PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : surge nedir?

emreekin
29-09-2008, 01:41
nedir?zararı yada faydası varmıdır?nasıl önlenir?

Compressor surge is a condition caused, generally when a car with a turbo has a BOV that fails (or no BOV at all). sadece bov mu tüm olay yani..

cem
29-09-2008, 01:52
Detaylı çok güzel beğendiğim bir türkçe makale var paylaşayım.

Compressor Surge

Bu problem genelde cold air intake, hava filtresi ya da emiş sistemindeki benzeri modifikasyonlar sonucu kendini gösterir. Özellikle yüksek viteslerde (4-5.vites) ve düşük motor devirlerinde, turbo henüz spool ederken yarım gaz durumunda görülür. Compressor surge komplike bir olaydır fakat problemin temelinde basit bir neden vardır; hava akış hızı. Eğer motora gönderdiğiniz hava o motorun gönderdiğiniz havayı tüketebilme kapasitesinden fazla ise bu problemin oluşma riski oldukça fazladır.

Compressor surge tehlikelidir. Derecelerine göre hem motor için hemde turbo için öldürücü olabilir. Emiş yolunun uzunluğu, dönüş açıları ve çapı motordaki önemli ayrıntılardır. Emiş sisteminde yaptığımız modifikasyonlar motora gönderdiğimiz havanın akış hızınıda etkiler. Eğer motor bu akış hızındaki havayı tüketemiyorsa bu hava sistemde dolaşmaya devam eder(*). Hava filtre elemanından emilir ve turbonun kompressor pallerinden intercooler'a gönderilir. Burdaki basınç manifoldaki basınçtan(motordaki basınçtan) daha fazladır(*) Yazının başında da söylediğim gibi bu problemi azdıran sebeplerden biride yarım gazdır. Turbonun sisteme şarj ettiği basınç intercoolerdan sonra gaz kelebeğine gelir. Yarım açık bir gaz kelebeği burda akış hızını sınırlayıcı bir rol oynar. Motora gidemeyen bu hava intercoolerdaki yüksek basıncında etkisiyle sistemde kendine bir yer bulmak zorundadır o yüzdende geldiği yerden yani kompressor pallerinden gelen akışın tersi istikamette gitmeye çalışır ve pallere çarparak turbinin yavaşlayıp hızlanmasına ya da durmasına neden olur.Bu esnada gaz keleğinin hala yarım açık olduğunu düşünürsek turbo basıncı dalganmaya başlayacaktır eğer hala buna devam ediliyorsa basınç turbo pallerinden geçerek hava filtresi elamanından tekrar dışarı çıkacaktır.

İşte bu en kötü senaryodur çünkü sistemdeki yüksek basınç emiş sisteminden geri tahliye edilmektedir. Bu esnada MAF sensorunden de geçen bu hava ECU'ya yanıltıcı sinyaller gönderir ve ECU hem avansı hemde yakıt karışımını rastgele düzenler ve otomobil silkelenmeye başlar. Turbonun pallerine kadar gelen ters basınç turbonun kartuşlarına, palleri geçen basınç ise maftan geçerek motora zarar verir. Compressor surge oluştuğu zaman WRC arabalarından duymaya alıştığımız, hindi sesine benzer bir seste oluşur.

http://homepage.mac.com/mb38/surge.mp4

http://www.turbobygarrett.com/turbobygarrett/images/tech_center/tech_103/tech103.gif

Surge'in ne olduğunu daha iyi anlamamız açısından yukarıdaki kompressor haritasını incelemekte fayda var. Sağa doğru olan yatay açı turbonun kütlesel akış hızını(debi*), dikey olan açı ise basınç oranını göstermekte. Haritanın sol tarafındaki çizgi o turbonun surge sınırını ifade etmektedir. Eğer turbonun akış hızı(y axis) ve ürettiği basınç oranı(x axis) haritanın surge çizgisinin solunda bir yerdeyse(örn: 3.2 p2/p1c - 20 lbs/min) compressor surge meydana gelir. Burda turbonun ürettiği basınç oranı ile hacimsel akış hızını karıştırmamak gerekir(genel yanılgı). Turbo bıçaklarının tasarımı yüksek mühendislik gerektir. Bu bıçaklarının verimliliği turbonun verimliliğini etkiler ve basıncın o pallerden hangi intervallarla geri döndüğünü anlamakta güçtür.

Problem nasıl önlenir?

