PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : SSD önerisi

İbrahim Erdem
11-12-2014, 00:02
250 tl ye kadar sata3 girişi için 2.5 inçlik ssd hangisini önerirsiniz. Değişik markalar var adı duyulmamış ama memnun olunan bir de meşhur markalar olup sorun çıkaran kafam karıştı.

semehe
11-12-2014, 00:08
corsair force 3 gt kullanıyorum.Üç sene kadar oldu alalı inanılmaz memnunum.Hiç bir sıkıntı çıkarmadı ama fiyatı 300 küsür civarı.Sadece marka hakkında bilginiz olsun diye yazdım

İbrahim Erdem
11-12-2014, 00:11
corsair force 3 gt kullanıyorum.Üç sene kadar oldu alalı inanılmaz memnunum.Hiç bir sıkıntı çıkarmadı ama fiyatı 300 küsür civarı.Sadece marka hakkında bilginiz olsun diye yazdım

Ürünle ilgili link var mıdır?

Bir de minimum 120gb olacak işletim sistemi programlar 1-2 de oyun kurunca doluyor yoksa.

semehe
11-12-2014, 00:13
http://www.vatanbilgisayar.com/120gb-force-3-gt-serisi-sata-30-ssd-555mb-okuma-_-515mb-yazma.html

Ben sürekli oynamadığım oyunları felan temizliyodum.Zaten 120 gb lık bir ssd kullanmak istiyorsan,bence bir yedek hdd den olması lazım depolama yapmak için.

İbrahim Erdem
11-12-2014, 00:18
http://www.vatanbilgisayar.com/120gb-force-3-gt-serisi-sata-30-ssd-555mb-okuma-_-515mb-yazma.html

Ben sürekli oynamadığım oyunları felan temizliyodum.Zaten 120 gb lık bir ssd kullanmak istiyorsan,bence bir yedek hdd den olması lazım depolama yapmak için.

Bütçeyi baya aşıyor bu ürün. Yedeklemek için 1tb harddisk var. Amacım mümkün mertebe yükleme ekranından kurtulmak.

ufuksaracci
11-12-2014, 00:44
iki tane ssd kullanıyorum bilgisayarımda . Biri Kinston diğeri Samsung Evo. Samsun ile kinston arasında neredeyse gözle görülür fark var. Alırken yazma ve okuma hızına dikkat et mümkün olduğu kadar yüksek olanı al

Dodoo
11-12-2014, 00:44
Sandisk ultra 2

İbrahim Erdem
11-12-2014, 00:47
iki tane ssd kullanıyorum bilgisayarımda . Biri Kinston diğeri Samsung Evo. Samsun ile kinston arasında neredeyse gözle görülür fark var. Alırken yazma ve okuma hızına dikkat et mümkün olduğu kadar yüksek olanı al

kingston v300 modeli ise hiç iyi şeyler söylemiyorlar.Evo zaten çok kral bir ürün özellikle kendi programı ile çok güzel optimize ediyor diyorlar.

onursumer
11-12-2014, 06:08
Samsung evo serisi tavsiye edebilirim
http://www.vatanbilgisayar.com/samsung-120gb-840-evo-sata-30-okuma-540mb-_-yazma-410mb-ssd.html

Kendi bilgisayarimda 500gb olanini kullaniyorum 40gb bos yerim varken bile performans sikintisi cektirmeyen stabil bir ssd

Dou
11-12-2014, 06:31
SSD de en iyi markalar, Samsung, Intel, Sandisktir. Bunun disinda Crucial markasi fiyat/performans olarak iyidir, digerleri kadar iyi olmasa da is gorur kesinlikle. Ben bu markalar disinda tercih etmezdim SSD acikcasi.

Corsair iyi marka, ozellikle ramde, ama diger urunlerini begenmiyorum. SSD ve USB olarak cok bozulan Corsair gordum.

