PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yurtdışı araç ile gezi ( Tecrübeli arkadaşlardan öneriler lazım)

punto_multijet
04-11-2014, 08:46
Arkadaşlar merhaba,

Yurtdışına hep uçak ile çıktım. Geçen gün kuzenle konuşurken gaza geldik ve dedik ki bu sefer İzmirden yola çıkalım balkanlar falan gezip gelelim. ( Diğer seçenek Avrupa gezisi) Ancak daha önce bu şekilde bir seyahate hiç çıkmadım. TR içerisinde uzun yol çok yaptım ancak yurtdışına araç ile hiç çıkmadım. Öncelikle dikkat etmem gerekenler nelerdir? Prosedürler nelerdir? Transporter tarzı tek araç mı mantıklı yoksa normal 2 araç mı?

Buarada 2 aile olucaz. Toplam 4 yetişkin 2 çocuk. Ufaklıklardan 1i 17 aylık diğeri ise 2.5 yaşında olacak( Gitmeyi planladığımız tarihte).

Tavsiyeler uyarılar nelerdir?

Falmor
04-11-2014, 10:33
http://www.youtube.com/watch?v=c7kERVYwVPs&list=UUFIHrIGT0MBMRHzQtmzOWlQ

Yardımcı olur umarım.

ukku
04-11-2014, 12:57
Ehliyet işi kafa karıştırıcı. Orda arabayla gezersen sorun yok da burdan çıkarken sorun gibi. :/

Mutu
04-11-2014, 13:06
İspanyaya kadar giderseniz radarlara dikkat edin derim. Bir de burada hiç aklınıza gelmeyecek yerlerde kamera ile ceza yapıştırıyorlar. Yol yapım çalışması vardı, baktım herkes kaçıyo, ben de takıldım peşlerine, yapıştırdılar 55 euro'yu. :D

BoraRS
04-11-2014, 13:50
Uluslararasi Ehliyet cikarttiriyosun.
Arabana yurtdisina cikabilmesi icin Yesil Pasaport Cikarttiriyorsun.
Yurtdisi seyahat icin sigorta yaptiriyorsun araca. Varsa yurtdisini da kapsar diye belge aliyorsun.
Eger araba kiralik olacaksa kiralama sirketinden vekaletname aliyorsun noter tasdikli. Arac yurtdisina cikabilir diye.

Bu islemlerin hepsi yaklasik 300 ila 500 lira arasi bisey tutuyor. Ben Selanige gittim cok keyifliydi. Yunan tarafindaki Otoban harika. Bombos ve dumduz. Meger bizim ferrarili canti abilerimiz sirf gazlamaya top speed yapmaya Selanige gidiyorlarmis o otobandan. Yol uzerinde birkac ufak sahil kasabasi var. Oralarda durup ufak tavernalarda cok guzel balik mezeleri ve balik yiyebilirsin. Uzo icebilirsin. Alexandropoliye gecebilirsin. Tavsiye ederim.

İbrahim Erdem
04-11-2014, 13:54
5-6 sene önce evo x i ile birisi gezmişti avrupayı evo gumball diye geçiyordu ama sitesi kapanmış orada detaylı bilgiler vardı.

clioGT
04-11-2014, 14:05
sırf yunan yapcaksan sadece yeşil sigorta yeterli tabi sizin pasaport ve vizeniz harici. uluslararası ehliyet istemio yunanistan artık bulgar zaten istemiyodu. balkanlarda da isteyen yoksa almana gerek dahi yok hayveye 200-300 lira uluslararası ehliyet çünkü.

punto_multijet
02-12-2014, 20:31
teşekkürler arkadaşlar cvplar için...

turbo&quattro
02-12-2014, 20:34
5-6 sene önce evo x i ile birisi gezmişti avrupayı evo gumball diye geçiyordu ama sitesi kapanmış orada detaylı bilgiler vardı.

O konuyu hatirliyorum modfiyem.com da yaziyordu arkadas. Mukemmel anlatiyordu.

fthdrn
02-12-2014, 23:18
Modifiyemde bir çok konu açılmıştı bu tarz. Çok keyifli olduğunu belirtiyorlardı. Hatta evolu bir abi bayağı gezmişti.
Sizin balkanlar turunuz için pek sıkıntı çıkmaz diye düsünuyorum.