Kendi edindiğim tecrübelerdende yola çıkarak bu uğurda birçok denemeler yaptığımı söylebilirim. Bu konularda da biraz bahtsız bedevi olduğum için turbo basıncı ilgili yaşanabilecek tüm problemleri yaşadığımı söyleyebilirim. Problemin çözümü basittir. Turbonun şarj ettiği ve motorun tükemediği fakat, intercooler ve borularında kendine gidecek yer arıyan bir basınç var dedik. Üreticiler bunu bildikleri için intercoolerdaki bu yüksek basınçı tahliye etmesi için bypass valfi koymuşlardır. Zaten bu valfin asıl amacı compressor surge olayını ortadan kaldırmaktır.

BOV(bypass valfi) nedir, nasıl çalışır?

Birçoğunuzun bildiği gibi turbo bıçakları dakikada 150.000/200.000 turla dönmektedir. Bu hızda dönen bir bıçağın durması ve durana kadar geçen sürede üreteceği basınçta oldukça fazladır. Ayağımızı gaz pedalından çektiğimizde gaz kelebeği kapanır fakat turbocharger basınç üretmeye devam eder. Bu basınç bir şekilde tahliye edilmez ise intercoolerda çok yüksek basınçlara neden olur(hatta balon gibi patlamasına) ve tekrar dönüp turbo pallerine çarparak turbo bıçaklarının aniden durmasına sebep olur.

Bypass valfi sıkışan bu havayı tahliye etmek için tasarlanmıştır. Bu valfin bir ucu hava emiş sistemine, diğer ucu ise intercoolera bağlıdır. Diğer küçük uç ise emme manifolduna bağlıdır. Dolayısıyla emme manifoldunda 1 bar basınç var ise bu küçük boruda da 1 bar var demektir. Yani bu küçük boru bypass valfinin tetikleyicisidir. Eğer boruda negatif basınç varsa(vakum) valf açılır ve turbonun durma anına kadar olan sürede ürettiği tüm basıncı emiş sistemine geri gönderir. Tabi HKS, TurboXS, GFB, Blitz gibi VTA(vent to atmosphere) tipi bypass valfleri bu basıncı emiş sistemine değilde yüksek bir sesle birlikte atmosfere boşaltırlar. Bu tip BOV'ların yayları bu yüzden çok serttir. VTA tipi BOV'lar sadece şov amaçlıdır. Fabrika çıkışı bypass valfinin dış aksamının plastik olması ve belirli basınçlara kadar dayanabilmesi ağır modifiyeli araçlarda bu valfin değiştirilmesini gerektirir. Fakat piyasada bulunan birçok VTA tipi BOV gerek yay sertliğinin fazla olması gerekse piston özelliklerinden birçok arabada sorun çıkarır. Compressor surge anlatırken turbonun ozellikle spool aşamasında bu sorunu daha belirgin hale getirdiğini söyledik ve bu aşamada basıncın bir kısmınında tahliye edilmesinden söz ettik. Birçok VTA tipi BOV yayların sertliklerinden dolayı düşük basınçlarda diaframı açmazlar bu yüzdende bu basınç motorada gidemediği için surge gerçekleşir. Orjinal BOV ise düşük basınçlarda tahliye verdiği için surge yaşanmaz fakat turbonun spool up süresini geciktirebilir.

Kendi arabamda HKS Racing, HKS SQQV(çift kademeli), TurboXS ve GFB olmak üzere 4 çeşit farklı tip BOV denedim fakat en kralı bile bu problemin önüne geçemedi. Bu aşamada orjinal recirc tipi bypass valfini depodan çıkarıp geri taktım ve araçta hiçbir problem kalmadı tabiri caizse cillop oldu ve aracın performansı artı. Performans artışına şu an mantıklı bir açıklama getiremiyorum(fueling ile ilgili ama loglara bakmam lazım) fakat yaptığım araştırmalarda benim gibi VTA dan recirc tipi valflere geçenlerin aynı şeyi bildirdiklerini gördüm.

Piyasada birçok farklı, yüksek ya da alçak basınca ayarlı VTA tipi BOV satılmaka ve bunlar beraberinde aşağıdaki sorunlarıda getirebilir.

