PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Gümrük Sorunsalı

5500
20-10-2014, 17:22
Aliexpressten bir takım far aldım.. Gümrüğe takıldı takılmasına ama memur kıl çıktı..
Araç ruhsatını istedi, benim adıma olmadığı için geri çevirdi. Bu sorunu nasıl çözebilirim?
PTT'de gönderiyi alacak kişiyi değiştirme şansımız oluyor mu? yada bu durumu nasıl çözebilirim?

By_HaNNibaLL
20-10-2014, 17:26
Araç sahibi ile git o zaman kabul etmiyor mu ?

5500
20-10-2014, 17:29
Yok kanka. kargo benim adıma geldiği için olmaz diyor. tam lanet bi adama çattım..

XSi
20-10-2014, 19:01
arpası suyu az gelmiştir çakalın..

+soner
20-10-2014, 19:12
Ver 80 tl notere, al vekaleti. Sok gözüne gözüne

TigeR
20-10-2014, 19:52
Ne alaka ya araç ruhsatı çok saçma iş yapıyorlar

zübeyir
20-10-2014, 20:02
İyide o malı sana vermeme gibi bir şansı yokki.sadece gümrük vergisini alma yetkisi var ispat edemezsen. onuda öder alabilirsin.kimeyse kime ona ne .cezasını öder alırsın normalde. ptt orda mudurleri gibi oturan bi adam vardı bıyıklı kıl kuyruk odur buyuk ıhtımall. bende 1-2 sene önce s2000 e amerıakdan debrıyaj aldım cc marka. adam ruhsatı ıstedı gosterdım bu japon arabası neden amerıkadan gelıyo dıye bana soruyo :D. tam bır gerızekalı..

5500
20-10-2014, 20:26
Ben zaten vergisini odeyecegimi bilerek aldim ki faturayi bile tam kestirdim. Orada calisan herkes bu malin yani araba parcasinin yasak olduğunu soyluyor. Boyle birsey varmi? Ben goremedim. Diger arabayi kendi üzerime alayim diye dusundum, daha ben dusunurken dedi ki arac falan alayim deme tarihine bakarim yine vermem.

KA®ANLIK
20-10-2014, 20:35
şöyle de bir durum var,
yurtdışından getirdiğin gönderinin ticari olmaması gerekiyor.
Gümrük memuru bu nedenle kendin için getirdiğini sorgulamak adına ruhsat isteyebilir. (DHL vs. de istiyor bunu)

ruhsat sahibinin soyadı benzerlik gösteriyor ise yine şansın olabilir.

aslında bir tanıdık bulsan sorun çözülür de gümrük memurunun iki dudağı arasında olay maalesef.

5500
20-10-2014, 20:39
Abi ruhsat babamin adina. Soyadimiz tutuyor, o yonden bi sikinti yok. Gel gelelim diretti senin adina olacak ruhsat diye. Ticari birsey olmadiginin da bal gibi farkinda.

KA®ANLIK
20-10-2014, 20:48
Abi ruhsat babamin adina. Soyadimiz tutuyor, o yonden bi sikinti yok. Gel gelelim diretti senin adina olacak ruhsat diye. Ticari birsey olmadiginin da bal gibi farkinda.

ruhsat babanın adına ise vermek zorunda.
biraz zora koşmuş olayı. tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır, babanla git olmadı, o da izah etsin ben alamıyorum oğlum aldı desin,
müdürüyle görüşmek istediğini söyle, tamamen yokuş yapmış adam biraz huyuna gitmekte fayda var gümrükçülerin adamlar dünyayı kurtardıklarını sanıyorlar çünkü.

alpbodrum
20-10-2014, 20:49
Yazık ya yetkilere bak arkadaş Gümrükte memur olmak varmış .. ayıptır ülkeye bak kural yok , 2 Yıl önce klarnet getirttim 400 Dolar gümrük memuru çağırdı bir kez çalarsan vergi almayacağım dedi şok oldum şaka yapıyor sandım 1 şarkı çaldım 2 TL ödeyip çıktım.

zübeyir
20-10-2014, 20:52
Bence tek bir mal geliyorsa sorun olmaması lazım.kayıt var sonuçtaç bu adam kaç tane mal sokmuş tr ye bakılması lazım. fazlaysa belki yinede tek tük mal getirmişse her turlu vermeli.tamamen gümrükteki kansızların yaptıpı şerefsizlik bu iş. hepsi mamalı itler bence.

