PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Asansör giderleri ile ilgili.

By CrAzY
01-11-2014, 17:04
Merhabalar yakın zamanda bir olay yaşadım bilgi almak istiyorum.Şuan oturduğum ev alttan dublex zemin ve 1.kat.Ev girişim 1.katta fakat 1.katta asansör kapısı yok zeminden baslayarak 2 3 4 5 diye çıkıyor.Dolayısı ile ben asansör aidatı veya giderine tabi tutulurmuyum ? Yani asansöre binmiyorum demiyorum binsem bile katımda inemem kapısı yok mesela örn asansör bozulsa veya bakımı yapılcak olsa ben buna tabi tutulabilirmiyim ?

cagalazade
01-11-2014, 17:06
bizim oturduğumuz ev 36 haneliydi dükkanlar dahil, asansör kullanmamalarına rağmen dükkanlar aidatı ödüyorlardı aynı oranda ama arıza, yenileme gibi durum hiç olmadı hatırladığım kadarıyla... düz mantık bakıldığında ödenmesi gerekir diye düşünüyorum

By CrAzY
01-11-2014, 17:08
bizim oturduğumuz ev 36 haneliydi dükkanlar dahil, asansör kullanmamalarına rağmen dükkanlar aidatı ödüyorlardı aynı oranda ama arıza, yenileme gibi durum hiç olmadı hatırladığım kadarıyla... düz mantık bakıldığında ödenmesi gerekir diye düşünüyorum

Apartmanı babam yapmış ve gürültü olmasın diye bizim kata koymamış.Şimdi ben aidatımı öderim fakat 7 binlira masraf çıkartmışlar asansöre bakımını yapmadığı için yöneticinin buna beni tabi tutuyor.Bende ödemek istemiyorum kullanmadığım için.Aidat neysede bakım parası nedir ?

SULTANOGLU
01-11-2014, 17:10
Apartmanda cati aksa bile yine ortak onarilir. Illaki cati katinda oturmaniza gerek olmamasina ramen.

Mert Alpay
01-11-2014, 17:10
Annem apartman yöneticisi abi benim bildiğim kadarıyla kullansanda kullanmasanda apartmana ait herşeyden her daire sorumludur misal veriyorum apartmanın çatısı aksa en üst kattakiler mi yaptıracak ?

rebelh
01-11-2014, 17:14
üst kattaki komşularınıza merdivenle mi çıkıyorsunuz yoksa görüşmüyor musunuz?

By CrAzY
01-11-2014, 17:17
Catı akmasi farkli durum ama olmayan asansoru nasi odeyim ki bina yonetim planinda muaf olundugu yaziyor.Asma katin asansorden muaf oldugunu yaziliyor.

By CrAzY
01-11-2014, 17:18
Ust kattaki komsularimi tanimiyorm ve cikmiyorum :) Onlarla ilgilide isim olmuyor sorsaniz bindinimiz hayir.

Mert Alpay
01-11-2014, 17:18
Muaf yazıyorsa belgeli bir şekilde ödemezsiniz :)

By CrAzY
01-11-2014, 17:20
Dukkanlarin ve asma kati yanı yani dukkanin 2.katina bakan dairenin muaf oldugu yaziyor.Zaten asansorde olmadigi icin muaf olmam gerek

By CrAzY
01-11-2014, 17:22
Bakın su detayi atliyorsunuz ben kat da degilim zemin ve 1 kat var ise ben arasindayim yani asma kat .asansoru gormuyorm bile.

xILuciferIx
01-11-2014, 17:40
Ortak kullanım diye geçer hepsi sizde tabiisiniz buna, itiraz halinde apartman yönetimi toplanır bir karar alır mahkeme yolu ile sizden temin eder size düşen miktarı, mahkeme ve avukat masrafını

ulas79
01-11-2014, 17:49
öncelikle apartmanınızın yönetim planını bulun ki bu mutlaka tapu müdürlüğünde vardır bu yönetim planı çerçevesinde hazırlanan apartman yönetmeliğinde her daire katılır yazıyorsa mecbur ödersiniz ama yönetim planında muaf tutulduysa zemin kat ödemez.

ilker_yusuf
01-11-2014, 22:15
Merhaba;
Apartmanda yöneticiyim ve asansör kullansanızda kullanmasınızda her türlü ortak kullanım alanı görünen yerlerin masrafına ortaksınız.Kanunende bu böyle.