- Yüksek tahliyeden dolayı motorun benzine boğulması (overfueling)
- Turbonun durması dalgalanması
- MAF sensorüne geri akış oluşturması

Avantajları
- Yüksek basınçlara dayabiliyor olması
- Turbo lagını azaltması

Overfueling konusunu biraz daha açmak gerekir çünkü bu konu hala tam anlaşılmış değil. MAF sistemli bir arabada motora giden hava miktarı hava filtresi elamanından hemen sonra MAF sensoru tarafından ölçülüp ECU'ya gönderilir ve ECU hava miktarına karşılık gelen benzin miktarını motora püskürtür. VTA tipi BOV'lar normalde motora girmesi gereken basıncı atmosfere boşaltıkları için gönderilen benzinin bir kısmı boşa püskürtlükür ve hem aracın rolantisini bozar hemde silindir duvarlarını benzinle yıkayarak yağ tüketiminide artırır. MAF sistemli bir ECU ile MAP sistemli bir ECU motora giren havayı ölçmek için farklı hesaplamalar yaparlar. MAP sistemli araçlarda aynı zamanda IAT sensoru olduğunuda unutmayalım.

Anti-Surge housing

Şekil A

http://memimage.cardomain.net/member_images/10/web/334000-334999/334057_209.jpg
Şekil B

http://www.turbobygarrett.com/turbobygarrett/images/tech_center/tech_103/Fig2_small.gif

Öncelikle bazı turbolarda anti-surge salyangozu olduğunu belirtmekte fayda var. Şekilde de görüldüğü gibi bu tip salyangozlar basınca geri dönüşüm sağlamaktadır. Bu tip turbolar MAF temelli araçlarda problem olabiliyor.

Surge tarafımdan çekilmiş fotoğrafları (yarım gaz/maf turbulansı)

http://img.photobucket.com/albums/v124/cucuman/pthrotle.jpg

Surge tetikleyen ana sebepler

- Intake sistemindeki modifikasyonlar; Büyük hava filtreleri, sistem yolunun büyütülmesi
- FMIC veya benzeri büyük intercooler sayesinde sistem haciminin artılırması, dolayısıyla sistemde dolaşan basıncın
- BOV yayının çok sert olması bu sebepten düşük basınçlarda çalışmaması

Surge ile başa çıkma yöntemleri

- Recirc tipi BOV ya da hem düşük hemde yüksek basınçlara ayarlanabilen kademeli BOV
- İki adet BOV takmak(biri düşük basınç biri yüksek basınç)
- MBC(musluk) takmak. Musluklar spool aşamasında basıncın bir kısmını tahliye ederler.
- Motorun hava tüketim kapasitesini artırmak.(değişken zamanlı eksantrikler, ekzoz, header ve benzer, modifikasyonlar)

Üst basınç(Overboost)

http://img.photobucket.com/albums/v124/cucuman/overboost.jpg

Overboost terimi turbo basıncının peak değerinin anlık yükselmesine verilen isimdir. Sık görülen bir problem olup basıncın aşırı yükselmesi durumunda ciddi hasarlara neden olabilir. Araçta yapılan modifikasyonları takiben (ekzoz, header vb..) çevre şartlarıda(hava sıcaklığı, atmosfer basıncı gibi) dahil olmak üzere overboost'u tetikler. Overboostu önlemek için wastegate duty cycle düşürülmelidir aksi halde peak basınç bahsettiğim nedenlerden dolayı yükselecektir. Şekilde de görüldüğü gibi hedef boost 1.4 bar olmasına karşın boost basıncı 1.6 bar'ı geçmektedir.

Boost Creep:

Boost creep overboost'un ikinci basamağıdır. Wastegate duty cycle ne kadar düşürülsede (hatta sıfıra düşürülse bile) turbo basıncını belirli devirlerden sonra kontrol etmek mümkün değildir. Böyle bir durumda en kral elektronik boost kontrolörü bile işe yaramayacaktır. Bu mekanik bir sorundur ve bir anlamda o aracın hem emişinin hemde gaz tahliyesinin iyi olduğunu gösterir. Overboostun aksine, boost creep 5000-7000 rpm bandında gaz akışın fazla olduğu anlarda görülür. Problemi çözmek için wastegate holünün portlanması ya da external wastegate takılması gerekebilir. Turbo portlamak biraz daha tecrübe gerektiren bir iştir. Burda yapılacak yanlış bir portlama işlemi turbonun geç dolmasına ya da erken dolup turboya zarar vermesine neden olabilir. Portlama ilgili detaylı bilgillere girmeye gerek yok fakat problemi EWG takarak halletmek mümkün. Bilinenin aksine EWG seçerken büyük turbolar için küçük EWG, küçük turbolar içinse büyük EWG seçmek doğrudur. EWG yay sertliği ise hedef boosta göre seçilmelidir. Eğer 1 barlık bir yay tercih edilirse, yüksek basınçlara kolay ulaşabileceği gibi en düşük basıncınında 1 bar olacağını unutmayın.

