PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : paris-dizel araba

328ia
08-12-2014, 12:57
http://sozcu.com.tr/2014/dunya-bunu-konusuyor/pariste-dizel-arabalara-yasak-geliyor-670785/
vay be %54 destek gelmiş.biz daha 10 numara yagları kaldıramdık piyasadan..

Sert@ç
08-12-2014, 13:11
Adamlarin sorunlara bakin bide bizimkilere...

levent
08-12-2014, 13:13
bu işte bi terslik var bence, karbon monoksit salınımı dizellerde daha düşük benzinlilere göre. bence dizel değil genel olarak otomobil kullanımını azaltmayı amaçlıyorlar gibi geldi .

darkmoon
08-12-2014, 13:15
tabii twizyi burdada satsınlar 6-7 bin euroya burdada yasaklasınlar kabülüm alırım bir twizy ..

Sert@ç
08-12-2014, 13:31
bu işte bi terslik var bence, karbon monoksit salınımı dizellerde daha düşük benzinlilere göre. bence dizel değil genel olarak otomobil kullanımını azaltmayı amaçlıyorlar gibi geldi .

Rakamsal olarak az gozuksede aslinda mazotun zarari cok daha fazla...
İleride i3 almayi ciddi ciddi dusunuyorum hem cebim icin hemde gecelek icin

darkmoon
08-12-2014, 14:03
iyide şimdiki araçlar mazot yakmıyorki şimdiki araçlar dizel bile yakmıyor. o kadar çok katkı maddesi varki..

levent
08-12-2014, 14:25
Yıllarca Shell den aldığımız Nitro yakıtlar bildiğimiz doğalgaz içerikliydi. Bizzat bir kaç farklı Shell bayi sahiplerinden edindiğim bilgi..

Canselmo
08-12-2014, 14:35
Dizelde Azot oksitlet benzine gore 7 kat daha fazla, isin icinde birde mazottan olusan partikuller var , zaten avrupada partikul filtresiz araclarin kullanimi yasak fakat, yinede egsozdan cikan partikullern hepsini tutmadi icin dizel daha kirletici oluyur

Le10ur
08-12-2014, 15:21
bızım ulkemızde ımkansız gıbı bırsey

darkmoon
08-12-2014, 15:22
dizel kirlimi değilmi onu bilmem ama eskiden 90 lılarda dizel dedinmi kapkara bir sıvı akardı pompadan şimdi dizel dedinmi pembemsi bir şey..

darkmoon
08-12-2014, 15:27
bızım ulkemızde ımkansız gıbı bırsey

fransa bunu yapabilir satarlar twizyleri zoe'leri 5 bin euroya 10 bin euroya birazda vergi indirimleri teşvikleri yaparlar.. vatandaş mevcut arabasını dokunmadan satmadan onla uzun yol yapıp bunlarıda motorsiklet gibi şehir içinde kullanmalık alır başarırlar bence..

türkiyede'de olur.. renault twizyi zoe yi yerli üretim yapar çok büyük kar marjı gözetmeden makul 10-15 bin tl lik fiyatlarda güzel taksitlendirmeler'le satar devlet zaten her tür elektrikliye teşviki köküne kadar veriyor biraz daha verir misal mtv almaz falan 3 yaşına kadar olan elektriklilerden peynir ekmek gibi satar .. zaten şehir merkezlerine girişleri paralı yapıcaklar ordada elektrikli araçlara istisna geçerler onlar şehir merkezlerine bedava girebilir.. bence türkiyede büyük şehirlerde tutar bu fransadaki proje o zaman.

johnie
08-12-2014, 15:51
tabii twizyi burdada satsınlar 6-7 bin euroya burdada yasaklasınlar kabülüm alırım bir twizy ..

Aracı ilk çıktığında denedim , inan elektrik temin etmek için çok uğraşırsın :) 80-100km falan yapıyor. 1 saat aralıksız gidersen direk elektrik bitiyor ortalama 2.5 3 saatte doluyor. Bu havalarda binmek için baya sıkı giyinmen gerekicek :) Yazlık mekan aracı açıkçası :) Ülke de dizel i yasaklarlarsa bir birine girerler :=)

ozans
08-12-2014, 17:41
Autolib diye birşey var Pariste, bisiklet kiralar gibi sokak üstünden binip kullanıyorsun, beklediği yerde şarj oluyo.

Autolib' - Wikipedia, the free encyclopedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Autolib%27)

Twizy'ye bile gerek kalmaz :)

turbo&quattro
08-12-2014, 17:50
fransa bunu yapabilir satarlar twizyleri zoe'leri 5 bin euroya 10 bin euroya birazda vergi indirimleri teşvikleri yaparlar.. vatandaş mevcut arabasını dokunmadan satmadan onla uzun yol yapıp bunlarıda motorsiklet gibi şehir içinde kullanmalık alır başarırlar bence..

türkiyede'de olur.. renault twizyi zoe yi yerli üretim yapar çok büyük kar marjı gözetmeden makul 10-15 bin tl lik fiyatlarda güzel taksitlendirmeler'le satar devlet zaten her tür elektrikliye teşviki köküne kadar veriyor biraz daha verir misal mtv almaz falan 3 yaşına kadar olan elektriklilerden peynir ekmek gibi satar .. zaten şehir merkezlerine girişleri paralı yapıcaklar ordada elektrikli araçlara istisna geçerler onlar şehir merkezlerine bedava girebilir.. bence türkiyede büyük şehirlerde tutar bu fransadaki proje o zaman.

Darkmuncum kafan guzel heralde :) mtv almamak, 10-15e araba... Nerede yasiyorsun sen ? :D

darkmoon
08-12-2014, 17:57
Aracı ilk çıktığında denedim , inan elektrik temin etmek için çok uğraşırsın :) 80-100km falan yapıyor. 1 saat aralıksız gidersen direk elektrik bitiyor ortalama 2.5 3 saatte doluyor. Bu havalarda binmek için baya sıkı giyinmen gerekicek :) Yazlık mekan aracı açıkçası :) Ülke de dizel i yasaklarlarsa bir birine girerler :=)

biliyorum bu yaz alaçatıya getirmişdi renault bakmış baya incelemişdim zaten twizy zoe gibi araçlar böyle bir proje dahilinde trafiğe katılırsa tutar.. makul fiyatla tabiki.. böyle projeye devlet firmalar ortak girişmeli.. yani firma yerli üretim yapar maliyetleri ve kar marjını çok az seviyede tutar çok iyi fiyatlara satar devlette gerekli indirimler dışında alt yapısal desteği yapması gerekir yol kenarı şarj istasyonları falan..
bunlardan biri olmassa tutmaz..

herkesin elini taşın altına sokması gerekir.. bu elektrikli araba üretin yada üretelim demekle olmuyor yada zihniyet eldeki aracı sattırıp elektrikli araç alınlada olmaz elektirikli araç her daim ancak evin ikinci aracı olur .. bir nevi motorsiklet niyetine 4 lastik olur.. fiyatı çok uygun ucuz olur teşvik için işte şehir merkezlerinde girişlerde para alınmaz mtv belli bir yaşa kadar alınmaya bilinir falan.. şehir içi semt aracı olarak kullanılır kısa mesafeler :)