PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Subaru Forester çok yakıyor diyenlere

imprezaWRC
20-10-2014, 13:54
Cumartesi günü 2.0 benzinli premium paket Forester test ettim, Outback'i nasıl sakin kullanıyorsam bu aracıda aynı şekilde kullandım, düz yolda 90km/h sabit hızda ekranda 4,8 lt ortalamayı yakaladım. Yaklaşık 2 km boyunca rampa tırmandım, sonra biraz şehir içine daldım, park edene kadar ortalama 5,8lt olmuştu, park ederken hafif bir platforma çıkartmam gerekti o esnada gaz verince 6.0lt ortalama ile testi noktaladım.
Aracı ikinci kez test ettim, ilk sürüşümde yakıt tüketimine dikkat etmemiştim ve sayacı sıfırlamamıştım; benden öncekilerin kullanımı ile yanlış hatırlamıyorsam (ki her kullanan dibine kadar gaz pedalına basarak kullanmış) 11,3lt gibi bir ortalama yazıyordu.

Bu arada, 4.8lt ortalama tüketim değerinin fotosuda aşağıda :) . Otomobilin vites değiştirip değiştirmediğini anlamak çok mümkün değil, ayrıca yol sesi ve motor seside neredeyse hiç yok. (gerçi bunlar dizel versiyonda da aynı ya neyse :D )

http://i1117.photobucket.com/albums/k589/SubaruOutback/forester_zps493d1716.jpg

Emre Ekrem
20-10-2014, 14:16
Adventure modelini inceleme fırsatım oldu, 130k verebilecek durumum olsa düşünmeden alırdım.

dqn
20-10-2014, 14:59
Az mı yakıyor şimdi?Aracın en düşük fabrika verisi bile 5,5 litre.Yaptığınız 4.8 ortalama gerçekte anca inişte falan görebileceğiniz bir ortalama.

EmrE-35
20-10-2014, 15:08
Az mı yakıyor şimdi?Aracın en düşük fabrika verisi bile 5,5 litre.Yaptığınız 4.8 ortalama gerçekte anca inişte falan görebileceğiniz bir ortalama.

İnsan inanmak istediği şeye inanırmış :) koyduğu resim bile rampa aşağı :)

Sezgin
20-10-2014, 15:45
Abi , adam zaten 6.0 ortalama ile kapanış yaptım diyor. 4.8 e kadar rampa aşağı da olsa ınılebılıyormus demekkı, en azından gordük. Ama tabi istanbul merkez trafiginde 6.0 la gezmek imkansız orası ayrı. 8 den aşağı inmez gibime geliyor.

OrcunInce
20-10-2014, 16:21
ben bir kere köprü trafiğine girdim forester 2.0 cvt ile, 2.0t megane rs'imden 1.5 litre fazlası vardı.
(hep aynı güzergahı kullanırım).

Burak
20-10-2014, 16:47
Fabrika verisinin altına inilebilir, anormal birsey yok ama zaten her arac düz yolda 90km/h sabit hızda buna benzer tuketim yakalar. Forester az yakıyor diyebilmemiz icin emsal diğer suvlarin 4.8 degil de 6lt falan yakması gerekir.

ghibli06
20-10-2014, 17:12

fabrika o 5,5 litreyi hesaplarken de en düşük-en fazlaya göre yapmıyor mu? tamamını okuyun yazının ne zaman 4,8 ne zaman yükseliyor açıkça yazmış...

bkaraca
20-10-2014, 17:27
Millet açık aramaya ne meraklı, birde tam okuyup anlayabilsek.Keşke adam akıllı servis olsada bende subaru kullanabilsem yaşadığım şehirde.

dqn
20-10-2014, 18:38
fabrika o 5,5 litreyi hesaplarken de en düşük-en fazlaya göre yapmıyor mu? tamamını okuyun yazının ne zaman 4,8 ne zaman yükseliyor açıkça yazmış...

Tamamını okudum merak etmeyin, düz yolda 90km/h sabit hızda ekranda 4,8 lt ortalamayı yakaladım., deniyor.Fabrika verisi min. 5,5 olan araçta.Ben burdan yolun düz olmadığını anlıyorum..

zOnstyLe
20-10-2014, 18:53
Tamamını okudum merak etmeyin, düz yolda 90km/h sabit hızda ekranda 4,8 lt ortalamayı yakaladım., deniyor.Fabrika verisi min. 5,5 olan araçta.Ben burdan yolun düz olmadığını anlıyorum..

Fabrikalar ortalama verilere göre hesap yapıyor.

ghibli06
20-10-2014, 18:57

araba konusunda ne kadar deneyimin var bilmiyorum, fabrikanın orada söylediği cümleyi bu şekilde yorumluyorsan bence biraz daha okumaya öğrenmeye anlamaya gayret etmelisin...