Boost Creep görüntüleri

http://img.photobucket.com/albums/v124/cucuman/boostcreep.jpg

Boost yetersizliği(lack of boost)

Bazen hedef boosta ulaşmak oldukça zor olur. WDC(wastegate duty cycle) ne kadar yükseltilsede turbo hedef boosta ulaşamaz. Bu durumun birçok nedeni olabililir bu yüzden bu konuya detaylı girmiycem çok uzun sürebilir ancak problemi olan arkadaş varsa sorabilir. Aşağıda wastegate ve boost basınçının nasıl hareket ettiğini görebilirsiniz. Wastegate son haddinde çalışmakta fakat boost artmamaktadır.

http://img.photobucket.com/albums/v124/cucuman/lackofboost.jpg

Cüneyt BALKANOĞLU.

Eray Yümsel
29-09-2008, 02:00
bu güzel bilgilerin üzerine güzel bi örnek gider.... severek izlediğim vs motor 1000+hp m5

iyi seyirler :)

http://www.youtube.com/watch?v=mxttgZhWxcM&feature=related

Z20LET
29-09-2008, 02:23
yarım gaz pozisyonunda surge, biranda yukselen ve yuksek egt ye sebep olabilirmi?

senna
29-09-2008, 12:30
yarım gaz pozisyonunda surge, biranda yukselen ve yuksek egt ye sebep olabilirmi?

surge çokmu şiddetli?

Z20LET
29-09-2008, 13:47
problemin tam olarak surge oldugunada emin degilim esasinda. fakat yazilan makaledekilere cokta benziyor. Yarim gaz pozisyonunda daha dogrusu 4/3 gaz pozisyonunda egt anormal hizli bir sekilde yukseliyor. hafifte olsa bir silkelenme var. ve tam gazdada basinc dalgalanmasi var. ozellikle peak atarken bu dalgalanmayi anormal bir sekilde hissediyorum.

senna
29-09-2008, 15:57
problemin tam olarak surge oldugunada emin degilim esasinda. fakat yazilan makaledekilere cokta benziyor. Yarim gaz pozisyonunda daha dogrusu 4/3 gaz pozisyonunda egt anormal hizli bir sekilde yukseliyor. hafifte olsa bir silkelenme var. ve tam gazdada basinc dalgalanmasi var. ozellikle peak atarken bu dalgalanmayi anormal bir sekilde hissediyorum.

bunu yaparken ses yapıyormu?

Z20LET
29-09-2008, 16:01
evet dın dın dın diye ses yapiyor. Turbom k04

senna
29-09-2008, 17:35
çok şiddetli olmadıktan sonra egtye çok büyük etki edeceğini sanmıyorum map yazmada ne kullandınız acaba? öğrenebilirmiyim çipmi var yoksa daha farklımı?

scream3057
29-09-2008, 17:45
Compressor surge oluştuğu zaman WRC arabalarından duymaya alıştığımız, hindi sesine benzer bir seste oluşur.

Cüneyt BALKANOĞLU.

hep merak etmiştim özellikle de impreza wrc den duyduğum sesin ne olduğunu demek ki buymuş :) ...teşekkürler bilgilendirme için ;) ...

Oz`
29-09-2008, 20:41
anlşık eGt şu sekilde olur genelde flashlanan arabalarda bas gösteriyor kapatılamayan deceleration da enjektorler kapatılamadığı için asırı yanma meydana geliyor ondan dolayı sidddetine göre arka ksımdan alev ın boyu büyük oluyor:)

Z20LET
29-09-2008, 20:58
çok şiddetli olmadıktan sonra egtye çok büyük etki edeceğini sanmıyorum map yazmada ne kullandınız acaba? öğrenebilirmiyim çipmi var yoksa daha farklımı?

