PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor İŞletme prosedÜrÜ hakkinda net aÇiklama

Oğuzhan K.
27-11-2014, 15:55
Arkadaşlar aracımda blok patladı ve yeni blok almak daha ucuza geliyordu bende öyle yaptım . Ne yazikki ne forumda nede başka yerlerde bu konu hakkında net bir bilgi yoktu burda bu konuyu paylaşmak istedim . Başına gelen olursa herşeyi görebilir.

Gelelim nasıl başlıyacağımıza.
- Öncelikle aracımızın modelinden daha düşük model olmayan bir motor buluyoruz . Misal aracımız 2010 model 2009 model olan çıkma motor araca işlenemez. Paranız boşa gider .
- Motorun faturalı ve hurda belgeli olması lazım ( Çıkma için ) . Motoru aldığınız yerden evrakları temin edin.
- Motoru taktırdığınız yerden işçilik faturası ve o yıla ait imza sürgüsü lazım .
- Evrakları tamamladıktan sonra sigortacınıza veya kendiniz proje çizim bürosuna gidiyorsunuz . TSE belgesi alarak motor kodlu araç motora takılmıştır adlı evrak vericek bu evrağa motoru taktırdığınız yer imza ve kaşe vurucak .
- Bunları tamamladıktan sonra aracı normal muayneye sokucaksınız . Eğer muayneden sorunsuz geçerse emniyetten yeni ruhsatınızı alabilirsiniz .

Ücretler
-Proje çizimi için 350 lira.
-Emniyete harç 200 küsür lira .
-100 lira da başka bir harç vardı yanlış hatırlamıyorsam .

Muayne dahil bana 900 liraya mal oldu. Aklında başka soru sormak isteyen varsa sorabilir . Yardımcı olabildiysem ne mutlu .

vinz
27-11-2014, 16:05
güç ve hacim arttırma limiti hakkında bilgi edindiniz mi acaba ?

Oğuzhan K.
27-11-2014, 16:09
güç ve hacim arttırma limiti hakkında bilgi edindiniz mi acaba ?

Sormadım ama yarın sorarım.

levent
27-11-2014, 16:51
100 lira olan ruhsat yaprak bedeli olabilir mi? Netlik açısından yazdım, faydası olur bir çok kişiye.

darkmoon
27-11-2014, 16:56
2000 model sallıyorum 2.0 benzinli bir aracın motorunu aynı aracın misal 2 kasa sonrası 2010 model olan modelinin 1.9 dizel motorunu takabiliyormuyuz..

vinz
27-11-2014, 17:18
buldum aradığım güncel konuyu ;

http://www.techturkey.com/forum/genel/146848-motor-swaplamak.html?highlight=swap+motor+i%FEletme

Ers
27-11-2014, 17:21
imza sürgüsü :D

EmreYY
27-11-2014, 17:23
Arkadaşım yakınlarda 94 GSİ motoru patlattı.Toplamak mumkun olmadıgı için komple blok olarak 95 vectra GT motoru taktı.Suan ruhsata işletmedi ve muayene bitti yine aynı adımlar mı izlenmesi gerekir.Birde muayene ve motor işletme işlemlerini vekaletsiz ben yapabilir miyim

road runner
28-11-2014, 07:24
Bazı ilanlarda bu aralar , "motor işli değil ama hafif kusurla geçiyor" yazıyor bu dogrumudur ?

SekoLive
28-11-2014, 07:25
Bazı ilanlarda bu aralar , "motor işli değil ama hafif kusurla geçiyor" yazıyor bu dogrumudur ?

motor işli olmayan arabayla geçen cok kişi gördüm hafif kusur bile yazmıyor.

Maxi
28-11-2014, 07:37
motor numarası eskisi gibi büyük problem olmaktan çıktı
okunamayan numara hafif kusur yazılıyor
o yüzden sanırım kontrol sırasında fazla kasmıyorlar
bakıyor göremedimi, okunamadı diyor.

Osman Bahadır
28-11-2014, 07:43
Muayene yaprağı varsa ve yaprak değişmeyecek, plaka değişmeyecek, tadilat muayenesi yapılmayacaksa hafif kusurla okunamadı olarak geçer. Ama yaprak değişecekse veya tadilat muayenesi yapılacaksa, ek1 doldurulacaksa vs, motor no okunmazsa, okunan da ruhsattakini tutmazsa geçemezsin.

Yukarıda arkadaşın bahsettiği işletme prosedürü hurda motor için geçerli. Faturalı süreç biraz daha farklı, ruhsatlı araçtan çıkan motorda yine daha farklıdır.

