PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Karbüratör Destek

K.Kaan
06-11-2014, 13:08
Merhaba

1.7 flash yaklaşık 2 ay önce sıfır mais karbüratör aldım. Eski kürbüratörü söktükten sonra hatırı sayılır derecede bir performans farkı gözlemledim. Sonrasında kafa patlatmaya başladım bu araçlara açık filtre tarzı bir uygulama iş yapar mı diye? genel olan söylem karbüratörlü araçta filtre işe yaramaz tezini çürüdüğünü düşündürdü bana. Sırayla denemeye başladım

1: Orjinal filtre kepi ve temiz filtre ile;
2: Kep içerisinden filtreyi söktüm
3: Karbüratör kepini sökerek kullandım.

Sırayla her adımda arabanın daha canlandığını fark ettim. Ve kepsiz kullandığımda aracın ciddi farklı gaz yediğinden emin oldum. Özellikle üst viteslerde aracın gaz pedalına verdiği farkı hissetmek mümkün. Ancak bu seferde şöyle bir soru işareti oluştu kafamda: orjinal kepte 2 parmak geçecek kadar yerden alan araba üzerinde 100 e 145 lik jet bulunmakta. Araba şu anda orjinalinden daha fazla hava aldığını tepkilerinden belli ediyorsa benim karbüratör memelerini belirli oranda büyütmemin imkanı var mı? Çünkü düz mantıkla araba kendini fakire çekmiştir belirli oranda meme büyüterek hem ufak bir performans artışı sağlanabilir hemde karışım düzenleneceğinden dolayı daha sağlıklı çalışır diye düşündüm.

Bu konuda fikirlerinizi almak isterim. Eğer dediğim yönde bir artış olacaksa hafta sonu sade bir karbüratör kepi yapıp memeleri büyüteceğim. Daha doğrusu 2. boğaz memesini büyüteceğim sadece. Maslakta iyi bir karbüratörcüm var ve yanına gitmeden önce fikirlerinizi almak istedim.

http://www.dailymotion.com/video/x29g0h8_renault-flash-hizlanma_auto

Ekteki videoda benzin filtresi tıkalı ve mais karbüratörü takmadan önce 2 kişi ile viteste doğru devir dönmeden kısa ayna mahrutinin oranlarını anlamak için çekmiştim.

K.Kaan
06-11-2014, 16:57
yok mu fikri olan arkadaşlar

K.Kaan
07-11-2014, 09:25
Güncel beyler yok mu fikri olan? arabayı hazırlayalım ufaktan heveslendim cidden. Dün ilk denemesini yaptık 1.5 dacia loggy 60 / 140 2 boya yakın geçiyorum benzim filtrem tıkalı halde:D

dc_crx
07-11-2014, 10:11
Güncel beyler yok mu fikri olan? arabayı hazırlayalım ufaktan heveslendim cidden. Dün ilk denemesini yaptık 1.5 dacia loggy 60 / 140 2 boya yakın geçiyorum benzim filtrem tıkalı halde:D

böyle yürümeyen dacia'lar varsa bende de tüplü serçe var deneyelim :P :) ahahahah :)

K.Kaan
07-11-2014, 10:17
böyle yürümeyen dacia'lar varsa bende de tüplü serçe var deneyelim :P :) ahahahah :)

hadi len rüzgar yapma:D 205 ' le deneyek:D

Maxi
07-11-2014, 10:30
bu tip hayal ürünü düşünceler 15 sene öncede kaldı malesef.
artık günümüzde herşey ölçülerek yapılıyor.
wideband afr diye birşey var, onu alıp takıyorsunuz eksoza ve hava-yakıt karışımı neymiş görüyorsunuz
ondan sonra meme-sütyen ne gerekiyorsa yapılır ve düzgün yapılır.

K.Kaan
07-11-2014, 10:43
bu tip hayal ürünü düşünceler 15 sene öncede kaldı malesef.
artık günümüzde herşey ölçülerek yapılıyor.
wideband afr diye birşey var, onu alıp takıyorsunuz eksoza ve hava-yakıt karışımı neymiş görüyorsunuz
ondan sonra meme-sütyen ne gerekiyorsa yapılır ve düzgün yapılır.

o da güzelmiş bunlardan haberim var sanırım az buçukta olsa... Sadece burada karbüratörlü araçtan anlayanlar varsa yol gösterebilir diye fikir almak istedim, sonuçta evet 15 sene önce de kalan düşünceler ama 24 senelik arabaya uygulamayı düşünüyorum takdir edersiniz ki öncesinde fikir edinmek tecrübeden faydalanmak ta bir yöntem hal böyle olunca:) 500 bg lik turbo araca karbüratör memesi büyütsek diye sorsam sert çıkışınızı haklı bulurum bende sanırım..: yinede teşekkürler yorumunuz için...