XSi
20-10-2014, 18:57
sürekli 4 çeker, 2 lt motor lu bir aracın tüketimi böyle olduysa, öncen çeker aracın daha az olur tabi.

sonuçta 4 çeker her zaman daha fazla tüketecek, artıların yanında eksileri olacak mutlaka.

arm
20-10-2014, 19:01
bu biraz benim golf le inanılmaz boş yolda 4,5 ort gitmem gibi olmuş , her araç az yakar düz yolda

ufuksaracci
20-10-2014, 19:08
@dqn Peki sen herhangi bir somut test yaptın mı ? Yanlış anlama amacım sana sataşmak ya da laf çarpmak değil. Şahıs olarak imprezawrc'yi tanımıyorum ama nick olarak yıllardır tanıyorum . Subaru forumunda ve bu forumda yazdıklarını yıllarca okudum ki kendisi Subaruya gerçekten hakim bir arkadaş bir abi. Bildiğim kadarıyla kendisi de eskiden Forester kullanıyor ve yaptığı kısa süreli testi gayet tarafsız buluyorum . Yanlış bir test bile olsa en azından bir referans noktası olarak bakabiliriz.

Geçtiğimiz seneydi herhalde bir arkadaşımız çok uzun süreli bir test yapmıştı; Hem aldığı fişleri hemde yaptığı kilometreyi kayıt altına almıştı . Çok zevkle okumuştum çalışmasını , içimden böyle hastalar da var dedim tebessüm etmiştim.

@xsi iki çeker Subaru'nun doğasına aykırı bırak çok yaksın :D Subaru kullanıcılarını zaten en büyük tercih sebebi bence sürekli dört çeker olması .

Zorbey
20-10-2014, 19:36
Ben bu yakıtı lpg'de tüketiyorum. Bence gayet hoş :D

dqn
20-10-2014, 19:39
araba konusunda ne kadar deneyimin var bilmiyorum, fabrikanın orada söylediği cümleyi bu şekilde yorumluyorsan bence biraz daha okumaya öğrenmeye anlamaya gayret etmelisin...

Hocam fabrikanın dediği basit, rakım farkı sıfırlanmış yani deniz seviyesinde yani düz yolda yapılıyor testler.Testi yapan abimizde demiş ki düz yolda 4,8 yaktım.Bu aracında fabrika min. verisi 5,5 litre.Sizce bu durumda bir acayiplik yok mu?Benim tepkimde aşağıda da belirttiğim gibi rakım farkı gözetmeden yapılan testlere.Araç aynı yolu birde geri dönsün bakalım 4,8 yakacak mı yine?Ki testte 6 litreyle bitmiş zaten.Ayrıca bu araca sahip olanların büyük bir çoğunluğu bu verileri yb da bile göremeden aracı satarlar..

Fabrikanın dediğini yanlış yorumluyorsam ise doğrusunu sizden duymak isterim.

@dqn Peki sen herhangi bir somut test yaptın mı ? Yanlış anlama amacım sana sataşmak ya da laf çarpmak değil. Şahıs olarak imprezawrc'yi tanımıyorum ama nick olarak yıllardır tanıyorum . Subaru forumunda ve bu forumda yazdıklarını yıllarca okudum ki kendisi Subaruya gerçekten hakim bir arkadaş bir abi. Bildiğim kadarıyla kendisi de eskiden Forester kullanıyor ve yaptığı kısa süreli testi gayet tarafsız buluyorum . Yanlış bir test bile olsa en azından bir referans noktası olarak bakabiliriz.

Geçtiğimiz seneydi herhalde bir arkadaşımız çok uzun süreli bir test yapmıştı; Hem aldığı fişleri hemde yaptığı kilometreyi kayıt altına almıştı . Çok zevkle okumuştum çalışmasını , içimden böyle hastalar da var dedim tebessüm etmiştim.

Nick farklı olduğundan ilk başta tanıyamadım imprezawrc'yi ama şimdi hatırladım detailing forumuna da üye kendisi, Hakan abi sanırım nickin sahibi.Kendisinin testlerini hep takip ediyorum, hatta olumlu yorumları üzerine bir çok alışverişim oldu hep olumlu sonuç aldım..

Ben kendisinin bilgisine hiç bir şey demiyorum ama son zamanlarda o kadar çok yakıt tüketimiyle ilgili yazılıp çiziliyor ki.Millet utanmasa 100liralık benzinle 500km yaptım diyecek..Ben bir aracın rakım farkı sıfırlandığında fabrikanın min. verisinden az yakacağına inanmıyorum, olay bu kadar basit.Eğer bu koşullarda az yaksaydı fabrika verisine illaki yansırdı.Hangi marka aracı az yaksın istemez ki?Benim tepkim normal şartlar altında bu araba 5 litre yakıyor gibi olayın lanse edilmesi.Hem dizel hem benzinli araca sahibim.Benzinlide 6 litre altını görmek için gazın altına yumurta kolisi koymak lazım.Normal kullanıcılar bu verilerin yanından bile geçemezler..

ghibli06
20-10-2014, 19:52
Hocam fabrikanın dediği basit, rakım farkı sıfırlanmış yani deniz seviyesinde yani düz yolda yapılıyor testler.Testi yapan abimizde demiş ki düz yolda 4,8 yaktım.Bu aracında fabrika min. verisi 5,5 litre.Sizce bu durumda bir acayiplik yok mu?Benim tepkimde aşağıda da belirttiğim gibi rakım farkı gözetmeden yapılan testlere.Araç aynı yolu birde geri dönsün bakalım 4,8 yakacak mı yine?Ki testte 6 litreyle bitmiş zaten.Ayrıca bu araca sahip olanların büyük bir çoğunluğu bu verileri yb da bile göremeden aracı satarlar..