SekoLive
28-11-2014, 08:03
Muayene yaprağı varsa ve yaprak değişmeyecek, plaka değişmeyecek, tadilat muayenesi yapılmayacaksa hafif kusurla okunamadı olarak geçer. Ama yaprak değişecekse veya tadilat muayenesi yapılacaksa, ek1 doldurulacaksa vs, motor no okunmazsa, okunan da ruhsattakini tutmazsa geçemezsin.

Yukarıda arkadaşın bahsettiği işletme prosedürü hurda motor için geçerli. Faturalı süreç biraz daha farklı, ruhsatlı araçtan çıkan motorda yine daha farklıdır.

faturalı sandık motor için varsa bilginiz paylasırmısınız?

Osman Bahadır
28-11-2014, 08:46
faturalı sandık motor için varsa bilginiz paylasırmısınız?

Motor yerli veya ithal ise yine farklı prosedür;

ARAÇLARDA MOTOR NUMARASI DEĞİŞİKLİĞİ ESNASINDA İSTENİLECEK BELGELER ;

1-A) GÜMRÜKTEN ALINAN MOTOR BLOKLARI

1- 2 adet Ek -1 belgesi, muayene istasyonunun tespiti
2- Gümrük beyanname fotokopisi ( Okunaklı )
3- Gümrük beyanı vezne alındısı fotokopisi ( Okunaklı )
4- Gümrük beyanının 10 Kalem malın üzerinde ise gümrük ek döküm listesi , parça seri numarası olacak ( Okunaklı )
5- İlk gümrükten çeken firmanın faturasının aslı gibidir onaylı fotokopisi ( okunaklı ) ve alıcıya kadar olan faturaların aslı gibidir ve son araç sahibine kesilen faturanın aslı
6- Uygunluk belgesi ( TSE onaylı )

1-C) YERLİ ÜRETİM MOTOR BLOKLARI İLE İLGİLİ İSTENİLEN BELGELER

1- 2 adet Ek -1 belgesi, muayene istasyonunun tespiti
2- Yetki belgesi aslı gibidir onaylı ( okunaklı )
3- Üreticiden alıcıya kadar kesilen faturaların aslı gibidir onaylı fotokopisi ( okunaklı ) ve son araç sahibine kesilen faturanın aslı
4- Uygunluk belgesi ( TSE onaylı )

free-hifi
28-11-2014, 09:10
imza sürgüsü :D

30 yaşında adamsın yaptığın ayıp değil mi adam Karadeniz şivesi ile duyduğunu yazmış "İmza Sirküsü" "İmza Sirküleri" adamın normal hayatta duymadığı mesleği ile ilgili olmayan evraklar kelimeler belki, benimde bu işlerle işim olmasaydı imza sürküsü yazardım ne gerek var yani onu belirtmeye ?

Ers
28-11-2014, 09:50
30 yaşında adamsın yaptığın ayıp değil mi adam Karadeniz şivesi ile duyduğunu yazmış "İmza Sirküsü" "İmza Sirküleri" adamın normal hayatta duymadığı mesleği ile ilgili olmayan evraklar kelimeler belki, benimde bu işlerle işim olmasaydı imza sürküsü yazardım ne gerek var yani onu belirtmeye ?

Dalga geçmedim veya yermedim , okurken tebessüm ettim, bunu belirttim sadece, sen yanlış anlamışsın.

huseyinturk
28-11-2014, 12:46
Faturalı sandık motoruda da işçikil faturası ve imza sürgüsü lazım ustanın. Makina mühendisine gidiyorsunuz gümrükten size kadar olan faturalar, işçilik faturası ve ustanın imza sürgüsüyle. Proje çizip tse'ye onaylatıyor onlar, muayneye giriyorsunuz tespite, sonrasında yeni ruhsat için emniyete başvuruyorsunuz.
50 işçilik
350 proje
muayne ücreti ve ruhsat bedelleri dışında bir masraf ödemedim ben, haziranda işlettim.

SNCKTR
28-11-2014, 19:28
pekı motoru kendım swaplarsam arka bahcede işcilik faturası vs nasıl yapacaz ..

Oğuzhan K.
30-11-2014, 19:11
pekı motoru kendım swaplarsam arka bahcede işcilik faturası vs nasıl yapacaz ..

Malesef olmuyor işçilik faturası şart .

Arkadaşım yakınlarda 94 GSİ motoru patlattı.Toplamak mumkun olmadıgı için komple blok olarak 95 vectra GT motoru taktı.Suan ruhsata işletmedi ve muayene bitti yine aynı adımlar mı izlenmesi gerekir.Birde muayene ve motor işletme işlemlerini vekaletsiz ben yapabilir miyim

Ben vekaletsiz annemin üzerine olan araçta yaptım sorun çıkmadı . Aynı adımlarla işletebilirsiniz .

ZaZy
11-10-2015, 22:44
merhablar;
Konu hort olacak ana Allah razı olsun kardeşim :)