçekten cesaret işi

tuncayakyz
20-10-2014, 06:16
Güzel bi proje frenlerinde düşünülmesi iyi olmuş ancak yeterli geleceğini sanmıyorum 310+ olmalı bence
Asıl merak ettiğim neden rover ? Çünkü oem parçası bile zor bulunurken hakkıyla bu şekilde turbolamak gerçekten cesaret işi

Öncelikle tşk ederim.Evet frenleri bu şekilde upgrade yaptık.İngiltere'de çok örneğini gördüm.Bende aynısını uyguladım.Dediğin gibi 310+ olsa daha iyi olacaktır muhakkak ama bu düzeneği taşıyıcıları ile bulmak mesele biraz...Neden rover diye sormuşsunuz? İlk bu arabayı almayı düşündüğümde standart torsen kilitli difransiyel, 200bhp güç, kasanın dizaynı, biraz tarihçesi ve birazda uygun olması beni bu araca teşvik etti diyebilirim.Oem parça işine gelirsek çoğu parçası bulunuyor.Pek sıkıntı yok denilebilir.Özellikle ikinci el parçası bol olan bir araçtır.Son olarak turbolamak benim için yeni bir heyecan değil.Çünkü ilk turbo zevkini ve 200bhp gücü bana bu araç tattırdı.Araç ile biraz oynandığında ortaya çok şaşırtıcı süprizler çıkabiliyor.T16 bunun için gayet altyapısı sağlam bir motordur.İngilterede şuanda bir 220 nin 800hp lik örneği duruyor.

PriSOneR
20-10-2014, 08:01
Tuncay abi hayırlı olsun. Bu araç benim ilk göz ağrımdı turbo zevkine bu tomcat ile başlamıştım ve çok güzel günlerdi. Allah kazasız belasız binmeyi nasip etsin. Rodaj bu hafta başlıyor mu ?

Emre Ekrem
20-10-2014, 08:29
Maşallah kazasız belasız, bol fotoğraf ve güncelleme isterim.

altima
20-10-2014, 08:46
Tuncay slm.

arabana bi kere binmiştim hatırlarsan bi turbo olayı wardı kocaeline gelmiştim.
güzel hızlanıyor gerçekten şimdi bi ust levele geçiyorsun daha iyi olur inş.. ama o lpg yi çıkar lutfen :D

hayırlı olsun
Rıdvan :icon_tup:

MaXiGörKy
20-10-2014, 09:40
Maşallah bu sefer sağlam ve ciddi bir projeye benziyor.Allah utandırmasın diyelim.Sonucu merakla bekliyoruz.Çünkü çoğu arkadaşımıza faydalı bir proje olacağı kanaatindeyim.
Bu arada aklıma gelmişken bu aracı oem ecu suna nasıl yazılım yaptınız.Haritası var mı bu aracın? Bunlara yapılabiliyor mu acaba? Ayrıca gömlekler hakkında bilgi alabilir miyiz?Tşk ederim tekrar dan hayırlı olsun diyelim...

Bu aracın oem ecusuna yazılım yapılabiliyor. Büyük enejktör sürecekseniz biraz uğraşmak lazım. Gördüğünüz ilk marş videosunda, 550cc enjektörlerle sağlıklı bir şekilde oem ecu ile çalışıyor.

Bu ecu da dezavantaj daha büyük enjektörlerde yaşanmaktadır. Oem ecuyu tercih etmemin sebebi stabil olması ve günlük kullanıma tamamiyle uyum sağlamasıdır. Her zaman ilk tercihimi oem ecudan yana kullanırım:)

Standalone farklı bir daha gelişmiş ecuya geçsek daha mı iyi olur? Evet daha iyi olur. Ama bizim planladığımız setup da suan oem ecu yeterli.

Bu beyinde 2 barlıklık bir map sensorü mevcuttur. 1 bar boost görebilirisiniz maximum.
Fcd(fuel cut defender) dediğimiz cihazla basınç korumasını geçerek ayar yapmak mümkün.

Daha önceki setupda motor içinde sadece 8cr piston mevcuttu ve turbomuz ufaktı. 1.4 barda 274hp ve 376nm almıştık kısık avansta.

tuncayakyz
20-10-2014, 10:22
Tuncay slm.

arabana bi kere binmiştim hatırlarsan bi turbo olayı wardı kocaeline gelmiştim.
güzel hızlanıyor gerçekten şimdi bi ust levele geçiyorsun daha iyi olur inş.. ama o lpg yi çıkar lutfen :D

hayırlı olsun
Rıdvan :icon_tup:

Lpg yok artık söküldü..Takmam büyük bir hataydı.Ders oldu biraz...

EEE
20-10-2014, 22:18
Maşallah
Bende kanadin sokulmesi taraftariyim

tuncayakyz
21-10-2014, 00:40
Maşallah
Bende kanadin sokulmesi taraftariyim

Evet çevreden de kanat ile ilgili tepkiler alıyorum.Doğru bir tespit.Orjinal spoiler takılacak...

PriSOneR
21-10-2014, 07:12
Evet çevreden de kanat ile ilgili tepkiler alıyorum.Doğru bir tespit.Orjinal spoiler takılacak...

Abi benden aldığın dış görünüme çevirsen daha güzel duracağına eminim :)
http://i.hizliresim.com/ozp4Zq.jpg (http://hizliresim.com/ozp4Zq)

MaXiGörKy
21-10-2014, 07:34
sonunda kanattan kurtuluyoruz:))))

EEE
21-10-2014, 20:48

güzel bir jant yeter kasa yakışıklı zaten

tuncayakyz
21-10-2014, 20:57
güzel bir jant yeter kasa yakışıklı zaten

o zaman model tavsiye :)

EEE
21-10-2014, 21:09
o zaman model tavsiye :)
favorim te37 ve 5 kollu jantlardan güzel olanlarda olabilir

birde silindir kapak saplamalarını koysana millet görsün öyle saplama herkes göremez

tuncayakyz
21-10-2014, 22:00
http://imageshack.com/a/img904/9852/2nWogU.jpg
http://imageshack.com/a/img674/3964/xdn0ly.jpg
http://imageshack.com/a/img538/7684/Fdxezl.jpg

tuncayakyz
21-10-2014, 22:15
emme, intercool ve silikon hortumların montajını da tamamlamış olduk...

PriSOneR
22-10-2014, 16:20
emme, intercool ve silikon hortumların montajını da tamamlamış olduk...

Abi basınç ta hortumlar kaçırmasın ? çok fazla kelepçe var gibi

tuncayakyz
22-10-2014, 21:40
Abi basınç ta hortumlar kaçırmasın ? çok fazla kelepçe var gibi

hepsi kaliteli malzeme merak etme reis :D zaten basınç normalde 1 bar maximum da 1.2 gibi olacak herhangi bir değişiklik olmazsa tabiki...

XSi
22-10-2014, 21:50
Bu aracın oem ecusuna yazılım yapılabiliyor. Büyük enejktör sürecekseniz biraz uğraşmak lazım. Gördüğünüz ilk marş videosunda, 550cc enjektörlerle sağlıklı bir şekilde oem ecu ile çalışıyor.

Bu ecu da dezavantaj daha büyük enjektörlerde yaşanmaktadır. Oem ecuyu tercih etmemin sebebi stabil olması ve günlük kullanıma tamamiyle uyum sağlamasıdır. Her zaman ilk tercihimi oem ecudan yana kullanırım:)

Standalone farklı bir daha gelişmiş ecuya geçsek daha mı iyi olur? Evet daha iyi olur. Ama bizim planladığımız setup da suan oem ecu yeterli.

Bu beyinde 2 barlıklık bir map sensorü mevcuttur. 1 bar boost görebilirisiniz maximum.
Fcd(fuel cut defender) dediğimiz cihazla basınç korumasını geçerek ayar yapmak mümkün.

Daha önceki setupda motor içinde sadece 8cr piston mevcuttu ve turbomuz ufaktı. 1.4 barda 274hp ve 376nm almıştık kısık avansta.