Yaklasik 8 aydir Samsung 840 EVO 120 gb ve 250 gb kullaniyorum, hic bir problemi yok.

yan53
11-12-2014, 07:58
samsung evo serısı 120 gb kalıtelı gzl kardesım kullanıyor ama verdıgı degerler cıkmıyor dıyordu...ocz vektor kullanıyorum 270 ıdı vatanda 120 gb cok memnunum....

İbrahim Erdem
11-12-2014, 08:53
Ocz vertex 450 hakkında bilginiz varmıdır. İndirimli bir adet buldum.

onursumer
11-12-2014, 09:09
Ocz vertex 450 hakkında bilginiz varmıdır. İndirimli bir adet buldum.

laptopumda ocz vertex4 var 2 senedir kullanıyorum 256gb o zaman daha hızlısı yoktu hala daha rekabet edebilicek duzeyde ama son zamanlarda ocz nin batması satılması vs baya baya sorunlar duymuştum hem urun bazlı hem servis bazlı

şuan ne durumda bilmiyorum iyice araştırmak lazım ben bu yuzden samsung almıştım en son :) yoksa inanılmaz memnundum hatta ssd den ssd geçtiğimde farka inanamamıştım :)

HondatugraL
11-12-2014, 09:18
Eğer windowsu ssd ye kurucaksanız okuma/yazma hızı biraz yüksek olsun bence. Bütçeyi çok aşmıyorsa eğer 500mb ın altına düşürmeyin derim. Fiyatına göre en başlarda tavsiye edilen corsair i bende öneririm.

safaks
11-12-2014, 10:11
Ocz vertex kullanıyordum hız fena deildi ama 1 sene sonra bozuldu. Işıklar yanıyor ama hdd yi pc hiç bir şekilde görmüyor. Araştırınca kronik sorun olduğunu öğrendim. Ben tavsiye etmiyorum. Şu an incelemelerde fp oranı en iyi ssd samsung evo

İbrahim Erdem
11-12-2014, 10:47
Ocz vertex kullanıyordum hız fena deildi ama 1 sene sonra bozuldu. Işıklar yanıyor ama hdd yi pc hiç bir şekilde görmüyor. Araştırınca kronik sorun olduğunu öğrendim. Ben tavsiye etmiyorum. Şu an incelemelerde fp oranı en iyi ssd samsung evo
Samsung evo alacağım gibi duruyor dh da herkes memnun olduğundan bahsetmiş. Ocz yi toshiba aldı diye biliyorum ama garanti konusu nedir bilemedim. Ocz lerle ilgili patlama şikayeti baya var hakkaten.

safaks
11-12-2014, 10:57
Samsung evo alacağım gibi duruyor dh da herkes memnun olduğundan bahsetmiş. Ocz yi toshiba aldı diye biliyorum ama garanti konusu nedir bilemedim. Ocz lerle ilgili patlama şikayeti baya var hakkaten.

Ocz vertex 3 elimde kaldı. Çalışıyor ama hiç bir şekilde görmüyor. Garanti vs hakgetire. Yurt dışına göndermem gerekmiş oda uzun iş. Dhde çok araştırdım ben evo şu anda yurtdışı benchmarklarında da gayet üstün. Yanlız amd sistemde sıkıntılar çıkabiliyormuş. Bunuda dikkate almalısın.

İbrahim Erdem
11-12-2014, 11:03
Ocz vertex 3 elimde kaldı. Çalışıyor ama hiç bir şekilde görmüyor. Garanti vs hakgetire. Yurt dışına göndermem gerekmiş oda uzun iş. Dhde çok araştırdım ben evo şu anda yurtdışı benchmarklarında da gayet üstün. Yanlız amd sistemde sıkıntılar çıkabiliyormuş. Bunuda dikkate almalısın.
Direk sata girişine mi bağladınız yoksa dvd sürücüsüne aparat ekleyerek mi. Amd zaten düşünmüyorum. Kağıt üstünde özellikleri fiyatı iyi gibi ama optimizasyonu kötü. Bu arada ssd yi yeni laptop a takacağım.

safaks
11-12-2014, 11:08
Direk sata girişine mi bağladınız yoksa dvd sürücüsüne aparat ekleyerek mi. Amd zaten düşünmüyorum. Kağıt üstünde özellikleri fiyatı iyi gibi ama optimizasyonu kötü. Bu arada ssd yi yeni laptop a takacağım.

