PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dgs İle Özel Ünİ. GeÇİŞ..

volkan23
07-12-2014, 12:29
arkadaşlar cümleten merhabalar herkese hayırlı forumlar adım volkan elazığlıyım burda yaşıyorum meslek lisesi elektrk bölümü okudum ve dırek geçiş yaptım bu sene elektrık elektronık 2 yıllık bölümünü bitiriyorum hayırlısı ile niyetımde dgs sınavı var sıkı bi çalışma içerisindeyım ipin ucunu tutmuşken bırakmak istemıyorum dgs sınavından elektrık muhends. bölümüne geçmek istıyorum önumuzde ıkı secenek var ya özel ya devlet üni. geçiş yapcağım tabi şimdi gönül istr. devlet üni olsun fakat ne kadar iyi düşünsemde bide alternatıfımi hazırlamak zorundayım bunun ıcın aracımı sattım olurda devlet üni. gelmezse kazanamazsam özel uni. tercih edecem bu forumda çok engin insanlar war herkes herkese yardımcı oluyor cok memnun edici şeyler bunlar bende buraya sormak istedim
--geçiş yapan aranızda warmı özel üniversiteye.
--ne kadar bütçe olması lazım. şu üni. ücreti diğerlerine göre daha maliyetli tavsiyelere açıgım
--bide şöyle durumlar var bazı üni. sıkıntı çıkarıyor dgs ile gelenler için okulda bırakma,altan ders aldırma gibi.. bunların oldugu üni. hangileri.
--sıkıntısız şekilde tamamlıyabılecegim üni. tavisyeleri istiyorum
--son olarak hangi üni daha ucuz.

not:dgs sınavı bilmiyenler için dıyorum aldıgın puana göre tercih yapıyorsun devlet üni.yada özel üni. tabi bu durumda en iyisi devlet üni. inşallah sıkı çalıyorm başarırsam devlete giderim fakat BİDE ŞU var devlet üni. gelmezse özel üni %50 %100 burslu olanları war %100 cok az onlar olmazda %50 burslular yüksek ihtimal ile gelir ÖRNEK verecek olursam trabzon avrasya üni dgs ile %50 burslu 270 puan ile alıor bu üni tam ücreti 20 bin ise %50 si 10bin sene başına 10bin verip okuyabılıyorum.

şimdiden herkese yarıdmları için teşekkürler hepinizin fikrinialmak istiyorm. allah hepinizin rast götürsün uzun oldu yazdıklarım kendimi umarım iyi ifade edebilmişimdir.

serkan_2120
07-12-2014, 13:03
Özel Üniversite de burslu düşünüyorsan, bursunu normal eğitim süresi içerisinde kesmeyen bir okul seç. Kafan kulağın rahat olur.

Mpower
07-12-2014, 13:13
Bende konu açılmışken sorayım yatay geçiş ile özel üniversiteye geçsem burs veren okul varmıdır lys puanıma göre ?

kunteper
07-12-2014, 14:25
simdi karsilasabilicegin genel seyleri yaziyim, bn devlette muh bitirdim. Bzm bolume dgs gelenler oluyordu

Bazi derslerin sayilmayabilir. Bolum, bu dersi sen eskiden almis olabilirsin, ama senin aldiginla bzmkidi farkli derse, tekrar alirsin. Bu durum cok normal, hatta iyi.

Soyle de ornek veriyim,
Bzm bolume benim girdigim sene dgs ile gelenler, benimle birlikte mezun oldular :D

Ama uniye, bolume gore degisir tabi.

Cok ozel uni var, maliyetler dusuk olsun diyorsan kendi sehrindekilere bak derim

B16
07-12-2014, 15:06
DGS ile geçtim özel üniversite'ye ve bölüm İngilizce, İngilizce olduğu içinde hazırlık okuyorum. %50 tuttu ve hazırlık normal bölümden daha pahalı.
Alttan ders aldırmayan üniversite olucağını sanmıyorum çünki müfredatlar farklı. Sen DGS ile geçersen ve bölüm Türkçe ise transkript'e bakarak sana alttan ders aldırıcak, üstt sınıflardan ders almıcaksın veya normal olarak devam ediceksin. Herşey okula bağlı biz ne söylersek boş.