3 barlık veya daha büyük kapasiteli bir map sensör kullanıp, yakıt ve ateşleme haritasını ona göre düzenlemek olası değil miydi?

tuncayakyz
22-10-2014, 22:08
benim ecu ile fazla bilgim yok ama şöyle söyleyebilirim map sensörü zaten ecunun içine montajlanmış 2 barlık bir map max. 1 bar boost a müsaade ediyor gerçi biz fcd ile çözdük işi ama rover ın ingiliz forumlarına üyeyim çok araştırma yaptım fakat ecu dışarıdan daha yüksek bir değerli map ı kalibre edemiyor. ingilizlerin tek yaptıkları dta s40 yada s60 ı direk bağlıyorlar çünkü connektör birebir motor connektörü ile aynı zaten gerekli açıklamayı görkem yapar birazdan...

MaXiGörKy
22-10-2014, 23:26
Bu beyine daha farklı bir map sensörü kalibre edilemiyor. Yurt dışında kimse map pack bile yapmıyor bu beyine, kimse uğraşmıyor. Ben kendim hazırladım map pack i ve yaptım bu aracı. Oem ecular, standalone ecu lar gibi değil. Elbette oem ecuya da daha buyuk çaplı map sensörü takılıyor fakat bu aracın ecusu el vermiyor:(

kesinlikle beyini kandırarak ayar yapmaktan yana değilim. ama bizim hazırladığımız setupta ve günlük kullanımda ayrıca basacağımız basıncda, bu beyin bizi idare edeceği için ve günlük kullanımda araç stabil çalışacağı için oem ecusu ilk tercih oldu.

dilbata
22-10-2014, 23:34
peki neden bu kadar yüklendi araç standalone olmadıktan sonra bir anlamı varmı bu kadar yüklemenin yanlış anlaşılmasın merak ediyorum bu setup tan oem ecu ile tam netice alabilecek misiniz? Ayrıca bu ecuda avans kısabiliyor musunuz? yada turbo büyük alt devirleri nasıl canlandıracaksınız? çünkü 6700 de kesiciye giren bir araç bu...devir bandı çok dar...

PriSOneR
23-10-2014, 07:06
favorim te37 ve 5 kollu jantlardan güzel olanlarda olabilir

birde silindir kapak saplamalarını koysana millet görsün öyle saplama herkes göremez

Selam dostum t16 motorlarda saplamalar yataklara kadar uzanmıyor diğer rover motor serilerinde dediğin gibi bayrak direği gibi :D

PriSOneR
23-10-2014, 07:11
hepsi kaliteli malzeme merak etme reis :D zaten basınç normalde 1 bar maximum da 1.2 gibi olacak herhangi bir değişiklik olmazsa tabiki...

1 bar için mi bu kadar uğraştın be abi :D 1.5 dan aşağısı helal değil haberin olsun :) :) :)

ERTAN
23-10-2014, 07:59
Tuncay abi yeni projen hayırlı olsun. Tekrardan daha sıkı toplamana sevindim :)

tuncayakyz
23-10-2014, 08:01
peki neden bu kadar yüklendi araç standalone olmadıktan sonra bir anlamı varmı bu kadar yüklemenin yanlış anlaşılmasın merak ediyorum bu setup tan oem ecu ile tam netice alabilecek misiniz? Ayrıca bu ecuda avans kısabiliyor musunuz? yada turbo büyük alt devirleri nasıl canlandıracaksınız? çünkü 6700 de kesiciye giren bir araç bu...devir bandı çok dar...

1 bar için mi bu kadar uğraştın be abi :D 1.5 dan aşağısı helal değil haberin olsun :) :) :)

dilbata; geçen sene kol olmadan sadece wössnerr 8cr piston + t3 yataklı daha ufak bir turbo ile 1.4 bar da; 275hp gibi bir güç almıştık.afr iyiydi kötü değildi...Avans işini tam bilmiyorum onu tuner'im daha iyi biliyor.Altlarım ise 3000 lerde geliyodu..sıkıştırmam düşüktü biraz...sanırım bu setup ile çok daha iyi bir netice bekliyoruz.sadece herşey şanzımana bakıyor gerisinde sıkıntı yok asla :)

PriSoner; gökhan önce bir neticeye 1 bar ile bakacağız.sonrası düşünülür.sana kalsa sana 1.5 da yetmez :)

tuncayakyz
23-10-2014, 08:02
Tuncay abi yeni projen hayırlı olsun. Tekrardan daha sıkı toplamana sevindim :)

çok tşk ederim ertanım...

punto_multijet
23-10-2014, 08:05
Selam dostum t16 motorlarda saplamalar yataklara kadar uzanmıyor diğer rover motor serilerinde dediğin gibi bayrak direği gibi :D

bu msjları görünce Hgt saplamaları geldi aklıma 254mm uzunluğu :D

Buarada maşallah umarım istediğin sonucu alırsın

Emre Ekrem
23-10-2014, 08:08
Hızlı ilerliyor, maşallah.

tuncayakyz
23-10-2014, 08:13
Hızlı ilerliyor, maşallah.

tşk ederim sadece maxidisplay in montajı kaldı onuda cuma günü montajını yapacağız allah nasip ederse sanırım hafta sonuda uzun bir rodaj yolculuğu olacak eğer bir aksilik çıkmazsa...

Zaten ayrıntılı fotoları koyacağım buraya şuanda pek genel bir foto koyamıyorum araç bir senedir duş almıyor :cokgreen:

MaXiGörKy
23-10-2014, 08:26
Biz bu aracı sağlam yaptık fakat sürekli yarışlarda koşması amacı ile yapmadık. Bizim amacımız günlük kullanımda zevkli bir araba olması. Ayrıca tüm sensörler de devrede olduğu için araba stabil.

Bu beyinde, benzinde avansı da kontrol edebilirim. Tam rodaj bitince devir bandı 7100 rpm gibi olacak. Ayrıca rodaj bittiğinde basınçta 1 bar ile 1.4bar arasında kullanır halde ayarlı olacak.

İleride bilyalı 30 gibi yada daha farklı bir turboya geçme düşüncemiz olursa ozaman standalone bir ecu bağlarım.

Yukarıda da belirttim gibi arabanın eski halinde sadece 8 cr pistonla ve eski turbosuyla 1.4 barda 274 hp 376 nm tork aldık kısık avansta.

Ayrıca 1.6 barlara kadar rahatlıkla oem ecu remap ile çıktık. Dyno çıktısınıda sizlerle paylaşacağım. Güç düşük gelmesin size, bizde hersey açık ve net. Dyno çıktısında sıcaklık ve katsayıları görebilirsiniz.

Haltech avans kulaklığına kadar tüm ekipmanlar elimde mevcut.

Mesela bir Bmw yapacağız, onun üzerinde Precision 62 serisine benzer bir turbo olcak daha tam net değil. Karar aşamasındayız. Parçaları temin etmeye başlayacağız. İlerde onuda paylaşırız burada insalah güzel bir proje olacak.

dr.destan
23-10-2014, 11:12
Ellerinize saglik.. Hala Rover ile boyle kaliteli sekilde ugrasanlari gormek beni cok mutlu ediyor :) Tekerinize tas degmesin..

tuncayakyz
23-10-2014, 12:17
Ellerinize saglik.. Hala Rover ile boyle kaliteli sekilde ugrasanlari gormek beni cok mutlu ediyor :) Tekerinize tas degmesin..

Allah razı olsun yüreğine sağlık kardeşim...Diğer 220 sahiplerine de bir şekilde örnek olur inşallah..

XSi
23-10-2014, 19:44
Bu beyine daha farklı bir map sensörü kalibre edilemiyor. Yurt dışında kimse map pack bile yapmıyor bu beyine, kimse uğraşmıyor. Ben kendim hazırladım map pack i ve yaptım bu aracı. Oem ecular, standalone ecu lar gibi değil. Elbette oem ecuya da daha buyuk çaplı map sensörü takılıyor fakat bu aracın ecusu el vermiyor:(

kesinlikle beyini kandırarak ayar yapmaktan yana değilim. ama bizim hazırladığımız setupta ve günlük kullanımda ayrıca basacağımız basıncda, bu beyin bizi idare edeceği için ve günlük kullanımda araç stabil çalışacağı için oem ecusu ilk tercih oldu.

merak ettiğim bir nokta daha çıktı, map sensör ecu üstünde, FCD yi nasıl bağlayabildiniz?

tuncayakyz
23-10-2014, 21:28
merak ettiğim bir nokta daha çıktı, map sensör ecu üstünde, FCD yi nasıl bağlayabildiniz?

