PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mekanik veya Elektronik kapı Kilidi Konusunda yardımcı olabilirim.

Orcun_Simsek
14-11-2014, 19:29
Merhabalar
Öncelikle belirtmek isterim ki bu bir yardım konusudur. Amacım bilgim dahilinde forum ahalisine yardımcı olmaktır.
Uzun sayılabilecek bir süre kale kilit ve kale kilit dış ticaret (elektronik grubu) yetkili servis ve satış noktası olarak hizmet veren bir işyerinde çalıştım. Şu anda da aynı sektörde üzerine birşeyler daha ekleyerek devam ediyorum. Bu güne kadar edindiğim tecrübe ile (elimden geldiğince , dilim döndüğünce ve bilgim yettiğince) sizlerin elektronik veya mekanik kilitler ile ilgili sorularınıza cevap vermeye çalışacağım.

Örneğin ; kapınızın barelini (göbeğini) değiştireceksiniz fakat nasıl bir göbek alacağınıza karar veremediniz bu konuda fikir danışabilirsiniz. Yada Elektronik bir kilit sistemi uygulamak/uygulatmak istiyorsunuz bu konuda da fikir alabilirsiniz.

Saygılarımla...

Orçun ŞİMŞEK

ulasoztas1
14-11-2014, 22:23
başlığı görünce diferansiyel kilidi sanıp girdim konuya :D

n.gezen
14-11-2014, 22:36
başlığı görünce diferansiyel kilidi sanıp girdim konuya :D
aynen bende:)

Mehmetmert
14-11-2014, 22:40
Ben sorumu bile hazırladım ama Yanlış kilide gitmiş aklımız :D

Alpero
14-11-2014, 23:11
XDS ve mekanik kilidin farklarını anlatan bir yazı bekledim :)

Orcun_Simsek
14-11-2014, 23:28
Arkadaşlar sizleri hayal kırıklığına uğrattığım için üzgünüm. Başlığa kapı kelimesini eklemeyi unutmuşum. Moderatöre bildirdim. Kısa zamanda ilgileneceklerdir. Kusura bakmayın.

erdem325
15-11-2014, 00:04
kilitle alakalı bir sorum yok ama tavrınızı tebrik etmek istedim. bildiğiniz/anladığınız bir konuda "bilgim dahilinde" diyerek yardımcı olmak istemeniz taktirlik bi davranış.

Canselmo
15-11-2014, 00:09
Başlık agır fake :D

aslanneron
15-11-2014, 00:18
XDS ve mekanik kilidin farklarını anlatan bir yazı bekledim :)

aynı beklenti ile girdim .bilgili bir abi bizi aydınlatcak galiba dedim

fatih_86
15-11-2014, 08:14
kardeşim benimde sıkıntımı bi çözü ver ya :)

fatih_86
15-11-2014, 08:23
s.a kardeşim 99 model passat 1.8 var geçen gün kapıların 4 ü de açılmadı yan taraftan tek olarak anahtarla açtım girdim içeri tek tek açtım elle kapıları aracı çalıştırdım baktım camların 4 ü de açılmıyor tekrar kilitlemek istedim bagaj hariç ne açılıyor du nede kilitleniyor sadece bagaj düzgün çalışıyor sonraki gün ön kapı hariç bütün kapılar kilitlenmeye başladı düzeldi ön kapı dili içeri giriyor ama tekrar geri çıkıyor kapılar çalışmazken camlarda çalışmıyor şuan kafasına göre takılıyor bi çalışıyor bi çalışmıyor :) yani böle değişik bi durum inşallah anlata bilmişimdir bu konuda bana yardımcı olursan sevinirim.

melihyilmaz
15-11-2014, 11:33
s.a kardeşim 99 model passat 1.8 var geçen gün kapıların 4 ü de açılmadı yan taraftan tek olarak anahtarla açtım girdim içeri tek tek açtım elle kapıları aracı çalıştırdım baktım camların 4 ü de açılmıyor tekrar kilitlemek istedim bagaj hariç ne açılıyor du nede kilitleniyor sadece bagaj düzgün çalışıyor sonraki gün ön kapı hariç bütün kapılar kilitlenmeye başladı düzeldi ön kapı dili içeri giriyor ama tekrar geri çıkıyor kapılar çalışmazken camlarda çalışmıyor şuan kafasına göre takılıyor bi çalışıyor bi çalışmıyor :) yani böle değişik bi durum inşallah anlata bilmişimdir bu konuda bana yardımcı olursan sevinirim.