Direkt sata3 e bağlı kullanıyordum. Başka pclerde denedim çöp oldu anlıcağın. Şimdiden hayırlı olsun ssd. Laptopun ssd ile kaderi değişir.

İbrahim Erdem
11-12-2014, 11:18
Direkt sata3 e bağlı kullanıyordum. Başka pclerde denedim çöp oldu anlıcağın. Şimdiden hayırlı olsun ssd. Laptopun ssd ile kaderi değişir.

Sağolun

Core2 duo 5400rpm makineden i7 ssd li makineye çook büyük fark yaratacak orası kesin :)

Gunes G.
11-12-2014, 12:14
Alacagin diski onur linklemis, samsung evo 840.

Okuma 540 yazma 410 diyor ya, ha o isler oyle degil iste.

Fazla detayina girmeden anlatiyorum, bios'tan ide controller mode'un AHCI olsun ve bunu taa en basta daha windowsu kurmadan secmelisin, keza windows kurduktan sonra AHCI yaparsan sistemin acilmayacaktir. Bu onemli.

Ikincisi samsung magician programini kurup aldigin SSD'nin hiz testini yapmalisin, sonuclarin 540+ okuma 530+ yazma olana kadar birseyleri eksik yapiyorsun demektir, ben evde bu diski 540+ rakamlarla calistiriyorum.

Baktin sonuclar 540li degil, firmware'ini kontrol etmelisin, eski firmware ile 410larda yazma yapan bu disk, yeni firmware ile 530+ larda calisiyor. Bu da onemli bir detay. Ama sanmiyorum bugun itibariyle alacagin bir 840 evo'nun eski firmware'li olacagini, bu eski bir muhabbetti cunku.

Bu arada intel rapid storage technology muhabbetide var isteyene samsung magicianda, anakartiniz destekliyorsa kullanabilirsiniz ancak benim onerdigim birsey degil, "cache to speed up" toplamda fayda saglayan birsey degil, kosullu kazanim sunan bir ozelliktir.

Dedigim gibi dogru kullanildiginda 540+ okuma 530+ yazma bu harddisk'in potansiyelini ortaya koyuyor. Fiyatinin dusuk olmasinin sebebi bu detaylari cok az insanin bilmesi ve hala yazmasinin 410 oldugunu sanmasi, bilseler ki 500+ o fiyata satarlar mi saniyorsunuz :)

onursumer
11-12-2014, 12:19
güneşin dediğine ek keşke herşey o üstünde yazan okuma yazma hızından ibaret olsa

birçok ucuz diskin iops değeri okadar düşükki ssd benchmark aldığınızda şok olmanıza neden oluyor :D

Gunes G.
11-12-2014, 12:34
güneşin dediğine ek keşke herşey o üstünde yazan okuma yazma hızından ibaret olsa

birçok ucuz diskin iops değeri okadar düşükki ssd benchmark aldığınızda şok olmanıza neden oluyor :D

75000+ read iops veriyor, cok şuku bir rakam gercekten. Kafalar karisacak yanliz iops filan girince, yazmayayim dedim ama ilk kani sen doktugune gore yazabiliriz artik :)

read/write speed hani su MB cinsinden konustuklarimizi beygir gucu olarak dusunun, aerodinami sabit iken ne kadar cok beygir o kadar yuksek top speed degil mi? Aynisi bu da kabaca.

IOPS dedigimizi de gene cok kabaca aracinizin gaz tepkisi olarak dusunebilirsiniz. Tepkili bir araci kullanirken ard arda manevralari cok daha rahat yaparsiniz, ornegin bir 106'nin cevikligi ile SL63AMG'yi dusunun. 106 ne kadar rahat zipzip serit degistirebilir degil mi? Ama guce bakinca SL yok eder 106'yi. Bu da harddisklerde sirali ve rastgele okuma ile benzer. Hizli serit degistirebilen rastgele okumada potansiyel gucunu cok daha iyi kullanir, ancak sirali bir okuma yapmak aydin otobaninda gazlamak gibidir, gucu cok olan uzar.