Maxi
07-11-2014, 11:18
edit: özellikle yazayım
bir önceki mesajımda sert çıkış falan yoktur bence siz öyle anladınız.

karburator-turbo-enjeksiyon falan olayı değil bu
hepsinde hava geliyor-benzin geliyor ve buji çakıyor buum

karburator ustası cevaplasa ne fark edecek
diyelim dünyanın en meşhur karburator ustası senin sorunu cevapladı

şöyle yazabilir:
ben olsam 180 lik meme takarım
bir kere denemiştim o motorda araba it gibi gitmeye başladı
bayırları keçi gibi çıkıyordu ve çok iyi kaçıyordu!
hemde bayaa az yakmaya başladı

işte diyorumki
it gibi gitmek
çok iyi kaçmak
keçi gibi tırmanmak
az yakmak falan bunlar ucu boş laflar
artık ölçerek bilerek ve anlayarak iş yapmak moda.

gülen adamımızıda koyalımki sinirli olmadığımız anlaşılsın :)

K.Kaan
07-11-2014, 11:28
anlamamışsın , karburator-turbo-enjeksiyon falan olayı değil bu
hepsinde hava geliyor-benzin geliyor ve buji çakıyor buum

karburator ustası cevaplasa ne fark edecek
diyelim dünyanın en meşhur karburator ustası senin sorunu cevapladı

şöyle yazabilir:
ben olsam 180 lik meme takarım
bir kere denemiştim o motorda araba it gibi gitmeye başladı
bayırları keçi gibi çıkıyordu ve çok iyi kaçıyordu!
hemde bayaa az yakmaya başladı

işte diyorumki
it gibi gitmek
çok iyi kaçmak
keçi gibi tırmanmak
az yakmak falan bunlar ucu boş laflar
artık ölçerek bilerek ve anlayarak iş yapmak moda.

şimdi oldumu ?
dur gülen adamımızıda koyalımki sinirli olmadığımız anlaşılsın :)

Estafurullah sinirle ne alakası var sinirlendiyseniz de gençliğime verin özür dilerim yalnış birşey yaptıysam derim saygısızlık olmamaması için 43 yaşında ve bilgili bir abimizsiniz sonuçta...

Dediklerinize katılmıyor değilim zaten ki emin olun arabam şekil önümden çekil tarzı bir adamda değilim. Bundan önce başka bir aracım vardı ona sizin haklı tavsiyeleriniz doğrultusunda birşeyler yapmaya özen gösteriyordum. Şimdi ki aracımla ilgili ise aynen dediğiniz gibi yıllar içinde değişen moda ( diyelim ) gibi uygulamaları yapmadan önce uğraşan insanlar var mıydı ve tekrar ediyorum biraz deneme yanılma yöntemi yapmak durumunda kalınıyor ne yazık ki. Hem maddi hem manevi yönden... Ciddi uygulamalar yapılacak olsa ki yine tabiki al wideband tak ölç kafasına bende girerim doğru olan da o. Ama forum ortamında hiç mi insanlar birbirlerine belirli setuplarda şu enjektörü takarsın yeter yada verimli olur gibi önerilerde bulunmuyor? işte destek konumdaki amaçta buydu aslına bakarsanız..:)

Baktığınızda söz konusu olan araç hepi topu bir flash:) Ve atmosterik yüklüyorum gibi bir iddaa da olmadığından basit bir gıdıklama olur mu diye fikir almak istemiştim.. Özeti budur yazdıklarımın..:)

Maxi
07-11-2014, 11:49
aslında biz millet olarak çabuk tüketiyoruz
iphone 6 çıkınca koskoca iphone 5 çöp oluyor yahu :)

otomobillerde farklı değil
bence flash gayet güzel bir araç
en azından bir performans geçmişi var (zamanına ait)
zamanında pejo gti almaya parası yetmeyenlerin arabası flash değilmi?

şimdi ne oldu? en dandik farbrika performanslı diyebileceğimiz araç 180-200hp
2 hortum 1 çip 1 parmak= 250hp
tamamda o zamanlar bu teknoloji yoktuki
o zamanlar 120hp için oooo rokettt diyorduk :)
yani diyeceğim o durki herşey beygir demek değil
para olsa flash ta 200hp olur çokmu zor?

yurt dışında böyle değil arkadaşlar
son yaptığım göstergenin sahibi bir resim yolladı imrendim valla
1987 model camaro araba sıfır gibi, birde turbolamış arkadaş, artık kaç hp bilmiyorum.

bizde sahibindene ilan versek gelecek sorular klasiktir.
ne 1987 modelmiiii?? boyananı varmı? tüp varmı?

