PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Muhabbet kuşu besleyen var mı?

bayramoglu
24-10-2014, 23:30
merhabalar 6 aydır bizde yaklaşık 10 aylık dişi herkese yakınlaşıyor kendisini öptürüyor sakallarımla oynuyor hatta yabancılama huyu falan yok gelenin üstüne atlıyor şerefsiz :) fakat ele zıt gidiyor fena ısırıyor saldırganlaşıyor garip garip sesler çıkartıyor kaçıyor falan. nasıl alıştırcam ben bunu ben nekadar ısrarcıysam o da okadar inat :)

bayramoglu
24-10-2014, 23:31
ele derken avuçlamak değil de parmağınızla bile yaklaşamazsınız dokundurtmuyor kendisine :)

oğuz
24-10-2014, 23:32
parmağını uzak gelmiyor mu.bazıları cinsten öyle olabiliyor.yakala parmağına koy kalsın oyle alısabılır. bız uzatıyoruz parmağı hemen bacak atıyor

bayramoglu
24-10-2014, 23:35
alıyorum parmağıma koyuyorum sımsıkı tutuyor bırakmıyor hiç sonra geri bırakınca yok nuh diyor peygamber demiyor elime yem alıyorum gelip yiyor sonra pırr kaçıyor 6 aydır sırf bunla uğraşıyoruz nerdeyse konuşcak acaba karakterimi var kuşların da köpek gibi

Mert Ali
24-10-2014, 23:43
Karakterleri var... Ama size nasıl alıştığıda önemli, ilk zamanlar hemen salıp parmağınıza alıştırmaya çalıştınızmı bilinç altına yerleşmiş olabilir. Bizimkini ilk aldığımda siyah eldivenle tutmuştum ısırır diye... Sonraları alıştırdım ama siyah renkten çok korkardı..

bayramoglu
24-10-2014, 23:59
doğru ilk geldiği zamanlar kafesin içinde parmağıma alırdım alışsın diye salmaktan ziyade. 6 aydır unutmadıysa daha da unutmaz heralde :)

ta_one
25-10-2014, 00:29
ben senelerdir muhabbet kusu beslerim oncelıkle muhabbet kusu ele alistircaksan erkek olcak be 1 aylıkken ele alistircan.Ele aliştirmak için kafesin icine cok yavas hareketlerle parmagını altına ıtecenkı ustune cıkcak ve sureklı kafes ıcınde egıtcenkı ozgurlugu tatmiycak eger tadarsa ele gelmez ve disilerde kıskanma huyu vardır arada pıskoya baglarlar arada bısmıs yumurta kuru bıskuvı ıyı karıstır ve mama kutusuna koy vıtamın olsun elma koy mesela oyle alıstır bosuna ugrasma yanı ve benım tavsıyem besledıgıne deysin diyosan jumbo yada tepeli muhabbet kusu besle :) yada çekostavak beyaz kırmızı gozlu besle...

bayramoglu
25-10-2014, 00:41
artık aldık iş işten geçti ama bunun hakkını verelim inşallah kar gibi bembeyaz göğsüde mavi çok güzel bişey uçmaya alıştırdım bol bol uçuyor kaçsa yakalayamam heralde :) evet erkekler çok cana yakın oluyormuş bi tanıdığın erkek muhabbet kuşu avcuna yatıp karnını kaşıttırıyor imreniyorum öyle şeylere bizimki anca vik vik :D

Dctrlprn
25-10-2014, 00:58
Dişiler erkeklere göre extra huysuz oluyolar onları alıştırmak imkansız değil ama sabır gerektiriyo. kesinlikle size güvenmesi gerek e buda baya bi süreç demek. sonrası zaten çorap söküğü gibi geliyo hele konuşmaya başladılarmı susturabilene aşkolsun. Buda benim nur topu gibi aslan oğlan inşallah sizinkide böyle olur :D

https://www.facebook.com/video.php?v=10152571046749763&set=vb.734004762&type=3

mert_can 41
25-10-2014, 01:46
üç tane muhabbet kuşu besledim ilk aldığım parmağımı uzatmamla gelip konuyodu hiç bir şekilde öğretmedim di bir başka vardı oda ilk aldığımdan beri dudağımı uzatınca öpüyodu karaktere göre değişiyolar bir tane dışarda buldum yaralıydı yemledım baktım ettım saldığım zaman geri gelmiyodu hep ben yakalıyodum sanırım alışma huyları yok