EREN34
03-12-2014, 07:20
Ülkeye girişten itibaren 6 ay geçerli cebinizdeki ehliyet.
Eskiden Yunanistan Uluslar arası geçeliliği olan ehliyet isterdi ki oda kalmış arkadaşın dediğine göre
Sigortadan zaten bahsetmişler
Araç ruhsat sahibi araçta değilse noter tasdikli vekaletnamesiz çıkış yapamazsınız.
Avrupa için İspala kapıdan çıkış yapın. Hem yol kalitesi olarak hemde güvenlik bakımından daha iyi. Hollanda/Almanya/Belçika tarafı için yolu uzatıyor ama değer. Ben daha yakın zamanda diğer yoldan gece diye geçemeyen gurbetçiler biliyorum.
Radarlara dikkat. o 55€'yu bende Belçika'da yemiştim :) Radarlar sabit. Güncel yazılımlı radarları gösteren bir navigasyonla sorunsuz seyahat edilebilir. Ben Mons'tan (Belçika) Paris'e normalde 2.5 saat süren yolu 2 saatte cezasız gittiğimi bilirim.

Benim bir sorum olacak,
Avrupa'ya şahsi araç ile seyahat için kullanılacak araç için bir yaş sınırlaması var mı? Mesela 2001 model bir araba ile seyahat edilebilir mi?

ibozum
03-12-2014, 08:53
Benim de çok istediğim ve bu yaza olmazsa gelecek yaza yapacağım şey kısmet olursa..

Konuyu takipteyim.. :)

Mythos
03-12-2014, 12:50
Kaan, Engin abiye ulasabilirsen o bosnaya atandi simdi, arabayla gitti oraya... Adam geziyo feldir feldir, arnavutluk makedonya falan :)

clioGT
03-12-2014, 13:00
Eskiden Yunanistan Uluslar arası geçeliliği olan ehliyet isterdi ki oda kalmış arkadaşın dediğine göre
Araç ruhsat sahibi araçta değilse noter tasdikli vekaletnamesiz çıkış yapamazsınız.
Avrupa için İspala kapıdan çıkış yapın. Hem yol kalitesi olarak hemde güvenlik bakımından daha iyi. Hollanda/Almanya/Belçika tarafı için yolu uzatıyor ama değer. Ben daha yakın zamanda diğer yoldan gece diye geçemeyen gurbetçiler biliyorum.
Radarlara dikkat. o 55€'yu bende Belçika'da yemiştim :) Radarlar sabit. Güncel yazılımlı radarları gösteren bir navigasyonla sorunsuz seyahat edilebilir. Ben Mons'tan (Belçika) Paris'e normalde 2.5 saat süren yolu 2 saatte cezasız gittiğimi bilirim.

Benim bir sorum olacak,
Avrupa'ya şahsi araç ile seyahat için kullanılacak araç için bir yaş sınırlaması var mı? Mesela 2001 model bir araba ile seyahat edilebilir mi?

yunanistan ab üyesi, 87 model defender la girdim, sonrasında zaten sıkıntı da yok sanmıyorum problem olacağını hele 2001le hiç sanmam:)

gsi_club
03-12-2014, 13:22

Benim bir sorum olacak,

ben bi sorun olacagini sanmiyorum.ben Tr ye gelirken insanlar ne eski arabalarla geliyorlardi ve ayriyeten gittiginiz ülkelerde sizden daha eski arabalar mevcut

Mr.K
03-12-2014, 14:10
Yunan yolu ok guzel ama degmez o kdr yol uzatmaya bg den cikin gidin hicbisey olmaz,gece yolculugunda denk gekirseniz yolu karistirmayin yeterli ki geceden sabah agirma saati arasi bg bitirip sirpa girdiktn sora sikinti yok.

Bg de transit yoluda kullnabilirsiniz(35km) ama bozuk biraz isterseniz sici halani yoluda olur.

Sirpta sikinti yasamassiniz yollar guzel beogradin icinde bozuk cok sokak var ama dikkat.

Hirvatta yollar baldok yala ama gezici radar otobanda cok fazla dikkt edin. Sirpta da debk gelebilir ama olasilik hr de daha fazla.

Bosna konusunda istenilen zamanda yardimci olurum 11 sene olcak az kaldi : ).

Dedigim gibi bg de korkulck bisey yok.

VhpCupra
03-12-2014, 14:12
Bu yaz subaru stı aracımla bulgaristan ordanda romanyaya gittim, giderken yeşil sigorta, aracın sizin üzerinize olması lazım yada vekaletname, ehliyet konusunda sıkıntı yok, radarlara çok dikkat edin güncel navigasyonlar bütün radarları gösteriyor, extra bir durum olmadığı sürece ceza yemezsiniz, gidiceğiniz ülkelerin hepsinde o ülkede araba ile gezebilmeniz için almanız gereken bir pul yada kart diyim bir şey var süreli oluyor, mesela 1 haftalık yada 1 aylık şeklinde, ona çok dikkat edin polisler çevirdiği zaman mutlaka kontrol ediyorlar, tek araç gitmeniz çok daha mantıklı 2 araç bence gereksiz transporter tarzı bir araç işinizi görücektir. Polisler beni çok çevirdi ancak aracı merak ettikleri için herhangi bir sıkıntı yaşamadım çok zevkli araç ile gezmek tavsiye ederim...