Map ecunun icinde arka tarafinda ayri bir ayak ile sabit montajli onde de uc tane sinyal ayagi boarda lehimli uzun bir sekilde biz burada sadece 5v sinyal ucu ile -/+ ucu tam ortadan kestik sonrada ecunun kapaginin en arka kosesinden fcd nin kablosunun gececegi kadar bir delik deldik sonrada orayi silikonla kapadik fcd zaten hakan abinin fcd si...kutu disarida baglantisi iceride seklinde yaptik...

http://i.hizliresim.com/66EGzN.jpg

XSi
24-10-2014, 22:52
Map ecunun icinde arka tarafinda ayri bir ayak ile sabit montajli onde de uc tane sinyal ayagi boarda lehimli uzun bir sekilde biz burada sadece 5v sinyal ucu ile -/+ ucu tam ortadan kestik sonrada ecunun kapaginin en arka kosesinden fcd nin kablosunun gececegi kadar bir delik deldik sonrada orayi silikonla kapadik fcd zaten hakan abinin fcd si...kutu disarida baglantisi iceride seklinde yaptik...

http://i.hizliresim.com/66EGzN.jpg

yanlış anlamazsanız son bir soru daha, map sensor on board ama gene mudahale edip, sensörün 0-5v sinyalini manipule etmiş durumdasınız. neden 3 bar veya daha büyük map sensör bağlayamıyorsunuz?

sensörden çıkıp fcd ye giden, sonrasında fcd den çıkıp ecuya giden bir sinyal var. 3 barlık 0-5v bir bir map sensör kullanıp, FCD için kullandığınız sinyal kablosu ile yeni map sensörü sinyalini ECU ya iletseniz, FCD kullanımına gerek kalmıyor. (tabi yakıt ve ateşleme haritalarını yeni map sensöre göre güncellemek koşuluyla)

kaçırdığım bir nokta mı var? büyük kapasiteli bir map sensör kullanılabiliyor gibi geldi bana.

Amacım eleştirmek değil, sadece fikir paylaşmak, aman yanlış anlama olmasın.

tuncayakyz
24-10-2014, 23:23
yanlış anlamazsanız son bir soru daha, map sensor on board ama gene mudahale edip, sensörün 0-5v sinyalini manipule etmiş durumdasınız. neden 3 bar veya daha büyük map sensör bağlayamıyorsunuz?

sensörden çıkıp fcd ye giden, sonrasında fcd den çıkıp ecuya giden bir sinyal var. 3 barlık 0-5v bir bir map sensör kullanıp, FCD için kullandığınız sinyal kablosu ile yeni map sensörü sinyalini ECU ya iletseniz, FCD kullanımına gerek kalmıyor. (tabi yakıt ve ateşleme haritalarını yeni map sensöre göre güncellemek koşuluyla)

kaçırdığım bir nokta mı var? büyük kapasiteli bir map sensör kullanılabiliyor gibi geldi bana.

Amacım eleştirmek değil, sadece fikir paylaşmak, aman yanlış anlama olmasın.

Yok estf niye yanlis anlayalim tabiki konusmak tartismak bunlar guzel seyler...hersey paylasinca guzel...evt sen guzel dusunuyosun haklisin da...ama ben senelerdir ingiliz forumlarinda cirit atiyorum ozellikle rover turbo uzerine arastirmalarim cok fazla ecu nedense biraz zor bir ecu biryerlere ulasmak devreleri takip etmek ugrastirici bayagi...
Map sensorude bu uzerindekinden baska yuksek degerli bir mapi kabul etmiyor ben biz bu iside denedik 3 barlik map bulup onu bagladik ama araba resmen oksure oksure calisti olmuyo yani kalibre edemedik bir turlu :))

Schumi
25-10-2014, 00:13
Peki o vakit FCD ile nasıl çalışıyor bende onu anlamadım ?

MaXiGörKy
25-10-2014, 08:32
@XSi
Estağfurullah. Düşünceniz zaten doğru olan şekli.

Fakat oem beyninde bu tarz işlemleri yapmak, standolane ecu larda yapmak gibi basit değil.

Özellikle Rover 220 Turbonun ecusunun damosu piyasada olmadığı için bu tarz işlemleri gerçekleştirmek ne yazık ki pek mümkün olmuyor. Ha çok kasarsanız olur. Ama aynı uğrasa 3 tane standalone ecu bağlarsınız:)

Bu aracın beyni med9.1 (tfsi) yada me7.5 (1.8 T) gibi olsa her türlü imkan mevcut. Güle oynaya yaparım. Şuan video koyamıyorum. Akşama örnekler ile paylaşırım.

1.8 T s3 lerde iki türlü ecu var. 2000 modelden önce ve sonra ecu değişiyor. Direk anlaşılır dilden konuşayım. 2000 modelden sonrasına çat pat kütlü kesici oluyor. Öncesine olmuyor. Çünkü beyindeki haritalar arasında farklılıklar var.

Farkındayım konuyu dağıttım fakat konu derin. Oem ecuya girdiniz mi ucu bucağı yok bu işin.
Yani işin özü bu ecu için damos yok. Ayrıca Rover 220 T nin oem ecuyla benim kadarda uğraşan az insan var.

XSi
25-10-2014, 08:55
Yok estf niye yanlis anlayalim tabiki konusmak tartismak bunlar guzel seyler...hersey paylasinca guzel...evt sen guzel dusunuyosun haklisin da...ama ben senelerdir ingiliz forumlarinda cirit atiyorum ozellikle rover turbo uzerine arastirmalarim cok fazla ecu nedense biraz zor bir ecu biryerlere ulasmak devreleri takip etmek ugrastirici bayagi...
Map sensorude bu uzerindekinden baska yuksek degerli bir mapi kabul etmiyor ben biz bu iside denedik 3 barlik map bulup onu bagladik ama araba resmen oksure oksure calisti olmuyo yani kalibre edemedik bir turlu :))

siz zorluğu aşmışsınız zateni mekanik olarak ecuyu modifiye etmişsiniz, artık istediğiniz 0-5v map sensörünü bağlayabilirsiniz.

sensor voltaj kalibresi ihtiyacı yok, orjinali 0-5v çalışıyor, takacağınızda 0-5v olursa çalışacak, genelde tüm map sensörler 0-5v çalışıyor zaten.

gelen sinyale göre de yakıt ve avans tablosunu değiştirirseniz iş bitecek gibi.

orjinal sensör 1 bar da 5v verecek (yaklaşık), 3 bar map sensör 1 barda 3,3v verecek.

orjinal enjektör devam edilecekse tüm yakıt haritası %50 artmalı

Hatta bir diğer seçenekte, enjektörü %50 büyütmek, orjinali 350-400 cc civarıdır tahminen, 550cc lik bir enjektör koyulursa, haritaya dokunmadan bile çalışır 3 bar map sensör ile.

@XSi
Estağfurullah. Düşünceniz zaten doğru olan şekli.

Fakat oem beyninde bu tarz işlemleri yapmak, standolane ecu larda yapmak gibi basit değil.

Özellikle Rover 220 Turbonun ecusunun damosu piyasada olmadığı için bu tarz işlemleri gerçekleştirmek ne yazık ki pek mümkün olmuyor. Ha çok kasarsanız olur. Ama aynı uğrasa 3 tane standalone ecu bağlarsınız:)

Bu aracın beyni med9.1 (tfsi) yada me7.5 (1.8 T) gibi olsa her türlü imkan mevcut. Güle oynaya yaparım. Şuan video koyamıyorum. Akşama örnekler ile paylaşırım.

1.8 T s3 lerde iki türlü ecu var. 2000 modelden önce ve sonra ecu değişiyor. Direk anlaşılır dilden konuşayım. 2000 modelden sonrasına çat pat kütlü kesici oluyor. Öncesine olmuyor. Çünkü beyindeki haritalar arasında farklılıklar var.

Farkındayım konuyu dağıttım fakat konu derin. Oem ecuya girdiniz mi ucu bucağı yok bu işin.
Yani işin özü bu ecu için damos yok. Ayrıca Rover 220 T nin oem ecuyla benim kadarda uğraşan az insan var.

siz yakıt tablosunu değiştiremişsiniz anladığım kadarıyla, 3 bar map sensör + 550 cc enjektör ile orjinale yakın bir yakıt karakteristiği sağlar, wideband ile sonucu kontrol edip, istenilen afr yi problemsiz sağlamak olası.