Kapi kilidinden kasit ev kapilarindan bahsetmiş sanirim :)

TigeR
15-11-2014, 13:19
Şimdi parmak okuyuculu kapılar gelmiş.Okumama gibi bir sorun olursa ne olacak ya da elektiriğe bağlıysa elektrikler gidince ne olacak? BEnim evime ben şehir dışındayken babamın girmesi gerekse çilingir filan da açamaz heralde kapıyı.Madem konu açılmış bir soru soralım :D

Orcun_Simsek
15-11-2014, 18:58
kilitle alakalı bir sorum yok ama tavrınızı tebrik etmek istedim. bildiğiniz/anladığınız bir konuda "bilgim dahilinde" diyerek yardımcı olmak istemeniz taktirlik bi davranış.
Güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Hep ben hep ben olmaz bilgi paylaştıkça güzeldir. Forumda güzel bir ortam var ve ben bu yüzden buradaki arkadaşların sırf kilit konusunda bilgisi olmadığı için dümenci esnaf tarafından kandırılmasını istemiyorum. Temel bir bilgi ile alışverişe gidildiğinde durum çok farklı oluyor. Tekrar teşekkürler.

Başlık agır fake :D
Başlıkta ufacık minicim küçücük bir hata olmuş :D

aynı beklenti ile girdim .bilgili bir abi bizi aydınlatcak galiba dedim
Konu beklentilerinizi karşılamadığı için üzgünüm. O konudada bir bilgili abimiz en kısa sürede aydınlatacaktır bizleri.

Özel mesaj ile sorularını cevapladım kardeşim. melih yılmazında söylediği gibi alanım ev kapısı , ofis kapısı , yangın kapısı vs. vs. yani araç kapısı hariç kapılar

Kapi kilidinden kasit ev kapilarindan bahsetmiş sanirim :)

Şimdi parmak okuyuculu kapılar gelmiş.Okumama gibi bir sorun olursa ne olacak ya da elektiriğe bağlıysa elektrikler gidince ne olacak? BEnim evime ben şehir dışındayken babamın girmesi gerekse çilingir filan da açamaz heralde kapıyı.Madem konu açılmış bir soru soralım :D

Güzel bir soru. Şimdi durum şöyle ;
Şu anda piyasada evlerde kullanabileceğiniz 2 çeşit parmak izi sistemi mevcut.
1. Sistem : Desi markasının öncülüğünü yaptığı bir ürün. Kilit üzerinde bulunan anahtar göbeği (barel) çıkarılarak yerine üzerinde parmak izi okuyucusu bulunan , pilli ve motorlu bir sisteme sahip olan barel takılır. Bu sistemde siz parmağınızı okuttuğunuzda kapınızı tam tur (kaç kez kilitleniyorsa) kilitleyebilir ve yine parmağınızı okuttuğunuzda tam tur açabilirsiniz. Sistemin pilli olması ve pil bitme durumunda anahtar ile açılabiliyor olması bir avantaj. Fakat hepimizinde bildiği gibi ortada bir barel varsa hırsızların işi kolaylaşıyor. Ben barelin korumasını yaparım barele müdahale edemez diyorsanız eğer kullanım kolaylığı açısından tavsiye ederim.

2.Sistem : Harici bir parmak izi okuyucu kullanılır ve bu okuyucu sizin standart kilidinize komut veremez. Bu yüzden birde elektronik kilit kullanmanız gerekir ( BAS - AÇ , Elektromanyetik , Bold gibi) Bu sistem elektriğe bağlıdır ve elektrik kesintisinde ortaya çıkabilecek senaryolar tamamen kullandığınız kilit ile alakalıdır. Örneğin;
BAS-AÇ : Elektrik kesildiğinde kapalı olarak kalır. Dezavantajı ise kapınızda bulunan kilit sisteminin sadece dilini tutar. Buda haliyle araya bir tel sokarak açma vb durumları kolaylaştırır.
Elektromanyetik : Kapının mevcut kilit sistemi dışında bir tutma kuvveti sağlar. 12V'luk bir enerji ile 300kg , 500kg , 1000kg bir tutma kuvveti uygulayabilir. Sistem aslında basittir elektrik ile çalışan bir mıknatıs düşünün. Dezavantajı ise elektrik kesildiği anda mıknatıs özelliği devre dışı kalır ve kilit açık duruma geçer. Tabi kapınızı sadece çekip çıkmadıysanız birde anahtar ile kilitliyseniz elektrik kesintisinde normal kilit mekanizmanız kapıyı tuttuğu için kapı açılmayacaktır.

