PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : LPG Tankı değişi sonrası....

TEQUILA
15-10-2014, 22:14
Aracımda tüp LPG var. Ben lpg tankımı simite çevirip yer kazanmak istiyorum.

Not: aracımın muayenesine 1 sene var ve. LPG ruhsata işli durumda.

Simit Tankı LPG servisinde aracımın taktırdıktan sonra, bundan sonraki muayenede sorun yaşamamak için yapmam gereken bir şey var mı? (yeniden proje çizilmek vs vs)

Özellikle muayene istasyonunda çalışan arkadaşlar var ise net bilgiye ihtiyacım var.

Ilgilenen herkese teşekkürler.

XSi
15-10-2014, 22:42
proje ve muayene süreci yeniden çalışıyor bu durumda diye biliyorum

B.EFEL
15-10-2014, 22:43
hiçbirşeye gerek yok taktırın 1 yıl sonra hiçbişiy olmamış gbi muayenenizi yaptırsınız ruhsata işli olduğunda sorun olmaz arada 1 yıllık bir zaman var çünkü 3 5 gün olsaydı tadilat projesi istenirdi..

dersu_06
16-10-2014, 08:23
ruhsata işli olduğu için hiç bi sorun olmaz.lpg kitini bile değiştirebilirsiniz

Emre Ekrem
16-10-2014, 08:34
Ruhsatta lpg kitinin detayları yazmıyor bildiğim kadarı ile, LPG tankının son kullanma tarihi dışında yasal olarak bir yaptırım yok.

TEQUILA
16-10-2014, 09:06
LPG kiti ile ruhsatta hiçbir detay yok ama bildiğim kadarı ile bu bilgiler araç üzerine LPG işlenirken kayıt altına alınıyormuş.
Bu bilgiler Tüv Türkte çıkıyormuş ve araç ile karşılaştırılıyormuş. Farklılık olduğunda da ağır kusurdan araba alıyormuş.

Tadilatla ilgili onay raporu ve sızdırmazlık raporu ile yeniden muayene gerekiyor dediler.

En azından bu işlemi yapacak firma ile görüştüğümde bana böyle söyledi. Ne kadar doğrudur emin olamadım.

YavuzNaz
16-10-2014, 09:15
Tadilat projesi çizdirip sızdırmazlık muaynesi yaptırarak tuvtürk istasyonuna gitmeniz gerekiyor, geçen hafta aynı işlemi yaptık, aksi takdirde ağır kusur veriliyor.

TEQUILA
16-10-2014, 09:16
Tadilat projesi nereden çizdiriliyor? Lpg tankını takdırdığımız yerden bir evrak almaya ihtiyaç varmı?

YavuzNaz
16-10-2014, 09:45
Lpg tankını değiştirdiğiniz yerin vermesi lazım yada anlaşmalı olarak çalıştıkları bir yere yönlendiriyor, o proje ile birlikte sızdırmazlık istasyonuna gidiliyor.

ErenDurmus
16-10-2014, 10:17
1 ay oluyo aracin Lpg tankini degistirip buyugunu taktik . Hic islem yapmadan muayeneden gecti . Sadece tankın Tarihine baktilar .

TEQUILA
16-10-2014, 21:29
Bu gün muayeneye giden bir arkadaştan sormasını rica ettim. Tankı değiştirsin denesin geçebilir, olmadı sızdırmazlığa göndeririz gibi net !!! Bir cevap gelmiş ��

onurdestan
16-10-2014, 22:24
bunu bende merak ediyorum hatta konu açacaktım araba tüv e gittiğinde sıfırdan tünele girip komple muayeneye giriyor öylemi ? yoksa sadece yapılan işlemimi kontrol ediyorlar ?

Frid
17-10-2014, 20:03
öncelikle tarih olarak net hatırlamıyorum ama son 2 yada 2.5 yıldır lpg-cng bilgileri tüvtürk sisteminde kayıt altına alınıyor.

son 2 yada 3 yıldır muayene görmemiş araçlar haliyle sistemde kayıt altında değildir. bahsedilen her türlü değişiklik yapılabilir. sıkıntı olmaz tüvtürkten geçilir (kesinlikle tasvip etmiyorum eş,dost, aile, çoluk, çocuk biniyoruz araçlarımıza, gerekli sızdırmazlık test ve onayları alınmalı, insan hayatı her şeyden önemli.) ama egm kayıtlarında tadilat örnekleri saklanıyor. belki yaşanacak bir kazadan sonra paranoyakça olsa da olay oralara varırsa usulsuz yapılan işlemler ortaya çıkabilir ve başa dert açabilir.