chip var. aslinda baska bir topic acsam daha mantikli olucak sanirim. fakat bu konuylada alakali olabilir diye buraya yazmam daha iyi. tam gazda 3. 4. veya 5. viteste alt devirlerden bastigim zaman basinc saatinde basinc bir dusuyor bir artiyor. bu esnada arabadanda "dın dın dın" diye ses geliyor. Yarim gazda ise yaklasik olarak basinc saatinde 0,5 den sonra 1 bara kadar anormal hizli bir sekilde egt yukseliyor. ve arabanin egsozundan garip sesler cikiyor. Nasil tarif etsem bilemiyorum fakat kuru bir ses. Widebanddan takip edebildigim kadariyla hava yakit karisimi gayet normal gozukuyor. Sorun yazilimsal olarak degil diye dusunuyorum ozellikle alt devirlerde bastigim "dın dın dın" sesi. Fakat ilk sorunum yarim gazdaki anormal egt yukselisi ile basladi ve daha sonra "dındındın" sesi cikmaya basladi.

senna
29-09-2008, 22:26
çip şunun için sordum ayrıca orjinal ecu çoğu zaman daha agresif avans verebiliyor birazda bundan kaynaklanabiliyor olabilir yada tam tersi bunun için çip yerine daha uygun bir sistem kullanmak daha mantıklı olur

M_PROJECT
29-09-2008, 22:40
mumkunse sesi kaliteli bir kamera ile kaydetseniz , egt yide cekseniz . belki anlatim icin daha verimli olur .

Z20LET
29-09-2008, 22:58
sesi kaydetmeye calisicam en kisa zamanda. Sorunlarim aslinda komple egsoz sistemi, fmic ve bov taktiktan sonra basladi. Bu islemlerle beraber egt saatide takildi. Daha onceden boyle bir sorunum varmiydi bilmiyorum ama bahsettigim ses yoktu en azindan. Suphelendigim bir kaç parça var aslinda tek tek denicem zamanla. Bu esnadada belki buradan bir fikir cikabilir.

senna
29-09-2008, 23:01
http://videos.streetfire.net/video/True-Turbo-Compressor_163406.htm

buna benzer mi ilk kısımda çıkan garip çuflamaya benzer ses gibi?

bu arada egzoz sisteminiz nasıl büyüklüğü nasıl kıvrımları susturucusu cooler ne durumda büyüklüğü bunlar hakkında bilgi verireseniz belki başka fikirler sunabilirz

Z20LET
29-09-2008, 23:52
Videodaki gibi degil bahsettigim ses, onceki postlarimdada bahsettigim gibi yasadigim sorun surge olmayabilir. Tam basınçda yaşadığım sorun, basıncı tutmaya calisip tutamamasi gibi. Suphelendigim parçalardan birisi actuator. Fakat actuator bozuldugu zaman peak atmaya calisirken araba "dın dın dın" diye ses cikarirmi onu tam bilmiyorum.

Turbom k04, borular 60mmlik ve kivrimsiz iskender usta yapti zaten.. Susturucada hks 60mmlik. Intercooler 12 litre civarinda. bov ise hks replika.

senna
29-09-2008, 23:57
Videodaki gibi degil bahsettigim ses, onceki postlarimdada bahsettigim gibi yasadigim sorun surge olmayabilir. Tam basınçda yaşadığım sorun, basıncı tutmaya calisip tutamamasi gibi. Suphelendigim parçalardan birisi actuator. Fakat actuator bozuldugu zaman peak atmaya calisirken araba "dın dın dın" diye ses cikarirmi onu tam bilmiyorum.

Turbom k04, borular 60mmlik ve kivrimsiz iskender usta yapti zaten.. Susturucada hks 60mmlik. Intercooler 12 litre civarinda. bov ise hks replika.

bov dan ve w/gden şüphelniyorum olmadı w/gyi basınçlı hava tabancasıyla bir deneyin

toonch
13-01-2009, 12:03
Konuyu tekrardan canlandırmak olcak ama boşta yada giderken ayağını aniden gazdan çektiğinde gelen salınım ve yavaşlama seside surge müdür?

Onuralp
13-01-2009, 17:05
Allahtan artık surge problemim yok, kurtuldum o iğrenç HKS'den... Surge edinenler için Allah sabır versin diyorum :D

XoR
13-01-2009, 17:53
Bende çok nadir gulu gulu yapıyo ama binde bir yani duymayalı belki 1 ay olmuştur sıkıntı yaratırmı acaba ?

outlaw
13-01-2009, 22:08
bende bisi sorucam , aslında surge yaptigini sanmiyorum arabamin ama şöyle bir durum var fikirlerinizi aliim dedim :

-forge dv icinde mavi yay var yani 1.5 ile 2 bar arasi basinclar kullanilmasi önerilan yay.ama suan ben 1.1 civari bir basinc ile yuruyorum.bu surge e neden olurmu ? anormal bir ses yok tipik dv sesi var gibi gelio ama mantiken düşündügümüzde yay 1.1 bar basinca uygun olmadigi icin surge yapma ihtimali varmi sizce ?

bide

-araba surge yaptigi (yada yaparsa) zaman MAF i bozma ihtimalide var degil mi ?