TigeR
07-12-2014, 15:16
Alttan ders aldırmayan üniversite olucağını sanmıyorum çünki müfredatlar farklı. Sen DGS ile geçersen ve bölüm Türkçe ise transkript'e bakarak sana alttan ders aldırıcak, üstt sınıflardan ders almıcaksın veya normal olarak devam ediceksin. Herşey okula bağlı biz ne söylersek boş.

Aynen öyle ben yatay geçişle devlet üniversitesindeyim önceden aldığım5-6 dersi saymadılar tekrar almak zorunda kaldım.Okulla alakalı iyi araştır.

volkan23
07-12-2014, 18:21
Arkadaşlar öncelikle şu Şekil diyeyım. Kendi şehrimde özel yok İngilizce durumunuda biliyorum Şuan kazanırsam 2.5 sene okuyacam bunların hepsini araştırdım tek sorum şu özel üni. En uygunu hangisi kim ne kadar istiyor arayınca Cvpta vermıyorlar Yada net bilgi alamıyorum %50 kazanırsam uygun bütçeli uygun burslu gitmek istiyorum en uygun özel hangisi mesela bursu iyi olan hangisi mesela

B16
07-12-2014, 18:27
Arkadaşlar öncelikle şu Şekil diyeyım. Kendi şehrimde özel yok İngilizce durumunuda biliyorum Şuan kazanırsam 2.5 sene okuyacam bunların hepsini araştırdım tek sorum şu özel üni. En uygunu hangisi kim ne kadar istiyor arayınca Cvpta vermıyorlar Yada net bilgi alamıyorum %50 kazanırsam uygun bütçeli uygun burslu gitmek istiyorum en uygun özel hangisi mesela bursu iyi olan hangisi mesela

Değişiyor fiyatlar. En uygunu diye okul seçilmez kusura bakma.
Uygun istiyorsan Aydın Üniversitesine git. Mağaza gibi seçenekleri var %25, %50, %75, %100 burs imkanı sunuyorlar ama orası da öğrenciye öğrenci gibi davranmıyor.
O yüzden okulların sitelerine girip fiyat araştırıcaksın. Ama sana tavsiyem bilindik okullar dışına çıkmamaya çalış.

Örnek Okan Üniversitesi; https://drive.google.com/viewerng/viewer?url=https://www.okan.edu.tr/media/07/510773cc140ba06c2d000007/agustos-2014-odeme-planlari.xlsx

Kampüs resmen İstanbul dışı kalıyor. Bir çok etken var. Okul, kampüs durumu, burs imkanları vs.

volkan23
07-12-2014, 18:46
Abi inan bana iki üç ay araştırdım fakat gidenler ayrı söyleyenler ayrı yetkililer ayrı söylüyor Benım tek derdim madem ben buna para verecem bari Boşa gitmesin atıyorum iki buçuk sene anlaştım geçiş Yaptım sonra ibnelik yapıp Bana fatura çıkarmasınlar yani gidip rahat rahat okuyup çıkayım ortalama sene başına 12 bin vereceğim üni. Hepsine bakıyorum ama işte o parayı verirsem dahada 5 kuruşum kalmıyor bide Extra çıkarsa biterim eldeki paradan da olmayayım..

B16
07-12-2014, 18:51
Abi inan bana iki üç ay araştırdım fakat gidenler ayrı söyleyenler ayrı yetkililer ayrı söylüyor Benım tek derdim madem ben buna para verecem bari Boşa gitmesin atıyorum iki buçuk sene anlaştım geçiş Yaptım sonra ibnelik yapıp Bana fatura çıkarmasınlar yani gidip rahat rahat okuyup çıkayım ortalama sene başına 12 bin vereceğim üni. Hepsine bakıyorum ama işte o parayı verirsem dahada 5 kuruşum kalmıyor bide Extra çıkarsa biterim eldeki paradan da olmayayım..

