PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Shell Kursunsuz Benzın Polemıgı

uniquel
18-11-2014, 09:11
Oncelıkle Shelldekı 2tıp 95 kursunsuzdan yesıl pompalı olan(full save) ıle kırmızı pompalı kursunsuz(katkılı) benzınler arasındakı farkı merak edıyorum?

Son bıkac aydır, shelldekı pompacıların sormadan ve bıldırmeden katkılı kursunsuz koymak ıstemelerı cok sınırımı bozmaya basladı. Yesıl pompalı olandan koymasını ıstememe ragmen, ınatla bu da aynı 2 kurus var aralarında demelerının amacı nedır?

Bunu farklı farklı ıstasyonlarda denedım, hepsınde durum aynı. Bu durum sadece benım mı dıkkatımı cektı?

bugra_0101
18-11-2014, 09:16
kırmızı pompa nitro diye geçiyor ;

istasyonlara hedef kota gönderiyolar atıyorum tutarsa şu kadar prim , şurda tatil , şu kadar gün free gibi vs.

geçenlerde devamlı mazot aldığım için pompacı odasına girmiştim duvarda okumuştum kasım ayı hedefi tutarsa kıbrıs tatili istasyon müdürüne

İzzet Göçmen
18-11-2014, 09:17
Takipteyim bende meraktayım Aracımdan lpg yi söküyorum benzin hakkında bilgi lazım Shellde 97 Oktan benzin varmıdır,Kimisi var diyor sitesinde gözükmüyor

Volkann
18-11-2014, 09:19
direk 97 oktan olarak yok 95+ nitro katkılı var.

Osman Bahadır
18-11-2014, 09:22
Tamamı 95 oktan. Eskiden asılsız şekilde 97 oktan diye satıyorlardı. Şimdi fahiş fiyat farklarıyla 97(!) oktan diye satışları yasakladı EPDK, rafineriden aynı paraya aldığın yakıtı hiçbir fark olmadan nasıl bu kadar farkla satarsın diye.

Aradaki iki kuruş oktan veya verim farkı sağlamaz. Firmaların faydası ispatlanmamış katkıları ile oluşturdukları, EPDK düzenlemesiyle artık sadece 2 kuruşluk bir farkla satabilecekleri ikinci bir üründür sadece. Uzun sürmez kaldırırlar zaten. Fahiş farklar zamanında uygulanan pazarlama taktikleriydi.

uniquel
18-11-2014, 09:30
Tesekkurler bılgılendırmeler ıcın.
Hıc hos bı durum degıl. 95+ nıtro koymaya yeltenen pompacıyla aramda gecen bı dıalog:

- Normal 95 koyarmısın?
+ Abı bu da 95 aynılar zaten.
- Olsun sen normal 95 koy.
+ 2kurus var abı aralarında.(hala kırmızı pompa elınde)
- Yok yok sen normal 95 koy abı.
+ Abı bu daha ıyı ama sen bılırsın.

:D boyle bı dunya yok yaa.

G_TT_I
18-11-2014, 09:55
Opetler daha kötü, 97 yada katkılı olan neyse o nu istiyorsun peki diyo, kafayi ceviriyorum normal 95, sonra abi bizde yok. Davar baştan soylemiyor.
opeti kullanmayı başla derdin kalmaz ama yakıt Mehmetçik vakfinda bile berbat.

Berkan
18-11-2014, 10:02
bende mazot alırken inatla nitro olmayanı dayamaya calısıyor her seferinde nitro diyorum bi acaip bakıyorlar onu anlamıyorum. bu üstteki aynı durum dizenl nitro içinde geçerlimidir değilmidir peki :)

onur_S
18-11-2014, 12:11
paylasmıstım;
Fuel Save 95 oktan
http://s04.static-shell.com/content/dam/shell-new/local/country/tur/downloads/pdf/retail-fuelsave-unleaded95-manual.pdf

Gri pompa olanda oktan belirtilmez ikiside 95 deniliyor ancak fişte de shellin verilerinde de 95 ibaresi yok. Nitro diye geçiyor.
http://s04.static-shell.com/content/dam/shell-new/local/country/tur/downloads/pdf/shell-v-power-nitro-+-with-ethanol-turkey-002d4147-(tr).pdf

aynı benzin değil, benim kendi aracımda kesinlikle fark yapıyor

Emre Ekrem
18-11-2014, 12:44
Biri sarfiyat azaltmak için öbürü performans, tabii ki arada 2 kuruş farkla bunu nasıl gerçekleştiriyorlar ayrı bir konu, işin ilginç tarafı epdk bu farkı belirlemiş, bana göre bir fark yok, en azından benim aracımda bariz bir fark olmadı, sadece nitro'da daha fazla sarfiyat oluyor.

onursumer
18-11-2014, 13:15
paylasmıstım;
Fuel Save 95 oktan
http://s04.static-shell.com/content/dam/shell-new/local/country/tur/downloads/pdf/retail-fuelsave-unleaded95-manual.pdf

Gri pompa olanda oktan belirtilmez ikiside 95 deniliyor ancak fişte de shellin verilerinde de 95 ibaresi yok. Nitro diye geçiyor.
http://s04.static-shell.com/content/dam/shell-new/local/country/tur/downloads/pdf/shell-v-power-nitro-+-with-ethanol-turkey-002d4147-(tr).pdf

aynı benzin değil, benim kendi aracımda kesinlikle fark yapıyor

benzin aynıda ürün içerik bilgisine bakarsanız niroda bidunya ektstra kimyasal var

95 te sadece

Gasoline, low boiling point naphtha
Methyl tertiary butyl ether
Etil tert-bütil eter
Ethanol

yazmışlar

Eworen
18-11-2014, 13:47
Banada aksine inatla düz 95 koymak için çırpınıyorlar hep aldığım yerden almaz isem asla sormazlar direkt düz 95..

yusuf yılmaz
18-11-2014, 14:41
ikisi arasındaki tek fark 2 kuruş fazla olanda deterjan fazla arkadaşlar

uniquel
18-11-2014, 14:50
Banada aksine inatla düz 95 koymak için çırpınıyorlar hep aldığım yerden almaz isem asla sormazlar direkt düz 95..

demekki denildigi gibi tamamen kota doldurma odaklı hareketler..

exclusive
18-11-2014, 15:11
kota ve hedeflerle ilgili bir durum 95 nitro denenmesi gerekli bir yakıt bence tsi grubu araçlarda eksoz sesi dahi değişiyor