0M42
25-10-2014, 20:04
Muhabbet kuşları genel olarak ellenilmekten heleki avuç içine alınmaktaz pek haz etmezler kendi haline bırakın her şey daha güzel olacaktır :]

erhanarici18
25-10-2014, 22:40
ulan ben jakoyu konuşturamadım
millet muahbbetle muhabbet ediyo resmen :D :D :D :D
acayip kıskandım valla maşşallah nazar değmesin tüyü kadar ömrü olsun

oğuz
25-10-2014, 22:41
kuşa messi dedirttik,messiye ulaşmam lazım iyi para verir adhash.

bayramoglu
25-10-2014, 23:26
masallah şebek nasilda tekrar ediyo hemen bizimkide konusur insallah acaip komikler ama hareketler falan otur izle :) bizimkide opucuk yapiyo bide askiim diyince iiim diyo ask cikmiyo bi turlu olcak olcak ins olcak :) kac haftanizi aldi alperen dedirtmek :)

Anıl E.
02-07-2019, 11:11
Hort.. muhabbet kuşu besleyen ya da üreticisi olan var mı aramızda ? Eğer kendi aramızda biri var ise ondan almak isterim yavru bir muhabbet kuşu. Dışarılar da akvaryumcular ücret karşılığında satıyor;ama güvenemiyorum hastalık mı verir düzgün müdür bilmiyorum.

1 adet olmak üzere konuşabiliriz. Nasıl besleyebilirim,nelerine dikkat etmeliyim fikirlere de açığım. Şehirlerarası olarak yollanır mı otobüs ya da uçak ile öğrenmek isterim.

Wromm
02-07-2019, 11:25
Zamanında 10 yıl+ beslemiştim.. Aileden biri gibi olmuştu ölünce bir daha almadım.

Her hayvan beslemek gibi tüyü, temizlemesi biraz zahmeti vardır. Uzun yola çok dayanıklı değiller uçak otobüs zor olur. Tatile filan giderken bırakacak akraba, arkadaş, komşu olmalı.. 4-5 gün yemini suyunu koyunca idare eder ama arada ilgilenmek iyi olur. Kışın cam kapı kapalıyken bizimki hep dışardaydı. Avize temizliği elzem olur böyle bir durumda :)

Yakınlarda güvenilir bir kuşçudan alabilirsin. Hastalıktan kastın insanlara geçebilecek bir hastalık mı ?

Anıl E.
02-07-2019, 11:32
Zamanında 10 yıl+ beslemiştim.. Aileden biri gibi olmuştu ölünce bir daha almadım.

Her hayvan beslemek gibi tüyü, temizlemesi biraz zahmeti vardır. Uzun yola çok dayanıklı değiller uçak otobüs zor olur. Tatile filan giderken bırakacak akraba, arkadaş, komşu olmalı.. 4-5 gün yemini suyunu koyunca idare eder ama arada ilgilenmek iyi olur. Kışın cam kapı kapalıyken bizimki hep dışardaydı. Avize temizliği elzem olur böyle bir durumda :)

Yakınlarda güvenilir bir kuşçudan alabilirsin. Hastalıktan kastın insanlara geçebilecek bir hastalık mı ?

Yok hastalıklı yavrulardan bahsediyorum,bir arkadaş kafesin içinde çok hareketsiz ve halsiz şekilde duruyorsa alma o yavruyu demişti.

herhalde bir köpek kadar temizliği icap etmiyordur,kuş ve minik dışkılarından bahsediyorsun değil mi ? Dışkıları asitli olduğu için koltuklara zarar verir diyorlar..

bir canlı beslemek istiyorum evde,köpek kedi bize göre değil aslında en çok köpek istiyorum;ama zor yapamayız yazık hayvana. Muhabbet kuşunu da kafese mahkum etmek gibi bir düşüncem yok,elimden geldiğince kapağını açık bırakacağım.