Ekstra olarak sana çıkıcak şeyler belli. Yaz okulu (dersten kalırsan), dönem uzatma (dersten kalırsan), her yıl gelicek enflasyon oranına bağlı ufak zam (1-2 bin TL arası)
Onun dışında sıkıntı olmaz.

volkan23
07-12-2014, 18:56
Bide şu var %50 gidersem. Atıyorum bi dersten kalırsam o %50 yi kesiyorlarmış tam ücreti ödüyormuşsun varmı öyle birsey

B16
07-12-2014, 18:57
Bide şu var %50 gidersem. Atıyorum bi dersten kalırsam o %50 yi kesiyorlarmış tam ücreti ödüyormuşsun varmı öyle birsey

Okula göre değişiyor. Kimisi kesiyor bursu not ortalamana göre kimsi kesmiyor.

volkan23
07-12-2014, 18:58
Ah işte �� peki hangi üni. Öneriyorsun

onursumer
07-12-2014, 20:00
ben okulu bırakmışken dgs ile bilgisayar mühendisliğine girdim

kültür üniversitesinde ingilizce bilgisayar mühendisliği okuyorum , birçok ozel üniversitede bolum ingilizce olduğundan ilk başta hazırlık okuman garanti diyebiliriz zaten senin yararına olur

onun dışında bizde mühendislik fakultesi 27bin tl senelik haliyle ciddi bütçe lazım

altan ders alma olayıda tamamen denkliğin ile alakalı atıyorum benim eski okulumdan 1ve2 ci sınıftan 64 kredimi sayarken bir başkasının 49 saydılar haliyle ders almak zorunda kalıyorsun

ozeti bu şekilde gene takıldığın noktalar olursa sorabilirsin

jnrjames
07-12-2014, 21:32
2 yıllık önlisansı bitirdikten sonra 2.5 sene kadar çalışıp ani bir kararla kıbrıs Doğu Akdeniz üni. inşaat mühendisliği türkçe bölümüne geçiş yaptım.

Puanın iyi ise puanınla %100 e kadar burs denk getirebilirsin.
Puan kaygın olursa ilk tercih yaparak %50 burs elde edebilirsin.

Ben Türkçe okuyorum dolayısıyla hazırlık okumadım. DGS ile hangi üniye geçersen geç 2 yılda mezun olamiyorsun. en az 3 sene okuyorsun bildiğim kadarıyla hazırlık hariç! İng bölüm seçersen 4 yıl olmuş oluyor bildiğim kadarı ile.

Eskiden intibak vardı intibak + 3. sınıf + 4. sınıf okuyordun. Artik intibak kalksada yıl olarak bir avantajı olmadı. Tabi ender bazı okullarda durum değişiyor olaiblir.
Fiyatlara gelirsek ben %50 burslu YILLIK 8bin TL civarı bir rakama öğrenim görüyorum. TR de okusam daha pahalıya gelirdi. Kıbrıs pahalı tabiki çoğu açıdan TRye göre ancak çokta uçurumlar yok. İstanbulda okuyan arkadaşlarla tahminen aynı harcıyorumdur ev kirası,faturalar vs olarak.

Daha detaylı sorularınız olursa eğer onlara göre cevaplandırma yaparım. Eğitim kalitesi güzel bence. Sınıfımda takılmadan ilerleyen grubun içerisindeyim şimdilik Allah a şükür. Hocaların sizi keyfi geçirmesi gibi birşey sözkonusu değil. Kıbrıs hakkında çeşitli söylentiler olsada durumun öyle olmadığını söyleyeiblirim. Benm okuduğum okul KKTC nin yarı özel yarı devlet olan Tek okulu bildiğim kadarı ile. Başarılar kesinlikle önlisans eğitiminizi lisans seviyesine getirin. ben geç kalmış biri olarak kesinlikle tavsiye ediyorum.

Kenfiesta
07-12-2014, 21:50
bence özel üniversite yerine devleti tercih etmelisin. çünkü Trabzon Avrasya üniversitesinde arkadaşım dgs yaparak geçti. şuan bunalmış durumda ortalaman yüksek olman gerekiyor sınıfı geçsen bile ortalaman yüksek değilse kalıyorsun ve bölümün tutarı ne kadarsa o kadar parayı ödemek zorunda kalıyorsun