Elektrik sorununu bir Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS) alarak çözebilirsiniz. Benim önerdiğim sistem elektromanyetik ve bas-aç sisteminin aynı anda kullanılmasıdır.

Ayrıca babanızın durumuna gelecek olursak; Bu tarz kontrol ünitelerinde tek parmak kullanımı olmaz. Birden fazla parmak izi kaydı yapılabilir. Yani evinizin kapısına kendi parmağınızı , ailenizin parmağını , kız arkadaşınızın parmağını kayıt edebilirsiniz. Ayrıca kayıt edilen bu parmak izlerini istediğiniz zaman iptal ederek girişini engelleyebilirsiniz ( ayrılılan kız arkadaş , boşanılan eş gibi)

Bu tarz bir kilit sisteminiz var ve kapıda kaldıysanız yapacağınız son şeydir çilingire gitmek. Çünkü ya sizinle gelmeyecek(anlamadı için) yada gelip cihazı gördükten sonra anlamadığını söyleyerek gidecektir. Birde 3. bir olasılık var. Usta tüm sorumluluğu size yükleyerek (sorumluluk benim değil abi. bişey olursa karışmam) kapıyı açmaya çalışacak ve muhtemelen size bir hayli masraf çıkaracaktır

fatih_86
16-11-2014, 07:04
eyvallah orçun kardeşim formda bide oto kapısından anlayan olaydı iyiydi :)

lnd_samet
16-11-2014, 11:26
ankarada hangi firmadasınız?
kalenin hangi servisiymiş çalıştığınız? elektroniği anlarımda, kilit servisi kimdir?

ismen tanımıyorumda merak ettim sizi :)

samet yumurtacı
ideal anahtar-ankara merkezin ortağı İzmir şubenin sahibiyim ben :)

lnd_samet
16-11-2014, 11:32
Bu tarz bir kilit sisteminiz var ve kapıda kaldıysanız yapacağınız son şeydir çilingire gitmek. Çünkü ya sizinle gelmeyecek(anlamadı için) yada gelip cihazı gördükten sonra anlamadığını söyleyerek gidecektir. Birde 3. bir olasılık var. Usta tüm sorumluluğu size yükleyerek (sorumluluk benim değil abi. bişey olursa karışmam) kapıyı açmaya çalışacak ve muhtemelen size bir hayli masraf çıkaracaktır

ayrıca bu kısım çok gaddar olmuş bence,
bu işi yapanlar çilingirlikten gelmedir,
haa piyasada sonradan elektrikçi-sıhhı tesisatçı çilingirlerin yanında kıymetimiz bilinmemektedir doğrudur ama, çilingir kapıyı bozar diye bir tanımlama yapmak çok gaddarca,
27 yaşımdayım, ve 10 yaşında boyum yetmediği için sandalyaye basarak kapı açtığımı bilirim, ve müşterilerimiz halen anlatır.
çilingirim, ve gurur duyuyorum mesleğimle.
kale kilit'e çok emek verdim, ve sağolsunlar karşılığınıda her zaman alıyorum.

Orcun_Simsek
16-11-2014, 11:51
ankarada hangi firmadasınız?
kalenin hangi servisiymiş çalıştığınız? elektroniği anlarımda, kilit servisi kimdir?

ismen tanımıyorumda merak ettim sizi :)

samet yumurtacı
ideal anahtar-ankara merkezin ortağı İzmir şubenin sahibiyim ben :)
Çalışmış olduğum firmanın ismini reklam olmaması açısından özel mesaj ile gönderiyorum.

ayrıca bu kısım çok gaddar olmuş bence,
bu işi yapanlar çilingirlikten gelmedir,
haa piyasada sonradan elektrikçi-sıhhı tesisatçı çilingirlerin yanında kıymetimiz bilinmemektedir doğrudur ama, çilingir kapıyı bozar diye bir tanımlama yapmak çok gaddarca,
27 yaşımdayım, ve 10 yaşında boyum yetmediği için sandalyaye basarak kapı açtığımı bilirim, ve müşterilerimiz halen anlatır.
çilingirim, ve gurur duyuyorum mesleğimle.
kale kilit'e çok emek verdim, ve sağolsunlar karşılığınıda her zaman alıyorum.
Size şunu soruyum. Bu ülkede kaç tane çilingir var? Tabiki binlerce hatta daha fazla. Günümüzde hemen her mahallede bir dükkanın camında anahtarcı - çilingir yazısını görmek mümkün. Sizinle aynı durumdayım bende daha ilk okula giderken oturduğum bölgede takır takır kapı açıyordum.
Siz durumu yanlış anlamışsınız. Diyelim ki siz müşterisiniz ve kapınızda zksoftware markasına ait bir magicFace yüz tanıma sistemi mevcut. Ülkemizde kaç tane çilingirin bu cihazlar ile ilgili bilgisi mevcut?