MaXiGörKy
25-10-2014, 09:03
ben bu araca 550 cc enjektör ile sıkıntısız bir şekilde ayar yaptım. videosu var onuda atarım.
8cr pistonla 1.4 bar 276 hp 376 nm aldık.

direk map sensörü bağlasanızda düzgün çalışmaz. offset ayarları tutmaz..

MaXiGörKy
25-10-2014, 09:40
edc16 1.9 tdi launch control

https://www.youtube.com/watch?v=sLcMWQgHPWU

dsg tuning ve custom rev limiter arabada egzoz standart bu yüzden rev limiterin sesi duyulmaz tanıtım amaçlı yaptım. Yurt dışına dosya veriyorum çünkü.

https://www.youtube.com/watch?v=HhU9sqkU_GU

1.9 tdi edc16 stage 2 remap ve custom rev limiter

https://www.youtube.com/watch?v=rqOqocSJaus

https://www.youtube.com/watch?v=-ZrTGi2TYyE

tfsi rev limiter ve rover in videosunuda ekleyeceğim.

iceblue
25-10-2014, 10:33
emme, intercool ve silikon hortumların montajı çok güzel olmuş elinize sağlık

tuncayakyz
25-10-2014, 10:37
emme, intercool ve silikon hortumların montajı çok güzel olmuş elinize sağlık

Bogachan ustanin eline saglik elinden gelenin en iyisi icin ugrasiyor.
Bu arada tsk ederim iceblue sagolasin...

tuncayakyz
25-10-2014, 12:46
http://imageshack.com/a/img537/1817/zcBaKf.jpg

Maxidisplay in montajından devam.

XSi
25-10-2014, 12:51
ben bu araca 550 cc enjektör ile sıkıntısız bir şekilde ayar yaptım. videosu var onuda atarım.
8cr pistonla 1.4 bar 276 hp 376 nm aldık.

direk map sensörü bağlasanızda düzgün çalışmaz. offset ayarları tutmaz..

ben ayar iyi kötü olmuş demiyorum, sadece arabayı 1 bar gördüğüne inandırıp, 1.4 bara göre ayar yapmak anlamsız geldi. (2 bara kadar hatta daha fazlası için imkan varken)

2 bar yerine 3 bar map sensor bağlayıp, %50 büyük enjektör kullanmak, oldukça fazla sayıda uygulanan bir yöntem.

Kendim benzerini AFC neo ile uyguladım, maf sinyalini %45 azaltıp, 245 cc enjektör yerine 440cc enjektör ile kullandım aracı. Hemen hemen aynı AFR leri sağlıyordu tam gazda. Daha ilerisi MAF housing i büyütüp, veya daha kapasiteli MAF kullanıp sinyale daha az müdahale edip (+/- %5-10) 440 cc enjektörle kullanmakta olası idi. MAP sensörü değiştirmek ile benzer mantık.

bu araca FCD bağlayıp kullanabildinize göre, 0-5v lineer değişen sinyal sağlayan 3 bar map sensör bağlayıpta kullanmak olası.

Tabiki tercih sizin, iyisi nasıldır siz karar vermişsinizdir.

Schumi
25-10-2014, 18:12
Sanırım sorun şurada kaynaklanıyor. OEM Ecu ya eskiden 0 değeri için 3v geliyor diyelim. Bu 3v altında vakum üstünde basınç var diyelim. Yerine koyulan 3 barlık MAP sensörü 0 için yani atmosfer basıncı için atıyorum 2.8v yada 3.3v diyor. Buradaki ofset farkından dolayı da sorun yaşanıyor. Eğer beyinde basınç için ayrı vakum için ayrı bir map yada farklı tune yöntemi var ise önce beyine bu vakum / basınç farkinin MAP sensöründen gelicek kaç V den sonra olduğunu tanımlayabilmek gerekiyor. Buda beyin tamamen çözülemediği için mümkün değil. FCD ise sadece pozitif basınçta belli bir değerden sonrasını maniple ettiğinden kullanılabiliniyor.

XSi
25-10-2014, 18:42
Sanırım sorun şurada kaynaklanıyor. OEM Ecu ya eskiden 0 değeri için 3v geliyor diyelim. Bu 3v altında vakum üstünde basınç var diyelim. Yerine koyulan 3 barlık MAP sensörü 0 için yani atmosfer basıncı için atıyorum 2.8v yada 3.3v diyor. Buradaki ofset farkından dolayı da sorun yaşanıyor. Eğer beyinde basınç için ayrı vakum için ayrı bir map yada farklı tune yöntemi var ise önce beyine bu vakum / basınç farkinin MAP sensöründen gelicek kaç V den sonra olduğunu tanımlayabilmek gerekiyor. Buda beyin tamamen çözülemediği için mümkün değil. FCD ise sadece pozitif basınçta belli bir değerden sonrasını maniple ettiğinden kullanılabiliniyor.

tahmin mi bu?

2 ayrı map olduğunu varsayıyorum vakuma ayrı, basınca ayrı map olmasının fonksiyonellik açısından faydası var mı?

ve bu konudaki uygulamada sadece beynin basınç mapi ne mi müdahale edilmiş olması lazım, ama bu durumda aracın 550 cc enjektörle sağlıklı yürümesi de olası değil. fakat yazılanlardan ben öyle anlamadım.

Schumi
25-10-2014, 18:48
Benimki tamamen tahmin. Çünkü bu tarz bir araç beyni ile alakalı bir yazı okumuştum bir forumda. Ama hangi marka hatırlamıyorum.

tuncayakyz
25-10-2014, 23:12
Maxidisplay montajınıda bitirdik.Ürünü temin ettiğim Maxi Gauge hakan usta ya, ve ikigündür benim kahrımı çeken veysel kardeşime sonsuz tşklerimi sunuyorum.Veysel maxidisplay için gelmişti aslında ama çok titiz olduğu için aracın motor tesisatına da el attı. :) fazlalık ve karışık ne kadar kablo varsa hepsini teker teker ayıkladı (çeyrek boyluk kablo ve ıvır zıvır söktü resmen :) ) bu sebeble bu güzel işçilik için kendisine ayrıca özel tşk ediyorum sağolsun varolsun...

http://i.hizliresim.com/78LBqr.jpg
http://i.hizliresim.com/PEV70b.jpg
http://i.hizliresim.com/gLGPqQ.jpg
http://i.hizliresim.com/9p7YQO.jpg
http://i.hizliresim.com/q2DAbV.jpg
http://i.hizliresim.com/MlZ107.jpg

Buda son anda aklıma geldi yine hakan abi sağolsun beni kırmadı..

http://i.hizliresim.com/QgnPar.jpg

Serial den AFR Log out :)

Bunlarda dönüştürücüsü :)

http://i.hizliresim.com/lzDmab.jpg

dilbata
27-10-2014, 21:36
herşey yolunda gidiyor sanırım...İnşallah herşey dilediğiniz gibi olur...

tuncayakyz
03-11-2014, 14:48
Rodajda 600 km bitirdik simdilik hersey sakin nonstop devam ediyoruz..

tuncayakyz
02-12-2014, 19:22
rodajı tamamladık şimdi gözümüz meterolijide havaların azcık düzelmesini bekliyoruz.Akabinde Allah nasip ederse hemen remap yapacağız.Şimdilik herşey yolunda herhangibir sıkıntımız yok.Turbomuz yaklaşık 3500d/dk larda spool olmaya başlıyor.Sanırım deviri 7200 lere çekeceğiz gibi gözüküyor.Hayırlısı diyelim.
Ayrıca motordan son güncel bir foto koyuyorum.Ufak minik eksiklikleri belirtmiyorum...

http://i.hizliresim.com/l0Yr8X.jpg

dilbata
02-12-2014, 19:40
abi sen ne yapmışsın ya hay maşallah!!! ayar yaptınız mı abi?

dj_batukaan
02-12-2014, 20:48
çok gzel olmuş ellerinize sağlık. Turbonun Filtre yönü için daha musait bi yer yok sanırım :(

tuncayakyz
02-12-2014, 21:26
çok gzel olmuş ellerinize sağlık. Turbonun Filtre yönü için daha musait bi yer yok sanırım :(

