PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Daire Ses Yalıtımı - İzmir

Erdem K.
12-12-2014, 10:18
Arkadaşlar, yan komşu ve üst komşundan gelen sesleri azaltmak hatta mümkünse kesmek için kendi evimin yan duvar ve tavanına ses yalıtımı yaptırmak istiyorum.

İzmir'de bu işi yaptırmış olan, tavsiye edebileceğiniz firma varsa görüşmek isterim.

İşinin piri kişilerle bu işi yapmak istiyorum.

Yardımcı olanlara şimdiden teşekkürler, herkese keyifli forumlar ...

Slipshod
12-12-2014, 16:25
inşaat işi olmasın derseniz ses yalıtım boyaları var faydası olabilir. kullanmadım hiç ama araştırın isterseniz

Erdem K.
12-12-2014, 16:48
inşaat işi olmasın derseniz ses yalıtım boyaları var faydası olabilir. kullanmadım hiç ama araştırın isterseniz

evet teşekkürler, bahsettiğinizi boyaları da araştırırken gördüm ama pek mantığıma yatmadı :) ya da şöyle söyliyim, izolasyon malzemelerine göre daha az ses izolasyonu sağlayacağını düşünüyorum... aslında öncelikle onları denemek iyi olabilir :)

chiefkadir
12-12-2014, 17:38
Alçıpanlı foambord veya straforlar var ,ses üstten geliyodur büyük ihtimal,,Tavana kaplatabilirsin.Kaplama bittikten sonra alçı çekilip boyanması gerekecektir.
http://ulas.com.tr/urun.asp?u=852#!prettyPhoto

phantom
12-12-2014, 18:08
İstanbul/Sultanbeyli'de Sena isminde bir firma var.

ev dahil farklı mekanlar için akustik izolasyon ürünleri & uygulamaları mevcut.
bu sayfaya (http://www.sesyalitimsungeri.com/uygulamalar/evlerde-ses-yal%C4%B1t%C4%B1m%C4%B1.html) bir gözatabilirsin.

isteğin dışarıdan sana gelen sesi kesmek; sitede anlatılanlar ters istikamet için ancak izolasyon iki yönlü çalışır diye biliyorum.

İzmir'de nasıl uygulama yaptırırsın bir fikrim yok, ancak sadece bu konu ile ilgilenen firma ile bir ön çalışma yaparsan, devamnının nasıl geleceği ortaya çıkar diye tahmin ederim.

iç dekorasyoncu standart ustalara sorarsan büyük ihtimal iki alçıpan arasına taşyününü basıp balta çözümlere giderler. bu konu hakkında zerre bilgileri yok, zaten talep eden de yok...

Erdem K.
12-12-2014, 23:08
Alçıpanlı foambord veya straforlar var ,ses üstten geliyodur büyük ihtimal,,Tavana kaplatabilirsin.Kaplama bittikten sonra alçı çekilip boyanması gerekecektir.
http://ulas.com.tr/urun.asp?u=852#!prettyPhoto
Evet abi ses hem ustten hem de yan komsudan geliyor...bugun netten cok arastirdim ama elle tutulur sonuc alamadim. Dedigin gibi izolasyon sonrasi alci ve boya gerekiyormus.

ancak bu isi izmirde yapan yok sanirim !

İstanbul/Sultanbeyli'de Sena isminde bir firma var.

ev dahil farklı mekanlar için akustik izolasyon ürünleri & uygulamaları mevcut.
bu sayfaya (http://www.sesyalitimsungeri.com/uygulamalar/evlerde-ses-yal%C4%B1t%C4%B1m%C4%B1.html) bir gözatabilirsin.

isteğin dışarıdan sana gelen sesi kesmek; sitede anlatılanlar ters istikamet için ancak izolasyon iki yönlü çalışır diye biliyorum.

İzmir'de nasıl uygulama yaptırırsın bir fikrim yok, ancak sadece bu konu ile ilgilenen firma ile bir ön çalışma yaparsan, devamnının nasıl geleceği ortaya çıkar diye tahmin ederim.

iç dekorasyoncu standart ustalara sorarsan büyük ihtimal iki alçıpan arasına taşyününü basıp balta çözümlere giderler. bu konu hakkında zerre bilgileri yok, zaten talep eden de yok...

Gorustugum birkac firma bahsettiginiz gibi camyununden bahsetti :) sesi kesmek imkansiza yakinmis, ancak %20-25 azaltmak mumkunmus. Cift tarafli yani komsunun duvarindan da izolasyon yapilmasini oneriyorlar ama ben kimseye bulasmadan, kendi dairemde isi cozmek istiyorum, umarim tabi :)

Izmirde daire ici ses izolasyonu yaptiran yok mu acaba ?!?

