PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ciddi bir stop etme sorunu

mrtcn
25-09-2008, 18:46
Aracım eskiden tek tük yaptığı stop etme sorununu artık sık sık yapmaya başladı. Sorunu aynen tarif ediyorum;
Yüksek devirde %80 civarı gaza basarken bir anda gazdan çekip debriyaja basarsam veya boşa atarsam bazen stop ediyor. Eğer gazdan çektiğim an frene basıp çekersem çoğu zaman stop ediyor.
Araç bakımdan çıktı, bakımda tüm filtreler değiştirildi, bujiler kontrol edildi, arızalar okundu (debimetre ve katalitik konvertör haricinde hata çıkmadı, debimetre hatasınıda zaten ben ECU'nun 3. soketini tam oturtmadığım için vermişti), başka birşey çıkmadı.

Rölanti motorunda problem olabilir diye düşünüyorum, araç rölantideyken motorun sağ kısmından (araca karşıdan bakıldığında sol) uğultu geliyor (devamlı değil, fakire düştüğünde). Aracımın AFR göstergesinin videosunuda çekip koycam akşam.

Oz`
26-09-2008, 00:57
rolanti motoru calibre oluyor diye biliyorum sanırım onu bi dene istersen

mrtcn
26-09-2008, 01:17
Teşekkürler. komple değişmesi gerekebilirmi? ve komple değişirse fiyatları ortalama ne kadardır?

birde düşük devirdeyken gazdan çekince değil, yalnızca yüksek devirdeyken gazdan çekip frene basınca yapıyor. enjeksiyon sisteminden olabilirmi sorusu aklıma geldi ancak öyle bir durumda arıza yazardı sanırım.

Sercan Keklik
26-09-2008, 01:57
benzerı bı sorunum wardı yanı gazla alakasız fakat durmaya yakın ve araç rolantideyken voltaj düşüp ABS vs herşey iptal olup araç stop edıyordu.. Akü üstünde bulunan bir sigorta kutusu yüzünden çözene kadar canımız cıktı.. Benzeri bir elektrik problemi olma ihtimali olabilirmi?

mrtcn
26-09-2008, 02:19
yok, A'pexi AFC NEO var, oradan anlık voltajı görebiliyorum öyle garip şekilde ani düşüş olmuyor, sabit oluyor.. sigorta kutusunda eksik sigortamı vardı yoksa patlak bir sigortamı?

kv661
26-09-2008, 06:54
206 alfa kadar elektronik bir araç olmadıgından elektriksel 1 arıza değildir.

Rolanti motoru ile ilgili sıkıntın var.

Ankara ivedik'te OR-SEL pejo servisine gidersen yardımcı.bayramdan evvel yaptır bence

MeRtCaN
26-09-2008, 08:18
206 alfa kadar elektronik bir araç olmadıgından elektriksel 1 arıza değildir.

Rolanti motoru ile ilgili sıkıntın var.

Ankara ivedik'te OR-SEL pejo servisine gidersen yardımcı.bayramdan evvel yaptır bence

ohaa kıanc reklam yapmıssın
ben tavsıye etmem or sel ı bence baska bı servıse gıt :D

Sercan Keklik
26-09-2008, 10:32
yok, A'pexi AFC NEO var, oradan anlık voltajı görebiliyorum öyle garip şekilde ani düşüş olmuyor, sabit oluyor.. sigorta kutusunda eksik sigortamı vardı yoksa patlak bir sigortamı?

hım bende voltaj cıddı düşüyodu :) 11V ları görüyodum.. Sigorta kutusunda eksik veya patlak degıl
Akünün üstünde bulunan dagıtıcı bir plastik var onda bi problem vardı.. Aslında elimize aldıgımızda bu ne ya bundan yaparmı falan demiştik ama yapıyomuş :)

http://img523.imageshack.us/img523/2627/rx123a36091bc4.png

mrtcn
26-09-2008, 13:21
benim araçta da benzer bir sigorta kutusu akünün yanında mevcut ama sanmıyorum ondan yapacağından.

vtecturbo
26-09-2008, 21:43
ateslemeyi hic dusundunuz mu? rolentı motorundan olsa devır ıyıce dustukten sora stop etmesı gerekır kanımca.ama sen yuksek devırde stop ettıgını soyluyorsun bana kalırsa ateslemeyı kesıyor.