öbür taraftan son 2-3 yıl içinde tüv muayenesine girmiş lpg-cng bilgileri sisteme kayıt edilmiş araçlarda değişen tank ve regülatör bilgileri sıkıntı yaratır araç muayeneden kalır. bunu önlemek için montaj tespit raporu(lpg-cng dönüşümü yapan firmadan) ve sızdırmazlık raporu(mmo sızdırmazlık istasyonundan) almak yeterlidir.

a- bozulan veya değiştirilen lpg-cng regülatörü yerine yenisini takmak. (montaj tespit raporu ve sızdırmazlık zorunlu)

b- simit lpg-cng tank yerine silindirik takmak. (montaj tespit raporu ve sızdırmazlık zorunlu)

c- silindirik lpg-cng tank yerine silindirik takmak. (montaj tespit raporu ve sızdırmazlık zorunlu)

d- lpg-cng gaz boru hattında yapılacak yer değiştirmeler yada boru hattını yenilemek. (sızdırmazlık zorunlu)

TEQUILA
17-10-2014, 20:38
Çok faydalı bilgi teşekkür ederim. Silindirik yerine simit takmak Istersek.

onur_si
17-10-2014, 20:41
bende şöyle bir soru sorayım mesela lpg sistemi ruhsata işli değil muayene zamanı sadece tank ve motorda görünen beyini söktürsem ( enjektör vs bakınca görülmüyor) muayeneden geçip tekrar taktırsam arabanın altındaki lpg borusu falan sorun oluyor mu

Frid
17-10-2014, 20:47
e- silindirik lpg-cng tank yerine simit takmak. (montaj tespit raporu ve sızdırmazlık zorunlu)

işin özü tank değişince iki side şart.

Frid
17-10-2014, 20:49
bende şöyle bir soru sorayım mesela lpg sistemi ruhsata işli değil muayene zamanı sadece tank ve motorda görünen beyini söktürsem ( enjektör vs bakınca görülmüyor) muayeneden geçip tekrar taktırsam arabanın altındaki lpg borusu falan sorun oluyor mu

sorun ve sıkıntı olur. görülüyor, çok iyi saklanmadıkça.

Y.Emre
17-10-2014, 20:59
Yaralanmalı/ölümlü kazalarda normal çarpmanın dışında patlama vs olursa illaki savcılıkta inceler bilirkişiyle değişikliği tespit yoluna da giderler. Şu devirde lpg tankının patlaması imkansıza yakın ama böyle de bir ihtimal yok değil..

http://www.zaman.com.tr/gundem_lpg-tankeri-patladi-3-kisi-oldu-19u-agir-20-kisi-yaralandi_199530.html Örbeğin 2005'te komple tankerin patlaması. Tanker üretimindeki şahıslar şuan hapiste olarak biliyorum. (4 dikişli yapmışlar tankeri)

@onur_si neden işletmek istemiyorsunuz ? Sökmesi takması zaten yakın paralara mal olmazmı

Y.Emre
17-10-2014, 21:05
http://www.zaman.com.tr/gundem_licede-lpg-yuklu-tanker-patladi-1-olu-66-yarali_2233047.html Yanlış linki eklemişim. doğrusu buydu

onur_si
17-10-2014, 21:26
ya ne bileyim yeni muayene yapmıştım ondan sonra taktırdım durduk yere 400-500 vermeye içim razı olmadı sonuçta ekonomi için taktırdık. 2015 ağustosta muayene zamanına kadar boyle kullancam, araç durursa işletcez artık. şu muayene işlerini hiç sevemedim :)

timucintt
17-10-2014, 22:05
lpg zaten ruhsata işliymişki senin.. sızdırmazlık raporunada gerek yok direkt simidi tak devam et... tüvturkte lpg kiti yeniyse ve ruhsata işlenmemişse tespitini yaparken projesini faturasını ve makine mühendisleri odasından plan proje ve sızdırmazlık raporunu ister bu doğrultuda kitin çalıştığını test edip onayı verir, verilen ek1 kağıdıylada trafiğe gidilir ve lpg ruhsata işlenir.. senin zaten lpg kitin önceden ruhsata işli olduğu için senin öyle dalavereli yollara başvurman gerekmiyor istersen komple sök at yenisini tak birşey olmaz. tüvtürk senden tüpün 10 yılı geçmediği sürece hiç bir şey istemez... sızdırmazlık raporunda yoksa zaten hafif kusurlu olarak geçiyorsun onlar kanala almadan zaten kitin sızıp sızmadığını kontrol ediyorlar...

chaylak
17-10-2014, 23:04
tüvde tankın regülatorun markası çıkıyor ama tankın tipi yazmıyor? silindirik mi yoksa simit mi olduğunu belirten bi ifade göremedim ben muayene kağıdında

Frid
18-10-2014, 22:30
#13 güncel prosedür ve işleyişi özetledim beyler, boşa kafa karıştırıp insanları yanlış yönlendirmeyin. tüm bilgiler kayıt altına alınıyor.

bg_cano
19-10-2014, 18:05
arabanın lpg sitemiyle ilgili yapılan her tadilat , değişiklik agır kusur artık muayenede.Sen tankı değiştirdikten sonra proje almam gerekiyor tadilat yapan yerden .muayenen 1 sene daha varsa sızdırmazlık raporunu alma muayenın bitişi yaklaştıktan sonra gidip sızdırmazlık raporunu alıp muayeneye girip işletirsin .veya tüp taktırdığın yerle konuş 1 sene sonra gelip projemi alabilirmiyim de muayene öncesi gidip projenle birlikte sızdırmazlığını alırsın muayenende işletirsin.