PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : cutout yeri???

TURBO CİVİC
23-09-2008, 00:15
cutout 1. ies turbo civic te tam verimli olarak nereye monte edilmeli?(60 lık duz sonda orj. susturucu var)fikirler ve tavsiyeler icin simdiden tesekkurler

emreekin
23-09-2008, 02:00
napcan cutout sen olum yaaa...:D bence ortadaki kıvrıma gelmeden...

senna
23-09-2008, 10:01
downpipe sonrası yapsan mantıklı olur aslında

TURBO CİVİC
23-09-2008, 19:10
napcan cutout sen olum yaaa...:D bence ortadaki kıvrıma gelmeden...

yav hacı orj. susturucuyla geziyorum cıldırcam artık.araba yurumuyo :Deli: egzozsa takamıyorum bizim oralar sıkı baya bu aralar...ne yapcam bilmiyorum:soru:

emreekin
24-09-2008, 02:11
özel son susturucu yaptırcan benm gibi...giriş mesela 60 lık,içi 60lık çıkış yani ucuda 60lık....

utkuselamoglu
24-09-2008, 07:58
Exhaust Cut Out Valve mümkün mertebe downpipe bitmeden yapılırsa çok iyi olur. Open Downpipe daha iyi olur.Tabi araçtan araca fark edecektir(mods specs etc..)

TURBO CİVİC
24-09-2008, 16:56
cuma gunu icin son susturucudan once kesip direk cıkıs vercez bakalım.ses nası olcak gidis nası olcak fln bi gorelim.hafta sonu cezasız cekicisiz eglenelimde bi zozum bulcaz artık

rcpyldz
20-05-2011, 01:00
3 yıllık bı hort olacak :) yeni konu acmak istemedim

2004 civic (vtec2) aracıma cutout takmak istiyorum aracım tamamen stock filtre yok headers yok düz boru yok :) + ları - leri nelerdir neler olabilir şimdiden teşekkür ederim dikkate alıpta güzel yorumlarını eksik etmeyen arkadaşlara :)

Osman Bahadır
20-05-2011, 01:13
Stock manifold, stock motor, filtre bile yok. Pek verim alınacağını sanmam. Cutout açıkken alt devirlerin ölür, üst devirlerin nispeten canlanır. Bence stock bir araç için başlangıç modifiyesi değil cutout. Muayenede sıkıntı çıkabilir. Tamamen kapalıyken de bir miktar ses yapabilir. Yoksa kapattığın zaman başka bir eksisi yok.

rcpyldz
20-05-2011, 01:26
performans beklentım yok bu yuzden stock sadece bıraz ses ıstıyor bu bunye :) muayeneye cok var gerekırsede sokulur zaten kapalıyken ses yapma olayı dusundurur sadece

Osman Bahadır
20-05-2011, 01:36
cutout'un sesi öyle kulağa hoş gelen bir ses değil ki :) aman sesi dinlemeden taktırayım demeyin. çünkü sesi için cutout taktıranı hiç görmedim. bunun amacı performanstır. ihtiyaç olduğunda açılır, sonra kapatılır. Tabi bunu cutout sesini dinlemediğinizi farzederek söylüyorum. yoksa dinleyip de beğenmişseniz bilemem. zevk meselesi tabi. (bu arada cutout'da kapalıyken ses çok az olur veya hiç olmaz. kaliteye bağlı)

ses için güzel bir son susturucu yeterli olur.

rcpyldz
20-05-2011, 01:56
evet dinlemedim en basit bu yontem oldugu ıcın bunu dusundum son susturucu olayına girmek ıstemedıgımden dolayı aracımda egzoz goruntusu istemıyorum garaja giriş cıkısında sıkıntı cıkaracaktır merak ettiğim aklıma takılan bı konu, düşünce sadece gelecek yorumlara gore ciddiye alacagım bu dusunceyı

arfy
20-05-2011, 02:26
backpressure düşer sanırım , eksi yönde olur sizin için.. varex i araştırın olmadı işinize yaricaktır ..

