PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : arabama konforlu spor yay olarak ne önerirsiniz? yardım lütfen...

irfanakbas
16-12-2014, 12:54
S.a. arkadaşlar 5 kapili dizel Corsa c aracima yay almak istiyorum. Fakat hem konfor ve yol tutuşu acisindan fazla bozulsun istemiyorum.güzel bir görüntüsü olsun. Kafamda ön 5cm civari arkada 3.5cm civari olursa güzel durur diye düşünüyorum. Öneri ve deneyimlerinizden faydalanmak istiyorum. Hangi yayı önerirsiniz? Yada orijinal helozonlarini kestirmelimiyim?

onursumer
16-12-2014, 13:03
On arka farkli alacltmak cok sacma geliyor bana, kaliteli bir yay ile yol tutus istiyorsan ister istemez aracin sertlesicek ve konfordan odun vericeksin

Uzerindeki lastik ve jant olculeri nedir ?
3.5 cmlik bir yay bence ideal genel anlamda

Seven7
16-12-2014, 13:27
3.5cm alınan yay takımında bile ön-arka yaklaşık 1cm fark ediyor. Abartılmadığı sürece ön tarafın bi' tık daha düşük olması bence daha güzel gösteriyor aracı.

Aracınızın benzinli modelleri ile yayları aynıysa onları kullanabilirsiniz aslında. Hem ağırlıktan dolayı biraz düşer araç, hem Opel'in bu kasa için ürettiği yayları kullanmış olursunuz.

CasabLanca
16-12-2014, 13:32
corsada kullandığım en konforlu yay vogtland

Evrenoz
16-12-2014, 13:43
FK kullanıyordum vakti zamanında.. Çok memnundum.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta, FK'nın gerçek FK olması. TR üretimi olanlarla ilgili bir çok olumsuz yorum duymuştum.

irfanakbas
16-12-2014, 13:51
Kışın 185/60/14 tenekeleri kullanıyorum ama genel olarak 195/50/15 astra g jantlari var üzerinde zaten yanak genişliğini ufalttiktan ve ön amortisörler degistikten sonra çamurluk ve lastik arasi mesafe ciddi manada acildi ve suan araç önden kalkik arka taraf basık gibi duruyor.görüntü acisindan çok kötü.yerli üretimi yaylar araci önden pek basmiyor diye biliyorum o yüzden farklı düsürücü yaylar kullanmak istiyorum.peki bu piyasadaki 200 civari yaylardan hangisi daha konforludur bilgisi olan varmi? Yada orijinalleri kestirmelimiyim. Bu arada benzinli ile dizel helezon ayni fakat düşürmedigini duydum.

Oznsrl
16-12-2014, 14:05
garip gelcek ama çakma fk lar baya konforlu çünkü çok yumuşak yaz kış olmak üzere 2 takım yayım var h&r ler odun gibi çakma fk lar pamuk :D şuan 8 cm düşük çakma fk larla ama orjinal gibi geziyorum

irfanakbas
16-12-2014, 20:20
garip gelcek ama çakma fk lar baya konforlu çünkü çok yumuşak yaz kış olmak üzere 2 takım yayım var h&r ler odun gibi çakma fk lar pamuk :D şuan 8 cm düşük çakma fk larla ama orjinal gibi geziyorum
Kardeşim netten bi araştırma yaptim ama sanirim çakma fk yay piyasada kalmamiş? Başka önerebilecegin yumuşak konforlu bir yay var mi acaba? 8 cm icin yaylara herhangi bir uygulama falan mi yaptiniz yoksa orijinal 8 cm mi?