Germanian
01-11-2014, 22:33
profesyonel site ve apartman yöneticiliği yapıyoruz ve yönetmelikte çatıdaki kiremitten tutunda bahçe demirine kadar herşey apartmandan ortak gider adı altında toplanıp ödenir..

kurtbil
01-11-2014, 22:37
Apartman için yapılan bütün masraflara diğer daireler gibi siz de iştirak etme durumundasınız.

individual
01-11-2014, 22:40
Asansör giderleri ortaktır.Zemin kat kullanmasa bile.

By CrAzY
01-11-2014, 22:41
Apartman yönetim planında asma kat ve dükkanlar muaf'tır yazmakta bende asma kattayım yani altım zemin üstüm 1.kat ben ortadaym yani dükkanın 2.katı dolayısı ile asansör kapısı bile yok.

Kadyr
01-11-2014, 22:41
asansor kullanmasanda odenır ama kapısı yoksa bana gore bu ıs degısır. ozaman kapımı acın de bende odeyeyım de.

By CrAzY
01-11-2014, 22:43
öncelikle apartmanınızın yönetim planını bulun ki bu mutlaka tapu müdürlüğünde vardır bu yönetim planı çerçevesinde hazırlanan apartman yönetmeliğinde her daire katılır yazıyorsa mecbur ödersiniz ama yönetim planında muaf tutulduysa zemin kat ödemez.

Evet tapu müdürlüğünde böyle yani asma kat ve dükkanları muaf göstermişler bizim Apartman yönetim planında.Hukuk sitesindede mevcut bu tür yazılar.Ki ben 7 binliralık bakımın parasını neden vereyim ? adam her yıl yapılan bakımı yaptırmamıs 4 yıldır.Ne hakla isteyebilirki bunu benden ?

By CrAzY
01-11-2014, 22:44
Kadir abi söyle bişey var apartmanı yapan babam kendisi bilerek koymadı gürültü olmasın inip binmesinler bizim kattan diye zemin 1 2 3 diye cıkıyor ben zeminin 1 in ortasındayım.Plandada bu tür asma katlarda muaf belirtilmekte ben anlamadıgım bakımının yüklü miktarını ben nası ödeyebilirim bu yönetici sorumlulugunda takip edilmeyen ve bakım yapılmayan asansör var ve giderine beni tabi tutuyorlar.

Germanian
01-11-2014, 22:46
asansor kullanmasanda odenır ama kapısı yoksa bana gore bu ıs degısır. ozaman kapımı acın de bende odeyeyım de.

bu şekilde gireceği bir dialogta sonuç alamaz kesinlikle yönetici gider dava açar söke söke alır..

Kadyr
01-11-2014, 22:47
muaf yazısını gosterırsın ozamna kanunda varsa boyle bısı vermessın mahkemeye verseler bıle zaten kanun senden yana parada alamazlar.

By CrAzY
01-11-2014, 22:52
Kapı açtırma mevzusu olmaz tabide bu sonuç olarak kanun benden yana tapu ve belediyeli imzalı kağıt da var zaten muaf olduğuma dair.

Kadyr
01-11-2014, 23:07
sıkıntı yok ozaman he de geç :)

huseyinturk
02-11-2014, 10:48
Zemin kat dahil edilir katında asansör kapısı var diye. Siz muaf olmalısınız bu sebeple ama mevla çok etkileyecek bir miktar değilse karşınızdaki laftan anlamıyorsa uğraşmaya değmez

İzzet Göçmen
02-11-2014, 11:04
Ben anlamadım gürültü olcak diye kapı acılmaması nedir ya ? Bizde 10 uncu kattayız 1.katta su borusu patlasa bile apartmanca yapılıo,Dıs cepheler yapıldı en alttaki dükkan dahi verdi. Söke söke alırlar bizde vermeyenler vardı mahkeme sonucu catır catır aldılar.

