PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çekiş Kontrolü ve Yokuş Kalkış desteğinin performansa etkisi?

bomonti
28-11-2014, 16:13
Çekiş kontrolün teknik karşılığı nedir bilmiyorum ama bu sistem esp den farklı bir şekilde çalışıyor. Veya Ford bunu bu şekilde lanse ediyor. Esp ye ilave olarak Asr gibi birşey sanırsam...

Neyse gelelim Öğrenmek istediklerime...

Yakın bir arkadaşım fluance almış, hem yakıt testi yapalım hemde arabaları deneyelim dedik ve trafiğin çook az olduğu bir noktada güvenli bir şekilde denemeler yaptık defalarca... Bu arada kullandığım araç 1.6 8v 115 hp focus dizel, fluance 110 hp dizel.

Ilk 3 denemede fluance 160 tan sonra yanımdan jet gibi geçerek yaklaşık 3 boy önüme çıkıyordu, hatta işi geyiğe vurup el sallayarak geçti yanımdan :)

Sonraki denemelerde çekiş kontrolünü kapatarak denedim fark yine aynıydı taa ki yokuş kalkış desteğini kapatana kadar... Her iki sistemi de devre dışı bıraktığımda 160 ta fluance ile yan yana geldik ve 210 a kadar bir o burun çıkarttı bir ben hatta ben çoğunlukla önde gittim, yaklaşık 10 km tapagaz gittik durum bu şekilde oldu..

Gelelim yakıt tüketimine, aynı anda sıfırladık focus 8 lt iken fluance 8.8 di.. Focusun 0,1 bazen 0,2 az gösterdiğini depo doldurma yöntemi ile Tecrübe ettim..

Ben çekiş kontrolünün performansa negatif etkisi olduğunu bilirdim fakat yokuş kalkışın bu denli fark yaratması normalmidir yani bilinen bir durum mudur?

burakgunay
19-01-2015, 15:43
160 km den sonra neden etkilesin ki?

Fatih06ank
19-01-2015, 16:52
yokuş kalkış sadece dik yokuşlarda devreye giren ve sadece kalkışta çalışan bir sistem. neden üst viteslerde etkilesin ki... bir de zaten bir çok arabada onu kapatmanın imkanı yok. sizinki başka bir şeyden de olabilir...

ASR ESP ise evet zaman zaman motor devrini düşürerek dengeleme yapıyor...

Y.Emre
19-01-2015, 20:36
Denediğiniz yolda hafifte olsa viraj varmıydı? Tamamen düz bir yolmuydu ?

Mehmetmert
19-01-2015, 21:39
Cekis control=Asr=tcs... hepsi ayni seyler.Aracin tekerleklerimde cekis kaybı oldugunda(patinaj) devreye girer ve araci kisarlar
Yokus kalkis destegi ise adindanda anlaşılacağı gibi sadece yokusta calisan sistemdir
Otobanda 2.vites 50 gibi bassaniz bile 115-110hp araclarin patinaja düşeceğini zannetmiyorum bundan oturu cekis kontrol sistemleri devreye girmemistir,yani bir etkisi yoktur...

Gelelim sizin gecmenize,benim tahminim focusun biraz daha hacimli olmasi,biraz daha buyukturbosu olmasindan dolayi fluenceye göre daha az şişti.Surekli denediginiz icin araclar isinmistir ve fluence geride kalmistir.Tabi benimki bir varsayim lakin yokus kalkis destegi ile alakasi yok cunku 160dan sonra devrede olan bir sistem degil,sadece rampada dururken devrede.Yada cekis kontrolu,160da araba patinaj cekmeyecegi icin devrede degildir(sistemler acik olsa bile gerek olmadigindan devre disidir)

i-vtec07
20-01-2015, 10:03
bencede yokuş kalkış sistemi ile hiç bi alakası yok .sadece fluence focus a göre daha erken şişmiş olabilir .

bu arada bu yeni 115 lik tdcı lar eski 109 lar kadar yürümüyo sanırım .

levent
20-01-2015, 10:16
Başlangıç - bitiş noktaları aynı değildi denemelerde değil mi?

Bir de bahsedildiği gibi şişme etkeni var ki bence tamamen bundan kaynaklı.

O hızda çekiş kontrolü de kapatsanız, yokuş kalkışı da kapatsanız o kadar fark etmez.

burakgunay
20-01-2015, 10:23
Valla abs-asr çekiş kalkış desteği bilmem ne istediğini aç kapat, hız zaten 160km/s mümkün değil etkilemesi.
Ya gazlamaktan araba şişmiştir dedikleri gibi, ya baskı balata ısınmıştır kaçırmıştır artık. Başka da bir ihtimal gelmiyor aklıma.

Bu arada yeri gelmişken, turbo aracın şişmesi diye bir mevzu var hep duyuyoruz hissediyoruz kullanırken falan ama, bunun sebebi nedir?
Motorda olup biten nedir? şişmek ne demek?

levent
20-01-2015, 10:59
EGT yani egzoz gazı ısısı çok yükseldiği için, turbodan motora giden (emilen) hava ısınıyor, yanma verimini kaybediyor.