+ cut out u kapattığınızda ses tamamen kesilir ses kalmaz hiç .. ama size şuan için hiç önermiyorum

yavuz364
20-05-2011, 07:35
Stock manifold, stock motor, filtre bile yok. Pek verim alınacağını sanmam. Cutout açıkken alt devirlerin ölür, üst devirlerin nispeten canlanır. Bence stock bir araç için başlangıç modifiyesi değil cutout. Muayenede sıkıntı çıkabilir. Tamamen kapalıyken de bir miktar ses yapabilir. Yoksa kapattığın zaman başka bir eksisi yok.
Uygun şekilde yapılırsa kapalıyken stock arabadan fazla ses çıkmaz.. (tabi dediğiniz gibi kaçıran cut out lar da var, onlar kullanılırsa durum değişebilir :) )

cutout'un sesi öyle kulağa hoş gelen bir ses değil ki :) aman sesi dinlemeden taktırayım demeyin. çünkü sesi için cutout taktıranı hiç görmedim. bunun amacı performanstır. ihtiyaç olduğunda açılır, sonra kapatılır. Tabi bunu cutout sesini dinlemediğinizi farzederek söylüyorum. yoksa dinleyip de beğenmişseniz bilemem. zevk meselesi tabi. (bu arada cutout'da kapalıyken ses çok az olur veya hiç olmaz. kaliteye bağlı)

ses için güzel bir son susturucu yeterli olur.,
Cut out taki ses tamamen montaj yeri ve montaj şeklidir, o yüzden cut outun sesi die birşey söz konusu değildir... Güzel yapılırsa normal egzozlu bir arabadan farkı olmuyor...

tdipower
20-05-2011, 11:33
downpipe sonrası iyi olacaktır senin için

Osman Bahadır
20-05-2011, 13:36
Cut out taki ses tamamen montaj yeri ve montaj şeklidir, o yüzden cut outun sesi die birşey söz konusu değildir... Güzel yapılırsa normal egzozlu bir arabadan farkı olmuyor...

Hocam arkadaş hoş bir egsoz sesi duymak için cutout düşünmüş. Ben de cutout açıkken öyle pek de hoş bir ses çıkmaz anlamında söyledim. Cutout sesi diye yazdığım açık pozisyondaki sestir. Kapalıyken de kaçırma ihtimalini ve bu ihtimalin kaliteyle alakalı olduğunu vurguladım.

Açıkcası halen de @rcpyldz arkadaşın ses beklentileri ve stock aracı açısından cutout'un pek de uygun olmadığını düşünüyorum. (kapalıyken tabi ki orjinal gibi olur ama beklentilerine ulaşmak için açarsa da umduğunu bulamaz. zaten performans beklentisi de yok. sonuçta bir işe yaramamış olur. )

mustafa_yaman
20-05-2011, 16:08
bnde 207 rc var down pipe yatırdm ve cut outuda hemen bitimine arkaya kadarda 60lık düz yaptk ve sona orjinal susturucuyu koydk yarında yazılım ve filtre kiti takıcz yaptığım eksoz sistemi mantklımı sizce bide bi arkadaş sesin iyi olmuyacagını söylemiş bu turbo araçta değişirmi iyi yönde:D

tdipower
20-05-2011, 16:10
bnde 207 rc var down pipe yatırdm ve cut outuda hemen bitimine arkaya kadarda 60lık düz yaptk ve sona orjinal susturucuyu koydk yarında yazılım ve filtre kiti takıcz yaptığım eksoz sistemi mantklımı sizce bide bi arkadaş sesin iyi olmuyacagını söylemiş bu turbo araçta değişirmi iyi yönde:D

doğru şekilde monte etmişsin :) ses dipgaz keyifli olacaktır özelikle kesicide çat pat sesler gelebilir buda işin keyifli kısmı

cnzdmr
20-05-2011, 16:33
bende 1.8 amosferik aracıma son 60lık boru sonrası son susturucudan önce cut-out koydurdum

kapalıyken tamamen sessiz açıkken de inanılmaz ses çıkarıyor

ben çok memnunum istediğin zaman sesi açıp kapama imkanı verebilmesi çok büyük rahatlık polisten korkmadan aracına biniyosun

bence aracına düz boru son susturucu öncesinde de cut-out koyabilirsin ama stock halde anlamsız olacaktır.

snan1910
20-05-2011, 16:38
bizde 1.8 atmosferik aracımıza ilk susturucudan sonra montaj yaptık.uzun süredir kullanıyoruz. kullanışlı oluyor ama alt deviri baya etkiliyor..üst devir rahatlatıyor. komple egzoz yaptırcam isteyen olursa cut-out u verebiliriim..

mustafa_yaman
20-05-2011, 17:32
doğru şekilde monte etmişsin :) ses dipgaz keyifli olacaktır özelikle kesicide çat pat sesler gelebilir buda işin keyifli kısmı

inş.kötü bi ses olmaz

Antalyalogy
20-05-2011, 18:01
,

Yavuz açabilirmsin bunu rica etsem örn 207 RC için en uygun montaj yeri vb?