turci
03-12-2014, 15:07
radar 55€ diye bir standart yok hız sınırını ne kadar aştığınız önemli, ayrıca nerede yakalandığınız daha da önemli.
ben 50 lik yolda 60 la yakalandığımda 30€ eşim yol çalışması yapılan 60 lık yerde 75 ile yakalandığında 100€ ve 1 puanı gitti. 300-400€ ceza ödeyenler ve ehliyetine el konunanlar var.
Köln-Paris yada Köln-Amsterdam arasında 200 ile kullanmışlığım var fakat biz az çok tahmin ve dikkat ile kurtarıyoruz.

eski araç sorusuna gelince,
son zamanlarda burada gezen Bulgar yada romen araçlarını görseniz yuhh dersiniz ben diyorum çünkü.
o araçlara güvenip ben işe gitmem o derece.
Polis istediği zaman durdurup arama yapabilir.

Avrupa ehliyetini bilmiyorum fakat normal ehliyetler belirli bir süre geçerli diye biliyorum.

birbirinize ayak uydurabilirseniz iki araç zevkli olur yanlız yanınıza haberleşme için telsiz alırsanız faydasını görürsünüz.
sollamalarda başta olmak üzere iletişimde olmak büyük artı olur biz çok faydasını gördük.

çıkmadan önce güzergahınızı ve yapmanız gerekenleri iyi belirlerseniz iyi olur,gideceğiniz yere göre feribot kullanabilirsiniz vs vs

EREN34
03-12-2014, 15:31
yunanistan ab üyesi, 87 model defender la girdim, sonrasında zaten sıkıntı da yok sanmıyorum problem olacağını hele 2001le hiç sanmam:)

O araba hala yürüyor birde Yunanistan'a mı gitti? Vay bee:) Bilgi için ayrıca sağol.

ben bi sorun olacagini sanmiyorum.ben Tr ye gelirken insanlar ne eski arabalarla geliyorlardi ve ayriyeten gittiginiz ülkelerde sizden daha eski arabalar mevcut

Gelenlerde sıkıntı yokta TR araçları için birşeyler duydum gibi kalmış aklımda ondan sormuştum.

radar 55€ diye bir standart yok hız sınırını ne kadar aştığınız önemli, ayrıca nerede yakalandığınız daha da önemli.
ben 50 lik yolda 60 la yakalandığımda 30€ eşim yol çalışması yapılan 60 lık yerde 75 ile yakalandığında 100€ ve 1 puanı gitti. 300-400€ ceza ödeyenler ve ehliyetine el konunanlar var.
Köln-Paris yada Köln-Amsterdam arasında 200 ile kullanmışlığım var fakat biz az çok tahmin ve dikkat ile kurtarıyoruz.

eski araç sorusuna gelince,
son zamanlarda burada gezen Bulgar yada romen araçlarını görseniz yuhh dersiniz ben diyorum çünkü.
o araçlara güvenip ben işe gitmem o derece.
Polis istediği zaman durdurup arama yapabilir.

Avrupa ehliyetini bilmiyorum fakat normal ehliyetler belirli bir süre geçerli diye biliyorum.

birbirinize ayak uydurabilirseniz iki araç zevkli olur yanlız yanınıza haberleşme için telsiz alırsanız faydasını görürsünüz.
sollamalarda başta olmak üzere iletişimde olmak büyük artı olur biz çok faydasını gördük.

çıkmadan önce güzergahınızı ve yapmanız gerekenleri iyi belirlerseniz iyi olur,gideceğiniz yere göre feribot kullanabilirsiniz vs vs

Tabi ki sınır yok. Ne kadar katlarsan o kadar cortingen :) Bende yol çalışması sebebi ile 70'e düşen yerde 55€ yiyince yazayım dedim. Bulgaristan ve Romanya AB üyesi. ***** AB'de ülke geçişleri şehir değiştirmekten farkı yok. Acaba AB sınırlarına girerken kriter var mı dedim ki yokmuş :)

Bu yolların saate göre hız limitlerini nereden öğrenebiliriz? Genelde tabelalarda yazıyor da amaç yola çıkış saatini ona göre ayarlayıp hızlı bir seyahat yapmak. Genelde gece ama net saatleri bilmekte fayda var. Sizin bir bilginiz var mı?

turci
03-12-2014, 15:37
linkte ki sayfaya göz atabilirsiniz iyi kötü bir liste yapılmış.

http://www.autokiste.de/verkehrsrecht/tempolimits.htm

çeviri için Google yardımcı olabilir :)

turci
03-12-2014, 15:49
bu arada küçük bir tavsiye,
küçük sürprizlerle karşılaşmamak için gideceğiniz ülkelerin trafik kurallarına ve levhaların ne anlama geldiğine dair bilgi edinmeye çalışın.