5500
20-10-2014, 20:53
Kiz arkadasima gostermedigim tatli dili bu adama gosterdim. Nuh diyor peygamber demiyor, yokuşun kralini yapti. Birde tum memurlarin agzinda yasak bu urunler diye af dolasiyor..gercekten yasak mi?

barisy
20-10-2014, 22:09
Mal bedeli ne kadar toplam?

barisy
20-10-2014, 22:21
Yarın yine git, babayla gidersen daha iyi olur. Baba anlatsın , internet sipariş vs anlamadığımdan çocuğa yaptırdım falan desin. Başımıza bu geleceğini bilsem kendi adıma getirirdim vs şeklinde. Eşyayı verir. Halen arıza olur ise maktu vergi ödeyip sözlü beyan ile malımı istiyorum de. AB den gelen malda 18 , diğer ülkelerde 20 vergi var%. Mal bedeli 1500 eur geçmediği takdirde bu vergiyi ödeyip alırsın.

Araba parçası yasak değil, kullanılmış eşya , telefon, kozmetik, bitkisel ürünler, enerji veren spor ürünleri , ilaçlar yasak. Hatta ilaçta bile tam olarak yasak değil, reçeteni doktor tavsiyesini yazılı alıp gidip alabilirsin.

Ama verir merak etme.

5500
20-10-2014, 22:26
Uru bedeli 515 dolar.
Kart ekstresi, fatura vs hersey mevcut.. babam memurdan daha da kıl adam gidipte oraya konusmaz, ben sana demedim mi der cekilir.bende gel gidelim demem. Sacma bir baba ogul muhabbetimiz var. :) yasak degilse bu salak insanlar niye yasak diye diretiyor anlamadim. Sonucta vergisini de odeyecegim. Bu kasarlanmis memurlari sikayet edip isimi gorebilecegim bir merci yokmu? Ilk defa biseye bulastim ona da lanet ettirdiler.

barisy
20-10-2014, 22:27
Son olarak , 30 tane arkadaşının adı adresi üzerine bireysel mal alıyormuş gibi yapıp 3 er 5 er ürünler getirip hiç vergi ödemeden gitti gidiyorda , orada burada dükkan açan fırsatçılar yüzünden durum bu halde. Son dönemde o kadar artmıştı ki adamlar 150 eur luk sınırı 75 e çektiler.

Ondan sonra almanya daki teyzesinden amcasından gönderilen ufacık bir hediye dahi gümrüğe takılınca isyan ediyor insanlar haklı olarak. Insanlar anlam veremiyor ama işte Türkiye burası. Suistimal hat safhada.

barisy
20-10-2014, 22:34
Uru bedeli 515 dolar.
Kart ekstresi, fatura vs hersey mevcut.. babam memurdan daha da kıl adam gidipte oraya konusmaz, ben sana demedim mi der cekilir.bende gel gidelim demem. Sacma bir baba ogul muhabbetimiz var. :) yasak degilse bu salak insanlar niye yasak diye diretiyor anlamadim. Sonucta vergisini de odeyecegim. Bu kasarlanmis memurlari sikayet edip isimi gorebilecegim bir merci yokmu? Ilk defa biseye bulastim ona da lanet ettirdiler.

Bence bir şekilde babanı ikna edip gitmelisin. Memuru , gerçekten bu parçayı kendi ihtiyacınız için getirdiğinizi ispat etmelisiniz. Senin yukarıdaki mesajımda belirttiğim fırsatçılardan olmadığına ikna etmelisin.

5500
20-10-2014, 22:42
Abi zaten adam ikna oldu kendim icin kullanacagimi. Arabayla gittim, ruhsati gosterdim. Musavirlikte calisan bie arkadasi soktum hicbir sekilde laf dinlemiyor. Hatta en son oradan baska bir memur dahi ver artik adamin malini dedi, nafile. Neyin pesinde cozemedim,illa.para mi yedirmemiz gerekiyor. Bunu da hic yapmak istemiyorum acikcasi.