Antalyalogy
20-05-2011, 18:02

Selam ,

Monte edilmiş halinin bir fotosunu koyarmısının rica etsem?

mustafa_yaman
20-05-2011, 18:15
Selam ,

Monte edilmiş halinin bir fotosunu koyarmısının rica etsem?

özgür abi yarın teslim alıyorm aracı fotoları çeker akşam koyarm sana bi sorum olck filtre işini nasıl yapmalıyım simotatın karbon üniversal kitini düşünüorm arıza ışığı ykmaz değilmi bu filtre olayı?

Antalyalogy
20-05-2011, 20:22
özgür abi yarın teslim alıyorm aracı fotoları çeker akşam koyarm sana bi sorum olck filtre işini nasıl yapmalıyım simotatın karbon üniversal kitini düşünüorm arıza ışığı ykmaz değilmi bu filtre olayı?

207 konusuna gel..:D:D:D

yavuz364
21-05-2011, 01:09
Cut out u Bir alttaki arkadaşın yazısındaki gibi yaparsanız normal egzoz sisteminden (komple düz boru veya modifiye egzoz diyelim) hiç farkı olmaz, yani cut out ile alacağınız ses ile normal egzoz yapma ile alacağınız sesin hiç farkı yoktur :) onu demeye çalışıyorum..

Hocam arkadaş hoş bir egsoz sesi duymak için cutout düşünmüş. Ben de cutout açıkken öyle pek de hoş bir ses çıkmaz anlamında söyledim. Cutout sesi diye yazdığım açık pozisyondaki sestir. Kapalıyken de kaçırma ihtimalini ve bu ihtimalin kaliteyle alakalı olduğunu vurguladım.

Açıkcası halen de @rcpyldz arkadaşın ses beklentileri ve stock aracı açısından cutout'un pek de uygun olmadığını düşünüyorum. (kapalıyken tabi ki orjinal gibi olur ama beklentilerine ulaşmak için açarsa da umduğunu bulamaz. zaten performans beklentisi de yok. sonuçta bir işe yaramamış olur. )

En güzel ve verimli sistemi yapmışsınız :)

Kısaca şöyle açıklayabilirim.. Turbo arabalarda en verimlisi direk downpipeden dışarı vermek, atmosferik arabalarda ise arabaya bağlı olarak gerekli backpressure sağlayacak yere takılabilir..
Mesela yukarıda örnek gösterdiğim arkadaş çok güzel bir uygulama yapmış...
Tabi downpipe a takılan vana da ses güzel olmayabiliyor (en basit yöntem), o yüzden de vanadan sonra ufak bi düz geçişli susturucu veya boru konarak ses güzelleştirilebilir...

Yavuz açabilirmsin bunu rica etsem örn 207 RC için en uygun montaj yeri vb?

Cıhat YAVAS
21-05-2011, 07:47
bende de vtec2 var kat iptali 51 lik düz boru var sonda da otto var fakat gına geldi polislerden sona orj susturucuyu koyucam cuout u nereye koymak daha mantıklı olur araçta sadece cai kat iptal 51 lik ara boru var şimdiden teşekkürler

Diyadin
21-05-2011, 09:29
evet dinlemedim en basit bu yontem oldugu ıcın bunu dusundum son susturucu olayına girmek ıstemedıgımden dolayı aracımda egzoz goruntusu istemıyorum garaja giriş cıkısında sıkıntı cıkaracaktır merak ettiğim aklıma takılan bı konu, düşünce sadece gelecek yorumlara gore ciddiye alacagım bu dusunceyı

bende de vtec2 var kat iptali 51 lik düz boru var sonda da otto var fakat gına geldi polislerden sona orj susturucuyu koyucam cuout u nereye koymak daha mantıklı olur araçta sadece cai kat iptal 51 lik ara boru var şimdiden teşekkürler

Atmosferik araçlarda orta susturucu ve son susturuculu bir sistem yapıp cut out'u son susturucudan önce takarsanız daha mantıklı olur. Orta susturucu cut out açıkken sistemde son susturucu görevini yapar böylece backpressure orta susturucu tarafından sağlanmış olur.