Şöyle düşün, saç kurutma makinesi uzunca süre çalıştığında yavaş yavaş ısınır, max ısıya ulaştığında üflemeyi keser. Bu üflemeyi kesmiyor ama boşa üflemiş gibi oluyorsun.

byspeedman
20-01-2015, 11:29
Hill holder yokuş kalkış desteği renault için konuşuyorum aracın bulunduğu eğime göre zamanlama hesabı yaparak freni bıraktıktan sonra gaz pedalı konumuna göre freni badılı tutmasıdır.Bu eğme göre süre olarak değişir. Araç hareket halinde iken kesinlikle faal değildir. ESP ,ESC gibi sistemler yanal kayma ,araç ivmesi tekerleklerdeki hız farkı gibi durumlarda tekerleğe bağımsız müdahale ederek konumu düzeltmeye çalışmasıdır.Eğer sessiz bir virajlı yolda aracı zorlarsanız vuruntu gibi farklı bir ses duyarsınız kısa süreli sistem devrededir.
Siz düz yolda denediyseniz bu sistemde devreye girmeyecektir ani makas tarzı bir hareket yapmadıysanız.Eğer virajlı yolda deneseydiniz müdahalesi olabilir.
Sizin muhtemelen aşırı denemesonucu hem iat hem egt yükselmsinden araçlar geri düşmeye başlamıştır. bu intercooler yapısı ex çıkış yapsına göre değişir Ayrıca renault dci de turbo sistemi arka kısımda ford ta önde sanırırm bu soğumaya etki edecektir.

burakgunay
20-01-2015, 11:41
EGT yani egzoz gazı ısısı çok yükseldiği için, turbodan motora giden (emilen) hava ısınıyor, yanma verimini kaybediyor.

Şöyle düşün, saç kurutma makinesi uzunca süre çalıştığında yavaş yavaş ısınır, max ısıya ulaştığında üflemeyi keser. Bu üflemeyi kesmiyor ama boşa üflemiş gibi oluyorsun.

Tesekkür ettim abi, mantıklı buldum makine mühendisliği oğrencisi olarak.

Mehmetmert
20-01-2015, 11:48
Ne kadar sıcaklık,o kadar düşük oksijen barındıran hava,ne kadar az oksijen barındıran hava,o kadar az yanma, dolayısıyla ortaya daha düşük güç çıkması.

levent
20-01-2015, 11:57
Tesekkür ettim abi, mantıklı buldum makine mühendisliği oğrencisi olarak.

Ben de daha bitiremedim, boşver uzatırsan takma kafana :D Bildiklerin hocaların ilgisini pek çekmeyebiliyor :)

Oznsrl
20-01-2015, 14:21
Denemeden kastın rollingse bu araçlarlarda o hızlarda herkesin dediği gibi hiç bi fark olmaz anca 0 dan kalktıysanız bu dediğin mümkün olabilir

burakgunay
20-01-2015, 14:28
Ben de daha bitiremedim, boşver uzatırsan takma kafana :D Bildiklerin hocaların ilgisini pek çekmeyebiliyor :)

Hahaha :D yok abi şükür şimdilik öyle bişey gözükmüyor. 3ün 2sinde de çakmadık.

bomonti
20-07-2015, 21:37
Hill holder yokuş kalkış desteği renault için konuşuyorum aracın bulunduğu eğime göre zamanlama hesabı yaparak freni bıraktıktan sonra gaz pedalı konumuna göre freni badılı tutmasıdır.Bu eğme göre süre olarak değişir. Araç hareket halinde iken kesinlikle faal değildir. ESP ,ESC gibi sistemler yanal kayma ,araç ivmesi tekerleklerdeki hız farkı gibi durumlarda tekerleğe bağımsız müdahale ederek konumu düzeltmeye çalışmasıdır.Eğer sessiz bir virajlı yolda aracı zorlarsanız vuruntu gibi farklı bir ses duyarsınız kısa süreli sistem devrededir.
Siz düz yolda denediyseniz bu sistemde devreye girmeyecektir ani makas tarzı bir hareket yapmadıysanız.Eğer virajlı yolda deneseydiniz müdahalesi olabilir.
Sizin muhtemelen aşırı denemesonucu hem iat hem egt yükselmsinden araçlar geri düşmeye başlamıştır. bu intercooler yapısı ex çıkış yapsına göre değişir Ayrıca renault dci de turbo sistemi arka kısımda ford ta önde sanırırm bu soğumaya etki edecektir.

Evet Ford da önde, renault' ta arkada olması ilginçmiş.

Aradan aylar geçti ama ben aynı şeyi hala diretmekteyim :) sistemler açıkken 3 boy geride gittiğim 109 luk focusun yarım boy önüne geçtim. :)