Tşk ederim.Malesef yok anca bu kadar sığdırabildik.Zaten bu modellerin kaput altı çok doludur.Büyük yer sıkıntısı var.En kötü kaput üzerinden tam filtrenin üzerine bir hava emiş düzeneği yapmayı düşünüyorum...

tuncayakyz
03-12-2014, 06:58
abi sen ne yapmışsın ya hay maşallah!!! ayar yaptınız mı abi?

tşk ederim serdar ayar daha yapılmadı havalar düzelir düzelmez yapacağız..

vkarayel
11-12-2014, 10:00
Tuncay Selam,
Bu arabaya ne kadar emek verdiğini biliyorum. Umarım herşey istediğin gibi olur. Resimlerden gördüğüm kadarıyla yerleşim benimkine çok benziyor. Yaşayacağın sorunlarda benimkine benzer olacaktır :)
1- Isınma sorununu çözmen gerekiyor. Turbo tam aracın hava girişinin arkasında olduğu için kaput içine sıcak hava basmış olacaktır. Ayrıca hava filtresi de kaputun altında ki sıcak havayı emecektir. Kaputu tam turbonun üstünden kesebilirsen, hava filtresi için de önden bir hava kanalı yapabilirsen güzel olur.
2- Çıkış manifoldunu koç boynuzu vs gibi bir manifoldla değiştirsen süper olurdu.
3- Giriş manifoldunu plate ile genişletmen oldukça faydalı olacaktır.
4- Radyatör fanlarını aracın önünde yani orjinal yerinde bırakmışsın. Slim fanlar ile içeri alıp radyatörü dışarı doğru çıkarabilirsen soğutmaya oldukça katkısı olur. Radyatörün önünü açmış olursun.
5- Direksiyonu artık değiştir, airbag için tutuyorsan söyleyim benimki 200 km/h ile taklalar attım maalesef açılmadı.

Aklıma geldikçe yine yazarım.

PriSOneR
11-12-2014, 14:36
Tuncay Selam,
Bu arabaya ne kadar emek verdiğini biliyorum. Umarım herşey istediğin gibi olur. Resimlerden gördüğüm kadarıyla yerleşim benimkine çok benziyor. Yaşayacağın sorunlarda benimkine benzer olacaktır :)
1- Isınma sorununu çözmen gerekiyor. Turbo tam aracın hava girişinin arkasında olduğu için kaput içine sıcak hava basmış olacaktır. Ayrıca hava filtresi de kaputun altında ki sıcak havayı emecektir. Kaputu tam turbonun üstünden kesebilirsen, hava filtresi için de önden bir hava kanalı yapabilirsen güzel olur.
2- Çıkış manifoldunu koç boynuzu vs gibi bir manifoldla değiştirsen süper olurdu.
4- Radyatör fanlarını aracın önünde yani orjinal yerinde bırakmışsın. Slim fanlar ile içeri alıp radyatörü dışarı doğru çıkarabilirsen soğutmaya oldukça katkısı olur. Radyatörün önünü açmış olursun.
5- Direksiyonu artık değiştir, airbag için tutuyorsan söyleyim benimki 200 km/h ile taklalar attım maalesef açılmadı.

Volkan Abi Selam adana dan Gökhan ben. Tuncay abi aracın kaputuna sti scoop taktı fayda görmez mi ? emiş konusunda

d3n1s
11-12-2014, 19:58
bir Rover kullanıcısı olarak bu konuyu okumaktan büyük zevk alıyorum. Öncelikle tebrik ederim, gerçekten özenilmiş, ince ince işlenmiş, çok güzel bir proje.

Gözüme takılan bir iki nokta var, belirtmek isterim. Araç içindeki karbon görünümlü folyolar çok basit duruyor bence. Eğer kaplanılan malzemeler belli kusurları örtmek için kaplandıysa, daha şık (parlak siyah gibi) bir kaplama malzemesi, veya en basitinden düzgün bir işçilikle uygulanacak boya, veya plasti-dip çok daha güzel görünecektir (zevk meselesidir, bir şey diyemem, sadece bir öneri :) )

Filtre için de, dirsekten arkaya çevirmek yerine aşağıya çevrilebilir diye düşünüyorum. Turbo araçlarda çekilen havanın soğukluğu veya sıcaklığı pek bir değişiklik göstermemeli mantıken, zira turbonun kendisi motordan çok daha yüksek sıcaklıklarda çalıştığından, ne olsa hava turbonun içinden geçerken ısınacaktır. Zaten intercooler, turbonun bastığı havayı soğutmak için takılan bir parça değil mi neticede :) Önemli olan soğuk hava çekmesi değil, rahat bir şekilde hava çekmesidir. Amacım bilgiçlik taslamak, veya size ders vermek değil, yanlış anlaşılma olmasın, sadece naçizane bir hatırlatma :)

XSi
11-12-2014, 21:47
bir Rover kullanıcısı olarak bu konuyu okumaktan büyük zevk alıyorum. Öncelikle tebrik ederim, gerçekten özenilmiş, ince ince işlenmiş, çok güzel bir proje.

Gözüme takılan bir iki nokta var, belirtmek isterim. Araç içindeki karbon görünümlü folyolar çok basit duruyor bence. Eğer kaplanılan malzemeler belli kusurları örtmek için kaplandıysa, daha şık (parlak siyah gibi) bir kaplama malzemesi, veya en basitinden düzgün bir işçilikle uygulanacak boya, veya plasti-dip çok daha güzel görünecektir (zevk meselesidir, bir şey diyemem, sadece bir öneri :) )

Filtre için de, dirsekten arkaya çevirmek yerine aşağıya çevrilebilir diye düşünüyorum. Turbo araçlarda çekilen havanın soğukluğu veya sıcaklığı pek bir değişiklik göstermemeli mantıken, zira turbonun kendisi motordan çok daha yüksek sıcaklıklarda çalıştığından, ne olsa hava turbonun içinden geçerken ısınacaktır. Zaten intercooler, turbonun bastığı havayı soğutmak için takılan bir parça değil mi neticede :) Önemli olan soğuk hava çekmesi değil, rahat bir şekilde hava çekmesidir. Amacım bilgiçlik taslamak, veya size ders vermek değil, yanlış anlaşılma olmasın, sadece naçizane bir hatırlatma :)

Hava turbonun icinden gectigi icin isinmiyor, hava sıkısıp basinc olustugu icin isiniyor..

turboya giris ne kadar dusuk sicaklikta olursa cikis o kadar dusuk olur.

tuncayakyz
11-12-2014, 22:51
Tuncay Selam,

tşk ederim volkan sanırım turbonun üzerini kaputa denk gelen yerde bir çalışma yapacağım gözüküyor.Ama sende biliyosun ki, malesef araç çok sıkışık yer bulmak çok zor.Koç boynuzu işine giresim yok üzerindeki orjinal manifoldu işimi görecektir.Radyatör özel yapıldı sana orjinal gelebilir ama değil custom dizayn edildi 4 row lu :) Direksiyonu evt airbag için tutuyorum orjinalden yanayım her zaman böyle iyi :)

tuncayakyz
11-12-2014, 23:00

öncelikle yorum için tşkler..
folyolar sadece zevke göre yapılmıştı fakat üç sene oldu yaptıralı.o zamanki bakış ile şimdiki bakış bir değil tabiki o zaman bir araçta örneğini görmüştüm.hemen ani bir karar ile bende yaptırayım dedim ve öyle kaldı.sökmek istemiyorum zararı yok aracın kozmetiğinden ziyade mekaniğine önem veriyorum :)
filtreyi aşağıya çevirmek mümkün değil 1 cm bile aşağıya inmez araçta yer yok malesef en uygunu böyle oldu..Volkan a söylediğim gibi kaput üzerinden soğuk hava almasını sağlayacağım...

d3n1s
12-12-2014, 00:21
Hava turbonun icinden gectigi icin isinmiyor, hava sıkısıp basinc olustugu icin isiniyor..

turboya giris ne kadar dusuk sicaklikta olursa cikis o kadar dusuk olur.