sevo16
07-12-2014, 22:09
DGS hakkında bilgim yok ama özel üni hakkında bilgi verebilirim Bursa Orhangazi üniversitesinde %25 burslu okuyorum yeni açılan bir okul bu sene 3.senesi okul ilk açıldığında yıllık 12 bin tl idi ben okulun ikinci senesinde başladım 16 bin tl idi %25 bursla 12bin verdim bu sene 18 bin tl oldu %25 Bursla 13,5 veriyorum seneye Allah Kerim yaz okulu geçen yaz hazırlık için 1500 tl diğer dersler içinde 1500 1800 arasıydı ortalama bi hesap yaptığımızda 13,5 okula veriyorum senede nerden baksan 6-7binde benim masrafım olsa ( ailemle aynı şehirdeyim dışarıdaysan masraf dahada artar) yani senelik kafadan 20-22 binden fazla masrafın oluyor ve her senede okul ücretinin 1000-2000 arası zamlanacağınıda düşün yani maddi durumları dikkate alıp iyi karar vermek lazım benim annem babam emekli çok şükür birde kira gelirimiz var tam kafa kafaya karşılıyor kendi yağımızda kavruluyoruz.

Yukarıda bir mesajında fiyat bilgisi alamadığını yazmışsın o yüzden fiyat belirterek yazdım tabi işin bir boyutu daha var bizim okul için konuşayım öğrencilerin yarısından çoğu gelir durumu yüksek bununla orantılı olarak okulun yemekhane cafeterya fiyatlarıda devlet okullarına göre yüksek

Uzun oldu ama detaylı bilgi vermeye çalıştım umarım yardımcı olabilmişimdir

Kaan.
07-12-2014, 23:55
Bu yıl dgs sınavı ile maltepe üniversitesi türkçe mimarlık bölümüne geçiş yaptım. Okulun ücretleri sitesinde yazıyor her okul için böyle çünkü bende araştırdım. Kafama yatan en iyi üniversite burası oldu. transkriptine bakarak sana muaf olacağın dersleri söylüyor DD ve altındaki dersleri tekrar almak zorunda kaldım toplamada 17 dersten muaf oldum 33 dersim var okulun bitmesi için. 23 dersten muaf olan arkadaşımda var. Sana tavsiye meslek yüksek okulundayken notlarını yüksek tut ki gördüğün dersleri tekrar görmek zorunda kalma. Bİr de okul ücretiyle bitmiyor okumak :) yurt parası kitap parası malzeme parası falan filan uzar gider... yapabilirim diyosan sıkı çalış devlet üniversitesine at kendini :)

AdemAr
08-12-2014, 00:02
Ucuz istiyorsan beykent 12 bin civarı. Ama mühendislikte en kötü devlet özelden daha prestijlidir benden söylemesi. Piyasada özel üni okumuş mühendisler pek tercih edilmiyor özellikle makine elektrik ve inşaatta.

volkan23
08-12-2014, 07:06
Abilerim hepinize teşekkürler genelleme yapacak olursam şu Şekil diyeyım İngilizce hazırlık okuma ve muaf Olacağım dersler hakkında bilgim var Onarı cok iyi anladım zaten araştırmıştım fakat tek korkum öZelde boğulmak şöyle bi bakınca en çok Kıbrıs'ı övdüler bize cok iyi rakam ve Türkçe. Bunu bilmez daha duymuştum. Sadece masrafı Türkiye'ye göre faZla yeme içme gezme... Gibi. Ama inşallah bn bi puanımı alıyım sonra burdan bi güncel çekip araştıralım. Çok teşekkürler herkese Yorumları için ..

volkan23
08-12-2014, 07:12
2 yıllık önlisansı bitirdikten sonra 2.5 sene kadar çalışıp ani bir kararla kıbrıs Doğu Akdeniz üni. inşaat mühendisliği türkçe bölümüne geçiş yaptım.

Puanın iyi ise puanınla %100 e kadar burs denk getirebilirsin.
Puan kaygın olursa ilk tercih yaparak %50 burs elde edebilirsin.

Ben Türkçe okuyorum dolayısıyla hazırlık okumadım. DGS ile hangi üniye geçersen geç 2 yılda mezun olamiyorsun. en az 3 sene okuyorsun bildiğim kadarıyla hazırlık hariç! İng bölüm seçersen 4 yıl olmuş oluyor bildiğim kadarı ile.