Rastgele ve sirali okuma muhabbetinide artik kendiniz arastirin hem daha iyi aklinizda kalir :)

İbrahim Erdem
11-12-2014, 12:36
Bahsedilen testleri inceliyorum.özellikle 4k okuma ve yazma hızının üzerinde duruyorlar ortalaman 20-30 arası kullanım gördüğüm kadarıyla çoğu diskte bazıları 15 e düşebiliyor.
Samsung un hızı arttırmak için ram kullanma olayının pek korkulacak birşey olmadığını söylüyorlar ama ram in yüksek olması lazım.

Gunes G.
11-12-2014, 12:36
Edit niye yok :/

Gaz tepkisi ve aracin cevikligi birlikte olacak IOPS. Gene tam degil tabi ama iste idare eden bir benzetme olur.

Shendelzare
13-12-2014, 13:06
Ben corsair force gt kullanıyorum bugüne kadar hiç sorun yaşamadım masaüstümde, laptopta ise kingston hyperx kullanıyorum aynı şekilde onlada bir sorun yaşamadım bugüne kadar ikisinide önerebilirim. AHCI olayına gelirsek evet biostan ahci ayarlanması gerekiyor maksimum performans alınabilmesi için ama windowsu kurmadan önce ayarlaman gerekli diye birşey yok, microsoftun support sitesinde AHCI dönüşümü için küçük bi eklenti var onu indirip çalıştırıyorsunuz sonra size restart atıcam diyor restart sırasında biosa girip gerekli yeri AHCI ye ayarlıyorsunuz ve bilgisayar sorunsuz açılıyor.
Bu arada hız testi içinde HDTune diye bir program var free versiyonu gayet tatmin edici ve basit max min ve average değerleri veriyor, burst read değerleride veriyor ve harddiskinizin sağlık durumunu ölçebiliyor.

Omak
14-12-2014, 11:00
120 gb sıkıntı çıkarıyor yer konusunda tecrübe ile sabit.

279 tl ye 240 gb ssd var silicon power ın ben aldım 2 hafta önce 550-500mb okuma yazma hızı, gayet memnunum f/p olarak çok iyi 7mm ultrabook içinde uygun(ben internetten almadım tanıdık tedarikciden aldım)
http://www.n11.com/silicon-power-s60-240-gb-sata-3-550-500-mbs-ssd-sp240gbss3s60s2-P34227124

benimde gönlümde 840 evo vardı ama onu yurtdışına gideceğim zaman alacağım 500gb olarak. tr de gereksiz pahalı. (amazonda 220$) hatta 850 si çıktı.

silicon power ürünlerini bayağıdır kullanıyorum ve gayet memnunum 32gb usb 3.0 flash belleğim var 100mb+ ile dosya atıyorum 3.0 harici hdd hızında çalışıyor çoğu zamanda ondan hızlı çalışıyor.

İbrahim Erdem
14-12-2014, 17:44
120 gb sıkıntı çıkarıyor yer konusunda tecrübe ile sabit.

279 tl ye 240 gb ssd var silicon power ın ben aldım 2 hafta önce 550-500mb okuma yazma hızı, gayet memnunum f/p olarak çok iyi 7mm ultrabook içinde uygun(ben internetten almadım tanıdık tedarikciden aldım)
http://www.n11.com/silicon-power-s60-240-gb-sata-3-550-500-mbs-ssd-sp240gbss3s60s2-P34227124

benimde gönlümde 840 evo vardı ama onu yurtdışına gideceğim zaman alacağım 500gb olarak. tr de gereksiz pahalı. (amazonda 220$) hatta 850 si çıktı.

silicon power ürünlerini bayağıdır kullanıyorum ve gayet memnunum 32gb usb 3.0 flash belleğim var 100mb+ ile dosya atıyorum 3.0 harici hdd hızında çalışıyor çoğu zamanda ondan hızlı çalışıyor.