Wromm
02-07-2019, 11:58
Yok hastalıklı yavrulardan bahsediyorum,bir arkadaş kafesin içinde çok hareketsiz ve halsiz şekilde duruyorsa alma o yavruyu demişti.

herhalde bir köpek kadar temizliği icap etmiyordur,kuş ve minik dışkılarından bahsediyorsun değil mi ? Dışkıları asitli olduğu için koltuklara zarar verir diyorlar..

bir canlı beslemek istiyorum evde,köpek kedi bize göre değil aslında en çok köpek istiyorum;ama zor yapamayız yazık hayvana. Muhabbet kuşunu da kafese mahkum etmek gibi bir düşüncem yok,elimden geldiğince kapağını açık bırakacağım.

Köpek daha zahmetli tabi. Bunun tüyü dökülür kafesin içini haftada bir temizlemek gerekir birde dışkı var ama bir yere zarar vermez günlerce kalmadığı sürece :) Yakın zamanda Balık daha temizdir diye besledim ama zevk alamadım ben fazla. Bu daha kanlı canlı insanla iletişim olduğu için seviyorum belki de.

Mümkün olduğunca canlı ve hareketli olanları al zaten. Bende 3-4 tane olduğu için hepsinin karakteri farklı sessiz sakin duran hastalıklı diye bir şey yok. Kanatları çok düşük, aşağıya sarkık olmasın ona dikkat et.

Anıl E.
02-07-2019, 12:00
Köpek daha zahmetli tabi. Bunun tüyü dökülür kafesin içini haftada bir temizlemek gerekir birde dışkı var ama bir yere zarar vermez günlerce kalmadığı sürece :) Yakın zamanda Balık daha temizdir diye besledim ama zevk alamadım ben fazla. Bu daha kanlı canlı insanla iletişim olduğu için seviyorum belki de.

Mümkün olduğunca canlı ve hareketli olanları al zaten. Bende 3-4 tane olduğu için hepsinin karakteri farklı sessiz sakin duran hastalıklı diye bir şey yok. Kanatları çok düşük, aşağıya sarkık olmasın ona dikkat et.

ahşap kafes mi alayım ? Hangi vitaminleri temin edeyim ? Belli bir internet sitesi var mı alışveriş yaptığın ?

Wromm
02-07-2019, 13:27
Beslemeyi bırakalı 7-8 sene oluyor. Onun için web sayfasında alışveriş yapmadım hiç. Ama en son akvaryum alışverişini aşağıdaki arkadaşlardan yapmıştım. Hepsiburada da filan da hesapları var güvenilirdir.

Atakan Petshop Akvaryum ve Evcil Hayvan Urunlerinde Aradığınız Her Şey (https://www.atakanpetshop.com/)

Kafes metaldi hep benim. Zaten yemlerinde vitaminli olarak satılıyor. Ballı krakerleri severler. Tüneklerine kumlu kılıflar oluyordu tırnakları törpülemek için. Hatırladıklarım bunlar. Arada ishal filan olunca suyuna damlattığımız ilaç oluyordu.

therev
02-07-2019, 13:36
Guinea pig besleyebilirsiniz. Kuşa göre daha kedimsi köpeğimsi olur. Tavsiyem 2 dişi beslemeniz.

MBuğra
02-07-2019, 18:04
Madem konu hortlamis ben de yazayim.

Aramizda kanarya besleyen var midir? Evde bir kanarya var ama kardeslerimin hayvan sevgisi maalesef hayvani sevmekten ibaret. Herseyiyle ben ilgileniyorum ama yine de hayvan icin uzuluyorum, yeterince bakamiyoruz, ilgilenemiyoruz diye. Bi de disi oldugundan ciftlesme yasi da yaklasiyor.

Varsa ilgilenebilecek aramizda Istanbul ici ucretsiz sahiplendirmeyi dusunuyorum.

aslan
27-01-2020, 08:49
Merhaba,

Aramızda bülbül veya kanarya besleyen yokmu hiç?

Ranthor
27-01-2020, 08:54
sultan papağanı var tabiki

aslan
27-01-2020, 08:56
Abi bana bülbül yada kanarya lazım muhabbet bakacaktım ama taki bir oto parçacıya girene kadr sonra fikrim değişti ve bülbül yada kanarya bakacagım

srkns
27-01-2020, 11:22
2,5 yaşında dişi sultan papağanımız var, 3 aylıkken sahiplendik.
Eş aldık, 4 yavru yaptılar, baktık hala her gün çiftleşiyor yuvalıktan çıkmıyor, erkeği isteyen bir yakınımıza tek verdik
Şimdi de kızgınlık yumurtası yapıyor sürekli :) tekrar eş almak istiyoruz

Tunacan
27-01-2020, 12:22
Muhabbet kuşu kafesi var elimde boş.
İsteyene hediye edebilirim..