"çilingirim, ve gurur duyuyorum mesleğimle." bu cümleyi neden söylediğinizi anlamış değilim. Çilingirlik veya anahtarcılık mesleğine yönelik bir hakaretim , küçük düşürücü söylemim olmadı. Yukarıdada belirttiğim gibi bende bu meslekten gelmeyim. İlkokul çağımdan beri anahtar yapar kapı açarım.
Önceki mesajımda belirttiğim cümleler bir genellemedir. Bende sizin gibi istisnaların içindeyim zaten. Ufacık bir örnek veriyim. Ankaraya gelip gidiyorsanız mutlaka sobacılar çarşısını ve içerisinde bulunan anahtarcıları bilirsiniz. Ankaranın en eski anahtarcılarıdır hepsi mekanik kilit konusunda birer uzmandır. Elvan usta , sinan usta , bülent usta vs. piyasanın en eskilerindendir. Fakat kaç tanesi bir elektronik kilit sisteminden anlıyor? elektronik kilit sistemi dediğimiz şey bir bas-aç'tan ibaret değildir.

Ayrıca yorumunuz için teşekkür ederim. Forumda bir meslektaşımın olması beni mutlu etti.

lnd_samet
16-11-2014, 12:17
yavaş, yavaş Orçun:)
elvan ustayı sinan ustayı geçtim ama
benim ustam olan Bülent abiye laf ettirmem :),
elektronik dediğin 3 tane diyottan ibaret yazılım içeren iştir.
elektronik okumaya gerek yok. internet ten incelendiği takdirde herkes yapabilir,
-ki yapabilir dememin nedeni ise kendim ve çevremde 10 yakın kişinin immo ve elektronik sistemler üzerine kendi kendini yetiştirmesiyle alakalı.
sen bir çilingir olarak eğerki - kapınız kapalı kaldığı vakit çilingire gitmeyin diyorsan bu işte bir yanlış var bence.
cümleni şu şekilde yazsan" bilgisi olan, profesyonel çilingir" bulmalısınız desen daha şık olurdu bence.

kapısında elektronik var diye müşteri ne yapacak? servisi arayacak? servis benim 100 liraya yaptığım işi 500 liraya yapacak, ve bende buna yardımcı olacağım. yok öyle bir şey.

sobacılar çarşısı konusunu hiç açmayalım, dilersen...
sobacılar esnafıyım çünkü, ankaranı en eskilerinin çırağıyım-kalfasıyım,

-ha sen dersinki ben, çilingirlik mesleğimin yanında elektronik bilgisi edindim. elektronik üzerinede iyiyim diyebilirsin. amenna derim başım gözüm üstüne; fakat Türkiyenin en eskisi çilingirlerinin ve bu mesleği 50 yıldır babadan kalma şekilde yapan, yeri geldiğinde yurtdışına banka kasaları açmak için çağırılan ustama laf ettirmem.

konu başlığı ve içeriği burada tezata düşer, sen elektronik bilgisi verirsin. özeldende artık fiyatınımı verirsin, adresinimi verirsin o kısım beni alakadar etmez.
sen elektronik bilgisi olan bir kardeşimiz olabilirsin, ama mekanik konusunda bilgisi olan, veyahut her kim olursa olsun, çilingirlere gitmeyin diye genelleme yapıp insanları belirli bir yere yönlendirmemelisin.