Silicon power da ssd görmeme şikayeti çok fazla var. Açıkçası ürkütüyor beni. Firmware i güncelleyemiyoruz falan diyorlar.

Samsung a ciddi bir rakip buldum bu arada

Toshiba q series pro

Sasmungla aynı hatta daha iyi ve daha ucuz.

arfy
15-12-2014, 16:38
Macbook Pro'mda Corsair SSD kullanıyorum .. Mekanik diske oranla çooooook büyük fark var açıkca belli oluyor ... Oyun için kurduğum Windows bilgisayarımda ise Samsung EVO kullanıyorum performans olarak kağıt üzerindeki değerleri yakalayamadım ancak samsung bununla ilgili bir yazı paylaştı ve güncelleme ile performansı yükseltmek adına paylaşım yapacaklarını söyledi.. Kendi arayüzü üzerindeki optimizasyonlar ile performans değerlerini yükseltebiliyoruz... Fiyat Performans olarak önerebilirim.

İbrahim Erdem
16-12-2014, 10:39
En son şuna karar verdim.

http://www.n11.com/ocz-128gb-vertex-450-ssd-sata-30-harddisk-vtx450-25sat3-128g-P33456455

xplod
16-12-2014, 10:58
maksimum read write sayılarını test eden bir inceleme okumuştum. markalara bakarak yapılan tahminler test sonuçlarıyla pek örtüşmüyordu. bu tip incelemelere göz atmakta fayda var.
endurance test olarak aratınca pek çok sonuç çıkıyor.

tool
16-12-2014, 11:16
boyle secenekte mevcut;
www.vatanbilgisayar.com/120gb-hyperx-fury-sata-30-cache-ssd-okuma-500mb-_-yazma-500mb.html

İbrahim Erdem
16-12-2014, 11:32
boyle secenekte mevcut;
www.vatanbilgisayar.com/120gb-hyperx-fury-sata-30-cache-ssd-okuma-500mb-_-yazma-500mb.html

fury ın performansı pek tatmin edici değil diyorlar. hyperx 3k çok daha iyi ama 200 ün üstünde o da.

Gunes G.
16-12-2014, 12:41
Ben corsair force gt kullanıyorum bugüne kadar hiç sorun yaşamadım masaüstümde, laptopta ise kingston hyperx kullanıyorum aynı şekilde onlada bir sorun yaşamadım bugüne kadar ikisinide önerebilirim. AHCI olayına gelirsek evet biostan ahci ayarlanması gerekiyor maksimum performans alınabilmesi için ama windowsu kurmadan önce ayarlaman gerekli diye birşey yok, microsoftun support sitesinde AHCI dönüşümü için küçük bi eklenti var onu indirip çalıştırıyorsunuz sonra size restart atıcam diyor restart sırasında biosa girip gerekli yeri AHCI ye ayarlıyorsunuz ve bilgisayar sorunsuz açılıyor.
Bu arada hız testi içinde HDTune diye bir program var free versiyonu gayet tatmin edici ve basit max min ve average değerleri veriyor, burst read değerleride veriyor ve harddiskinizin sağlık durumunu ölçebiliyor.

Eh biz eski topragiz, zamaninda boyle cozumler yoktu, registryden yapmaya calisinca da sikinti cikartirdi. Simdi baktim, hakikaten 1 tusla AHCI gecisi yapilabiliyormus, zaman ilerliyor :icon_tup:

MCN21
16-12-2014, 12:50
Samsung 840 evo oneririm 3 arkadas 250 gb ligini kullaniyoruz cok memnunuz, testlerdefe performans olarak baya iyi. Sanirim 120 lik olani sizin belirttiginiz butceye uygundur. Bu arada sakin gidip ucuz diye kingston veya sandisk almayin suanki ve bundan sonraki partilerde yongalari eskiye gore daha yavas ve dandik bu yuzden ucuza satiyorlar.