Fabrikanın dediğini yanlış yorumluyorsam ise doğrusunu sizden duymak isterim.

fotoğrafa bakarsan, anlık değil ortalama değer 4,8... kendisi bunu 600 km test edip ulaşmamış bunu da söylüyor... otomobil firmaları ortalama değerleri onlarca farklı aracı 'ayrı ayrı' yollarda binlerce km test ederek bulur yazarlar, buradaki yol ve km şartlarındaki sonucu yazmış, bunun anlamanın neresi zor? BMW 3.20 ied ile Ankara'dan Karaman'a kadar 120 ortalama ile 5,5 litre yaktım ama Toroslar'ı aşarken bu rakam 6,4 oldu zaten BMW de 6,5 litre diyor uzun yol yakıtına 5,5 litre demiyor, anlatabildim mi?

rebeloghy
20-10-2014, 19:58
Olaya fabrika bu değeri vermiş altına zaten inemezsiniz şeklinde yaklaşmak sadece bana mı bu kadar garip geliyor ?

ersandeniz
20-10-2014, 21:02
@dqn fabrika verileri 90 km sabit hızla verilmez ki, ölçümlerin nasıl yapıldığı aşağıda yazıyor

yakıt tüketimi değerleri, Avrupa Ekonomik Topluluğu’nun EEC 80/1268/EC direktifi uyarınca laboratuar ortamında ve aşağıda özeti verilen koşullarda yapılan testlerde elde edilen, lt/100 km mertebesinde sonuçları göstermektedir. Tabloda yer alan yakıt tüketimi değerleri, aracın bu değerlerde yakıt tüketeceğine ilişkin bir garanti ya da taahhüt teşkil etmediği gibi, bu maksatla yapılacak bir değerlendirme için de emsal teşkil etmez. Testlerde kullanılan araçlar standart donanımlıdır. Oprisyonel donanım ve aksesuarlar, jantlar ve lastikler yakıt tüketimini farklı etkileyebilir.

Şehir içi: Laboratuvar ortamında soğuktan çalıştırılmış motor ile 4km'lik teorik bir mesafe boyunca maksimum 50km/s ve ortalama 19km/s hızla ölçülmüş yakıt tüketim değerlerdir. Şehir Dışı: Şehir içi ölçümünden hemen sonra gerçekleştirilen, 7km'lik teorik bir mesafe boyunca maksimum 120km/s hıza ulaşacak şekilde, yarı zamanli sabit hız ve yarı zamanlı değşsken hızla ölçülmüş yakıt tüketim değerleridir.

Şehir Dışı: Şehir içi ölçümünden hemen sonra gerçekleştirilen, 7km'lik teorik bir mesafe boyunca maksimum 120km/s hıza ulaşacak şekilde, yarı zamanli sabit hız ve yarı zamanlı değişken hızla ölçülmüş yakıt tüketim değerleridir.

Ortalama: Şehir içi ve Şehir dışı testlerinin kat edilen mesafe ölçüsüyle ağırlıklı ortalamasi alinarak hesaplanmaktadir.

imprezaWRC
20-10-2014, 22:34

İnsan inanmak istediği şeye inanırmış :) koyduğu resim bile rampa aşağı :)

Enteresan, yalan borcum mu vardı, anlamadım. Ayrıca, gözleriniz bozuk olacak ki, orası düz yol, sonunda da yokuş yukarı rampa var. Özyeğin Üni. solda kalıyor. Neyse, garip bir ithamda bulundunuz, sağlık olsun.

ufuksaracci
20-10-2014, 22:38
Anlık tüketim olsa tamam yokuş aşagıydı bu veriyi gösterdi ama anlıkta değil ortalama tüketim. Bu adam (özür dilerim hitap şeklinden ) aracı bayiden alır almaz yokuş aşağı mı kullandı ?

ufuksaracci
20-10-2014, 22:42
Edit yapamadığımdan dolayı şunu merak ettim cvt şanzıman devir sabitken aracın hızlanabilmesini sağlayan şanzıman mı ? Eğer oysa sakin kullanım ve sabır gerçekten emsellarine göre az yaktıracaktır.