5500
20-10-2014, 22:45
Kargo bedeli olmasa lanet olsun isine diyecegim ama sadece gelise 200 dolar verdim nakliye .200 de gitse etti 800 lira. Sirf gerizekali memurun keyfi yüzünden is buraya dayaniyor.

muratbalci
20-10-2014, 22:49
Öncelikle ürün sıfırsa vergisini ödeyip sorunsuz olarak alabiliyor olmanız lazım, ikinci elde sorun çıkarıyorlar, fakat kendi aracınıza getirdiğinizi söyleyip alabiliyorsunuz; tabi bu da memurun keyfine kalmış. Anladığım kadarıyla siz kıl birine denk gelmişsiniz, isterseniz bir hafta bekleyin, muayene memurları her hafta değişiyor olması lazım, şansınızı başka memurda deneyin.

Cliosportve
20-10-2014, 23:29
orda bir iki kişi var biri uzun boylu digeri yası biraz geckin 2si kendisini oranın sahibi zannediyor
bunları surekli sirkulasyon yapıyolar aynı yere alısmasınlar diye dikkan edin her gittinizde farklı birileri vrdır
koskoca istanbula 2 kişi bakar
müdür bile karısamıyor yada karısmıyor
yaz bası biraz buyukce bir mazlememiz takıldı gittik urunu icerde kaybetmişler
1 saate zor buldular , tedbiren elde türlü evrak cıktısıyla gittik daha agzını acarken eline tutusturduk
sole bir baktı degere bide malzeme ye işini hallederim ama benim kafamdan belirledigim deger uzerinden odersin
kibarca itiraz edince bu mal geri gitcek dedi, bende dedim malın paketini actın dagıttın bana geri gitcene dari bir evrak ver
evrakı sen vercen dedi kagıt doldur geri gitmesini istedigine dair
ee dedim ben istemiyorumki dedim iteledi kartonu acık sekilde oteye bastı gitti bir yerlere
gittim yetkili bi kac kişiyle konustum ve adını sordum b sahısın
nedense herifi kimse tanımaz oldu
bir kişide olumlu yaklastı ya biseye kızmıstır git yalvara getirdi
olmadı dedi burası develet mal kaybolmaz korkma illaki geri gider
ya dedim geri gideceni kim bilcek paket atıldı kenara
orayı baya bir karıstırdıktan sonra
bastım cıktım
arada takip nosundan takip ettim ve hem ptt den hem devletten sikayette bulundum
malı aldıgım kişiyede durumu acıkladım sende dedim karsıdan sikayet ac
tam 2.5 ay malzeme orda kaldı
bi kac sikayetten sonra malzeme işlem gordu ve geri gitti
cakal malın ya ustune yatacaktı yada hasır altı edeceklerdi
kısacası bunlara saglam bir avukat lazım ugrassın
babalarının ciftliği bellemişler orayı
kanunda ne araba parcası yasak nede 2. el malzeme
ben bunu detaylı sekilde sordum sikayetlerimde
gelen cevaplarda kesinlikle aksi bir kanun maddesi bildiremediler
bence sende once ptt ye sonrada bimere sikayet et
olayı anlatarak ve durumu özetleyerek
sunuda belirteyim yabancılar bu olaya ciddi anlamda sasırıyor
demek istedigim gümrük vergisi olayına degil
vergiyi odesen bile malı alamama olayına
nedense burda pahalı olan hersey yasak
ucuz mala zaten kimse tenezzul etmiyor dısardan almaya

Schumi
20-10-2014, 23:43
İmza Denizli diyor. Peki paket nerede. İstanbul'mu Denizli'mi ?

5500
21-10-2014, 00:04
Paket Denizlide yanlis olmasin. Istanbul olsa simdiye almistim zaten :)

