PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : bu aletler tam olarak görevi nedir

Patisever
02-12-2014, 14:23
http://tr.aliexpress.com/item/2-52MM-ELECTRICAL-DIGITAL-AIR-FUEL-RATIO-AUTO-GAUGE-AUTO-METER/534225201.html

http://tr.aliexpress.com/item/MOFE-Racing-SPECIAL-OFFER-HOT-SALE-Smoke-Lens-20-LCD-Digital-Racing-Car-Wideband-52mm-Air/1159811679.html

arkadaslar merhaba bu sayacların tam gorevi nedir acaba yakıt mıkrarınımı yoksa kalıtesinimi ölcüyor tesekkürler...

Maxi
02-12-2014, 14:34
bunlar hava-yakıt oranını gösterir derler ama hiç bir işe yaramazlar
para tuzağıdır boşuna almış olursunuz.

doğru ürünler wideband afr ismiyle satılır
tabiki onlarda 18$ değiller :)

Patisever
02-12-2014, 14:35

anladım üstad yani wideband bir nevi bunlar o zaman pekı bu wethanol yakıt kalitesini gösteren aletlerin isimleri neydi acaba

orhan_guney
02-12-2014, 14:36
daha önce alıp deneyen oldumu ? bire bir karşılşaştırma yapıldımı wideband ile ?

Maxi
02-12-2014, 15:23
anladım üstad yani wideband bir nevi bunlar o zaman pekı bu wethanol yakıt kalitesini gösteren aletlerin isimleri neydi acaba

hayır wideband falan değil bunlar
bunlar 15 sene öncesine ait uydurma ürünler, hala bilmeyenlere satılmaya çalışılıyor.

Maxi
02-12-2014, 15:25
daha önce alıp deneyen oldumu ? bire bir karşılşaştırma yapıldımı wideband ile ?

http://www.techturkey.com/forum/makaleler-teknik-bilgiler/69516-wideband-afr-ile-klasik-o2-sensoru-arasindaki-fark-nedir.html

Gunes G.
02-12-2014, 15:50

Sanmiyorum ki denenmis olsun.

Maxi
02-12-2014, 16:01
Sanmiyorum ki denenmis olsun.

niye öle yazdın güneş
zamanında aldıkta, yaptıkta
acemiykene yani

Gunes G.
02-12-2014, 16:42
niye öle yazdın güneş
zamanında aldıkta, yaptıkta
acemiykene yani

Abi o bundan 20 yil onceydi, o zamanlar internet yoktu haliyle bilgi inanilmaz zor ulasiliyordu, deneye yanila ilerliyorduk. Artik deneme yanilma en son asama.

Niye boyle yazdim? Cok basit. Elektrigin carptigini bilmek icin carpilmaya gerek yokta ondan.

Birde isin forum adabi kismi var. Forumda teknik bir konuda konusurken biri bir arguman sundugunda zirt diye "denedin mi? ne biliyon?" gibi cikislar yapilmaz, yapilmamali cunku biri emzigi verir agzina gonderir, rezil olursun. Bunun yerine adam gibi arastirma yaparsin once.

Adam gibi arastirma nasil yapilir?
Temel hatlariyla: Ilk is, gider bakarsin adamin diger yazilarina forumdaki. Anlamaya calisirsin bu adam nasil bir adam, konulara karsi bakis acisi nasil, yazdiklarindan konu hakimiyeti hakkinda bilgi edinmeye calisirsin. Baktin adam farkli konularda mantikli yaklasimlar sergilemis, o zaman dersin ki bu adamin dediginde gerceklik payi olabilir.

Sonra oturur kendin arastirmaya baslarsin, yine ilk is prensiplerden baslarsin, fizik kimya biyoloji temel bilgiler edinirsin konu ile ilintili olan. Sonra konuyu detaylica inceleyen makaleler ararsin, satir satir okursun, oyle resimlerine bakip gecmezsin. Sindirirsin. Makalelerin referanslarini incelersin, osuruktan teyyare selam soyle o yare yazilardan referans olmaz mesela. Bunun ayirimini yapmak muhim.

Bunun uzerine, konu ile ilgili baska forumlarda neler konusulmus diye arastirirsin. Tek tek satir satir okursun konulari. Bakarsin insanlar neler diyor konu ile ilgili. Bunlari tabi mumkunse Ingilizce konusulan ve uluslararasi forumlarda ararsin. Local ve ucuncu dunya ulkelerinin forumlarinda genelde "zihinsel özdoyum" dan gecilmez, dolayisi ile saglikli bir bilgi edinmek pek mumkun olmaz.

En onemli nokta arastirmayi yaparken adamin yazdigi argumani ispatlamaya calismazsin kendine, hatta mumkunse aksini kanitlamaya calisirsin ki diger acidan da konuyu degerlendirebilmis ol. Ama yine de kendine asla amac edinmezsin adamin yazdigini curutmeyi, belki gercekten haklidir soyleminde cunku.

Tum bunlarin sonunda bir sonuc cikar, ha o da oyle hemen cikmaz, ugrastirir, emek verdirir. Eger ki sonuca ulasmaya calisan adaminda kafasi calisiyorsa, dogruyu yanlisi zaten gorecektir. O saaten sonra konu ile ilgili dogru yazanida anlarsin, yanlis yazanin neden yanlis yazdigini, nerede mantik hatasi yaptiginida gorursun. Ha istersen oturur yazarsin bak arkadas burada hatali dusunmussun ondan sonucun hatali olmus dogrusu budur diye, istersen hicbirsey yazmasin ben mi kurtaricam lan sizi dersin icinden bu tamamen karakterle ilgili bir durum, iki turlusude gayet normal davranislar.

Yani diyecegim o dur ki, birilerinin yazdigi yazilarda acik arayabilme seviyesine nail olabilmek icin bile insanin once kendinin bilgi aci olmasi lazim.

CU;OU*
Bosver konuyu gecen diyorum Fener'in maci vardi o ne oldu?

CU;OU*: "Cok uzun; okumaya usendim"
Bu kullanim tarzi okumayi sevmeyen arkadaslar icin yukarida yazan yazi duvarinin ozetini icerir. Fakat kisa oldugu icin konu ile ilgili ancak ana fikir seviyesinde bilgi verir.

EREN34
02-12-2014, 16:43
O değilde bu konu yüzünden az önce replika boost saati aldım :)