imprezaWRC
20-10-2014, 23:03
Arkadaşlar, testin toplamı aşağı yukarı 18-19km civarındaydı. 2km gibi bir mesafesi yokuş yukarı ve aynı şekilde 2km gibi bir mesafede yokuş aşağıydı. 2km kadar bir mesafede şehir içinde geçti. 12 km neredeyse düz yol, 2 km rampa yukarı, 2km rampa aşağı ve 2km'de şehir içi (mesafeler biraz daha fazla olabilir) olarak geçti. Araca bindikten sonra yakıt tüketimini sıfırladım; dur-kalk trafik hiç yaşamadım, o yüzden dur-kalkta bu değerler tamamen değişir, sağ ayağınıza ve trafik durumuna göre ekranda bambaşka değerler görülür.
Sırf şehir içinde kullanılırsa da bambaşka değerler olacaktır. Ama dediğim test güzergahında (normalde daha kısa olan mesafe benim için uzadı hatta vaktim olsaydı belki güzergahı daha da uzatabilirdim) ilk başta 4,8 ortalama gösterdi, yokuş çıkarken arkamdakine yol vermek için biraz gazın ayarı kaçtı ortalama 6,6lt'ye kadar fırladı, yokuş aşağı inerken gaza çok dokunmadan ataletiyle indirdim ve düz yolda da gözüm ekranda olacak şekilde dozunda bastım 5,8lt'ye geriledi ve şehir içinde de biraz gezindikten sonra showroom önündeki manevrada ortalama 6,0lt'ye fırladı. Acelem olmasaydı o fotoğrafıda çeker paylaşırdım.

Biriniz orası yokuş aşağı demiş, kimisi hayallere sardırmış, birader(ler) ben nazar değmesin diye sadece Subaru-Bayraktar yetkilileri ile paylaştığım kendi aracımın ortalama değerleri var; (outback 2,0D) yüklü halde katalog verisinin altında tüketim yakaladım, o fotoğraflar ve gidilen mesafelerin hepside dediğim gibi merkezdeki yetkililerde mevcut.

Yalan borcum yok; Bayraktar çalışanı değilim, yaptığım paylaşıma da beni pişman ettirmeyin, çok arzu eden olursa teste beraber çıktığım satış görevlisi ile tanıştırırım ki o da aynı noktada telefonu ile fotoğraf çekti. Fotoğraf çekilen noktanın rampa aşağı mı, düz yol mu olduğunu bir kez de ona sorarsınız.

Bu arada araç Forester 2.0lt atmosferik cvt şanzıman ve serinin dolu versiyonudur yani üzerinde 18 inch jantlar mevcuttur, bilirsiniz bu da tüketime olumsuz yönde etki eder.

Ayrıca, halen yokuş aşağı diye ısrar edenlere ekrana dikkatli bakmalarını öneririm, ortalama tüketim değerinin altında 0'dan 30'a kadar olan kısım aslında gaza basıp basmadığınızı da gösteriyor. Yani orada yeşil seviye yoksa gaza basılmıyor anlamına gelir. Orada yeşil seviye 0 ile 5 arasında bulunuyor, yani gaza basıyorum. Yokuş aşağı inerken kaçınız gaza basıyor ?

Neyse, canınız neye inanmak istiyorsa ona inansın, selametle!!!

P.S : Beni tanıyanlarda şurada yaptığım paylaşımlardan ne kadar objektif olduğumu da az çok anlamış olması lazımdı, onu da anlamayanlar varmış
Yarın öbürgünde Duster 1,5 AWD'nin yakıt tüketimini paylaşırım onda da hayal görüyor ya da oha o kadar mı yakıyormuş diyenler de çıkar.

ghibli06
20-10-2014, 23:31
Arkadaşlar, testin toplamı aşağı yukarı 18-19km civarındaydı. 2km gibi bir mesafesi yokuş yukarı ve aynı şekilde 2km gibi bir mesafede yokuş aşağıydı. 2km kadar bir mesafede şehir içinde geçti. 12 km neredeyse düz yol, 2 km rampa yukarı, 2km rampa aşağı ve 2km'de şehir içi (mesafeler biraz daha fazla olabilir) olarak geçti. Araca bindikten sonra yakıt tüketimini sıfırladım; dur-kalk trafik hiç yaşamadım, o yüzden dur-kalkta bu değerler tamamen değişir, sağ ayağınıza ve trafik durumuna göre ekranda bambaşka değerler görülür.
Sırf şehir içinde kullanılırsa da bambaşka değerler olacaktır. Ama dediğim test güzergahında (normalde daha kısa olan mesafe benim için uzadı hatta vaktim olsaydı belki güzergahı daha da uzatabilirdim) ilk başta 4,8 ortalama gösterdi, yokuş çıkarken arkamdakine yol vermek için biraz gazın ayarı kaçtı ortalama 6,6lt'ye kadar fırladı, yokuş aşağı inerken gaza çok dokunmadan ataletiyle indirdim ve düz yolda da gözüm ekranda olacak şekilde dozunda bastım 5,8lt'ye geriledi ve şehir içinde de biraz gezindikten sonra showroom önündeki manevrada ortalama 6,0lt'ye fırladı. Acelem olmasaydı o fotoğrafıda çeker paylaşırdım.

Biriniz orası yokuş aşağı demiş, kimisi hayallere sardırmış, birader(ler) ben nazar değmesin diye sadece Subaru-Bayraktar yetkilileri ile paylaştığım kendi aracımın ortalama değerleri var; (outback 2,0D) yüklü halde katalog verisinin altında tüketim yakaladım, o fotoğraflar ve gidilen mesafelerin hepside dediğim gibi merkezdeki yetkililerde mevcut.