Eskiden intibak vardı intibak + 3. sınıf + 4. sınıf okuyordun. Artik intibak kalksada yıl olarak bir avantajı olmadı. Tabi ender bazı okullarda durum değişiyor olaiblir.
Fiyatlara gelirsek ben %50 burslu YILLIK 8bin TL civarı bir rakama öğrenim görüyorum. TR de okusam daha pahalıya gelirdi. Kıbrıs pahalı tabiki çoğu açıdan TRye göre ancak çokta uçurumlar yok. İstanbulda okuyan arkadaşlarla tahminen aynı harcıyorumdur ev kirası,faturalar vs olarak.

Daha detaylı sorularınız olursa eğer onlara göre cevaplandırma yaparım. Eğitim kalitesi güzel bence. Sınıfımda takılmadan ilerleyen grubun içerisindeyim şimdilik Allah a şükür. Hocaların sizi keyfi geçirmesi gibi birşey sözkonusu değil. Kıbrıs hakkında çeşitli söylentiler olsada durumun öyle olmadığını söyleyeiblirim. Benm okuduğum okul KKTC nin yarı özel yarı devlet olan Tek okulu bildiğim kadarı ile. Başarılar kesinlikle önlisans eğitiminizi lisans seviyesine getirin. ben geç kalmış biri olarak kesinlikle tavsiye ediyorum.
Abi valla çok mantıklı geliyor. Bn puanıma güvenmiyorum ortalama 280 civarı alırım Kıbrıs'a ÇOĞU arkadaşım geldi okumak için inşallah biZde geliriz onlarda çok övdü gidersem işte Başlıca yazacağım yerlerden biri ama onlar yakın Doğudalar %100 varmı o nasıl abi harç derdi yokmu onda

HondatugraL
08-12-2014, 09:27
Nasıl sıyırmışsam dsg ile nasıl üniye geçiyor. Volkswagenin ne alakası var okulla dedim dgs miş :D

ilkerist
08-12-2014, 10:10
Nasıl sıyırmışsam dsg ile nasıl üniye geçiyor. Volkswagenin ne alakası var okulla dedim dgs miş :D

Yorumsuzsun :D

HondatugraL
08-12-2014, 11:00
Yorumsuzsun :D

Sağol abi :D

jnrjames
08-12-2014, 15:53
Abi valla çok mantıklı geliyor. Bn puanıma güvenmiyorum ortalama 280 civarı alırım Kıbrıs'a ÇOĞU arkadaşım geldi okumak için inşallah biZde geliriz onlarda çok övdü gidersem işte Başlıca yazacağım yerlerden biri ama onlar yakın Doğudalar %100 varmı o nasıl abi harç derdi yokmu onda

Açıkçası diğer okullar hakkında bir bilgim yok. Yanlış aksettirmekte istemem DAÜ ile ilgili baya bir bilgiye sahibim. diğer şehirlerde yaşam imkanıda daha zor. ben mağusadayım. Burası daha bir öğrenci şehri. fiyatları daha uygun bazı yönlerden diğer şehirlere göre. Üni olarakta DAÜ nün biraz daha ağırlığı var diyebilirim.

Bizim okula %100 burs ile gelirsen( ev arkadaşımda bu şekilde okuyor) okula hiçbir harç parası ödemiyorsun. Geri kalan masraflarında seninle orantılı gelişen birşey. Yani gezicem içicem yicem, arabam var basıcam dersen her yerde para harcarsın. Önemli olan geliş amacını kestirmen. Bi detay eklemeyi unuttum. TRdede var bu ancak Kıbrısta daha hakim bir konu. Detaylı bir şekilde anlatmaya çalışayım.

Zincir kuralı olan dersler var burada. Mesela fizik alırsın gelince, fiziği vermeden statik, statiği vermeden mukavemet, mukavemeti vermeden betonarme alamazsın. Yani fizik dersinden kalırsan otomatik olarak ya bir yaz okulu yapman gerekir, yada bir dönemin uzar. Kıbrısta dönemlik krediler ucu ucunadır. TRdeki gibi alttan ders alma imkanın yok. Ancak öteleme yaparsın gelecek dönem derslerinden birini. Bu dersler zincir kuralındaki derslerse yılın uzar.