Hocam yanlışım varsa düzeltin ama, turbo normal çalışma sırasında 800-900 santigrat derece civarında bir sıcaklıkta çalışmıyor mu? E turbonun çektiği hava 20 derece olsa ne olur, 40-50 derece olsa ne olur? Zaten turbodan geçtikten sonra ısınmayacak mı (dediğiniz gibi turbo sonrası oluşan basınçtan ötürü de zaten ısınacak)? Cooler'ın amacı bu değil mi? Hatta, daha uç örneklerde, turbonun cooler'a yolladığı havanın çok sıcak olması durumunda ve/veya motora giren havanın sıcaklığının istenenden çok yüksek olması durumunda, cooler'a N2O basılarak cooler'dan çıkan havanın ekstra soğuk olması sağlanmıyor mu? Turbo beslemeli araçlarda, benim bildiğim kadarıyla, amaç birim zamanda maksimum havayı sağlamak, maksimum soğuklukta havayı sağlamak değil. Lütfen yanlış olduğum noktaları düzeltin ki ben de kendi bilgilerimi buna göre düzelteyim :)

vkarayel
15-12-2014, 13:43
Hava= Oksijen
Oksijen + Benzin = Güç
40-50 derecede hava = 10 birim oksijen
20-30 derece hava = 12-13 birim oksijen

Hocam yanlışım varsa düzeltin ama, turbo normal çalışma sırasında 800-900 santigrat derece civarında bir sıcaklıkta çalışmıyor mu? E turbonun çektiği hava 20 derece olsa ne olur, 40-50 derece olsa ne olur? Zaten turbodan geçtikten sonra ısınmayacak mı (dediğiniz gibi turbo sonrası oluşan basınçtan ötürü de zaten ısınacak)? Cooler'ın amacı bu değil mi? Hatta, daha uç örneklerde, turbonun cooler'a yolladığı havanın çok sıcak olması durumunda ve/veya motora giren havanın sıcaklığının istenenden çok yüksek olması durumunda, cooler'a N2O basılarak cooler'dan çıkan havanın ekstra soğuk olması sağlanmıyor mu? Turbo beslemeli araçlarda, benim bildiğim kadarıyla, amaç birim zamanda maksimum havayı sağlamak, maksimum soğuklukta havayı sağlamak değil. Lütfen yanlış olduğum noktaları düzeltin ki ben de kendi bilgilerimi buna göre düzelteyim :)

d3n1s
15-12-2014, 13:52
Hava= Oksijen
Oksijen + Benzin = Güç
40-50 derecede hava = 10 birim oksijen
20-30 derece hava = 12-13 birim oksijen

motora giren havanın soğuk olması önemli demek istemiştim. Filtreye giren hava ne de olsa turbodan geçtikten sonra ısınacak, dolayısıyla zaten çekilen havadaki oksijen miktarı düşecek? Yanılıyo muyum?

tuncayakyz
15-12-2014, 21:27
motora giren havanın soğuk olması önemli demek istemiştim. Filtreye giren hava ne de olsa turbodan geçtikten sonra ısınacak, dolayısıyla zaten çekilen havadaki oksijen miktarı düşecek? Yanılıyo muyum?

tabiki bu konuları bilgiye dayalı tartışmak lazım.elbette bununda bir cevabı var.fakat tek bildiğim şu araç alabildiğince soğuk hava almalı ve alınan hava iyi soğutulmalı...

XSi
15-12-2014, 23:07

turbonun yüksek sıcaklıkta çalışan kısmı eksoz tarafı, tabi emme tarafıda ısınıyor ama o kadar yüksek sıcaklıklara çıkmaz.

tekrar belirtmek isterim ki turbo veya sc ile basınçlanan sıkıştırılan hava, basınç oluştuğu için ısınır, tabiki turbonun kendisinin sıcak olması etkiler ama esas sıcaklığı arttıran havanın sıkışması ve basınç oluşturması.

Eğer mesele sadece turbonun ısıtması olsaydı, supercharger lı araçlarda cooler kullanmaya gerek kalmazdı, nede olsa onlarda eksozla ısınan bir parça yok, ama supercharge sistemde de intercooler olmazsa, hava ısınıyor ve verim düşüyor. Çünkü sıkışan hava ısınıyor. Fizik kanunu.

Bir başka örnekte endüstriden: Büyük işyerlerinde, fabrikalarda hava ile çalışan için ekipmanları beslemek için, vidalı kompresörler vardır , 7-10-13 bar gibi değerlerde basınçlı hava üretirler, bunlarda eksozla dönen turbo yok ama genede hava çok ısındığı için, uygulamada problem çıkaracağı için, hava önce soğutucudan geçirilir sonra hatta verilir. Hatta hava o kadar ısınır ve soğur ki, su buharı yoğuşması olur, uygun su tutucu ekipman yoksa, şıpır şıpır su damlar hat çıkışlarından :)

Hezenger
26-12-2014, 08:49
Kardeşim bir rover tutkunu olarak tebrik ederim öncelikle biz sene 2007 de mor yumurta kasa 200 vi ye 620 tesisat ve motorla swaplamıştık. O zamanlar bu kadar imkan ve parça yoktu dr.destan iyi bilir :). Projenin sonucunu merakla bekliyorum biz t3/t4 ayarında turboyla oem beyinle safc ile 1.76 barda yürütmüştük safcden maksimum %50 açabiliyoduk hks ayarlı regülatör vardı benzin basıncımızda 50-55 psi arasıydı ve avans 0 dı güç olarak sağlıklı bir dyno verisi alamadım o zaman kendi dynometer olmasına rağmen. Mekaniği RMG recep usta yapmıştı teknik konularda destanın ve tanju abinin ve sertaçın emeği çoktur. Tahmini olarak 350 hp civarıydı 100-200 8-9 sn civarındaydı. Sana nacizane tavsiyem bu araçlar fazla devir sevmiyor kol boyu uzun strokta fazla yapı itibarıyla buna müsait değil tabi denemekte fayda var. Ama biz devir bandı kısa olduğu için şanzumandan uzattık ve turbo seçimini buna göre yaptık. Top speed 272 km görebiliyorduk rahatlıkla. Bide şanzumandan hiç korkma 300-350 hp arası ben 20000 km gazladım sadece bilyalarını değiştirdim o kadar sıfırdan çok kaldırdım ama hiç yüzüstü bırakmadı beni :). Tekrar kolay gelsin emeğinize sağlık .

Schumi
26-12-2014, 23:07
Kol boyu uzun ise nasıl araç devir sevmiyor anlamadım ? Yatak felan mı sarıyor devir sevmiyor yoksa araç devirlenmekte mi isteksiz ?
Blok boyu, kol boyu ve stroke kaç bu motorların ?

Hızlı_Fransız
26-12-2014, 23:58
89 mm olması lazım stroke

Hezenger
27-12-2014, 09:31
Stroke 89 mm piston çapı 86 mm aynen öyle devirlenmekte isteksiz belki bu sıkıntı çözülmüştür kullanılacak parçalarla ama uzun soluklu olması adına mevcut devir bandında kalmak bence en mantıklısı.

dilbata
27-12-2014, 10:04
Tuncay abinin şuan ki specleri şöyle;

Wiseco Sport Compact Series Pistons 6545M85
Recommended RingSet: 8500XX
Bore: 85mm
Comp Height: 30
Comp Ratio: 8.4: 1
Dome Volume: -18
Gram Weight: 284
Rod: 137
Stroke: 89

tuncayakyz
27-12-2014, 10:51
Stroke 89 mm piston çapı 86 mm aynen öyle devirlenmekte isteksiz belki bu sıkıntı çözülmüştür kullanılacak parçalarla ama uzun soluklu olması adına mevcut devir bandında kalmak bence en mantıklısı.

Krankımız ne kadar büyük olursa olsun 3500 den sonra devirlenme sıkıntımız asla yok. :) Çünkü GT3071 gibi bir turbo koyduk.Devir bandı nı 7200 e çekmeyi düşünüyoruz.Şuan Kısmi bir remap yaptık.Basıncımız 16psi avansı 3 derece aşağıya çektik.Ayrıca turbonun tam spool başlangıcından kesiciye kadar Afr değerimiz 11 ile 11.5 arasında geziyor.Ve OEM beyinde...
Dolayısı ile şimdilik kısa bir süre motorun böyle gitmesine karar verdik.Yakın zaman da ise basıncı 22psi yapıp avansı (kulaklık ile dinleyip) açmak istiyoruz.Şuan herşey çok güzel hiçbir sıkıntı yok.Zaten tüm sonuçları resmi belgeler ve videolar ile birlikte buraya sunacağım.Saygılar...