EREN34
21-10-2014, 00:21
orda bir iki kişi var biri uzun boylu digeri yası biraz geckin 2si kendisini oranın sahibi zannediyor
bunları surekli sirkulasyon yapıyolar aynı yere alısmasınlar diye dikkan edin her gittinizde farklı birileri vrdır
koskoca istanbula 2 kişi bakar
müdür bile karısamıyor yada karısmıyor
yaz bası biraz buyukce bir mazlememiz takıldı gittik urunu icerde kaybetmişler
1 saate zor buldular , tedbiren elde türlü evrak cıktısıyla gittik daha agzını acarken eline tutusturduk
sole bir baktı degere bide malzeme ye işini hallederim ama benim kafamdan belirledigim deger uzerinden odersin
kibarca itiraz edince bu mal geri gitcek dedi, bende dedim malın paketini actın dagıttın bana geri gitcene dari bir evrak ver
evrakı sen vercen dedi kagıt doldur geri gitmesini istedigine dair
ee dedim ben istemiyorumki dedim iteledi kartonu acık sekilde oteye bastı gitti bir yerlere
gittim yetkili bi kac kişiyle konustum ve adını sordum b sahısın
nedense herifi kimse tanımaz oldu
bir kişide olumlu yaklastı ya biseye kızmıstır git yalvara getirdi
olmadı dedi burası develet mal kaybolmaz korkma illaki geri gider
ya dedim geri gideceni kim bilcek paket atıldı kenara
orayı baya bir karıstırdıktan sonra
bastım cıktım
arada takip nosundan takip ettim ve hem ptt den hem devletten sikayette bulundum
malı aldıgım kişiyede durumu acıkladım sende dedim karsıdan sikayet ac
tam 2.5 ay malzeme orda kaldı
bi kac sikayetten sonra malzeme işlem gordu ve geri gitti
cakal malın ya ustune yatacaktı yada hasır altı edeceklerdi
kısacası bunlara saglam bir avukat lazım ugrassın
babalarının ciftliği bellemişler orayı
kanunda ne araba parcası yasak nede 2. el malzeme
ben bunu detaylı sekilde sordum sikayetlerimde
gelen cevaplarda kesinlikle aksi bir kanun maddesi bildiremediler
bence sende once ptt ye sonrada bimere sikayet et
olayı anlatarak ve durumu özetleyerek
sunuda belirteyim yabancılar bu olaya ciddi anlamda sasırıyor
demek istedigim gümrük vergisi olayına degil
vergiyi odesen bile malı alamama olayına
nedense burda pahalı olan hersey yasak
ucuz mala zaten kimse tenezzul etmiyor dısardan almaya

Birgün bir Sapanca'lıya denk gelir, anlar. Adam uğraşmaz,direk silahını ateşler, kolisini alır, arkasına dönüp bakmaz bile. Sapanca'da hatır için adam vurulmuşluğu bile oldu :)

Konuya gelirsek,
Zaten uğraşıp, alttan aldıkça azıtıyor böyleleri. İmkan varsa as-üst ilişkidinden kuyruğuna basın, imkan yoksa adamın boynundaki kravatı bile alabilecek bir avukata vekalet verin, mısır patlatın, olanları keyifle izleyin:)
Far bugün değil 3ay sonra gelir ama birileri dersini almış olur en azından

Mehmetmert
21-10-2014, 01:36
Ben havalanında kaptırdım ürünü,kesinlikle vermedi.45dk dil döktüm seni çok sevdim bak kimseyle bu kadar uzun konuşmama ama alamazsın araba parçası yasak dedi...Vekalet ile halloldu ama...

Bir başka mevzuda gene far getirttirdik.Ayrı ayrı 2 kişiye kargo yaptırdık,birini arkadaş aldı sabah.İçerde bir tane daha var onu vermem demiş,akşamda ben farın tekini almaya gittim.Vermiyorum dedi,el koydum yasaklı ürün dedi.Konuştuk ettik 25dk dil sonrası verdi bana.Yani tamamen kendi insiyatifine kalmış birşey.

İlla sahtecilik yaptırcaklar adama,ruhsatla oynama,kimlikle oynama,faturayla oynama gibi :) Bu aralar denetim acayip artto,9 liralık(4dolar)ürünüm bile gümrükte açılıp kontrol edilmiş

5500
23-10-2014, 08:06
BİMER'e şikayette bulunmuştum.. En son İzmir Valiliğine göndermişler.. İş çıkar mı sizce?
http://i.hizliresim.com/PEAPMv.jpg

opamp
23-10-2014, 09:40
Hasan bu gümrükteki memurun adı soyadını biliyor musun ?

powERS
23-10-2014, 10:11
Kendi işini takip edebilecek ehliyetin var,
Aldığın malın faturası senin üstüneyse, vergisinide ödeyeceksen ki zaten sınırın üstünde.
Gidip çatır çatır alırsın, gümrük te yada ptt de senin malını alıkoyamaz.
Ruhsat filan istemek ne demek, kim oluyo da senden ruhsat istiyo araçla ilgilide hiç bir belgeni verme fotokopi filan almasınlar. Yani istersen alır duvara asarsın kullanımla ilgili onu ilgilendiren zerre birşey yok.

Konu şu anda izmir valiliğindemi? ege gümrük ve ticaret bölge müdürlüğündemi ?
sonucu burdan yazabilirmisin.