rebeloghy
12-12-2014, 23:16
Erdem abi, komşumuz tadilat dekorasyon işi yapan yer var. Yarın soracağım senin için, kayda değer cevap alırsam ona göre yazarım

phantom
13-12-2014, 01:23
Gorustugum birkac firma bahsettiginiz gibi camyununden bahsetti :) sesi kesmek imkansiza yakinmis, ancak %20-25 azaltmak mumkunmus. Cift tarafli yani komsunun duvarindan da izolasyon yapilmasini oneriyorlar ama ben kimseye bulasmadan, kendi dairemde isi cozmek istiyorum, umarim tabi :)

konuştukların bilmez, bu işle uğraşan firmalarla görüşmen lazım.

komşunun duvarına falan yapılmaz, onu sıkmış. zaten akustik izolasyon yapmak isteyen komşu bulma oranın milyarda bir.

camyünü resmin küçük bir parçası. bi cam/taşyünü ezberlemişler her yere yapıştır gitsin :ofk:...

akustik izolasyon, akustik süngeri, bass trap diye web'de arama yap, çıkan siteleri inceleyince kafanda daha iyi canlanır. bildiğim kadarıyla çok pahalı falan birşey değil.

slave
13-12-2014, 07:07
Cam yunu klasik cvp olmus istanbulda silivride bir firnada denk gelmistim yumurta kolisine benzer sekilli siyah bir sunger uretiyorlardi biraz bilgi almistim studyo vs calismalari icin kullaniyorlarmis ama tabiki tek basina yeterli olmicaktir alci vs isticektir o tarz sesi azalticak sunger + naylon gibi bir ikileme ustune alci ve nornal dis cephe yalitim sungeri % 40 ve daha fazlasi oraninda azaltacaktir urunu nette bakim eklicem konuya
ayrica bir yakinim ve eski kapi komsum karsi dairemizde evi icin , muzisyen onada sorarim bugun o evinin bir odasini elektro gitar icin yalitin yaptrmisti birak % 50 yi gram ses duyulmuyordu grup bile calisiyorlardi ama baya olmasina ragmen bildigim tek oda icin 12 bintl gibi bir rakam harcadi ektrasida vardir .

slave
13-12-2014, 07:12
http://www.yumurtasunger.net/akustik-sungerler/akustik-yumurta-sunger.html
Bahsettigim urun bu ana ureticiyi bulursam onuda eklice

Mythos
13-12-2014, 08:40
Ozellikle ses yalitimi biraz cetrefilli bir konudur, uzmanini bulmak zordur. Sadece kendi tarafiniza yapacaginiz uygulama ile tatmin edici bir cozum almaniz zor. Onemli olan ses dalgalarinin duvari veya dosemeyi titrestirip sizin tarafa tekrar yayin yapmasini onlemek. Eger ses yalitimi duvarin diger tarafina yapilirsa ses dalgalarinin duvari titrestirmesi engellenir. Sadece sizin tarafiniza yapilacak yalitim zaten titresmis olan duvari ne kadar engelleyebilir? Daha basit bir ornekle hoparlorden gelen sesten kurtulmak istiyorsunuz, birinci cozum fisini cekmek, diger cozum onune sunger cekmek... Tamam ses azalir ama siz piskolojik olarak o sesleri dinlemeye devam edeceginiz icin bi sure sonra o da kafi olmayacak...

Tavsiyem Alsancakta falan profesyonel ses sistemleri veya muzik aleti satan yerler var, onlarla bi gorusun... Mutlaka tanidiklari yerler olacaktir...

slave
13-12-2014, 11:34
Studyo yalitimi ile ilgili studyo veya bilgisi olan ses sistemleri kuran firmalarda gerekli bilgiyi vericektir

Slipshod
13-12-2014, 15:16
bitüself + firex :P şaka bir yana firexin üstüne alçıpan kapatıp bahsettiğim ses yalıtım boyasından geçilse nasıl olur acaba illaki faydası olur ya da böyle bir işlem olur mu önce onu araştırmak lazım :)

ozans
13-12-2014, 15:53
Gürültünün niteliğine göre yapılacak izolasyon fark gösterir. Üst katta topuklu ile gezen komşu ile gün boyu keman çalışan eleman'a yapılacak işlem farklı. Gürültünün niteliğini yazarsanız fikir verebilirim.

Ses mühendisiyim, izolasyon işi yapmasam da zamanında akustik, stüdyo dizaynı vs dersler aldık :)

phantom
13-12-2014, 16:50
keman çalışan eleman

kartal kalkar dal salkar gibi olmuş bu :hihih:

Erdem K.
15-12-2014, 07:35
Erdem abi, komşumuz tadilat dekorasyon işi yapan yer var. Yarın soracağım senin için, kayda değer cevap alırsam ona göre yazarım

çok memnun olurum, İzmir'de beni tatmin eden bir firma bulamadım henüz, illa ki vardır ama ulaşamadım, yönlendiren olmadı :)

konuştukların bilmez, bu işle uğraşan firmalarla görüşmen lazım.

komşunun duvarına falan yapılmaz, onu sıkmış. zaten akustik izolasyon yapmak isteyen komşu bulma oranın milyarda bir.

camyünü resmin küçük bir parçası. bi cam/taşyünü ezberlemişler her yere yapıştır gitsin :ofk:...