Hezenger
27-12-2014, 18:25
2008 yılında yamaha fz6 98 hp ile 50 km de roll videosu
https://m.youtube.com/watch?v=JWl-X2AKRtY
Sizin projeyide merakla bekliyorum benim için de ayrı tecrübe olmuş olacak.

tuncayakyz
28-12-2014, 12:14
2008 yılında yamaha fz6 98 hp ile 50 km de roll videosu
https://m.youtube.com/watch?v=JWl-X2AKRtY
Sizin projeyide merakla bekliyorum benim için de ayrı tecrübe olmuş olacak.

videonuz güzelmiş fakat bizim proje beklentimiz çok daha fazla acele etmiyoruz yavaşca ve mantıklı ilerleme sağlıyoruz...
Ayrıca yamaha fz600 ü biraz araştırdım.Bu makina normalde sağlıklı,standart güç ve kondisyonu iyi olan bir 220 ile başa baş gidebilecek bir makina demek istediğim şu ki, benim aracım 300-350hp arasıydı diyosunuz ve sizin araç benimkine göre de biraz daha hafif benimki 1200kg ise sizin ki de 1100 olması lazım.yani gücünüz ve tork unuz dediğiniz güçlerde ise gerçekten sizin kopup gitmeniz lazım bu makinenin yanından...
(dip not: motor sanki 31 nci saniyelerde fren yapıyor.ve hemen akabinde bırakıyor arka stop lambası bana bunu gösterdi sanki bilmiyorum siz ne diyosunuz buna daha sağlıklı bir top speed videosu yok mu? )
tşk ederim...

inventor
28-12-2014, 15:58
Tuncay senin bu arabadaki emeğin çok büyük hiç vazgeçmeden uğraştın inşallah bu emeğinin karşılığını alıp uzun süre sağlıklı binersin

Hezenger
28-12-2014, 18:20
Ben hiç sanmıyorum standart coupe ile yürüyebileceğine bence biraz daha araştırın hatta youtube da fz6nın kadran videoları var ordan bakabilirsiniz hızlanmalarına(100-200 8-9 sn civarında motoru olan tanıdığınız varsa sorabilirsiniz). Elimde hali hazırda kadran videosu yok ama yine youtube de e39 m5 le olan videom var buraya tekrar link koymayım sizin konu dağılmasın. Ben sizin projeyi gerçekten merak ediyorum türkiyede benim level üstüne geçebilen olmamıştı bugüne kadar. Eğer sizin araç beklenen seviyede olursa hem çıta yükselmiş olacak hem de yeni bir kapı açılacak. Ağırlık olarak benim araca swap yaptıktan sonra 1180 kg dı yani aynı oluyor ağırlıklar. Orjinal motoru hafif çünkü turbo motora göre fark olarak sadece aerodinamik var diyebiliriz. Motorun frenine gelince araç geçmeye başlayınca frene basıyor sadece 1 kez deneyebildik başka denemek istemediler ve ilk bastığımız anda altta kalıyor araç ona rağmen devrini alınca tutunuyor motor zaten 240tan sonra fazla performans gösteren bi motor değil. Videoyu geçtim olarak koymadım zaten belli hıza kadar motor tutunuyor fakat ondan sonra soluğu yetmiyor. Rica ederim.

Hızlı_Fransız
28-12-2014, 18:37
FZR600 İle hiçbir stock rover yan yana gidemez bende bir rover turbo kullanıcısıyım. Hezenger dostum senin araçında güzelmiş. Tuncay kardeşimizede kazasız belasız bol beygirli günler dilerim :)

tuncayakyz
28-12-2014, 19:14
100-200 sürelerinde 4sn fark ediyor :) güzel temenniler için tşkler..

PriSOneR
29-12-2014, 10:41
100-200 sürelerinde 4sn fark ediyor :) güzel temenniler için tşkler..

Bas şuna 1.8 2 beni oraya getirtme:heyoo:

dr.destan
29-12-2014, 11:28
Harun hey gidi gunler :) O zamanlar Rover'a birak swap yapmayi modifiye yapan bile bir elin parmagini gecmezdi.. Neler yapmadik ki Roverlara.. N/A (1,8 Vi) motoru turboladik, NOS'ladik, Swap yaptik.. Simdi bu guzel ve basarili projeleri gorunce cok mutlu oluyorum.. Rover tutkunlari her zaman daha iyisini yapmak icin ugrasacaktir.. ;)

tuncayakyz
29-12-2014, 14:11
Harun hey gidi gunler :) O zamanlar Rover'a birak swap yapmayi modifiye yapan bile bir elin parmagini gecmezdi.. Neler yapmadik ki Roverlara.. N/A (1,8 Vi) motoru turboladik, NOS'ladik, Swap yaptik.. Simdi bu guzel ve basarili projeleri gorunce cok mutlu oluyorum.. Rover tutkunlari her zaman daha iyisini yapmak icin ugrasacaktir.. ;)

Aynen haklısın..Araba ingiliz arabası ama ingilizler bile bizim kadar uğraşmıyorlar.Halbuki bu araç için tüm imkanlar oradayken!! Adamlar 220 turbonun birinden 293hp 466nm tork almışlar bayağı sevinmişler.. :)

vkarayel
25-03-2015, 17:10
Aynen haklısın..Araba ingiliz arabası ama ingilizler bile bizim kadar uğraşmıyorlar.Halbuki bu araç için tüm imkanlar oradayken!! Adamlar 220 turbonun birinden 293hp 466nm tork almışlar bayağı sevinmişler.. :)

Adamlar senin Türkiye'de arabaya harcadığın paraya, 911 turbo alıyorlar. Ne uğraşıcaklar :)

tuncayakyz
27-03-2015, 21:38
Adamlar senin Türkiye'de arabaya harcadığın paraya, 911 turbo alıyorlar. Ne uğraşıcaklar :)

doğru aynen...

tuncayakyz
09-04-2015, 11:55
Çok şükür ilk dynomuzu yaptık.Dynoyu ölçen arkadaş gazı 5400d/dk larda bıraktı.Ben kesiciye kadar git demiştim fakat bir refleks ile bırakmış oldu.Sonradan tekrar yeni bir basınç ile yeniden gireceğiz zaten hem video da koyacağım buraya bunu tadımlık bir ölçü olarak kabul ediyoruz.Maksat arkadaşların azda olsa bilgi sahibi olmaları diyelim.Yakında basınçı biraz daha açıp yeni bir video lu ölçüm yapacağız.Havaların ısınmasını bekliyorum.Sonrada yollarda videolarımız olacak.Bu şekilde projeyi sonlandırmış olacağız.

Basınç: 1,3 bar
Turbo Gt30 (orjinal gt30 ayarında ancak bilyalı değildir,custom dır.)
8,2Cr sıkıştırma

http://i.hizliresim.com/XBQNk7.jpg http://i.hizliresim.com/dnyD34.jpg http://i.hizliresim.com/AARN70.jpg

Tunerim Görkem'e sonsuz teşekkür ediyorum.Bu aracın oem ecu su ile başa çıkabilen tek isimdir.Emeği tartışılmaz...

tuncayakyz
09-04-2015, 11:57
normalde 6700 d/dk redline oluyorum.Tahminim gazı bırakmasaydı değerler biraz daha yüksek olacaktı.Neyse 1.5 barda yeniden remap ve videolu ölçümü koyacağım buraya şimdilik bu kadar... :)
Resimler için özr dilerim ters yerleşti buraya sebebini anlamış değilim :)

dilbata
09-04-2015, 12:59
Tunerim Görkem'e sonsuz teşekkür ediyorum.Bu aracın oem ecu su ile başa çıkabilen tek isimdir.Emeği tartışılmaz...

nasıl yani sende beyin yok mu oem ecu ile nsl ayar yapıyosunuz siz 550cc rc demişsin ecu nsl kontrol ediyo bu enjektörleri burayı anlamadım.ayrıca 20T4G motorlarda 0,99 bardan sonra boost cut var fabrikasyon burayı nasıl aştınız iyice açıklayabilir mi tuner in bu durumu
çok ilginç gerçekten :beuj:

MaXiGörKy
09-04-2015, 20:08
fcd(fuel cut defender) sayesinde basınç açılabiliyor. şuan bu ecu 550cc yi sorunsuz kontrol edebiliyor. tabi ayarlamak kolay değil:)

havalar düzelsin araç içinden bir video paylaşacağız.

dilbata
09-04-2015, 20:45
fcd(fuel cut defender) sayesinde basınç açılabiliyor. şuan bu ecu 550cc yi sorunsuz kontrol edebiliyor. tabi ayarlamak kolay değil:)

havalar düzelsin araç içinden bir video paylaşacağız.

anladım tşk ederim peki birşey sormak istiyorum haritaları yurtdışından mı istediniz?