Berkan
23-10-2014, 10:13
arpası suyu az gelmiştir çakalın..

6-7 ay gümrüklerde gezdim dolaştım calıştım

5-10-20 TL nin acamayacagı kapı yok gümrükte dosyayı üstten alma sıranın basına geçme gibi gibi.
bu paranın katlarıda takılmış takılan böyle kıl kuyruklara yarar.50den başlayarak üst sınır sana kalmış
ilk 1-2 bence cekiniodum nası yapcaz diye ama çok basit aleni sekilde teklif et hatta direk uzat (en fazla napıyosun sen der acaip kuralcı yada polis sandıysa seni düşün )

5500
23-10-2014, 10:33
Hasan bu gümrükteki memurun adı soyadını biliyor musun ?

İsmi İrfan, soyadı öğrenemedim.. Tipinden kıllık akıyor zaten.

Dosya ile ilgili son durum;
http://i.hizliresim.com/vol5E4.png

Böyle insanlara açıktan para falanda yedirmek istemiyorum onun için birşey teklif etmedim.

Cliosportve
23-10-2014, 10:58
arkasını bırakma
yoksa o mal geri bile gitmez
zamanında civicler için o coil yaylarından almıstık maliyeti ozaman 100 lira falandı
taktılar gumruge bir suru dava dedik lanet olsun bukadar ugrascamıza geri gitsin paramızı bir sekilde alırız
6 ay sonra cakalın biri aradı bole bole bir malınız gumrukte kalmıs biz onu ordan aldık
istiyorsanız 600 e size verelim
bastık küfürü kapadık

opamp
23-10-2014, 11:02
İsmi İrfan, soyadı öğrenemedim.. Tipinden kıllık akıyor zaten.

Tamam, sürekli Gümrük Müdürlüğüne gidip gelen işi gereği onlarla haşır neşir biri vardı. Ona ulaşabilirsek, aynı işe devam ediyorsa yardımı olabilir. Bakalım bir araştırıcam..

barisy
01-11-2014, 20:49
Sonuç nedir?

Jr.Toptas
02-11-2014, 09:51
Abi ben böyle saçma bir durum görmedim dış ticaret öğrencisiyim ve böyle saçma nedenler duymadım memurlar bile şikayetçi olabilirsin elinde faturası olan sıfır bir ürünün var ve bunu sana vermiyor acayip bir durum millet yurtdışından iki üç bin dolarlık araba parçasını getirip gumurge takılıyor abi kusura bakma ama senin ki biraz bedevi durumu olmuş barisy abi biraz mevzuattan bahsetmiş zaten neyse abi sana geçmiş olsun artık Güle güle kullan diyecem ama hadi keyfi forumlar :)

Seven7
02-11-2014, 10:39
Benim anlamadığım, ruhsat neden gösteriyorsunuz ki? İster Şahin'ime Mercedes farı takarım ister odama gece lambası yaparım hangi arabaya sahipsem onun parçasını mı getirtebiliyorum sadece? Bu kadar da pislik olmaz. İnşallah bir şey çıkar.

5500
02-11-2014, 12:01
Bimer şikayetinin geri donusunu bekliyorum.. memur izne cikmis pazartesi gelecekmis aksadi ondan dolayi. Sikayetten herkesin haberi var, müdür ile gorustum. Memur izinden gelsin durumu ogrenir ona gore cevap veririz dedi. Burasida olmazsa gidip dava acicam serefsize. Git gel yaptira yaptira bezdirdi beni.

5500
05-11-2014, 14:03
Şöyle bir cevap geldi, ticari eşya mı saymışlar şimdi?