Onun haricinde kıbrısta fix menu ders sayarlar. Senin hangi dersi alıp almadığını pek önemsemezler. Çoğu ünide durum aynı. (bölüm ve üniverstelerde ufak değişiklikler olabilir tabiki ama genel yorum yapıyorum). Örnek olarak 2 yıllıkta geçtiğim yada geçmediğim bakılmaksızın 12 adet dersim sayıldı. geri kalan dersler olarak totalde 3 sene okuyacak şekilde bir programa sahipti bölümüm. O şekilde ilerliyorum ben. Aklında bulunsun. Transkript alıp dersleri işletebileceğini düşünme. Önlisansta gördüğün derslerin adı aynı olsa bile içeriği çok daha detaylı oluyor. Puanınız belli olduktan sonrada seve seve yardımcı olabilirim. Gerek okul hayatı gerek okul dışı yaşam vs. olarak nacizane kendi yorumlarımı seve seve paylaşırım. Puan sonucunda PM atabilirsiniz. Yada tekrar bu konudan yazışabilir, diğer arkadaşlara da bilgi ortamı sağlayabiliriz. Şimdiden başarılar.

Dip not: eklemeyi unutmuşum. Bizim okulda ortalaman 3 üzeri olursa HONOUR, 3.5 üzeri olursa HI-Honour öğrenci olursun. Birnevi takdir gibi düşünebilirsin. hi-honour statüsünde öğrenimini sürdürebilirsen okul sana belli bir maddiyat harçlık bile veriyor. atıyorum dönemlik ücretin %50 si gibi. takribi 2 bin TL olsun dönemlik. Rakamlar afaki değerler sadece okulun başarılı öğrencileri desteklediğini belirtmek istedim. Ayrıca okul içi çalışma imkanları vs. vs. bir sürü aktif güzelliği var.

melihyilmaz
08-12-2014, 16:14
Açıkçası diğer okullar hakkında bir bilgim yok. Yanlış aksettirmekte istemem DAÜ ile ilgili baya bir bilgiye sahibim. diğer şehirlerde yaşam imkanıda daha zor. ben mağusadayım. Burası daha bir öğrenci şehri. fiyatları daha uygun bazı yönlerden diğer şehirlere göre. Üni olarakta DAÜ nün biraz daha ağırlığı var diyebilirim.

Bizim okula %100 burs ile gelirsen( ev arkadaşımda bu şekilde okuyor) okula hiçbir harç parası ödemiyorsun. Geri kalan masraflarında seninle orantılı gelişen birşey. Yani gezicem içicem yicem, arabam var basıcam dersen her yerde para harcarsın. Önemli olan geliş amacını kestirmen. Bi detay eklemeyi unuttum. TRdede var bu ancak Kıbrısta daha hakim bir konu. Detaylı bir şekilde anlatmaya çalışayım.

Zincir kuralı olan dersler var burada. Mesela fizik alırsın gelince, fiziği vermeden statik, statiği vermeden mukavemet, mukavemeti vermeden betonarme alamazsın. Yani fizik dersinden kalırsan otomatik olarak ya bir yaz okulu yapman gerekir, yada bir dönemin uzar. Kıbrısta dönemlik krediler ucu ucunadır. TRdeki gibi alttan ders alma imkanın yok. Ancak öteleme yaparsın gelecek dönem derslerinden birini. Bu dersler zincir kuralındaki derslerse yılın uzar.

Onun haricinde kıbrısta fix menu ders sayarlar. Senin hangi dersi alıp almadığını pek önemsemezler. Çoğu ünide durum aynı. (bölüm ve üniverstelerde ufak değişiklikler olabilir tabiki ama genel yorum yapıyorum). Örnek olarak 2 yıllıkta geçtiğim yada geçmediğim bakılmaksızın 12 adet dersim sayıldı. geri kalan dersler olarak totalde 3 sene okuyacak şekilde bir programa sahipti bölümüm. O şekilde ilerliyorum ben. Aklında bulunsun. Transkript alıp dersleri işletebileceğini düşünme. Önlisansta gördüğün derslerin adı aynı olsa bile içeriği çok daha detaylı oluyor. Puanınız belli olduktan sonrada seve seve yardımcı olabilirim. Gerek okul hayatı gerek okul dışı yaşam vs. olarak nacizane kendi yorumlarımı seve seve paylaşırım. Puan sonucunda PM atabilirsiniz. Yada tekrar bu konudan yazışabilir, diğer arkadaşlara da bilgi ortamı sağlayabiliriz. Şimdiden başarılar.