MaXiGörKy
09-04-2015, 20:54
Öncelikle sunu soylemek isterim. Türkiye olarak dünya çapında remap konusunda cok iyi bir noktadayiz bunda supheniz olmasin.

Bu arabanın yazilimi a'dan z'ye MG-Remaps imzalidir.

dilbata
09-04-2015, 21:18
Öncelikle sunu soylemek isterim. Türkiye olarak dünya çapında remap konusunda cok iyi bir noktadayiz bunda supheniz olmasin.

Bu arabanın yazilimi a'dan z'ye MG-Remaps imzalidir.

tebrik ederim kardeşim o zaman ben aslında Tuncay kardeşimin aracı ile yakından ilgileniyorum ve takip ediyorum.Çünkü bende de 620Tİ vardı.Çok hayal kurduk bu t16 motor ile ilgili...
Ama benim zamanımda sizin gibi arkadaşlar yoktu.Çok uğraştık ve çok paralar harcadık.Milim ilerleme sağlayamadık..Şimdi bunları sizden duymak çok güzel.Bu işe gönül vermiş emek vermiş tüm tuner arkadaşları kutluyorum...

tuncayakyz
10-04-2015, 16:31
tebrik ederim kardeşim o zaman ben aslında Tuncay kardeşimin aracı ile yakından ilgileniyorum ve takip ediyorum.Çünkü bende de 620Tİ vardı.Çok hayal kurduk bu t16 motor ile ilgili...
Ama benim zamanımda sizin gibi arkadaşlar yoktu.Çok uğraştık ve çok paralar harcadık.Milim ilerleme sağlayamadık..Şimdi bunları sizden duymak çok güzel.Bu işe gönül vermiş emek vermiş tüm tuner arkadaşları kutluyorum...

Tsk ederim sagol cengiz daha da iyileri olacak ins...

tigrakaan
11-04-2015, 00:23
maşallah geçmişte bende anısı olan bır arac , hala aklımın bır kenarında uhte kendısı :) kolay gelsın standart ecu ıle cok ıyı suan

tuncayakyz
11-04-2015, 01:03
maşallah geçmişte bende anısı olan bır arac , hala aklımın bır kenarında uhte kendısı :) kolay gelsın standart ecu ıle cok ıyı suan

sağol kardeşim her zaman standart ecudan yanayım rolanti dahil herşey çok düzgün hiçbir sıkıntı yok....

onurcan16
12-04-2015, 11:20
mesajım bulunsun :) 220 hastası olarak her gelişmeyi yakından takip etmek istiyorum:)

kadiryt
18-04-2015, 10:28
ellerinize saglık kazasız sürüşler

tuncayakyz
18-04-2015, 20:37
ellerinize saglık kazasız sürüşler

tşk ederim sağol kardeşim...

tuncayakyz
26-04-2015, 20:36
Video çekmeye ancak vakit bulabildik. Şuan araba sadece pompa benzini ile yürüyor ve avans kısık. Tam anlamı ile günlük kullanıma bire bir uygun. Bundan sonra wastegate'in yayını değiştireceğiz ve ince bir ayar işimiz daha kalıyor. 1.6 bar stabil yürümesini amaçlıyoruz.

iyi seyirler:)

https://www.youtube.com/watch?v=WX3-AYFZl14&feature=share

buda bonus

https://www.youtube.com/watch?v=i7DXK4imuvQ

dilbata
26-04-2015, 22:14
abi ne yapmışsınız siz ya bu kadar beklemiyordum şahsen daha üstüne 1.6 stabil yürüteceğiz diyosun şakamı yapıyosun abi sen ya ama sanırım afr ye ufak tefek dokunuşlar gerek saatten gördüğüm kadarı ile...
ama gerçekten gurur duydum tuncay abi inan buna o yüreğindeki tomcat sevgisine hayranım senin...Allah güle güle binmeyi ve gazlamayı nasip etsin inş...

ali elbasan
27-04-2015, 10:09
masallah en azından turkıyede rover a bınılmez dusuncesını azda olsa kırmaya tesebbuz olmus bu saka makınası

tuncayakyz
27-04-2015, 14:52
masallah en azından turkıyede rover a bınılmez dusuncesını azda olsa kırmaya tesebbuz olmus bu saka makınası

uğraşmak gerekiyor gerçekten istemek gerekiyor birazda maddi problem olmaması gerek biz yanlış zamanda çok yanlış işlerin kurbanı da olduk üzerine bir bardak su içtik.Yine Allaha şükür ettim.Yılmadım devamm dedim..Yaşadığım iyi ve kötü anılar şimdi istesem bir kitap olur :)

Commander696
27-04-2015, 16:22
Hayırlı olsun kadranı güzel çeviriyor.

srknwrx
28-04-2015, 05:56
Maşallah bir türlü cesaret edip alamadığım bir araç güzel bir konu olmuş kazasız belasız inşallah...

tuncayakyz
28-04-2015, 12:22
Maşallah bir türlü cesaret edip alamadığım bir araç güzel bir konu olmuş kazasız belasız inşallah...

Tesekkur ederim kardesimm...

tuncayakyz
05-05-2015, 21:48
Video çekmeye çıkarken ilk süremizi de almış olduk. Belki başkası olsa paylaşmaz ama burası bir proje konusu ve arabanın her gelişim anının burada gözükmesini istiyorum. Şuanda -1 eğimde 100-200 hızlanmamız 10.4 saniye çıkmıştır. Basınç 1.5 bar avans kısık pompa benzini ile yürüyoruz. Eğime göre ve diğer şartlara göre güzel bir süre aldığımızı düşünüyorum.

Bundan sonraki işlem yakıtlı ve 1.7 barda daha iyi bir yolda süre ve video alacağız. Onuda burada paylaşacağım.

https://www.youtube.com/watch?v=8W3T5sa5TT4

oabayram
05-05-2015, 22:36
Hakikaten tebrikler, insanlar rover almaya korkarken upgrade yapmak efsane. Sıradan olmamakta ayri bi zevktir.

dilbata
05-05-2015, 23:02
Gerçekten çok başarılı yeniden rover turbo almayı düşündüren bu güzel gelişmeleri izlemek te ayrı bir gurur diyebilirim.Özellikle süre konusunda çok cesaretli bir video koymuşsunuz.Herşey apaçık videoda ispatlanmış.İlginç olan -1 eğim neredeyse düz bir yol demektir.Böyle bir yolda bu süre bence çok iyi bir süre biz bazılarının nerelerde ve kaç eğimlerde süre aldığını çok iyi biliyoruz.Sanırım sizin bu aracınız yeni basınç, extra yakıt ve yeni avans ayarı ile birlikte 8 sn lere düşer gibi tahmin ediyorum.Buda zaten çok çok yeterli olacaktır.Tebrik ediyorum sizi...Ellerinize yüreğinize ve kesenize sağlık...

tomcattuning
05-06-2015, 15:04
türkiye de ki en değerli tomcatlerden biri :) durmak yok tomcate devam :)
https://www.facebook.com/MERSIN.DRIFT.OKULU/videos_by

kalyoncu
07-07-2015, 22:04
tuncay abı benı bıtırdıgın vıdeo atıgın son video :) allah kaza bela vermesın cok emek var cok masallah

TaGo
07-07-2015, 22:13
70 km gibi 3. vitesten gaza oturursanız çok daha iyi bir dbn süresi alırsınız. Daimi 100 den başlamaya çalışmışsınız sanırım. Burada spool zamanı ve duraksama süreye etki eder.

syhkan
07-07-2015, 22:24
maşallah bütün konuyu okudum, keşke cesaretim olsada bulaşsam şu 220lere :)

FaikYILMAZSOY
14-09-2015, 02:43
Emeğinizi elinize sağlık bir Rover kullanicisi olarak yapilan iş alinan verim beni çok mutlu etti maşallah..