Oznsrl
16-12-2014, 20:33
Kardeşim netten bi araştırma yaptim ama sanirim çakma fk yay piyasada kalmamiş? Başka önerebilecegin yumuşak konforlu bir yay var mi acaba? 8 cm icin yaylara herhangi bir uygulama falan mi yaptiniz yoksa orijinal 8 cm mi?

emin olmamakla birlikte artık fk diye değilde sadece spor yay diye satılıyor türk üretim falan yazıyor ilanda rengide aynı kırmızıydı çakma fk lar muhtemelen bu yaylardır

http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-aksesuar-tuning-otomobil-arazi-araci-corsa-c-helezon-spor-yay-2-li-kaliper-hediye-garage-6-192497506/detay

Önde yay 5 lik 3 cm amortisör kısa. arkada yay 5 lik ama 3 cm presli. mesela arkada şuan 45 lik 2 cm presli hr yaylar var ama 8 lik çakma fk lar takılıyken bariz çok daha konforluydu. hr de tüksekte falan zıplıyorum yüksek olmasına rağmen kış biraz geçsin fkları takıcam hemen :)

MEGFB
16-12-2014, 20:40
alçatmak ve daha iyi bir şey isityorsan konfordan ödün vereceksin az ve ya cok ama sen aftermarket yay alıyorsun büyük ihitmal daha kısa ve sert olacak böylelikle senin orjinal amortisörün çalışma aralığı kısalacak yay iter amortisör çeker bunun yerine corsa için aftermarket orjinale yakın sertlikte ve çok esnemeyen amortisör alsan çok hafif basar duruşunu da bozmaz yay aldığın vakit çok çok dikkatli kullanım söz konusu

Absyrtos
16-12-2014, 23:25
Yay değişimini ne kadara yaptırıyorsunuz

irfanakbas
17-12-2014, 15:38
emin olmamakla birlikte artık fk diye değilde sadece spor yay diye satılıyor türk üretim falan yazıyor ilanda rengide aynı kırmızıydı çakma fk lar muhtemelen bu yaylardır

http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-aksesuar-tuning-otomobil-arazi-araci-corsa-c-helezon-spor-yay-2-li-kaliper-hediye-garage-6-192497506/detay

Önde yay 5 lik 3 cm amortisör kısa. arkada yay 5 lik ama 3 cm presli. mesela arkada şuan 45 lik 2 cm presli hr yaylar var ama 8 lik çakma fk lar takılıyken bariz çok daha konforluydu. hr de tüksekte falan zıplıyorum yüksek olmasına rağmen kış biraz geçsin fkları takıcam hemen :)

İlani inceledim kardeşim ilgilendigin için çok tesekkur ederim yaylarin sertlik ayari orta düzeyde diyor. Herhangi bir markasi yok. Garanti falanda vermişler. Orijinal amortisöslerle kullanmaya düşünüyorum. Beni kaygilandiran olay bu yaylari takinca aracin aşırı sert olabileceği ihtimali ***** bu orijinal haliyle bile sert gibi.tamamen yumuşak spor yay takmak dahami mantikli olur.ve de yumuşak spor yay olarak hangi markalar var.

irfanakbas
17-12-2014, 15:42
alçatmak ve daha iyi bir şey isityorsan konfordan ödün vereceksin az ve ya cok ama sen aftermarket yay alıyorsun büyük ihitmal daha kısa ve sert olacak böylelikle senin orjinal amortisörün çalışma aralığı kısalacak yay iter amortisör çeker bunun yerine corsa için aftermarket orjinale yakın sertlikte ve çok esnemeyen amortisör alsan çok hafif basar duruşunu da bozmaz yay aldığın vakit çok çok dikkatli kullanım söz konusu

Kardeşim çok güzel açiklamişsin ama bahsettigin yay hangi marka? Bi link falan verseydin keşke :) ...

berkay_aydin
17-12-2014, 15:48
kırmızı üstü siyah fk yazılı yaylarım vardı en konforlusu onlardı, en koforsuz ama en iyi yol tutuan kombinim ise sarı koni ve hr yaydı

altayozan
17-12-2014, 16:08
hr cok konforsuzdur baya serttir çünkü. madem konforlu birşeyler istiyorsun arkadaşlarında dedigi gibi fk bulabilirsen fk al

Muharrem C.80
17-12-2014, 17:19
Camianın en yumuşak yayı eibach tan kimse bahsetmemiş hayret. 4 farklı aracıma eibach kullandım hele şimdikinde orjinalinden daha konforlu oldu.