T.C. GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI Ege Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü Sayı : 61069011/622.01 Konu : BİMER-E-Şikayet/Bilgi Talebi E-Posta ***** İlgi : 21.10.2014 Başvuru Tarihli, 863399 Başvuru Sayılı BİMER dilekçeniz. İlgide kayıtlı e-dilekçeniz konusu ile alakalı olarak 24.10.2014 tarihli, 3532173 sayılı yazımız ile bağlantımız Denizli Gümrük Müdürlüğünden bilgi istenilmiş olup, alınan 03.10.2014 tarihli, 3683400 sayılı cevabi yazıda özetle; Mezkur yazımız ve eki e-dilekçenizin Müdürlüklerine intikaline müteakiben yapılan inceme ve araştırma sonucunda, Denizli PTT Dağıtım ve Toplama Merkezi Müdürlüğünün 16.10.2014 tarih ve 102-2787 sayılı yazısı eki "Dışarıdan Gelen Gönderilerin Gümrük İdaresine Bildirilmesine İlişkin Listenin 4. sırasında kayıtlı ve (******) adına gelen 1 set araba farı isimli eşyanın, 4458 sayılı Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkındaki 2009/15481 sayılı, 29.09.2009 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı’nın Kişisel eşya başlıklı Madde 58-(1) ” Ek-9’daki listede yer alan kişisel eşyaya muafiyet tanınır.” hükmü kapsamındaki yolcu beraberi kişisel eşyadan olmayıp, Posta veya hızlı kargo yoluyla gelen eşya başlıklı 45. Maddesinde belirtilen 75 Avro’luk gönderi kıymetini geçmesi ve ticari eşya kapsamında olması nedeniyle meri İthalat Rejimi hükümlerine tabi olması gerektiği, bildirilmiştir. Bilgi edinilmesini rica ederim. Kaptan KILIÇ Bölge Müdürü Bu belge 5070 sayılı elektronik imza kanununa göre güvenli elektronik imza ile imzalanmıştır.

Sezgin
05-11-2014, 14:14
75€' yu geçtiği için malınız ticari sınıfa dahil olmuş durumda. meri İthalat rejimi gereği malınızı gümrükten alabilmeniz için beyanname açmanız gerekmekte. Bunun için denizli gümrüğünden bir şifre alacaksınız, aldığınız şifreyi X bir gümrükleme firmasına ileteceksiniz. Şahsi eşya olduğu için adınıza beyanname açılacak ve malınızı gumrukten cekeceksınız.

Butun bunların dısında bır alternatıf yol daha var ; oda gumruk ıcınde tanıdık olacak veya memurun ıyı nıyetlı oldugu gunlere denk geleceksınız kı malınızı alasınız.

5500
05-11-2014, 14:21
75€' yu geçtiği için malınız ticari sınıfa dahil olmuş durumda. meri İthalat rejimi gereği malınızı gümrükten alabilmeniz için beyanname açmanız gerekmekte. Bunun için denizli gümrüğünden bir şifre alacaksınız, aldığınız şifreyi X bir gümrükleme firmasına ileteceksiniz. Şahsi eşya olduğu için adınıza beyanname açılacak ve malınızı gumrukten cekeceksınız.

Butun bunların dısında bır alternatıf yol daha var ; oda gumruk ıcınde tanıdık olacak veya memurun ıyı nıyetlı oldugu gunlere denk geleceksınız kı malınızı alasınız.

Gümrük memuru sürekli trip kafasında geziyor, zaten şikayet falan girdi araya daha da iyi günü denk gelmez bana :)
Beyannamede giderler vergiler nasıl oluyor bilginiz varmı? Hakı bokunu geçer diye düşünüyorum. Lanet memur neler çektirdi ya.

Sezgin
05-11-2014, 14:24
Konunun tamamını okuyamadım , şuan işyerindeyim zaten.

Ürünün fatura toplam tutarını
Geldiği ülkeyi
yazarsanız hemen bir dönüş yapabilirim.

5500
05-11-2014, 14:27
Konunun tamamını okuyamadım , şuan işyerindeyim zaten.

Ürünün fatura toplam tutarını
Geldiği ülkeyi
yazarsanız hemen bir dönüş yapabilirim.

Ürün Çin'den geldi. Fatura tutarı 515 $
Anlamadığım, 75 euro üzerini vergisini ödeyip alamıyormuyduk?

Sezgin
05-11-2014, 14:34
85.12 Tarifisinden her türlü farlar kapsamında açılacak beyanname.

%2.7 Gümrük Vergisi ; 14 $
KDV ; 100 $ ( + / - 5$ )
DAMGA VERGİSİ ; 25 $
Posta yolu ile geldiği için ( yanlış okumadıysam ) ; 10-15 TL Ardiye Parası
150TL+KDV Gümrük Şirketi Masrafı ( Denizli'de belki daha düşük rakamlar olabilir, ben istanbul'a oranla verdim )

TOTAL MASRAF ; 474,97 TL ( 50 TL AŞAĞI VEYA YUKARISI OLABİLİR EN FAZLA )