Cut out headerstan sonra takılırsa atmosferik ve güçlü tune edilmemiş otomobillerde çok faydası olacalacağını sanmıyorum.

yavuz364
21-05-2011, 09:30
orjinal son susturucudan önce vana koyarsanız aracınız komple düz boru olur o...
Komple düz boru ile aracınızdan randıman alabiliyor musunuz bilmiyorum ama alamıyorsanız, ortaya direk geçişli bi orta susturucu koyarsanız hem sesi düzenler hem de komple düz + orta susturucu olmuş olur..
EDİT : üstteki arkadaşla aynı şeyi yazmışız :)

metin01
21-05-2011, 09:46
qtp kaliteli olmazsa down pipe yakın olunca ısıdan dolayı sorun yaratabilir

_SeLim_07_
21-05-2011, 09:58
Valla billa benim kafam karıştı nereye koydurcam şu vanayı :S dediğinize göre bazı yerlerde ses ve araç performansına artış olarak bi katkısı yokmuş :(

Antalyalogy
21-05-2011, 10:19
Valla billa benim kafam karıştı nereye koydurcam şu vanayı :S dediğinize göre bazı yerlerde ses ve araç performansına artış olarak bi katkısı yokmuş :(

Turbo araçta nereye konarsa onsun az yada çok faydası olacaktır.Mantık basit turbo araçta best exhaust no exhaust..

Tabii downpipe a ne kadar yakın olursa gaz o kadar erken tahliye olacağından o kadar perf. artışı olacaktır..

_SeLim_07_
21-05-2011, 10:39
Bazıları cat iptali ile alt devirlerde düşüş yaşanacağını söylüyor, bizim amacımız arabamız yay gibi fırlasın :) Zaten antalyada sürekli 4500 devir ve üstü kullancak ne kadar yolumuz var ki ?

rcpyldz
21-05-2011, 12:14
Atmosferik araçlarda orta susturucu ve son susturuculu bir sistem yapıp cut out'u son susturucudan önce takarsanız daha mantıklı olur. Orta susturucu cut out açıkken sistemde son susturucu görevini yapar böylece backpressure orta susturucu tarafından sağlanmış olur.

Cut out headerstan sonra takılırsa atmosferik ve güçlü tune edilmemiş otomobillerde çok faydası olacalacağını sanmıyorum.

dedıgınız gıbı aracım tamemn stock orta susturucu var orta ve son arasına dusunuyorum bu sekılde yapmak ıstesem orta susturucuyu degıstırmem daha farklı bırsey takmam gerekır mı

mustafa_yaman
21-05-2011, 19:00
bu down pipe dan snra çıkışı kimseye tavsiye etmiyorum arkadaşlar bugün teslim aldım aracı daha önce bu kadar kötü bi ses duymmıştm:)çarşmba günü cut outu iptal ediyoruz dp den snra spor cat sndada otto sistem kople 63 lük ses olayı kötü olurmu yine sizce:/

yavuz364
21-05-2011, 20:21
Arabaya göre ses çok değişiklik gösteriyor ama dediğiniz gibi downpipe dan yapılan çıkışın sesi çok hoş olmayabiyor..
Tabi performans açısından daha yapabilecek birşey yok...
Çıkıştan sonra bi parça boru koysaydınız daha düzgün bir ses alabilirdiniz...

bu down pipe dan snra çıkışı kimseye tavsiye etmiyorum arkadaşlar bugün teslim aldım aracı daha önce bu kadar kötü bi ses duymmıştm:)çarşmba günü cut outu iptal ediyoruz dp den snra spor cat sndada otto sistem kople 63 lük ses olayı kötü olurmu yine sizce:/

tdipower
21-05-2011, 20:26
zaten cutout amacı ses değildir ki güzel sesde verebilir rezalet kamyon gibide çıkabilir amaç performansdır istenilen anda orjinal sistemle yola devam edebilmektir..

mustafa_yaman
21-05-2011, 20:43
ben şimdi bu cut out sistemi iptal edicem ama nasıl devam edelim bilmiyorum?63lük dp ve borular var.
1.spor cat sonada remus veya otto
2.orjinal orta susturucu sona remus veya otto
3.dp snrası düz 63 lük sona remus veye otto
bide şu back pressure dedikleri olay var kafam iyice karıştı yaf:/