Dip not: eklemeyi unutmuşum. Bizim okulda ortalaman 3 üzeri olursa HONOUR, 3.5 üzeri olursa HI-Honour öğrenci olursun. Birnevi takdir gibi düşünebilirsin. hi-honour statüsünde öğrenimini sürdürebilirsen okul sana belli bir maddiyat harçlık bile veriyor. atıyorum dönemlik ücretin %50 si gibi. takribi 2 bin TL olsun dönemlik. Rakamlar afaki değerler sadece okulun başarılı öğrencileri desteklediğini belirtmek istedim. Ayrıca okul içi çalışma imkanları vs. vs. bir sürü aktif güzelliği var.

Kismetse seneye dgs ye bende giricem devlet tutmazsa ozelegidicem dusunduklerim arasinda kibrisda var. Okuldan cok merak ettigim okul disi yasam cunki evliyim ve hanimimla yasiyacagim. Cok fazla sikinti olacagini dusunmuyorum ama genede sorayim dedim. Ayrica calisma sartlari ve is bulma durumu nedir oralarda part time yada fulltime.

jnrjames
08-12-2014, 16:32
Kismetse seneye dgs ye bende giricem devlet tutmazsa ozelegidicem dusunduklerim arasinda kibrisda var. Okuldan cok merak ettigim okul disi yasam cunki evliyim ve hanimimla yasiyacagim. Cok fazla sikinti olacagini dusunmuyorum ama genede sorayim dedim. Ayrica calisma sartlari ve is bulma durumu nedir oralarda part time yada fulltime.

Biz de geç kalmış bi DGS sınıfıyız. Arkadaşlar arasında evli , nişanlılar mevcut. Ancak eşinyle birlikte gelen kimse yok daha. Açıkçası çoğu Turkiye şehrinden daha sakin şehir yapısı Mağusanın. KOlay beri kavga olmaz, hırsızlık Türkiyeye oranla gayet düşük. Eşinizle birlikte daha çok ailelerin yaşadığı muhitlerden ev tutarsanız hiçbir sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyorum. Benimde kız arkadaşım ara ara yanıma geliyor. Bir sıkıntı yaşamadım çok şükür. Yaşıtız sanırım kafa yapımızınn uyuşabileceğini yazarak kendimce detayları ekleyeyim. Çocuğunuz yoksa eğer daha rahat olur. Çocuk varsa alişveriş vs. biraz daha masraflı olabilir sizin için. Buraya girerken pasaport ile girip muhaceret( oturma izni) yaptırırsanız geçici çalşma vizesi elde ediyorsunuz bildiğim kadarıyla. Bu izinden sonra çalışmanız için önünüzde bir engel yok. Part time çalışabileceğiniz yerler cafe rest. bar vs olabilir kanımca. Çok küçük kıbrısın şehirleri ben KIRKLARELİ liyim. gelen göreniniz varmı bilmiyorum ama 3 ana caddeden oluşan ufak bi şehirdir. aynı öyle diyebiliriz. Yani varyasyonel çalışma imkanınız olabilir ancak siz genede hiç çalışmayacakmışçasına maddi imkanlarınızı tartıp öyle gelin. Çalışırsanız ekstra bir güzellik olur.

Tabi bu bahsettiklerimin yanında şımarık,zengini umursamaz bir kitlede mevcut burda. Ama genellikle insanların insanlara karışmadığı biryer. Kaba tabirle örnek vermek gerekirse bir bayan gece 2 de de olsa yolda rahatlıkla yürüyebilir. Tabi bunu böyle açıklamak doğru olurmu bilmiyorum ancak eşinizden bahsettiğiniz için böyle bir cümle kurdum.

volkan23
08-12-2014, 18:11
Dediğim gibi abi bn bi sağlam puan alayım sonra hemen güncel çeker birlikte bi fikir alışverişi yaparız uygun olan nerede ise oraya gidelim. Şimdilik hedefim 280 290 bi alayım. Sonra rahatsız edeyim abimi

bason
08-12-2014, 18:18
%100 ingilizce eğitim olan bir okula geçerseniz baştan bütün dersleri okursunuz ona da dikkat edin derim.

