PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : r56 Mini Cooper S

Buğra A.
23-09-2008, 02:18
Şu an yanımda olan bir arkadaşımın isteği üzerine bu konuyu açıyorum.Yeni kasa Mini Cooper S almış.Bir önceki jenerasyondan farkı neymiş onu merak ediyor.Bir çok konu araştırdık forumda ama tam ender bir bilgiye sahip olamadık.

Sadece turbo mu yoksa daha fazla mı?

Ayrıca 175hp'lik 0.9 bar basan turbo motoru hakkında ne düşünüyorsunuz? 1.3 bar olan JCW versiyonu nasıldır?

Genel anlamda da araç hakkındaki fikirlerinizi öğrenmek istiyoruz :)

Cooper_SsS
23-09-2008, 02:31
r53 kasalarda supercharged varken r56 larda turbo beslemeli motora gecilmistir.. yururken aralarında stock! olmak kaydıyla 2 boy fark olusmaktadır.. r56 lar daha atakdır...ic tasarım olarak daha hostur...ben sahsen turboyu yeterli buluyorum ama jcw i hic surmediim icin herhangi bi yorum getiremicem..

Yekta
23-09-2008, 22:40
motor olarak biri sc biri tc.. sc de üstler daha kuvvetli tc de 4k civarından sonra güzel bir güç geliyor ama üstlerde azalıyor.. bana kalırsa r56 nın karakteri daha yumuşakmış gibi geliyor.. keza tip olarak da öyle gerçi orası zevk meselesine giriyor birazcık.. :) imkanım varken ben yinede ikinci el bi r53 almayı tercih ettim :)
2 boy fark da hangi devirde basıldığına göre bayağı bir değişkenlik göstericektir :)

grkm
23-09-2008, 23:15
Biraz fazla yakan SC lı makina yerine turboya gecis yaptılar. Twinscrollu ufak sayılabilcek bir turboyla alt devirlerde güç ve düsük yakıt hedeflediler. 1400devirde gelen 200+ nm tork sacma sapan bicimde arabanın altlarını güçlü yaparken , üstlerde özellikle 5000devir üstünde aracın gücü ciddi biçimde düşmüş vaziyette. Aracın gündelik binme açısından hiç bir sorunu yok bildigim kadarıyla. Değişik değişik sorunlar yaşayanlar var ayrı! Hararet yapıp conta yakanlar , sunroofu bozulanlar , merkezi kilidi sapıtanlar v.b. vakaalar yaşanmış vaziyette ama yine de güzel bir araba. Yol tutuş konusunda R56nın daha üstün olduğunu söylüyor pek çok kişi, henüz çok sınırlarını zorlama fırsatım olmadı ama fakat bu çok güvendiğim insanların yorumu. Içine çok ısınamadım , sürüş karakterini çok sevmedim o yüzden bende R53 taraftarıyım..

Gelelim modifiye kısmına.
Araç için alta nın bir takım malzemeleri var. Filtre kiti ,intercooler kiti , downpipe ve catback seklinde. Yazılımda yazıyorlar ve bunlarla birlikte gücün 220+ hp 300nm lere ulastıgını iddia ediyorlar. Dyno üzerinde belki o gücleri görmek mümkün ancak aracın gücünü yola yansıtmasında bir takım problemler var. Devirbandı dedigim gibi biraz ekonomi agırlıklı , üstleri çok güçlü değil aracın. Yine de tatmin edici. Bunun yanı sıra Alta , turbonun alt devir karakterini bildigi için , GT2560R kitini hazırlamak üzere ve yanında piggyback ünite olarak Unichip i sunmakta . Bu kitle birlikte standart kol piston kapakla 280hp elde etmişler bile .. Şahsen r56 alsam , ilk uygulamam bu olurdu.. Fazlası da yürüyene , aktarmaya extra masraf gerektirir zaten...

Buğra A.
24-09-2008, 00:04
grkm,güzel yorum ve açıklamaydı tebrikler :)

r56'daki mekanik sorunlar şu andaki sıfır ve en son gelen araçlarda da acaba mevcut olabilir mi?Belki düzeltmişlerdir umudu varda biraz :)

grkm
24-09-2008, 00:15
Makyajlanmadıgı sürece pek umutlu degilim açıkcası.. Özellikle borusan ve yetkili servisleri MINI konusunda biraz zayıflar :rolleyes: garanti konusunda da esnek olmadıkları için , hep problem yaşanıyor. Allah o servis danışmanlarına sabır versin diyorum :) Şahit olduğum bir kaç olayda ***** x5 e60 e90 fln sahibi olan herkesin ilk kurduğu cümleler şöyle gelişiyor :

- Sen benim kim olduğumu biliyor musun ? Yapın şu ..... arabasını !! hepinizi satın alırım bana bahane bulmayın ... vs. vs.