By CrAzY
02-11-2014, 11:25
Ben anlamadım gürültü olcak diye kapı acılmaması nedir ya ? Bizde 10 uncu kattayız 1.katta su borusu patlasa bile apartmanca yapılıo,Dıs cepheler yapıldı en alttaki dükkan dahi verdi. Söke söke alırlar bizde vermeyenler vardı mahkeme sonucu catır catır aldılar.

Çünki kaçıklarla dolu bir apartman çocuklar vırık cırık e tabi asansörlükde bir katımız yok koymamak en iyisi :)

Sh4rk
02-11-2014, 11:36
Yeni tasindigim evim giris kat asansor ile isim olmuyor her ay 100 tl aidatimiz vardi gecen gun yapilan toplantida giris dairelerden 70 tl alinmasina karar verildi asansor kullanmiyorum bakim onarim benim ile ilgili degil

ulas79
02-11-2014, 11:44
Evet tapu müdürlüğünde böyle yani asma kat ve dükkanları muaf göstermişler bizim Apartman yönetim planında.Hukuk sitesindede mevcut bu tür yazılar.Ki ben 7 binliralık bakımın parasını neden vereyim ? adam her yıl yapılan bakımı yaptırmamıs 4 yıldır.Ne hakla isteyebilirki bunu benden ?
O halde yadal olarak hiç bir ücret talep edemezler,yani hiç üzülmeyin vermiyorum diyip yönetim planını önlerine koyuyorsunuz

kelalper
02-11-2014, 11:45
şimdi konunun amacı ne anlamadım. Milllet ortak kullanım kanunen de ortak kullanım alanı içerisinde yani ödemek zorundasın diyor sen inatla elimizde kağıt var asansör kapımız yok ödemem diyorsun. Peki zaten ödememeyi kafana koymuşsun buradakiler ödemek zorundasın dediği zaman karşı çıkıyorsun. O zaman konu açmanın anlamı ne? Buradan birisi ödeme derse vicdanını mı rahatlatacaksın anlamadım? Oturduğum apartmanda 4 tane dükkan var ve adamlaın bırak asansörü apartman kapısına giden elektrikle bile işleri yok. Ama her ay çatır çatır bütün giderlere ortaklar. Apartman bir geneldir. Şimdi 10 sene sonra dış cephe kaplaması yapılacak olsa bana ne ben kullanmıyacağım benim daireyi kaplamayın deme şansın var mı? Yok. O zaman apartmanında bütün bahçıvan masrafını senin ve varsa aynı kattaki diğer dairelerin ödemesi gerek. 2. kattaki adam toprağa basamıyor ki bahçe masrafını neden ödesin di mi?
Zamanında baban çakallık yapmış asansör masrafından kaçmak için ama yemezler.

BahadırALTUN
02-11-2014, 13:11
Bence de ortak alana yapılan harcamalara kullanin yada kullanmayin dahil edilirsiniz. Misal çatı tamirati yapilacagi zaman onada benlik bir durum yok ben kullanmıyorum diyebiliyormusunuz?

Asansör konusuna gelirsek. Asansör un bakımı aylık yapılır. Yıllık yaplan sey belediye adına A tipi muayene kuruluşunun yaptığı periodik kontoldur. Yani arabadaki muayene gibi. Arada bir standartlar değiştiği icin 4-5 yılda bir bu tip masraflar çıkabilir. Genelde kullanicinin güvenliğini arttıracak iyileştirmeler yapilir. Bakım yapılmadan asansör un 4 yıl çalışması teknik olarak mümkün değil.

By CrAzY
02-11-2014, 17:37
İşde bende bunu anlatmak istiyorum kanun böyle derken benden nasıl isterler diye kimseyede karşı çıkmıyorum sizin dükkanlardan alınan asansör aidatlarıda yasal olarak yanlış dükkan ve asma katı yönetim ve kullanım planında muaf yazılıyor.Buna dair ne tür bir yaptırım olabilir diye konu açtım içimi de rahatlatmak değil mevzu.Konu daha fazla bilgilenmek için açılmıştır ve karşı gelmenize gerek yok varsa bilginiz lütfen paylaşınız teşekkür ederim :)