PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : KISA BİR MAKALE - Elektromanyetik Kilit ( Mıknatıs Kilit ) Nedir ve Nasıl Çalışır ?

Orcun_Simsek
02-12-2014, 22:10
Elektromanyetik kilit sistemleri en basit şekliyle adından da anlaşılacağı gibi elektrik ile çalışan bir mıknatıs sistemidir. Bu sistemlerde kilit sisteminin yani mıknatısın devreye girmesi için bir elektriğe ihtiyaç duyulur. Sisteme elektrik geldiği anda sistem üzerinde bulunan plakalar bir mıknatıs görevi görmeye başlar ve karşılık kısmında bulunan metali yüksek çekim gücüyle tutar. Bunu şöyle bir örnek ile açıklayabiliriz. Eskilerden beri yabancı filmlerde gördüğümüz bir hurdalık sahnesi vardır. Bir vinç hurdalıkta bulunan aracın üzerine büyükçe bir elektromıknatısı getirir ve bırakır. Daha sonra sisteme elektrik verilerek mıknatısın görev yapmaya başlaması sağlanır. Bunun ardından araç bulunduğu yerden kaldırılıp olması istenilen yere götürülür ve sistemin elektriği kesilerek araç bırakılır. Mıknatıs araç üstünde olmadığı sürece sisteme elektrik verilmeyerek farklı cisimleri çekmesi yada yapışması engellenmiş olur. Kapılarımızda kullanmış olduğumuz elektromanyetik kilit sistemide tam olarak aynı mantık ile çalışır ve hatta birebir aynı özelliğe sahiptir. Tek fark bu kilit sistemlerinin çok daha küçük boyutlarda olması ve çok daha az enerjiye ihtiyaç duymasıdır.

İstisnalar hariç elektromanyetik kilit sistemleri (mıknatıs kilit) 12V ve 24V ile çalışır. Bunun yanında 60Kg , 180Kg , 300Kg , 500Kg ve 1500Kg şeklinde farklı tutma kuvvetleri ile karşımıza çıkar. Buda şu demek oluyor ;

300Kg tutma kuvvetine sahip bir elektromanyetik kilit aldınız. Ürünü 12V ile beslediniz. Elektromanyetik kilidiniz karşılığında bulunan aparata 300Kg baskıya kadar dayanabilen bir çekme kuvveti uygulayacaktır. Aslında 300Kg olarak adlandırılsada kilidin gerçekte uyguladığı çekme kuvveti 250Kg ile 280Kg arasında değişmektedir. Buda kapınız 250Kg`a kadar uygulanan kuvvetlerde (omuz atma , tekme atma gibi) açılmayacağı anlamına gelir.

Elektromanyetik kilit sistemleri çalışma mantığı gereği ilk olarak acil çıkış kapılarında kullanılmaya başlanmıştır. Sebebi ise kullanılan yapılarda ortaya çıkan herhangibir afet durumunda ( yangın , deprem gibi ) bina sisteminin elektriği kesmesi ve böylelikle acil çıkış kapılarının otomatik olarak açık konuma geçmesidir. Sistem normal zamanda çalışacağı için acil çıkış kapıları kilitli olacak gereksiz kullanımların önüne geçilecektir. Bu sistemde elektrik kesildikten sonra mıknatısın karşılığını tutmaya devam etmesi yani açık duruma geçmemesi imkansızdır.

Günümüzde elektromanyetik kilit sistemleri acil çıkış kapılarının yanısıra bina giriş kapıları , ofis kapıları ve hastane kapıları gibi güvenlik gerektiren tüm kapılarda kullanılmaktadır.

Bu kilit sistemleri uzaktan kumanda , kart okuyucular , şifreli geçiş üniteleri , butonlar ve hareket sensörleri gibi birçok cihaz ile kontrol edilebilmektedir.

Yani bina giriş kapınıza bir kart okuyucu yerleştirip kilit sistemi olarakta elektromanyetik kilit kullanabilirsiniz.