Serkan.S
24-09-2008, 01:30
Makyajlanmadıgı sürece pek umutlu degilim açıkcası.. Özellikle borusan ve yetkili servisleri MINI konusunda biraz zayıflar :rolleyes: garanti konusunda da esnek olmadıkları için , hep problem yaşanıyor. Allah o servis danışmanlarına sabır versin diyorum :) Şahit olduğum bir kaç olayda ***** x5 e60 e90 fln sahibi olan herkesin ilk kurduğu cümleler şöyle gelişiyor :

- Sen benim kim olduğumu biliyor musun ? Yapın şu ..... arabasını !! hepinizi satın alırım bana bahane bulmayın ... vs. vs.

Ben böle cümleler kurmadım ama gayet çirkeflik yapıyorum. :hahaha:

grkm
24-09-2008, 01:46
sorunu çözemedikten sonra napayım öyle servisi :)

çok yakın arkadaşımın aracının tek bir sorunu için 60tan fazla servis kayıdı açılmışlığı var. Son raddelere kadar terbiyesizlik yapmadık , onlarda sorunu çözemediler :) Sonlarda biraz üst düzeylerden birilerine erişince , daha çözümkar yaklaştılar ama ne yaptılar ? Arabadan soğuttular ..

Serkan.S
24-09-2008, 13:53
Yok yok çözüyorlar.Arabayı erkende veriyolar.Biraz bağırıp çağırın herşeyi yaparlar. haha

Cosmicboy
24-09-2008, 16:00
Biraz fazla yakan SC lı makina yerine turboya gecis yaptılar. Twinscrollu ufak sayılabilcek bir turboyla alt devirlerde güç ve düsük yakıt hedeflediler. 1400devirde gelen 200+ nm tork sacma sapan bicimde arabanın altlarını güçlü yaparken , üstlerde özellikle 5000devir üstünde aracın gücü ciddi biçimde düşmüş vaziyette. Aracın gündelik binme açısından hiç bir sorunu yok bildigim kadarıyla. Değişik değişik sorunlar yaşayanlar var ayrı! Hararet yapıp conta yakanlar , sunroofu bozulanlar , merkezi kilidi sapıtanlar v.b. vakaalar yaşanmış vaziyette ama yine de güzel bir araba. Yol tutuş konusunda R56nın daha üstün olduğunu söylüyor pek çok kişi, henüz çok sınırlarını zorlama fırsatım olmadı ama fakat bu çok güvendiğim insanların yorumu. Içine çok ısınamadım , sürüş karakterini çok sevmedim o yüzden bende R53 taraftarıyım..

Gelelim modifiye kısmına.
Araç için alta nın bir takım malzemeleri var. Filtre kiti ,intercooler kiti , downpipe ve catback seklinde. Yazılımda yazıyorlar ve bunlarla birlikte gücün 220+ hp 300nm lere ulastıgını iddia ediyorlar. Dyno üzerinde belki o gücleri görmek mümkün ancak aracın gücünü yola yansıtmasında bir takım problemler var. Devirbandı dedigim gibi biraz ekonomi agırlıklı , üstleri çok güçlü değil aracın. Yine de tatmin edici. Bunun yanı sıra Alta , turbonun alt devir karakterini bildigi için , GT2560R kitini hazırlamak üzere ve yanında piggyback ünite olarak Unichip i sunmakta . Bu kitle birlikte standart kol piston kapakla 280hp elde etmişler bile .. Şahsen r56 alsam , ilk uygulamam bu olurdu.. Fazlası da yürüyene , aktarmaya extra masraf gerektirir zaten...

bu guzel aciklaman icin seni burdan aliksliyorum ve tebrik ediyorum :icon_tup:

grkm
27-09-2008, 12:26
buyrun
http://www.altaminiperformance.com/pages/show/60

tek sorun beyin ama çözümü mevcut hiç merak etmeyin! ;)

Buğra A.
27-09-2008, 12:52
Dertliymişsin baya grkm :)

BT_0541
27-09-2008, 14:43
sorunlar hıc bıtmıyo:)0.8 bar bence turbo basıncı

grkm
27-09-2008, 16:27
sorunlar hıc bıtmıyo:)0.8 bar bence turbo basıncı

overboostla beraber 1.15 peak vurup 0.6ya kadar düşüyor üst devirlerde.