Yalan borcum yok; Bayraktar çalışanı değilim, yaptığım paylaşıma da beni pişman ettirmeyin, çok arzu eden olursa teste beraber çıktığım satış görevlisi ile tanıştırırım ki o da aynı noktada telefonu ile fotoğraf çekti. Fotoğraf çekilen noktanın rampa aşağı mı, düz yol mu olduğunu bir kez de ona sorarsınız.

Bu arada araç Forester 2.0lt atmosferik cvt şanzıman ve serinin dolu versiyonudur yani üzerinde 18 inch jantlar mevcuttur, bilirsiniz bu da tüketime olumsuz yönde etki eder.

Ayrıca, halen yokuş aşağı diye ısrar edenlere ekrana dikkatli bakmalarını öneririm, ortalama tüketim değerinin altında 0'dan 30'a kadar olan kısım aslında gaza basıp basmadığınızı da gösteriyor. Yani orada yeşil seviye yoksa gaza basılmıyor anlamına gelir. Orada yeşil seviye 0 ile 5 arasında bulunuyor, yani gaza basıyorum. Yokuş aşağı inerken kaçınız gaza basıyor ?

Neyse, canınız neye inanmak istiyorsa ona inansın, selametle!!!

P.S : Beni tanıyanlarda şurada yaptığım paylaşımlardan ne kadar objektif olduğumu da az çok anlamış olması lazımdı, onu da anlamayanlar varmış
Yarın öbürgünde Duster 1,5 AWD'nin yakıt tüketimini paylaşırım onda da hayal görüyor ya da oha o kadar mı yakıyormuş diyenler de çıkar.

Sen yaz biz okuruz baskan :)

imprezaWRC
20-10-2014, 23:37
Sen yaz biz okuruz baskan :)

Eyvallah Bülent abi :)

By CrAzY
21-10-2014, 00:10
Fabrika verileri ile zaten okşama kullanım ile aşa çekebilirsiniz fabrika 5.5 ortalama verir siz ortalama 5 yaparsınız bu gayet doğal kullanım şekli her zaman fark eder.

Güzel bir paylaşımı takdir etmek yerine çamur atmak niye ?

rebeloghy
21-10-2014, 00:30
Fabrika verileri ile zaten okşama kullanım ile aşa çekebilirsiniz fabrika 5.5 ortalama verir siz ortalama 5 yaparsınız bu gayet doğal kullanım şekli her zaman fark eder.

Güzel bir paylaşımı takdir etmek yerine çamur atmak niye ?

Yok araç alman değilse, tsi değilse , hele ki japonsa fabrika değeri kadar bile yakılamaz o tenekelerle :)

By CrAzY
21-10-2014, 00:42
Yok araç alman değilse, tsi değilse , hele ki japonsa fabrika değeri kadar bile yakılamaz o tenekelerle :)

Bunu bir subaru yapabiliyorsa emin ellerde japon neden yapmasın ? :)

yavuz364
21-10-2014, 06:32
Bizde zamanında sıfır impreza aldığımızda araba ilk başlarda aaa güzel çok da yakmıyormuş flan diyorduk :D

Siz bi 20-30 bin kullanın bakalım ne olacak.. Subarulara (özellikle 2004 sonrası) hiç güvenilmez. Ne yakıtı düzgün ne kalitesi düzgün.

Dayı
21-10-2014, 07:50
Bizde zamanında sıfır impreza aldığımızda araba ilk başlarda aaa güzel çok da yakmıyormuş flan diyorduk :D

Siz bi 20-30 bin kullanın bakalım ne olacak.. Subarulara (özellikle 2004 sonrası) hiç güvenilmez. Ne yakıtı düzgün ne kalitesi düzgün.

Hangi açılarda güvenilmez?

yavuz364
21-10-2014, 08:10
Hangi açılarda güvenilmez?

Sıfır aldıktan sonra çok fazla sorunla karşılaştık. bazılarını servis düzeltmeye çalıştı ancak lambda sensörü hatasını bile bulamadıkları için 3 adet sıfır kutusundan çıkarken gördüğüm komple katalitik konvertör değiştirdiler arabada..
Bunun yanında bir de egzoz manifoldu komple değişti.. Tabi bunlar olurken devamlı arıza yanıyor araba düzgün gitmiyor. Ertesi gün herşeyi iptal edip servise gidiliyor.
Döşemeleri aldığımız günden itibaren gözle görülür şekil bozukluğu ve aşınma oldu. 60-70bin kmdeyken benim 200bin km deki arabamdan eski duruyordu.. Bagaj halısının altına koydukları MDF benzeri malzeme havanın neminden şişerek bagajın ortası kabardı. yamuk yumuk birşey oldu. Far düğmesi doğru düzgün çalışmıyordu bi yanıyor bi yanmıyor flan.
Bu bahsettiğim araba daha 70bin km bile olmadı. Zaten çok da tutmadan sattık..

Dayı
21-10-2014, 08:21
araç impreza ne idi acaba? Bütün şanssızlıklar da sizi bulmuş görünüşe göre.
ama bir tek araç da meydana gelen bütün bu aksilikler bütün Subaruların güvenilmez olduğu anlamını ve genellemesini de doğurmamalı diye düşünüyorum.