( Bu Makale ELİT KİLİT ELEKTRONİK GÜVENLİK SİSTEMLERİ tarafından hazırlanmıştır. )

NOT : Bu makale yüzeysel olarak çok derine inmeden kullanıcıların anlayabileceği bir şekilde basit örnekler ile hazırlanmıştır. Ayrıca forumumuz bir otomobil forumu olduğu için konuyu bu katagoriye açmayı uygun gördüm. Farklı bir katagoriye açılması gerekiyor ise moderatör arkadaşlar taşıyabilir ise memnun olurum.

Saygılarımla...

BaDCaT
02-12-2014, 22:14
EMO yan tarafta yanlis olmus kardes.

Orcun_Simsek
02-12-2014, 22:22
EMO yan tarafta yanlis olmus kardes.

Söylemek istediğiniz şeyi tam olarak anlayamadım. EMO derken Elektrik Mühendisleri Odası'nı kasdediyorsanız eğer bu söyleminizin sebebini anlayamadım. Forumda birçok konuda bilgi alışverişinde bulunuluyor. Bende elimden geldiği kadar bilmeyen , merak eden veya ilerleyen zamanlarda ihtiyaç duyabilecek birilerinin olabileceğini düşünerek bir makale yazmak istedim.
Gereksiz görüldüğü takdirde silinebilir.

BaDCaT
02-12-2014, 22:32
Söylemek istediğiniz şeyi tam olarak anlayamadım. EMO derken Elektrik Mühendisleri Odası'nı kasdediyorsanız eğer bu söyleminizin sebebini anlayamadım. Forumda birçok konuda bilgi alışverişinde bulunuluyor. Bende elimden geldiği kadar bilmeyen , merak eden veya ilerleyen zamanlarda ihtiyaç duyabilecek birilerinin olabileceğini düşünerek bir makale yazmak istedim.
Gereksiz görüldüğü takdirde silinebilir.

Bende konunun nedenini anlamadim ?

Ben simdi yazilimla alakali bir konu acsam boyle,baskasi xxx hakkinda bir konu acsa ?

En sonuna da herkes

( Bu Makale ELİT KİLİT ELEKTRONİK GÜVENLİK SİSTEMLERİ tarafından hazırlanmıştır. )

Gibi reklamini verse olur muydu bana mantikli gelmedi ?

Konunun silinip silinmeyecegini tabii modlar kararini verir ama uye olarak ben tamamini okudum bir sonuca varamadim bir konuda mi bahsedildi uzerine konu acildi ?

Orcun_Simsek
02-12-2014, 22:42
Bende konunun nedenini anlamadim ?

Ben simdi yazilimla alakali bir konu acsam boyle,baskasi xxx hakkinda bir konu acsa ?

En sonuna da herkes

Gibi reklamini verse olur muydu bana mantikli gelmedi ?

Konunun silinip silinmeyecegini tabii modlar kararini verir ama uye olarak ben tamamini okudum bir sonuca varamadim bir konuda mi bahsedildi uzerine konu acildi ?

Konunun nedeni insanlara (merak eden , araştıran) bilgi vermek.
Sizin yazılımla ilgili konu açmanız bir başka kullanıcının xxx hakkında konu açması ve bilgi vermesi memnun eder. Okuyup bazı konularda bilgi sahibi olabiliriz.
Siz belkide elektromanyetik kilit nedir diye merak etmediğiniz için bir sonuca varamamış olabilirsiniz. Fakat bu konu hakkında bir araştırma yapan ve merak içerisinde olan kişinin bilgi sahibi olması yeterli.

Takıldığınız nokta en sonda yer alan ifade ise yetkililere değiştirilmesi için talepte bulunuyorum.

Orcun_Simsek
02-12-2014, 22:56
İfadenin değişimi için gerekli talepte bulundum. Her yapılanın altında bir artniyet aramak hoş değil.

Bize sanal ortamda herşeyden önce emeğe saygının ne demek olduğu öğretildi.

Ben 72 saatlik uykusuzluğumun ardından oturup birkaç satır birşey yazıp bunuda burada paylaşıyor isem bunun amacı reklam yapmak değil insanlara yardım etmektir. Amacım reklam yapmak olsa idi bunu üye olduğum çok daha büyük forumlarda mesaj içeriğindeki kelimelere link ekleyerek ve altına iletişim bilgilerimide yazarak yapardım.

Saygılarımla...