_SeLim_07_
21-05-2011, 21:50
Sizleri gördükçe ben daha başlamadan ne yapcam allak pullak oldu :) En doğru konfigürasyon nedir anlamadım :D

mustafa_yaman
21-05-2011, 21:54
konuya hakim bi arkadaş elimizden tutsun:D

yavuz364
22-05-2011, 04:05
Arkadaşlar, her türlü araba için en iyi çözümleri yazdım yukarı da ve cut out konusunda :)
İsterseniz telefonla ulaşın o zaman daha arabaya özel çözümler de üretebiliriz..
Yavuz selim öngül : 0537 595 1608 - yavuz364@hotmail.com (msn)

konuya hakim bi arkadaş elimizden tutsun:D

mustafa_yaman
22-05-2011, 09:30
dp snrası 63lük borularla sona kadar düz en sonada yine 63lük otto koymayı düşünüyorum ne gbi sorun yaşarım ve ses nasıl olur?bu arada sona koyduğm otto geribasınç için yeterli oluckmıdr yani alt devirlrin ölmemesi için?

yavuz364
22-05-2011, 13:46
atmosferik araba için performans muhtemelen yeterli olucaktır ama o arabayı o şekilde susturmanın imkanı yok :) çok fazla ses çıkar.. Polisten kurtulma gibi bir şansınız kalmaz..

dp snrası 63lük borularla sona kadar düz en sonada yine 63lük otto koymayı düşünüyorum ne gbi sorun yaşarım ve ses nasıl olur?bu arada sona koyduğm otto geribasınç için yeterli oluckmıdr yani alt devirlrin ölmemesi için?

mustafa_yaman
22-05-2011, 13:56
orjinal orta susturucusunu yada spor cat koysak

yavuz364
22-05-2011, 13:57
orjinal orta susturucu baya fark ettirir ama sport cat veya direct flow bi susturucu olursa yine de yeterli susmaz..

orjinal orta susturucusunu yada spor cat koysak

mustafa_yaman
22-05-2011, 14:04
o zman şöyle söyliyim ne az sesli nede aşırı sesli orta derece düzgün tok bi ses istiyorum sistemi nasıl yapmalıyım birazda geri basınç grekli sanırım.

yavuz364
22-05-2011, 17:30
o zaman ortaya güzel bi susturucu, sona da otto dışında güzel bi susturucu koyarsanız dediğiniz ses gibi birşey olur ama yinede polis garantisi olmaz :) ***** atmosferikte performans isteniyorsa ses bi yere kadar kısılıyor..

o zman şöyle söyliyim ne az sesli nede aşırı sesli orta derece düzgün tok bi ses istiyorum sistemi nasıl yapmalıyım birazda geri basınç grekli sanırım.

cnzdmr
22-05-2011, 17:47
ben buraya bi video koyayım yakın zamanda atmosferik için bi fikir olur arkadaşlara

mustafa_yaman
22-05-2011, 22:30
benim araç atmosferik değilki 207 rc turbo beslemeli:/

yavuz364
22-05-2011, 22:47
ben de baştan öyle düşünmüştüm ama sizin yazdığınız egzoz fikri tam bir atmosferik setup idi, o yüzden başka bi araba sandım :)
Turbo ise en iyisi en sona güzel bi susturucu gerisi de 70lık .. (daha da iyisi hiç susturucu olmaması yada DP den dışarı çıkması ama günlük kullanmak için bi susturucu şart, gerçi bu şekilde bile polis problem olucaktır.. )
63 biraz küçük..

benim araç atmosferik değilki 207 rc turbo beslemeli:/

tdipower
22-05-2011, 22:57

gürültüsüz istiyorsan zaten cutout sistemini unut. downpipe sonrası içi boş orta susturucu ve en sona kaliteli bir son susturucuyla hem sessiz hemde performanslı bir sistem elde etmiş olursun :)

mustafa_yaman
22-05-2011, 23:09
ben de baştan öyle düşünmüştüm ama sizin yazdığınız egzoz fikri tam bir atmosferik setup idi, o yüzden başka bi araba sandım :)
Turbo ise en iyisi en sona güzel bi susturucu gerisi de 70lık .. (daha da iyisi hiç susturucu olmaması yada DP den dışarı çıkması ama günlük kullanmak için bi susturucu şart, gerçi bu şekilde bile polis problem olucaktır.. )
63 biraz küçük..

turbo arçta geri bsınç önemli değilmi peki?

yavuz364
22-05-2011, 23:16
Hayır değil..

turbo arçta geri bsınç önemli değilmi peki?

mustafa_yaman
22-05-2011, 23:24
borular 63mm bndeki remusun giriş çapı 51mm otto nun giriş çapı 63mm yine remusu taksak problem olurmu