Sıfır aldıktan sonra çok fazla sorunla karşılaştık. bazılarını servis düzeltmeye çalıştı ancak lambda sensörü hatasını bile bulamadıkları için 3 adet sıfır kutusundan çıkarken gördüğüm komple katalitik konvertör değiştirdiler arabada..
Bunun yanında bir de egzoz manifoldu komple değişti.. Tabi bunlar olurken devamlı arıza yanıyor araba düzgün gitmiyor. Ertesi gün herşeyi iptal edip servise gidiliyor.
Döşemeleri aldığımız günden itibaren gözle görülür şekil bozukluğu ve aşınma oldu. 60-70bin kmdeyken benim 200bin km deki arabamdan eski duruyordu.. Bagaj halısının altına koydukları MDF benzeri malzeme havanın neminden şişerek bagajın ortası kabardı. yamuk yumuk birşey oldu. Far düğmesi doğru düzgün çalışmıyordu bi yanıyor bi yanmıyor flan.

imprezaWRC
21-10-2014, 09:08

MDF benzeri malzemeye muhtemelen farkına varmadan bir yerden sıvı teması olmuştur; yoksa havanın neminden öyle birşeyin olması çok zor. Ayrıca, belliki götürdüğünüz servis ya doğru teşhisi koyamadı ya da arıza lambasının yanmasının başka bir nedeni vardı ki, değiştirdiğiniz parçalarlada bir türlü ayar tutmamış.

Döşemelerin deforme olması birazda kullanıcı odaklı olabilir; giydiğiniz kıyafetin kumaşı veya aksesuarı bile koltuğun döşemesini aşındırabilir.

Bu dediklerinize bakarsak, benim gibi çok titiz kullanıcının aracı ile hiç titiz olmayan kullanıcının aynı zamanda alınmış ve aşağı yukarı aynı km'yi yapmış aracını yanyana koyun titiz olmayanın aracı muhtemelen ölü gibi gözükecektir.

Ayrıca, tüm bu yaşadıklarınızı Bmw, Mercedes, Audi gibi her köşe başında görülen marka/modellerde bile yaşayabilirsiniz, ki F10 kasa Bmw'de göznüz gibi baktığınız plastikler soyulabiliyor, her ne hikmetse bu problemleri bir ara baktığım ilk nesil ve haliyle ikinci el x3'lerin neredeyse tamamında görmüştüm. Yani bir tane tecrübe ile tüm markayı silip atmak ve şu yıldan sonra yakıtı vs'si değişiyor demek doğru değil, benim kankam benden fazla Subaru alıp-sattı, kullandı, halen babasında 2001 model Outback var; saydıklarınızın hiçbiri o araçta yaşanmadı. Benim yorumlarıma bakıp gidip Subaru alan ve halende bilmem kaçıncı modelini kullanan çok kullanıcı var; sorun yaşasalardı gidip bir daha Subaru almazlardı sanırım.

yavuz364
21-10-2014, 09:37
Tabii ki dedikleriniz sonuna kadar doğru.. Zaten ben 2004-2005 sonrası için konuşuyorum. Bizim araba 2007 model idi..
Subaruyu sevmeyen birisi de değilim ama parasını haketmediğini düşünüyorum genel olarak.. benim demek istediğim eski modellerdeki kalite yenilerde kesinlikle yok.. en son kasada yine içini flan baya bi düzelttiler.
Kullanım olarak dediğim gibi evdeki diğer arabalar da aynı şekilde kullanılıyor sonuçta.. Evet bagaja sıvı dökülmüşte olabilir ama bunlar olan şeyler. şuana kadar birsürü araba kullandık, ama malzeme dayanıklılığı çok farklı, kaporta sacının inceliğinden bahsetmedim bile, o sanırım japonların genelinde olan birşey.

Konu baya bi değişti sanırım :) 5.5 lt çok ciddi bi değer. sanırım bunu da CVT sayesinde yapıyor ama istanbulda yine de 8 litrenin altına düşeceğini sanmıyorum.

MDF benzeri malzemeye muhtemelen farkına varmadan bir yerden sıvı teması olmuştur; yoksa havanın neminden öyle birşeyin olması çok zor. Ayrıca, belliki götürdüğünüz servis ya doğru teşhisi koyamadı ya da arıza lambasının yanmasının başka bir nedeni vardı ki, değiştirdiğiniz parçalarlada bir türlü ayar tutmamış.

Döşemelerin deforme olması birazda kullanıcı odaklı olabilir; giydiğiniz kıyafetin kumaşı veya aksesuarı bile koltuğun döşemesini aşındırabilir.

Bu dediklerinize bakarsak, benim gibi çok titiz kullanıcının aracı ile hiç titiz olmayan kullanıcının aynı zamanda alınmış ve aşağı yukarı aynı km'yi yapmış aracını yanyana koyun titiz olmayanın aracı muhtemelen ölü gibi gözükecektir.