akustik izolasyon, akustik süngeri, bass trap diye web'de arama yap, çıkan siteleri inceleyince kafanda daha iyi canlanır. bildiğim kadarıyla çok pahalı falan birşey değil.

fiyatını ikinci plana atıyorum ama eve o kadar para bağlamışken, üst kattaki bayanın parke üzerinde yaptığı sesi dinlemek, yan komşunun yatak odasından gelen ve gelecek olan sesleri dinlemek, hatta üst komşunun duş ve tuvalet giderleri benim banyomun asma tavanından geçtiği için üst komşu her duşa girdiğinde, tuvalet sifonunu çektiğinde su sesi duymak canımı çok sıkıyor ...

ben de müh. olduğum için aslında şu açıdan bakınca mantıklı geliyor, gürültü sonuçta yan daireden geliyor, onun da duvarına izolasyon yaptırmak ondaki seslerin duvara vurmasını da engelleyecektir ama ona bu konuda baskı yapamam sonuçta, teklif bile etmeden kendi dairem ile sorunun çözmek istiyorum ...

yorumlarınız için teşekkür ederim ;)

http://www.yumurtasunger.net/akustik-sungerler/akustik-yumurta-sunger.html
Bahsettigim urun bu ana ureticiyi bulursam onuda eklice

teşekkürler ama sanki bu tarz sistemler bendeki sesin yan komşuya gitmesini engelleyecek gibi geliyor hep :) bir de ***** duvar görüntüsünden çok farklı, sanki stüdyoymuş izlenimi uyandırıyor bende :)

Ozellikle ses yalitimi biraz cetrefilli bir konudur, uzmanini bulmak zordur. Sadece kendi tarafiniza yapacaginiz uygulama ile tatmin edici bir cozum almaniz zor. Onemli olan ses dalgalarinin duvari veya dosemeyi titrestirip sizin tarafa tekrar yayin yapmasini onlemek. Eger ses yalitimi duvarin diger tarafina yapilirsa ses dalgalarinin duvari titrestirmesi engellenir. Sadece sizin tarafiniza yapilacak yalitim zaten titresmis olan duvari ne kadar engelleyebilir? Daha basit bir ornekle hoparlorden gelen sesten kurtulmak istiyorsunuz, birinci cozum fisini cekmek, diger cozum onune sunger cekmek... Tamam ses azalir ama siz piskolojik olarak o sesleri dinlemeye devam edeceginiz icin bi sure sonra o da kafi olmayacak...

Tavsiyem Alsancakta falan profesyonel ses sistemleri veya muzik aleti satan yerler var, onlarla bi gorusun... Mutlaka tanidiklari yerler olacaktir...

teşekkürler, fikrinizi değerlendirip o yönde de araştıracağım ...

bitüself + firex :P şaka bir yana firexin üstüne alçıpan kapatıp bahsettiğim ses yalıtım boyasından geçilse nasıl olur acaba illaki faydası olur ya da böyle bir işlem olur mu önce onu araştırmak lazım :)

aslında ben de ona yakın düşünüyorum :) panetti diye bir malzeme varmış, yan duvarlara ve tavana ondan yaptırsam, üstüne alçı ve boya gerekecek tabi ki, boyayı da yine ses izolasyonu yaptığını idda eden boyalardan kullansam, sanırım etkili olur ama direkt profesyonel ellerde yaptırmayı ilk etapta uygun görüyorum, para harcıyıp aaa bu fayda etmedi dememek için :)

Gürültünün niteliğine göre yapılacak izolasyon fark gösterir. Üst katta topuklu ile gezen komşu ile gün boyu keman çalışan eleman'a yapılacak işlem farklı. Gürültünün niteliğini yazarsanız fikir verebilirim.

Ses mühendisiyim, izolasyon işi yapmasam da zamanında akustik, stüdyo dizaynı vs dersler aldık :)

süpermiş :) sanırım yardımcı olabilirsiniz ...

yan komşunun yatak odası ile benim yatak odam yanyana, keza aynı şekilde diğer yan komşunun salonuyla benim salonum da ... yani ara dairedeyim...

yatak odasından gelen/gelebilecek olan konuşma vb. seslerin yanı sıra , diğer yan komşundan da yani salon duvarları ortak olan komşumdan da sadece babasının yüksek sesle konuşma sesi geliyor :)

üst komşumun ise bebeği olacak, ve eşi parkelerin üzerinde topuk vb.yürüme sesleri yapabiliyor, bunları kesmek istiyorum.

aslında konuda belirtmemiştim ama mümkünse üst komşumun duş ve tuvalet gider hatları benim banyo asma tavanımdan gittiği için oraya da izolasyon yapmak istiyorum, elalemin çıt sesini duymak istemiyorum açıkçası :) ne gerekiyorsa yapabilirim :) sesi %100 kesme de benim min.duyabileceğim şekle gelmesi bile kafi... son teknoloji ne varsa profesyonel ellerde bunu denemek istiyorum...

herkese tavsiyeleri için tekrar teşekkür ederim ...