Schumi
26-09-2008, 22:07
206 gti rolanti motoru 130 yada 180 ytl geçen hafta arkadaşım değiştirdi. Ve rolanti motoru servisteki makina ile calibre olması gerekiyor.

ERDEMM
26-09-2008, 22:32
aynı problem benim 306 gti mda vardı arabanın değiştirmediğim sensörü kalmadı artık umutsuzluğa kapılmıştımki bi 306 cı arkadaşım aynı problemin ondada olduğunu krank okuyucusunu yenileyince düzeldiğini söledi bende hiç beklemeden servisten aldım ve değiştim sonuç benim aracımında problemi gitmişti aklında bu fikirde olsun derim ben

Sercan Keklik
26-09-2008, 23:27
benim araçta da benzer bir sigorta kutusu akünün yanında mevcut ama sanmıyorum ondan yapacağından.

yok ondandır demedım ztn bazen ummadıgınız yerlerden ummadıgınız şeyler cıkıyor örnek vermek ıstedım.. bız odur budur dıye 50 yerı söktük sacma sapan bı yer cıktı

mrtcn
26-09-2008, 23:59
ateslemeyi hic dusundunuz mu? rolentı motorundan olsa devır ıyıce dustukten sora stop etmesı gerekır kanımca.ama sen yuksek devırde stop ettıgını soyluyorsun bana kalırsa ateslemeyı kesıyor.

yok tam anlatamadım sanırım, yüksek devirdeyken boşa alıp gazdan çekiyorum, devir düşüyor sonra rölanti altına inip stop ediyor

mrtcn
27-09-2008, 00:00
aynı problem benim 306 gti mda vardı arabanın değiştirmediğim sensörü kalmadı artık umutsuzluğa kapılmıştımki bi 306 cı arkadaşım aynı problemin ondada olduğunu krank okuyucusunu yenileyince düzeldiğini söledi bende hiç beklemeden servisten aldım ve değiştim sonuç benim aracımında problemi gitmişti aklında bu fikirde olsun derim ben

krank okuyucusunu duymuştum, o aklıma geldi, birde onu kontrol edeyim. bozuk olup olmadığını anlamanın yolu yokmu acaba?

mrtcn
27-09-2008, 00:01
yok ondandır demedım ztn bazen ummadıgınız yerlerden ummadıgınız şeyler cıkıyor örnek vermek ıstedım.. bız odur budur dıye 50 yerı söktük sacma sapan bı yer cıktı

anladım =)

ERDEMM
27-09-2008, 09:22
krank okuyucusunu duymuştum, o aklıma geldi, birde onu kontrol edeyim. bozuk olup olmadığını anlamanın yolu yokmu acaba?

söküp ucunu bi temizle istersen ama temizliği yok diye biliyorum çok bi para değil zaten 306 yla 206 nın aynıysa bende var eskiden kalma sıfır yedeklemiştim :) olursa denersin

mrtcn
27-09-2008, 12:26
kendim sökebilirmiyimki bu zımbırtıyı?

Onno
23-11-2010, 13:13
Arkadaşlar sabah işe gelirken hızla araç solladım sonra sert frene basmam gerekti ama araç küt diye stop etti. elektrik kesti ? sizce sebep ne olabilir. filtre yazlıktan kışlığa çektim , karbüratör fazla mı hava alıyor acaba ama zannetmiyorum sanki elektrik akımında sorun var

Yogi
23-11-2010, 13:16
merhaba:D konu yu iyi hortlattınız

Onno
23-11-2010, 13:17
merhaba:D konu yu iyi hortlattınız

hakikatten 2008 den bu yana :)

derece43
23-11-2010, 13:17
Bencede elektiriki bir sorun..

Günkut
23-11-2010, 15:05
aynı sorun bendede vardı bujileri degiştirdim düzeldi ;)

Onno
23-11-2010, 15:36
Sorunu çözdük gibi. Elektrikçiye gösterdim şirkette. Şarj dinamosunun diyot takımının arkasında 3 tane kafa var. onlardan biri büyük ihtimal değişecek.