PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : satış

eser
28-09-2008, 13:29
aracımı satalı yaklaşık 4 ay oldu,satarken vekaletname vermiştim acaba aracın satışını almışlarmıdır bunu nerden öğrenebilirim,duydumki alanda satmış arabayı

Vtec-SEDAN
28-09-2008, 13:33
http://sorgu.trafik.gov.tr/tbssorgular/aracsorgulama.aspx

eser yukarıdaki linke giriş yaptıktan sonra plakanı yaz aşağıda çıkan bilgilerde Sahip Belge Tarihi eğer senin vekaleti verdiğin tarihten sonra çıkarsa aracını sattığın tarihten sonra yeni alan kişi adına ruhsat yenilenmesi yapılmışsa işlemleri bitmiştir.

bu yapıldıysa şayet satış nüshasından birinin sende kalması lazım onu senin aracı verdiğin kişiden temin et ve muhafaza et. herhangi bir sorun kolay kolay çıkmaz ama çıkarsa o belge elinde kalsınki lazım olabilir.

metin01
28-09-2008, 13:34
Sahip Belge Tarihi 11.08.2008

eser her halde üstüne almış yeni tescil tarihi var

gökan
28-09-2008, 14:06
almazsa kendıne olur sana bi zararı yok:)

SOMEONESPECIAL
28-09-2008, 14:23
almazsa kendıne olur sana bi zararı yok:)

Gökhan yalnız şöyle bir durum var... Eğer noter satışı yapılmayıp; alan kişi
ruhsatı üzerine çıkatrmamış olsaydı her türlü yasalar ilk sahibini tanır.
Ruhsatta kimin adı varsa sorumlu odur. Eğer; Allah korusun ölümlü bir kaza,
gasp, kap kaç durumunda ruhsatta kimin adı varsa o da suçlu konumunda olur.
Benim başıma geldi, arabamı arkadaşıma sattım çek ile 4 5 ay vadeli.
Doğal olarak satışı vermedim. Sonra arkadaşım sıkıştı benim aldığım galeriye verdik
arabayı. Ben satış için vekalet verdim. Araba satılmış ama 150 YTL geçmiş zaman,
alacak kaldığı ve alamadığı içinde galeri satışı vermemiş...ruhsat hala adımaymış.
Bu arada alan kişinin yeğeni askerden izine geliyor, kınalı gişelerde kaza yapıyor ve
vefat ediyor. Mahkeme beni duruşmaya çağırdı. Şahitler olmasına ragmen
amme dava açtı ve beni 400 YTL ödemeye mahkum etmişlerdi.

O günden sonra sattığım arabanın satışını noterden veririm, aldığım arabanın
satışını üzerime alır adıma ruhsatını çıkartırım. Uğraşamam öyle arabamı kim almış,
kim satmış... Parayı cebe koymakla iş bitmiyor, aman gözünüzü seveyim
benim ağzım yandı sizinki yanmasın :heyoo:

SOMEONESPECIAL
28-09-2008, 14:29
o an alan kişiye 300-500 para vermek zor geliyor ama daha sonra daha büyük
başınız iş açabilirsiniz. Bazende ikilemli durumlarda mesela arabayı sattınız, parayı
cebinize koydunuz. Ama yasal süre 1 ay içerisinde adam üzerine almadı diyelim,
huzurunuz kaçtı, alıcıya ulaşamıyorsunuz. Hemen aklınıza şöyle bi fikir gelebilir.
ÇALINTI İHBARI... Araba ilk görüldüğü yerde bağlanır ve sizi çağırırlar en yakın karakola.
Yeni sahibiyle yüzyüze gelirsiniz. Komiser sorar satıp paranı aldın mı diye?
Ne diyeceksin almadım mı ? MEcburen aldım diyorsun ve hakkınızda asılsız ihbardan,
polisi oyalamaktan soruşturma açılıyor.

O yüzden en baştan noter satışını yapıp, eşeğini sağlam kazığa bağlamakta fayda var !

eser
28-09-2008, 16:20
saolun arkadaşlar adam almış üstüne ilginiz için tekrar teşekkür ederim

ramo si
28-09-2008, 19:01
Vekalet vermekle hata yapmısın eser:-(satısı vermen gerekirdi...banada vekalet ver bana teklifi geldi ben direk satısı verdim kurtuldum:-)