atituti
17-12-2014, 17:42
Bilinen eibach ama fk varsa o daha iyi.arkadasin civicinde on 6 arka 4 santim dusuren fk vardi hem basikti hemde acayip konforluydu cok sasirmistim.konuyu gorurse yazar kendiside

muratyz
17-12-2014, 17:53
Vogtland kullandım 2 sene yeni astra da,konfor muazzam yol tutuşa dicek bşy yok zaten.Yaylara herhangi bi hortum uygulaması vs bile yapılmadı,ne gıcırtı ne ses.Tavsiye ederim

evolution_9
17-12-2014, 18:46
öyle bi dünya yok hem cam kenarı hemde bayan yanı istiyosun

junicb
17-12-2014, 18:59
Çare coil.

gsi_club
17-12-2014, 19:15
konfor olarak eibach derim fakat sizin dediginiz kriterde konforu aramak brz zor

evolution_9
17-12-2014, 20:01
orjinal yayları preslettirip alçantanlar var hiç kullanmadım ama konfordan fazla ödün vereceğini sanmıyorum istersen biraz araştır

irfanakbas
17-12-2014, 21:07
kırmızı üstü siyah fk yazılı yaylarım vardı en konforlusu onlardı, en koforsuz ama en iyi yol tutuan kombinim ise sarı koni ve hr yaydı

fk lar duruyorsa eger ve satmayı düşünüyorsanız alabilirim.

irfanakbas
17-12-2014, 21:09
orjinal yayları preslettirip alçantanlar var hiç kullanmadım ama konfordan fazla ödün vereceğini sanmıyorum istersen biraz araştır

pres yaylara pek iyi demiyorlar kırılma ihtimali yüksek diye duymuştum...

irfanakbas
17-12-2014, 21:15
kardeşim akşam üzeri satıcı ile iletişime geçtim bu ilandakiler fk ile alakası yokmuş."çin malı kırılma ihtimali yüksek. biz bunları galericilere veriyoruz eğer aracına takıcaksan maxtrack var onlardan verelim" dedi fiyatta 225 falan dedi. maxtrack hiç duymadığım bir marka nasıldır bilgisi olan var mı?

irfanakbas
17-12-2014, 21:16

kardeşim akşam üzeri satıcı ile iletişime geçtim bu ilandakiler fk ile alakası yokmuş."çin malı kırılma ihtimali yüksek. biz bunları galericilere veriyoruz eğer aracına takıcaksan maxtrack var onlardan verelim" dedi fiyatta 225 falan dedi. maxtrack hiç duymadığım bir marka nasıldır bilgisi olan var mı?

Oznsrl
17-12-2014, 21:32
pres yaylara pek iyi demiyorlar kırılma ihtimali yüksek diye duymuştum...

sıcak pres o soğuk preste öyle bi olay duymadım benim hem fk lar hem hr ler presli hala hr ler 2 kere preslendi :)

hımm ilanda türk falan yazıyor o yüzden öyle sandım ama satanın dediklerine pek güven olmaz diğer yayı satmak için öyle demişte olabilir :)

en azından daha bilindik bişey alınabilir

http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-aksesuar-tuning-otomobil-arazi-araci-spor-yay-seti-opel-corsa-c-apexi-spor-yay-4%2C5-cm-helezon-192788689/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-aksesuar-tuning-otomobil-arazi-araci-eibach-yay-opel-corsa-c-175236451/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-aksesuar-tuning-otomobil-arazi-araci-opel-corsa-c-35mm-vogtland-spor-helezon-yay-166451679/detay

gibi

irfanakbas
17-12-2014, 23:00
2. el sarı renk apex yay buldum orjinal. fakat arka yayın bi kaç yerinde soyulma hafif pas var gibi fotodan öyle duruyor. 200 tl fiyatı var alınır mı?

http://i58.tinypic.com/ja88j5.jpg

http://i57.tinypic.com/x6lmvk.jpg

irfanakbas
17-12-2014, 23:02
bu arada yaylar 4 cm civarı olduğunu söyledi arkadaş. çok sert bir yaymıdır tavsiye edermisiniz?