Bu arada gökkuşağı ispinozu besliyorum..

aslan
27-01-2020, 12:23
Muhabbet kuşu kafesi var elimde boş.
İsteyene hediye edebilirim..

Bu arada gökkuşağı ispinozu besliyorum..

Ankaradasınız değil mi?

Tunacan
27-01-2020, 14:10
Ankaradasınız değil mi?
Evet Ankara

Anıl E.
06-02-2020, 16:13
Ben de muhabbet kuşu beslemeyi düşünüyorum hala :)

güvenilir alacağım yerde yok,zor mudur evde bakımı falan bilmiyorum. Herkes kolay diyor ama

murat182
06-02-2020, 17:16
Ben de muhabbet kuşu beslemeyi düşünüyorum hala :)

güvenilir alacağım yerde yok,zor mudur evde bakımı falan bilmiyorum. Herkes kolay diyor ama

Çevrenizde besleyen kimse yoksa petshoptan alabilirsiniz sorun olmaz. Yalnız kuşun hareketli olmasına ve yavru olmasına dikkat edin. Hava cereyanına maruz bırakmayın, saldığınız zaman aynalar, camlar kapalı olsun yeter. Zorluk olarak kedi, köpek ile alakası yokken verdiği keyif onları aratmıyor.

R21TURBO 41
06-02-2020, 17:44
12 yasindan beri guvercin , kanarya . saka , florya , muhabbet , papagan vs vs bakmadigim kalmamistir herhalde.

Bulbul yada kanarya bakmak isteyen arkadaslar icin : Bulbul kafeste fazla yasamiyor , bakimi da cok zor. Tenekelerde solucan , kurtcuk yetismisligim bile var bulbul icin. Bence kafeste bakilmamali zaten. Guzel bir cozumu var aslinda. Bulbul otuslu kanarya yetistirebilir yada hazir alabilirsiniz. Kanarya bilgidginiz bulbul gibi oter. Bir tasla iki kus hesabi.

Muhabbet kusu gayet dayanikli bir tur , ceyran da kalmadigi ve gunluk fazla isi farki olmadigi surece birsey olmaz. Vitamin olarak devit3 var bebek vitamini , suyuna 3 damla damlatabilirsiniz. 2 gune iyilestirir.

Kanarya , iri papagan , muhabbet kusu kafesleri birbirinden farklidir aslinda petshop lar ne varsa onu verir. Kanarya ve iri papagan kafes telleri yukaridan asagi muhabbet kusu kafes telleri yan olur. Tam tersimiydi ya yoksa kafam karisti simdi.

Muhabbet kusunuzu dal dari ile egitebilirsiniz. Bayilirlar. Parmak isirmayani yok ben daha denk gelmedim. Kimi gercekten acitir kimi kasir gibi isirir ama hepsi isiriyor. Hoslanmadigi bir sey oldugunda bariz bi ses cikarirlar. Onu cozmeniz lazim.

Gayet nese kaynagi hayvanlar ama malesef iyi sartlarda ortalama 5 yil yasiyorlar ve olduklerinde bir yaniniz eksiliyor.

Burda da muhabbet kusu sahiplendim ama anlasamiyoruz . Bu kitanin kuslari bile yabanci sevmiyor :)

Anıl E.
07-02-2020, 08:25
Çift değil de sadece erkek muhabbet kuşu beslemeyi düşünüyorum,çiftleşme bakımından hata mı etmiş oluruz ? Yanına bir dişi almak şart mı

R21TURBO 41
07-02-2020, 18:30
Çift değil de sadece erkek muhabbet kuşu beslemeyi düşünüyorum,çiftleşme bakımından hata mı etmiş oluruz ? Yanına bir dişi almak şart mı

Tek erkek bakarsan kelime ogretirsin , maskotluk yapar , insanalarla hasir nesir olur. Yanina disi alirsan kimseyle isi olmaz. Kafesinin erkegi cocuklarinin babasi modunda takilir. Yavru erkek alip 2 yil tek baktiktan sonra yanina disi almak daha mantikli.