Ayrıca, tüm bu yaşadıklarınızı Bmw, Mercedes, Audi gibi her köşe başında görülen marka/modellerde bile yaşayabilirsiniz. Yani bir tane tecrübe ile tüm markayı silip atmak ve şu yıldan sonra yakıtı vs'si değişiyor demek doğru değil, benim kankam benden fazla Subaru alıp-sattı, kullandı, halen babasında 2001 model Outback var; saydıklarınızın hiçbiri o araçta yaşanmadı. Benim yorumlarıma bakıp gidip Subaru alan ve halende bilmem kaçıncı modelini kullanan çok kullanıcı var; sorun yaşasalardı gidip bir daha Subaru almazlardı sanırım.

SekoLive
21-10-2014, 09:41
yakıt olayı cok acayip olay herkesin tutturabilmesi zor, fakat burada hakan abiye yazıdgınz yorumlar hoş olmamış kendisni forumdan tanırım yanlış yada yalan bişey yazacagına ihtimal vermiyorum insanları tanımadan heleki yakıt gibi herkesde değişken olan bir konuda ağıra kaçan ithamlarda bulunmamak lazım.
incelemelerini takip ettiğim ender kişilerdensin hakan abi :)

imprezaWRC
21-10-2014, 09:44
Tabii ki dedikleriniz sonuna kadar doğru.. Zaten ben 2004-2005 sonrası için konuşuyorum. Bizim araba 2007 model idi..
Subaruyu sevmeyen birisi de değilim ama parasını haketmediğini düşünüyorum genel olarak.. benim demek istediğim eski modellerdeki kalite yenilerde kesinlikle yok.. en son kasada yine içini flan baya bi düzelttiler.
Kullanım olarak dediğim gibi evdeki diğer arabalar da aynı şekilde kullanılıyor sonuçta.. Evet bagaja sıvı dökülmüşte olabilir ama bunlar olan şeyler. şuana kadar birsürü araba kullandık, ama malzeme dayanıklılığı çok farklı, kaporta sacının inceliğinden bahsetmedim bile, o sanırım japonların genelinde olan birşey.

Konu baya bi değişti sanırım :) 5.5 lt çok ciddi bi değer. sanırım bunu da CVT sayesinde yapıyor ama istanbulda yine de 8 litrenin altına düşeceğini sanmıyorum.

İstanbul'da şehir içi dur-kalk trafiğe girilirse elbetteki katalog verisi olan 6,5lt ortalamayı yakalamak çok zor olur; ama ben ve benim gibi kullananlar en azından 8lt'nin üstüne de çıkartmaz diye düşünüyorum. Öte yandan, özellikle sürekli trafik olan yerlere girmemeye gayret ediyorum, manuel'de olsa otomatikte olsa otomobil bu koşullarda oldukça zorlanıyor. Benim kullandığım mesafe genelde otoban ve anayol ağırlıklı oluyor o yüzden de çoğu zaman o katalog verisini tutturabileceğimi düşünüyorum.

Merakla turbo versiyonun testini bekliyorum, araç geldiğinde haber verecekler, birde onu kullanıp kimilerine göre objektif olmayan ve kimilerine göre yokuş aşağı olan yerlerde kullanır görüşlerimi burada paylaşırım.

imprezaWRC
21-10-2014, 09:53
yakıt olayı cok acayip olay herkesin tutturabilmesi zor, fakat burada hakan abiye yazıdgınz yorumlar hoş olmamış kendisni forumdan tanırım yanlış yada yalan bişey yazacagına ihtimal vermiyorum insanları tanımadan heleki yakıt gibi herkesde değişken olan bir konuda ağıra kaçan ithamlarda bulunmamak lazım.
incelemelerini takip ettiğim ender kişilerdensin hakan abi :)

Serkan'cım eyvallah sağolasın. Özellikle çocuktan sonra benim sağ ayak iyice terbiye oldu. Bizim Duster'ı şoför kullandığında ekranda maksimum 9lt ortalama görebiliyoruz, aynı lokasyonlarda ben kullandığımda katalog verisini yakalayabiliyorum, bir başka arkadaş kullandığında benden biraz fazla tüketebiliyor. Gaz pedalına nazik davranmak gerek :)
Misal, Samsun havalimanından Citroen C-elysee kiraladım, şehir içinde işimi hallettim, hız levhalarına ayak uydurdum, 3,8lt ortalama ile teslim etmiştim. Ooops katalog verisi 4,1 diyor ama, neyse Samsun zaten komple yokuş aşağı bir il o yüzden sıkıntı yok. :D :D :D

P.S : Fii tarihi olacak ama senden stickerları aldığım gün hastane önünde Outback'in yakıt tüketimini göstermiştim, sahil yolu da lanet olsun hep yokuş aşağıydı, yoksa o değerleri tutturmak çok zor be :D :D

Kadyr
21-10-2014, 10:28
yakıt olayı gaz pedalı ile nasıl seviştiğinize bağlı bi durum. benim aracım tsi şehir içi 8.2 yazıyor katalogda ama ben istanbul köprü trafiğinde dur kalk dur kalk pendiğe eve geldim 7.5 yazıyor şaşırdım kaldım. 1.9tdi chipli aracımda aynı yolda 6-7 gibi yakıyordum. katalogdan aşa yakıyordum yani yerine göre.ama her araç sürekli dur kalkta çok yakar.