Orcun_Simsek
16-11-2014, 12:54
yavaş, yavaş Orçun:)
elvan ustayı sinan ustayı geçtim ama
benim ustam olan Bülent abiye laf ettirmem :),
elektronik dediğin 3 tane diyottan ibaret yazılım içeren iştir.
elektronik okumaya gerek yok. internet ten incelendiği takdirde herkes yapabilir,
-ki yapabilir dememin nedeni ise kendim ve çevremde 10 yakın kişinin immo ve elektronik sistemler üzerine kendi kendini yetiştirmesiyle alakalı.
sen bir çilingir olarak eğerki - kapınız kapalı kaldığı vakit çilingire gitmeyin diyorsan bu işte bir yanlış var bence.
cümleni şu şekilde yazsan" bilgisi olan, profesyonel çilingir" bulmalısınız desen daha şık olurdu bence.

kapısında elektronik var diye müşteri ne yapacak? servisi arayacak? servis benim 100 liraya yaptığım işi 500 liraya yapacak, ve bende buna yardımcı olacağım. yok öyle bir şey.

sobacılar çarşısı konusunu hiç açmayalım, dilersen...
sobacılar esnafıyım çünkü, ankaranı en eskilerinin çırağıyım-kalfasıyım,

-ha sen dersinki ben, çilingirlik mesleğimin yanında elektronik bilgisi edindim. elektronik üzerinede iyiyim diyebilirsin. amenna derim başım gözüm üstüne; fakat Türkiyenin en eskisi çilingirlerinin ve bu mesleği 50 yıldır babadan kalma şekilde yapan, yeri geldiğinde yurtdışına banka kasaları açmak için çağırılan ustama laf ettirmem.

konu başlığı ve içeriği burada tezata düşer, sen elektronik bilgisi verirsin. özeldende artık fiyatınımı verirsin, adresinimi verirsin o kısım beni alakadar etmez.
sen elektronik bilgisi olan bir kardeşimiz olabilirsin, ama mekanik konusunda bilgisi olan, veyahut her kim olursa olsun, çilingirlere gitmeyin diye genelleme yapıp insanları belirli bir yere yönlendirmemelisin.

Hocam öncelikle üslubun değişmeye başladı bunun sebebi nedir? Yukarıdaki mesajımda bülent ustaya karşı ettiğim bir laf var mı? Bülent ustayı bende severim sayarım bülent ustada beni sever. Anlamamakta ısrar ediyorsun bu yüzden seni anlayamıyorum. Mesajlarımı tekrar okumanı talep ediyorum. Ben yukarıda bülent usta kötüdür vs. gibisinden birşey söyledim mi? Aksine hepsinin mesleğinde en eskilerden olduğunu işlerini çok iyi yaptıklarını belirttim ve bu mesajımda açık bir şekilde gözüküyor.

Ha bu arada bu konu kesinlikle ticaret ile alakalı değil. Bu meslekte olan bir insanın mesleği bilmeyen ürünler ile ilgili bilgisi olmayan insanlara yardım etmesini neden bu kadar yadırgıyorsunuz? Konuda bilgim dahilinde sorulan sorulara cevap vereceğimi belirtmişim bu neden bu kadar zorunuza gitti ? Evet bilgim dahilinde forumdaki tüm kullanıcılara bilgi vereceğim ve bunuda HİÇ BİR TİCARİ KAYGI GÖZETMEKSİZİN TAMAMEN ÜCRETSİZ OLARAK VE ÜRÜN SATMAYA ÇALIŞMAYARAK YAPACAĞIM.

Yazmış olduğum cümleleri tam olarak okumadığınızı ve/veya anlamadığınızı düşündüğüm için bu konuda daha fazla tartışmak istemiyorum. Mesajlarımda gayet açık bir şekilde ustaların işlerinde çok iyi olduklarını piyasanın en eskisi olduklarını belirttim. Fakat siz ısrarla onları karalamaya çalıştığımı savunuyorsunuz.

Türkiyede yaklaşık 60 ili gezdim. Bunun çok büyük bir bölümü doğu anadolu ve güneydoğu anadolu bölgesi. Tuncelide veya Şırnakta oturan bir insanın kapısında bulunan elektronik geçiş kontrol sistemini bir çilingire açtırabileceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Türkiyedeki çilingir-anahtarcı piyasası Ankara,istanbul,izmir ve Antalyadan ibaret değil.

Ve son kez belirtmek istiyorum. Bülent usta , sinan usta gibi ustalar bu mesleğin en eskileridir ve hepsi işinde birer uzmandır.