Onuralp
13-01-2009, 22:19
bende bisi sorucam , aslında surge yaptigini sanmiyorum arabamin ama şöyle bir durum var fikirlerinizi aliim dedim :

-forge dv icinde mavi yay var yani 1.5 ile 2 bar arasi basinclar kullanilmasi önerilan yay.ama suan ben 1.1 civari bir basinc ile yuruyorum.bu surge e neden olurmu ? anormal bir ses yok tipik dv sesi var gibi gelio ama mantiken düşündügümüzde yay 1.1 bar basinca uygun olmadigi icin surge yapma ihtimali varmi sizce ?

bide

Standart turbo da yarı gazda gidebiliomusun?

senna
13-01-2009, 23:31
Konuyu tekrardan canlandırmak olcak ama boşta yada giderken ayağını aniden gazdan çektiğinde gelen salınım ve yavaşlama seside surge müdür?

bov o basınçlarda yeterli tahliyeyi yapamıyorsa surge yapıyodur evet

senna
13-01-2009, 23:32

bide

log alabilme ihtimalin varsa belki maf sinyalindende anlaşılır ama ses yoksa şu an pek sorun olacağını sanmıyorum

miniks
14-01-2009, 06:47
pekı bu surge maf ıle de alakalı deıl mı bır nebze? cunku bende maf varken cok oluodu ama map a dondukten sonra kesıldı.
ya d sılkeleme kesıldıgı ıcın ben kesıldı sanıyorum.

outlaw
14-01-2009, 10:33
Standart turbo da yarı gazda gidebiliomusun?

standart turboda bu dv yoktu.daha kucuk ve daha az basinclar icin önerilen yesil yay vardi.ama suanki turboda yarim gaz falan rahat gidebiliyorum.

outlaw
14-01-2009, 10:36
log alabilme ihtimalin varsa belki maf sinyalindende anlaşılır ama ses yoksa şu an pek sorun olacağını sanmıyorum

maf cok cabuk öldüğü için acaba surge durumumu oldu diye dusundum.yada arabada baska bir sorun var.dedigim gibi ses gelmiyor ama mantikli dusundugumuz zaman minimum 1.5 bar icin kullanilmasi onerilen bir yayi ben 1.1 de kullaniyorum.genede seste bir acaiplik fark etmedim.log alabilme ihtimalim var.bir bakiyim...ama bozuldugunu rölantiden bile anlayabiliyorum cunku bozuluyor , maf başa bela ya:icon13:

Onuralp
14-01-2009, 16:01
standart turboda bu dv yoktu.daha kucuk ve daha az basinclar icin önerilen yesil yay vardi.ama suanki turboda yarim gaz falan rahat gidebiliyorum.

Şanslısın surge'ün yediği ...lardan biride bu yarı gazda gidememe problemi ve Hindi gulugulusu tarzında bi ses çıkarıyor. Tabi arabadan arabaya fark ediyor aslında. Bizim evodan evoya bile. Kimi evo 9 da var surge kimisinde ise yok. İlginçlik işte? :soru:

Neyse sen şanslısın, zaten surge rahatsız edici bir şey, farkedersin... Sende de yok zaten.:icon_tup:

Ve uzun vadede ise Turbo'ya zaralı bir meret, biliyorum çoğu kişi sesini çok seviyor ama zaralıysa zararlı. Yapacak bişi yok...:hahaha:

pekı bu surge maf ıle de alakalı deıl mı bır nebze? cunku bende maf varken cok oluodu ama map a dondukten sonra kesıldı.
ya d sılkeleme kesıldıgı ıcın ben kesıldı sanıyorum.

Ve kesinlikle MAF'la da alakalı, evolutionm'dekiler EMS'ye geçtikleri zaman MAF'ı sökenler var. EMS'ye geçipte hala standart Evo 9 TDO5 kullananlarda hiç surge sıkıntısı yaşamıyor, hatta HKS Racing BOV'u divert ederek/etmeden bile kullanıyorlar...