Dctrlprn
07-11-2014, 11:51
Jetleri tofaşınkiyle aynıysa tofaşlarda 165 -175 bulunuyo yada 160-170 alıp deneyip görmek lazım aslında.

K.Kaan
07-11-2014, 12:03
Jetleri tofaşınkiyle aynıysa tofaşlarda 165 -175 bulunuyo yada 160-170 alıp deneyip görmek lazım aslında.

Bilemiyorum işte böyle bir fikir alışverişiydi konunun amacı zaten. Karbüratörcümle bir fikir alışverişi yapayım önerin ilgili kardeşim. Belki sonuç elde edilebilir. 1 bg bile vermese hissiyatı önemli zaten bu araçlarda:)

aslında biz millet olarak çabuk tüketiyoruz
iphone 6 çıkınca koskoca iphone 5 çöp oluyor yahu :)

otomobillerde farklı değil
bence flash gayet güzel bir araç
en azından bir performans geçmişi var (zamanına ait)
zamanında pejo gti almaya parası yetmeyenlerin arabası flash değilmi?

şimdi ne oldu? en dandik farbrika performanslı diyebileceğimiz araç 180-200hp
2 hortum 1 çip 1 parmak= 250hp
tamamda o zamanlar bu teknoloji yoktuki
o zamanlar 120hp için oooo rokettt diyorduk :)
yani diyeceğim o durki herşey beygir demek değil
para olsa flash ta 200hp olur çokmu zor?

yurt dışında böyle değil arkadaşlar
son yaptığım göstergenin sahibi bir resim yolladı imrendim valla
1987 model camaro araba sıfır gibi, birde turbolamış arkadaş, artık kaç hp bilmiyorum.

bizde sahibindene ilan versek gelecek sorular klasiktir.
ne 1987 modelmiiii?? boyananı varmı? tüp varmı?

Şu anki arabamla güzel bir mazim olduğu için tekrardan geriye aldım zaten. Asıl hedefim banttan yeni çıkmış tatta bir otomobil haline getirip evlat olarak saklamak uzun yıllar boyunca.. :)

Maddi imkanlar el verdiği takdirde ileriye dönük bazı şeyler var kafamda ama öncelik zaten yürürü olacak ki bununda sebebi bu aracın asıl sorunun durmaması ve dönmemesi ve zevk alacağım diye başkalarını riske atmak istemem. Takdir edersiniz ki günümüz otomobilleriyle bir karşılaştırma yaparsak en başarısız diyebileceğimiz otomobiller bile çok daha performanslı özellikle fren ve viraj kabiliyetleri anlamında.

Yorumlarınız için teşekkürler tekrardan.

0M42
07-11-2014, 20:00
Madem yeni karbüratör almışsın madem performans arıyorsun neden orjinal karbüratörünü aldın ki ? Bir dünya da para vermişsindir..Halbuki çoklu webere geçiş yapabilirdin yada en kötü ihtimal ile 4 lü racing karbüratöre.

Flaşın kendi karbüratöründen bir şey bekleme ayrıca jetleri öyle kafana göre büyütemezsin ki kombinasyon işidir bu biliyorsun bir jetten ibaret değil bir kaç jetten oluşur birini değiştirirsen bir kaç tanesinide değiştirmen gerekir keza 2000 devirde zengin çalışan motorun 4000 binde fakire düşebilir yada tam tersi en sağlıklısı hakan abinin dediği gibi wideband ile bu işi halletmek olur yada daha önce bu konuda kafa patlatıp emek veren birinin oluşturduğu sağlıklı kombinasyonu bulur uygularsın olur biter.

Eskiden karbüratörün revaçta olduğu dönemlerde insanlar en sağlıklı ve maksimum performans alabilecekleri kombinasyonları bulmak için iki üç depo yakıt bitirirdi aldığı karbüratörün birde yedeğini alırdı ki uygun kombinasyonu bulmak için gereken sök tak işlemi sonrası her yeri yalama olan kobay karbüratörü çıkarır atar yeni karbüratörü bulduğu kombinasyon ile temiz temiz "cillop" kullanırdı.

Karbüratör olayı zordur emek ister zaman sabır ister uğraş ister öyle takayım şu jeti uçayım kaçayım la olmaz senelerdir karbüratör ile uğraşırım benim edindiğim bilgide tecrübede emeğimde bu yöndedir.