Karakuş
08-12-2014, 22:35
Kıbrıs ne olursa olsun, son ihtimaliniz olsun. Hadi geldiniz diyelim, açıkcası magosa hariç bir yerde okumayın derim. Lefkoşa'da hiç bir şey yok, Girne'de eğlence alemi çekici gelir. Girne'de okul olarak kasıyorlar, Daü'de ise çalışırsanız, geçersiniz. Lefkoşa üniversitelerinde ise farklı durumlar olabiliyor.

Benim orda ki 5. Senem bitecek, inşAllah'da son senem ama burayı hiç bir dostuma tavsiye etmedim, sizlere de etmem.

onursumer
08-12-2014, 23:24
%100 ingilizce eğitim olan bir okula geçerseniz baştan bütün dersleri okursunuz ona da dikkat edin derim.

o okula gore değişiyor ben turkce bolumden ingilizceye geçtim

türkçe aldığım tum dersler toplamda 64kredi sorunsuz sayıldı ders içeriği aynı ve kredisi tutuyorsa problem yapmaz çoğu okul

anamur
08-12-2014, 23:29
http://aday.neu.edu.tr/index.php/tr/dgs-dikey-gecis

buradan detaylı bilgi alabilirsiniz.

DEA
10-12-2014, 00:29
www.iku.edu.tr Istanbul Kultur Universitesi web sitesini gezinmeni oneririm

dikey gecisle ilgili kismi da http://www.iku.edu.tr/3/283496/dikey-gecis.html burada

bende ordan mezunum cok memnun kalirsin degerlendirdiklerin arasina al derim.

volkan23
10-12-2014, 14:47
www.iku.edu.tr Istanbul Kultur Universitesi web sitesini gezinmeni oneririm

dikey gecisle ilgili kismi da http://www.iku.edu.tr/3/283496/dikey-gecis.html burada

bende ordan mezunum cok memnun kalirsin degerlendirdiklerin arasina al derim.
Abi. Baktımda ücrete Yönelik burslara Yönelik bi rakam yazmamışlar "anamur"nickli Abinin yazdığı gibi Detaylı bi bilgi kısmı varmı o bana cok yardımcı oldu bide dgs ile mi geçtin bitirdin

melihyilmaz
10-12-2014, 15:18
Cocuk yok. Birde sey duydm bazi uniler icin burslu unilerde hocalar bilerek dersten birakip bursu kiriyolarmis bu dogrumu. Bide soyle sorayim burslu girdim diyelim bursum nasil kirilir.

onursumer
10-12-2014, 15:57
Abi. Baktımda ücrete Yönelik burslara Yönelik bi rakam yazmamışlar "anamur"nickli Abinin yazdığı gibi Detaylı bi bilgi kısmı varmı o bana cok yardımcı oldu bide dgs ile mi geçtin bitirdin

ben kulturdeyim sınav sonrası tercihini yaparken burs seçeneklerin olucak zaten onun dışında ben burssuz olarak girip , dilekçe vererek belli oranlarda indirim aldım genel olarak okulada gidip goruşme imkanın olursa yardımcı oluyorlar genelde hocalar dekan rektorler çok iyiler kişisel goruşum :)

atarktan
10-12-2014, 18:05

Neyin kafası demicem aynı kafayı yaşıyoruz :D :D

volkan23
10-12-2014, 19:37
ben kulturdeyim sınav sonrası tercihini yaparken burs seçeneklerin olucak zaten onun dışında ben burssuz olarak girip , dilekçe vererek belli oranlarda indirim aldım genel olarak okulada gidip goruşme imkanın olursa yardımcı oluyorlar genelde hocalar dekan rektorler çok iyiler kişisel goruşum :)

Anladım abi o zaman YA ALLAH. Deyip sıkı çalışıp sonra araştırmaya geçicem burdan artık yardımcı olursunuz bana :)