Yorumlarınız için tekrar teşekkür ediyorum. Yazmış olduğum cümleleri anlayarak cevaplasaydınız çok daha güzel bir şekilde bu konuda tartışabilirdik. Sağlık olsun herşeye rağmen forumda bir meslektaşımın olması beni mutlu etti. Sizinle tanıştığıma memnun oldum. İzmire geldiğimde yanınıza uğrayıp bir çayınızı içerek sohbet etmek isterim.
Saygılarımla...

lnd_samet
16-11-2014, 13:34
valla kardeşim uslupta birşey yok, kıllanacak birşeyde yok, bold yazacak birşeyde yok.
calıştığın firmayı (pardon eski firmanı) sahibini, ustasını hepsini doğduğumdan beridir tanırım. hepside beni tanır.

--
anlaşılmayan birşey ortada hakikaten yok,
ben senin sadece birtek kelimene takıldım.
çilingiri cagırırsanız size daha pahalıya mal olur tarzı düşüncene?
ne yapsın müşteri peki?
sanamı ulaşalım? yoksa kimi arayalım dese cevabın?
yapmayalım bunu, cocuk değil kimse.

izmirde olmazsada birgün seminerlere kasa grubunda katılımcı olarak katılırsan, eğitimlerde muhtemelen yine ben olacağım için karşılaşırız.
------

elektronik kilitler hakkında soru cevaptan ziyade blog tarzı bir yazı oluştur dilersen, insanlarda bilgilensinler.
hemde özel mesajla değil buraya yazki daha çok kişi bilgilensin.

Orcun_Simsek
16-11-2014, 13:56
valla kardeşim uslupta birşey yok, kıllanacak birşeyde yok, bold yazacak birşeyde yok.
calıştığın firmayı (pardon eski firmanı) sahibini, ustasını hepsini doğduğumdan beridir tanırım. hepside beni tanır.

--
anlaşılmayan birşey ortada hakikaten yok,
ben senin sadece birtek kelimene takıldım.
çilingiri cagırırsanız size daha pahalıya mal olur tarzı düşüncene?
ne yapsın müşteri peki?
sanamı ulaşalım? yoksa kimi arayalım dese cevabın?
yapmayalım bunu, cocuk değil kimse.

izmirde olmazsada birgün seminerlere kasa grubunda katılımcı olarak katılırsan, eğitimlerde muhtemelen yine ben olacağım için karşılaşırız.
------

elektronik kilitler hakkında soru cevaptan ziyade blog tarzı bir yazı oluştur dilersen, insanlarda bilgilensinler.
hemde özel mesajla değil buraya yazki daha çok kişi bilgilensin.
O zaman ben yanlış anlamışım üslup konusunu kusura bakma.
Takıldığın kelimede aslında takılacak birşey yok. Verdiğim örnekteki gibi hakkarideki , şırnaktaki , ardahandaki bir insan öyle bir duruma düştü diyelim. Kapısında desi'nin parmak izli sistemi mevcut. Çilingir geldi baktı orada bir barel var. Bareli kırdı kapıyı açtı. Ya sonda ? Sistemdeki motorlu barelin yenisini alması gerekecek. Peki bunu yapmak yerine desinin kendi servisini çağırsa 30-40 lira verse daha iyi değil mi ? (sadece örnek)

"sanamı ulaşalım? yoksa kimi arayalım dese cevabın?
yapmayalım bunu, cocuk değil kimse."
Amacım burada kimsenin bana ulaşmasını sağlamak yada ticaret yapmak değil. Soruyu soran arkadaş adanada. Ben ise Ankaradayım. Soruyu soran arkadaş böyle bir duruma düşmüş olsa dahi ben ne yapabilirim ki ? Yapabileceğim en büyük iyilik adanada bulunan elektronik kilit sisteminden anlayan birini yönlendirmek olur. Peki benim buradaki kazancım nedir? Tabiki hiçbirşey. Zaten şu anda para kazanmak gibi bir amacım yok bu konuda. Zaten piyasada iş yapıyorum. Zaten kendi çarkımı çevirecek kadar para kazanıyorum.

"hemde özel mesajla değil buraya yazki daha çok kişi bilgilensin."
Burada da fatih arkadaşa attığım özel mesajı kasdediyorsan çok yanlış bir düşüncedesin. Arkadaşa attığım mesajda oto sistemlerinden anlamadığımı ve bu konuda bir oto elektrikçisine ( işin içinde camlarda olduğu için) başvurması gerektiğini belirttim.

Mekanik kilit sistemleri ile artık ilgilenmediğim için firmaların düzenlediği seminerlerde karşılaşamayız. Fakat tanışmak sohbet etmek isterim. Sizin yolunuz düşmese bile bu yaz benim yolum izmire düşecek.