CagkaN
21-10-2014, 10:31
pekala size göre bu araç sabah akşam iş trafiğinde (23-25km'lik yolun 40-45 dk.'da gidiliyor) ortalama tüketim değeri olarak kaç lt gösterir?

uzun süredir subaru istiyoruz ancak yakıta cesaret edemediğimiz için hep vazgeçtik ondan soruyorum (LPG seçenek değil)

zOnstyLe
21-10-2014, 10:42
Sizden ortalama 10-15 yaş kucuk arkadaşların yaptığı gereksiz, sert yorumlara verdiğiniz kaliteli cevaplar, aslında bu konuda ne kadar ciddi olduğunuzu gösteriyor. Paylaşım cok güzel olmuş, teşekkürler.

imprezaWRC
21-10-2014, 11:31
pekala size göre bu araç sabah akşam iş trafiğinde (23-25km'lik yolun 40-45 dk.'da gidiliyor) ortalama tüketim değeri olarak kaç lt gösterir?

uzun süredir subaru istiyoruz ancak yakıta cesaret edemediğimiz için hep vazgeçtik ondan soruyorum (LPG seçenek değil)

Bu tamamen trafiğin ve yolun eğimine bağlı olarak değişecektir. Bulunduğunuz yerde dakikalarca bekleyerek dur-kalk şeklinde ilerlerseniz katalog verilerini yakalamak çok zor olur. Küçükçekmece'de Beka Subaru bayisi var, belki ellerinde Forester test aracı vardır sizde kullanıp tecrübe edersiniz.
Ben kendi aracımı trafik içinde veya sürekli şehir içinde kullandığımda katalog verisinin 1,4lt üzerini görebiliyorum; çok acelem yoksa aradaki farkı 1lt'ye kadar indirebiliyorum. Bu tamamen sizin sabrınıza, yolun eğimine ve trafik yoğunluğuna bağlı olarak değişecektir.
İllede benden bir değer isterseniz katalog verisinin üzerine 1lt ile 1,5lt arası ekleyin derim. (sürekli dur-kalk trafikte bu değerler 3lt'ye kadar çıkabilir, yani katalog verisi 6,5lt ise en kötü 10lt'ye kadar çıkacaktır)

Tayfun.O
21-10-2014, 11:45
Bu kadar yakması normal ki büyük hacimli araçların doğasında olan bir şey bu karşı çıkanları hiç büyük motor hacimine sahip araç kullanmamışlar demek ki. Gaza basınca deli gibi yakar basmayınca koklar bu kadar basit. Büyük motorların tek dezavantajı vergisinin fazla olması

Ozan Özer
21-10-2014, 11:50
Güzel bir paylaşım farklı düşünce yapıları nedeniyle ne hale gelmiş;gerçekten şaşırtıcı..
Burada anlatılmak istenen dikkatli kullanımda aracın yakıtının ne düzeyde gezebileceği;aracın yakıtının katalog verisinin altında olması yada konuyu açan kişinin Subaru'daki onca çalışan müh. personel vb. kişilerden işi daha iyi bildiği değildir.Birkaç kişinin üzerinde durarak bahsettiği gibi siz bu tarz paylaşımlarınıza devam edin lütfen;bizler sizin ne anlatmak istediğinizi gayet iyi anlıyoruz..
5.30İA aracımla Konya'dan gelirken 6.0 litreleri gördüm;katalog verisinin altındayım,ben bu işi biliyorum,yumurtacıyım mı demeliyim şimdi? Kullanım şartlarına göre aracın performansının ne aralıklarda olabileceğine verilmiş bir örnek bu yazı,paylaşım.Subaru katalog verisinin altında yakıyor diyen birini göremedim..

timucintt
21-10-2014, 11:58
çok güzel değerler.. subarununda yeni cvt leri gerçekten çok başarılı yakıt konusunda ve özellikle büyük motorlara takması subarunun bu yeni nesil cvtleri ayrı bir başarı... bu arada cvt lerde vitesler 1 2 3 4 5 diye yoktur arkadaşlar varyatörlü scooter gibi çalışır şanzıman.

cenk
21-10-2014, 16:26
05 model, 120 bin km deki 05 subaru forester XT marka aracım ile geçen bayramda yol yaptım.
Aracıma daha öncede hiç LPG takılmadı, bagaj tavana kadar dolu, arabada 4 kişi, 120km/h sabitledim.
Ankara-Ayvalık yolu 700km.

350TL benzin aldım- 700km yol yaptım: 0,50TL yakıtım.

DOHC
21-10-2014, 18:33
http://www.dft.gov.uk/vca/fcb/the-fuel-consumption-testing-scheme.asp

http://www.abdullahdemir.net/wp-content/uploads/2013/12/YAKIT-TUKETIMI-ve-EGZOZ-EMISYON-TESTLERI.pdf

Bu normların dışında test yaparsanız, test sonuçlarından daha düşük değerlere ulaşabilirsiniz.

akn06
22-10-2014, 07:17
basmayınca yakmaz:D