PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kira Kontratı Süresi Dolmadan Evi Boşaltmak

exca-
06-12-2014, 10:21
Arkadaşlar yaklaşık 5ay önce evimi değiştirmiştim. Evi tutarken ısınma gideri olarak aylık 160tl aidat üstüne kalorimetre sistemi ile yaktığın kadar öde olarak anlatıldı. 2kademenin üstünde olmadıkça 160tl dışında ek bir ücret ödenmeyeceği bilgisi verildi. Fakat havalar serinleyip kalorifer sistemi çalışmaya başladı ve aylık 300tl ek ısınma ücretiyle başladık. Üstelik ısınamıyoruz ev soğuk oluyor.

Bunun dışında evde sürekli problemler var camlardan hava alıyor, parkelerde bozukluklar var, duvar boyasında kabarmalar oldu arkasından su alıyor sanıyorum. Bütün bunlardan çok bunaldığımdan yeni birev tutup evi boşaltmak istedim. Ev sahibi başta tamam peki dedi, bu geçen hafta oluyor. Bugün aradı mahkemeye verip bir senelik kiramın kalanını alıcam senden diyor.

Kontratın ilgili sayfasını ekliyorum en sona, sanırım bu durumla ilgili madde 15. maddeydi. Durumla ilgili bilgisi olan varsa yardımlarını bekliyorum, bir hukukçu görüşü de alabilirim varsa eğer..

http://i1176.photobucket.com/albums/x336/exca91/6D591944-15B0-40F9-ACD3-537D9F4442A5_zpsxosnmgt8.jpg

huseyinturk
06-12-2014, 10:42
Kanunen alabiliyor tabi. Ama bu işin çeşitli yolları var mesela ödemeyin kirayı 3 ay ses edemez zaten. O halden anlamıyorsa sizde sıkıntı çıkarın.

TigeR
06-12-2014, 11:30
Bu kontratların geçerliliği var mı ki noter tassdikli olmadıkça?

levent
06-12-2014, 11:38
Alayı prosedür kontratların aslında tasdik yok çünkü.

En kötü ihtimalle karşı dava açılır, bilirkişi evin durumunu gözetir ona göre uygulama yapılır karara bağlanır mahkemede fakat ev sahibinin amacı para koparabilmek sizden. Kaporayı bırakmayı teklif edin illa ki evi tutarken en az 1 aylık peşin almışlardır sizden de diye tahmin ediyorum

cagalazade
06-12-2014, 12:14
notere gidin ve kiracısı olduğumuz evinizin şu şu şu şu kusurlarından dolayı mağduriyet yaşıyoruz, (süreye takılmayın) güne kadar bu eksikliklerin giderilmesini talep ediyoruz, aksi taktirde haklı fesih hakkımızı kullanarak evi boşaltacağımızı beyan ederiz şeklinde bir ihtarname çekin... cevap vermek zorunda, vermezse zaten rahat rahat boşaltıp gidersiniz evi, verirse zaten duruma göre aksiyon alırsınız, bir bilirkişi raporu edinmenizde ayrıca fayda olabilir araştırın isterseniz bunu da....

Le10ur
06-12-2014, 12:51
kardes ankaranın neresı bu 300 lıralık sana fatura cıkarıyor destur daha o kadar soguk ta olmadı

EMO
06-12-2014, 13:14
kardes ankaranın neresı bu 300 lıralık sana fatura cıkarıyor destur daha o kadar soguk ta olmadı

Hocam bu ısıpayölçer sistemi kadar Allahın belası birşey yok,ısınamadığın gibi absürd fiyatlar geliyor,konu sahibi arkadaş umarın istediğin gibi sonuçlanır.

Silvia17
06-12-2014, 13:25
Şimdi benim'de şöyle bir sorunum var konu açılmışken sorayım eylül ayında kiraya çıktım

1 ay depozito 4 ay peşin kira vede 1 kira bedeli kadar faturalar için senet imzaladık.

Fakat ev sahibi banyoyu yıkıp tekrar yaptıracağını söylemişti yaptırmadı buna üstlük evin her yeri rutubet oldu bütün duvarlar yem yeşil oldu camlardan deli gibi soguk geliyor dogalgaz yakıyoruz ısınamıyoruz.

Şimdi ben bu evden çıkmaya kalksam içeride 1 depozito 1 kira ve 1 senet var ben bunları nasıl geriye alırım 9 aylık kontrat yapıldı bana.

exca-
06-12-2014, 20:59
Ev sahibi kirayı sağolsun elden almayı tercih etti bu yüzden kendisi zora girmiş durumda. Herhangi bir şikayette vergi dairesi ile başı derde girecek. Babam konuya hakim olduğundan müdahale edip işi halletti neyse ki :D

Bu arada 300lira ısınma bedeli zaten külliyen saçmalık. Evin içi soğuk resmen ve havalar Ankara için soğuk değil henüz. Isı ölçer yukarda yazıldığı gibi çok lanet bir sistemmiş. Yine de normal olmadığını düşünüyorum 300liranın..

blumenberg
06-12-2014, 22:41
Ev sahibi kirayı sağolsun elden almayı tercih etti bu yüzden kendisi zora girmiş durumda. Herhangi bir şikayette vergi dairesi ile başı derde girecek. Babam konuya hakim olduğundan müdahale edip işi halletti neyse ki :D

kirayı elden almış evet zor duruma girmiş fakat siz de elden verdiğiniz için zor duruma düşmüş oluyorsunuz diye biliyorum ben.

2. olarak sözleşme dolmadan çıkarsanız eğer ev sahibi en fazla 1 kira bedeli daha alabiliyor, yasalar kiracılardan yana ne yazıkki.

bu arada bugun ögrendiğim bir bilgiyi de paylaşayım, sözleşmede alınan memur kefilin artık maaşına el atılamıyormuş, önceden emekliye el atılamıyordu sadece. ne kadar doğru bilemicem tabi

veliazak
07-12-2014, 20:48
Noterden ihtarname çek ev sahibinin adresine... Şu tarihte evi boşaltıyorum diye, o güne kadar olan kirayı ver ve çık... Kirayı ödediğin ayları kontrata işle ve ev sahibine de imzalat...

Sorun sıkıntı olmaz.

ErenDurmus
07-12-2014, 20:59
Evden ayrılamaz gibi bir ibare yok özel koşullarda . Herhangi bir avukata danışarak kolaylıkla çıkabilirsiniz evden .